PDA

View Full Version : Ducati 748 vs XX-1100



tsoukas77
21/07/2004, 21:37
Καλησπερα σας,

οδηγω εδω και αρκετα χρονια μια Pacific Coast 800.To 90% της οδηγησης ειναι εξω απο την πολη.Για τρια χρονια,εκανα περιπου 20.000χλμ τον χρονο(καθημερινα Λαρισα-Θεσσαλονικη,Οκτωβριο εως Μάιο).Πιστευω οτι για τις δυνατοτητες της μοτοσυκλετας,κινουμαι αρκετα γρηγορα ομως...

Ομως μου λειπει η ταχυτητα,οι ακομα μεγαλυτερες κλισεις και γενικα το οριο.Το εχω ζησει με αλλη μοτοσυκλετα και με αυτοκινητα και μου λειπει.

Για να μην σπαταλω τον χρονο σας,σκεφτομαι την αγορα μιας εκ των δυο παραπανω μοτοσυκλετων.Θα ηθελα την αποψη σας.Μιλω για μοντελα απο 98 εως 01.Δεν θελω να δωσω περισσοτερα χρηματα για καινουριο,εφ'οσον δεν τιθεται θεμα πωλησης της Pacific.Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η αξιοπιστια και η ανεση.Αυτα τα εχω με το παραπανω.

Ειδικα για την Ducati,θα ηθελα να μαθω και διαθεσιμοτητα και τιμες,γιατι δεν εχω βρει στοιχεια.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Τσουκας

gmakris
22/07/2004, 13:54
Τα Ιταλικα ειναι "ζημιαρικα" προτιμησε το Ιαπωνικο (ιδιως οταν μιλαμε για μεταχειρισμενο)

Τιμες κλπ στο www.autotriti.gr

gmakris
22/07/2004, 13:58
Πηγαινε στο www.mototriti.gr

Μεταχειρισμενα, τιμες απο διαθεσιμα κλπ - υπολογισε και τις τιμες που υπαρχουν στην αγορα για να ξερεις τι σου γινεται

afrotwin
22/07/2004, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Καλησπερα σας,

οδηγω εδω και αρκετα χρονια μια Pacific Coast 800.To 90% της οδηγησης ειναι εξω απο την πολη.Για τρια χρονια,εκανα περιπου 20.000χλμ τον χρονο(καθημερινα Λαρισα-Θεσσαλονικη,Οκτωβριο εως Μάιο).Πιστευω οτι για τις δυνατοτητες της μοτοσυκλετας,κινουμαι αρκετα γρηγορα ομως...

Ομως μου λειπει η ταχυτητα,οι ακομα μεγαλυτερες κλισεις και γενικα το οριο.Το εχω ζησει με αλλη μοτοσυκλετα και με αυτοκινητα και μου λειπει.

Για να μην σπαταλω τον χρονο σας,σκεφτομαι την αγορα μιας εκ των δυο παραπανω μοτοσυκλετων.Θα ηθελα την αποψη σας.Μιλω για μοντελα απο 98 εως 01.Δεν θελω να δωσω περισσοτερα χρηματα για καινουριο,εφ'οσον δεν τιθεται θεμα πωλησης της Pacific.Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η αξιοπιστια και η ανεση.Αυτα τα εχω με το παραπανω.

Ειδικα για την Ducati,θα ηθελα να μαθω και διαθεσιμοτητα και τιμες,γιατι δεν εχω βρει στοιχεια.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Τσουκας

pigene www.google.com
ke grapse tin marka tis mixanis to montelo ke tin leksi reviews px

ducati 748 reviews

ke 8a vris poles plirofories gia tis mixanes pou 8es

pantos gia mena an epernes ducati me to moter tou xx 8a itan telio ala.....

THEOD
22/07/2004, 15:26
Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη

Το Ducati 748 -το ψεκαστό- που έχει φίλος (μάλλον θα το πουλήσει οπότε αν καταλήξεις σε αυτό ρίξε ένα pm), είναι μινιμαλιστικό μηχανάκι με θαυμάσιο πλαίσιο και φρένα και με θέση οδήγησης ξάπλα.
Πάντως από γκάζι υστερεί.
Όταν πάμε βόλτα, το FZ6 ειδικά μετά τα 140-150 το έχει για πρωινό. Πόσο μάλλον το ΧΧ που έχει τα σχεδόν διπλά άλογα από το Ducati.
Και σίγουρα το ΧΧ είναι πιο πολυχρηστικό παρ' όλο το βάρος του.

Το μόνο υπέρ για το Ιταλικό είναι το ακριβέστατο κράτημα και φρένα (χρυσά Brebo) που διαθέτει, και το γεγονός ότι είναι μια μοτοσικλέτα "σχολείο" για γρήγορη-αγωνιστική οδήγηση.
Για ταξίδι συνεπιβάτη ούτε κουβέντα όμως

Οπότε ΧΧ δαγκωτό...

Τώρα αν σε γοητεύουν μηχανάκια σαν το Ducati και θέλεις πραγματικά να ψαχτείς γύρω από την οδήγηση, θυσιάζοντας πρακτικότητα και γκάζια, τι να πώ...

anco
23/07/2004, 16:31
Αν ειναι να παρεις το 748 ειναι τσαμπα λεφτα ( ενα 600 ss σε εχει για πρωινο ) ακομα και μοντελα του 97+ , το Ducati αν δεν ειναι το S 'η το R μοντελο , δεν αξιζει , και μην ακους στριβει και μπαινει σαν λεπιδα ( ολα στριβουν αν τα στριβεις ).

Το R μοντελο θα το βρεις σε τιμη οσο κανει ενα 1000αρι καινουργιο το ιδιο και το S , οποτε χαμενα λεφτα.

Service πανακριβα, το XX αν ειναι παρε το ψεκαστο.

:wave2:

tsoukas77
24/07/2004, 20:02
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

tsoukas77
29/09/2004, 22:28
Να επαναφερω το θεμα,γιατι απο πλευρα διαθεσιμοτητας,ειναι δυσκολα τα πραγματα με την 748.
Η Suzuki TL1000s και η Honda VTR1000,πως ειναι σε σχεση με την 748;Μεταξυ τους,ποια υπερτερει;Αναφερομαι μονο στην οδηγικη απολαυση.Αυτο με ενδιαφερει.Ανεση και αξιοπιστια,ειχα με το παραπανω με την Pacific...