PDA

View Full Version : Θα ήθελα την γνώμη σας!



powerphot
22/01/2007, 09:56
Δουλεύω σε μια εταιρία που αυτές τις μέρες αποφάσισε να αναπροσαρμόσει την σύμβαση εργασίας. Μέσα στα γνωστά και λογικά σημεία όπως έγκαιρη προσέλευση, καθαριότητα χώρων, κλπ κλπ, υπάρχει και μια παράγραφος που λεει ότι:
Yπογράφοντας την νέα σύμβαση ο εργαζόμενος δίνει το δικαίωμα στην εταιρία να προβαίνει σε σωματικό έλεγχο και έλεγχο των προσωπικών του αντικειμένων κατά την αποχώρηση του από την εταιρία όποτε και όταν αποφασίζει έστω και χωρίς λόγο.
Και για να γλυκάνει την "καραμέλα" αυτό λεει θα γίνεται σε "κλειστό" μέρος ιδιωτικά κι όχι μπροστά σε άλλους!:eyepop:

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και μια τρίτη γνώμη μια και απ’ τα νεύρα μου ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησα ότι με βάζει κάποιος να υπογράψω ότι όποτε θέλει θα με ψάχνει σωματικά σαν ΚΛΕΦΤΗ!

Y.Γ. Δεν δουλεύω στο Νομισματοκοπείο!:lol: :lol:

crs-k
22/01/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
.............................
Y.Γ. Δεν δουλεύω στο Νομισματοκοπείο!


Ειναι "ιδιαιτερη" περιπτωση ... :rolleyes:

Δεν εχω γνωμη... :sick:

villy
22/01/2007, 10:02
:uplate:

Εγώ γνωρίζω ότι είναι παράνομο!

Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω περισσότερο... με συγκεκριμένο νόμο κλπ...

Μήπως να επικοινωνήσεις με την επιθεώρηση εργασίας...

:wave2:

airamhag
22/01/2007, 10:52
οπωσδηποτε να μιλησεις με επιθεωρηση εργασιας...


δεν ξερω αν κ ο συνηγορος του πολιτη μπορει να σε ενημερωσει κιολας...

VegasKitty
22/01/2007, 10:58
Δε ξερω παντος για σας, αλλα στην παλια μου εταιρια παντα το κανανε αυτο...
:hypnotize

Βεβαια μετραει και σε τι ειδος εταιριας εργαζεσε....

gloum
22/01/2007, 11:00
Ρώτα τον συνήγορο του πολίτη καθώς και την επιθεώρηση εργασίας.Αλλά το κάνουν γιατί λογικά τους έχουν τσακίσει το γραφείο στην κλεψιά.Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό αλλα στην τελική σκέψου.Αν δεν έχεις κάτι να φοβηθείς?

el_hymador
22/01/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Δουλεύω σε μια εταιρία που αυτές τις μέρες αποφάσισε να αναπροσαρμόσει την σύμβαση εργασίας. Μέσα στα γνωστά και λογικά σημεία όπως έγκαιρη προσέλευση, καθαριότητα χώρων, κλπ κλπ, υπάρχει και μια παράγραφος που λεει ότι:
Yπογράφοντας την νέα σύμβαση ο εργαζόμενος δίνει το δικαίωμα στην εταιρία να προβαίνει σε σωματικό έλεγχο και έλεγχο των προσωπικών του αντικειμένων κατά την αποχώρηση του από την εταιρία όποτε και όταν αποφασίζει έστω και χωρίς λόγο.
Και για να γλυκάνει την "καραμέλα" αυτό λεει θα γίνεται σε "κλειστό" μέρος ιδιωτικά κι όχι μπροστά σε άλλους!:eyepop:

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και μια τρίτη γνώμη μια και απ’ τα νεύρα μου ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησα ότι με βάζει κάποιος να υπογράψω ότι όποτε θέλει θα με ψάχνει σωματικά σαν ΚΛΕΦΤΗ!

Y.Γ. Δεν δουλεύω στο Νομισματοκοπείο!

Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι με αυτο...παρα να το δεχτεις η να μην το δεχτεις....

συμβουλεψου οπως σου λενε και οι αλλοι την επιθεωρηση εργασιας μπας και βρεις καποια ακρη...βεβαια σε πολλα καταστηματα λιανικης κυριως , ελεγχος γινεται σε καθημερινη βαση....

απο εκει και επειτα παιζει ρολο που δουλευεις....αν πουλαγα θεριζοαλωνιστικες και με υποχρεωναν σε κατι τετοιο θα αντιδρουσα...

airamhag
22/01/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Ρώτα τον συνήγορο του πολίτη καθώς και την επιθεώρηση εργασίας.Αλλά το κάνουν γιατί λογικά τους έχουν τσακίσει το γραφείο στην κλεψιά.Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό αλλα στην τελική σκέψου.Αν δεν έχεις κάτι να φοβηθείς?


οκ..

αν αυτο δινει το δικαιωμα να ζητησει καμια 500 ευρω παραπανω , εξτρα αδειες κλπ κλπ

κανενα προβλημα.

gloum
22/01/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
οκ..

αν αυτο δινει το δικαιωμα να ζητησει καμια 500 ευρω παραπανω , εξτρα αδειες κλπ κλπ

κανενα προβλημα.

Θα επιμείνω πως ΔΕΝ συμφωνώ με αυτό που κάνει η εταιρία αλλά έτσι λειτουργεί.Αν θες το κάνεις..Δυστυχώς αυτή είναι η κοινωνία που ζούμε

airamhag
22/01/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Θα επιμείνω πως ΔΕΝ συμφωνώ με αυτό που κάνει η εταιρία αλλά έτσι λειτουργεί.Αν θες το κάνεις..Δυστυχώς αυτή είναι η κοινωνία που ζούμε


ακριβως αυτο ειναι που με εξοργιζει !!!


οτι πρεπει να συμμορφωθουμε με το αδικο....

gloum
22/01/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
[/COLOR]


ακριβως αυτο ειναι που με εξοργιζει !!!


οτι πρεπει να συμμορφωθουμε με το αδικο....

Δεν είναι ανάγκη να συμμορφωθείς όμως κούκλα μου.Γι'αύτο ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Στην τελική τα βάζεις όλα σε μία μεγάλη ζυγαριά και βλέπεις.Δυστυχώς δεν βλέπεις τι είναι καλύτερο..βλέπεις τι είναι λιγότερο κακό:wave2:

airamhag
22/01/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Δεν είναι ανάγκη να συμμορφωθείς όμως κούκλα μου.Γι'αύτο ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Στην τελική τα βάζεις όλα σε μία μεγάλη ζυγαριά και βλέπεις.Δυστυχώς δεν βλέπεις τι είναι καλύτερο..βλέπεις τι είναι λιγότερο κακό:wave2:

ποσο δικιο εχεις.......

gloum
22/01/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ποσο δικιο εχεις.......

Μωρέ εγώ δίκιο έχω..ποιός με ακούει είναι το ζήτημα:)

powerphot
22/01/2007, 11:32
Έχω ήδη ξεκινήσει διαδικασία προς την επιθεώρηση εργασίας.

Αρκεί να σας πω ότι το "αντικείμενο παραγωγής" της εταιρίας με κανένα τρόπο δεν μπορεί καποιος
να το "κλέψει" αν ήθελε.
Ο μοναδικός τρόπος να κλέψει κάποιος κάτι σχετικό απο την εταιρία έχει να κάνει με πνευματικά δικαιώματα, κι αυτό όπως καταλαβαίνει ακόμα κι ο πιο νοητικά "αργός" είναι αδύνατον να προληφθεί με την "σωματική" ερευνα του ατόμου.
Αναρωτιέμαι αν έχουν αρχίσει να λειπουν τελικά τίποτα "σελοτέιπ", κουταλάκια, η και κολόχαρτο απο την εταιρία.:mad: :rolleyes:

Τεσπα, απλά ήθελα και μια άλλη-άλλες γνώμες και σας ευχαριστώ για τον κόπο σας.
Το θέμα έχει ήδη προοθηθεί στην επιθεώρηση και περιμένω νεότερα.:wave2:

maintenance
22/01/2007, 11:33
Θέλουμε δεν θέλουμε, ο κάθε ένας εργοδότης, μπορεί να το κάνει, και δεν μπορεί να είναι παράνομο, εφόσον το λέει στην σύμβαση.

Ακόμα και άν φυλλάσεται απο security, στο συμβόλαιο, αν θέλει ο πελάτης, ο σεκιουριτάς, μπορεί να σε τσεκάρει.

Συμφωνώ, ή όχι δεν με ενοχλεί πάντως........στο αεροδρόμιο, δεν σε ξεσκίζουν στο ψάξιμο;


:wave2:

makis206
22/01/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Θα επιμείνω πως ΔΕΝ συμφωνώ με αυτό που κάνει η εταιρία αλλά έτσι λειτουργεί.Αν θες το κάνεις..Δυστυχώς αυτή είναι η κοινωνία που ζούμε

Γενικά συμφωνώ με αυτό..

Αφού δεν μπορείς να αποφύγεις μια τέτοια κατάσταση τουλάχιστον απόλαυσέ την.

Βάλε πχ κανα βόα στην τσάντα σου, κανα καβουράκι στην τσέπη και κράτα και βιντεοκάμερα ν'αποθανατήσεις τη στιγμή που θα το δει ο ελεγκτής.:eek:

:lol: :beer: :lol:

alex14
22/01/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot

Αναρωτιέμαι αν έχουν αρχίσει να λειπουν τελικά τίποτα "σελοτέιπ", κουταλάκια, η και κολόχαρτο απο την εταιρία.:mad: :rolleyes:



Μη το γελας καθολου. :(

powerphot
22/01/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Συμφωνώ, ή όχι δεν με ενοχλεί πάντως........στο αεροδρόμιο, δεν σε ξεσκίζουν στο ψάξιμο;
:wave2:
Ναι ρε Αντώνη αλλά στα αεροδρόμια δεν έχει να κάνει μόνο με κλεψιά αλλά και με άλλα πράγματα.


Και δηλαδή εγώ που έχω στραβώσει άσχημα τώρα τί είμαι ξαφνικά?
Ανάποδος? η κλέφτης?:mad:

airamhag
22/01/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ναι ρε Αντώνη αλλά στα αεροδρόμια δεν έχει να κάνει μόνο με κλεψιά αλλά και με άλλα πράγματα.


Και δηλαδή εγώ που έχω στραβώσει άσχημα τώρα τί είμαι ξαφνικά?
Ανάποδος? η κλέφτης?:mad:


αναποδος κλεφτης!!!


:lol: :lol: :lol:

maintenance
22/01/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ναι ρε Αντώνη αλλά στα αεροδρόμια δεν έχει να κάνει μόνο με κλεψιά αλλά και με άλλα πράγματα.


Και δηλαδή εγώ που έχω στραβώσει άσχημα τώρα τί είμαι ξαφνικά?
Ανάποδος? η κλέφτης?:mad:


Ρε Νίκ, δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις στραβώσει.

Αν είσουν εσύ εργοδότης, θα είχες την ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη, στον καθένα που θα εργαζόταν για πάρτυ σου;

Και εφόσον είμαστε σωστοί, δεν μας απασχολεί.

Και σημείωσε και αυτό..... Ας πούμε ότι έχω ενδείξεις για κάποιον, ότι κάτι "τσιμπάει"
Για να μήν γυρίσει μπουμεραγκ, ότι και καλά, τον κατηγόρησα, και με τρέχει......ελέγχω τούς πάντες, ώστε ή να σταματήσει, ή τον πιάσω.

Πραγματικά, δεν βλέπω τον λόγο, ο "σωστός" να στραβώσει.


αποψή μου.....ντάξ;

:wave2: :beer: :wave2:

loukasfilm
22/01/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ναι ρε Αντώνη αλλά στα αεροδρόμια δεν έχει να κάνει μόνο με κλεψιά αλλά και με άλλα πράγματα.


Και δηλαδή εγώ που έχω στραβώσει άσχημα τώρα τί είμαι ξαφνικά?
Ανάποδος? η κλέφτης?:mad:



Και βέβαια έχεις δίκιο που έχεις στραβώσει. Σε λίγο θα σου ζητάν και δήλωση πολιτικών φρονημάτων, και αποκύρηξης όλων των δικαιωμάτων που έχεις σαν εργαζόμενος.

Το παραμύθι "αφού εγώ είμαι σωστός, δεν με πειράζει", είναι αυτό ακριβώς που θέλουνε να περάσουνε. Δηλαδή όσοι δεν συμφωνούν με το παραπάνω μέτρο τι είναι? Πιθανοί κλέφτες? Ωραία λογική!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι και όλα όσα γίνονται γύρω μας, π.χ. χτύπημα του φοιτητή στην Θεσσαλονίκη, "μιας και εγώ είμαι σωστός", δεν μας πειράζουνε.

Τελικά αυτό που γουστάρω πιο πολύ, είναι όταν οι συμπολίτες μας με αυτές τις απόψεις, βρεθούν στην δύσκολη θέση, να βιώσουν μια τέτοια κατάσταση. Τότε συνήθως κλαίνε και οδύρονται για την "κακούργα και άτιμη κοινωνία"

Με τις υγείες μας. :beer:

maintenance
22/01/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Και βέβαια έχεις δίκιο που έχεις στραβώσει. Σε λίγο θα σου ζητάν και δήλωση πολιτικών φρονημάτων, και αποκύρηξης όλων των δικαιωμάτων που έχεις σαν εργαζόμενος.

Το παραμύθι "αφού εγώ είμαι σωστός, δεν με πειράζει", είναι αυτό ακριβώς που θέλουνε να περάσουνε. Δηλαδή όσοι δεν συμφωνούν με το παραπάνω μέτρο τι είναι? Πιθανοί κλέφτες? Ωραία λογική!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι και όλα όσα γίνονται γύρω μας, π.χ. χτύπημα του φοιτητή στην Θεσσαλονίκη, "μιας και εγώ είμαι σωστός", δεν μας πειράζουνε.

Τελικά αυτό που γουστάρω πιο πολύ, είναι όταν οι συμπολίτες μας με αυτές τις απόψεις, βρεθούν στην δύσκολη θέση, να βιώσουν μια τέτοια κατάσταση. Τότε συνήθως κλαίνε και οδύρονται για την "κακούργα και άτιμη κοινωνία"

Με τις υγείες μας. :beer:


Το πας μακριά το θέμα....ενώ είναι τόσο απλό.

Σου θέτει στην συμβαση έναν όρο. Ή τον δέχεσαι, ή όχι.

Το να αναλύσουμε το πώς και το γιατί, σίγουρα θα διαφωνήσουν οι μισοί απο τους άλλους μισούς.

Τις απόψεις μας λέμε, και τίποτα άλλο.

Α!!!! όλοι είμαστε για τους εργοδότες μας, "εν δυνάμη κλέφτες" και ξέρουν πολύ καλά και την κάτωθι παροιμία: "χέρι που δεν μπορείς να δαγκώσεις, φίλα το"

:wave2:

alex14
22/01/2007, 12:20
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?

maintenance
22/01/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?


κάτσε να λύσουμε το παραπάνω θέμα, και τα συζητάμε...:beer:

gloum
22/01/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?

Επίσης όχι..Αν και σε κάτι site έχω δει μερικά πολύ ενδιαφέροντα βίντεο από τον χώρο της δουλειάς:D

loukasfilm
22/01/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Το πας μακριά το θέμα....ενώ είναι τόσο απλό.

Σου θέτει στην συμβαση έναν όρο. Ή τον δέχεσαι, ή όχι.

Το να αναλύσουμε το πώς και το γιατί, σίγουρα θα διαφωνήσουν οι μισοί απο τους άλλους μισούς.

Τις απόψεις μας λέμε, και τίποτα άλλο.

Α!!!! όλοι είμαστε για τους εργοδότες μας, "εν δυνάμη κλέφτες" και ξέρουν πολύ καλά και την κάτωθι παροιμία: "χέρι που δεν μπορείς να δαγκώσεις, φίλα το"

:wave2:


Δυστυχώς δεν είναι "τοσο απλό". Δηλαδή με την λογική αυτή, οτιδήποτε μας προτείνουν σε μια σύμβαση, θα πρέπει να το δεχτούμε αν έχουμε ανάγκη να δουλέψουμε. Τότε τι προφυλάσσει τον εργαζόμενο απέναντι στην απαξίωση της αξιοπρεπειάς του?

Μήπως αν ζητάγανε σε μια σύμβαση, ότι για να δουλέψεις στην τάδε εταιρεία, πρέπει να στηθείς στα τέσσερα, για να σε περάσουνε ένα "χέρι", πάλι "απλά" θα το δεχόσουνα ή όχι?

Πολύ "απλά" τελικά είναι τα πράγματα.


:confused: :confused: :confused:

maintenance
22/01/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm


Μήπως αν ζητάγανε σε μια σύμβαση, ότι για να δουλέψεις στην τάδε εταιρεία, πρέπει να στηθείς στα τέσσερα, για να σε περάσουνε ένα "χέρι", πάλι "απλά" θα το δεχόσουνα ή όχι?

Πολύ "απλά" τελικά είναι τα πράγματα.


:confused: :confused: :confused:


Αν δεν το έχεις καταλάβει το 95% των εργαζομένων, τους έχουν περάσει "ένα χέρι", κάποιος, και απλά δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Και για αυτό, δεν είναι σε καμιά σύμβαση.

Αν θές να ανοίξουμε κουβέντα, για εργατικό δίκαιο, να πάμε όσοι θέλουμε για έναν καφέ, να πουμε τις απόψεις μας, για τις άδειες, προαγωγές, αμοιβές, ωράρια.......και θα δείς πόσα "χέρια" μας έχουν ρίξει, και μάλιστα χωρίς σάλιο......

Υπο αυτή την ένοια, ο προβληματισμός του Νίκου, είναι πταίσμα.

loukasfilm
22/01/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Αν δεν το έχεις καταλάβει το 95% των εργαζομένων, τους έχουν περάσει "ένα χέρι", κάποιος, και απλά δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Και για αυτό, δεν είναι σε καμιά σύμβαση.

Αν θές να ανοίξουμε κουβέντα, για εργατικό δίκαιο, να πάμε όσοι θέλουμε για έναν καφέ, να πουμε τις απόψεις μας, για τις άδειες, προαγωγές, αμοιβές, ωράρια.......και θα δείς πόσα "χέρια" μας έχουν ρίξει, και μάλιστα χωρίς σάλιο......

Υπο αυτή την ένοια, ο προβληματισμός του Νίκου, είναι πταίσμα.


Διαφωνεί κανείς ότι αυτό που λες για τους εργαζόμενους ισχύει? Την λογική του "το δέχεσαι ή όχι", κατακρίνω. Ακριβώς αυτή η λογική είναι που έφερε τα πράγματα σε αυτό το σημείο, μαζί με το "αφού εγώ είμαι σωστός τι με νοιάζει".

Το να κουβεντιάσουμε για όλα αυτά που λες με βρίσκει σύμφωνο. Το θέμα όμως εδώ, και διαφωνώ ότι ο "συλλογισμός του Νίκου", είναι πταίσμα, θίγει ουσιαστική πτυχή της αξιοπρέπειάς μας. Ακόμα και ο χειρότερος εγκληματίας θεωρείται Αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εδώ καταπατούνται τα πάντα. Χώρια η τρομοκρατία που περνάει στον εργαζόμενο, με μια τέτοια διαδικασία.

Μια απλή ερώτηση, εσύ αν δεις να παίρνουνε ένα συνάδελφό σου για σωματική έρευνα, δεν θα σου περάσει από το μυαλό, ότι κάτι μπορεί να έκανε? Και αν αυτό του το κάνουνε χωρίς κανένα λόγο, άλλες δύο ή τρείς φορές, με την λογική του ότι "άμα είσαι σωστός δεν σε πειράζουνε", δεν θα σιγουρευτείς ότι κάτι έχει κάνει?

Είδες πόσο "απλό" είναι?

maintenance
22/01/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Διαφωνεί κανείς ότι αυτό που λες για τους εργαζόμενους ισχύει? Την λογική του "το δέχεσαι ή όχι", κατακρίνω. Ακριβώς αυτή η λογική είναι που έφερε τα πράγματα σε αυτό το σημείο, μαζί με το "αφού εγώ είμαι σωστός τι με νοιάζει".

Το να κουβεντιάσουμε για όλα αυτά που λες με βρίσκει σύμφωνο. Το θέμα όμως εδώ, και διαφωνώ ότι ο "συλλογισμός του Νίκου", είναι πταίσμα, θίγει ουσιαστική πτυχή της αξιοπρέπειάς μας. Ακόμα και ο χειρότερος εγκληματίας θεωρείται Αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εδώ καταπατούνται τα πάντα. Χώρια η τρομοκρατία που περνάει στον εργαζόμενο, με μια τέτοια διαδικασία.

Μια απλή ερώτηση, εσύ αν δεις να παίρνουνε ένα συνάδελφό σου για σωματική έρευνα, δεν θα σου περάσει από το μυαλό, ότι κάτι μπορεί να έκανε? Και αν αυτό του το κάνουνε χωρίς κανένα λόγο, άλλες δύο ή τρείς φορές, με την λογική του ότι "άμα είσαι σωστός δεν σε πειράζουνε", δεν θα σιγουρευτείς ότι κάτι έχει κάνει?

Είδες πόσο "απλό" είναι?



Ανοιξες μεγάαααααλο κεφάλαιο........Συμφωνώ, αλλά είμαστε "αναγκασμένοι", να διαφωνήσουμε.........


αν γίνομαι κατανοητός!

:wave2:

loukasfilm
22/01/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Ανοιξες μεγάαααααλο κεφάλαιο........Συμφωνώ, αλλά είμαστε "αναγκασμένοι", να διαφωνήσουμε.........


αν γίνομαι κατανοητός!

:wave2:



Κατανοητός δεν παίρνω και όρκο ότι γίνεσαι, :lol: αλλά να το κουβεντιάσουμε καμμιά μέρα.

:beer: :beer:

airamhag
22/01/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?


βαλε κ τις παρακολουθησεις των τηλεφωνων...
:mad:


αλλα να ερωτηξω κ κατιτις αλλο...



την λεξη ρουφιανο την εχουμε ξεχασει ? γιατι στο δικο μου χωρο εργασιας τρως καμπανακι εανδεν αναφερεις πως κ τι ...


το αστειο (?) ειναι οτι πριν απαντησεις συμπληρωνει πως " μην το παιρνεις για καρρφωμα..."

δεν ξερω...να :lol: ή να :bawl:

airamhag
22/01/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Διαφωνεί κανείς ότι αυτό που λες για τους εργαζόμενους ισχύει? Την λογική του "το δέχεσαι ή όχι", κατακρίνω. Ακριβώς αυτή η λογική είναι που έφερε τα πράγματα σε αυτό το σημείο, μαζί με το "αφού εγώ είμαι σωστός τι με νοιάζει".

Το να κουβεντιάσουμε για όλα αυτά που λες με βρίσκει σύμφωνο. Το θέμα όμως εδώ, και διαφωνώ ότι ο "συλλογισμός του Νίκου", είναι πταίσμα, θίγει ουσιαστική πτυχή της αξιοπρέπειάς μας. Ακόμα και ο χειρότερος εγκληματίας θεωρείται Αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εδώ καταπατούνται τα πάντα. Χώρια η τρομοκρατία που περνάει στον εργαζόμενο, με μια τέτοια διαδικασία.

Μια απλή ερώτηση, εσύ αν δεις να παίρνουνε ένα συνάδελφό σου για σωματική έρευνα, δεν θα σου περάσει από το μυαλό, ότι κάτι μπορεί να έκανε? Και αν αυτό του το κάνουνε χωρίς κανένα λόγο, άλλες δύο ή τρείς φορές, με την λογική του ότι "άμα είσαι σωστός δεν σε πειράζουνε", δεν θα σιγουρευτείς ότι κάτι έχει κάνει?

Είδες πόσο "απλό" είναι?


κ σιγουρα αυτο θα γινει για να βγει καποιος αλλος λαδι...
δεν ειναι ολοι ισοι απεναντι στον εργοδοτη.

alex14
22/01/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
βαλε κ τις παρακολουθησεις των τηλεφωνων...
:mad:


αλλα να ερωτηξω κ κατιτις αλλο...



την λεξη ρουφιανο την εχουμε ξεχασει ? γιατι στο δικο μου χωρο εργασιας τρως καμπανακι εανδεν αναφερεις πως κ τι ...


το αστειο (?) ειναι οτι πριν απαντησεις συμπληρωνει πως " μην το παιρνεις για καρρφωμα..."

δεν ξερω...να :lol: ή να :bawl:

:bawl: θα ελεγα

:(

afrotwin
22/01/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Δουλεύω σε μια εταιρία που αυτές τις μέρες αποφάσισε να αναπροσαρμόσει την σύμβαση εργασίας. Μέσα στα γνωστά και λογικά σημεία όπως έγκαιρη προσέλευση, καθαριότητα χώρων, κλπ κλπ, υπάρχει και μια παράγραφος που λεει ότι:
Yπογράφοντας την νέα σύμβαση ο εργαζόμενος δίνει το δικαίωμα στην εταιρία να προβαίνει σε σωματικό έλεγχο και έλεγχο των προσωπικών του αντικειμένων κατά την αποχώρηση του από την εταιρία όποτε και όταν αποφασίζει έστω και χωρίς λόγο.
Και για να γλυκάνει την "καραμέλα" αυτό λεει θα γίνεται σε "κλειστό" μέρος ιδιωτικά κι όχι μπροστά σε άλλους!:eyepop:

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και μια τρίτη γνώμη μια και απ’ τα νεύρα μου ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησα ότι με βάζει κάποιος να υπογράψω ότι όποτε θέλει θα με ψάχνει σωματικά σαν ΚΛΕΦΤΗ!

Y.Γ. Δεν δουλεύω στο Νομισματοκοπείο!

re file se ixa gia tzimani pedi
pare ena tilefono stin dief8insi ergasias tis perioxis sou ke rota ana epitrepete afto
ke an den epitrepete astous na se psaksoun meta kane katagkelia pigene tous dikastika an mporis partous ke kana fragko
ke astous meta na dagkononte na mpoun tipota elenktes ke na tous kopsoun ton kolo

apo oti ksero to sintagma mas leei oti apagorevete somatiki erevna ke prosopikon idon xoris idiko engrafo apo isagkelia

asxeta an i mpatsi ton kseskizoun ton nomo...:lol:

tora ama akous gnomes apo avoula plasmata edo mesa tou tipou e! ti na kanis etsi ine ke ala trela
min dinis simasia
afti ine i maza ke elenxonte efkola:rotflmao: :rotflmao:

den vlepis ti tous kanane me tis kameres
tous ferane ta big brother ke apo eki pou apex8anontan tis kameres tora den pane pou8ena xoris kamera akoma ke stous dromous tis 8eloune...:rotflmao:

milame gia provata:beer:

loukasfilm
22/01/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?


Εμείς διαφωνήσαμε και καταφέραμε να μην βάλουμε. Και υπάρχουν σε όλους τους άλλους χώρους.

:D :D :D

SPORAKIAS
22/01/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?

απο οτι ξερω απαγορευεται απο το νομο...

μπαινουν μονο σε κοινοχρηστους χωρους (σκαλες,διαδρομοι,κ.λ.π) και με ειδικη σημανση....

οσο για το θεμα του φιλου...τι να του πει η επιθεωρηση..??

και του λεει..... οχι κυριε μου δεν επιτρεπετε..και δεν το δεχεται ο φιλος μας...

μετα απο λιγο καιρο θα βρουν μια δικαιολογια να τον σουταρουν...:rolleyes: :(

ετσι ειναι και δεν μπορεις να κανεις τπτ....

KaterinaX
22/01/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
απο οτι ξερω απαγορευεται απο το νομο...

μπαινουν μονο σε κοινοχρηστους χωρους (σκαλες,διαδρομοι,κ.λ.π) και με ειδικη σημανση....

οσο για το θεμα του φιλου...τι να του πει η επιθεωρηση..??

και του λεει..... οχι κυριε μου δεν επιτρεπετε..και δεν το δεχεται ο φιλος μας...

μετα απο λιγο καιρο θα βρουν μια δικαιολογια να τον σουταρουν...:rolleyes: :(

ετσι ειναι και δεν μπορεις να κανεις τπτ....


Συμφωνω!Δυστηχως ετσι ειναι...η αγορα ειναι ελευθερη...καποιος αλλος που θα το δεχτει...θα παρει τη θεση σου! μην εκνευριζεσαι αδικα παντως μπορει και να μην το κανουν ποτε... προειδοποιουν με αυτη την ανακοινωση, ετσι ωστε να ειναι καλυμενοι οτι εισαι ενημερος..για οποτε τυχει!

airamhag
22/01/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
απο οτι ξερω απαγορευεται απο το νομο...

μπαινουν μονο σε κοινοχρηστους χωρους (σκαλες,διαδρομοι,κ.λ.π) και με ειδικη σημανση....

οσο για το θεμα του φιλου...τι να του πει η επιθεωρηση..??

και του λεει..... οχι κυριε μου δεν επιτρεπετε..και δεν το δεχεται ο φιλος μας...

μετα απο λιγο καιρο θα βρουν μια δικαιολογια να τον σουταρουν...:rolleyes: :(

ετσι ειναι και δεν μπορεις να κανεις τπτ....

μπορεις...


πως δεν μπορεις...


μια ειναι η μαγικη λεξη που μας ενωνει..

δημοσιοτητα


αλλα ποιος κανει την αρχη ειναι το θεμα..
οταν εχεις να σκεφτεις ενα σωρο προσωπικα οικονομικα θεματα θα ασχοληθεις με τον καλο του αλλου ?

αυτα ειναι για του γερμανους που εχουν λυσει το οικονομικο προβλημα της ζωης τους.

ελα ομως που εδω ειναι που δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα...πρεπει να μην ταφηνουμε να περνανε ετσι ...διαφορετικα μια ζωη θα κλαιμε την μοιρα μας για τα χαλια που εχουμε φτασει..

προσωπικα...( γιατι στα λογια χτιζουμε ανωγεια) δεν ξερω τι θα εκανα..ουτε τωρα κανω τιποτα...
κ ισως αυτο ειναι το χειροτερο.οτι βρισκουν κ τα κανουν..




















τι επαθα ?:look:

airamhag
22/01/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
Συμφωνω!Δυστηχως ετσι ειναι...η αγορα ειναι ελευθερη...καποιος αλλος που θα το δεχτει...θα παρει τη θεση σου! μην εκνευριζεσαι αδικα παντως μπορει και να μην το κανουν ποτε... προειδοποιουν με αυτη την ανακοινωση, ετσι ωστε να ειναι καλυμενοι οτι εισαι ενημερος..για οποτε τυχει!

ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του...το θεμα δεν ειναι αν θα βρει αλλος την θεση...:nono:

loukasfilm
22/01/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
απο οτι ξερω απαγορευεται απο το νομο...

μπαινουν μονο σε κοινοχρηστους χωρους (σκαλες,διαδρομοι,κ.λ.π) και με ειδικη σημανση....

οσο για το θεμα του φιλου...τι να του πει η επιθεωρηση..??

και του λεει..... οχι κυριε μου δεν επιτρεπετε..και δεν το δεχεται ο φιλος μας...

μετα απο λιγο καιρο θα βρουν μια δικαιολογια να τον σουταρουν...:rolleyes: :(

ετσι ειναι και δεν μπορεις να κανεις τπτ....


Ωραία!!!!!!

Αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, χαλαρώστε και απολαύστε το.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να λέμε και να δείχνουμε, τα στραβά που μας περιβάλλουν, γιατί "απλά" δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
Οπότε το τραβάμε ακόμα λίγο, και καταλήγουμε ότι δεν δικαιούμαστε, να μιλάμε και να προσπαθούμε να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη, γιατί το μόνο που πετυχαίνουμε, είναι να δυσκολεύουμε την ζωή των γύρω μας, (με πορείες, απεργίες κ.λ.π.), και τους χαλάμε την υπέρωχη ραστώνη στον όμορφο και αγγελικό μας κόσμο.

Μμμμμ!!!!!!!!! Πονάω αλλά μου αρέσειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, αλλά και να μην μ' αρέσει μην ανησυχείς, σπρώξε εσύ δεν μπορώ να κάνω τίποτααααααααααααααα.

:sick: :sick: :sick:

KaterinaX
22/01/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του...το θεμα δεν ειναι αν θα βρει αλλος την θεση...:nono:


:nono: :nono: δεν ειπα εγω αυτο.... αλλο ειπα... ξαναδιαβασε το!

airamhag
22/01/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
Συμφωνω!Δυστηχως ετσι ειναι...η αγορα ειναι ελευθερη...καποιος αλλος που θα το δεχτει...θα παρει τη θεση σου!


αυτο δεν ειπες ?






Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
μην εκνευριζεσαι αδικα παντως μπορει και να μην το κανουν ποτε... προειδοποιουν με αυτη την ανακοινωση, ετσι ωστε να ειναι καλυμενοι οτι εισαι ενημερος..για οποτε τυχει!

αυτο ειναι ακομα χειροτερο ...μοιαζει σαν εκφοβισμος...

γιατι ΜΠΟΡΕΙ να το κανουν...μεσα στις εταιρειες παιζονται διαφορα παιχνιδια...
κ τοτε ανετα φτανουμε στο


σαυτο:

Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
...Μια απλή ερώτηση, εσύ αν δεις να παίρνουνε ένα συνάδελφό σου για σωματική έρευνα, δεν θα σου περάσει από το μυαλό, ότι κάτι μπορεί να έκανε? Και αν αυτό του το κάνουνε χωρίς κανένα λόγο, άλλες δύο ή τρείς φορές, με την λογική του ότι "άμα είσαι σωστός δεν σε πειράζουνε", δεν θα σιγουρευτείς ότι κάτι έχει κάνει?

k600
22/01/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ?

Με τις καμερες (οχι κρυφες) μεσα στο γραφειο συμφωνειται ?



Απαγορευονται κρυφες η φανερες!!!Απο την επιθεωρηση εργασιας!!!:sun:

Στο χωρο εργασιας!Μονο σε εξωτερικο χωρο επιτρεπεται!:sun:

airamhag
22/01/2007, 14:10
εμεις στο καταστημα εχουμε καμερες...


ο οποιοσδηποτε του κανει μηνυση ... ακομα κ οι λατρευτοι κ πολιτιμοι πελατες του.


απο τη στιγμη που δεν εχει ταμπελιτσα που να λεει οτι παρακολουθειται το καταστημα...

k600
22/01/2007, 14:51
Για να ειστε κ εσεις παντως καλυμενοι τραβηξτε καμια φωτογραφια με το κινητο σας τις καμερες κ αν ποτέ χρειαστει χρησιμοποιειστε τις!:sun:

airamhag
22/01/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από k600
Για να ειστε κ εσεις παντως καλυμενοι τραβηξτε καμια φωτογραφια με το κινητο σας τις καμερες κ αν ποτέ χρειαστει χρησιμοποιειστε τις!:sun:


:beer: :beer:



ετοιμοπολεμος!!!:lol: :lol: :lol:

SPORAKIAS
22/01/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Ωραία!!!!!!

Αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, χαλαρώστε και απολαύστε το.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να λέμε και να δείχνουμε, τα στραβά που μας περιβάλλουν, γιατί "απλά" δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
Οπότε το τραβάμε ακόμα λίγο, και καταλήγουμε ότι δεν δικαιούμαστε, να μιλάμε και να προσπαθούμε να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη, γιατί το μόνο που πετυχαίνουμε, είναι να δυσκολεύουμε την ζωή των γύρω μας, (με πορείες, απεργίες κ.λ.π.), και τους χαλάμε την υπέρωχη ραστώνη στον όμορφο και αγγελικό μας κόσμο.

Μμμμμ!!!!!!!!! Πονάω αλλά μου αρέσειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, αλλά και να μην μ' αρέσει μην ανησυχείς, σπρώξε εσύ δεν μπορώ να κάνω τίποτααααααααααααααα.

:sick: :sick: :sick:

ειπα εγω να μην κανει τιποτα αν δεν του αρεσει....????:confused: :confused:

ας παει και στο συμβουλιο επικρατειας...

εγω ειπα τι μπορει να γινει αν δεν το δεχτει...ετσι απλα...:rolleyes:

el_hymador
22/01/2007, 15:23
παντως εγω......................






































.....εχω καταγραψει οτι ειπατε!!!!


75118

freezer
22/01/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Δουλεύω σε μια εταιρία που αυτές τις μέρες αποφάσισε να αναπροσαρμόσει την σύμβαση εργασίας. Μέσα στα γνωστά και λογικά σημεία όπως έγκαιρη προσέλευση, καθαριότητα χώρων, κλπ κλπ, υπάρχει και μια παράγραφος που λεει ότι:
Yπογράφοντας την νέα σύμβαση ο εργαζόμενος δίνει το δικαίωμα στην εταιρία να προβαίνει σε σωματικό έλεγχο και έλεγχο των προσωπικών του αντικειμένων κατά την αποχώρηση του από την εταιρία όποτε και όταν αποφασίζει έστω και χωρίς λόγο.
Και για να γλυκάνει την "καραμέλα" αυτό λεει θα γίνεται σε "κλειστό" μέρος ιδιωτικά κι όχι μπροστά σε άλλους!:eyepop:

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και μια τρίτη γνώμη μια και απ’ τα νεύρα μου ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησα ότι με βάζει κάποιος να υπογράψω ότι όποτε θέλει θα με ψάχνει σωματικά σαν ΚΛΕΦΤΗ!

Y.Γ. Δεν δουλεύω στο Νομισματοκοπείο!


Οποιoσδήποτε εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας επιχείρησης πρέπει να είναι επικυρωμένος από τη Νομαρχία για να ισχύσει!
Οποιοδήποτε κύκλωμα κλειστού κυκλώματος κοινόχρηστων ή επαγγελματικών χώρων πρέπει να δηλωθεί και να αδειοδοτηθεί από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων!

tai
22/01/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Δουλεύω σε μια εταιρία που αυτές τις μέρες αποφάσισε να αναπροσαρμόσει την σύμβαση εργασίας. Μέσα στα γνωστά και λογικά σημεία όπως έγκαιρη προσέλευση, καθαριότητα χώρων, κλπ κλπ, υπάρχει και μια παράγραφος που λεει ότι:
Yπογράφοντας την νέα σύμβαση ο εργαζόμενος δίνει το δικαίωμα στην εταιρία να προβαίνει σε σωματικό έλεγχο και έλεγχο των προσωπικών του αντικειμένων κατά την αποχώρηση του από την εταιρία όποτε και όταν αποφασίζει έστω και χωρίς λόγο.
Και για να γλυκάνει την "καραμέλα" αυτό λεει θα γίνεται σε "κλειστό" μέρος ιδιωτικά κι όχι μπροστά σε άλλους!:eyepop:

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και μια τρίτη γνώμη μια και απ’ τα νεύρα μου ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησα ότι με βάζει κάποιος να υπογράψω ότι όποτε θέλει θα με ψάχνει σωματικά σαν ΚΛΕΦΤΗ!

Y.Γ. Δεν δουλεύω στο Νομισματοκοπείο!


Αρχικά δημιουργήθηκε από freezer
Οποισδήποτε εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας επιχείρησης πρέπει να είναι επικυρωμένος από τη Νομαρχία για να ισχύσει!
Οποιοδήποτε κύκλωμα κλειστού κυκλώματος κοινόχρηστων ή επαγγελματικών χώρων πρέπει να δηλωθεί και να αδειοδοτηθεί από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων +
κανενα ιδιωτικο συμφωνιτικο δεν ειναι υπερανω των νομων του κρατους. Το ψαξιμο απαγορεύεται οτι χαρτι και να υπογράψεις.
Την βαζεις αμα θες την τζιφρα και οταν πανε να στο κανουν μην τους κατσεις, και επικαλεσου τον νομο!

freezer
22/01/2007, 17:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
+
κανενα ιδιωτικο συμφωνιτικο δεν ειναι υπερανω των νομων του κρατους. Το ψαξιμο απαγορεύεται οτι χαρτι και να υπογράψεις.
Την βαζεις αμα θες την τζιφρα και οταν πανε να στο κανουν μην τους κατσεις, και επικαλεσου τον νομο! [/QUOTE


Είναι δύσκολο να καταλάβουμε ότι το ιδ.συμφωνητικό πρέπει να διέπεται από τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας της εκάστοτε επιχείρησης,ο οποίος (για άλλη μια φορά)σφραγίζεται από την οικία Νομαρχία(=Δημόσιος Φορέας) για τη νόμιμότητα της;

Lupo
22/01/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
apo oti ksero to sintagma mas leei oti apagorevete somatiki erevna ke prosopikon idon xoris idiko engrafo apo isagkelia


+10000000



Οποιοσδήποτε έλεγχος χωρίς το παραπάνω γίνετε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ!


Αν υπογράψεις όμως την σύμβαση εργασίας με τον όρο αυτό, τους αφήνεις μία παραθυράρα, να κάνουν τον έλεγχο, κατόπιν εγκρίσεως σου, άρα και σχεδόν νόμιμα.
:nono:

Χωρίς να σημαίνει ότι και μετά απ'αυτό δεν μπορείς να κινηθείς δικαστικώς , αλλά χάνοντας τα μεγαλύτερα όπλα σου.


Αν κάποια στιγμή, γράψουν και όρο για κωλονοσκόπηση, αν δεν έχετε τίποτα να φοβηθείτε, υπογράψτε κι αυτό!
:lol: :lol:

Μετά μην έχετε παράπονο όμως!


Ο έλεγχος σε προσωπικά αντικείμενα είναι παράνομος!

freezer
22/01/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
+10000000



Οποιοσδήποτε έλεγχος χωρίς το παραπάνω γίνετε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ!


Αν υπογράψεις όμως την σύμβαση εργασίας με τον όρο αυτό, τους αφήνεις μία παραθυράρα, να κάνουν τον έλεγχο, κατόπιν εγκρίσεως σου, άρα και σχεδόν νόμιμα.
:nono:

Χωρίς να σημαίνει ότι και μετά απ'αυτό δεν μπορείς να κινηθείς δικαστικώς , αλλά χάνοντας τα μεγαλύτερα όπλα σου.


Αν κάποια στιγμή, γράψουν και όρο για κωλονοσκόπηση, αν δεν έχετε τίποτα να φοβηθείτε, υπογράψτε κι αυτό!
:lol: :lol:

Μετά μην έχετε παράπονο όμως!


Ο έλεγχος σε προσωπικά αντικείμενα είναι παράνομος!



Εγώ θα του πρότεινα -για να μην έρθει σε ρήξη-να τους πει ότι δέχεται στη περίπτωση που θα του δώσουν αντίγραφο με σφραγίδα της εταιρείας του χαρτιού που υπέγραψε.(και παρακολούθα τα μούτρα τους ;) )

yianvoul
22/01/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Θέλουμε δεν θέλουμε, ο κάθε ένας εργοδότης, μπορεί να το κάνει, και δεν μπορεί να είναι παράνομο, εφόσον το λέει στην σύμβαση.

Ακόμα και άν φυλλάσεται απο security, στο συμβόλαιο, αν θέλει ο πελάτης, ο σεκιουριτάς, μπορεί να σε τσεκάρει.

:wave2:



μονο αστυνομικος εχει δικαιωμα σωματικης ερευνας.....

zzr2005
22/01/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από freezer
Εγώ θα του πρότεινα -για να μην έρθει σε ρήξη-να τους πει ότι δέχεται στη περίπτωση που θα του δώσουν αντίγραφο με σφραγίδα της εταιρείας του χαρτιού που υπέγραψε.(και παρακολούθα τα μούτρα τους ;) )

εφόσον περιλαμβάνεται στη σύμβαση ο όρος έτσι και αλλιώς θα πάρει αντίγραφο ο εργαζόμενος....
το θέμα έιναι ότι η σύμβαση κατατίθεται και στην επιθεώρηση εργασίας ....έτσι δεν είναι???
πως μπορούν να συμπεριλάβουν τέτοιο καταχρηστικό όρο και να εγγριθεί απο την επιθεώρηση εργασιας??

Lupo
22/01/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianvoul
μονο αστυνομικος εχει δικαιωμα σωματικης ερευνας.....

Ακόμα κι αυτό, πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις!
:smokin:

freezer
22/01/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
εφόσον περιλαμβάνεται στη σύμβαση ο όρος έτσι και αλλιώς θα πάρει αντίγραφο ο εργαζόμενος....
το θέμα έιναι ότι η σύμβαση κατατίθεται και στην επιθεώρηση εργασίας ....έτσι δεν είναι???
πως μπορούν να συμπεριλάβουν τέτοιο καταχρηστικό όρο και να εγγριθεί απο την επιθεώρηση εργασιας??


Η αρχική σύμβαση ΝΑΙ ,αυτά τα συμπληρωματικά ΟΧΙ.
Τώρα για το τι ρόλο βαράει η Επιθεώρηση τα τελευταία χρόνια ...είναι μια άλλη ιστορία.....

zzr2005
22/01/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ακόμα κι αυτό, πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις!
:smokin:
να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις εννοείς ε???όχι να πληρεί ο μπάτσος προϋποθέσεις??:D

από ότι ξέρω δεν μπορεί να σε ψάξει σε δημόσιο χώρο...πρέπει να σε προσαγάγει στην ασφάλεια...
και για να σε προσαγάγει εφόσον έχεις ταυτότητας πρέπει να συντρέχουν ειδικοί λόγοι...να έχει γίνει κάποια εγκληματική ενέργεια και αν μοιάζεις με το δράστη κτλ...

ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ...ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΝΑΣ ΜΠΑΤΣΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...
εχω δει να ξεβρακώνουν και πιτσιρικά στη μέση του δρόμου για ναρκωτικά....

oi securitαδες δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν τίποτα....το μόνο που μπορούν να κανουν είναι να καλέσουν την αστυνομία.....

zzr2005
22/01/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από freezer
Η αρχική σύμβαση ΝΑΙ ,αυτά τα συμπληρωματικά ΟΧΙ.
Τώρα για το τι ρόλο βαράει η Επιθεώρηση τα τελευταία χρόνια ...είναι μια άλλη ιστορία.....

τι εννοείς τα συμπληρωματικά ....??αφού υπαρχει αναθεώρηση της σύμβασης πρέπει να κατατεθεί η΄νέα σύμβαση με τους όρους της για να υπάρχει η απόδειξη των όρων στην αρμόδια αρχή....


Υ.Γ. η επιθεώρηση παίζει το ρόλο που παίζουν όλες οι κρατικές αρχές στην Ελλάδα....:lol: :lol: με λίγα λόγια τον παίζει.....;)

freezer
22/01/2007, 18:30
Τριανταφυλλόπουλος και Ευαγγελάτος φίλοι μου...γιατί δυστυχώς εκεί έχουμε φτάσει...Θυμάστε τον εργοδότη που τους έβαζε κάθε πρωϊ να τραγουδάνε τον ύμνο της εταιρείας;!!!:a31:

Lupo
22/01/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις εννοείς ε???όχι να πληρεί ο μπάτσος προϋποθέσεις??:D

από ότι ξέρω δεν μπορεί να σε ψάξει σε δημόσιο χώρο...πρέπει να σε προσαγάγει στην ασφάλεια...
και για να σε προσαγάγει εφόσον έχεις ταυτότητας πρέπει να συντρέχουν ειδικοί λόγοι...να έχει γίνει κάποια εγκληματική ενέργεια και αν μοιάζεις με το δράστη κτλ...

ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ...ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΝΑΣ ΜΠΑΤΣΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...
εχω δει να ξεβρακώνουν και πιτσιρικά στη μέση του δρόμου για ναρκωτικά....

oi securitαδες δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν τίποτα....το μόνο που μπορούν να κανουν είναι να καλέσουν την αστυνομία.....

.....αυτό...
έγραψα! και εννοουσα την πράξη, και όχι τον μπάτσο!
:lol: :lol: :lol:




Και για τα υπόλοιπα, ναι!
Στην πράξη , ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.
Εχεις δίκιο σ'αυτό.
Οπως το συμβάν που έτυχε να δείς, αλλά αυτό δεν το κάνει και νόμιμο.
Απλά πολλές φορές, άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

:beer:

adam_tsouk
22/01/2007, 20:07
καποιο φεγγαρι (οχι δεν ημουν νυχτοφυλακας):lol: δουλευα στα "τοτε" continent και οταν εφευγα με τσαντα πλατης την ανοιγα στην εξοδο στους σεκιουριταδες....

powerphot
22/01/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
καποιο φεγγαρι (οχι δεν ημουν νυχτοφυλακας):lol: δουλευα στα "τοτε" continent και οταν εφευγα με τσαντα πλατης την ανοιγα στην εξοδο στους σεκιουριταδες....
Άνταμ άλλο τσάντα κι άλλο σωματικός έλεγχος! :mad:

Ντρέπομαι και ….γαργαλιέμαι! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
οκ..
αν αυτο δινει το δικαιωμα να ζητησει καμια 500 ευρω παραπανω , εξτρα αδειες κλπ κλπ
κανενα προβλημα.
Αυτό έχω σκοπό να πω για να γίνω κι εγώ υπερβολικός αλλά ξέρω ότι δεν…


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
Συμφωνω!Δυστηχως ετσι ειναι...η αγορα ειναι ελευθερη...καποιος αλλος που θα το δεχτει...θα παρει τη θεση σου!
Θέση μέσα σε τέτοια εταιρία με αυτή τη νοοτροπία να μου λείπει την χαρίζω.
Πάντως όπως και να’ χει ΔΕΝ πρόκειται να υπογράψω με τίποτα!

Υπομονή, θα δείτε προσεχώς κι άλλα κουλά που γράφει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
re file se ixa gia tzimani pedi
a
pare ena tilefono stin dief8insi ergasias tis perioxis sou ke rota ana epitrepete afto
ke an den epitrepete astous na se psaksoun meta kane katagkelia pigene tous dikastika an mporis partous ke kana fragko
ke astous meta na dagkononte na mpoun tipota elenktes ke na tous kopsoun ton kolo

apo oti ksero to sintagma mas leei oti apagorevete somatiki erevna ke prosopikon idon xoris idiko engrafo apo isagkeli
asxeta an i mpatsi ton kseskizoun ton nomo...:lol:

tora ama akous gnomes apo avoula plasmata edo mesa tou tipou e! ti na kanis etsi ine ke ala trela
min dinis simasia
afti ine i maza ke elenxonte efkola:rotflmao: :rotflmao:

den vlepis ti tous kanane me tis kameres
tous ferane ta big brother ke apo eki pou apex8anontan tis kameres tora den pane pou8ena xoris kamera akoma ke stous dromous tis 8eloune...:rotflmao:

milame gia provata:beer: Ρε Λεώ αφού ξέρεις τι γίνεται μέσα σ’ αυτές τις εταιρίες.
Θυμάσαι κι εσένα τότε που σας είχαν πάψει το internet.

Λοιπόν το θέμα θα ακολουθήσει την διερευνητική οδό μέσω επιθεώρησης, υπουργείου κλπ κλπ και όταν υπάρξουν νεα θα ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται.
Thanks σε όλους για τις απαντήσεις σας

zolotas
22/01/2007, 23:58
ρε τους γκεσταπιτες..............προσοχη παιδια ,μην κουβαλατε τσιγαριλικια μαζι σας .........καπνιστε τα πριν φυγετε :smokin:

Smith
23/01/2007, 00:51
εμά; πάντως που-και-που μας ψάχνουν...και καλά τσάντες κτλ..αλλά υπάρχει στα ''standards'' της εταιρείας......΄
καλά..ωραίο δεν είναι αλλά εαν η επιλογή είναι...(στο βάθος) take it or leav it τι κανεις..?? α μπορείς, leave it..αλλιώς???

επίσης προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εκνευριστικό ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ !!!!!
ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ !!!!

(κατάλαβες γιατί μιλάω λίγοσ το τηλ. Powerphot έτσι..???):confused: :look: :wave2:

freezer
23/01/2007, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
καποιο φεγγαρι (οχι δεν ημουν νυχτοφυλακας):lol: δουλευα στα "τοτε" continent και οταν εφευγα με τσαντα πλατης την ανοιγα στην εξοδο στους σεκιουριταδες....

χε χε...Τώρα τους έχουν βάλει κάμερες που ''κόβουν'' βόλτες!!

airamhag
23/01/2007, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
παντως εγω......................



.....εχω καταγραψει οτι ειπατε!!!!


το ξερουμε...


εσυ το ξερεις οτι την τεταρτη εχει ευαγγελατο ?:evil:







:lol: :lol: :lol:

airamhag
23/01/2007, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
εμά; πάντως που-και-που μας ψάχνουν...και καλά τσάντες κτλ..αλλά υπάρχει στα ''standards'' της εταιρείας......΄
καλά..ωραίο δεν είναι αλλά εαν η επιλογή είναι...(στο βάθος) take it or leav it τι κανεις..?? α μπορείς, leave it..αλλιώς???

επίσης προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εκνευριστικό ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ !!!!!
ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ !!!!

(κατάλαβες γιατί μιλάω λίγοσ το τηλ. Powerphot έτσι..???):confused: :look: :wave2:

+10000

powerphot
23/01/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith


(κατάλαβες γιατί μιλάω λίγοσ το τηλ. Powerphot έτσι..???):confused: :look: :wave2:

Μιλάς λίγο στο τηλ ε? :rolleyes:


ευτυχώς που παρακολουθούνται!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerphot
23/01/2007, 20:42
Τελικά τα τελευταία νέα σχετικά με την "βλακοδέστατη" :a31: σύμβαση είναι πως κανένας απο τα 35 και πλέον άτομα δεν θα υπογράψει, ενώ κάποιοι την επέστρεψαν πίσω λέγοντας ότι.....δεν βγάζουν τα γράμματα,:lol: :lol: :lol: και για κάποιους άλλους έχει αρχίσει ήδη η αντίστροφη μέτρηση προς την....αναχώριση απο εκεί.:D
Όχι ότι θα βάλουν μυαλό τώρα οι "κρατούντες" αλλά τουλάχιστον προσγειώθηκαν ανώμαλα όταν διαπίστωσαν ολική άρνηση απέναντι στις δικτακτορικές αποφάσεις.:)

villy
24/01/2007, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Τελικά τα τελευταία νέα σχετικά με την "βλακοδέστατη" :a31: σύμβαση είναι πως κανένας απο τα 35 και πλέον άτομα δεν θα υπογράψει, ενώ κάποιοι την επέστρεψαν πίσω λέγοντας ότι.....δεν βγάζουν τα γράμματα,:lol: :lol: :lol: και για κάποιους άλλους έχει αρχίσει ήδη η αντίστροφη μέτρηση προς την....αναχώριση απο εκεί.:D
Όχι ότι θα βάλουν μυαλό τώρα οι "κρατούντες" αλλά τουλάχιστον προσγειώθηκαν ανώμαλα όταν διαπίστωσαν ολική άρνηση απέναντι στις δικτακτορικές αποφάσεις.:)



Αυτό είναι το καλύτερο που μπορούσε να γίνει!

Ευτυχώς που υπήρχε ομοφωνία και γλυτώσατε τα παρατράγουδα!

Τελικά έμαθες κάτι από την επιθεώρηση;


:wave2:

powerphot
24/01/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Αυτό είναι το καλύτερο που μπορούσε να γίνει!

Ευτυχώς που υπήρχε ομοφωνία και γλυτώσατε τα παρατράγουδα!

Τελικά έμαθες κάτι από την επιθεώρηση;


:wave2:

Αναμονή γιατι το έχουν πάρει πολλοί "ειδικοί" στα χέρια τους αυτό το χαρτι και περιμένουμε.
Πάντως η πρώτες εντυπώσεις τους ήταν....:a31:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LINA
24/01/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Αναμονή γιατι το έχουν πάρει πολλοί "ειδικοί" στα χέρια τους αυτό το χαρτι και περιμένουμε.
Πάντως η πρώτες εντυπώσεις τους ήταν....:a31:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πες τους να παν να δουν αν ερχεσαι ..... με το καθε μαλακα εκει μεσα που στραβοκοιμηθηκε.... αϊ σιχτιρ !!!!!!!!

Smith
24/01/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Μιλάς λίγο στο τηλ ε? :rolleyes:


ευτυχώς που παρακολουθούνται!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:D :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Smith
24/01/2007, 12:26
στις δικτακτορικές αποφάσεις.:) [/B][/QUOTE]

.''apriliaνου'' χαρακτήρα να υποθέσω ε..????:lol: