PDA

View Full Version : f 650 gs ή xl 650 v transalp????



aris77
24/01/2007, 10:49
SORRY ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ:rolleyes:
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ F 650 GS-XL 650 V TRANSALP
1) ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
2) ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ
3) ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΜΕ 2 Κ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ
4) ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
5) ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ
6) ΣΧΕΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ-ΑΓΟΡΑΣ:wave2:

Trickster
24/01/2007, 11:05
κάνε search.. έχει πολύ πράμα για το συγκεκριμένο! :beer:


(btw αν και κάτοχος transalp το 650 dakar είναι ομορφούλι.. αλλά θα περίμενα να βγει το 690adventure :lol: :lol: :lol: )

makis206
24/01/2007, 11:07
Άρη είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις έτσι άκρη αφού ο καθένας έχει τις απόψεις του, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Και τα δύο μηχανάκια είναι πολύ αξιόπιστα κι όσο καλύτερα τα συντηρείς, τόσα περισσότερα χρόνια θα σε συντροφεύουν.

Πολύ καλή ευελιξία θα σου προσφέρουν και τα δύο, κατά τη γνώμη μου λίγο καλύτερη το BMW αφού είναι πιο χαμηλό κι ελαφρύτερο.

Στα ταξίδια υπερτερεί το Honda λόγω 2κύλινδρου μοτέρ χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα έχεις πρόβλημα με το BMW. Απλώς θα έχεις λιγότερους κραδασμούς κάτω από τα πόδια σου και ίσως περισσότερη μέση ωριαία ταχύτητα κάτι που στις μεγάλες αποστάσεις θα σε κουράσει λιγότερο.
Όσο αναφορά το φόρτωμα δώσε υλικό και στα δύο ! Γαϊδούρια που δεν θα γκαρίξουν ποτέ είναι !

Κόστος συντήρησης ας πουν οι γνώστες για το BMW.. το Honda αν γίνεται σωστά και σε αντιπροσωπεία είναι αρκετά ακριβό. Πάντα βέβαια υπάρχουν κι οι επιλογές στον μηχανικό που τουλάχιστον στο Transalp δεν θα σε προβληματίσει να βρεις κάποιον με δικό του συνεργείο που γνωρίζει το μοτέρ απ'έξω κι ανακατωτά. Γενικότερα δεν χρειάζεται τις περίσσιες μηχανολογικές γνώσεις για να συντηρηθεί σωστά, με λίγες γνώσεις μπορείς να το συντηρείς και μόνος σου.

Και για τη θέση οδήγησης θα σου πώ μόνο για το Honda που την έζησα 1,5 χρόνο, είναι άψογη κρατώντας σε ξεκούραστο στο ταξίδι και δίνοντάς σου αρκετές δυνατότητες να βολευτείς πάνω της μέσα στις δύσκολες συνθήκες της πόλης κουμαντάροντας και τον μεγάλο όγκο σχεδόν σαν ένα παπί ! Το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύει και για το F650.

Σχέση κόστους + αγοράς είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, γενικότερα και τα δύο μηχανάκια αξίζουν τα λεφτά τους αλλά είναι ανάλογο με την τιμή που θ'αγοράσεις. Μπορεί να πέσεις σε μεγάλη ευκαιρία, μπορεί και σε μεγάλη πίτα.. ψάξε αρκετά πριν καταλήξεις !

Καλή αγορά εύχομαι ! :beer:

aris77
24/01/2007, 11:12
THANKS ΜΑΚΗ:wave2:

makis206
24/01/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris77
THANKS ΜΑΚΗ:wave2:

Δεν κάνει τίποτα, μ'έπιασε το γραφιστικό μου εξάλλου :lol:

Να συμπληρώσω οτι υπάρχει κι ο Cpt.Haddock να σου πει περισσότερα για το ταξίδι με τη BMW.

Πήγε φορτωμένος και δικάβαλος :a23: μέχρι την Ολλανδία και γύρισε κιόλας !:lol: :a19:

Πάντως μην αποκλείεις και το Freewind, είναι ένα αρκετά τίμιο, αξιόπιστο και για όλες τις δουλειές μηχανάκι.:winka:

Προσπάθησε να τα οδηγήσεις όλα πριν αποφασίσεις με πιο θα μοιραστείς τα χιλιόμετρα που θέλεις να διαννύσεις !

:beer: :wave2:

el_hymador
24/01/2007, 11:41
Παω στοιχημα οτι αυριο θα βαλλεις post ''Dominator 650 η Υamaha XTZ tenere?'':lol: :rotflmao:

kaps
24/01/2007, 11:58
:beer: :p :rotflmao:

aris77
24/01/2007, 11:59
Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
LIBERTY ή RUNNER???????:rotflmao:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ :evil:

ΑΠΛΑ ΑΡΓΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΓΕΝΙΚΩΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ!!!!

perastikos
24/01/2007, 14:28
Προσπάθησε να τα οδηγήσεις όλα πριν αποφασίσεις με πιο θα μοιραστείς τα χιλιόμετρα που θέλεις να διαννύσεις !


Εδώ είναι όλο το ζουμί!!! Ήμουν στο ίδιο δίλημμα πέρυσι. Μόνο όταν τα οδήγησα και τα δύο κατάφερα να καταλήξω (στο Transalp 650).

Ότι και να διαλέξεις καλές βόλτες :wave2:

aris77
07/02/2007, 18:11
ΒΡΗΚΑ F 650 GS '01 15.000 KM(???????????) 4.700 EURO

ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ:rolleyes:

ΑΝ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗ ΒΡΟΥΝ ΟΚ, ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ?

ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ?

Υ.Γ. ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ(ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ)

X_NR750
07/02/2007, 18:14
01 15000κμ υποπτο

εξτρα εχει?

λιγο τσιμπημενο μου κανει

Cpt. Haddock
07/02/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris77
ΒΡΗΚΑ F 650 GS '01 15.000 KM(???????????) 4.700 EURO

ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ:rolleyes:

ΑΝ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗ ΒΡΟΥΝ ΟΚ, ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ?

ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ?

Υ.Γ. ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ(ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ)

Πολύ λίγα χλμ για 6 χρονια μου φαίνονται...

πάντως δες, αν μπορείς να δώσεις παραπάνω λεφτα μήπως βρεις το πιο καινούριο μοντέλο με τα 2 μπουζί (λέει 2spark στο πλάι του κυλίνδρου)

αν είναι απο γερμανία θα υπάρχει βιβλιο σερβις και φυσικα να το ζητησεις

:wave2: :beer: :wave2:

υ.γ. μη γράφεις κεφαλαία αν θες

:wave2:

Atsatsos
08/02/2007, 01:31
1) ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
Φίλε το Ηonda είναι σκυλι μαύρο για το bmw δε ξέρω.

2) ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ
Πολύ κοντά. Πολύ μεγάλο κόψιμο τιμονιού. Πεζοδρόμια για πλάκα. Το μονοκύλινδρο ξυπνάει απο τις 2000+rpm, ενώ το άλλο από 3000+rpm.

3) ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΜΕ 2 Κ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ
Για το Honda ο αναβάτης είναι υπεράνετα κι ο συνεπιβάτης το ίδιο αν υπάρχει βαλίτσα(με μαξιλαράκι). Τo bmw πιστεύω το ίδιο.

4) ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
Εδώ φίλε μου το Honda υπερτερεί αρκετά. Τα αναλώσιμα του ευρωπαίου κατασκευαστή είναι αρκετά πιο ακριβά.

5) ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ
Άνετη
6) ΣΧΕΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ-ΑΓΟΡΑ
Τα transalp ανέκαθεν ήταν ακριβές μοτοσυκλέτες.

Φίλε μου ο πατέρας μου πάντως σκέφτεται να το δώσει. Είναι υπέρ ευχαριστημένος και το αγαπάει, αλλά δεν το παίρνει συχνά τώρα τελευταία. (ηλικία...)
Transalp '99 (το τελευταίο 600-διπλά δισκόφρενα μπροστά), bagster & δερμάτινη βαλίτσα της bagster, ψιλή φιμέ ζελατίνα, Kappa 46lt κι όλα τα αναλώσιμα(τακάκια,δίσκοι,γραναζοαλυσίδα...) σε καλή κατάσταση. Στα χιλιόμετρα είναι που στραβώνουν οι περισσότεροι αλλά εγώ πιστεύω πως άμα συντηρείς σωστά ένα μηχανάκι θα γυρίσει το κοντέρ 3 φορές!
49.600χλμ. θα μπορούσα να τα γυρίσω και να λέω 30.000-40.000 αλλά δε λέει.
Ένας φίλος αγόρασε μοντ. '93 με 19.000χλμ!!! ΣΤΑΝΤΑΡ!!! :hypnotize :hypnotize
Γύρω στα 3.700 λέει να το δώσει πάντως άμα ενδιαφέρεσαι. :wave2:

yianvoul
08/02/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos


4) ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
Εδώ φίλε μου το Honda υπερτερεί αρκετά. Τα αναλώσιμα του ευρωπαίου κατασκευαστή είναι αρκετά πιο ακριβά.
:wave2:

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟς BMW F650GS..
τα σερβις ειναι πολυ φτηνα...

αλλαγη λαδιων σε εξουσιοδοτημενο 26 εβρω......(δωρεαν εργασια πληρωνεις μονο 3 λιτρα λαδι)



αν θες φιλτρο λαδδιου 5 εβρω(ιμιτασιον)
φιλτρο αερα 13 $(γνησιο)
μπουζι κοστος οσο του ΧΟΝΤΑ....
ΤΑΚΑΚΙΑ μπρος πισω 55 $ BREMBO σε γνωστο καταστημα της καλλιροης...

γενικοτερα αυτο το μηχανακι δε ζηταει τιποτα αλλο ....


επισης θελει σερβις αθε 10,000 χμ και αλλαγη λαδιων καθε 5,000χμ....
το HONDA καθε ποσο????