PDA

View Full Version : aksizei to freewind en etei 2007????



aris77
23/01/2007, 20:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ!!!!!
ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ FREEWIND
1)ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΠΟΛΗ(ΘΕΣ/ΚΗ)
2)ΜΕΧΡΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΜΕ 2 Κ ΜΠΑΓΑΖΙΑ
3) ΠΟΣΟ ΝΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΕ 30.000 Km μοντελο '03?
4)ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΑΚΟΥΩ.................:winka:

el_hymador
23/01/2007, 21:57
oχι ,δεν αξιζει... αν σε ενδιαφερει κατι σε On-Off παρε ενα μεταχειρι transalp.....

Xrider
23/01/2007, 21:57
:a014:

EVI
23/01/2007, 22:02
ψιτ

ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΛΕΜΕ

EVI
23/01/2007, 22:06
Εχω ενα freewind μαυρου χρωματος με 35.000 χλμ του 99 και το δινω (πμ)

το freewind (γενικα μιλαμε οχι για το δικο μου ) ειναι πολυ ανετο μεσα στην κινιση το τιμονι του κοβει παρα πολυ και αυτο σε βοηθα απιστευτα μεσα στην κινιση

ειναι οικονομικο απο βενζινη (δε καιει καθολου)

παει οπου θες και με πιο πολλα μπαγκαζια και πατα και χωματακι (οικοδομης αλλα με καταλληλα λαστιχα παει παντου εγω του φοραω τα ανεκε τα μισελεν τα καλυτερα για ασφαλτο -και βρεγμενη- γενικα για τα ον οφ)

ειναι λεπτο και χωρα παντου

δε καταλαβαινεις τις κατατοπιες του δρομου εκτος και αν εχει κλασμενη αναρτηση (λογικο για τα 30.000 χλμ του)

το μονο προβλημα που μου εχει βγαλει ειναι τα ρουλεμαν του τιμονιου (τα αλλαξα με 60 ευρω και τα 2) το οποιο μαλλον ειναι συνηθες προβλημα αυτης της μηχανης



τυπικο μονοκυλινδρο με γεματες χαμηλες και αδυναμες μεσαιες και ψοφιες ψηλες (αυτο δε σε ενδοιαφερει ομως γιατι freewind δεν παιρνεις για να κανεις κοντρες -αν και κατι μαμα ΧΤ που μου το παιζουν κορνιοδοι τρωνε μια π..... απο εδω μεχρι εκει που εισαι


θελει φροντιδακ αι προδερμ οπως ολα με τα σερβις του με το να μην του σκιζει ταραμματα γκαζονοντας και τερματιζοντας την ταχυτητα παν μετρο αριστο



συχνα λαδακι και τεντωμα στην αλυσιδα του σερβις και ολα καλα


τιμιο μηχανακι και σκυλι -ναι οντως-

αυτα αμα θες κατι αλλο ρωτα

idi
24/01/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
oχι ,δεν αξιζει... αν σε ενδιαφερει κατι σε On-Off παρε ενα μεταχειρι transalp.....

ναι στη τιμη 2 freewind συμφερει πολυ να παρεις ενα transalp..... δε λεω... γιατι το transalp ειναι το "motogp" των on-off (μη χεσω!) και πρεπει να το αγορασει κανεις με καθε κοστος!:look:

el_hymador
24/01/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι στη τιμη 2 freewind συμφερει πολυ να παρεις ενα transalp..... δε λεω... γιατι το transalp ειναι το "motogp" των on-off (μη χεσω!) και πρεπει να το αγορασει κανεις με καθε κοστος!:look:

ασχημη ωρα βρηκες για διαμαχες...τεσπα εχεις δικιο...:rolleyes:

makis206
24/01/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι στη τιμη 2 freewind συμφερει πολυ να παρεις ενα transalp..... δε λεω... γιατι το transalp ειναι το "motogp" των on-off (μη χεσω!) και πρεπει να το αγορασει κανεις με καθε κοστος!:look:

Το motogp των on-off μπορεί να μην είναι αλλά φτάνει προς τον τίτλο 2 φορές περισσότερο απ'ότι'το freewind !

Γι'αυτό και η διπλάσια τιμή :look: :lol: :a13:

idi
24/01/2007, 10:27
ναι οκ

εγω θα αγοραζα καλυτερα 2 freewind... :beer:

makis206
24/01/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι οκ
εγω θα αγοραζα καλυτερα 2 freewind... :beer:

Δεκτόν και ορθότατον !

:beer:

nelson
24/01/2007, 11:31
egw phra ena montelo 99 me 29.000 xlm to kalokairi, twra einai me 37.000 kai to
monadiko poy toy katalogizw opws kaih EVI einai ta rouleman timoniou.

Ithela monokylindro ek pepoithisews, aneto einai, mia kapoia prostasia apo ton
aera thn exei, arketa oikonomiko kai den exei bgalei mexri twra kati. Sthn polh
einai aplws apsogo (me ena AX-1 poy exw de mporw na pw oti keinoymai pio aneta).

Gia thessalonikh-Xalkidiki den yparxei problhma, exw kanei to athina-thessaloniki kai pisw
ayhtimeron (de lew oti htan oti pio aneto, alla ginetai).

Gia stripsimo kai frena de tha soy pw giati ola ayta exoyn na kanoyn me to pws to pas
kai to ti thes...

Gia xwma, nai pataei, de kanei enduro alla exei poly endotikes anarthseis kai
to sxetika xamhlo baros boithaei, gia thn istoria se hmi-xwmatinh bolta meta
apo broxh mazi me ena DR-750, sthn idia poreia to DR kolhse alla oxi to freewind.
Egw de to ksanapw se tetoia giati de mporw na bgazw laspoyries, oxi giati de paei.


telikh (kai panta ypokeimenikh) apopsi einai oti to freewind einai metrio pros kalo se
oloys toys tomeis xwris na se eksitarei kati alla xwris na exeis kapoio oysiastiko
parapono.

ayta...

odt
24/01/2007, 11:32
Το πήρε ένας φίλος μου μεταχειρισμένο (40000+ χιλιόμετρα). Ομολογώ πως το μηχανάκι δεν το ήξερα (ή μάλλον δεν ήθελα να το ξέρω γιατί δεν τρελαίνομαι και πολύ με τα ον οφ) αλλά είναι ωραίο (για 2000? που έδωσε)

Το πήρα για μια ενδελεχή βόλτα Κηφισό - Ν.Φιλαδέλφεια - Αγ. Αναργύρους - Ίλιον - Περιστέρι. Το μηχανάκι είναι αρκετά ελαφρύ και με μικρό πλάτος που βοηθάει όταν έχει κίνηση. Το μοτέρ είναι απλά οκ. Υποψιάζομαι πως με 2 άτομα και αποσκευές δεν θα είναι και πολύ χαρούμενο με ταχύτητες κοντά στα 140χλμ. Όμως έχει πολλή ροπή χαμηλά που το κάνει πολυυυυυυ ευκολοδήγητο. Θέση οδήγησης πολύ άνετη, κάνει και για ψηλούς. Το φερινγκ το μαμίσιο είναι κάπως κοντό και δεν κόβει και πολύ αέρα. Τα φρένα και οι αναρτήσεις ήταν ψιλοχάλια αλλά μάλλον φταίει η παλαιότητα του μηχανακίου (μοντ '98) και η προαναφερθείσα τιμή. Πράγμα που σημαίνει πως με τιμή κοντά στα 2000 δεν θα δεις και πολλή προκοπή γιατί συνήθως 2000? σημαίνει τουλάχιστον 1000? μαζέματα...Τέλος από θέμα ύψους, μου φάνηκε πιο πολύ ον παρά όφ, χωρίς όμως να έχω κάτι για άμεση σύγκριση. Πιστεύω πως μπορείς να βρεις κάποιο καλό με 3000? και (αν και υπάρχουν και κάποια σε άριστη κατάσταση στα 4000?....αλλά τότε αρχίζεις να πηγαίνεις για Άφρικα) να είσαι άρχοντας...

kaps
24/01/2007, 12:04
Φίλτατε πολλές οι παράμετροι για την επιλογή μηχανής . Κατά πρώτον από ότι διαπιστώνω είσαι για on-off .Κατά δεύτερο το θέλεις και πολιτισμένο . Εγώ θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις κάτι που θα σε βολεύει στον σωματότυπό σου (κοντός ή ψηλός παχύς ή λεπτός) και σε αντιστοιχία με την οδηγική εμπειρία που έχεις στις μηχανές αυτού του είδους διότι όσο να είναι είναι και σχετικά βαριές και αν κάνεις πως πέφτεις άντε σήκωσε την .. :smilea: Πάντως για να τελειώσω θα σου έλεγα πως αφού κινείσαι σε μεταχειρισμένο να πάρεις μηχανή που να έχι κυκλοφορήσει σε αρκετά κομμάτια ώστε και να μην ψάχνεσαι μόνο σε εξουσιοδοτημένα και σε γδέρνουν αλλά και να βρίσκεις ανατλλακτικά σε διάστημα 2 το πολύ 3 ημερών και όχι να σε τρώει η αναμονή εσένα και την μηχανή η σκόνη του συνεργείου .:wave2:

ronin1
24/01/2007, 14:54
ειναι πολύ αξιόπιστο κ τίμιο μηχανακι...αυτο ειναι αληθεια...

να κοιταξεις επισης κ τη φλαντζα κεφαλής γιατι σε αρκετα δακρυζει.....δεν ειναι σοβαρο πρόβλημα, αλλα ειναι λίγο ''ζαλ@ρχιδικο''...

την αλλαζεις σε καλο μαστορα κ τελειωνεις, αν στο βγαλει...

τωρα συγκρι΄τικά με το Τρανσάλπ που αναφερθηκε πιο πάνω...ειναι κ αυτο επίσης τίμιο κ αξιοπιστο....στα + του Τρανσάλπα, θα έλεγα το γεγονός οτι ειναι δικύλινδρο, (λιγότερη κραδασμοί, περισσότερη ευχέρεια σε μεγάλες αποστάσεις, κ περισσότερη άνεση σε δικάβαλο με μπαγκάζια, λόγω σέλας κ χώρου, όχι οτι το suzuki θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα έτσι?

οδήγησε τα κ τα δυο , κ παρε όποιο σου κάτσει καλυτερα...κ τα δυο είναι πολύ καλά για τη χρήση που θες να κάνεις...:beer:

ελπίζω να σε βοήθησα...

cityfly
24/01/2007, 15:05
για κίνηση στην εθνική με 140 και πράγματα (μπαγκαζιέρα γεμάτη και τανκμπαγ) με δύο άτομα πας άνετα 140 τα παραπάνω είναι για στιγμιαία αλλά σταθερά 140 ταξιδεύεις

idi
24/01/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
ροβληματίσει ιδιαίτερα έτσι?

οδήγησε τα κ τα δυο , κ παρε όποιο σου κάτσει καλυτερα...κ τα δυο είναι πολύ καλά για τη χρήση που θες να κάνεις...:beer:



+1000

αυτο που εχω να πω υστερα απο αρκετα χιλιαδες χλμ οδηγησης του freewind της Ευης ειναι οτι ειναι απιστευτα βολικο για τη πολη! κοβει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το τιμονι και χωραει παντου και... καιει αερα..(πολυ οικονομικο)

στα αρνητικα το αμορτισερ εχει κουραστει πολυ και δεν εχει καλες αποσβεσεις πια, και το μοτερ εχει κραδασμους μπολικους

αλλο καλο ειναι οτι δε το κλέβουν! Γιατι αλλωστε αφου με 2,500 το αγοραζεις... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
24/01/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1000

αυτο που εχω να πω υστερα απο αρκετα χιλιαδες χλμ οδηγησης του freewind της Ευης ειναι οτι ειναι απιστευτα βολικο για τη πολη! κοβει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το τιμονι και χωραει παντου και... καιει αερα..(πολυ οικονομικο)

στα αρνητικα το αμορτισερ εχει κουραστει πολυ και δεν εχει καλες αποσβεσεις πια, και το μοτερ εχει κραδασμους μπολικους

αλλο καλο ειναι οτι δε το κλέβουν! Γιατι αλλωστε αφου με 2,500 το αγοραζεις... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


όντως εγώ έχω ξεχάσει δυο φορές τα κλειδιά πάνω και τα χω βρει εκεί που τα άφησα την επόμενη το πρωί

(έκτοτε προσέχω γιατί ως γνωστόν μια του κλέφτη κλπ)


τώρα για το οικονομικό που λες, ευκαιρία για συγκρίσεις εγώ βγάζω αν τα έχω υπολογίσει καλά 16 χιλιόμετρα στο λίτρο στην πόλη και 18 στην εθνική
της εύης πόσα βγάζει;

idi
24/01/2007, 15:23
2καβαλο περιπου 18 χλμ το λιτρο στην εθνικη αλλα εγω προβλημα στο δεξι καρπου μου "λοκαρει" στο τερμα του γκαζιου παντα και δεν ειναι οικονομικο αυτο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
24/01/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
2καβαλο περιπου 18 χλμ το λιτρο στην εθνικη αλλα εγω προβλημα στο δεξι καρπου μου "λοκαρει" στο τερμα του γκαζιου παντα και δεν ειναι οικονομικο αυτο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πάντως από κατανάλωση τα ίδια είναι
ώστε αυτο θεωρείται οικονομικό;
καλά τα άλλα τι καίνε;

εμένα στην αρχή μου φαινόταν πολύ βλέπεις είχα συνηθίσει από τα 28 με 30 στο χιλιόμετρο του cityfly και είχα καλομάθει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

project.breeze
24/01/2007, 15:31
Πάντως εγώ είμαι της γνώμης πως τα καλύτερα μονοκύλινδρα είναι τα τετρακύλινδρα,εσείς τί λέτε;:beer:

EVI
24/01/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Πάντως εγώ είμαι της γνώμης πως τα καλύτερα μονοκύλινδρα είναι τα τετρακύλινδρα,εσείς τί λέτε;:beer:



:look: :look:

ε?


(νταξ ειμαι πρωην ξανθια ντεν καταλαβα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )


εκτος και αν θες να πεις οτι τα καλυτερα ειανι τα 4κυλινδρα γενικα


το σωσα?:alien: :alien:

AFROPANTELOS
24/01/2007, 16:09
Σε αυτα τα χρηματα υπαρχει και το κλε 500 το οποιο παταει κατω και το τρανσαλπ και πολυ περισοτερο το φριγουιν.
Αξιοπιστο γρηγορο και με τελικη κοντα στα 200.
Χανει μονο ως προς την καταναλωση:beer: :beer: :beer:

makis206
24/01/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:look: :look:
ε?
(νταξ ειμαι πρωην ξανθια ντεν καταλαβα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )
εκτος και αν θες να πεις οτι τα καλυτερα ειανι τα 4κυλινδρα γενικα
το σωσα?:alien: :alien:

Μπα καλά τα λέει μάλλον κι έχει δίκιο

1 τετρακύλινδρο = 4 μονοκύλινδρα = 4 μηχανάκια στην τιμή του ενός



:rotflmao: :rotflmao: ε;:look: :rotflmao:

project.breeze
24/01/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:look: :look:

ε?


(νταξ ειμαι πρωην ξανθια ντεν καταλαβα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )


εκτος και αν θες να πεις οτι τα καλυτερα ειανι τα 4κυλινδρα γενικα


το σωσα?:alien: :alien:



Αυτό που είπα είναι όπως ένα γνωμικό που έχουμε εδώ στην Θεσσαλία που λέει:"Το καλύτερο ψάρι είναι το ζυγούρι". Βοήθησα καθόλου; :eyepop:

X_NR750
24/01/2007, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Σε αυτα τα χρηματα υπαρχει και το κλε 500 το οποιο παταει κατω και το τρανσαλπ και πολυ περισοτερο το φριγουιν.
Αξιοπιστο γρηγορο και με τελικη κοντα στα 200.
Χανει μονο ως προς την καταναλωση:beer: :beer: :beer:

Τι κανει το KLE?

τελικη κοντα στα 200

με ευνοικο τυφωνα μπορει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

soundstorm
24/01/2007, 19:19
με 2500 ευρω παιρνεις φριγουιντ?

griso850
24/01/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Σε αυτα τα χρηματα υπαρχει και το κλε 500 το οποιο παταει κατω και το τρανσαλπ και πολυ περισοτερο το φριγουιν.
Αξιοπιστο γρηγορο και με τελικη κοντα στα 200.
Χανει μονο ως προς την καταναλωση:beer: :beer: :beer:


epidi eixa transalp kai exo odigisi kle mou fenete oti exis adiko to kle den patai se tpt to transalp se TPT to transalp einai poli pio omorfo se sxesei me ayta ta dio den troi oso to kle einai gia na kles kai sta gazia episis den to pianis to transalp pali se sxesi me ayta ta dio etsi filika enas proin transalpistis:wave2:

AFROPANTELOS
25/01/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από griso850
epidi eixa transalp kai exo odigisi kle mou fenete oti exis adiko to kle den patai se tpt to transalp se TPT to transalp einai poli pio omorfo se sxesei me ayta ta dio den troi oso to kle einai gia na kles kai sta gazia episis den to pianis to transalp pali se sxesi me ayta ta dio etsi filika enas proin transalpistis:wave2:

Kαλημερα.

Κανενα τρανσαλπ δεν κανει 2500 εκτος και αν ειναι σκοτωμενο.

Οσο για τα γκαζια οποιος εχει τρανσαλπ ας το στησει με ενα κλε 500 και θα δει απο μονος του

Ενοειτε παντα φιλικα.:beer: :beer: :beer: :beer:

idi
25/01/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
με 2500 ευρω παιρνεις φριγουιντ?

ελα φιλε μου παρε της ευης

στηλε πμ τοσο το δινει! (δε λεμε οτι να ναι!)

AFROPANTELOS
25/01/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Τι κανει το KLE?

τελικη κοντα στα 200

με ευνοικο τυφωνα μπορει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Προφανως δφν εχεις οδηγησει το μηχανακι.

Στην Λεσβο τα πιανει ευκολα κατεβαινοντας απο την μονη Υψηλου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .

Θελω να ξαναερθω.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

soundstorm
25/01/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ελα φιλε μου παρε της ευης

στηλε πμ τοσο το δινει! (δε λεμε οτι να ναι!)

Δεν θελω να παρω φριγουιν.Αλλα μου φαινετε καπως η τιμη.
Δεν το εχω οδηγησει βεβαια και ποτε,δεν ξερω.

soundstorm
25/01/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Στην Λεσβο τα πιανει ευκολα κατεβαινοντας απο την μονη Υψηλου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .

Θελω να ξαναερθω.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Εγω θελω να φυγω...:D
Θελω διακοπεεεεεεεεεες.