PDA

View Full Version : Συμβουλές για ζελατίνα



thePrince
22/01/2007, 15:57
Θα χρειαστεί να αγοράσω ζελατίνα (ή ανεμοθώρακα - όπως προτιμάτε) για το Multistrada (1000DS 2005) μου, η "μαμά" δεν με καλύπτει. Δέχομαι όλο τον αέρα στο στήθος και στους ώμους και δε λέει. Έφαγα το internet να βρω κάτι σε λογική τιμή που -τουλάχιστον- να ανεβάσει την ροή του αέρα στην κορυφή του κράνους. Διάβασα όλα τα σχετικά θέματα στο multistrada.net και άκρη δεν έβγαλα. Υπάρχουν διάφορα μοντέλα όπως Zero Gravity Sport Touring (http://www.zerogravity-racing.com/sportbikes/ducati_sptbks/730a.htm) (από το sportsbikeshop.co.uk (http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/360/20627)), Powerbronze Airflow (http://www.powerbronze.co.uk/Display_Screen.asp?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=UK%20%A3&PRG_ID=25349#MODEL?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=UK%20%A3) σε διάφορα χρώματα (...), Vario Touring (http://www.bikehps.com/acatalog/Vario_Touring_Screens_for_Ducati.html) που είναι και ρυθμιζόμενη και η άθλια laminar Touring (http://www.laminarlip.com/multistrada.php) που δεν την βάζω στο κουκλί μου για κανένα λόγο... Πελάγωσα, αδέρφια βοηθήστε!

Xrider
22/01/2007, 22:31
kapoia diafimisi eixa dei sto power bike akrivos giafto pou psaxneis..alla den 8umamai poios itan..ri3e mia matia se kanena periodiko.

tsoukas77
18/06/2007, 18:13
Να θεσω εδω την ερωτηση μου,ωστε να μην δημιουργω νεο τοπικ.

Εχει δοκιμασει καποιος να βαλει φιμε ζελατινα στην μοτοσυκλετα του;Εννοω τις αντιηλιακες μεμβρανες που τοποθετουν και στα αυτοκινητα.Με τοσα μυγακια που εχει δεχτει,εχει καποια σημαδακια πανω.Πιστευω οτι θα ηταν καλη λυση.Αν τα κοβουν σε οποιο σχημα και μεγεθος θελουν,πιστευω θα ειναι εφικτη η τοποθετηση της.

stradas
19/06/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Να θεσω εδω την ερωτηση μου,ωστε να μην δημιουργω νεο τοπικ.

Εχει δοκιμασει καποιος να βαλει φιμε ζελατινα στην μοτοσυκλετα του;Εννοω τις αντιηλιακες μεμβρανες που τοποθετουν και στα αυτοκινητα.Με τοσα μυγακια που εχει δεχτει,εχει καποια σημαδακια πανω.Πιστευω οτι θα ηταν καλη λυση.Αν τα κοβουν σε οποιο σχημα και μεγεθος θελουν,πιστευω θα ειναι εφικτη η τοποθετηση της.

Πρεπει να εχουν το πατρον ετοιμο, νομιζω, αλλιως η χρεωση θα ειναι τσουχτερη.

Δεν το εχω ακουσει πουθενα να γινεται, αλλα δεν χανεις και τιποτα να ρωτησεις. Αν βρεθει στο δρομο μου κανενας μεμβρανας θα ρωτησω και εγω.

tsoukas77
19/06/2007, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Πρεπει να εχουν το πατρον ετοιμο, νομιζω, αλλιως η χρεωση θα ειναι τσουχτερη.

Δεν το εχω ακουσει πουθενα να γινεται, αλλα δεν χανεις και τιποτα να ρωτησεις. Αν βρεθει στο δρομο μου κανενας μεμβρανας θα ρωτησω και εγω.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Ελπιζω να μου ερθει φθηνοτερα απο το να την αλλαξω ολοκληρη.Εχω σκεφτει και την περιπτωση βαψιματος,αλλα φοβαμαι μηπως δεν εχω καλο αποτελεσμα και δεν αναστρεφεται η κατασταση.

Xrider
19/06/2007, 19:09
Αν ψαξεις για carbon look στο νετ,θα σου βγαλει τετοιες μεμβρανες...ειναι περιπου στα 25 ευρια.

stradas
20/06/2007, 18:42
Ρωτησα στον μεμβρανα και μου ειπε οτι δεν γινεται.

Για να κολλησει η μεμβρανη, εκτος απο την κολλα που ριχνουν, θερμαινουν την μεμβρανη στους 600 βαθμους, οποτε μονο σε κρυσταλλο μπορει να γινει αυτο γιατι το πλαστικο θα λιωσει.

Αυτα.

Xrider
20/06/2007, 21:59
filos pou epsaxne gia to autokinito tou ,vrike kai einai aytokolites,mono pou prepei na stin kanei kapoios tin douleia giati xrisimopoioun pistoli aera gia na min kanei "nera"...na kollisei kala....ston anemo8oraka isos einai pio eukolo.

stradas
21/06/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
filos pou epsaxne gia to autokinito tou ,vrike kai einai aytokolites,mono pou prepei na stin kanei kapoios tin douleia giati xrisimopoioun pistoli aera gia na min kanei "nera"...na kollisei kala....ston anemo8oraka isos einai pio eukolo.

και εγω σε τυπο που φτιαχνει μεμβρανες για αυτοκινητα ρωτησα. στην αρχη νομιζα οτι ριχνουν μονο κολλα και απλα το περνανε απο πανω με μια σπατουλα για να φυγουν τα νερα και να μην κανει φυσαλιδες αλλα ο τυπος μου ειπε οτι το θερμαινουν κιολας...

Xrider
21/06/2007, 10:04
Mporeis na doseis tel. i dieu8insi tou typou...giati o filos mou akoma den vrike enan na tou ta perasei.

stradas
21/06/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Mporeis na doseis tel. i dieu8insi tou typou...giati o filos mou akoma den vrike enan na tou ta perasei.

210 9929903 στην Αργυρουπολη

πολυ καλος, λιγο ακριβος (350 για subaru forester)

tsoukas77
21/06/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Ρωτησα στον μεμβρανα και μου ειπε οτι δεν γινεται.

Για να κολλησει η μεμβρανη, εκτος απο την κολλα που ριχνουν, θερμαινουν την μεμβρανη στους 600 βαθμους, οποτε μονο σε κρυσταλλο μπορει να γινει αυτο γιατι το πλαστικο θα λιωσει.

Αυτα.

Σ¨ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Στους 600 βαθμους θα λιωσει ολοκληρη η Duc!!!

Παντως,ηταν αναμενομενο να μην γινεται.Ποιος θα αλλαζε ζελατινα;Θα εβαζαν ολοι μεμβρανη.

Xrider
21/06/2007, 21:28
Den vazo kai to xeri mou stin fotia alla nomizo oti opos yparxei to autokolito carbon look pou bainei se diafora plastika mono kai mono gia na moiazei me carbon,prepei na exei kai antistoixo kai gia auto/moto....san kati prasina pou kolane syni8ios se kati palia fortigakia sto barbriz psila....den eimai sigouros alla nomizo oti yparxei antistoixo mauro/fime pou apla kollaei.

TasosDuc
17/08/2007, 23:27
Exo valei to fairing ths Ducati Performance (DP Max legete ,yparxei kai sto episimo katalogo twn aksesouar) einai fime kai kalypth ligo pio panw apo thn mesh tou kranous mou.Ekana taksidi 3500 xlm kai tha elega oti mono se taxuthtes panw apo 150-170 kourazei.Einai kai arketa fthnh,peripou 40 Euro an den kanw lathos.Gia desto aksizei na to dokimaseis ..

DKP
18/08/2007, 08:49
Ρίξε μια ματιά κι εδώ: www.ducati-saarland.de