PDA

View Full Version : cbf250 h ybr250????



xiotis33
24/01/2007, 09:28
paidia poio einai kaliterostin katigoria alla kai stin timi??kserei kanenas??

Λεωνίδας
24/01/2007, 09:34
Γιατί, πωλείται το YBR ?

xiotis33
24/01/2007, 10:43
den polite apla rotao mipos kserei kaneis..giati kapou ida oti tha kani kato apo 3000 euro kai kati foto...

koliospower
11/06/2007, 11:15
Simera piga sti yamaha k ida to ybr 250!mou fanike pio oreo apo to cbf k meta apo auta pou akousa kiolas gia to cbf xenerosa.Me epsise to ybr250 k to kanane poli oreo.kamia sxesi me to ybr125.Tora pou pleon kikloforoune k ta 2 ti lete?Ybr 250 I cbf 250?

Nude
11/06/2007, 11:30
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/Mates/ybr250.jsp?view=overview

4390euro ??


http://www.mototriti.gr/news/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=60364&category_id=80

Nrgman
11/06/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από koliospower
Simera piga sti yamaha k ida to ybr 250!mou fanike pio oreo apo to cbf k meta apo auta pou akousa kiolas gia to cbf xenerosa.Me epsise to ybr250 k to kanane poli oreo.kamia sxesi me to ybr125.Tora pou pleon kikloforoune k ta 2 ti lete?Ybr 250 I cbf 250?


Τι άκουσες για το cbf και ξενέρωσες?
Εγώ πάντως που το είδα στην έκθεση κατι με χάλαγε πάνω του.

carjunkie
11/06/2007, 21:15
Άκουσε αυτό που λένε όλοι σχεδόν οι κάτοχοι που πήραν cbf250. Ειδικά τα μοντέλα του '05-'06 έχουν σκληρό κιβώτιο(όχι από τη φύση τους-λόγω προβλήματος) και δυσκολεύονται να βρούν νεκρά!

Επίσης δεν κρατάει ρελαντί και πρέπει να τα ζεσταίνουν χειμώνα-καλοκαίρι τουλάχιστον ένα τέταρτο!

Ύστερα από αυτό το ιστορικό που έχω δει σε αυτό το φόρουμ για το cbf , θα έπαιρνα ybr250 με κλειστά μάτια!

endj3
11/06/2007, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Άκουσε αυτό που λένε όλοι σχεδόν οι κάτοχοι που πήραν cbf250. Ειδικά τα μοντέλα του '05-'06 έχουν σκληρό κιβώτιο(όχι από τη φύση τους-λόγω προβλήματος) και δυσκολεύονται να βρούν νεκρά!

Επίσης δεν κρατάει ρελαντί και πρέπει να τα ζεσταίνουν χειμώνα-καλοκαίρι τουλάχιστον ένα τέταρτο!

Ύστερα από αυτό το ιστορικό που έχω δει σε αυτό το φόρουμ για το cbf , θα έπαιρνα ybr250 με κλειστά μάτια!

Και δηλαδη του προτεινεις να παρει το ybr για το οποιο δεν γνωριζουμε τιποτα ακομα και οχι το cbf για το οποιο τουλαχιστον γνωριζουμε οτι στα 2007 μοντελα εχει διορθωθει το προβλημα και δεν εχει αλλα προβληματα(τουλαχιστον οχι αξιοσημειωτα)?

Λεωνίδας
11/06/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Άκουσε αυτό που λένε όλοι σχεδόν οι κάτοχοι που πήραν cbf250. Ειδικά τα μοντέλα του '05-'06 έχουν σκληρό κιβώτιο(όχι από τη φύση τους-λόγω προβλήματος) και δυσκολεύονται να βρούν νεκρά!

Επίσης δεν κρατάει ρελαντί και πρέπει να τα ζεσταίνουν χειμώνα-καλοκαίρι τουλάχιστον ένα τέταρτο!

Ύστερα από αυτό το ιστορικό που έχω δει σε αυτό το φόρουμ για το cbf , θα έπαιρνα ybr250 με κλειστά μάτια! :confused: :confused: :confused: :confused:
τι λες τώρα

τέταρτο ζέσταμα; εγώ σε 1' φεύγω ... χειμώνα καλοκαίρι
και δε μου 'χει σβήσει ποτέ

και το πρόβλημα με τη νεκρά διορθώθηκε στην εγγύηση

:wave2: :wave2:

paramedic
11/06/2007, 22:27
Το μηχανάκι το έιχα και εγώ μέχρι πριν 3 μήνες και δέν είχε κανένα πρόβλημα όσον αφορά το ξεκίνημα το πρωί το χειμώνα. Ο συμπλέκτης συνήθεια ήθελε και λίγο εμπειρία σε μηχανή που πολλοί που παίρνουν CBF δεν έχουν αφού συνήθως το παίρνουν για πρώτη μηχανή. Εξάλλου όπως είπε και ο Λεωνίδας το φτιάχνεις στην εγγύηση(εάν δεν το έχουν φτιάξει ήδη στα νέα μοντέλα).
Το ΥΒR δεν μου γέμισε πολύ το μάτι γιατί έιναι απλά αντιγραφή για μένα...α και 400? παραπάνω απο το CBF γιατί κύριοι??Με τόσα παίρνεις ένα πολύ καλό κράνος!!!!

johnpan
11/06/2007, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
και 400? παραπάνω απο το CBF γιατί κύριοι??

γιατί είναι ψεκαστό...

carjunkie
12/06/2007, 22:49
Σύμφωνα με τον τρόπο που σκέφτομαι εγώ, θα προτιμούσα να πάρω το YBR κι ας είναι καινούργιο και μη δοκιμασμένο, δεδομένου ότι τα yamaha είναι αρκετά αξιόπιστα. Επίσης, είναι και το θέμα της καλύτερης αντιπροσωπείας και των τιμών των ανταλλακτικών που θα λάμβανα υπόψη.Επίσης, ο ψεκασμός (αν λειτουργεί σωστά) προσμετράται κι αυτός στα συν.

Από την άλλη αν και τα Honda είναι αξιόπιστα, δεν θα έπαιρνα το CBF που από τη μάνα έχει πρόβλημα με τις ταχύτητες με το σκεπτικό ότι "θα το φτιάξουν στην εγγύηση"...

Σε τελική ανάλυση μου είναι αδιάφορο τι θα πάρει ο καθένας-Δεν θα κάνω εγώ τον υπερασπιστή του YBR. Aπλά είπα τη γνώμη μου και αν δει κανείς τα τόσα post που υπάρχουν για τα ίδια προβλήματα στην κατηγορία των cbf του φόρουμ θα βγάλει τα συμπεράσματά του. Αν πάλι έχουν διορθωθεί όλα τα προβλήματα (και μόνο τότε) και το μηχανάκι είναι μιά χαρά θα προτιμούσα το honda καθαρά για λόγους τιμολογιακούς.