PDA

View Full Version : Η Ασφυξία του ονείρου



Alkis
22/07/2004, 02:54
Μια καινούρια ζωή, λίγο πριν σκάσει απ το αυγό της.

Μόλις που τελειώνει η εκπνοή, ενός αέρα βρώμικου, και λαχταρά την επόμενη εισπνοή, σε αέρα καθαρό, δροσερό. Έτοιμα να χαμογελάσουν τα πνευμόνια.
Έτσι όπως είμαι στην ακροθαλασσιά, είμαι σίγουρος για την καθαρότητα του νερού, και δεν κοιτάζω κάτω, μπροστά μου. Κοιτάζω μακρυά, στην ακμή του ορίζοντα και ονειρεύομαι. Θέλω μάλιστα να μπορώ να δω κι ακόμα παρα πέρα, ψάχνω τρόπους, κι ας ξέρω ότι η γη είναι στρογγυλή, και ότι τηλεσκόπιο να χρησιμοποιήσεις, πάλι την ίδια ακμή θα δεις.

Πάνω στην αυγή της καινούριας πνοής, πιάνει και ένα χαλαρό αεράκι, που όλο δυναμώνει γλυκά... ευτυχία... έχω ορθάνοιχτα μύτη, στόμα και πνευμόνια...

Το αεράκι δυναμώνει πολύ απότομα, αλλά το απολαμβάνω... περιμένω μάλιστα να σκάσει και ένα κύμα, να με δροσίσει, να με κάνει και λίγο αλμυρό. Το νιώθω σε δέκατα του δευτερολέπτου να με πλησιάζει... εξακολουθώ να έχω όλα τα εργαλεία της πνοής μου σε ετοιμότητα... κλείνω τα μάτια, νιώθω το όνειρο να με αγγίζει.

Μέσα σε στιγμές ζωής νιώθω να πνίγομαι... δεν μπορώ να ανασάνω. Σωριάζομαι κάτω, και σπαρταρώ σαν το ψάρι που το ξέβρασε η ακτή, γιατί δεν ήταν η θέση του ακόμα εκεί, κι ας πίστευε και λάτρευε την ιδέα. Αναρωτιέμαι τι συνέβει. Ίσα που ανοίγω το αριστερό μου μάτι, και τα πάντα είναι μαύρα. Πετρέλαιο! Δεν ήταν τόσο καθαρά τελικά. Βιάστηκα να κοιτάξω μακρυά, να κάνω όνειρα, κι ακόμα παραπέρα. Έπρεπε πρώτα να κοιτάξω μπροστά, κοντά μου, για να ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Καταφέρνω να σηκωθώ, να απομακρυνθώ σιγά σιγά από την παραλία, αν και μου άρεσε πολύ, χωρίς την εικόνα του πετρελαίου. Λίγο νεράκι να βρω καθαρό να βρέξω το κέφαλι μου, να καθαρίσω την αναπνοή μου.

Μου άφησε μια λαχτάρα αυτή η παραλία. Που θα πάει, θα διαλυθεί το πετρέλαιο, και θα ξανάρθω να με χτυπήσει καθαρό κυματάκι.

Θα πρέπει μάλλον λίγο να περιμένω, κι ας έχω στο μυαλό μου σαν όνειρο αυτή την παραλία καθαρή, να γεμίζει αστέρια στο φως του φεγγαριού, να φτιάχνει μονοπάτια στους γλάρους στο φως της αυγής.

χμμ....
.
.
.
.
.
τελικά...
.
.
.
.
.
.
είναι ωραία από δω πάνω.....
.
.


3369

wild_cat/anima
23/07/2004, 23:49
mi vazis teties foto giati oute mexri ti varkiza de tha pao fetos



no money,no honey!!!!!!!
a re mpeempa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



ke go pou zo gia panta edo ,ki olo feugo to telos prin na do!!!!1

Alkis
23/07/2004, 23:58
Νομίζεις ότι θα πάω εγώ;;;;

Τελικά σαν πολλοί δεν θα πάμε διακοπές φέτος! Κι όχι επειδή είναι οι Ολυμπιακοί...


γιατί άραγε...

Ora_Nihil
24/07/2004, 04:54
Ά ρε κωλο-υποχρεώσεις και κωλοκαταστάσεις που κρατάτε δέσμιο τον κοσμάκη.

Παραλίες, φιλαράκια
μηχανάκια και μπαράκια
ούτε ζωγραφιστά μα ούτε και με κιάλια δε τα βλέπουμε φέτος.

ΓΑΜΩΤΟ ΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΩΛΟΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΩΛΟΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΩΛΟ '96

H καλοκαιρινή μου συντροφία... τσιγάρο και ουίσκι

:mad: :( :mad: :( :mad: :(

nimbus
09/08/2004, 13:29
ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ...ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΙΟ. ΣΥΧΝΑ, ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ....ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΚΙ. ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

r1akias
25/08/2004, 05:27
Vlepw alki akous AMX. Wraios!

Nai ontws, polloi ligoi exoun paei diakopes fetos.
Emena genikotera den mou aresoun oi diakopes, periergo e?

Vasika den exw kanei kai tipota spoudaio, pali. As opsetai to R1 pou erxetai... Polla lefta ayto to mwro re p0ust! mou. Alla einai trelo mwraki. Pwpw, 8a to vgazw voltitses.... Goustarw...

latris mixanis
20/10/2006, 04:36
H κατάσταση είναι η ίδια και χειρότερη ακόμη και τώρα!
Δύσκολες εποχές τότε, δύσκολες και τώρα. Είναι ωραίο όμως να μπορείς να πάρεις ανάσα, να ανοίξεις τα φτερα σου...και να πετάξεις, να πέσεςι και να σηκωθείς!

:wave2:

bartlal
20/10/2006, 09:39
:D


66038

Cpt. Haddock
20/10/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
:D

:look: :eek:

soundstorm
20/10/2006, 18:27
Ελατε ρε στη μυτιληνη.Κερναω ενοικιαζομενα!!!!!:beer: :beer: :beer: