PDA

View Full Version : Agora apo Bynio!!!



tRElOs_18
22/01/2007, 18:51
Geia sas. Tha ithela na rothso gia enan filo mou pou endiaferetai gia thn xt 125 r. Pisteuo gia auto pou thn thelei mia xara einai(boltes sthn athina,douleies, kai kamia fora se pio offroad sthn kefalonia.). Duo erothseis exoume 1) epeidh apo ton bynio exoume parei plhrofories gia thn mhxanh kai genika fainetai kalos kai sta dora kai sthn egguhsh. Alla kalutera na rothsoume prota esas pou xerete kalutera an axizei na agorasoume apo ekei thn mhxanh(logo egyhshs).2) An kanenas katoxos exei na proteinei kanena asfales peiragma gia thn mhxanh allagma dld exatmishs k.a
Auta, eyxarisoume polu gia ton xrono sas.


75158

tRElOs_18
23/01/2007, 23:15
Epeidh eimaste etoimoi na thn agorasoume pls paidia an mporeite na mas apanthsete.

STOYBI
23/01/2007, 23:26
Τωρα στο 1ο ερωτημα σου τι απαντηση περιμενεις....:sick: Αλλοι θα ειναι ικανοποιημενοι και αλλοι οχι !!!!

Για το 2ο ερωτημα σου ... Πες του φιλου σου να αφησει τα πειραγματα και να προτιμισει κατι μεγαλυτερο αν του πεφτει το ΧΤ λιγο !!!

:rolleyes:

Prince-Garbage
23/01/2007, 23:53
Φίλε εγώ αγόρασα που αγόρασα μηχανή από το Βύνιο, πέρα από μία ταλαιπωρία με την πινακίδα δεν με ενόχλησε κάτι. φυσικά δεν είμαι σε θέση να συγκρίνω με άλλους dealers γιατί δεν έχω πάει σε άλλον. πάντως εδώ μέσα δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο. κάνε ένα search όλο και κάτι θα βρεις...

για το μηχανάκι δεν έχω την παραμικρή ιδέα... ας σου πει κάποιος άλλος τη γνώμη του.

STOYBI, όταν πρόκεται για ss τούμπανα και αναβάτες 10 χρόνια μεγαλύτερους από το παλικαράκι τρέχουν όλοι να συνεισφέρουν και να συγχαρούν... μήπως γι'αυτό το forum έχει 16000 εγγεγραμμένα μέλη και τα ενεργά είναι τρεις κι ο κούκος... No offence meant...

kalant
24/01/2007, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tRElOs_18
Geia sas. Tha ithela na rothso gia enan filo mou pou endiaferetai gia thn xt 125 r. Pisteuo gia auto pou thn thelei mia xara einai(boltes sthn athina,douleies, kai kamia fora se pio offroad sthn kefalonia.). Duo erothseis exoume 1) epeidh apo ton bynio exoume parei plhrofories gia thn mhxanh kai genika fainetai kalos kai sta dora kai sthn egguhsh. Alla kalutera na rothsoume prota esas pou xerete kalutera an axizei na agorasoume apo ekei thn mhxanh(logo egyhshs).2) An kanenas katoxos exei na proteinei kanena asfales peiragma gia thn mhxanh allagma dld exatmishs k.a
Auta, eyxarisoume polu gia ton xrono sas.

συμφωνω με τον stoubi για τα πειραγματα...

125αρι θα παρετε ρε παιδια, τι βελτιωση θελετε να κανετε δηλαδη, αμα ειναι παρτε κατι μεγαλυτερο απο την αρχη, δεν αξιζει να δινεις λεφτα για το τιποτα...

για το βυνιο δεν ξερω γενικα τι παιζει, παντως οταν εψαχνα μαγαζι για να ανταλλαξω το Ζ μου, ο βυνιος εψαχνε για κοροιδα, καταλαβαινετε πως το λεω...

:wave2:

vangelis 64
24/01/2007, 01:41
Εμένα μού τη σπάει η φάτσα του:mad:

Nostra
24/01/2007, 10:28
είτε το θέλουμε είτε όχι, τα αδέρφια Βύνιος είναι τα super market των μηχανών τουλάχιστον στην Αθήνα.

επειδή πουλάνε πολλλά... ΠΟΛΛΑ μηχανάκια οι εταιρείες τους έχουν στα ώπα-ώπα γιατί το κασέρι κυλάει... ακόμα και οι τράπεζες "τον παίζουν" με απίστευτους όρους οπότε τα κόστη του πέφτουν και παρά τις εκπτώσεις που κάνει είναι περισσότερο κερδισμένος από άλλους εμπόρους.

τα δώρα που δίνει συνήθως δεν του κοστίζουν πάνω από 200 ευρώ (κράνος, βαλίτσα, αδιάβροχα, συναγερμός) και εννοώ φυσικά πόσο κοστίζουν στον ίδιο όχι πόσο κοστίζουν να πας να τα αγοράσεις ως ιδιώτης.

Στις ανταλλαγές φυσικά και θα κοιτάξει να βγάλει όσο περισσότερα μπορεί γιατί (όπως και κάθε άλλο μαγαζί) μπορεί να του μείνει στο ράφι το παλιό για πολύ καιρό.

Από εκεί και πέρα κάνεις έρευνα αγοράς , συγκρίνεις τιμές και δώρα και τσέπη
(διακανονισμό) και βλέπεις τι κάνεις.

Ενα λάθος είναι πως συνδυάζουμε στο μυαλό μας το σημείο αγοράς της μηχανής με το service της.

Εγγύηση θα σου καλύψει και ο Γκουντούφας (π.χ.) ακόμα κι αν έχεις αγοράσει το innova σου από το Βύνιο.

Τα πράγματα είναι σχετικά απλά, λόγω άγνοιας, και επειδή όλοι έχουμε από μια άποψη και από μια κωλοτρυπίδα ακούγονται πολλά και στο τέλος μπερδεύονται όλοι...




:wave2:

gloum
24/01/2007, 12:51
Δεν ξέρω τι δώρα κάνει ο Βύνιος με μικρά μηχανάκια αλλά με μηχανάκια άνω των 250 κυβικών είναι ικανοποιητικότατα.Εμένα τα δώρα μου σύνολο φτάσαν παραπάνω απο 800 ευρώ.Μου έδωσε κράνος (150 ευρώ) μπουφαν (130) συναγερμό (καμιά 200αρα) μανιτάρια bagster και τα γνωστά αδιάβροχα γάντια.Μετά από παζάρια μου έκανε δώρο και το tankbag το 40άρι..γενικά φαίνεται εξυπηρετικός.Βέβαια εγώ το πηρα από την μιχαλακοπούλου..το κεντρικό δεν ξέρω τι λέει

zephyr1
24/01/2007, 12:59
Λιγα με τον Βυνιο γιατι ειναι θειος μου ,πελατης μου και φιλος.:evil: :a016: :a015: :a52:

Το μηχανακι μου ομως ανταλλαγη δεν το παιρνει.:sad:

:a029:


:lol:

tRElOs_18
24/01/2007, 13:40
Eyxaristoume guys gia tis ameses apanthseis. Afou den blepoume sobara parapona gia ton k.Bynio mallon apo ekei tha pame. Gia to peiragma den ennousa toso polu gia tis megales epidoseis pou tha bgalei, apla exo akousei pos to mhxanaki paei genika kalutera otan allaxeis exatmish kai filtra aera, apla ithela na xero mhpos kanenas katoxos exei na proteinei markes h genika kati allo. Thanks kai pali pame na to agorasoume !!!!!

STOYBI
24/01/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage

STOYBI, όταν πρόκεται για ss τούμπανα και αναβάτες 10 χρόνια μεγαλύτερους από το παλικαράκι τρέχουν όλοι να συνεισφέρουν και να συγχαρούν... μήπως γι'αυτό το forum έχει 16000 εγγεγραμμένα μέλη και τα ενεργά είναι τρεις κι ο κούκος... No offence meant... [/B]

Σε τι διαφωνεις απο αυτα που εγραψα πεσ μου , γιατι απο αυτα που γραφεις δεν μπορω να καταλαβω το ζορι σου....:sick:

:smokin:

killbill
24/01/2007, 15:41
Loipon ego exo paei 3 fores sto Vynio gia diafora kai tis 3 edine mhxanakia kainourgia ta opia kanena den eperne bros!!! :eek:

Episis to ena XR 125 petaxe kai mia limnh ladia apo tin exatmish. :eyepop:
Fysika oi agorastes eixane pathei plaka.

Vevaia na po kai tou stravou to dikio ego otan rotisa plhroforiaka gia antalagh mou eperne to mhxanaki se poly kalh timh parapano kai apo oti perimena (gia na paro 1000ari eh!!!)
Opote tha to skeftomouna.

Dyskola omos tha phgaina na paro kainourgio mhxanaki apo kei.

Ta dora pou dinei tou stoixizoun elaxista 9to kranos einai asta!!, kleidaria epishs, adiavroxa) ta mona pou axizoun einai bagster, synagermos.
Me to synagermo xaneis tin eggyhsh sta hlektrika tis mhxanhs kai ante na vreis kapion na se kalypsei meta. (META)

Sigoura exei anesh na kanei tetoies efkolies logo efkolias na pernei kales promitheies apo antiprosopeies kai trapezes, kai sigoura exei akres na dosei poly pio efkola ta mhxanakia pou antalasei.

Episis afto pou den mou aresei emena einai h aprosoph sxesh pou se antimetopizoun kai ola ginontai sto arpa kola!!!

Ego tha epsaxna kai allou kai tha zitaga kalyterh timh!!!

tRElOs_18
24/01/2007, 15:53
File tora me probhlmatises. Epesa apo ta synnefa... Tha to psaxo kalutera tote.
Alla den einai ligo ypervoliko kainourgies mhxanes na mhn pairnoun mpros , an egine mia fora pes ok etyxe. Alla den tha eixe ginei megalo thema an den htan ena memonomeno peristatiko, eidika edo sto moto.gr pou gi auto yparxei gia na mas boithaei na profulazomaste apo tetoies katastaseis. Ti na sou po eisai o protos pantos pou mou leei tetoia pragmata gia bynio.

killbill
24/01/2007, 16:07
File mou den xero ti na sou po, Emena mou ekane entyposh pos afto egine 3 fores giati eixa parageilei kati gia ena filo kai perimena na erthei h paragelia.

Fantasou ti entyposh tha ekane se sena ean agorazes kainourgio mhxanaki.

2 mega scooter kai ena XR 125 poulage kainourgia.

Kala oi agorastes eixan pathei etsi 30 lepta htane exo na prospathoun na tous valoun bros ta mhxanakia na mhn pernoun na svinoun ktlp.

Den leo oti egine tipota apithdes, mhpos omos prepei na tsekarei kai o poliths kati prin to dosei na einai comple.
oxi tipota allo gia mena egine roba o typos.

Afta synevisan sto magazi tis Kallitheas parepiptontos.

Tora ego sou eipa me ton anthropo den exo tipota isa isa epeidh tha mou eperne ti mhxanh poly kala gia antallagh tha to skeftomoun sovara, sto kato kato oi mhxanes einai epishmhs antiprosopias kai me thn eggyhsh tous.

Btw: na prostheso kai kati allo topothetisi synagernmou-kagela sto pezodromio (den ginete einai aparadekto!!!)

zephyr1
24/01/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
File mou den xero ti na sou po, Emena mou ekane entyposh pos afto egine 3 fores giati eixa parageilei kati gia ena filo kai perimena na erthei h paragelia.

Fantasou ti entyposh tha ekane se sena ean agorazes kainourgio mhxanaki.

2 mega scooter kai ena XR 125 poulage kainourgia.

Kala oi agorastes eixan pathei etsi 30 lepta htane exo na prospathoun na tous valoun bros ta mhxanakia na mhn pernoun na svinoun ktlp.

Den leo oti egine tipota apithdes, mhpos omos prepei na tsekarei kai o poliths kati prin to dosei na einai comple.
oxi tipota allo gia mena egine roba o typos.

Afta synevisan sto magazi tis Kallitheas parepiptontos.

Tora ego sou eipa me ton anthropo den exo tipota isa isa epeidh tha mou eperne ti mhxanh poly kala gia antallagh tha to skeftomoun sovara, sto kato kato oi mhxanes einai epishmhs antiprosopias kai me thn eggyhsh tous.

Btw: na prostheso kai kati allo topothetisi synagernmou-kagela sto pezodromio (den ginete einai aparadekto!!!)

Καταρχιν καλως ηρθες.

Ετσι οπως τα λες ειναι πανω κατω τα πραγματα γι'αυτο ο καθενας επιλεγει και πρατει αναλογα.Εμποροι ειναι με μεγαλες υποχρεωσεις και θελουν να κονομησουν.Ο καθενας απο μας ας κανει της επιλογες του.:a013:

Κοιτα να δεις ο Χαριλαος (http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=5920&st=0) τι επαθε.:lol:





και να το χε παθει μονο αυτος. :sad:

:wave2:

tRElOs_18
24/01/2007, 17:08
Kalh h istoria me ton Xarilao alla den nomizo na exei megalh sxesh me 'mena giati ego endiaferomai gia kainourgia kai apla thelo na xero an axizei apo ton bynio h exete kaluteres protaseis.

Alchimistis
24/01/2007, 17:10
O Bυνιος στην Καλλιθέα που πήρα την πρώτη μου μηχανή δεν με ικανοποίησε τόσο οσο αυτός στην Μιχαλακοπούλου!
Είχα γυρίσει ολα τα μοτο μάγαζα της Αττικής και ήταν ο μοναδικός που μου επερνε το Cbfaki Μου στα 2500 ευρω (τιμή αρκετά καλή για μαγαζί) μου έδωσε το Hornet στην τιμή προσφοράς (ενω η αλλοί μου έλεγαν οτι αν ειναι για ανταλλαγή πάει στην τιμή καταλόγου) και μου εκανε και τα δώρα που του ζητησα δεδομένου οτι στην ανταλλαγή τα πράγματα είναι πολύ μα πολύ δύσκολα...

tRElOs_18
24/01/2007, 20:41
Pantos kati off-topic h istoria me ton xarilao m@mhse perimeno na do ti tha ginei sthn sunexeia... :beer: :beer:

nassosxlvbros
24/01/2007, 22:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
[B]συμφωνω με τον stoubi για τα πειραγματα...

125αρι θα παρετε ρε παιδια, τι βελτιωση θελετε να κανετε δηλαδη, αμα ειναι παρτε κατι μεγαλυτερο απο την αρχη, δεν αξιζει να δινεις λεφτα για το τιποτα...

για το βυνιο δεν ξερω γενικα τι παιζει, παντως οταν εψαχνα μαγαζι για να ανταλλαξω το Ζ μου, ο βυνιος εψαχνε για κοροιδα, καταλαβαινετε πως το λεω...


Ναι,σαμπως οι αλλοι ειναι καλυτεροι; τα ιδια χαλια ειναι ολοι τους οταν προκειται γαι ανταλλαγη...ο Βυνιος ηταν ο μονος που μου ανταλλαξε το ΤΑ σε λογικη τιμη...να φανταστειτε ο μπαξεβανης εδινε..3500€ για ΤΑ650 του 01 οι υπολοιποι η δεν το παιρνανε,η εδιναν 3700-3800 ο βυνιος ηταν ο μονος που εδωσε πανω απο 4000.. (4200 τελικα)
:beer:

kalant
24/01/2007, 22:46
Ναι,σαμπως οι αλλοι ειναι καλυτεροι; τα ιδια χαλια ειναι ολοι τους οταν προκειται γαι ανταλλαγη...ο Βυνιος ηταν ο μονος που μου ανταλλαξε το ΤΑ σε λογικη τιμη...να φανταστειτε ο μπαξεβανης εδινε..3500€ για ΤΑ650 του 01 οι υπολοιποι η δεν το παιρνανε,η εδιναν 3700-3800 ο βυνιος ηταν ο μονος που εδωσε πανω απο 4000.. (4200 τελικα)
:beer: [/B][/QUOTE]

τι να πω, αναλογως τα κεφια λενε τιμες...

οταν εψαχνα μαγαζι για να δωσω το Ζ μου (750s 7/06 με 2.000χλμ) ανταλλαγη ολοι μου ειχαν πει τιμες απο 5500? - 6700? κι ο βυνιος στην καλλιθεα μου ειχε πει 4.000? :a53: :a53: :a53: :a53: :a53:

ισως παιζει ρολο και το ποσο ευκολα θα μπορεσει να δωσει ενα μηχανακι, σιγουρα με τη μηχανη που ρισκαρει προφανως ή την παιρνει πολυ χαμηλα ή δεν την παιρνει καθολου για να μην του μεινει και πιασει αραχνες...

τι να κανουμε, ετσι ειναι αυτα, γι'αυτο πρεπει παντα μα παντα να ψαχνουμε και να πηγαινουμε σε πολλους...

:beer: :beer: :beer: :beer:

Themis_81
24/01/2007, 23:25
Εγω οσες φορες εχω παει στον Βυνιο γαι μηχανη δεν μενω ικανοποιημενος ... Πολυ ψεμα και υποσχεσεις ....
Το FZ1 παντως το πηρα απεναντι απο την γυμναστικη ακαδημια και ο Aτσαρος Ηλιας με εξυπηρετησε αψογα σε ολα ...
Δεν κανω διαφημιση στο εν λογω μαγαζι απλα απο οσα ειχα παει ειχα την καλυτερη τιμη και αντιμετωπιση απο ολους και οσα συμφωνησαμε εγιναν σωστα και γρηγορα ...

Φιλε αν θες πηγαινε απο εκει να ριξεις μια ματια ...ποτε δεν ξερεις ....

Καλο ειναι να το ψαξεις παντως λιγο ...

Εγω και κατι φιλοι εχουμε χασει την εμπιστοσυνη στον Βυνιο γιατι δεν σε βλεπει σαν αναβατη αλλα σαν "χρημα"
Οτι και να κανεις παντως , σε οτι συμφωνησεις με οποιονδηποτε βαλτον να σου γραψει σε ενα χαρτι οσα ζητησεις καθως και χρονους παραδοσης και να το σφραγισει και μονογραψει για να μην εχεις μ@λ@κιες του στυλ .... " Ε ξερεις ειναι νεα παραλαβη και κοστιζει παραπανω" ή αντιστοιχα κολπακια ...

nassosxlvbros
24/01/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
Loipon ego exo paei 3 fores sto Vynio gia diafora kai tis 3 edine mhxanakia kainourgia ta opia kanena den eperne bros!!! :eek:
>>καινουργιο μηχανακι καμια φορα δεν παιρνει μπροστα ευκολα δεν ειναι και να το κανεις θεμα...αν ειναι και νεοπας ο πωλητης και το μπουκωσει χαιρετισματα...

Episis to ena XR 125 petaxe kai mia limnh ladia apo tin exatmish. :eyepop:
Fysika oi agorastes eixane pathei plaka.
>>τιποτα λαδια συντηρησης θαταν...εβγαζε και το δικο μου (αχνα)χαλαρωσε μη τρελαινεσαι

Vevaia na po kai tou stravou to dikio ego otan rotisa plhroforiaka gia antalagh mou eperne to mhxanaki se poly kalh timh parapano kai apo oti perimena (gia na paro 1000ari eh!!!)
Opote tha to skeftomouna.
>>εμ και γω γιατι πηγα;

Dyskola omos tha phgaina na paro kainourgio mhxanaki apo kei.
>>Ισα-ισα...ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΘΑΠΑΙΡΝΑ!!!με τα χαρτακια του,τσακα μπαμ...πολλες-πολλες "φιλιες" οδηγουν σε φολες...ασε, να μενει ...

Ta dora pou dinei tou stoixizoun elaxista 9to kranos einai asta!!, kleidaria epishs, adiavroxa) ta mona pou axizoun einai bagster, synagermos.
Me to synagermo xaneis tin eggyhsh sta hlektrika tis mhxanhs kai ante na vreis kapion na se kalypsei meta. (META)
>>αν βαλεις το συναγερμο σε εξουσιοδοτημενο δε χανεις καμια εγγυηση αλλα και παλι το διπλοτσεκαρεις

Sigoura exei anesh na kanei tetoies efkolies logo efkolias na pernei kales promitheies apo antiprosopeies kai trapezes, kai sigoura exei akres na dosei poly pio efkola ta mhxanakia pou antalasei.

Episis afto pou den mou aresei emena einai h aprosoph sxesh pou se antimetopizoun kai ola ginontai sto arpa kola!!!

Ego tha epsaxna kai allou kai tha zitaga kalyterh timh!!!
>για τις καλυτερες τιμες ναι σιγουρα θα πετυχει κατι,αλλα αν ειναι να γυρισει ολη την αττικη και να παει και να εχει κανει λαθος καλυτερα βυνιο που ειναι και κοντα...(και τους εχω γυρισει ολους....)

Alchimistis
25/01/2007, 04:44
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΑΜΑΝΟ ΣΤΗ ΠΕΙΡΑΙΩΣ!!!!
1ο Πηγε να μου πουλήσει μηχανάκι του 98' για 00'
2ο Οταν πήγαμε να υπογράψουμε μου ειπε οτι έκανε λάθος στην τιμή και ζήταγε 300+ και καλά απο λάθος τιμολόγηση...
Ακομα το εχει στις αγγελείες το Μπλέ το Hornet στα 4500 (στην τιμή που πήγαινα να το κλείσω)ενω εμενα μου ζηταγε 4800!

Το μονο που θα πώ για το Βυνιο αλλα και για κάθε μαγαζί προσοχη οταν πέρνεται μεταχειρησμένο!
ΤΟ Cbf μου το πήρε χωρίς να το κοιτάξει καθόλου!
Μονο την ημέρα που το έδωσα και πηρα την Xornet!

DrIoannis
25/01/2007, 06:46
Ο αδερφός μου πήρε το Ζ από Βύνιο και δεν είχε προβλήματα.Τα δώρα που δίνει,του(και μου) ήρθαν βολικά.

zephyr1
25/01/2007, 09:33
Ωραια δεν πιανουμε και τα συνεργεια τωρα.:rolleyes:

Prince-Garbage
25/01/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Σε τι διαφωνεις απο αυτα που εγραψα πεσ μου , γιατι απο αυτα που γραφεις δεν μπορω να καταλαβω το ζορι σου....:sick:

:smokin:

με συγχωρείς, φάνηκε σαν μομφή για σένα. Απλά απευθύνθηκα σε σένα γιατί μόνο εσύ είχες απαντήσει μέχρι εκείνη την ώρα.