PDA

View Full Version : Γνωμη για Cbf1000



tio
22/01/2007, 21:12
ενδιαφερομαι για το μηχανακι και θα θελα τη γνωμη καποιου που το χει..

σε αλλο τοπικ ενας ελεγε οτι το πουλησε σε μερικους μηνες γιατι εβγαζε πολυ ζεστη απ το κινητηρα..

υπαρχει κανεις που να το χεις και μοιραστει τις εντυπωσεις του?

Ευχαριστω

ronin1
22/01/2007, 22:40
μην ακους τις μαλακιες του καθε π@π@ρ@...


να σου πει καποιος καποιο σοβαρο επιχειρημα η κατι οσοναφορα το γουστο , να το δεχτω...

ζέστη απο τον κινητηρα.......:lol: :a31: :a31:

ψαξε να το οδηγησεις..μονο ετσι θα δεις αν σου ταιριαζει...

dimitrioskosmas
22/01/2007, 23:06
το εχω περιπου ενα χρονο και εβγαλα ενα καλοκαιρι
στην αρχη με προβληματιζε και μενα η ζεστη απο το μοτερ αλλα μετα το συνηθισα
1000αρι και euro-3 λογικο ειναι

tio
22/01/2007, 23:37
πρεπει να την οδηγησω καλοκαιρι δηλαδη? τι παει να πει ευρο3.. γιατι πρεπει η ντιρεκτιβα να κανει τις μηχανες να παραγουν θερμοτητα? και ποση ζεστη δηλαδη? ο αλλος λεει τη πουλησε γιατι δεν αντεχε..ο φιλος εδω προβληματιστηκε αλλα τη συνηθισε..

περιεργα πραγματα..

xristos cbf
23/01/2007, 14:49
Είμαι κάτοχος CBF 1000 ABS :sun: και παραθέτω τις εντυπώσεις μου :
λοιπόν το μηχανάκι το έχω από της 28/10/2006 και έχω κάνει 1.000 χλμ. στο πρώτο service (λάδια και φίλτρο λαδιού)

Πολύ καλή ροπή του κινητήρα παντού και πάντα
Είναι καλοζυγισμένο σε σημείο που τα κιλά του δεν τα καταλαβένεις κι επειδή ήμουν και κάτοχος του CBF 600 ABS αισθάνομαι ότι το 1000 στρίβει πιο εύκολα (και διπλός-φορτωμένος) .
Άνετοι χώροι για 2 άτομα
Καλές αναρτήσεις έως ικανοποιητικές για την χρήση που το έχω (ταξιδάκια , πάντα διπλός και φορτωμένος)
Ασφάλεια με τα πολύ καλά φρένα (cbs και abs που δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν και δεν σε τρομάζουν με απότομο βύθισμα )
Χώνεται παντού στη κίνηση ειναι μαζεμενο μηχανακι όμοιο με το μικρό του αδερφάκι ( CBF 600)
Kαίει κοντά στα 6 με 6,3 lt/100 km όχι πολλά για τα κυβικά του με ταχύτητες έως 140 km/h

Τώρα για το θέμα του βεντιλατέρ όντως μέσα σε κίνηση ανάβει εύκολα αλλά μη υπάρχοντος δείκτης θερμοκρασίας καλά κάνει και ανάβει και όσο για την θερμότητα που παράγει μην τρελαθούμε κι όλα είναι όσο και στα λοιπά μοντέλα των υπολοίπων εταιρειών (τι να πει δηλαδή το Capo της Aprilia?)


Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος:sun: όπως και από το CBF 600 :sun: και μόνο αν το οδηγήσετε θα καταλάβετε τι δουλειά έχουν κάνει οι μηχανικοί της honda.

dimitrioskosmas
23/01/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tio
πρεπει να την οδηγησω καλοκαιρι δηλαδη? τι παει να πει ευρο3.. γιατι πρεπει η ντιρεκτιβα να κανει τις μηχανες να παραγουν θερμοτητα? και ποση ζεστη δηλαδη? ο αλλος λεει τη πουλησε γιατι δεν αντεχε..ο φιλος εδω προβληματιστηκε αλλα τη συνηθισε..

περιεργα πραγματα..

euro-3 οτι το μηχανακι εχει τριοδικο καταλυτη με αισθητηρα λ και δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες λογω καταλυτη. προβληματιστηκα γιατι πηγα απο τα 400 στα 1000 κι οταν το μηχανακι δουλευει στηγ πολη παραγει περισσοτερη θερμοτητα απο ενα 400 οπως ολα τα 1000αρια.
οτι ειπε και ο χρηστος
παρτο με κλειστα ματια

katsai
23/01/2007, 22:43
τυγχάνει να έχω cbf 1000 και ένα R1 05
αν το cbf βγάζει ζέστη τότε το R1 είναι απλά η "κόλαση"
το μηχανάκι είναι πολύ καλό, μην διστάσεις πάρ`το.

tio
23/01/2007, 23:34
thx παιδες..τελικα μαλλον σ αυτο θα καταλληξω

να δουμε και τα χρωματα του 2007 και αποφασιζω - τι προβλημα κι αυτη η χοντα να βγαλει ενα χρωμα της προκοπης, εκτος του μαυρου...δηλαδη τι παραπανω κανει η γιαμαχα και παντα ειχε ομορφα χρωματα στο Fazer 1000! τελος παντων...ιδωμεν

bsari
24/01/2007, 00:29
εχω τωρα το 600 και το σκεφτομουν αλλα δε ξερω λογω του οτι εχει το ιδιο λαστιχο με 600 και αναρτησεισ οχι τοσο καλεσ αξιζει η διαφορα γιατι ειμαι ευχαριστιμενοσ απο το ρποκατοχο του αλλα ειναι αισθητη η διαφορα ροπησ λαι γενικα το γκαζι,στριβει καλυτερα απο 600 η να παρω το hornet το 07

symvoulos
24/01/2007, 14:04
ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.
ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ,ΡΟΠΗ ΠΑΝΤΟΥ, ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟΔΥΓΗΤΟ.
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 600.ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΑΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΠΙΤΟΠΟΙΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ:wave2:

odt
30/01/2007, 10:30
Άσε που το χειμώνα η ζέστη είναι χρήσιμη, και την καταλαβαίνεις μόνο όταν δεν κινείσαι...δηλαδή πολύ λίγο...:wave2:

madtank
30/01/2007, 20:41
Τι!!! Ποια ζεστη;; Του κινητηρα , εχετε οδηγησει το R1200GS μεσα στην πολή κυριως το καλοκαιρι. Η μηπως το K1200S. Υπαρχει μωρε κινητηρας ειτε αεροψυκτος , αεροελαιοψυκτος ειτε υδροψυκτος που να μην κανει την ζωη του αναβατη "καυτερη" ;;; ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΧΙ

ΤΟ CBF1000cc ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ, ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ, ΑΠΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΟΔΗΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.. ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ HONDA

Sabre
31/01/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
Τι!!! Ποια ζεστη;; Του κινητηρα , εχετε οδηγησει το R1200GS μεσα στην πολή κυριως το καλοκαιρι. Η μηπως το K1200S. Υπαρχει μωρε κινητηρας ειτε αεροψυκτος , αεροελαιοψυκτος ειτε υδροψυκτος που να μην κανει την ζωη του αναβατη "καυτερη" ;;; ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΧΙ

ΤΟ CBF1000cc ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ, ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ, ΑΠΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΟΔΗΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.. ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ HONDA

Το παλικάρι που πούλησε το cbf γιατί τον έκαιγε :blush: προφανός καβάλαγε την μηχανή με σωβρακοφανέλα -μόνο- και παντούφλα mitsuko με το μεγάλο δάχτυλο με το πένθος όξω.
:yuck:



:lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry:

madtank:beer: :beer:

madtank
31/01/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Το παλικάρι που πούλησε το cbf γιατί τον έκαιγε :blush: προφανός καβάλαγε την μηχανή με σωβρακοφανέλα -μόνο- και παντούφλα mitsuko με το μεγάλο δάχτυλο με το πένθος όξω.
:yuck:

:lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry:

madtank:beer: :beer:

Αστα βραστα, ποσταρει σε αλλο forum οτι πουλαει και το K1200R , που αγορασε γιατι ειναι too much για το νησι του.

Τελος παντων περι ορεξεως εεεεεεεεεεεε.............................

Παντως το ευχαριστηθηκα το cbf1000, του φιλου όπως αυτος ευχαριστηθηκε το gs1200.

Πηγαμε βολτιτσα τον γυρω της Αττικής απο παραλιακη και γυρισαμε απο Λαύριο μεσω Αττικής οδού. Φτανοντας λοιπόν στο Σουνιο, σταματησαμε γαι καφεδακι και ανταλλαγη εντυπωσεων. Φευγοντας πηγα αυθορμητα προς την μερια του cbf και αυτος προς την μερια του gs, κοιτακτηκαμε και βαλαμε τα γελια....

Μου αρεσε πολυ το cbf παιδια, από ολες τις αποψεις, να την χαρειτε κανοντας ταξιδια...........

DUKASII
31/01/2007, 11:51
με τη ζέστη δεν είναι ετσι ρε παιδία.
εγω πηρα ενα 954 στο σουνιο και μετα απο 2 χιλ νόμιζα οτι κατι πηρε φωτιά αριστερα του ντεποζιτου.
αφου δεν άντεχα και ειχα ανοιξει τα ποδια σα που@@α λεμε.

αφου προλαβα τον ιδιοκτητη του 954 που ειχε το δικο μου..μου είπε οτι ετσι ειναι ρε φυσιολογικό λεει..κα ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΖΕΣΤΗ.


και δεν οδηγούσα με σωβρακοφανέλα ..και σαγιοναρα.


η ζέστη του μοτέρ ειναι προβλημα.
εγω που δεν ειχα τετοια ζέστη ποτε απο το μηχανάκι μου..μου έκανε αρνητική εντυπωση.

tio
19/02/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristos cbf
Είμαι κάτοχος CBF 1000 ABS :sun: και παραθέτω τις εντυπώσεις μου :
λοιπόν το μηχανάκι το έχω από της 28/10/2006 και έχω κάνει 1.000 χλμ. στο πρώτο service (λάδια και φίλτρο λαδιού)

Πολύ καλή ροπή του κινητήρα παντού και πάντα
Είναι καλοζυγισμένο σε σημείο που τα κιλά του δεν τα καταλαβένεις κι επειδή ήμουν και κάτοχος του CBF 600 ABS αισθάνομαι ότι το 1000 στρίβει πιο εύκολα (και διπλός-φορτωμένος) .
Άνετοι χώροι για 2 άτομα
Καλές αναρτήσεις έως ικανοποιητικές για την χρήση που το έχω (ταξιδάκια , πάντα διπλός και φορτωμένος)
Ασφάλεια με τα πολύ καλά φρένα (cbs και abs που δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν και δεν σε τρομάζουν με απότομο βύθισμα )
Χώνεται παντού στη κίνηση ειναι μαζεμενο μηχανακι όμοιο με το μικρό του αδερφάκι ( CBF 600)
Kαίει κοντά στα 6 με 6,3 lt/100 km όχι πολλά για τα κυβικά του με ταχύτητες έως 140 km/h

Τώρα για το θέμα του βεντιλατέρ όντως μέσα σε κίνηση ανάβει εύκολα αλλά μη υπάρχοντος δείκτης θερμοκρασίας καλά κάνει και ανάβει και όσο για την θερμότητα που παράγει μην τρελαθούμε κι όλα είναι όσο και στα λοιπά μοντέλα των υπολοίπων εταιρειών (τι να πει δηλαδή το Capo της Aprilia?)


Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος:sun: όπως και από το CBF 600 :sun: και μόνο αν το οδηγήσετε θα καταλάβετε τι δουλειά έχουν κάνει οι μηχανικοί της honda.


σε σχεση με το 600 πως θα το εκρινες? αξιζει τη διαφορα χρηματων του? ειναι παντα εμφανης η διαφορα του κινητηρα?

καλημερα

xristos cbf
20/02/2007, 16:09
Σε σχέση με το 600 το 1000 θα το έκρινα σαν «μεγάλος αδελφός» γιατί σίγουρα αξίζουν τα 2.000 ευρώ διαφορά που έχουν περίπου. Όχι ότι το 600 είναι λίγο:a46: αλλά το 1000 είναι περισσότερο:a54:. Οι βασικές διαφορές είναι στα φρένα (3 πίστονες δαγκάνες το 1000 + CBS+ABS αλλά και περισσότερα κιλά, 2 πίστονες το 600 +ABS), o κινητήρας σίγουρα πιο δυνατός αλλά εξίσου ελαστικός χωρίς νευρικά ξεσπάσματα-εύκολοοδήγητα και τα δύο και ο υδραυλικός συμπλέκτης πολύ καλός. (μιας και μέχρι τώρα είχα μόνο μηχανικούς που ήταν ψηλό σφιχτοί). Το 600 το άλλαξα για 3 ίσως λόγους και λέω ίσως γιατί ακόμη δεν το έχω χαρεί όσο θα το ήθελα, ο 1ος ταξιδεύω πάντα διπλός και τριβάλιτσος και ήθελα λίγο παραπάνω ρεπριζ στις προσπεράσεις (στο 600 αν ταξίδευα με 140 και ήθελα να προσπεράσω θα έπρεπε να ανεβάσω αρκετά τις στροφές και να κατεβάσω ταχύτητα για να ξεκολλήσω ενώ με το 1000 είναι απλά μια σκέψη ο 2ος λόγος:rotflmao: είναι ότι μου την έμπαινε ο συνταξιδευτής μου :a029: (με XLV 1000) που έλεγε ότι στις προσπεράσεις κοντεύει να περάσει από πάνω μου λόγω ορμής και ο τρίτος είναι αυτή η καταραμένη αρρώστια :a37: που σε κάνει να θέλεις και κάτι μεγαλύτερο σε κυβικά, ιπποδύναμη κ.α. κακά. Συνοψίζοντας λέω πως η χρηματική διαφορά αλλά και ο κινητήρας του CBF 1000 αξίζουν.

ronin1
20/02/2007, 19:03
πάρτο ες φίλε μου πάρτο!!!!


αφού το γουσταρεις το μηχανακι.....πάρτο κ μην κολλας....να μη σου αρεσει αποκλειεται...

ακουσες καποιες γνωμες, ειδες τι παιζει....

παρτο να το χαρεις...

καλοταξιδο...:beer:

makis206
20/02/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
αφού το γουσταρεις το μηχανακι.....πάρτο κ μην κολλας....να μη σου αρεσει αποκλειεται...

Συμφωνώ απόλυτα !

:beer: :beer:

bsari
23/02/2007, 09:59
ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ ΕΙΧΑ ΨΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΛΕΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ 600 ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 4500 ΚΑΙΟ ΟΚ ΠΑΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ 5500 ΑΚΟΜΑ Ε ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ....

xristos cbf
23/02/2007, 14:10
Εμένα μου πήρανε το δικό μου 600 πέρσι τον Ιούνιο 6.500 ευρώ με 24.000 χλμ. κράτησα όλα τα extra που είχα γιατί ταιριάζανε και στο 1000, μου έκαναν απόσυρση ένα δικό τους παλιό μηχανάκι για να γλυτώσω τα τέλη κυκλοφορίας για 4 χρόνια και έδωσα επιπλέων 3.700 ευρώ. Βέβαια το περίμενα μέχρι :a37:τον περασμένο Οκτώβριο, αλλα τελικά άξιζε το περίμενε :a54:

xez334
08/03/2007, 00:41
Καλησπέρα σε όλους.

Αγαπητέ φίλε,

'εχω το CBF 1000 ABS από το Σεπτέμβρη σε πορτοκαλί χρώμα.
Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3800 χλμ και μέσα και έξω.
Είναι η πρώτη μεγάλου κυβισμού μηχανή που έχω και δεν μετανιώνω για την επιλογή μου, μιας και δεν την είχα καν οδηγήσει, πριν την πάρω.

Οι Εντυπώσεις μου. Καταρχάς είναι πιο ευκολοδήγητη απο ότι δείχνει το βάρος της. 250 κιλά.

Εχει ατέλειωτη ροπή δεν χρειάζεται να κατεβάζεις συνέχεια ταχύτητες.

Έχει φοβερά φρένα. Προχθές από απροσεξία (κοίταγα μια γκόμενα) παραλιγο να σκάσω πάνω σε έναν αλλά λόγω abs δεν μπλόκαρα απο τα φρενάρισμα πανικού και κατάφερα και αλλαξα πορεία και το απέφυγα.

Εχει τελική στο κοντέρ 245, πραγματικά δεν ξέρω. Ξεκινάει σαν άνεμος μεχρι με mazda rx7 με nitro και 400 αλογα πήρα μεχρι τα 200 χλμ βεβαια, μετά είχε φανάρι. Επίσης το μεγάλο αντίπαλο TDM τα παίρνει.
Τώρα για την θερμοκρασία που λες όντως κάποια θερμότητα βγάζει αλλά είναι κάτι που το συνηθίζεις και δεν αποτελεί μειονέκτημα άξιο λόγου. Αλλωστε όλες οι μηχανές κάνουν απαγωγή θερμότητας και το καλοκαίρι είναι πιό έντονο το φαινόμενο.

Κατανάλωση από 7,0 μέχρι 10.5 λίτρα αν 100 χλμ ανάλογα με το στυλ οδήγησης που θα κάνεις. Μες στην Αθηνα υπολόγισε 8.0 με 9,0 λιτρα ανα 100 χλμ.

Σερβις εχει παντού καλό θα είναι να βρεις κάποιον να τον εμπιστεύεσαι. Τιμές ανταλλακτικών δεν ξερω ακόμα αλλά μου λένε ότι ειναι νορμαλ εώς φθηνότερα απο ότι θα περιμενε κανείς για τέτοιου μεγεθους μοτοσυκλέτα. Ίδωμεν.

Κάποια αξεσουάρ που έβαλα απο την Honda υπήρχαν εκτός απο τα θερμαινόμενα Grip ου εκαναν 45 ημερες για να έρθουν.

Επίσης η συναρμολόγηση είναι καλή δεν μου έχουν φυγει βιδες απο πάνω και τα πλαστικά δεν τριζουν προς το παρόν.

Μόνη ένσταση είναι ότι δεν εχει δείκτη θερμοκρασίας νερού και με χαλάει λίγο. Προσπαθώ να βρώ λύση με πατέντα αξιόπιστη όμως.

Αυτά τα ολίγα πιστευω να σε διαφώτισα αρκετά και εύχομαι να το πάρεις γιατί αξίζει.

Ευχαριστώ

madtank
27/03/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristos cbf
ο 1ος ταξιδεύω πάντα διπλός και τριβάλιτσος

Μην το φορτωνεις τοσο πολυ το CBF ειδικα για μεγαλα ταξιδια....

:D :o :o :o :o :o :o

Nostra
28/03/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
Μην το φορτωνεις τοσο πολυ το CBF ειδικα για μεγαλα ταξιδια....

:D :o :o :o :o :o :o


:confused: :confused: :confused: :confused: τί εννοείς?

madtank
28/03/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
:confused: :confused: :confused: :confused: τί εννοείς?

Ολα τα οχηματα εχουν την Αχιλλειο πτερνα τους .....
Το CBF δεν αποτελει εξαιρεση στον κανονα. :nono:
Ρωτησε καποιον μηχανικο που εμπιστευσαι να σου πει :wave2: :wave2:

Nostra
28/03/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
Ολα τα οχηματα εχουν την Αχιλλειο πτερνα τους .....
Το CBF δεν αποτελει εξαιρεση στον κανονα. :nono:
Ρωτησε καποιον μηχανικο που εμπιστευσαι να σου πει :wave2: :wave2:


ναι βρε τρελοδοχείο να ρωτήσω αλλά γιατί δε λες τί ξέρεις μιας που είσαι πιο πρόχειρος ?

την κολοκυθιά θα παίξουμε?


αν μένω μέσα στα όρια των κιλών που λέει ο κατασκευαστής για φόρτωμα τί θα παθει το μηχανάκι? λουμπάγκο?


για ξηγήσου... :smokin: :smokin:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

madtank
28/03/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ναι βρε τρελοδοχείο να ρωτήσω αλλά γιατί δε λες τί ξέρεις μιας που είσαι πιο πρόχειρος ?

την κολοκυθιά θα παίξουμε?


αν μένω μέσα στα όρια των κιλών που λέει ο κατασκευαστής για φόρτωμα τί θα παθει το μηχανάκι? λουμπάγκο?


για ξηγήσου... :smokin: :smokin:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τρελλοτεποζιτος παρακαλώ.... ακου "τρελοδοχειο" μην που @ηδας το nick name..:smokin: :smokin:

Στην δευτερη προταση τα λες ολα εμμεσως πλην σαφως :wave2: :wave2:

Αναλυτικοτερα εχουν παρουσιαστει προβληματα με το υποπλαισιο στο CBF1000cc, μετα απο μεγαλα ταξιδια και το παραφορτωμα σε συνδιασμό με λακουβες ,σαμαρακια κ.λ.π. Το μελανό σημειο μιας πολυ καλης μοτο...

xristos cbf
29/03/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank

Στην δευτερη προταση τα λες ολα εμμεσως πλην σαφως :wave2: :wave2:

Αναλυτικοτερα εχουν παρουσιαστει προβληματα με το υποπλαισιο στο CBF1000cc, μετα απο μεγαλα ταξιδια και το παραφορτωμα σε συνδιασμό με λακουβες ,σαμαρακια κ.λ.π. Το μελανό σημειο μιας πολυ καλης μοτο...

Madtank σίγουρα δεν μπερδεύεις το CBF με το GS 1050 ή 1150 (δεν θυμάμαι) που σε κανά δυο ταξιδιωτικά, το ένα στην προσπάθεια για τον γύρο της Μεσογείου, χωρίς πολύ φόρτωμα (μιας και ακολουθούσε αυτοκίνητο για υποστήριξη) έσπασε πλαίσιο ή λαιμό ??? :rotflmao:

Αν έχεις πάντως παράδειγμα (και όχι υπόνοιες ή λόγια) από CBF είτε 600 είτε 1000 να το μάθουμε για να συμμορφωθούμε και να το κυκλοφορήσουμε. :wave2:

Nostra
29/03/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
Τρελλοτεποζιτος παρακαλώ.... ακου "τρελοδοχειο" μην που @ηδας το nick name..:smokin: :smokin:

Στην δευτερη προταση τα λες ολα εμμεσως πλην σαφως :wave2: :wave2:

Αναλυτικοτερα εχουν παρουσιαστει προβληματα με το υποπλαισιο στο CBF1000cc, μετα απο μεγαλα ταξιδια και το παραφορτωμα σε συνδιασμό με λακουβες ,σαμαρακια κ.λ.π. Το μελανό σημειο μιας πολυ καλης μοτο...


ερώτηση κρίσεως...


600 με 1000 έχουν ίδιο ή διαφορετικό υποπλαίσιο?


μπορεί κάποιος να πει/βρει/πληροφορηθεί από κάπου για το μέγιστο βάρος στο υποπλαίσιο?

το βάρος του συνοδηγού (σε περίπτωση που κάθεται κάθετα στη σέλα του) το φορτώνεται περισσότερο το υποπλαίσιο?

έχει παρουσιαστεί σε κάποιον εδώ μέσα κάτι τέτοιο ή το έχετε δει πουθενά (άλλο forum, εντός ή εκτός) ? φυσικά ο γνωστός του γνωστού και φίλος ενός φίλου και κάπου το άκουσα ίσως δεν είναι παρά φήμες...


ειλικρινείς απορίες... :wave2: :wave2: :wave2:

madtank
29/03/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristos cbf
Madtank σίγουρα δεν μπερδεύεις το CBF με το GS 1050 ή 1150 (δεν θυμάμαι) που σε κανά δυο ταξιδιωτικά, το ένα στην προσπάθεια για τον γύρο της Μεσογείου, χωρίς πολύ φόρτωμα (μιας και ακολουθούσε αυτοκίνητο για υποστήριξη) έσπασε πλαίσιο ή λαιμό ??? :rotflmao:

Αν έχεις πάντως παράδειγμα (και όχι υπόνοιες ή λόγια) από CBF είτε 600 είτε 1000 να το μάθουμε για να συμμορφωθούμε και να το κυκλοφορήσουμε. :wave2:

Αμεσως αρχισατε ρε σεις τις κακιες σας λες και σας κατηγορησα την Μανα..
Παλιο Hondaκιδες :lol: :lol: .
Μια καψουριτσα εχω και γω και σεις εκει... να μου την βγαζετε συνεχεια σκαρτη.
ΑΠΟΝΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ...............
τωρα εκει που ταξιδευει ενα GS το CBF μονο με το κυαλι μεγαλε.
Ενας λογος που επιμενω στα μεγαλα on - of μηχανακια.
Λοιπον ομολογω οτι ακουσα. ΑΛΛΑ το ακουσα απο πολυ σοβαρο ατομο και συγκεκριμενα απο εξουσιοδοτημενο μηχανικο. Κι οπου υπαρχει καπνος μεγαλε .......Σε τελικη αναλυση δεν χανετε και τιποτα ρε παιδια να προσεχετε λιγο το φορτωμα και την κατανομη βαρους στην μηχανη σας, σε μεγαλα ταξιδια. :wave2:

Panos82gr
14/06/2007, 14:42
Πιστεβω οτι καταβαθος ο madtank εχει αρχισει να μαθενει πραγματα για τις μηχανες και αρχιζει να καταλαβενει το λαθος του με το GS :D

Το μονο προβλημα του για να παρει το cbf ειναι πως πρεπει να χασει το prestige του ελικα που του δινει η bmw :D


GS.. χωμα.. ειναι μονο ιδεα τελικα..

madtank
14/06/2007, 14:54
Νεανια Θα φας καλα και συ....

Κατα την ταπεινη αποψη μου το prestige στη moto το δινει ο αναβατης οχι ο κατασκευαστης .

Οσο για το χωμα και GS μια δοκιμη χρειαζεσαι ...

Panos82gr
14/06/2007, 15:03
Με παρεξήγησες δε μίλησα για τις επιδόσεις της μηχανής σου, αλλά για το ποσο συχνα παει καποιος στο χωμα. Αν το 95% της οδηγησης σου ειναι σε ασφαλτο ανα χρονο, δεν αξιζει να εχεις μια τοσο off-road μηχανη, για αυτο λοιπον λεω, ειναι μια "ιδεα".

:beer: :winka:

madtank
14/06/2007, 15:19
Και συ με παρεξηγησες γιατι αναφερομαι στις δυνατοτητες της μοτο μου, οχι στις επιδοσεις.

Σωστο αυτο που αναφερεις αλλα ισχυει μονο τους χειμερινους μηνες .

Το καλοκαιρι τα πραγματα αλλαζουν...... το χωμα ειναι αναποφευκτο ειδικα στα νησια μας.:wave2:

menos
14/06/2007, 17:10
Να ρωτησω κι'εγω:p Τελικα στην αγορα του CBF 1000 τι παραπανω κερδιζεις απο το 600ακι οταν η οικονομικη τους διαφορα στην αγορα ειναι 2000 γιουρια?

makis206
15/06/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Να ρωτησω κι'εγω:p Τελικα στην αγορα του CBF 1000 τι παραπανω κερδιζεις απο το 600ακι οταν η οικονομικη τους διαφορα στην αγορα ειναι 2000 γιουρια?

Μένιο όπως και νά'χει το 1000άρι είναι 1000άρι :lol:

Ίσως είναι λίγο υπερβολικό για την Κρήτη αφού το 600άρι μπορεί να καλύψει πανεύκολα όλη τη γύρα του νησιού με φουλ εξάρτηση και όπλο που λένε αλλά εκτός νησιού.. στις Αττικές και στις Εγνατίες.. κι όξω απ'τα σύνορα.. με τα τριβάλιτσα κι όλη την οικογένεια πάνω.. :lol:

Άλλο πράγμα :winka:

Στο νησί μας μάλλον πιο βαρύ θα μας πέσει αν σκεφτούμε ότι το 90% των δρόμων είναι επαρχιακοί.

:beer: :beer:

menos
16/06/2007, 15:02
Very true my friend Makis206...Very true:beer: