PDA

View Full Version : Είναι σκοτώστρες ;



stavro
26/01/2007, 21:29
Είναι σκοτώστρες ;

Ρε παίδες θέλω να πάρω ένα μεταχειρισμένο Fazeraki οδηγούσα 125 αρι με συμπλέκτη και θέλω να περάσω σε φαζερακι
Μήπως θα δυσκολευτώ και είναι επικίνδυνο ;
Εγώ δεν λεω να τρέχω αλλά το γουστάρω πολύ
Όμως φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να το διευθύνω

X_NR750
26/01/2007, 21:35
Οχι ρε συ μην μασας

αλλωστε δεν εισαι και πιτσιρικας

ετσι και αλλιως τον πρωτο καιρο θα οδηγας σαν χεσμενος

οταν ξεψαρωσεις να φοβασαι

:wave2:

arxaios
26/01/2007, 21:46
Προχώρα άνετα !!!!!!!!!!!

Το FAZER είναι εξαιρετικό και τα κάνει όλα !!!!!!!!!
Αν έχεις τα μυαλά σου εκεί που πρέπει και δεν οδηγείς σαν Καυ.......νος έφηβος, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .................

:wave2: :wave2:

stavro
26/01/2007, 21:56
Τελικά θα μπορέσω να το πάρω τον Μάιο μεταχειρισμένο και μετρητής όπου πιστεύω πως θα είναι τα λεφτά μου έτοιμα
Πόσο λετε να το πάρω 2004 μοντέλο και μετρητής

X_NR750
26/01/2007, 22:02
Δες στο www.mototriti.gr ποσο πανε τα 04 fazer

stavro
26/01/2007, 22:23
nai giro sta 5500 paei xoris ABS :S
diskolo mou fenetai na paro to maio molis pou ipotheto na exo giro sta 5000

H.A.Balafoutre
26/01/2007, 23:18
Η οδήγηση της μηχανής έχει δύσκολους κανόνες και πρέπει να τους ακολουθήσεις ευλαβικά.

Καμία μηχανή δεν είναι σκοτώστρα και όλες δυνητικά είναι.

Το θέμα είναι τι διαλέγεις εσύ.

Εγώ με το Fazer ώς πρώτη μηχανή με συμπλέκτη, άσχετα αν έχω οδηγήσει μερικές πρίν, διάλεξα να τους ακολουθήσω ευλαβικά και μέχρι τώρα είναι μια υπέροχη μηχανή και θα είναι για πάρα πολύ ακόμη.

:wave2:

stavro
26/01/2007, 23:21
ego den exo provlima me simplekti eidi odigo 125 cc me simblekti
to thema pou mou fovizoun einai ta 98 hp
diladi apo 12 hp sta 98 hp :lol:

lampros_fazer
26/01/2007, 23:49
Ναι είναι..Και το μαχαίρι είναι σκοτώστρα γι'αυτό εγώ κόβω το ψωμί με τα χέρια..:cool:

Θέμα μυαλού και γνώσης είναι..Δε θέλει βιασύνη,θέλει χρόνο να μαθεις το μηχανάκι..σύνεση θέλει..

Και εγώ παπί καβάλαγα πριν..

Μη σε τρομάζουν τα 98 άλογα (δεν είναι και ZZR 1400!)..:winka:

stavro
27/01/2007, 00:03
thanks file
dikio exeis telika den eimai na kano trelles

lampros_fazer
27/01/2007, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavro
thanks file
dikio exeis telika den eimai na kano trelles
Αυτό το είπαν πολλοί,κάποιοι είχαν το μυαλό και το τήρησαν,κάποιοι όχι..Είναι γλυκό το γαμημένο το γκάζι..

Μυαλό μες το κεφάλι (και ΚΡΑΝΟΣ πάνω στο κεφάλι) και μην κολλάς..:winka:

(αν μπορείς γράφε ελληνικά :winka: )

stavro
27/01/2007, 02:29
οκ φίλε !!
να ρωτήσω άλλο κάτι
για να πάρεις τις στροφές άνετα με την Fazer λένε πως πρέπει να δίνεις δύναμη στο τιμόνι
αληθεύει

fantacid
27/01/2007, 02:59
μην αγχωνεσε φιλε

πανε διαβασε το section Οδήγηση -Tips & Tricks θα βρεις πολλα χρησιμα πραματακια που θα σε βοηθησουν στο δρομο με το καινουργιο σου μοτο!

stavro
28/01/2007, 00:38
υπάρχει κάποιος να μου βοηθείσει στην πρακτική οταν θα αγοράσω το fazeraki σε μερικα θέματα δηλαδή στης στροφές που θα εχω ταχύτητα

GIXXERAKIAS
28/01/2007, 20:57
Φιλε μου οπως σου ειπαν και οι πιο πανω απο μενα,δεν ειναι τιποτα εφοσον εχεις τα μυαλα σου στο σωστο σημειο και οχιι....ξερεις που:D

Απλα να συμπληρωσω και γω,μην νομιζεις οτι διαβαζοντας τα παραπανω τοπικ που σου προτειναμε θα γινεις καλυτερος οδηγος!!Προς θεου ,στην αρχη,κοτα και οταν λεμε κοτα το εννοουμε!!!Εγω δοξα το θεο,ειχα οδηγησει μερικα μοτορια πριν παρω το 600 αρι με τα 125 αλογατα και οταν το πηρα δικο μου να φανταστεις στις στροφες με περναγαν τα παπακια με γονατο:rotflmao: :rotflmao: !!

Ολα αυτα μεχρι να την μαθω και να ασχοληθω λιγο με την μηχανη,απλα μαθαινοντας την με μικρες ταχυτητες σε ταξιδακια με φιλους και σε στροφουλες που ειναι ανετες και ευκολες χωρις να σε κουραζουν(πχ αρτεμισιο).Με τον καιρο θα μαθεις ,μην αγχωνεσαι,εγω την εχω 1.5 χρονο και εχω κανει τρομερη βελτιωση στην οδηγηση μου απο τοτε που την πρωτοπαρελαβα,να φανταστεις οτι απο την κ@βλα μου να την οδηγησω μου εσβησε τρεις με τεσσερεις φορες μπροστα στο μαγαζι που την πηρα!!ΡΕΖΙΛΙ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!:D :D

Αυτα λοιπον και παντα να υπολογιζεις οτι στα λεφτα της αγορας σου θα πρεπει να εχεις και την αγορα των κατωθι(κρανος,γαντια,μπουφαν,παντελονι και μποτες)ενας καλος εξοπλισμος ειναι απαραιτητος ακομα και μεσα στην πολη!!


:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

stavro
28/01/2007, 21:38
ευχαριστω φιλε για τα ομορφα σου λογια

εξοπλισμος εχω επιδει εδω και 3 χρονια οδηγω μηχανακια ομως 600 αρα δεν εχω οδηγησει
κρανος χρησιμοποιω shoei to synprotec II δεν ξερω αν κανει σαυτο το μηχανακι

STOYBI
28/01/2007, 21:43
stavro
κρανος χρησιμοποιω shoei to synprotec II δεν ξερω αν κανει σαυτο το μηχανακι


:eyepop: :eyepop: :eyepop:


:hypnotize

stavro
29/01/2007, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
stavro


:eyepop: :eyepop: :eyepop:


:hypnotize


Τι εννοεις :confused:

stavrobeis
29/01/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavro
Τι εννοεις :confused:

Μάλλον οτι εινα αρκετα καλο....:rolleyes:

Οσο για στροφες κλπ, πηγαινε σε κανα California Superbike.....
Σιγουρη λυση και οτι καλυτερο για καποιον αρχαριο για να μαθει ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...

Τσιμπα το FAzEr!!!!!!!!!!! :beer: :smokin:

STOYBI
29/01/2007, 18:20
Τι σχεση εχει το κρανος με το μηχανακι ....:confused: :confused:

stavro
29/01/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τι σχεση εχει το κρανος με το μηχανακι ....:confused: :confused:

για υψηλες ταχυτητες ενοω

paTman_the
31/01/2007, 13:46
Όχι ότι είμαι ο έμπειρος για να πω σε κάποιον τι μηχανή θα πάρει και τι όχι, αλλά από την προσοπική μου εμπειρία πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα καταλληλότητας μηχανής και σένα ή για οποιονδήποτε άλλο. Ότι και να οδηγείς θέλει να έχεις το μυαλό σου μέσα στο πάνω κεφάλι σου, όχι μόνο για να κάνεις μια μετάβαση από κάτι σε κάτι πολλαπλάσια πιο γρήγορο. Και δεν εννοώ να πηγαίνεις σιγά γιατί ούτως ή άλλως, το γκάζι μπορεί να το χουφτώσεις στην ευθεία από την πρώτη στιγμή αλλά όταν η στροφή θα πλησιάζει ΘΑ ΦΡΕΝΆΡΕΙΣ. Ο αναβάτης πάει τη μηχανή και όχι το ανάποδο. Σιγά σιγά που θα το συνηθίζεις και θα μαθαίνεις θα καθυστερείς το φρενάρισμα,θα φρενάρεις λιγότερο κτλ. Όσο γαι το δύναμη για να στρίψει, αυτά εκτός από υποκειμενικά είναι και πολύ μπροστά από σένα για τώρα,δε νομίζεις;

Με λίγα λόγια πιστεύω ότι το φαζερ είναι καταπληκτικό μηχανάκι για όποιον μπορει να σεβαστεί τα χλμ/ωρα, είτε δεν ξέρει ντιπ να οδηγεί είτε ξέρει.

Επίσης αν δε σου περισσεύουν λεφτά γιατί δεν κοιτάς για το προηγούμενο μοντέλο; και οι 95hp καλοί είναι...

stavro
31/01/2007, 18:03
[i]

Επίσης αν δε σου περισσεύουν λεφτά γιατί δεν κοιτάς για το προηγούμενο μοντέλο; και οι 95hp καλοί είναι... [/B]

μου αρεσουν τα μηχανακια του 2004 μοντελου και οχι τα πιο παλια σαυτα που ειναι η εξατμιση κατω απο την σελα

paTman_the
31/01/2007, 18:19
Δε θέλω να ξεκινήσω ιερό πόλεμο και φυσικά ότι σε φτιάχνει εσένα είναι το καλύτερο,αλλά το παλιό μηχανάκι δεν υστερεί καθόλου σε σχέση με το καινούριο...

Για την ακρίβεια ίσως είναι και καλύτερο... Με μόνη εξάιρεση την απόδοση του κινητήρα μετά τις 10-11000rpm, κάτι που μάλλον δεν είναι μειονέκτημα για το χαρακτήρα αυτού του μηχανακιού ούτε για τη συμπεριφορα οποιαδήποτε μηχανακιού δεν είναι αποκλειστικά για αγωνιστική χρήση.

Για σκέψου το αν θες!!

stavro
01/02/2007, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Δε θέλω να ξεκινήσω ιερό πόλεμο και φυσικά ότι σε φτιάχνει εσένα είναι το καλύτερο,αλλά το παλιό μηχανάκι δεν υστερεί καθόλου σε σχέση με το καινούριο...

Για την ακρίβεια ίσως είναι και καλύτερο... Με μόνη εξάιρεση την απόδοση του κινητήρα μετά τις 10-11000rpm, κάτι που μάλλον δεν είναι μειονέκτημα για το χαρακτήρα αυτού του μηχανακιού ούτε για τη συμπεριφορα οποιαδήποτε μηχανακιού δεν είναι αποκλειστικά για αγωνιστική χρήση.

Για σκέψου το αν θες!!

ασφαλώς μου αρεσει η εξωτερικη του εμφανιση του φαζερ και δεν νοιαζουμε αν ειναι πιο γρηγορο το παλαιοτερο μοντελο ουτε και σε αγωνες θα μπω

mika2006
03/02/2007, 14:51
Φιλε Σταυρο,εγω εχω ενα fazer του 2003 και εχω κανει μεχρι τωρα 29000 χλμ.Μεχρι τωρα το μοτορι ειναι Α Ψ Ο Γ Ο...
Δυνατο,ΠΟΛΥ καλα φρενα,μετριες αναρτησεις βεβαια(μην τα θελουμε κι ολα δικα μας...),με κινητηρα ομως κυριολεκτικα αλεξισφαιρο...
Καταπληκτικο για πρωτη μηχανη....
Να σκεφτεις οτι πριν απο αυτο δεν ειχα ουτε παπι!!!
Ειναι η πρωτη μηχανη που πηρα.Στην αρχη βεβαια πηγαινα και γω σαν χεσμενος αλλα σιγα σιγα ξεθαρεψα.

Σκεψου το και γι'αυτο το μοτορι και οχι μονο απο 04 και μετα.Αν ειναι σε καλη κατασταση θα γουσταρεις τρελλα.

Αντε καλη αγορα και παντα ορθιος! :wave2: :beer:

FZMAN
03/02/2007, 20:59
Παιδιά πάντως εγώ πιστεύω, ότι και να οδηγάμε πρέπει να το ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. Μόνο εαν σέβεσαι αυτό που οδηγάς θα καταλάβης την αξία του και βέβαια θα μπορέσεις να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Προσοχή λοιπόν το FAZER είναι μια εκπληκτική μηχανή που μπορεί να σου προσφέρει πολλές συγκινήσεις αλλά θέλει ΣΕΒΑΣΜΟ!!!!:)

mika2006
04/02/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Παιδιά πάντως εγώ πιστεύω, ότι και να οδηγάμε πρέπει να το ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. Μόνο εαν σέβεσαι αυτό που οδηγάς θα καταλάβης την αξία του και βέβαια θα μπορέσεις να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Προσοχή λοιπόν το FAZER είναι μια εκπληκτική μηχανή που μπορεί να σου προσφέρει πολλές συγκινήσεις αλλά θέλει ΣΕΒΑΣΜΟ!!!!:)



:beer: ΣΩΣΤΟΣ!!!

stavro
04/02/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Παιδιά πάντως εγώ πιστεύω, ότι και να οδηγάμε πρέπει να το ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. Μόνο εαν σέβεσαι αυτό που οδηγάς θα καταλάβης την αξία του και βέβαια θα μπορέσεις να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Προσοχή λοιπόν το FAZER είναι μια εκπληκτική μηχανή που μπορεί να σου προσφέρει πολλές συγκινήσεις αλλά θέλει ΣΕΒΑΣΜΟ!!!!:)

σεβασμο λεγοντας τη ενοεις

eNeRGy
04/02/2007, 18:39
παντως με 5.000ευρω βρισκεις ανετα fazer 600 '04...

αλλο ποσο ζηταει κανεις... και αλλο ποσο πουλαει στην αγορα...
αν του σκασεις στη μουρη 5.000ευρω ελα να μου πεις ποσο "οχι" θα σου πει... :D

δεν υπαρχει ρευστο στους δρομους... οσοι ιδιωτες ζητανε 5.500 για φαζερ θα περιμενουν μια ζωη γιατι τα μαγαζια με 5500 τα δινουν του '04 με ατοκες δοσεις 12μηνων... και εσυ που τα εχεις στην τσεπη κανεις παιχνιδι καλο με ιδιωτες...

Βουρ στα παζαρια, και οταν με το καλο το παρεις... ΜΥΑΛΟ!

FZMAN
05/02/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavro
σεβασμο λεγοντας τη ενοεις

Eννοώ ότι θέλει μεγάλη προσοχή και σύνεση το να οδηγείς μοτοσυκλέτα. Πρέπει να έχεις το μυαλό σου στο κεφάλι σου και πουθενά να μην υπερβαίνεις τις δυνατότητες σου.Να ξέρεις ότι είσαι ο πιο εκτεθειμένος απο όσους κυκλοφορούν στο δρόμο γι αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ.