PDA

View Full Version : XT 600 και XT 660 μετατροπή



gspir
22/07/2004, 10:16
Λοιπόν αγαπητοί φίλοι καλημέρα

Ακούστε τι θέλω να κάνω και περιμένω τη γνώμη σας

Πρόσφατα αγόρασα ένα XT 660 R. Δεν με ενδιαφέρει πολύ η ταχύτητα και οι πίστες (γιαυτό δεν πήρα το 660 X) αλλά θέλω να κάνω μια μετατροπή. Θέλω να κατεβάσω λίγο τον μπροστινό τροχό και από 21' διάμετρο ζάντας να πάω στις 19' (και όχι 17 που είναι τα motard) με σκοπό να έχω ένα μηχανάκι που και να βελτιώσει λίγο την απόδοση σε άσφαλτο και να διατηρήσει τον enduro χαρακτήρα του με λάστιχα on-off.
Η απορία μου είναι τι ζάντες και τι λάστιχα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Όπως είναι τώρα έχει 90/90 21' μπροστα και 130/80 17' πίσω. Σκέφτομαι 100/80 ή 100/90 19' μπροστά και 140/80 17' πίσω. Τι λέτε ? για πέστε προτάσεις γιατί δεν ξέρω πολύ καλά από σωστή αναλογία ζαντών και λαστίχων.
Plz παιδιά όποιος ξέρει ας απαντήσει γιατί θέλω να κάνω τη μετατροπή άμεσα πριν φύγοπυν για διακοπές όλοι.

ευχαριστώ.

Α, επίσης, ένας φίλος με XT 600 ρωτάει αν στη μετατροπή σε motard αλλάζουν αναρτήσεις ή δεν είναι απαραίτητο αυτό ? (αλλάζουν μόνο ζαντολάστιχα?)

xtzanos
05/08/2004, 12:12
Mono zantolastixa. Anarteses oxi aparaiteta alla mporeis na allaxeis ladia, elathria, ktl gia na xamelosei, na meiothei h diadromh kai na sklerenei plhsiazontas se street.

sniper
05/08/2004, 13:25
Εγώ θα σου έλεγα να μην το πειράξεις αν δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα με το ύψος του μπροστινού...

Αφού δεν σε ενδειαφέρει η ταχύτητα τότε τι βελτίωση θες στην άσφαλτο;

Αν μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής....

Εγώ θα σου πρότινα να μάθεις τι μπορεί να κάνει το μηχανάκι όπως ακριβώς βγήκε από το εργοστάσιο..... μετά άλλαξέ του τα φώτα
:wave2:

gspir
13/08/2004, 15:01
Λοιπόν αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής.

Το xt 660 R έχει ένα πιο enduro χαρακτήρα σε σχέση με το motard το οποίο σύμφωνα και με την εταιρεία τι κατατάσει στα street μοντέλα. Επίσης αισθητικά δεν μου αρέσει πολύ αυτό το μεγάλο κενό ανάμεσα στον 17άρι μπροστινό τροχό και το φτερό. Σίγουρα όμως το motard έιναι πιο ευέλικ΄το και "παιχνιδιάρικο" μέσα στην πόλη. Αυτό λοιπόν που θέλω και ρωτάω την γνώμη σας είναι το εξής. Να κάνω το R λίγο πιο ευέλικτο μέσα στην πόλη κατεβάζοντας στις 19 ίντσες τον μπροστινό τροχό από 21 που είναι και βάζοντας λίγο πιο φαρδύ λάστιχο μπροστά ώστε να γίνει μια ενδιάμεση κατάσταση. Πιθανόν να αλλάξω και λίγο το προφιλ στον πίσω τροχό. Άλλωστε το μηχανάκι είναι αρκετά δυνατό και δεν θα χάσει πολύ σε δύναμη. Μια σκέψη είναι και περιμένω απόψεις.