PDA

View Full Version : ΛΑΔΑΚΙΑ και ΛΑΣΤΙΧΑ



X_NR750
22/01/2007, 12:05
Ειχα ρωτησει και παλιοτερα αλλα με ειχατε συνδεσει στα 1000 mb/sec :rotflmao:

Τι λαδια βαζετε / προτεινετε για το VFR? (Full Synthetic ετσι?)


η 2η ερωτησουλα ειναι η εξης

εδω στο νησι και να θες δεν μπορεις να γραψεις πολλα χιλιομετρα 6-7000 το χρονο το πολυ

να προτιμησω μαλακα λαστιχακια?

για πειτε τιποτα για sport/touring λαστιχα

X_NR750
22/01/2007, 12:32
να προσθεσω οτι με ενδιαφερει περισσοτερο η αξιοπιστια

H.A.Balafoutre
22/01/2007, 14:36
Αγαπητέ πιστεύω τα Metzeler M3 είναι πολύ καλά. Τσιμπάει λίγο η τιμή αλλά μέχρι 7500+χλμ ήταν άψογα, μετά άρχισαν σιγά σιγά να φαίνεται και να αισθάνομαι το πλάτεμα του κέντρου του ελαστικού και μέχρι τα 8700χλμ περίπου πήγαν έτσι, μόνον που άφηνε περίεργη αίσθηση από ευθεία όρθια η μηχανή να πάρει στροφή και να πλαγιάσει ελαφρά με μικρές ταχύτητες πόλης καταλάβαινα το "σκαλοπάτι".

Μετά όμως για πότε το λάστιχο βγάζει τα σύρματα δεν πέρνεις χαμπάρι. Τα τελευταία περίπου 300+χλμ τα έβγαλα με ταχύτητες πολύ απαλές και μόνον μέσα στην πόλη.

Σύνολο μου έβγαλε 9000χλμ χωρίς καγκουριές με πάντες και burn out, αλλά με μεγάλες μ.ω.τ. σε εγνατία αρκετές φορές, όπως επίσης με μεγάλη εμπιστοσύνη αρκετές φορές επίσης τέρμα γκάζι πλαγιασμένος.

Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που μεσολαβεί μέχρι να το αλλάξεις. ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Και ειδικά στα πλάγια, αν δεν το πάς σε ευθεία αρκετές φορές και για αρκετά λεπτά με πάνω από 230χ.α.ω., θα σε πάει πάνω από 10.000χλμ.

X_NR750
22/01/2007, 15:05
Οπως ξερεις οι δρομοι εδω ειναι καρατιγκα στην στροφη με μικρες ευθειες

To Vfr φοραει Metzeler MEZ 4A και εχω κανει 3000+ χιλιομετρα αλλα το σκεφτομαι για αλλαγη

εδω μεσα οι περισσοτεροι κατοχοι vfr λενε οτι τα MEZ 4A ειναι απαραδεκτα

η αληθεια ειναι οτι δεν εμπνεουν καθολου εμπιστοσυνη

τα Μ3 ποσο κανουν περιπου?

ruyjin
22/01/2007, 15:38
ΛΑΔΑΚΙΑ: ημι-συνθετικα
ΛΑΣΤΙΧΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9348)

εγω έβαλα πέρυσι τα ''diablo strada'' που ειναι λιγο πιο σκληρα, για πιο τουριστικη χρηση και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.

:wave2:

X_NR750
22/01/2007, 18:20
Ημισυνθετικα ??????

Απο συζητησεις ξερω οτι ημισυνθετικα βαζεις στην πρωτη αλλαγη λαδιων (εγω εβαλα castrol) για να στρωσεις και αλλο το μοτερ και μετα φουλ συνθετικα για καλυτερη προστασια

λαθος?

απο μαρκες?

Valvoline? Εσεις τι βαζετε?

Για τα λαστιχα εγω χρειαζομαι ποιο μαλακα οπως εξηγησα παραπανω :wave2:

H.A.Balafoutre
22/01/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Οπως ξερεις οι δρομοι εδω ειναι καρατιγκα στην στροφη με μικρες ευθειες

To Vfr φοραει Metzeler MEZ 4A και εχω κανει 3000+ χιλιομετρα αλλα το σκεφτομαι για αλλαγη

εδω μεσα οι περισσοτεροι κατοχοι vfr λενε οτι τα MEZ 4A ειναι απαραδεκτα

η αληθεια ειναι οτι δεν εμπνεουν καθολου εμπιστοσυνη

τα Μ3 ποσο κανουν περιπου?

Προσωπικά το Diablo δεν το ξέρω ως λάστιχο και πως συμπεριφέρεται.

Αλλά το Μ3 από τα πρώτα χιλιόμετρα αν για οποιοδήποτε λόγο σταματήσεις στην άκρη του δρόμου σε μικρά χαλικάκια, θα δεις στο πίσω λάστιχο να κολλάνε βαθιά μέσα στο λάστιχο. Αυτό σημαίνει πως σε στεγνό τουλάχιστον ζεστένονται εύκολα και γίνονται βεντούζες.

Ά να πω επίσης πως εγώ τα είχα από την αρχή φουσκωμένα με άζωτο και στα 4000χλμ περίπου είχα κι ένα καρφάκι οπότε και με κορδόνι ήταν άψογα. Και γενικά ποτέ δεν μου δημιούργησαν το παραμικρό ούτε στην στροφή ούτε στην ευθεία. Πιστεύω δε πως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι αναβάτες που γυρίζουν στο 1,28-1,30 στα Σέρρας με GSXR Κ6 και ΖΧ10 '05 προτειμούν τα Μ3.

Τα έβαλα με 400ευρά (ζευγάρι) και τώρα έδοσα 210ευρά μόνον για το πίσω. Ξέρω πως θα το κατευχαριστηθώ κι αυτό διότι το πρώτο 180άρι το τελείωσα.

Επειδή όπως λες ξέρω από Μυτιλίνη, διαδρομές με σφιχτό στροφιλίκι και αλμύρα και υγρασία τα Μ3 θα σε βολέψουν πολύ καλά διότι ζεστένονται γρήγορα, έχουν πολύ καλή συμπεριφορά καθόλη τη διάρκειά τους και κρατάνε σχετικά αρκετά σε χλμ.

Με κάθε επιφύλαξη από μέρους μου (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω), η απόφαση είναι δική σου. Πολλά φιλιά στο υπέροχο νησί σας.:wave2:

power hornet
22/01/2007, 22:40
pirreli diablo corsa απλα τα καλυτερα, για λαδια ful συνθετικα αφου προτιμας motul 300v 15-50

X_NR750
23/01/2007, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Προσωπικά το Diablo δεν το ξέρω ως λάστιχο και πως συμπεριφέρεται.

Αλλά το Μ3 από τα πρώτα χιλιόμετρα αν για οποιοδήποτε λόγο σταματήσεις στην άκρη του δρόμου σε μικρά χαλικάκια, θα δεις στο πίσω λάστιχο να κολλάνε βαθιά μέσα στο λάστιχο. Αυτό σημαίνει πως σε στεγνό τουλάχιστον ζεστένονται εύκολα και γίνονται βεντούζες.

Ά να πω επίσης πως εγώ τα είχα από την αρχή φουσκωμένα με άζωτο και στα 4000χλμ περίπου είχα κι ένα καρφάκι οπότε και με κορδόνι ήταν άψογα. Και γενικά ποτέ δεν μου δημιούργησαν το παραμικρό ούτε στην στροφή ούτε στην ευθεία. Πιστεύω δε πως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι αναβάτες που γυρίζουν στο 1,28-1,30 στα Σέρρας με GSXR Κ6 και ΖΧ10 '05 προτειμούν τα Μ3.

Τα έβαλα με 400ευρά (ζευγάρι) και τώρα έδοσα 210ευρά μόνον για το πίσω. Ξέρω πως θα το κατευχαριστηθώ κι αυτό διότι το πρώτο 180άρι το τελείωσα.

Επειδή όπως λες ξέρω από Μυτιλίνη, διαδρομές με σφιχτό στροφιλίκι και αλμύρα και υγρασία τα Μ3 θα σε βολέψουν πολύ καλά διότι ζεστένονται γρήγορα, έχουν πολύ καλή συμπεριφορά καθόλη τη διάρκειά τους και κρατάνε σχετικά αρκετά σε χλμ.

Με κάθε επιφύλαξη από μέρους μου (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω), η απόφαση είναι δική σου. Πολλά φιλιά στο υπέροχο νησί σας.:wave2:

Να σαι καλα φιλε H.A.Balafoutre

εννοειται οτι δεν θα σου ζητησω και ρεστα αν για καποιο λογο δεν μου κανουν

ευχαριστω για τα πολυ επεξηγηματικα ποστ :wave2:

X_NR750
23/01/2007, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
pirreli diablo corsa απλα τα καλυτερα, για λαδια ful συνθετικα αφου προτιμας motul 300v 15-50

Τα Corsa ειναι ss η κανω λαθος?

τα φουλ συνθετικα δεν προστατευουν καλυτερα?

αυτη την εντυπωση εχω:wave2:

power hornet
23/01/2007, 13:57
ναι ετσι ειναι γιατι τα m3 τι νομιζεις οτι ειναι?οτι ειναι και τα corsa τα full συνθετικα οντος προστατευουν καλυτερα τα motul 300v ειναι για 7.000χ.λ.μ αμα το πας ψιλονορμαλ αμα το ξεσκιζεις καλο στα 5.000 να τα αλλαζεις

X_NR750
23/01/2007, 14:20
η κορωνα τους πως ειναι?

δεν θελω κατι που να σε ριχνει αποτομα στην στροφη

απο τιμουλα?

βλεπω honda εχεις,με τα motul οι αλλαγες εως 2α ακουγονται πολυ?

X_NR750
23/01/2007, 15:13
Σε ενα παλιοτερο ποστ του idi
βρηκα αυτον τον χαρτη επιλογης ελαστικων
ισχυουν αυτα η ειναι ξεπερασμενα?


75404

idi
23/01/2007, 15:32
τα τελευταια 2,5 χρονια εχω δοκιμασει τα diablo, diablo/corsa, bridgestone Bt12 και Michelin Pilot Power

μετα εβαλα τα Michelin Pilot Power 2ct

τωρα ειμαι στο 2 ζευγαρι power 2ct

δε τα αλλαζω με τιποτα! αν αυτο σου λεει κατι...:wave2:

νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο για γρηγορη χρηση στο δρομο (γιατι οι γομες δε μου αρεσουν και δεν ειναι ετσι και αλλιως καταληλες για τις κακουχιες των δρομων παρα μονο για πιστα)


75420

X_NR750
23/01/2007, 15:36
Να σαι καλα :wave2:

τα Michelin Pilot Power 2ct

ποσο σου κρατανε περιπου σε χλμ?

κοστος περιπου?

η κορωνα πως ειναι?

idi
23/01/2007, 15:43
με λογικη χρηση θα σου βγαλει πανω απο 10,000 χλμ...

η κορωνα ειναι τριγωνη οτι πρεπει για μεγαλες κλισεις

κοστος απο 380+ το ζευγος

hornet
23/01/2007, 15:44
Λαδια ημισυνθετικα motul
Lastixa ειμαι στα τριτα λαστιχα πλεον και εχω βαλει δυο φορες diablo και ειμαι ευχαριστημενος...η επιλογη δικη σου παντα

X_NR750
23/01/2007, 15:45
Ευχαριστω πολυ idi :wave2:

X_NR750
23/01/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Λαδια ημισυνθετικα motul
Lastixa ειμαι στα τριτα λαστιχα πλεον και εχω βαλει δυο φορες diablo και ειμαι ευχαριστημενος...η επιλογη δικη σου παντα

Ημισυνθετικα για λογους κοστους η τι αλλο?

Diablo τα sport?

X_NR750
23/01/2007, 15:59
Στο service manual για λαδια λεει 10W-40

X_NR750
23/01/2007, 16:39
Tα Pirelli Diablo sport τι λενε

η οτιδηποτε σε αυτη την στηλη απο το παραπανω ποστ

ξερει κανεις?

power hornet
23/01/2007, 16:40
ναι η κορονα στα diablo ειναι γρηγορη,μπαινεις στις στροφες πολυ καλα ακουει με την μια στις εναλαγες στις στροφες και μου εβγαλε σαν λαστιχο 15.000χλμ και εκανα και καφριλικια βεβαια εχω το χορνετ που δεν εχει και τα τρελα αλογα σε ενα χιλιαρι με 150αλογα στον τροχο εννοητε θα βγαλει λιγοτερα αλογα.τωρα φοραω τα m3 τις μετζελερ πολυ καλο λαστιχο φανταστικο αλλα δεν ειναι diablo και γιατι το λεω αυτο?δεν εχει τοση γρηγορη κορονα,ακουγρ στις στροφες καλυτερα το diablo τωρα για το michlen που λεει ο φιλος πιο πανω δεν ξερω,ξερω οτι εχω δοκιμασει και τα δυο λαστιχα απο τις καλυτερες εταιριες για μενα.to motul βγαζει και 10-40 σε full συνθετικα τα 300v-sport αλλα τσιμανε λιγο το λιτρο τωρα η το δυλιτρο 14ευρω

kostasdirt
23/01/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα τελευταια 2,5 χρονια εχω δοκιμασει τα diablo, diablo/corsa, bridgestone Bt12 και Michelin Pilot Power

μετα εβαλα τα Michelin Pilot Power 2ct

τωρα ειμαι στο 2 ζευγαρι power 2ct

δε τα αλλαζω με τιποτα! αν αυτο σου λεει κατι...:wave2:

νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο για γρηγορη χρηση στο δρομο (γιατι οι γομες δε μου αρεσουν και δεν ειναι ετσι και αλλιως καταληλες για τις κακουχιες των δρομων παρα μονο για πιστα)
Michelin Pilot Power 2ct και από εμένα αυτά φοράω δεν παίζονται δική μου γνώμη ένα κλικ πάνω από τα Diablo..

hornet
24/01/2007, 10:22
τα ημι τα βαζω γιατι πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση για μια μηχανη που δεν ειναι τοσο πολυστροφη

Φοραω τα σκετα diablo για να βαστανε και λιγο χρονικα

DUKASII
24/01/2007, 10:42
είχα τα ντιαμπλο που λεει ο Στάθης στο σουπερ δουκα και οταν τα άλλαξα εβαλα τα μετζελερ σπορτεκ Μ3.
πολυ καλύτερο λάστιχο και σε αποδοση και σε χιλιομετρική αντοχη.
με τα ντιαμπλο εβγαλα λινα σε 9000 χιλ και με τα μετζελερ εκανα 13500 χιλ και αντεχε ακομα κανα 5 αρι!!!


θα σου έλεγα να τα πάρεις χωρίς δευτερη σκεψη.
πολυ καλή τιμή και απροσμενα πολυ καλή αποδοση.

power hornet
24/01/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
είχα τα ντιαμπλο που λεει ο Στάθης στο σουπερ δουκα και οταν τα άλλαξα εβαλα τα μετζελερ σπορτεκ Μ3.
πολυ καλύτερο λάστιχο και σε αποδοση και σε χιλιομετρική αντοχη.
με τα ντιαμπλο εβγαλα λινα σε 9000 χιλ και με τα μετζελερ εκανα 13500 χιλ και αντεχε ακομα κανα 5 αρι!!!


θα σου έλεγα να τα πάρεις χωρίς δευτερη σκεψη.
πολυ καλή τιμή και απροσμενα πολυ καλή αποδοση. μηπως ομως ειχες τα diablo τα corsa?το λεω αυτο γιατι το m3 εχει ενισχυθει στο κεντρο να αντεχει περισοτερα χλμ γιαυτο εχει βγαλει η pirelli τα καινουργια diablo corsa3 που ειναι ενισχυμενα στο κεντρο για παραπανω χλμ

DUKASII
24/01/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
μηπως ομως ειχες τα diablo τα corsa?το λεω αυτο γιατι το m3 εχει ενισχυθει στο κεντρο να αντεχει περισοτερα χλμ γιαυτο εχει βγαλει η pirelli τα καινουργια diablo corsa3 που ειναι ενισχυμενα στο κεντρο για παραπανω χλμ είχα τα ντιαμπλο τα απλα μιας και αυτα είχε απο μαμα ο δουκας.
αυτα που λες ειναι τα καινουρια κορσα τα οποια ειναι αρκετα πιο μαλακα απο τα απλα ντιαμπλο.

με το Μ3 παντως επαθα πλακα με τα χιλιομετρα που εβγαλαν και πιστεψε με δεν είμαι καθολου ηρεμος με το πισω λαστιχο..

MIKE_16V
24/01/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
είχα τα ντιαμπλο τα απλα μιας και αυτα είχε απο μαμα ο δουκας.
αυτα που λες ειναι τα καινουρια κορσα τα οποια ειναι αρκετα πιο μαλακα απο τα απλα ντιαμπλο.

με το Μ3 παντως επαθα πλακα με τα χιλιομετρα που εβγαλαν και πιστεψε με δεν είμαι καθολου ηρεμος με το πισω λαστιχο..

Eισαι ο δευτερος που ακουω να το λεει:winka:

Και εγω απο τα Μ3 ειμαι ικανοποιημενος...αναμενω να δω ποσο θα αντεξουν.

power hornet
24/01/2007, 12:47
ναι το ξερω οτι ειναι πολυ καλα τα m3 αυτα φοραω στο χορνετ,ηταν να βαλω τα diablo corsa παλι και δεν τα ειχε ο λαστιχας μου και εβαλα τα μ3 δεν λεω πολυ καλα αλα να σου πω κατι μου φαινεται οτι ειναι λιγο πιο αργη η κορονας τους στο θεμα μπασιματα εναλλαγες στις στροφες,το corsa ηταν πιο αμεσο,παντος εμενα μα καφριλικια μου εβγαλε 15.000χλμ το corsa βεβαια αλα αλογα εχει το χορνετ αλλα εχει ο σουπερ δουκας

X_NR750
25/01/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Στο service manual για λαδια λεει 10W-40

Αν βαλω Full Synthetic 15-45 θα ειμαι οκ χειμωνα καλοκαιρι?

να μην ακουγεται και το κιβωτιο ρε παιδι μου

Πειτε ρε παιδες και καμια μαρκα που θεωρειτε οκ

power hornet
26/01/2007, 12:16
15-45 πρωτη φορα ακουω μηπως εννοεις 15-50? ε λιγο θα ψιλοακουγεται το κιβωτιο το χειμωνα.γιατι δεν βαζεις το χειμωνα 10-40 που ειναι ψιλο και θα εισαι μια χαρα το χειμωνα και το καλοκαιρι επειδη βαραει η ελλαδιτσα υψηλες θερμοκρασιες βαζεις 15-50:wave2:

power hornet
26/01/2007, 12:16
α ξεχασα και για μαρκα για μενα βαλε motul h rock oil

Acanthor
09/05/2007, 11:59
Με τα Michelin Pilot Power δεν είμαι ευχαριστημένος πάντως προς το παρών. Περιμένω να τα δω και σε ταξιδι που πιστεύω ότι μόλις ζεσταθούν θα αποδώσουν καλά.

Το επόμενο λάστιχο που θα δοκιμάσω θα είναι ή το Metzeler M3 ή το Pirelli Diablo Corsa III με την ενισχυμένη στο κέντρο γόμα πιστεύω. Και αργότερα, αν όλοι λένε ότι τα Michelin 2CT είναι τα καλύτερα θα κάνω μια απόπειρα αν και το γεγονός ότι η διαγράμμιση είναι ακριβώς ίδια με τα Power με αποτρέπει από το να τα δοκιμάσω καν....
Έχει κανείς εμπειρία από τα Corsa III?Φαίνονται ιδανική περίπτωση πάντως...

SOL-VFR-VTEC
10/05/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Με τα Michelin Pilot Power δεν είμαι ευχαριστημένος πάντως προς το παρών. Περιμένω να τα δω και σε ταξιδι που πιστεύω ότι μόλις ζεσταθούν θα αποδώσουν καλά.

Το επόμενο λάστιχο που θα δοκιμάσω θα είναι ή το Metzeler M3 ή το Pirelli Diablo Corsa III με την ενισχυμένη στο κέντρο γόμα πιστεύω. Και αργότερα, αν όλοι λένε ότι τα Michelin 2CT είναι τα καλύτερα θα κάνω μια απόπειρα αν και το γεγονός ότι η διαγράμμιση είναι ακριβώς ίδια με τα Power με αποτρέπει από το να τα δοκιμάσω καν....
Έχει κανείς εμπειρία από τα Corsa III?Φαίνονται ιδανική περίπτωση πάντως...


EXO KANEI 20000 ME M3..(XORIS PADILIKIA)KAI ME 5000 EKSOTERIKO...

EIMAI GIA ALLAGH....KAI PALI TA IDIA THA VALO...GIA MENA..TO GOUSTARO..GIATI ZESTENETE
GRHGORA....KAI OPOU TO XOSEIS....BENEI TEZA:wave2: :wave2:

+Arxiereas+
21/05/2009, 10:47
Επαναφέρω κι αυτό το θέμα για τα λάδια μια που πέρασα από χόντα μεριά και με ψιλοκούφανε ο μάστορας. 10W-30 λέει γιατί δουλεύει καλύτερα λόγο v-tec και μου δειξε ένα μπουκάλι λάδι honda 10W-30 ορυκτό που το αλλάζεις λέει κάθε 3000km. Τα έβαλε κανείς? Καλά τα λέει ο μάστορης (για το 10w-30) ή να ακολουθήσω την πεπατημένη 10w-40?

SOL-VFR-VTEC
21/05/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Επαναφέρω κι αυτό το θέμα για τα λάδια μια που πέρασα από χόντα μεριά και με ψιλοκούφανε ο μάστορας. 10W-30 λέει γιατί δουλεύει καλύτερα λόγο v-tec και μου δειξε ένα μπουκάλι λάδι honda 10W-30 ορυκτό που το αλλάζεις λέει κάθε 3000km. Τα έβαλε κανείς? Καλά τα λέει ο μάστορης (για το 10w-30) ή να ακολουθήσω την πεπατημένη 10w-40?

οτι ειχα v2 η v4...τοθ εβαζα σιλικολαιν...το 15.50...φουλ σινθετικ..
και μερικεσ φορεσ το 10.40....ιμισινθετικ
εχουν μια μικρη διαφορα στην τιμη..οχι πολυ
.
ειναι κοκκινα σαν αιμα..και εχουν και ενισχυτικό κιβωτιου

+Arxiereas+
21/05/2009, 14:23
Το 10W-40 είναι ok γενικά αλλά μου έκανε εντύπωση το 10-30 που πρότεινε η αντιπροσωπία και έχω την περιέργεια να δω-μάθω πώς δουλεύει το μηχανάκι μ' αυτό.
Για κατηγορία δεν το συζητάμε, χαλαρά ημισυνθετικό αν όχι 100%.

Lazaros32
21/05/2009, 16:18
Η Honda προτίνει σε όλα τα μηχανάκια της 10/30 και ο δικός μου ο μάστορας επέμενε για το δικό μου (CBR600RR) και δεν σήκωνε κουβέντα και μου έβαλε ημισυνθετικά 10/30 και το βλέπω μία χαρά προς το παρόν το εργαλείο. Πάνω στην συζήτηση μου είπε και ότι και στο vfr μπαίνουν τα ίδια

+Arxiereas+
21/05/2009, 20:50
Για όλα τα οχήματα βγαίνει μια γενική προδιαγραφή και από εκεί και πέρα δίνουν και πινακάκι με τα ιξώδη που επιτρέπουν να παίξεις ανάλογα με τις θερμοκρασίες. Ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει να επιμένουν σε 10-30 για μηχανάκι και φυσικά δεν με χαλάει καθόλου.
Το θέμα είναι πού βρίσκεις 10W-30 ημισυνθετικό. Αυτά της honda είναι ορυκτά.
Τι μάρκα σου έβαλε Λάζαρε και κάθε πότε είπε να τα αλλάζεις? (Κάτι μου λέει ότι θα είναι Ιpone...)
Εδώ το παλικάρι με είπε κάθε 3000(!!!). :yuck:
Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε όλη την ώρα...

Lazaros32
21/05/2009, 21:04
Άμα σου πω ότι δεν θυμάμε? Είναι όμως το μοναδικό από ότι μου είπε. Είναι απευθείας από αμερική (Made in USA έγραφε πάνω) και το μπουκαλάκι ήταν γκρί Σκούρο με μπλέ ετικέτα. Εάν θέλεις να πάω κάποια στιγμή και να δω τι ήταν. Επίσης μου είπε αλλαγή όπως προβλέπει ο κατασκευαστής δηλαδή κάθε 12χιλ αλλά για ακόμα καλύτερα μου είπε κάθε 6χιλ εάν θέλω να μην έχω ποτέ καμία υπόνοια και καλυτερα να αλλαζω πάντα μαζί και το φίλτρο λαδιού.

+Arxiereas+
21/05/2009, 21:32
Εdit:
6000 με ημισυνθετικό είναι οριακά, 12 ειδικά σε SS μου κάνει για υπερβολή.
Το βλέπεις πώς πάει με το σασμάν και τα αλλάζεις νωρίτερα αν χρειαστεί.
Γκρι με μπλε ετικέτα.... από USA... ποιό να' ναι? Όταν και αν τύχει να ξαναπάς ρώτησέ τον.
Για τo φίλτρο πιστεύω είναι καλό να το αλλάζεις σε κάθε αλλαγή λαδιού. Άμα το αφήνεις είναι ένα πράμα σα να κάνεις μπάνιο και να μην αλλάζεις σώβρακο. :)

Lazaros32
21/05/2009, 21:37
Ε ναι και για αυτό είπε αυτός κάθε 6χιλ και φίλτρο.

Θα προσπαθήσω αύριο να περάσω για να το δω και να σου πω

SOL-VFR-VTEC
22/05/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Ε ναι και για αυτό είπε αυτός κάθε 6χιλ και φίλτρο.

Θα προσπαθήσω αύριο να περάσω για να το δω και να σου πω

σε βλεπω σε τρωει ......χτυπα ντε μια βεφα ματαχιρο τωρα που ειναι τσαμπα...σαν δευτερο μηχανακι

αφου μεσα σου κυλάει....βιεφαρισιο αιμα... :beer:

Lazaros32
22/05/2009, 22:53
Μα μόλις το εδωσα πριν 15 μέρες για να πάρω το CBR για πίστα :)

Λοιπόν τα λαδάκια που λέω είναι made in USA σφραγισμένα 10/30 ημισυνθετικά και είναι Spectro

ermisVFR
22/05/2009, 23:02
Semi synthetic, Synthetic, Fully synthetic, είναι έννοιες πολύ σχετικές. Σχετικά post, πολύ ενδιαφέροντα, υπάρχουν και στο moto.gr :)

Τα λάδια καλύτερα να τα χωρίζουμε σε Group III, Group IV ή PAO, Group V ή Εστέρες.

Γενικά καλύτερα και ανθεκτικότερα στην χρήση είναι όσο ανεβαίνουμε group.

Εγώ χρησιμοποιώ τελευταία εστέρες. Το τι είναι κάθε λάδι που χρησιμοποιούμε μπορούμε να το βρούμε στο δίκτυο στα site των εταιριών. Το σωστό είναι να το αναφέρουν.
Βέβαια το αντεπιχείρημά τους είναι τι σε νοιάζει από τι είναι κατασκευασμένο αν λειτουργεί το ίδιο καλά από ένα υψηλότερης ομάδας....

+Arxiereas+
23/05/2009, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Μα μόλις το εδωσα πριν 15 μέρες για να πάρω το CBR για πίστα :)

Λοιπόν τα λαδάκια που λέω είναι made in USA σφραγισμένα 10/30 ημισυνθετικά και είναι Spectro
Ευχαριστώ Λάζαρε.

Τα δίνει αν δεν κάνω λάθος σε καλή τιμή ο Λαμπ....δης. Ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος φίλος από Αθηνα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Semi synthetic, Synthetic, Fully synthetic, είναι έννοιες πολύ σχετικές. Σχετικά post, πολύ ενδιαφέροντα, υπάρχουν και στο moto.gr :)

Τα λάδια καλύτερα να τα χωρίζουμε σε Group III, Group IV ή PAO, Group V ή Εστέρες.

Γενικά καλύτερα και ανθεκτικότερα στην χρήση είναι όσο ανεβαίνουμε group.

Εγώ χρησιμοποιώ τελευταία εστέρες. Το τι είναι κάθε λάδι που χρησιμοποιούμε μπορούμε να το βρούμε στο δίκτυο στα site των εταιριών. Το σωστό είναι να το αναφέρουν.
Βέβαια το αντεπιχείρημά τους είναι τι σε νοιάζει από τι είναι κατασκευασμένο αν λειτουργεί το ίδιο καλά από ένα υψηλότερης ομάδας....

Έπεσες στην περίπτωση. Το λαδάκι με απασχόλησε πολύ στο παρελθόν και το moto.gr πέρα από πληροφορίες προσφέρει και παραπληροφόρηση (βλ. "λάδια τουτού σε μοτο"...). Στα γρήγορα:
Ως προς την κατηγορία είναι ορυκτά, ημισυνθετικά ή συνθετικά, και 100% ή full συνθετικά. Εδω γίνεται μια παρεξήγηση με τα synthetic (σκέτο) το οποίο ΔΕΝ είναι 100% συνθετικό (περίπτωση (...)5100 όπου η σύνθεσή του υποστηρίζεται ότι είναι >50% συνθετικό). Καλό για εμάς και οικονομικότερο του 100% συνθετικού.
Η 2 κορυφαίες τεχνολογίες κατασκευής συνθετικού λιπαντικού είναι οι εστέρες και οι πολυαλφαολεφίνες. Εφευρέτες και βασικοί εκπρόσωποί τους η Motul και Mobil-Castrol αντίστοιχα. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για εμάς είναι να χρησιμοποιούμε το σωστό ιξώδες, τις προδιαγραφές, και να αποφεύγουμε το ορυκτό το οποίο δεν δημουργεί το πολυπόθητο φιλμ στα μέταλλα όταν στραγγίζει το μηχανάκι (μετά από ακινησία). Εξάλλου οι κατασκευαστές έχουν διαπιστώσει ότι το 70% των βλαβών ενός κινητήρα γίνονται στα πρώτα 90sec λειτουργίας του (κρύο ξεκίνημα).
Αυτό που αποκόμισα από εμπειρία και ατελειωτες συζητήσεις με μαστορο-αγωνιζο-ρεκτιφιετζήδες είναι 100% συνθετικό για σκίσιμο, ημισυνθετικό-συνθετικό για νορμάλ χρήση.

Υ.Γ. Στο τέλος κι εγώ λάτρεψα τους εστέρες! ;)

ermisVFR
27/05/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

...........

Υ.Γ. Στο τέλος κι εγώ λάτρεψα τους εστέρες! ;)

Μήπως με τους εστέρες η απαγωγή θερμότητας είναι μικρότερη ή είναι δική μου εντύπωση. Έχεις ψάξει καθόλου πυκνότητες;
Έχω την εντύπωση ότι τα ΡΑΟ απαγάγουν καλύτερα :(

+Arxiereas+
27/05/2009, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Μήπως με τους εστέρες η απαγωγή θερμότητας είναι μικρότερη ή είναι δική μου εντύπωση. Έχεις ψάξει καθόλου πυκνότητες;
Έχω την εντύπωση ότι τα ΡΑΟ απαγάγουν καλύτερα :(

Κρίνοντας τουλάχιστον από τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού με 300V αργούσε περισσότερο να ανεβάσει απ' ότι με RS. Μπακάλικος τρόπος αλλά αυτό διαπίστωνα. Ακόμη κι αν δεν είναι έτσι, η εστερική προστασία (για την ακρίβεια η διπλοεστερική του 300V) με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο από βλάβες, αντοχή και μάλιστα σε υστερικό μηχανάκι (R6) μετά από πολλλλλλλλά km!
Και θεωρητικά όμως το γεγονός ότι οι εστέρες έχουν πολικότητα και κολλάνε στα μεταλα, προδιαθέτει ότι οι τριβόμενες επιφάνειες έχουν λιπαντικό φιλμ το οποίο προστατεύει και από την άνοδο θερμοκρασίας. Όπως επίσης και το γεγονός ότι φημίζονται για την καθαρότητα κινητήρα που παρέχουν μην αφήνοντας πουρί ή "λάσπη" που δυσχεραίνει τη λίπανση στο κύκλωμα.

ermisVFR
28/05/2009, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

...... η διπλοεστερική του 300V........

Αυτό δοκιμάζω τώρα.... :smilea:

θα επανέλθω :wave2:

Α... και για το 10-30 που ρωτούσες μου το ανέφερε και ένα παλικάρι που με είδε με το VFR και σταμάτησε για κουβέντα :lol:

Αυτός έχει ένα περσινό και μου είπε ότι του συνέστησαν 10-30 !!!!!
Μου είπε δε ότι ενώ τα συνεργεία βάζουν τα AGIP , η αντιπροσωπία φέρνει Pro Honda!!! :rolleyes:

+Arxiereas+
28/05/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Αυτό δοκιμάζω τώρα.... :smilea:

θα επανέλθω :wave2:

Α... και για το 10-30 που ρωτούσες μου το ανέφερε και ένα παλικάρι που με είδε με το VFR και σταμάτησε για κουβέντα :lol:

Αυτός έχει ένα περσινό και μου είπε ότι του συνέστησαν 10-30 !!!!!
Μου είπε δε ότι ενώ τα συνεργεία βάζουν τα AGIP , η αντιπροσωπία φέρνει Pro Honda!!! :rolleyes:

Θα κάνω κανα 2 αλλαγές με 10W30 να δω πώς πάει. Κρατώ μόνο μια επιφύλαξη για την αντοχή του σε συνθήκες πόλης τώρα το καλοκαίρι. Αλλά δεν θα βάλω το ορυκτό της honda που είδα. Ούτε σε motul βρήκα 10W-30 οπότε θα κοιτάξω για belray ή spectro που είπε ο Λάζαρος. Η honda (Σαρακάκης) μέχρι πριν κάποια χρόνια συνέστηνε agip (ξέρεις, συμφωνίες κάτω απ' το τραπέζι) και προφανώς κάποιοι έμειναν σε αυτά.
Μια λεπτομέρια που παρέλειψα πριν είναι ότι γενικά τα full συνθετικά έχουν καλύτερες αντιθερμικές ιδιότητες από τα ημισυνθετικά. Είτε είναι εστερικά είτε PAO. Έπειτα είναι και τα πρόσθετα που ενισχύουν την ιδιότητα αυτή, οπότε δεν είναι απαραίτητο κάθε εστερικό να συμπεριφέρεται καλύτερα από οτιδήποτε άλλο.

Στην 1η αλλαγή που έκανες με 300V, κατέβηκε λίγο η στάθμη του λαδιού στον δείκτη? :wave2:

ermisVFR
28/05/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis


Στην 1η αλλαγή που έκανες με 300V, κατέβηκε λίγο η στάθμη του λαδιού στον δείκτη? :wave2:

Έκανα αλλαγή από BelRay και η στάθμη ανέβηκε ελαφρά......

Το παρατήρησα χθες και το συζητούσα με τον sotokan

+Arxiereas+
28/05/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Ναι το πρόσεξα χθες στην Β. Εύβοια και το συζητούσα με τον Sotokan και απορούσα

Γιατίιιιιιιιιιιιιι;;;;

Παραμένει ένα μυστήριο. :)
Λένε ότι είναι η ποσότητα που προσκολάται στα μέταλα και με τη 2η αλλαγή στρώνει. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αν δεν στρώσει στη 2η αλλαγή είναι ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Άλλοι πάλι χαίρονται και παρακαλάνε να τους το τσιμπάει γιατί αυτό σημαίνει ότι το λάδι πάει παντού και τρώει αυτό το ζόρι και όχι ο κινητήρας. Μπορεί να φταίει το ότι έχει μείνει παλιό λάδι στο κύκλωμα λίπανσης που μέχρι να φύγει θέλει 2-3 αλλαγές. Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά.
Για το μόνο που είμαι σίγουρος γιατί το έζησα είναι ότι προστατεύει απίστευτα τον κινητήρα. Στο R6 που το χρησιμοποιούσα στη 2η αλλαγή κατέβηκε λιγότερο από την 1η και από την 3η και μετά ελάχιστα (περίπου 50-100ml/1000km) αλλά τόσο (και παραπάνω) τσιμπούσε και με άλλα.
Δες το και πράξε όπως αισθάνεσαι καλύτερα. Στο ιντερνετ παίζει μέχρι και δυναμομέτρηση που με 300V ένα gsxr έγραψε 3,3 άλογα παραπάνω στο δυναμόμετρο, οπότε περί ορέξεως....
Προσωπικά δεν θα δεχόμουν ένα μηχανάκι με το χαρακτήρα και τους ήπιους ρυθμούς οδήγησης του vfr να μου τσιμπάει λάδι. Οπότε για ένα νορμάλ στυλ οδήγησής (καλό ζέσταμα, όχι βίαιες αλλαγές ταχυτήτων, όχι κόκκινα) μου κάνει και το ημισυνθετικό.

ermisVFR
28/05/2009, 12:55
Τώρα σε μπέρδεψα. Είπα στην αρχή ναι αλλά χωρίς να το σκεφτώ :rolleyes: μετά έκανα edit αλλά είχες ήδη απαντήσει...

ermisVFR
28/05/2009, 13:06
Αυτό που πραγματικά είδα είναι ότι στην ευθεία του Σείριου έπιασε με άνεση τα 240 και ανέβαινε ενώ μέχρι τώρα ήταν η μέγιστή του ταχύτητα....

+Arxiereas+
28/05/2009, 20:24
Και η belray έχει εστερικά λαδάκια οπότε μπορεί να κατέβηκε μ' εκείνο στην 1η αλλαγή και στο 300V να είσαι οκ. Να ανέβηκε όμως δεν ξέρω γιατί. Μήπως έγινε μπέρδεμα στην αρχική πλήρωση. 10w-40 δεν του έβαλες?
Όσο για την τελική. Ένα καλό λαδάκι κάνει πολλή περισσότερη δουλειά απ' όση νομίζουμε. Αν μη τι άλλο αυτό που είδες είναι ένδειξη ότι το μοτέρ ρολάρει καλύτερα. Είναι κάτι που διαπίστωνα κι εγώ, όχι τόσο στην τελική (με 275 κοντερίσια στο (φτιαγμένο) 600, δεν πολυασχολείσαι) αλλά στην απουσία μεταλικών ήχων του κινητήρα ακόμα και σε θερμοκρασίες πόλης με ντάλα ήλιο.

Έχω κι άλλη μια απορία που θέλω να μου πεις την εμπειρία σου. Παρατήρησες μήπως να βγάζει γρηγορότερα ένδειξη θερμοκρασίας στο κρύο ξεκίνημα, σε σχέση με άλλα λάδια? Εντάξη, ο καιρός ζεσταίνει όσο πάει αλλά αν είναι τόσο εμφανές θα το παρατήρησες.
Έχει μεν να κάνει με αυτό που είπες σε άλλο ποστ για τις θερμοκρασίες των εστέρων, αλλά στις θερμοκρασίες λειτουργίας εξακολουθεί να είναι πιο σταθερό από τις PAO

ermisVFR
28/05/2009, 23:55
Ίσως εγώ να έβαλα λίγο πιο πολλά λάδια. Τα άλλαξα στην αυλή του GASOIL και ίσως η μηχανή να μην ήταν εντελώς οριζόντια. :rolleyes:

Αυτό που νομίζω είναι ότι με τα 300V (10-40) ζεσταίνεται πιο γρήγορα από ότι με τα BELRAY (10-50) αλλά στον δρόμο είναι το ίδιο, μαλλον. Στον δρόμο το βράδυ με 160-210 ήταν σταθερά στους 84-86. Μου θυμίζουν τα 300V πιο πολύ τα AMS (10-40) τα οποία δεν ξέρω ούτε έχω βρει πως είναι κατασκευασμένα. Μου έκανε πάντως εντύπωση ότι είναι το μόνο site που έχει απευθείας σύγκριση και με τα ανταγωνιστικά προϊόντα και μάλιστα με συγκεκριμένες διαδικασίες. Πάντως και εκεί φαίνεται ότι τα 300V είναι ισάξια εκτός ίσως από την σχέση τους με το κιβώτιο.

Σίγουρα ως τελική ταχύτητα θα τα κατέτασα ως εξής 300V, EXS, AMS

Την ευλογία σας :a23:

gasoil
29/05/2009, 00:42
:a03:

Για τα λάδια μιλάτε ????????????????????

ermisVFR
29/05/2009, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
:a03:

Για τα λάδια μιλάτε ????????????????????

Για του Αρχιμανδρίτη.... τα καντήλια :lol:

+Arxiereas+
31/05/2009, 01:37
Ναι Gas...
Για λαδάκια. "Διυλίζουμε τον κόνοπα" που λέει κι ο καλός μου φίλος που διαβάζει από μακρυά... :wave2:

Μια ολόκληρη επιστήμη είναι το λάδι. Αν σκεφτεί κανείς ότι η Μηχανολογία (τριβολογία, Μ.Ε.Κ. ακόμα και εργαλειομηχανές) αφιερώνουν τόμους ολόκληρους στο θέμα αυτό, εμείς θέλουμε να πιστεύουμε ότι κάτι ξέρουμε-μάθαμε... :)

ermisVFR
01/06/2009, 15:13
Μετά από 350 χλμ με ταχύτητες 150-200 και φορτωμένος η κατανάλωση ήταν 6λτ/100.
Μειωμένη αρκετά με τα εστερικά....:lol:

+Arxiereas+
01/06/2009, 18:59
Ιδιαίτερα ευχάριστο να διαπιστώνεις μια τέτοια αλλαγή στην μηχανή σου που την ξέρεις.
Και λογικό αφού όσο καλύτερη η λίπανση τόσο λιγότερες οι τριβές άρα και η ανάγκη για ενέργεια.
Μεθαύριο κανόνισα σέρβις και θα τα φορέσω αν και θα θελα να περάσω κι από 10-30 σε κάποια φάση. Τα παρακάτω είναι από το data sheet του.

Extra engine power up to 3% : Double Ester technology.
Tribologic tests performed put in evidence low traction coefficient of chosen polymer and complex Esters. Low traction coefficient reduces engine internal friction and then increase power output.
Engine protection : 0% shear loss on Bosch test ASTM D6278
Gearbox protection : shear resistance improved by 66% on KRL 20 hours tests (CEC L-45-A-99) – test originally set up for gearbox lubricants, 10 times more severe than Bosch test.
Extra power at the rear wheel : Wet clutch lock up improvement.

Better rev raising, better engine response, maximum engine power.

+Arxiereas+
03/06/2009, 22:46
Βασικά Τάσο με προβλημάτισε που είπες ότι κινείσαι αρκετά στην πόλη.
Το 300V δουλεύει καλύτερα σε δρόμο-ψηλό στροφάρισμα (κι ακόμα καλύτερα στο σκίσιμο) και γενικά δεν ξέρω πώς θα σε πάει σε μικτή χρήση.

Έβαλα 10-30 σήμερα και θα ενημερώσω για τις παρατηρήσεις μου αν και δεν πρόλαβα να αποκτήσω εμπειρία με τα προηγούμενα λάδια. Σε συνθετικό είχαν μόνο ipone τα παιδιά στην honda, οπότε στη χειρότερη θα δουλέψει για ξέπλυμα :D

ermisVFR
03/06/2009, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Βασικά Τάσο με προβλημάτισε που είπες ότι κινείσαι αρκετά στην πόλη.
Το 300V δουλεύει καλύτερα σε δρόμο-ψηλό στροφάρισμα (κι ακόμα καλύτερα στο σκίσιμο) και γενικά δεν ξέρω πώς θα σε πάει σε μικτή χρήση.

Έβαλα 10-30 σήμερα και θα ενημερώσω για τις παρατηρήσεις μου αν και δεν πρόλαβα να αποκτήσω εμπειρία με τα προηγούμενα λάδια. Σε συνθετικό είχαν μόνο ipone τα παιδιά στην honda, οπότε στη χειρότερη θα δουλέψει για ξέπλυμα :D

Οχι σεβασμιότατε.
Πόλη μόνο από Εξάρχεια μέχρι Καβάλας για να βγώ στο ποτάμι. Αλλωστε 3-4 χλμ στα 350 μιας εκδρομής είναι λίγα.

ΥΓ ωραίο το το μοτόρι σου και πολύτιμες οι συμβουλές σου. Φωτογραφίες όταν επιστρέψω Εξάρχεια.

+Arxiereas+
04/06/2009, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Οχι σεβασμιότατε.
Πόλη μόνο από Εξάρχεια μέχρι Καβάλας για να βγώ στο ποτάμι. Αλλωστε 3-4 χλμ στα 350 μιας εκδρομής είναι λίγα.

ΥΓ ωραίο το το μοτόρι σου και πολύτιμες οι συμβουλές σου. Φωτογραφίες όταν επιστρέψω Εξάρχεια.

Να σαι καλά κι αν έχεις χρόνο αύριο πάμε άλλον έναν καφέ ή μια εκδρομούλα. Έχει μια πολύ ωραία ορεινή διαδρομή ο νομός με πολλές στάσεις για τρελλές μάσες! ;)
Μετά συνεχίζεις αν θες το ταξίδι της επιστροφής από εκεί (κατεβαίνεις καρφί εγνατία)

SOL-VFR-VTEC
04/06/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
για τρελλές μάσες! [/B]


μονο στηθακι κοτοπουλο....ειναι σε διαιτα..

τουλαχιστον..ετσι μας λεει το λαμογιο :look: :look:

ermisVFR
17/07/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Ιδιαίτερα ευχάριστο να διαπιστώνεις μια τέτοια αλλαγή στην μηχανή σου που την ξέρεις.
Και λογικό αφού όσο καλύτερη η λίπανση τόσο λιγότερες οι τριβές άρα και η ανάγκη για ενέργεια.
Μεθαύριο κανόνισα σέρβις και θα τα φορέσω αν και θα θελα να περάσω κι από 10-30 σε κάποια φάση. Τα παρακάτω είναι από το data sheet του.

Extra engine power up to 3% : Double Ester technology.
Tribologic tests performed put in evidence low traction coefficient of chosen polymer and complex Esters. Low traction coefficient reduces engine internal friction and then increase power output.
Engine protection : 0% shear loss on Bosch test ASTM D6278
Gearbox protection : shear resistance improved by 66% on KRL 20 hours tests (CEC L-45-A-99) – test originally set up for gearbox lubricants, 10 times more severe than Bosch test.
Extra power at the rear wheel : Wet clutch lock up improvement.

Better rev raising, better engine response, maximum engine power.

Μετά 4000χλμ τα 300V τέλειωσαν..... Δυσκολεύομαι να αλλάξω ταχύτητες...... :mad:

Τα AMS ήταν μακράν καλύτερα. Λέω να κάνω και ένα πέρασμα από Torco.

Viking
17/07/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Μετά 4000χλμ τα 300V τέλειωσαν..... Δυσκολεύομαι να αλλάξω ταχύτητες...... :mad:

Τα AMS ήταν μακράν καλύτερα. Λέω να κάνω και ένα πέρασμα από Torco.
Εμένα μετά από 4000χλμ τα silkolene τα full synthetic άρχισαν να λειτουργούν :sun:

+Arxiereas+
19/07/2009, 16:10
Χθες απογοητεύτηκα κι εγώ από ένα προϊόν της motul που χρησιμοποιούσα για χρόνια, το Moto Wash. Το τελευταίο που αγόρασα είναι σε διαφορετικό μπουκάλι (μπλε) από αυτό που υπήρχε (λευκό) και το κάνανε τόσο δυνατό που σε γυμνό μηχανάκι φίλου ορισμένα κολάρα, μαρκούτσια και βάσεις φλας (όλα μαύρα άβαφα) τα ξεθώριασε. Ευτυχώς με λίγο σπρέυ σιλικόνης επανήλθαν.

Για το 300v δεν ξέρω τι να σου πω Τάσο, πάνω από 2500-3000 km δεν το είχα κρατήσει ποτέ (στο R6) γιατί έσπαγε μεν αλλά μετά από πάρα πολύ σκληρή χρήση. Δεν τρέχει τίποτα, γυρνάς σε άλλο λαδάκι. Τα άλλα πόσο τα κρατούσες?
Έχε και το 10w-30 στα υπ' όψιν. Μετά από 1500km δεν κάηκε σταγόνα και το ξανάβαλα προληπτικά γιατί δεν ξέρω πόσα km θα γράψω στις διακοπές. Σίγουρα όταν γυρίσω θα έχω καλύτερο review για τα συγκεκριμένα της ipone που έβαλα.

:wave2:

ermisVFR
19/07/2009, 23:24
Τα κρατάω 6000χλμ αλλά έκανα πάρα πολλές εκδρομές και συντηρητικά. Τα χειρότερα μέχρι τώρα τα ipone και τα 300V από άποψη κιβωτίου πάντα. Λάδι δεν έχει κάψει ποτέ. Κανένας κινητήρας που έχω δουλέψει. Τους σέβομαι πολύ.
Θα βάλω ένα 20-50 AMS ή TORCO να βγάλω το καλοκαίρι και μετά ξανά 10-40. Το AMS άριστο αλλά σαν να μου έπαιζε σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

ermisVFR
30/03/2010, 00:10
Μια και το post είναι και για λάστιχα......

τοποθέτησα τα diablo rosso corsa:

http://www.us.pirelli.com/web/motorcycle/tyres/diablorossocorsa/size/default.page

Μετά τα Angel χρειαζόμουν κάτι μαλακό καθώς γλίστρησα αρκετές φορές. Τα Angel έβγαλαν 18000χλμ και είχαν ακόμα άλλα 5000 άνετα.

Ο ρυθμός που πλαγιάζουν είναι παρόμοιος (!) αλλά είναι δίγομα και πολύ μα πολύ μαλακά στην εξωτερική πλευρά. Μετά από 500χλμ από και προς Παρνασσό ήταν σταθερότατα στις στροφές.

Γύρω στα 240? με μεταφορικά από Γερμανία.

Αυτό που ευχαριστήθηκα είναι ότι τα ζυγοστάθμισα μόνος μου με αυτό

http://www.marcparnes.com/Honda_Motorcycle_Wheel_Balancer.htm

kostasdirt
03/04/2010, 15:20
Από που τα πήρες Τάσο?

ermisVFR
05/04/2010, 00:05
http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cfm/lang/gr/country/gr/elastika_moto.html



Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Από που τα πήρες Τάσο?