PDA

View Full Version : Espase h Parthenia!



mixalisX
21/01/2007, 19:46
Mi to parete straba merikoi merikoi...
Loipon palikaria shmera gia proth fora tinn zwh mou odhghsa mhxanh (to 125cc Haojin den to thewro mhxanh...)!!!

An kai eimai perifanos idiokthths mias Bandit V 400 edw kai 1,5 mhna den tolmisa mexri shmera na tin kabalhsw mias kai perimena na kanw mathimata odhghshs me kapoion empeiro giati den skampazw(a) tipota apo taxythtes.

Den andexa allo omws.... Xwris tin bohtheia kai tis odhgeies apo kanenan pera apo perigrafes gia to pws allazeis taxythtes tin kabalisa monos. To periergo einai oti amesws enoiwsa anetos panw sto ergaleio. mesa kai polu liga lepta allaxa aneta apo 1h se 2ra xwris problima, an eixa anesh xwrou tha tin anebasa kialo alla den hthela na tin bgalw se poio kentriko dromo (na min pairnoun ta muala mas kai aera).

Anyway thelw na pw apla oti h empeiria tis mhxanhs einai monadiki kai anandikatastath. Xairomai san mikro paidi pou ekplhrwsa kai egw ena paidiko oneiro. Isos gia kapoious akougontai ligo xaza ta prapanw alla kapoioi isos noiwsane kai autoi to idio an thumoundai tin proth tous fora pou kabalisane mhxanh.

Hthela apla na moirastw tin xara mou me esas edw mesa pou me katalabenete!

Na ste kala sun-mhxanobioi kai an sas perasei enas me bandit stin paraliakh ths salonikis me 200 na xerete pws eimai egw.... xexexexe :P

SPORAKIAS
21/01/2007, 19:51
μπραβο στο φιλο...

τα βηματα ενα-ενα..

φαινεσαι λογικο παιδι και ετσι να παραμεινεις..

με προσοχη στο δρομο..

αντε και εις ανωτερα...

:wave2: :beer:

airamhag
21/01/2007, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX



Anyway thelw na pw apla oti h empeiria tis mhxanhs einai monadiki kai anandikatastath. Xairomai san mikro paidi pou ekplhrwsa kai egw ena paidiko oneiro.


αντε κ στα δικα μας...:beer: :beer: :beer:

X_NR750
21/01/2007, 19:56
Προσπαθησε να μην γραφεις greeklish γιατι ειναι δυσκολο καποιος να διαβασει το κειμενο σου

Καλως ηρθες στους 2 τροχους

Δεν εχεις καποιο φιλο να σου μαθει τα βασικα? Πχ φρεναρισμα, αλλαγη ταχυτητων,στριψιμο κλπ

Κρανος κλπ προστατευτικος εξοπλισμος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ

αν εχεις καποια απορια ρωτα οτι θες:wave2:

SUPERMARIO
21/01/2007, 19:57
φιλε μου οδηγω 15 χρονια μηχανη και ακομα και σημερα νιωθω σαν μικρο παιδι.
απ'οτι καταλαβα την εκανες μια βολτα εκει κοντα στην γειτονια σου.θα σε συμβουλευα να μην βγεις παρα εξω αν δεν κανεις τα μαθηματα που πρεπει.
η μηχανη οσο φιλικη και να ειναι-δειχνει καποια στιγμη θα σε ξαφνιασει.προσοχη λοιπον και οταν θα εισαι πραγματικα ετοιμος (απο επαγγελματια δασκαλο) καλα και απεριοριστα χλμ:wave2:

freezer
21/01/2007, 20:01
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!

ΑΓΑΛΙ ΑΓΑΛΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΓΟΥΡΙΔΑ ΜΕΛΙ(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ)

lampros_fazer
21/01/2007, 20:32
Α μηχανάκι πήρες,και εγώ νόμιζα οτι άνοιξες θρεντ επειδή μάμησες..

:rotflmao: :rotflmao:

Καλά χλμ,καλορίζικο,αγρατσούνιστο κλπ..

:wave2:

ernti
21/01/2007, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Α μηχανάκι πήρες,και εγώ νόμιζα οτι άνοιξες θρεντ επειδή μάμησες..

:rotflmao: :rotflmao:

Καλά χλμ,καλορίζικο,αγρατσούνιστο κλπ..

:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Αμα ητανε καθε φορα που γαμαει καποιος απο δω μεσα να ανοιγει κι ενα, για να το περιγραφει κιολας..
Οπως ΑΚΡΙΒΩΣ αλλαξες 1η-2α πανε και οι υπολοιπες.Στο κατεβασμα το ακριβως αντιθετο,μονο που δινουμε στιγμιαια και λιιγο γκαζι την ωρα της αλλαγης.

Λοιπον στα σοβαρα τωρα...
Αυτο που θα σε συμβουλευα εγω ειναι να εξοικειωθεις με το μπροστινο φρενο σου. Απο σιγα σιγα.Να δεις τα ορια του,την αισθηση του..

airamhag
22/01/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Αμα ητανε καθε φορα που γαμαει καποιος απο δω μεσα να ανοιγει κι ενα, για να το περιγραφει κιολας..
Οπως ΑΚΡΙΒΩΣ αλλαξες 1η-2α πανε και οι υπολοιπες.Στο κατεβασμα το ακριβως αντιθετο,μονο που δινουμε στιγμιαια και λιιγο γκαζι την ωρα της αλλαγης.

Λοιπον στα σοβαρα τωρα...
Αυτο που θα σε συμβουλευα εγω ειναι να εξοικειωθεις με το μπροστινο φρενο σου. Απο σιγα σιγα.Να δεις τα ορια του,την αισθηση του..

κυριε κυριε! να ρωτησω κατι ?


γκαζι στο κατεβασμα των ταχυτητων ?:look:

vradelos
22/01/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
κυριε κυριε! να ρωτησω κατι ?


γκαζι στο κατεβασμα των ταχυτητων ?:look:

στα ελληνικά το λένε blipping :D

Βοηθάει να συγχρονίζεις στροφές κινητήρα με στροφές κινητήριου τροχού για να μην μπλοκάρει. Επίσης μειώνει τη φθορά του συμπλέκτη.Ένα από τα πράγματα που πρέπει να συνηθίσουμε να κάνουμε. Ισχύει και στο αυτοκίνητο.

KaTaNaS
22/01/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
στα ελληνικά το λένε blipping :D

Βοηθάει να συγχρονίζεις στροφές κινητήρα με στροφές κινητήριου τροχού για να μην μπλοκάρει. Επίσης μειώνει τη φθορά του συμπλέκτη.Ένα από τα πράγματα που πρέπει να συνηθίσουμε να κάνουμε. Ισχύει και στο αυτοκίνητο.


είχα την εντύπωση πως το μαρσάρισμα κατα το πάτημα του συμπλέκτη και την αλλαγή της ταχύτητας συντονίζει το κιβώτιο οπότε και γίνεται πιο γλυκιά η αλλαγή!

ο τροχός δε θα μπλοκάρει αν δεν κάνουμε διπλοκατέβασμα και αφίσουμε ακαριαια τον συμπλέκτη πάνω σε στροφή!

:wave2:

airamhag
22/01/2007, 09:11
στο αυτοκινητο το κανει ο αδερφος μου ,οτανπαιρνει το τουτου μου να το ξε μπουκωσει :D

αλλα νομιζα πως δεν πρεπει να γινεται συνεχεια..

αμα το καταφερω στο τουτου...


:rolleyes: :sick:

KaTaNaS
22/01/2007, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
στο αυτοκινητο το κανει ο αδερφος μου ,οτανπαιρνει το τουτου μου να το ξε μπουκωσει :D

αλλα νομιζα πως δεν πρεπει να γινεται συνεχεια..

αμα το καταφερω στο τουτου...


:rolleyes: :sick:

είναι παλαιά τεχνική όταν τα αυτοκινητα ηταν καρμπυρατεράτα... δε χρειάζεται να το κάνεις τώρα...
τα κιβωτια έχουν εξεληχθεί πολύ

vradelos
22/01/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
είχα την εντύπωση πως το μαρσάρισμα κατα το πάτημα του συμπλέκτη και την αλλαγή της ταχύτητας συντονίζει το κιβώτιο οπότε και γίνεται πιο γλυκιά η αλλαγή!

ο τροχός δε θα μπλοκάρει αν δεν κάνουμε διπλοκατέβασμα και αφίσουμε ακαριαια τον συμπλέκτη πάνω σε στροφή!

:wave2:

Τι διαφορετικό λές από αυτό που λεώ εγώ;Εξήγησε με τεχνικούς όρους το γλυκειά αλλαγή και θε δεις ότι λέμε το ίδιο πράγμα.

Αν πιστεύεις ότι μόνο σε διπλοκατέβασμα μπλοκάρει ο τροχός ετοιμάσου για τρελές "σούπες"...

Αλλά κι έτσι 'οπως τα λες να ήταν ακριβώς γι αυτό κάνεις blipping. Κάποια στιγμή χρειάζεται να κατεβάσεις παραπάνω από μια ταχύτητες έτσι δεν είναι;


:wave2:

airamhag
22/01/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
είναι παλαιά τεχνική όταν τα αυτοκινητα ηταν καρμπυρατεράτα... δε χρειάζεται να το κάνεις τώρα...
τα κιβωτια έχουν εξεληχθεί πολύ


οταν λες παλαια τεχνικη ?? γιατι το σεατακι μου ειναι του 92 :look: :lol: :lol: :lol:

vradelos
22/01/2007, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
είναι παλαιά τεχνική όταν τα αυτοκινητα ηταν καρμπυρατεράτα... δε χρειάζεται να το κάνεις τώρα...
τα κιβωτια έχουν εξεληχθεί πολύ

Φίλε σόρυ αλλά παραπλανείς τον κόσμο με αυτά που λές.

Το blipping γίνεται για να μην μπλοκάρει ο τροχός από την διαφορά στροφών κινητήρα και ρόδας.

Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν τα slipper clutches. Ούτε παλιά τεχνική είναι, ούτε τίποτα.όποιος δεν έχει slipper clutch στη μηχανή ή στο αυτο του και οδηγεί επιθετικά( εννοώ κατεβάσματα έχοντας ψηλά τις στροφές)καλό είναι να μάθει να κάνει blipping, αλλιώς θα καταλάβει πόσο αμείλικτοι είναι οι νόμοι της φυσικής the hard way...

airamhag
22/01/2007, 09:27
εγω τωρα γιατι μπερδευτηκα ?


:confused:


σορρυ κιολας αλλα...οταν κατεβαζεις ταχυτητα δεν ανεβαινουν οι στροφες ?πατωντας γκαζι πανω στην αλλαγη δεν ανεβαινουν περισσοτερο ?:confused:

KaTaNaS
22/01/2007, 09:35
Τι διαφορετικό λές από αυτό που λεώ εγώ;Εξήγησε με τεχνικούς όρους το γλυκειά αλλαγή και θε δεις ότι λέμε το ίδιο πράγμα.[/B][/QUOTE]

το διαβαζω και το ξαναδιαβάζω και δε μπορω να βρω κατι κοινό!



εσύ λές
Βοηθάει να συγχρονίζεις στροφές κινητήρα με στροφές κινητήριου τροχού για να μην μπλοκάρει. Επίσης μειώνει τη φθορά του συμπλέκτη

ο συγχρονισμός που λές είναι στην ουσία η λειτουργία του συμπλέκτη


άλλωστε εφόσων έχεις πατημένο συμπλέκτη πώς μπορείς να συχρονήσεις δυο πράγματα τα οποία δεν έρχονται σε επαφή!

μείωση της φθοράς του συμπλέκτη δε μπορώ να καταλαβω πώς επιτυγχανεται!


εγώ είπα:
το μαρσάρισμα κατα το πάτημα του συμπλέκτη και την αλλαγή της ταχύτητας συντονίζει το κιβώτιο οπότε και γίνεται πιο γλυκιά η αλλαγή!


μιλάω για συντονισμό... οπότε και και οι οδοντωτοί τροχοί στο κιβώτιο "κουμπώνουν" πιό έυκολα , εξού και το "ρούφηγμα" της ταχύτητας... της πιο "γλυκιάς" αλλαγής



Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos

Αν πιστεύεις ότι μόνο σε διπλοκατέβασμα μπλοκάρει ο τροχός ετοιμάσου για τρελές "σούπες"....

οκ, θα είμαι έτοιμος... :uplate:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos

Κάποια στιγμή χρειάζεται να κατεβάσεις παραπάνω από μια ταχύτητες έτσι δεν είναι;

προσωπικά δε το κάνω ποτέ εκτός απο όταν "παίζω" με το on-off και ετοιμάζομαι για πλαγιολίσθηση!




:wave2:

vradelos
22/01/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
εγω τωρα γιατι μπερδευτηκα ?


:confused:


σορρυ κιολας αλλα...οταν κατεβαζεις ταχυτητα δεν ανεβαινουν οι στροφες ?πατωντας γκαζι πανω στην αλλαγη δεν ανεβαινουν περισσοτερο ?:confused:

Η τεχνική ανάλυση δεν είναι επι του παρόντος.
Δεν πατάς γκάζι πάνω στην αλλάγη αλλά πριν από αυτή ενώ έχεις πατημένο συμπλέκτη.
Πειραματίσου με δική σου ευθύνη
1 δοκιμή: Οδήγα με ψηλά τις στροφές και κατέβασε μια ταχύτητα
2 δοκιμή: Το ίδιο πράγμα αλλά κάνε blipping πριν το κατέβασμα

KaTaNaS
22/01/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
Φίλε σόρυ αλλά παραπλανείς τον κόσμο με αυτά που λές.

Το blipping γίνεται για να μην μπλοκάρει ο τροχός από την διαφορά στροφών κινητήρα και ρόδας.

Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν τα slipper clutches. Ούτε παλιά τεχνική είναι, ούτε τίποτα.όποιος δεν έχει slipper clutch στη μηχανή ή στο αυτο του και οδηγεί επιθετικά( εννοώ κατεβάσματα έχοντας ψηλά τις στροφές)καλό είναι να μάθει να κάνει blipping, αλλιώς θα καταλάβει πόσο αμείλικτοι είναι οι νόμοι της φυσικής the hard way...

ρε ψηλέ, σε ρωτάει μια κοπελίτσα αν πρέπει κανέις να μαρσάρει κατα την αλλαγή (όχι απαραίτητα κατέβασμα) μιας μοτοσυκλέτας


και εσύ μιλάς για αγωνιστική οδήγηση αυτοκινήτου;


αυτο με το μπλοκάρισμα δε το νοιώθω...


άλλη η οδηγηση του αυτοκινητου που το πλασαρεις στη στροφή με κατεβάσματα και μπλοκαρισμένους τροχούς

και άλλη της μότο που οι ταχύτητες δε κατεβάινουν ποτέ τόσο βιάια!

KaTaNaS
22/01/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
1 δοκιμή: Οδήγα με ψηλά τις στροφές και κατέβασε μια ταχύτητα
2 δοκιμή: Το ίδιο πράγμα αλλά κάνε blipping πριν το κατέβασμα



ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

θα σκοτώσεις κανέναν...


τι ειναι αυτα που λες...


τι θα καταφερεις με ενα τοσο γερό κατέβασμα;


να κανεις κολιά με το μηχανόφρενο;


ξερεις απο οδηγηση μοτο;

:confused:

vradelos
22/01/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Τι διαφορετικό λές από αυτό που λεώ εγώ;Εξήγησε με τεχνικούς όρους το γλυκειά αλλαγή και θε δεις ότι λέμε το ίδιο πράγμα.

το διαβαζω και το ξαναδιαβάζω και δε μπορω να βρω κατι κοινό!



εσύ λές

ο συγχρονισμός που λές είναι στην ουσία η λειτουργία του συμπλέκτη


άλλωστε εφόσων έχεις πατημένο συμπλέκτη πώς μπορείς να συχρονήσεις δυο πράγματα τα οποία δεν έρχονται σε επαφή!

μείωση της φθοράς του συμπλέκτη δε μπορώ να καταλαβω πώς επιτυγχανεται!


εγώ είπα:

μιλάω για συντονισμό... οπότε και και οι οδοντωτοί τροχοί στο κιβώτιο "κουμπώνουν" πιό έυκολα , εξού και το "ρούφηγμα" της ταχύτητας... της πιο "γλυκιάς" αλλαγής




οκ, θα είμαι έτοιμος... :uplate:



προσωπικά δε το κάνω ποτέ εκτός απο όταν "παίζω" με το on-off και ετοιμάζομαι για πλαγιολίσθηση!




:wave2: [/B][/QUOTE]


Φίλε εξήγησέ μου τη λειτουργία του slipper clutch αφού όλοι οι συμπλέκτες είναι ίδιοι γιατί θα με τρελάνεις...

Το κιβώτιο φίλε μου μεταφέρει δύναμη από τον κινητήρα στον τροχό αλλά και το αντίθετο, όταν ο τροχός γυρνάει γρηγορότερα απ'ότι ο κινητήρας.Απλά πράγματα.Αν λοιπόν ο τροχός σου ξεπεράσει το όριο στροφών του κινητήρα σου αυτός κλειδώνει τον τροχό αφου΄δεν μπορεί να περιστραφεί και ...άντε γεια σας αδέρφια!!!


Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν έχεις μπει ποτέ σε στροφή κατεβάζοντας 2 ακόμα και τρεις ταχύτητες;Τι ροπή έχεις ρε φίλε;Τρακτερ οδηγάς;:lol:

KaTaNaS
22/01/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
Τρακτερ οδηγάς;:lol:

πές το κι έτσι! :sick:



μήπως μιλάς για τον μονόδρομο συμπλέκτη;




γιατί με έχεις κουφάνει τελείως...


με μοτοσυκλέτα 2 και 3 κατεβάσματα μαζί κάνουν μόνο στα moto-gp ...


ακόμα και στα μέγαρα δε χρειάζεται!


αλήθεια τι όχημα οδηγείς;

σιγουρα μοτοσυκλέτα;


όσο για την λειτουργιά του κιβωτίου... ενας μειωτήρας στροφών είναι, με τους δίσκους να εξομαλύνουν τις αλλαγές αυτού!


ααα και το μπλοκάρισμα που λές με το αντε γεια αδέρφια είναι ζητούμενο στην οδήγηση ΣΜ!


μικρος είμαι ακόμα όμως και μαθαίνω... το θέμα είναι να βελτιωνόμαστε...

vradelos
22/01/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

θα σκοτώσεις κανέναν...


τι ειναι αυτα που λες...


τι θα καταφερεις με ενα τοσο γερό κατέβασμα;


να κανεις κολιά με το μηχανόφρενο;


ξερεις απο οδηγηση μοτο;

:confused:

Το αν ξέρω από οδήγηση μοτο είναι δικό μου θέμα αλλά σίγουρα δεν σε προσέβαλλα!

Εγώ έθεσα κάποια τεχνικά ερωτήματα και παρέθεσα κάποια τεχνικά σχόλια εν αντιθέση με τις "γλυκές αλλαγές" και τα "κουμπώματα" σου.

Αποχωρώ, οδηγάει ο καθένας όπως θέλει και συμβουλή μου στο παλικάρι που ξεκίνησε το thread "αν θέλετε τεχνικά έγκυρη ενημέρωση διαβάστε έγκυρα βιβλία και περιοδικά" εκεί ίσως φανεί και ποιός έχει δίκιο.Καλά να είστε και προσεκτικά στο δρόμο!

KaTaNaS
22/01/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
Το αν ξέρω από οδήγηση μοτο είναι δικό μου θέμα αλλά σίγουρα δεν σε προσέβαλλα!

Εγώ έθεσα κάποια τεχνικά ερωτήματα και παρέθεσα κάποια τεχνικά σχόλια εν αντιθέση με τις "γλυκές αλλαγές" και τα "κουμπώματα" σου.

Αποχωρώ, οδηγάει ο καθένας όπως θέλει και συμβουλή μου στο παλικάρι που ξεκίνησε το thread "αν θέλετε τεχνικά έγκυρη ενημέρωση διαβάστε έγκυρα βιβλία και περιοδικά" εκεί ίσως φανεί και ποιός έχει δίκιο.Καλά να είστε και προσεκτικά στο δρόμο!


οχι... εδω προσπαθούμε να οδηγούμε όσο πιο σωστά γίνεται, για την μεγαλυτερη το δυνατόν ασφάλεια...


δεν είναι επέκταση της προσωπικοτητας μας η τεχνική της οδήγησης μας...



λυπάμαι αν προσβλήθηκες, δε νομίζω πως είπα κάτι άξιο


αν θέλει κανείς να μάθει...


185 ευρα ειναι, παίρνει την Ιωάννα του 0-300 και κλείνει θέση! :wave2:

vradelos
22/01/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
οχι... εδω προσπαθούμε να οδηγούμε όσο πιο σωστά γίνεται, για την μεγαλυτερη το δυνατόν ασφάλεια...


δεν είναι επέκταση της προσωπικοτητας μας η τεχνική της οδήγησης μας...



λυπάμαι αν προσβλήθηκες, δε νομίζω πως είπα κάτι άξιο


αν θέλει κανείς να μάθει...


185 ευρα ειναι, παίρνει την Ιωάννα του 0-300 και κλείνει θέση! :wave2:

Τώρα που κολλάει αυτό... μόνο εσύ ξέρεις!

Αλλά γιατί δεν το βάζεις ερώτηση το blipping σε κανένα περιοδικό να πάρεις και καμμιά έγκυρη απάντηση;Μπορεί ο Nick Ienatch στο Sport Riding Techniques του οποιού ουσιαστικά τα τεχνικά ανέφερα να λέει μαλακίες κι εσύ να ξέρεις σαφώς περισσότερα...

Όσο για το χαβαλέ με το CSS κι εκεί αδιάβαστος είσαι.280 είναι τα €

KaTaNaS
22/01/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
Τώρα που κολλάει αυτό... μόνο εσύ ξέρεις!

Αλλά γιατί δεν το βάζεις ερώτηση το blipping σε κανένα περιοδικό να πάρεις και καμμιά έγκυρη απάντηση;Μπορεί ο Nick Ienatch στο Sport Riding Techniques του οποιού ουσιαστικά τα τεχνικά ανέφερα να λέει μαλακίες κι εσύ να ξέρεις σαφώς περισσότερα...

Όσο για το χαβαλέ με το CSS κι εκεί αδιάβαστος είσαι.280 είναι τα €



αυτο το μπλίμπλινγ στην ελληνική πώς λεγεται; :confused:


εννοειται οτι ξέρω σαφώς καλύτερα φιλάρα!

δε βλέπεις το αβαταρ μου;


σοβαρα τώρα:

είπες: οδηγάει ο καθένας όπως θέλει

και σου απάντησα: οχι... εδω προσπαθούμε να οδηγούμε όσο πιο σωστά γίνεται, για την μεγαλυτερη το δυνατόν ασφάλεια...
δεν είναι επέκταση της προσωπικοτητας μας η τεχνική της οδήγησης μας...


δεν έχουν αλληλουχία; :(

για τα μαθήματα δεν έκανα χαβαλέ...


και δε μίλησα για τα CSS αλλά για τον ένα μάθημα που κάνει το 0-300 στα Μέγαρα!


το θέμα μας ποιό ήταν;


αν πρέπει να μαρσάρουμε στις αλλαγές;

συμφωνήσαμε;

ΝΑΙ


τι τρωγόμαστε το λοιπόν;


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!


:wave2:

KaTaNaS
22/01/2007, 11:49
το λοιπόν διάβασα το αρθράκι (http://www.sportrider.com/ride/RSS/146_0402_shift_blip_throttle/) που λές...


πράγματι έκανες ακριβής μετάφραση...

το λάθος μας είναι πως μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα...


το αρθρο αναφέρεται για αγωνιστική οδήγηση και για γρήγορη οδήγηση στον δρόμο...



και μιλάει για τα βίαια κατεβάσματα, όπου αφού συνοδεύεις με μπροστινό για να επιβραδύνεις αισθητά, καθώς και με πίσω για να μη λυθεί ο τροχός στο κατέβασμα

στην ουσία ανεβάζεις στροφές (δε μαρσάρεις -αλλά ανεβάζεις στροφές) για να υποδεχθεί πιό ομαλά την μικρότερη σχέση στο κιβώτιο και συνεπώς τις περισσότερες στροφές...


αλλά όπως είχα πεί σε άλλο ποστακι πιο πάνω είναι για πολύ γρήγορη οδήγηση...


η κοπέλα ρώτησε για το μαρσάρισμα (ανοιγοκλείσιμο του επιταχυντή) κατα την αλλαγή...
που μπορείς να το κάνεις ακόμα και σε cbf 250...


οπότε παρεξηγηθήκαμε!

project.breeze
22/01/2007, 12:50
Μιλάτε για την μέθοδο η οποία είναι γνωστή στα αυτοκίνητα και ως "μύτη-τακούνι" όπου ο οδηγός προσπαθεί να συγχρονίσει (στα παλιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα που δεν είχαν συγχρονιζέ κιβώτιο ταχυτήτων) τις στροφές του κινητήρα με τις στροφές του εκάστοτε γραναζιού του κιβωτίου.Τότε αυτό ήταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για την μακροζωία του κιβωτίου,σήμερα δεν είναι απαραίτητο αλλά σίγουρα κάνει πιο smooth την οδήγηση...




είναι παλαιά τεχνική όταν τα αυτοκινητα ηταν καρμπυρατεράτα... δε χρειάζεται να το κάνεις τώρα...



Φίλε KaTaNa δεν έχει καμμία σχέση όλο αυτό που συζητάμε με τον τρόπο τροφοδοσίας.Εφόσον το κιβώτιο δεν ήταν συγχρονιζέ αυτή η διαδικασία θα έπρεπε να γίνει είτε έιχε καρμπυρατέρ είτε είχε ψεκασμό...

symvoulos
22/01/2007, 13:15
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΡΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΟΝΤΕΨΑΤΕ ΝΑ
ΣΚΟΤΟΘΕΙΤΕ:mad:
ΦΙΛΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΟΡΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΝΑ ΠΜ ΓΙΑ ΝΑ
ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ.
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΑ ΧΛΜ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΕΣ
ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ:wave2:

afrotwin
22/01/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Mi to parete straba merikoi merikoi...
Loipon palikaria shmera gia proth fora tinn zwh mou odhghsa mhxanh (to 125cc Haojin den to thewro mhxanh...)!!!

An kai eimai perifanos idiokthths mias Bandit V 400 edw kai 1,5 mhna den tolmisa mexri shmera na tin kabalhsw mias kai perimena na kanw mathimata odhghshs me kapoion empeiro giati den skampazw(a) tipota apo taxythtes.

Den andexa allo omws.... Xwris tin bohtheia kai tis odhgeies apo kanenan pera apo perigrafes gia to pws allazeis taxythtes tin kabalisa monos. To periergo einai oti amesws enoiwsa anetos panw sto ergaleio. mesa kai polu liga lepta allaxa aneta apo 1h se 2ra xwris problima, an eixa anesh xwrou tha tin anebasa kialo alla den hthela na tin bgalw se poio kentriko dromo (na min pairnoun ta muala mas kai aera).

Anyway thelw na pw apla oti h empeiria tis mhxanhs einai monadiki kai anandikatastath. Xairomai san mikro paidi pou ekplhrwsa kai egw ena paidiko oneiro. Isos gia kapoious akougontai ligo xaza ta prapanw alla kapoioi isos noiwsane kai autoi to idio an thumoundai tin proth tous fora pou kabalisane mhxanh.

Hthela apla na moirastw tin xara mou me esas edw mesa pou me katalabenete!

Na ste kala sun-mhxanobioi kai an sas perasei enas me bandit stin paraliakh ths salonikis me 200 na xerete pws eimai egw.... xexexexe :P

ti pos?:eyepop:
idopioiste tous olous na figoun apo tous dromous
mazefte ta pedia sas apo tous dromous ta skilia sas min anigete oute para8ira
vgike o mixalix stous dromous
klafte manes ta pedia sas 8riniste ta monakriva sas
vgike o fonias stous dromous na ta apodekatisi na stili piso sto 8eo
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mezefte ton re ti ton kitate
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

g.papalexis
22/01/2007, 13:45
Μετά από 20+χρόνια οδήγησης μηχανών κ΄΄αθε φορά που καβαλάω μια καινούρια νοιώθω την ίδια αίσθηση. Ανεβαίνουν οι σφυγμοί και αδημονώ να την γνωρίσω. Αυτή είναι και η χαρά μου και ελπίζω σε κάνα δυό μήνες να καβαλήσω άλλο μοντέλο.(varadero ή strom 1000)

Εμείς παλιά το λέγαμε ξερογκαζιά στα κατεβάσματα ταχυτήτων(με κρατημένο συμπλέκτη) για να είναι όντως πιο απαλή η αλλαγή προς τα κάτω. Εμένα μου έχει μείνει και το κάνω πάντα από μηχανάκι-αυτοκίνητο-τρακτέρ-φορτηγό-λεωφορείο που οδηγούσα.

Προσοχή στις στροφές μέχρι να αντιληφθείς ότι η μηχανή στρίβει με την σκέψη και να ανακαλύψεις ως που σε κρατάει η φυγόκεντρος. Βάλε στο πρόγραμμα και καμιά χαλαρή πτώση.

freezer
22/01/2007, 15:34
Η πρώτη φορά είναι πάντα αλησμόνητη.....

lampros_fazer
22/01/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με μοτοσυκλέτα 2 και 3 κατεβάσματα μαζί κάνουν μόνο στα moto-gp ...
Ρε Σταύρο δεν έχει τύχει να κατεβάσεις ποτέ 2 ταχύτητες..;; :look:

Εμένα ακόμα και με ένα κατέβασμα χωρίς να τσιμπήσω λίγο γκάζι πριν μου έχει τύχει να μπλοκάρει ο πίσω (αναπήδηση θα το έλεγα καλύτερα)..

Τεσπα,αυτό είναι θέμα που το βρίσκει ο καθένας από μόνος του κατά την οδήγηση..

npat
22/01/2007, 16:55
Σεχτικά με το blip-άρισμα κατά την αλλαγή ταχυτήτων---και κυρίως κατά το κατέβασμα ταχύτητας. Δύο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα αναφέρονται συχνά ως blip-άρισμα κατά το κατέβασμα, και καλό θα ήταν να μην τα μπερδεύουμε μεταξύ τους:

1. Μπλιπάρισμα, ή αλλιώς ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΌΣ, για την καλύτερη (ευκολότερη) υποδοχή της νέας ταχύτητας από το κιβώτιο. Αυτό το μπλιπάρισμα γίνεται όταν κουμπώνουμε την νέα (μικρότερη) σχέση ενώ έχουμε τον συμπλέκτη πατημένο. Δεν έχει καμία επίδραση στην κινητική κατάσταση της μοτοσυκλέτας. Γίνεται ΜΟΝΟ για να προστατέψει το κιβώτιο. Για να κάνει, δηλαδή, τις αλλαγές να ακούγονται (να κοπανάνε) λιγότερο και για να εξασφαλίσει ότι οι αλλαγές θα γίνουν επιτυχώς (ότι θα "κουμπώσει" πράγματι η νέα σχέση). Αυτό το μπλιπάρισμα δεν έχει καμία σχέση με την λειτουργία του μονόδρομου συμπλέκτη.

2. Μπλιπάρισμα για αποφυγή βίαιας επιβράδυνσης από την συμπίεση του κινητήρα (δηλ. από το "παθητικό" ανέβασμα στροφών) που μπορεί να οδηγήσει σε μπλοκάρισμα του πίσω τροχού. Αυτό γίνεται ΑΦΟΥ έχει επιλεγεί η νέα (μικρότερη) σχέση και ταυτόχρονα με την απελευθέρωση του συμπλέκτη. Στόχος είναι να μην επιτρέψουμε στον κινητήρα να ανεβάσει στροφές παθητικά αλλά να φέρουμε εμείς τις στροφές (ενεργητικά, τροφοδοτώντας τον κινητήρα με καύσιμο) στο κατάλληλο επίπεδο ώστε να μην επιβραδυνθεί---τουλάχιστον όχι πολύ---η μοτοσυκλέτα κατά την σύμπλεξη. Παρόμοια λειτουργία εκτελεί και ο μονόδρομος συμπλέκτης.

Θα σταθώ λίγο στο μπλιπάρισμα "τύπου 1" (και παρακαλώ αν κάνω λάθος, πράγμα πιθανό, να με διορθώσετε):

Πως πραγματοποιείται: Είμαστε έτοιμοι να κατεβάσουμε ταχύτητα. Κλείνουμε το γκάζι και ταυτόχρονα πατάμε συμπλέκτη. Ενώ έχουμε πατημένο τον συμπλέκτη ανοίγουμε λίγο το γκάζι (ρίχνουμε μια "ξερογκαζιά") και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πιέζουμε τον λεβιέ προς τα κάτω για να κατεβάσουμε ταχύτητα. Αυτό το "ταυτόχρονα" είναι σημαντικό. Αν πρόκειται να κατεβάσουμε δύο ταχύτητες (χωρίς να αφήσουμε συμπλέκτη στο ενδιάμεσο), τότε ανοίγουμε το γκάζι δύο φορές: μία για κάθε αλλαγή, ταυτόχρονα με το κάθε πάτημα στο λεβιέ.

Πόσο γκάζι πρέπει να δώσουμε? Ιδανικά πρέπει, την στιγμή που κουμπώνει η νέα (μικρότερη) σχέση, οι στροφές του κινητήρα να είναι τόσες όσες αυτός θα είχε ΑΝ η μοτοσυκλέτα κινείτο με την νέα σχέση και την ίδια ταχύτητα-δρόμου (εξ' ου και ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ). "Χέσε ψιλά κι αγνάντευε", θα μου πείτε τώρα, "Που ξέρω εγώ πόσες είναι αυτές οι στροφές, και ακόμη και να ξέρω, πως μπορώ να δώσω ακριβώς τόσες με μια ξερογκαζιά?" Η απάντηση είναι ότι ΔΕΝ χρειάζεται να ξέρεις, αρκεί να τηρηθεί το ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ που λέω παραπάνω. Εξετάζοντας σε slow-motion αυτό που συμβαίνει θα βλέπαμε τα ακόλουθα. Το πόδι του αναβάτη αρχίζει να πιέζει τον λεβιέ των ταχυτήτων. Δεν βάζει όμως απότομα αρκετή δύναμη ώστε να αλλάξει η σχέση, αρχικά βάζει λιγότερη και σιγά-σιγά (είπαμε είμαστε σε slow-motion) την αυξάνει (συχνά αυτό το λέμε και "προφορτίζει τον λεβιέ"). Ταυτόχρονα με την αύξηση της δύναμης στον λεβιέ έρχεται και η ξεροκγαζιά. Ενώ οι στροφές ανεβαίνουν κάποια στιγμή φτάνουν στην ταχύτητα συγχρονισμού (και μετά την ξεπερνάνε). Την στιγμή που φτάνουν οι στροφές του κινητήρα στην ταχύτητα συγχρονισμού η αντίσταση του κιβωτίου ελαττώνεται οπότε αυτή τη στιγμή η δύναμη που ασκείται στο λεβιέ γίνεται αρκετή για να κουμπώσει η νέα ταχύτητα.

Χρειάζεται όλη αυτή η μανούρα? Γενικά ο συγχρονισμός κατά το κατέβασμα χρειάζεται σε όλα τα ΜΗ-ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ κιβώτια ταχυτήτων. Ανεξαρτήτως να πρόκειται για μοτοσυκλέτα, αυτοκίνητο, ή εξωλέμβιο. Όλα όμως τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ κιβώτια οπότε ο οδηγός δεν χρειάζεται να συγχρονίσει ο ίδιος. Όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν ΜΗ-ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ κιβώτια (σκοπίμως, και δεν θα σταθώ εδώ στους λόγους) οπότε γενικά ΝΑΙ όλη αυτή η μανούρα βοηθάει. Το πόσο βοηθάει εξαρτάται από την κατασκευή του συγκεκριμένου κιβωτίου. Σε μερικά κιβώτια είναι σχεδόν αδύνατα να κάνεις αλλαγή αν δεν συγχρονίσεις. Σε άλλα βοηθάει-μεν αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Παρατήρηση: Η μανούρα αυτή γίνεται χειρότερη όταν πρέπει να κατεβάσεις ενώ ταυτόχρονα φρενάρεις, και αυτό γιατί το ίδιο χέρι πρέπει να χειριστεί το γκάζι και το φρένο ταυτόχρονα. Πρέπει δηλαδή να ρίξεις ξερογκαζιά χωρίς να μεταβάλεις την πίεση στην μανέτα του φρένου. Αυτό θέλει κάποια εξάσκηση!

o_gavros
22/01/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Μετά από 20+χρόνια οδήγησης μηχανών κ΄΄αθε φορά που καβαλάω μια καινούρια νοιώθω την ίδια αίσθηση. Ανεβαίνουν οι σφυγμοί και αδημονώ να την γνωρίσω. Αυτή είναι και η χαρά μου και ελπίζω σε κάνα δυό μήνες να καβαλήσω άλλο μοντέλο.(varadero ή strom 1000)

Εμείς παλιά το λέγαμε ξερογκαζιά στα κατεβάσματα ταχυτήτων(με κρατημένο συμπλέκτη) για να είναι όντως πιο απαλή η αλλαγή προς τα κάτω. Εμένα μου έχει μείνει και το κάνω πάντα από μηχανάκι-αυτοκίνητο-τρακτέρ-φορτηγό-λεωφορείο που οδηγούσα.

Προσοχή στις στροφές μέχρι να αντιληφθείς ότι η μηχανή στρίβει με την σκέψη και να ανακαλύψεις ως που σε κρατάει η φυγόκεντρος. Βάλε στο πρόγραμμα και καμιά χαλαρή πτώση.

20χρόνια μπορεί να μην οδηγάω,αλλά πάνε κάπου 10 απο το πρώτο μηχανάκι και εγώ αυτό που περιγράφουν πιο τεχνικά οι παραπάνω φίλοι,το ξέρω είτε ως ξερογκαζιά είτε ως διπλογκαζιά,και μου έχει μείνει συνήθεια ακόμα...είτε οδηγάω το παπί είτε το ΧΤ είτε κάτι άλλο.

Φίλε Κατανα,δεν σου έχει τύχει ποτέ να χρειαστεί να φρενάρεις αποτομά και να πρέπει να στείλεις 2-3 ταχύτητες μαζεμένες προς τα κάτω:confused:

mixalisX
22/01/2007, 19:02
Mporei na min exw anebasei akoma 3h taxuthta, mporei na min exw xeperasei akoma ta 80km me tin mhxanh, mporei na min exw faei ta moutra mou allaaaa...

Ematha toulaxiston ti tha pei: blip-άρισμα

xexexe eleos re palikaria

Kante ena kainourio topic na mpoune stin sizhtish kai autoi pou endiaferontai kai den diabasane tis apopeis sas logo tis ''paraplanititkhs'' epikefalidas tou topic.

Kata ta alla na ste kala oloi sas kai euxastisto gia tis euxes sas.

o_gavros
22/01/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Mporei na min exw anebasei akoma 3h taxuthta, mporei na min exw xeperasei akoma ta 80km me tin mhxanh, mporei na min exw faei ta moutra mou allaaaa...

Ematha toulaxiston ti tha pei: blip-άρισμα

xexexe eleos re palikaria

Kante ena kainourio topic na mpoune stin sizhtish kai autoi pou endiaferontai kai den diabasane tis apopeis sas logo tis ''paraplanititkhs'' epikefalidas tou topic.

Kata ta alla na ste kala oloi sas kai euxastisto gia tis euxes sas.

Δεν χρειάζεται να φας τα μούτρα σου φίλος.
μπορείς να μάθεις και χωρίς τα σαβούρια.
εξάλου αν δίνεις τη στοιχειώδη προσοχή,τότε η τούμπα είναι καθαρά θέμα τύχης ή ατυχίας αν το θες.

α και που'σαι...τι blipping και μαλακίες?
εδώ είν' Βαλκάνια και το λέμε ξερογκαζιά...
ξέρεις,εγώ,ο Σταμάτης ο Γαρδέλης,ο Στάθης ο Ψάλτης,ο Στιβ ο Ντούζος,ο Πετρος ο Κοτσίδας και τα λοιπά γλυκά αγόρια...
:wave2:

lampros_fazer
22/01/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
α και που'σαι...τι blipping και μαλακίες?
εδώ είν' Βαλκάνια και το λέμε ξερογκαζιά...
ξέρεις,εγώ,ο Σταμάτης ο Γαρδέλης,ο Στάθης ο Ψάλτης,ο Στιβ ο Ντούζος,ο Πετρος ο Κοτσίδας και τα λοιπά γλυκά αγόρια...
:wave2:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σωστός..! :lol:

KaTaNaS
22/01/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125


Φίλε KaTaNa δεν έχει καμμία σχέση όλο αυτό που συζητάμε με τον τρόπο τροφοδοσίας.Εφόσον το κιβώτιο δεν ήταν συγχρονιζέ αυτή η διαδικασία θα έπρεπε να γίνει είτε έιχε καρμπυρατέρ είτε είχε ψεκασμό... ΄


εννοειται πως δεν εχει καμμια σχεση η τροφοδοσια απο την μεταδοση κινησης... την εποχή ήθελα να ορίσω! :wave2:

nickmonstro
22/01/2007, 22:24
Φιλε mixalhx εγω οταν πηγα και παρελαβα το monsteraki μου στον δρομο για να το παω σπιτι με το ζορι συγκρατηθηκα για να μην με παρουν τα ''ζουμια'' επομενως σε καταλαβαινω απολυτα!!!:lol:

Για το θεμα ''κατεβασματα σχεσεων''....Ειχα τις εξης δυο αποριες,

1ον.Με πατημενο συμπλεκτη δινουμε μια ''γκαζια'' και ταυτοχρονα πιεζουμε το μοχλο για να κατεβει η ταχυτητα ή......

2ονΠαταμε συμπλεκτη,κατεβαζουμε την ταχυτητα και υστερα δινουμε γκαζι.

Απο οτι καταλαβα και οι δυο τροποι γινονται οπως εγραψαν τα παιδια πιο πριν.Εμενα ομως πιο σωστος μου φαινεται ο δευτερος,απλα γιατι στον πρωτο τροπο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να συγχρονισεις κινητηρα και κιβωτιο με το συμλεκτη πατημενο.:(

:wave2:

KaTaNaS
22/01/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Φιλε mixalhx εγω οταν πηγα και παρελαβα το monsteraki μου στον δρομο για να το παω σπιτι με το ζορι συγκρατηθηκα για να μην με παρουν τα ''ζουμια'' επομενως σε καταλαβαινω απολυτα!!!:lol:

Για το θεμα ''κατεβασματα σχεσεων''....Ειχα τις εξης δυο αποριες,

1ον.Με πατημενο συμπλεκτη δινουμε μια ''γκαζια'' και ταυτοχρονα πιεζουμε το μοχλο για να κατεβει η ταχυτητα ή......

2ονΠαταμε συμπλεκτη,κατεβαζουμε την ταχυτητα και υστερα δινουμε γκαζι.

Απο οτι καταλαβα και οι δυο τροποι γινονται οπως εγραψαν τα παιδια πιο πριν.Εμενα ομως πιο σωστος μου φαινεται ο δευτερος,απλα γιατι στον πρωτο τροπο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να συγχρονισεις κινητηρα και κιβωτιο με το συμλεκτη πατημενο.:(

:wave2:


το 1ο ειναι για να μπαινουν πιο γλυκά οι ταχυτητες


το 2ο είναι στις υψηκλές στροφές και στα πολύ απότομα κατεβάσματα!



το 1ο το κάνεις παντού!


το 2ο όταν το κυνηγας πολύ!


ο συμπλέκτης απλά ξεκολλά τους δίσκους μεταξύ τους.. δεν εμποδίζει τον συντονισμό

nickmonstro
22/01/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ο συμπλέκτης απλά ξεκολλά τους δίσκους μεταξύ τους.. δεν εμποδίζει τον συντονισμό Σταυρο αυτο δεν μπορω να καταλαβω παναθεμα με.....:rotflmao:

Πως γινεται να συγχρονησεις κινητηρα-κιβωτιο απο την στιγμη που οταν εχεις πατημενο το σημπλεκτη οι δυο δισκοι δεν εχουν καμια επαφη...:sick:

Μηπως να το μεταφερουμε το Τhread????:rotflmao: :rotflmao:

υ.γ.τον πρωτο τροπο τον εχω δοκιμασει και οντως οι σχεσει κουμπωνουν καλυτερα:D Τον δευτερο δεν τον εχω δοκιμασει γιατι μου φαινεται πιο δυσκολος....

ernti
22/01/2007, 22:59
Ε ρε και να ηξερα τι εχει να γινει οταν εγραφα του παιδιου να δινει λιγο γκαζακι στο κατεβασμα της ταχυτητας....Κατι τοσο απλο, που το μαθαινουν ολοι απο μονοι τους, και γινεται στο τελος ενστικτωδως,το ξξεεχχεειιλλωωσσααμμεεεε....Αλλα δε φταιω εγω! φταιει αυτος δε θυμαμαι πως τον λενε, που θελει να γινει αγροτης.Αυτος πιαστηκε απο κει, και αρχισε να ρωταει διαφορα..
Λοιπον για να μπερδεψουμε το παιδι αφου δε συνετιστηκε ακομα, και οπως λεει του αρεσουν οι ματοσυκλετες ακομα, εχω να πω το εξης: την ωρα που κανουμε blipping,υπαρχει περιπτωση να κατεβαζουμε τη ταχυτητα, γιατι φρεναρουμε, σωστα?Οποτε φιλε μου να εξασκηθεις την ωρα που το κανεις αυτο το μπλιπινγκ και με τα υπολοιπα 2 δακτυλα πατας μπροστινο,να μη ''τρομπαρεις'' τη μανετα.Να σε δω τωρα θες ακομα μηχανη? Αν ναι σκεψου οτι μπορει να εισαι πριν απο στροφη... Ακομα θες?? Ασφαλτος καθρεπτης,εχεις μαζεψει πολλα χλμ.γριουλα στη λωριδα σου απο απεναντι κλπ κλπ

CSS, The art of blipping and anti-tromping

npat
23/01/2007, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro

Πως γινεται να συγχρονησεις κινητηρα-κιβωτιο απο την στιγμη που οταν εχεις πατημενο το σημπλεκτη οι δυο δισκοι δεν εχουν καμια επαφη...:sick:


Αν και η ερώτηση απευθύνεται στον Σταύρο, επέτρεψέ μου να απαντήσω...

Λοιπόν υπάρχουν τριών ειδών κιβώτια:

1. Τα μηχανικά ασυγχρόνιστα κιβώτια τα οποία τα συναντάμε σε ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ (1920 κι έτσι) αυτοκίνητα, και σε μερικά πιο σύγχρονα φορτηγά, στα οποία τα γρανάζια εμπλέκονται και απεμπλέκονται με την κίνηση του λεβιέ ταχυτήτων και ανα πάσα στιγμή κινείται μόνο το γρανάζι της επιλεγμένης σχέσης. Σε αυτά ο συγχονισμός επιτυγχάνεται με την τεχνική του "διπλο-συμπλεκταρίσματος" η οποία είναι διαφορετική από το μπλιπάρισμα (ξερογκαζιά). Δεν θα σταθώ σε αυτά.

2. Τα κιβώτια συνεχούς σύμπλεξης, συγχρονιζέ.

3. Τα κιβώτια συνεχούς σύμπλεξης, ασυγχρόνιστα.

Ολες οι μοτοσυκλέτες (απ' όσο ξέρω) έχουν κιβώτια της τρίτης κατηγορίας: Συχενούς σύμπλεξης, ασυγχρόνιστα (constant mesh gearboxes without synchromesh). Το "συνεχούς σύμπλεξης" αναφέρεται στο ότι ΟΛΑ τα γρανάζια, ΟΛΩΝ το σχέσεων περιστρέφονται ΣΥΝΕΧΩΣ, ανεξαρτήτως πια σχέση είναι επιλεγμένη. Για να καταλάβεις πως δουλεύει αυτό, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχήμα. Αναφέρεται βέβαια σε κιβώτιο αυτοκινήτου, αλλά η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια (απλά δεν είχα πρόχειρο άλλο σχήμα).

Τα πράσινα, κόνινα και μπλέ περιστρέφονται ΣΥΝΕΧΩΣ παίρνοντας κίνηση από τον κινητήτα. Ο κίτρινος άξονας περιστρέφεται και αυτός συνεχώς, αλλά παίρνοντας κίνηση από την αλυσίδα (τελικά δηλ. από τις ρόδες). ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΩΡΑ: Τα μπλέ γρανάζια ΔΕΝ είναι κολημένα πάνω στον κίτρινο άξονα. Το ΜΩΒ γρανάζι (κολάρο) ΕΙΝΑΙ κολημένο πάνω στον κίτρινο άξονα. Ο λεβιές ταχυτήτων κουνάει το μώβ κολάρο και το κάνει να κουμπώσει πάνω σε ένα από τα μπλέ γρανάζια.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί χρειάζεται συγχρονισμός, και γιατί δεν παίζει ρόλο το ότι ο συμπλέκτης είναι πατημένος?


75179

nickmonstro
23/01/2007, 00:22
Καταλαβα....δεν παιζει ρολο ο συμλεκτης γιατι υπαρχει συνεχης κινηση των γραναζιων και κατα την διαρκεια που αυτος ειναι πατημενος!:winka:(αυτο ομως συμβαινει σε ολα τα κιβωτια,εννοω η συνεχης κινηση)

Ευχαριστω....:wave2:

SUPERMARIO
23/01/2007, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Αμα ητανε καθε φορα που γαμαει καποιος απο δω μεσα να ανοιγει κι ενα, για να το περιγραφει κιολας..
Οπως ΑΚΡΙΒΩΣ αλλαξες 1η-2α πανε και οι υπολοιπες.Στο κατεβασμα το ακριβως αντιθετο,μονο που δινουμε στιγμιαια και λιιγο γκαζι την ωρα της αλλαγης.

Λοιπον στα σοβαρα τωρα...
Αυτο που θα σε συμβουλευα εγω ειναι να εξοικειωθεις με το μπροστινο φρενο σου. Απο σιγα σιγα.Να δεις τα ορια του,την αισθηση του..







ρε συ, μη ξαναμιλησεις...πουταν@ τα εκανες:lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

KaTaNaS
23/01/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
...



:a23: :a19:

KaTaNaS
23/01/2007, 00:44
πιστευω πως είναι ένα απο τα πιό παραστατικά και χρήσιμα θρεντ! :beer:

npat
23/01/2007, 02:54
Και μια και το φτάσαμε μέχρι εδώ, ας συνεχίσουμε σε λίγο περισσότερη λεπτομέρια, για να έχουμε πλήρη εικόνα, και για να ξεκαθαριστεί ένα σημείο που το άφησα λίγο "φλού"...

Τι ακριβώς γίνεται με τον συμπλέκτη?

Ο συμπλέκτης βρίσκεται στο παραπάνω σχήμα αμέσως πριν τον πράσινο άξονα: Όταν είναι αφημένος (σύμπλεξη), ο πράσινος άξονας περιστρέφεται μαζί με τον κινητήρα (ανεξαρτήτως από το αν έχουμε σχέση στο κιβώτιο ή νεκρά). Όταν είναι πατημένος (αποσύμπλεξη) ο πράσινος άξονας περιστρέφεται "ελεύθερα" (χωρίς να είναι συνδεδεμένος στον κινητήρα). Ο συμπλέκτης δηλαδή "συνδέει" / "αποσυνδέει" τον πράσινο άξονα στον / από-τον κινητήρα. Αυτό φαίνεται καλύτερα στο παρακάτω σχήμα (θα συνεχίσω όμως να αναφέρομαι στο προηγούμενο σχήμα γιατί έχει χρωματάκια που κάνουν εύκολο τον χαρακτηρισμό των μερών του).

Πάμε να δούμε τώρα πως συγχρονίζει ένας οδηγός αυτοκινήτου (ενός ΠΑΛΙΟΥ ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ αυτοκινήτου, με ΑΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΟ κιβώτιο). Εξετάζουμε πρώτα την περίπτωση του αυτοκινήτου γιατί είναι πιο ξεκάθαρη, και μετά θα δούμε τι γίνεται και με τις μοτοσυκλέτες... λίγη υπομονή. Ο οδηγός λοιπόν:

1. Πατάει τον συμπλέκτη και απομονώνει τον πράσινο άξονα από τον κινητήρα.

2. Επιλέγει νεκρά: το μωβ κολάρο παραμένει στη μέση χωρίς να έχει κουμπώσει σε κανένα μπλέ γρανάζι.

3. Αφήνει τον συμπλέκτη, οπότε ο πράσινος άξονας ξανασυνδέεται με τον κινητήρα (χωρίς όμως να υπάρχει επιλεγμένη ταχύτητα).

4. Μπλιπάρει το γκάζι (ρίχνει μια ξερογκαζιά) ώστε να συγχρονιστεί ή ταχύτητα περιστροφής των μπλέ γραναζιών με την ταχύτητα περιστροφής του κίτρινου άξονα (άρα και του μωβ κολάρου).

5. Ξαναπατάει τον συμπλέκτη και επιλέγει την νέα, μικρότερη σχέση. Το κολάρο κουμπώνει στο μπλέ γρανάζι αβίαστα καθώς έχουν την ίδια ταχύτητα περιστροφής.

Αυτή είναι η διαδικασία ενός "τέλειου" κατεβάσματος με "χειροκίνητο" συγχρονισμό...

Πάμε να δούμε τώρα τι γίνεται στην μοτοσυκλέτα.

Στην μοτοσυκλέτα τα βήματα 2 και 3 ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να εκτελεσούν, λόγω της ιδιομορφίας του συστήματος επιλογής σχέσεων (δεν παρεμβάλεται νεκρά μεταξύ των σχέσεων), οπότε εκτελούνται μόνο τα βήματα 1, 4, και 5.

Δημιουργείται εδώ το εύλογο ερώτημα: αφού κατά το 4 ο συμπλέκτης είναι πατημένος---άρα α πράσινος άξονας αποσυνδεδεμένος από τον κινητήρα---ΓΙΑΤΙ η ξερογκαζιά μεταβάλει την ταχύτητα περιστροφής των μπλέ γραναζιών??

Η απάντηση είναι απρόσμενη: Οι δίσκοι του συμπλέκτη περιστρέφονται μέσα σε ένα λουτρό λαδιού. Το λάδι έχει ένα κάποιο ιξώδες (είναι κάπως παχύρευστο) άρα ακόμη και όταν οι δίσκοι δεν ακουμπούν (αποσύμπλεξη) ένα μέρος από την "δύναμη" του κινητήρα μεταβιβάζεται στον πράσινο άξονα, λόγο "τριβών". Όταν λοιπόν το μωβ κολάρο ξεκουμπώνει από την μία σχέση και μέχρι να κουμπώσει στην επόμενη, το σύμπλεγμα πράσινος-άξονας-μπλέ-γρανάζια είναι τελείως ελεύθερο. Δεδομένου δε της μικρής του μάζας και αδράνειας (στις μοτοσυκλέτες) ή μικρή αυτή δύναμη που ασκείται από τα λάδια του κιβωτίου είναι αρκετή για να μεταβάλει την ταχύτητα περιστροφής του και να το συγχρονίσει με την κίτρινο άξονα.

Αυτά για την ώρα και ελπίζω να μην σας μπέρδεψα...

Άσκηση για το σπίτι: Γιατί δεν χρειάζεται ξερογκαζιά στο ΑΝΕΒΑΣΜΑ?


75184

KaTaNaS
23/01/2007, 08:44
πρεπει να γινει διαχωρισμος... φοβερη επεξήγηση... :wave2:

airamhag
23/01/2007, 08:55
εγω ρωτησα.... :blush:


κ δεν ειμαι αγορι αλλα κοριτσι !! πφφφ....:o


:D

ernti
23/01/2007, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
εγω ρωτησα.... :blush:


κ δεν ειμαι αγορι αλλα κοριτσι !! πφφφ....:o


:D

Ωχ!! Συγνωμη!!:bawl:

project.breeze
23/01/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
΄


εννοειται πως δεν εχει καμμια σχεση η τροφοδοσια απο την μεταδοση κινησης... την εποχή ήθελα να ορίσω! :wave2:



Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο:wave2:

warlord
23/01/2007, 23:06
Φιλε Μιχαλη,οταν κατεβαζεις ταχυτητα την ωρα που συπλεκταρεις να τραβας λιγο το γκαζι γιατι τα μωρα μας Φρεναρουν και αμα δεν ειναι πολυ καλο το οδοστρωμα νομιζεις οτι κοκκαλωσες το πισω φρενο ενω τραβας γκαζι,παντως διαβαζωντας τα παραπανω καταλαβα γιατι γινετε αυτο,κοιτα να βγαλεις το διπλωμα και μετα παμε βολτα να τα δουμε ολα ενα ενα

zireous
28/01/2007, 23:06
Άν πατήσεις εδώ (http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html#3), έχει τα βασικά για το συμπλέκτη και αρκετά άλλα για αρχάριους αναβάτες.

Οι καλές συνήθειες από νωρίς χτίζονται, μάθε σιγά σιγά ενώ blipάρεις, να έχεις δύο δάχτυλα στο φρένο ταυτόχρονα -δες τις εικόνες:
http://www.sportrider.com/ride/RSS/146_0402_shift_blip_throttle/index.html


Μετά το δίπλωμα, πρώτα ο εξοπλισμός, μετά η εξάσκηση...