PDA

View Full Version : Transalp η africa?



xifias
21/07/2004, 15:07
καλημερα στα παιδια

Σκεφτομαι να αντικαταστησω το freewind με ενα απ τα παραπανω

το γουσταρω πολυ το σουζουκακι αλλα στην εθνικη τον πινω.Οχι λογω τελικης, οσο επειδη ειναι πολυ ελαφρυ και το παιρνει ο αερας.
Επισης με δευτερο ατομο το μηχανακι επηρεαζεται πολυ, εχει να κανει με το βαρος του.

Ο λογος που σκεφτομαι ενα απ τα χοντα ειναι οτι θελω να πηγαινω και στο χωμα.

Με το σουζουκι πηγαινω χωμα μια χαρα, δεν θελω κατι παραπανω, ειναι ομως 162 κιλα αδειο.
Θα μπορω να πηγαινω χωμα με τα χοντα?Ειναι αρκετα πιο βαρια αλλα εχουν 21 τροχο εμπρος και μεγαλυτερες διαδρομες

Φανταζομαι το αφρικα ειναι καλυτερο στην εθνικη και το ΤΑ καλυτερο στο χωμα, λογω βαρους.

Σκεφτομαι για μεταχειρισμενα μοντελα γυρω στο 95.Εχω ακουσει για προβληματα με ηλεκτρικα, ηλεκτρονικες ανορθωτες, τρομπα βενζινης κλπ

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη

crs-k
21/07/2004, 15:17
Εχω κανει πολλα χωματινα χλμ με την Αφρικα!
Αρκετα απο αυτα χοντρολασπωμενα (οχι οτι το επιδιωξα)!
Φυσικα εννοειται οτι εχω κανει ακομα περισσοτερα ασφαλτινα!

Η κουκλα μου ΔΕΝ δυσανασχετησε ΠΟΥΘΕΝΑ!
Εμενα προσωπικα ΔΕΝ μου εχει ζητησει ΤΙΠΟΤΑ!

Το μονο προβλημα που εχω ακουσει, ειναι η τρομπα βενζινης, που αμα την αλλαξει ομως καποιος, ειναι αθανατη.
Σε μεταχειρισμενο, ειναι πιθανον να εχει αλλαχθει ...

Δες και το post: "Africa Twin friends". :wave2:

afrotwin
21/07/2004, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
καλημερα στα παιδια

Σκεφτομαι να αντικαταστησω το freewind με ενα απ τα παραπανω

το γουσταρω πολυ το σουζουκακι αλλα στην εθνικη τον πινω.Οχι λογω τελικης, οσο επειδη ειναι πολυ ελαφρυ και το παιρνει ο αερας.
Επισης με δευτερο ατομο το μηχανακι επηρεαζεται πολυ, εχει να κανει με το βαρος του.

Ο λογος που σκεφτομαι ενα απ τα χοντα ειναι οτι θελω να πηγαινω και στο χωμα.

Με το σουζουκι πηγαινω χωμα μια χαρα, δεν θελω κατι παραπανω, ειναι ομως 162 κιλα αδειο.
Θα μπορω να πηγαινω χωμα με τα χοντα?Ειναι αρκετα πιο βαρια αλλα εχουν 21 τροχο εμπρος και μεγαλυτερες διαδρομες

Φανταζομαι το αφρικα ειναι καλυτερο στην εθνικη και το ΤΑ καλυτερο στο χωμα, λογω βαρους.

Σκεφτομαι για μεταχειρισμενα μοντελα γυρω στο 95.Εχω ακουσει για προβληματα με ηλεκτρικα, ηλεκτρονικες ανορθωτες, τρομπα βενζινης κλπ

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη

me to africa 8a exis peripou 190 teliki me teliomeno to gkazi ke ipomoni....
ala den kounai tipota oso aera ke na exi se normal epipeda milame oxi na fevgoun aftokinita apo to dromo ke na meni to africa stin 8esi tou:rotflmao:
milame gia megali asfalia os pros afto ke exi dio provlimata pou kostizoun apo 180-200 euro to ka8e ena to ena ine trompa venzinis ke to alo anor8otis ala an alaksis trompa ke valis apo montelo 2002 ke meta ka8arises gia panta ke ipopsin oti afta ta provlimata mpori na min sou tixi na ta exis. ala exi ke dio mionektimata to ena ine to varos tis (giafto ke den tin kounai tipota) ke to alo i sela pou den antexis pano apo mia ante miamisi ora to poli na ka8ese epano tis poli skliri...
to provlima tis selas linete me after market sela
to varos me tipota ala ine 8ema sini8ias....
emena den me apasxoli pia tin kikloforo san papi:lol:

me ta transalp metaxirismeno an den ine giaponeziko makria oute na to skeftese pola provlimata ala den apexi poli apo to freewind pou exis mono to varos tou ine diaforetiko ine pio sta8ero apo to free ala diafora megali den 8a exis ke 8a perimenis kati diaforetiko ektos apo ta xromata ke 8a apogoitevese

ego sou protino africa anepifilakta na fantastis edo sto forum ine ta perisotera mixanakia pano apo 20 meli exoun africa 8a exis ke megali parea......


pantos an 8es epidosis megales telikes magkia treles ke ala sinafi den sou kani to africa mono an 8es na girizis me asfalia ke aprovlimatista ton kosmo sou kani ke an 8es mia mixani na tin afisis sta pedia sou klironomia
8a vare8is na tin exis
:wave2:

xifias
22/07/2004, 02:04
Το βαρος το εθεσα ως θεμα γιατι με ενδιαφερουν και οι χωματοδρομοι.Δεν τιθεται θεμα να μην μπορω να την κουμανταρω.

Εδω οδηγησα CBR 1000 φιλου που ειναι πανω απο 250 κιλα, φυσικα ημουν πολυ επιφυλακτικος αλλα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα.Στο κατω κατω ο λογος που στραβωσα με το freewind ειναι οτι ειναι αρκετα ελαφρυ.Πριν ειχα βαρυτερο μηχανακι

Σιγουρα θα μου λειψει ο τροπος που το βαζω στις στροφες και η σιγουρια οτι θα αλλαξω γραμμη ο κοσμος να χαλασει, αλλα κακα τα ψεμματα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.Στο κατω κατω ολα μια συνηθεια ειναι και εγω θελω να κανω τα παντα με μια μηχανη

Καποιο site να παρω κι αλλες πληροφοριες για το africa?

parji
22/07/2004, 08:06
Μη ξεχνάς ότι η καλύτερη Αφρικα που βγήκε ποτέ ήταν η 650. Αυτή φορούσε το κινητήρα που φοράει τώρα το TA.
Διαφορές όσο και να ακούς τα δυο αυτά μηχανάκια δεν έχουν και τόσο φοβερές. Απλά η Αφρικα λόγω περισσότερων κυβικών έχει καλύτερη ροπή και λίγο παραπάνω γκάζι. Μετά όμως τα 140 χλμ όταν αρχίζει και κουνιέται ολόκληρη λόγω του πλαισίου της, αρχίζουν τα δύσκολα. Η σέλα της είναι ένα μειονέκτημα. Δε μπορείς να την αντέξεις για πολύ ώρα. Η σέλα του ΤΑ είναι πολύ πολύ καλή και για τον οδηγό και για τον συνοδηγό. Πιστεύω προσωπικά επειδή τα έχω οδηγήσει και τα δύο πολλά χιλιόμετρα, ότι η Αφρικα είναι καλύτερη σε χώμα ενώ το ΤΑ στην άσφαλτο, όσο και αν αυτό ακούγεται περίεργο. Ετσι όπως είναι στημένα τα δύο μηχανάκια το ΤΑ κερδίζει το ρόλο του περισσότερου ταξιδιάρικου.
Από προβλήματα η Αφρικα βγάζει τρόμπα βενζίνης αν το μοντέλο είναι πριν το 2002. Εχω ακούσει και για κάτι ηλεκτρονικά αλλά δεν μου έτυχε. Το ΤΑ μέχρι στιγμής δε μου έχει βγάλει τίποτε μετά από 28000 χλμ και 14 μήνες καθημερινής λειτουργίας.
Η απόφαση είναι ολότελα δική σου.
Μη ξεχνάς και κάτι ακόμη. Η Αφρικα έχει σταματήσει να παράγεται από τη Ηonda. Δε ξέρω αλλά μπορεί στο μέλλον να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με ανταλλακτικά. Οχι τόσο μήπως δε βρεις όσο για τις τιμές που μπορεί να είναι τσιμπημένες...

afrotwin
22/07/2004, 11:10
[
Καποιο site να παρω κι αλλες πληροφοριες για το africa? [/B][/QUOTE]

plirofories gia africa
sto forum texnika 8emata/africa twin friends

www.atic.org

ala afto pou anaferi o filos par.. oti kounai to africa meta ta 140:rotflmao: :lol:

pos tou proekipse?
ego taksidevo aneta 160-170 ke den kouniete poustis pou lene ke stin mikono:rotflmao:

kita file ke emis exoume kavalisi cbr kamia sxesi to cbr to vazis anamesa sta podia sou ke to kounas deksia aristera san na ine papaki.den pezou rolo ta kila ala i katanomi varous fenete oti to africa tin exi psilotera ke fenete varitero grami stin strofi alazis ala prepi na to ma8is kala ke na tou paris ton aera polous tous fovizi afti i as to poume akampsia....
episis nomizo oti to africa kanis den kseri giati pragma ine kataskevasmeno oute pragmatika on of ine oute dromou oute tourismou ine aka8oristou sximatos ke stil ala ta kani ola me apoliti epitixia ke goustari poli na to fortonis tin vriski....

tora gia to oti katargi8ike stamatise i paragogi tou ke afto ine kinitro kako gia tous xestides genikos pou fovounte ke tin skia tous:lol:

ego ksero to eksis oti apo tote pou katargi8ike kikloforoun perisoteres stin gitonia mou se aktina 400 metron iparxoun 6 africa edo mesa sto forum ine gramenoi 20 peripou africanoi
oso gia to 8ema ton antalaktikon an emena stasinora me tin giougkoslavia den 8a eperne africa kapios giati den exi antalaktika :lol: :rotflmao:
empasi periptosi afti i mixani den exi provlimata gia na xriazese ka8e toso kilidrompistono opos me ta zundap:lol:
ke iparxoun ta panta apo paraisagogis metaxirismena ke sto sarakaki iparxoun ta panta ke an graftis sto africa club tis a8inas exis ke 20% ekptosi an 8imame kala ke opios dipote emporevete antalaktika meta apo 10 xronia oti den iparxi 8a sto paragkelni apo ekso ke 8a erxete opos ginete simera me merika europaika mondela tou 2004
ego simera me ta lefta pou tin agorasa tote 8a eperna dio africa na exo na alazo:rotflmao:
diladi den vriskis se afta ta lefta 750 cc 60 aloga mixani me polimorfiki xrisi ke tetia omorfia

oso gia ta transalp epanalamvano an ine isagogis ke evropaiko ine petamena lefta ta kenouria 650 pou ftiaxnonte stin ispania ine episis petamena lefta pola provlimata.....

tifozif1
22/07/2004, 11:41
Παρόμοια πράγματα,

Πιό χωμάτινo look η Afrika 750 και πιο πολύ γκάζι.

Πιο ταξιδιάρικο και άνετο το ΤΑ (ταξίδι 500 χλμ με 3 μπακαζιέρες + 2ο άτομο με μια σταση μόνο...)

Στο χώμα το ίδιο είναι και τα 2, βασικά τα λάστιχα παίζουν ρόλο (αν βάλεις πχ τα Τ63). Το ΤΑ μου έχει κάνει πολλές και γρήγορες χωματάδες ακολουθώντας "κατσίκια" σε Trial Rides.

xifias
22/07/2004, 14:28
βρε afrotwin παπακι το χιλιαρι το cbr?

μιλαω για το παλιο του 90, το υπερωκειανιο.

Βλεπω ατομα που απο το παπι πηγανε κατευθειαν σε αφρικα.Ειμαι σιγουρος οτι το cbr δεν το πανε με τιποτα.

Εγω μονο τρανσαλπ εχω οδηγησει για λιγο, και με συνεπιβατη, πανευκολο ειναι.

Μπορει η αφρικα να εχει το κεντρο βαρους ψηλοτερα αλλα το cbr ειναι πολυ βαρυτερο και το κυριοτερο εχει χαμηλο τιμονι.Για παρε ενα να το πας μες την αθηνα να δεις τη γλυκα.

Πριν ειχα το zzr 600 και το τρανσαλπ ειναι παπακι μπροστα του.

Ποσο μεγαλη διαφορα μπορει να εχει το αφρικα?

stefanos
24/07/2004, 13:15
To XLV όπως λέει και το ονομα του είναι XL σειρά ψευτοεντουρο τη δεκαετία του 80
Το XRV όπως λέει και το ονοματάκι του είναι το μεγάλο αδερφάκι της σειρας των XR που το 80 περνάγαν για εντουρα.
Το αφρικα είναι καλύτερο στο χώμα, το 650 το παλιό στα χέρια φίλου πέρναγε σούζα ποτάμι δικάβαλο φορτωμένο μετά απο γύρο σαχάρα χωρίς σέρβις.
Πάντως σαν αλλάγή μου φαίνεται (σόρι) μαλακία.
Δίνεις ένα μηχανάκι εντελώς αντιεμπορικό (άρα θα στο πάρουν τσάμπα) που σίγουρα είναι πιό καινούργιο απο οτιδήποτε πάρεις σε ΤΑ ή άφρικα για μηχανάκια που τα έχουν τελειώσει εμπορικά και θα τα πετάνε σε 2 χρόνια.
Και απο το ΤΑ εγώ βλέπω καλύτερο το Σουζουκάκι που έχεις.
Στις 4000 βρίσκω μερικά πολύ καλά 02 FREE τόσο που σκεύτομαι να δώσω το Xr και να πάρω ένα.Είναι απο τα πιό παρεξηγημένα και άρα φτηνά μηχανάκια.
Αν θέλεις οποσδήποτε άλλο κοίτα απο τα καινούργια V της Suzuki.
Τουλάχιστον θα μπορείς να τα πουλήσεις.

afrotwin
24/07/2004, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
To XLV όπως λέει και το ονομα του είναι XL σειρά ψευτοεντουρο τη δεκαετία του 80
Το XRV όπως λέει και το ονοματάκι του είναι το μεγάλο αδερφάκι της σειρας των XR που το 80 περνάγαν για εντουρα.
Το αφρικα είναι καλύτερο στο χώμα, το 650 το παλιό στα χέρια φίλου πέρναγε σούζα ποτάμι δικάβαλο φορτωμένο μετά απο γύρο σαχάρα χωρίς σέρβις.
Πάντως σαν αλλάγή μου φαίνεται (σόρι) μαλακία.
Δίνεις ένα μηχανάκι εντελώς αντιεμπορικό (άρα θα στο πάρουν τσάμπα) που σίγουρα είναι πιό καινούργιο απο οτιδήποτε πάρεις σε ΤΑ ή άφρικα για μηχανάκια που τα έχουν τελειώσει εμπορικά και θα τα πετάνε σε 2 χρόνια.
Και απο το ΤΑ εγώ βλέπω καλύτερο το Σουζουκάκι που έχεις.
Στις 4000 βρίσκω μερικά πολύ καλά 02 FREE τόσο που σκεύτομαι να δώσω το Xr και να πάρω ένα.Είναι απο τα πιό παρεξηγημένα και άρα φτηνά μηχανάκια.
Αν θέλεις οποσδήποτε άλλο κοίτα απο τα καινούργια V της Suzuki.
Τουλάχιστον θα μπορείς να τα πουλήσεις.


xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
den mporo na katalavo pos petate teties kouventes,akou 8a ta petane se dio xronia ta africa:rotflmao: :rotflmao:
ti ine re file mpagiatiko kreas?:rotflmao:
edo re file exo ena xt 250 tou 1982 pou exo ksexasi pote katargi8ike ke vrisko ta panta stin episimi antiprosopia prin mia vdomada pira tilefono gia ftera ke mou ipan 50 evro kiolas!!! ke ta dio ke se aliperiptosi mia tsimouxa sto kapaki regoulatorou tis kadenas pou ekane 50 lepta mou tin efere se tris ergasimes ke ntrapika na tin pliroso.
tespa ke den 8a vriskis antalaktika gia montelo pou katargi8ike to 2003 :eyepop:

pedia pros 8eou min lete p@p@r1es mono ke mono epidi den goustarete to mixanaki
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

exoume piksi stin m@l@ki@ me merikous edo mesa

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

afrotwin
24/07/2004, 14:09
aaaaaaa ke epipros8eta se teleftea mondela i timi tou den exi pesi ka8olou se sxesi me tria xronia prin anti8etos merika ine ke 300 euro akrivotera
ke episis meta tin ipoti8emeni katargisi tou kikloforoun perisotera africa apo pote prosopika fantazome elipsi antalaktikos se 10 xronia ke ama......

ante ke ksekolate
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

africa_t
25/07/2004, 01:59
ρε παιδια απο ποτε κουναει το africa και δεν το ηξερα?μην τρελαθουμε τελειως!!

xifias
26/07/2004, 09:48
Μη τσακωνεστε ρε που να παρει

Μηχανακια πατατες δεν υπαρχουν πια.Η δεκαετια του 80 εχει περτασει ανεπιστρεπτι.

ολα τα μηχανακια των τελευταιων χρονων ειναι καλα.Απλα σχεδιαζονται για διαφορετικες χρησεις.
Το freewind που παραπονιεμαι για το βαρος του, ειναι επειδη ειχα πριν το zzr.O Ζουζουρας ηταν βραχος και στα 240.Αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλυτερο μηχανακι απ το αφρικα ουτε και το αντιθετο

Το σουζουκακι ας πουμε ειναι διαολος στις στροφες.Τα ριχνει στο αφρικα χαλαρα οπωσ και στο zzr

To afrika δεν το εχω οδηγησει αλλα το φανταζομαι σα μηχανακι τουρισμου που μπορει να παει και στο χωμα.

Και τωρα τσακωθειτε ελευθερα....

iannis
26/07/2004, 13:19
Πριν λιγο καιρο την ιδια ακριβως αναζητηση ειχε και ο julious καλα θα ηταν να τον ρωτησεις.Πιο κατω σου εχω τι ακριβως του ειχα γραψει

Γεια σου φιλε

Καταρχιν αντικειμενικος δεν γίνεται να ειμαι στην αποψη μου γιατι εχω αφρικα, παρολα αυτα θα σου πω για ποιο λογο την πηρα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη μου βαση βεβαιος και των οικονομικων μου δυνατοτητων. (Θα θελα να ειχα 1 ΚΤΜ 950 αλλα και καποιον να μου πληρωσει την αξια κτισης και να μου πληρωνει και το κοστος συντηρησης). Την πηρα γιατι ηθελα μια μηχανη για ταξιδακια σε νησια και επαρχια ,παντως τυπου τερεν (οχι τραιλ) αξιοπιστη, να επισκεφτομαι τα συνεργεια μονο για συντηρηση και οχι συχνα, ειπαμε δεν μου περισευουν, και ολα αυτα τα κανει μια χαρα η ΑΤ. Το τρανσαλπ αν και το εχω σε εκτιμιση (δεν το εχω οδηγησει) δεν το πηρα γιατι δεν μου εκανε κλικ( χρειαζεται και αυτο) εμφανισιακα, ηταν 100 cc λιγοτερα, τελη και ασφαλειες εχουν τα ιδια , κατεληξα στο αφρικα, απλα το γουσταρισα πιο πολυ.Για να τελειωνω αν θες μια μηχανη που να σε απασχολει μονο οταν θες να την οδηγησεις, που τα κανει ολα με αξιοπρεπεια και χωρις τρομαρες, αξιοπιστη, δεν σε απασχολει η μοδα και το χρηματιστηριο αξιων της καφετεριας τοτε μπορεις να διαλεξεις αφοβα ΚΑΙ την αφρικα. οδηγησε της και τις δυο και ακου το ενστικτο σου συνηθως δεν λαθευει.
(Εγω θα την αλαζα μονο με αφρικα 1000 αν υπηρχε και αν "υπηρχαν"

THEOD
26/07/2004, 13:45
Αν θα κινείσαι αρκετά στο χώμα τότε προτίμησε την Africa

Αν κινείσαι άσφαλτο, και μόνο έλάχιστο χώμα περιστασιακά τότε Transalp δαγκωτό η ακόμα καλύτερα V-STORM 650.

To Africa είναι πλέον αρχαίο μηχανάκι με τα σημερινά δεδομένα.

afrotwin
26/07/2004, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν θα κινείσαι αρκετά στο χώμα τότε προτίμησε την Africa

Αν κινείσαι άσφαλτο, και μόνο έλάχιστο χώμα περιστασιακά τότε Transalp δαγκωτό η ακόμα καλύτερα V-STORM 650.

To Africa είναι πλέον αρχαίο μηχανάκι με τα σημερινά δεδομένα.

exi dikio o filos theod katargi8ike i paragogi tou me to pou patise to podi tou o odiseas stin i8aki to 2003
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xrv2003
26/07/2004, 17:14
KATI ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟ AFRICA ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ (ΔΕΞΙΑ - ΑΡΙΣΤΕΡΑ) ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΝSALP. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΗ ΠΟΙΟ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!) ΑΓΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΝSALP
ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΙΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ:bigcry: :bigcry:
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ.........ΑΝ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ AFRICA ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΟΥ ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΑϊΔΟΥΡΙ!!!!!!
:smokin: :smokin:
Α!!!!!ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟ ΑΦΡΙΨΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Δ.ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΤΡΑΝSALP ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ:smokin:

Stergios69
26/07/2004, 18:16
Άμα έχεις λεφτά για καινούργιο πάρε vstrom 650, που είναι δεκαετίες μπροστά από τρανσπινδ, αλλά άμα θες να γουστάρεις πάρε άφρικα. Το δικό μου είναι 11 χρονών και πέρα από αναλώσιμα δεν έχει κάνει κιχ. Άσε που στο φόρουμ έχουμε και ρεύμα...
Ξέχασα, το πρόβλημα της σέλας του άφρικα λύνεται με 180 ευρώ στον Τόνυ Μπάτζιο. Δες φωτό στο θέμα africa twin friends και θα καταλάβεις.

afrotwin
28/07/2004, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrv2003
KATI ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟ AFRICA ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ (ΔΕΞΙΑ - ΑΡΙΣΤΕΡΑ) ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΝSALP. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΗ ΠΟΙΟ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!) ΑΓΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΝSALP
ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΙΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ:bigcry: :bigcry:
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ.........ΑΝ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ AFRICA ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΟΥ ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΑϊΔΟΥΡΙ!!!!!!
:smokin: :smokin:
Α!!!!!ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟ ΑΦΡΙΨΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Δ.ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΤΡΑΝSALP ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ:smokin:

den ksero an to exis katalavi ala sto trip master mporis na exis 12 xiliometrites gia diaforous logous enas apo aftous ine gia na tsekaris ka8e pote 8es venzini ti na ton kanis ton dikti venzinis sta 200 xiliometra girnas rezerva.........