PDA

View Full Version : Δυναμόμετρα, απορίες



savvas
24/01/2007, 22:36
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα δυναμόμετρα (στατικά?)
Κατά αρχήν, δεν έχω δει ποτέ πως λειτουργεί, μόνο σε video στο youtube.

Ρωτάω:
1)Είδα ότι η μοτοσικλέτα είναι ακίνητη και ο κινητήρας λειτουργεί σε υψηλές στροφές.
Πως ψύχεται? Μη μου πείτε από το νερό του ψυγείου.
Υπάρχουν ανεμιστήρες που στέλνουν αέρα?

2)Αν η μοτοσικλέτα έχει Ram Air, πως δείχνει το μηχάνημα τη μέγιστη ισχύ, αφού δεν υπάρχει ο αέρας κρούσης?

3)Απ ότι Είδα στο video, ο πίσω τροχός περιστρέφει τα κύλινδρα και αυτά με τη σειρά τους ασκούν πέδηση.
Υπάρχει ολίσθηση?
Καταστρέφεται το λάστιχο? Κάπου διάβασα ότι με 2 δυναμομετρήσεις στο μηχάνημα της Dynojet, το λάστιχο έχει παραδώσει πνεύμα!!!

4)Κάποιος ανέφερε για γερμανικό δυναμόμετρο (αν θυμάμαι καλά), τι διαφορές έχει από το αμερικάνικο (Dynojet)?


(oldman, εδώ σε θέλω :beer: )

OldMan
24/01/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
oldman, εδώ σε θέλω :beer:
Εγώ όμως με θέλω αλλού :beer:

savvas
24/01/2007, 22:50
@Oldman,
Ούτε το 166, να είχα πάρει... :p

Ok,
δηλαδή, οτι έμαθα, έμαθα... :a026:
:cry: :p :hypnotize :a016: :a02: :a32: :a029: :a024:

OldMan
24/01/2007, 22:56
Ρε συ Σάββα...

Μόνο ο OldMan υπάρχει σ'αυτό το forum..??? :D

Ένα κάρο άνθρωπΕς έχουν κάνει (και παραστεί σε) δυναμομέτρηση (και άλλοι τόσοι ξέρουν από δυναμόμετρα...).

:beer: :wave2: :beer:

fantacid
24/01/2007, 23:26
μπορει να μην ειναι oldman (τοσα κουσουρια εχω, αλλα αυτο παραπαει!:lol: :lol: )

ναι υπαρχει ενας μεγαλος ανεμιστηρας μπροστα απο το οτο-μοτο για ψυξη!!!

savvas
24/01/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
1)Μόνο ο OldMan υπάρχει σ'αυτό το forum... ??? :D

2)Ένα κάρο άνθρωποι.... :beer: :wave2: :beer:

1)Αυτόν ξέρετε, αυτόν εμπιστεύεστε... (όπως η χλωρίνη) :rotflmao: :rotflmao:

2)Ένα κάρο... θέλει και σχόλιο? :a9:

dirtbird
25/01/2007, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα δυναμόμετρα (στατικά?)
Κατά αρχήν, δεν έχω δει ποτέ πως λειτουργεί, μόνο σε video στο youtube.

Ρωτάω:
1)Είδα ότι η μοτοσικλέτα είναι ακίνητη και ο κινητήρας λειτουργεί σε υψηλές στροφές.
Πως ψύχεται? Μη μου πείτε από το νερό του ψυγείου.
Υπάρχουν ανεμιστήρες που στέλνουν αέρα?

2)Αν η μοτοσικλέτα έχει Ram Air, πως δείχνει το μηχάνημα τη μέγιστη ισχύ, αφού δεν υπάρχει ο αέρας κρούσης?

3)Απ ότι Είδα στο video, ο πίσω τροχός περιστρέφει τα κύλινδρα και αυτά με τη σειρά τους ασκούν πέδηση.
Υπάρχει ολίσθηση?
Καταστρέφεται το λάστιχο? Κάπου διάβασα ότι με 2 δυναμομετρήσεις στο μηχάνημα της Dynojet, το λάστιχο έχει παραδώσει πνεύμα!!!

4)Κάποιος ανέφερε για γερμανικό δυναμόμετρο (αν θυμάμαι καλά), τι διαφορές έχει από το αμερικάνικο (Dynojet)?


(oldman, εδώ σε θέλω :beer: )

1) Η αίθουσα κλιματίζεται (άντε αερίζεται).

2) Δεν τη δείχνει και δυστυχώς ΔΕΝ βλέπεις αυτά τα 0,5-5 (ανάλογα με τον κυλινδρισμό)
σημαντικα άλογα. Αλλά να τρακάρεις πάνω στο δυναμόμετρο πάει πολύ....:rolleyes:

3) Βεντουζα-βεντούζα......
Πως παλιά υπήρχαν γκόμενες για σούζες....
Έτσι υπάρχει και το κατάλληλο λάστιχο (παλιό, ξερό ή έστω τουριστάδικο).

Άλλο τα δυναμόμετρα τυμπάνου (Dynojet) άλλο τα πέδης, άλλο τα chassis dynos (Superflow)
Τώρα νομίζω δίνει και κιτ πέδης (μάλλον κάτι ενδιάμεσο) η Dyno), για παραπάνω λεπτομέρειες
ψάξε στα site των κατασκευαστών.


4) Όπως 3β

:wave2:

ΣΗΜ: Ο oldman έχει φάει ban από τα δυναμόμετρα γιατί κάποια φορά που του μπήκε η ιδέα να μετρήσει το Laverda, στο πρώτο δυναμόμετρο που ανέβηκε, καταστράφηκαν τα ρουλεμάν του τυμπάνου από τους κραδασμούς του ''ΤΕΡΑΤΟΣ"....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

savvas
25/01/2007, 08:28
Thanks dirt,

1)xaxaxaxaxa :)
2)xaxaxaxaxa :)
3α)Ωχ, το βαριέμαι αυτό :(
3β+4)Ειχα δει στο site της dyno και τον άλλο τυπο, μάλλον ο ενδιάμεσος.
ΣΗΜ. α)Laverda? Μόνο στο motosport (περιοδικο doberman) τις ειχα δει!!! β) :a024: = σιδεροφάγος?

vangelis 64
25/01/2007, 09:05
Ενας φίλος έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο Kawasaki.Πήρε μια μέρα ένα μηχανάκι και το πήγε για δυναμομέτρηση.
Το βάζει πάνω και δείχνει,ας πούμε,100 άλογα.
Λέει στον τύπο"Ξαναμέτρησέ το".Ο τύπος ψιλοκόμπλαρε,το ξανάβαλε 2-3 φορές ακόμα και κάθε φορά έπαιρνε και διαφορετική ένδειξη από 5-10 ίππους.
Το θέμα,για μένα,είναι για ποιο λόγο κάνουμε δυναμομέτρηση?Αφού ξέρουμε,έστω και στο περίπου,τι απόδοση έχει το μηχανάκι μας και στο κάτω κάτω τι σημασία έχουν,για μάς τους κοινούς θνητούς, μερικά άλογα παραπάνω ή παρακάτω?

takis1964
25/01/2007, 10:14
Giati meso dinamometrisis fenete an exis kapou migma ftoxo h plousio h kapio alo provlima k meso kapiou pepiramenou mixanikou boris na to diorthosis k h moto sou na apodidi kalitera

OldMan
25/01/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
Giati meso dinamometrisis fenete an exis kapou migma ftoxo h plousio h kapio alo provlima k meso kapiou pepiramenou mixanikou boris na to diorthosis k h moto sou na apodidi kalitera

Αρκεί να έχεις τις καμπύλες ροπής και ιπποδύναμης του εργοστασίου (και να είσαι σίγουρος ότι το μηχανάκι σου είναι blueprint ...!!!)

(αν σε ενδιαφέρει λίγο το περιβάλλον αλλά και η μακροζωϊα του μοτέρ, το κάνεις παράλληλα με καυσανάλυση) :beer:

dirtbird
26/01/2007, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
Giati meso dinamometrisis fenete an exis kapou migma ftoxo h plousio h kapio alo provlima k meso kapiou pepiramenou mixanikou boris na to diorthosis k h moto sou na apodidi kalitera

Η διαδικασία με τα τελευταία δυναόμετρα της dynojet είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη αφού ο dyno operator, βασιά έχει να επιλέξει το λόγο λ που θέλει να λειτουργεί ο κινητήρας και να κάνει τα test runs. To δυναμόμετρο θα ρυθμίσει 'μόνο' του το pc3.

Δηλαδή μετράει και η εμπειρία του συγκεκριμμένου μχνκού με τον συγκεκριμένο τύπο μηχανής.

Τα δύσκολα είναι όταν έχεις να κάνεις με 'κρυφούς' χάρτες που βγαίνουν από την μπάνκα (ECU) δε μεταβατικές ή ειδικές συνθήκες λειτουργίας .
Επίσης όσο πιο νέο είναι το design του συστήματος ψεκασμού τόσο πιο σύνθετη θα είναι η εργοστασιακή χαρτογράφηση αφου και η ECU είναι πιο ισχυρή και η νομοθεσία αντιρρύπανσης πιο αυστηρή.
Σε επίπεδο ομολογκαρίσματος μην νομίζετε ότι κάποιο 'στημμένο' μχνάκι θα έπαιρνε έγκριση τύπου.
Σε επίπεδο κάρτας καυσαερίων - έρχεται όπου να'ναι - εάν δεν έχουν ξηλωθεί οι καταλύτες και δεν έχουν γίνει καφρίλες στη ρύθμιση, υπάρχουν πιθανότητες να είναι οκ.

xtreme69
26/01/2007, 15:43
Φιλε Σαββα σε όλο τον κοσμο το δυναμομετρο θεωρειτε βασικο εργαλειο διαγνωσης και ρυθμισης. Μονο στην Ελλαδα νομιζουμε οτι μετραει μονο την δυναμη στο μοτερ η στον τροχο.
Επισης αν ο μηχανικος που χειριζεται το dyno θελει να παραποιησει τις μετρησεις τοτε υπαρχουν καποιοι παραμετροι που μπορει να το κανει και να αυξομειωσει την τελικη ενδειξη
για να μεινει ευχαριστημενος ο πελατης του.
Με το ram air παλι μην ακους κανεναν οταν σου λεει οτι το δικο του dyno κανει προσομειωσει
στο ram air γιατι κανενας δεν μπορει να προσομειωσει 340 χλμ. αερα.Ολοι κανουν τον απλο υπολογισμο (+10% περιπου πανω στην υπποδυναμη).

Αν ησουν κοντα στα Γιαννιτσα θα σε κερνουσα μια δυναμομετρηση για να δεις πως γινεται απο κοντα.

:beer: :beer: :beer:

savvas
26/01/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtreme69
1)Φιλε Σαββα σε όλο τον κοσμο το δυναμομετρο θεωρειτε βασικο εργαλειο διαγνωσης... ....Ολοι κανουν τον απλο υπολογισμο (+10% περιπου πανω στην υπποδυναμη).

2)Αν ησουν κοντα στα Γιαννιτσα θα σε κερνουσα μια δυναμομετρηση για να δεις πως γινεται απο κοντα.

:beer: :beer: :beer:

1)Μμμμ... :rolleyes:

2)Κατα αρχην σε ευχαριστω πολυ, για τη καλη διαθεση. Αν τυχει και βρεθεις προς τα κάτω, σε κερναω τα θαλασσινα (σε ταβέρνα εννοειται). :) :)

xtreme69
27/01/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
1)Μμμμ... :rolleyes:

2)Κατα αρχην σε ευχαριστω πολυ, για τη καλη διαθεση. Αν τυχει και βρεθεις προς τα κάτω, σε κερναω τα θαλασσινα (σε ταβέρνα εννοειται). :) :)


Θα το θυμάμαι αυτο. :beer: