PDA

View Full Version : Λαμόγια...



parji
22/07/2004, 10:49
Πριν ενάμιση χρόνο, όταν είχα το ατύχημα με τη προηγούμενη μοτοσικλέτα μου, μια KLE 500, αποφάσισα μιας και το μηχανάκι δε φτιάχνοταν να το πουλήσω στο μάστορα που το πήγαινα για service. Η μηχανή είχε πάθει αρκετά μεγάλη ζημιά, αφού είχε χτυπήσει με το εμπρός μέρος της στο πλάι ενός αυτοκινήτου. Είχε στραβώσει όλο το μπροστινό σύστημα, το μοτέρ είχε πάει πιο πίσω από τη κανονική του θέση, είχε στραβώσει και κοπεί ο σκελετός σε ένα-δυο σημεία, το κάρτερ είχε σπάσει σε ένα σημείο, τα πλαστικά είχαν διαλυθεί μπροστά, γενικά η μηχανή ήταν σε μαύρα χάλια. Ο μάστορας υπέγραψε μια δήλωση ότι η μηχανή και να γίνει δε πρόκειται να είναι σε θέση πλέον να οδηγηθεί με ασφάλεια στους δρόμους, αφού αποτελεί κίνδυνο για τον αναβάτη της αλλά και για τους οδηγούς των άλλων οχημάτων. Αυτό το παραδέχτηκε και ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής μετά από κάποιες πιέσεις.
Οταν ήρθε η στιγμή να πουλήσω το μηχανάκι, μου λέει ο μάστορας ότι το αγοράζει για 450€ μιας και δε μπορεί να βγάλει και περισσότερα από το διαλυμένο αυτό όχημα. Εγώ όρεξη να κάτσω να τη ψάξω τότε δεν είχα, μιας και από τη μια ήμουν πικραμένος που είχε καταστραφεί η μηχανή μου και από την άλλη είχα και τα σπασίματά μου. Οπότε χωρίς πολύ σκέψη του απάντησα θετικά στο πρότασή του. Μου έδωσε τα χρήματα που είχαμε πει αλλά και την ΥΠΟΣΧΕΣΗ ότι το μηχανάκι θα το έδινε για ανταλλακτικά και μόνο. Δε θα προσπαθούσε να το φτιάξει και να το ξαναπουλήσει σε κάποιον που δε θα ήξερε τι είχε συμβεί στη συγκεκριμένη μηχανή. Μάλιστα πριν φύγω μου είχε πει : "Για ποιόν με περνάς? Για κανένα εγκληματία?"
Προχθές λοιπόν είχα βγει με τη μηχανή μου για μια δουλειά στο κέντρο της πόλης και ακούω πίσω μου ένα γνωστότατο θόρυβο. Κοιτάω στο καθρέφτη και βλέπω ένα KLE 500. Δε μπόρεσα να γνωρίσω τον αναβάτη, μιας και στη πόλη μας λίγο πολύ γνωριζόμαστε όλοι οι μοτοσικλετιστές μεταξύ μας. Εκοψα λοιπόν ταχύτητα και τον άφησα να περάσει. Καθώς με περνούσε με έλουσε κρύος ιδρώτας. Το KLE που με προσπερνούσε ήταν το ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!! Το κοιτούσα και το ξανακοιτούσα και όσο πιο πολύ το έβλεπα τόσο πιο πολύ το γνώριζα. Πηγαίνω δίπλα στο τύπο που το καβαλούσε και τον ρωτάω από που πήρε το μηχανάκι. Μου είπε το όνομα του μάστορα που το πούλησα εγώ. "Πόσο ρε φίλε το αγόρασες?" τον ξαναρωτάω. 3500 € μου λέει! ΣΟΚ!!!
"Φίλε", του λέω "κάνε λίγο στην άκρη και σταμάτα να σου πω δυο λεπτά". Σταματάμε και οι δυο και κατεβαίνουμε από τις μηχανές μας. Αρχίζω να ξανακοιτάω με προσοχή το μηχανάκι. Ολα ίδια με το δικό μου. Ακόμη και τον αριθμό του κινητήρα θυμήθηκα. Η μόνη διαφορά ήταν τα μπροστινά πλαστικά που είχαν σπάσει από τη σύγκρουση, τα είχε αλλάξει με κάποια άλλα σε διαφορετικό χρώμα, μιας και το χρώμα που είχε το KLE ήταν δυσεύρετο στην Ελλάδα αφού το συγκεκριμένο είχε εισαχθεί από τη Γερμανία και το χρώμα του ήταν το κυπαρισσί. "Μεγάλε αυτό το μηχανάκι ήταν δικό μου κάποτε" "Ε, και?" μου λέει αυτός. "Αυτό το μηχανάκι έχει φάει τέτοιο τράκο που μέχρι και ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής το είχε βγάλει άχρηστο. Είχε πάρει όλο το μπροστινό και έχει κοπεί στο πλαίσιο" Αρχισα λοιπόν να του δείχνω τι ακριβώς είχε πάθει το μηχανάκι και να κοιτάμε μαζί τα ξανακολλημένα μέρη της μηχανής. Ο τύπος από εκεί που ήταν άνετος άρχισε να χάνει το χρώμα του. Αναψε τσιγάρο και έκατσε στο πεζοδρόμιο ανοίγοντας το πουκάμισό του. Φύσουσε και ξεφυσούσε. Δε μπορούσε να χωνέψει τι του είχε συμβεί. Του λέω "Ξέρω ότι σε στεναχώρησα αλλά πιστεύω ότι καλύτερα που στα είπα, παρά να βγάλεις τη μηχανή έξω από τη πόλη να ανοίξεις το γκάζι και να βρεθείς χωρίς να το καταλάβεις σε κανά χαντάκι" "Οχι ρε φίλε", μου λέει, "χίλια ευχαριστώ. Τι να κάνω τώρα πάει τη πάτησα" "Να πας να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο. Αυτός ίσως να μπορέσει να σου βρει άκρη. Αν θέλεις πάντως μάρτυρα, εγώ είμαι μέσα με το παλιολαμόγιο. Μου είχε υποσχεθεί κιόλας ότι δε τη πουλούσε παρά μόνο για ανταλλακτικά"
Μπήκα στη μηχανή μου και έφυγα, αφήνοντας το τύπο, που αργότερα έμαθα ότι είναι ένας απλός οικοδόμος, ένας άνθρωπος του μεροκάματου, στο πεζοδρόμιο βυθισμένο στις σκέψεις του και στη στεναχώρια του.
Πόσο καθίκι μπορεί να είναι κάποιος ρε παιδιά?
Πουλάει μια μηχανή που είναι διαλυμένη σε τιμή που κάνει μια μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση και βγάζει τα κερατιάτικά του. Δε τον νοιάζει αν αυτός που θα την αγοράσει θα τσακιστεί. Δε το νοιάζει που ο άνθρωπος που την αγόρασε χύνει τόνους ιδρώτα κάθε μέρα στις οικοδομές για να μπορέσει να τη πληρώσει. Δε τον νοιάζει για τις υποσχέσεις που δίνει. Δε του καίγεται καρφί για τίποτε παρά μόνο για το δικό του κέρδος, έστω και αν αυτό είναι εις βάρος των άλλων.
Αυτό όμως δε θα περάσει έτσι.
Ηδη το έχω πει στο ΔΣ της Λέσχης μας και θα προβούμε σε καταγγελία. Από τη μία θα γλυτώσουμε κόσμο από αυτό το λαμόγιο και από την άλλη ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε τον ανθρωπάκο που τη πάτησε αγοράζοντας μια μηχανή που μόνο για ανταλλακτικά κάνει.

crs-k
22/07/2004, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Πριν ενάμιση χρόνο, όταν είχα το ατύχημα με τη προηγούμενη μοτοσικλέτα μου, μια KLE 500,
.......................................
ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε τον ανθρωπάκο που τη πάτησε αγοράζοντας μια μηχανή που μόνο για ανταλλακτικά κάνει.

Πες μας και το ονομα και τη διευθυνση του "φονια", να ξερουμε!
Το μονο που μπορει να κανει κανεις, ειναι η "δυσφημιση" (ή "αρνητικη διαφημιση"), παντα μεσα στα νομιμα πλαισια για να μη φας και καμμια μυνηση. Εννοω οτι δεν λες "ειναι κακος αυτος", αλλα παραθετεις γεγονοτα που οδηγουν σε αυτο το συμπερασμα! ;)

Alkis
22/07/2004, 10:58
Δεν ξέρω τι ναπω. Για την βρωμιά του τύπου; Για τον πόνο τον δικό σου; Για τη σφαλιάρα που έφαγε ο άνθρωπος μόλις έμαθε την αλήθεια; Να σαι καλά, που τον έφερε ο Θεός στο δρόμο σου, και του γλίτωσες ίσως ακόμα και τη ζωή!

Όλα τα άλλα θα βρουν τον δρόμο τους, σιγά σιγά, και καλά θα κάνετε να μην το αφήσετε να περάσει έτσι αυτό! Πολύ πιθανό να βγουν κι άλλοι τέτοιοι βρωμιάρηδες στη φόρα.

Καλή σου μέρα :)

parji
22/07/2004, 11:06
Παιδιά ο τύπος έχει συνεργείο μοτοσικλετών στην Αρτα. Είναι πολύ γνωστός στη πόλη. Δε μπορώ να βγάλω ακόμη στον αέρα το όνομά του. Θα αποφασίσει το ΔΣ της Λέσχης μας και μετά βλέπουμε.
Αν ποτέ περάσετε από την Αρτα και χρειαστεί κάτι η μοτοσικλέτα σας, μη τολμήσετε και πάτε σε κάποιο από τα συνεργεία μας. ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

cbanthropos
22/07/2004, 11:12
Για φαντασου ρε φιλε... Ειναι παλιανθρωποι.
Εγω οταν ειχα αγορασει το παπι μου απο εναν αλητη με μαγαζι, μου ελεγε οτι ειναι στη πενα και οτι μολις το εκανε service κτλ και οταν το αγορασα και το εβγαλα στο δρομο, η λαμα που κραταει το πισω ταμπουρο ηταν πιασμενη με μια βιδα περαστη, χωρις παξιμαδι! Αμα φρεναριζα καμια αποτομη, απλα θα εμενα χωρις φρενο. Και ολα αυτα για να μου παρει 600 ευρω. Για τοσο ειχε την ασφαλεια μου.. :mad:
Απλα περασα απο το μαγαζι του την επομενη και του ειπα οτι με γελασε κι ας ημουν και γειτονας και γι'αυτο ειναι ο μεγαλυτερος καραγκιοζης της περιοχης.

Julius
22/07/2004, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji



Edo thelei dikigoro apo thn pleyra toy agorasth...... esena marthra kai na tos skisete ton alhth re

oi emporoi, ena megalo pososto einai alhtes kai prospathounna vgaloune apo pantou.... eidika h agora metaxeirismenou thelei megaaaalh prosoxh. eytyxos yparxoun nomoi poy kalyptoun ton agorasth akoma kai 2 xronia meta thn agora.

Auto pantos den einai mono pagapontia, o anthropos gia na vgalei lefta pezei me thn zoh toy agorasth...... SKISTETOOOOOON

THEOD
22/07/2004, 16:25
Πάντως τώρα που ο νέος ιδιοκτήτης έμαθε την αλήθεια το πιθανότερο είναι να ψάχνει να πουλήσει το μηχανάκι σε κανέναν ανυποψίαστο !!!

adam_tsouk
22/07/2004, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάντως τώρα που ο νέος ιδιοκτήτης έμαθε την αλήθεια το πιθανότερο είναι να ψάχνει να πουλήσει το μηχανάκι σε κανέναν ανυποψίαστο !!!


Τώρα που το λες το πιο πιθανό μου φαίνεται!


Αλλά ρε παιδιά το μηχανάκι λογικά αν το δει ένας καλός μηχανικός δεν θα μπορέσει να καταλάβει τι έχει;-μάλλον τί είχε-
ε, αν συμβεί αυτό του το πάει πίσω αλλά και πάλι μπορεί να του το πάει και να απαιτήσει τα χρήματά του. (Δεν ξέρω αν το δέχονται οι πωλητές αλλά αν απειλήσεις σε μια τέτοια περίπτωση με δίκη...)
Και ύστερα σου λένε πάρε από μαντρά.... μεταχειρισμένο για φτηνό, καλό, με εγγύηση κτλ...
Ρεμάλια..

RapidShade
22/07/2004, 18:16
Efoson exei ypografei xarti oti to mhxanaki einai axrhsto
kai to exei ypograpsei o idios, fantazomai tha anaferei
arithmo plaisiou klp. parte to xarti kai tylixte ena wraio
goudoxeri kai me to xmakry xeri tou nomou jerete pou
mporeite na tou to xwsete!!!

My opinion...

SKISTE TON TON P@@##@!

Θάνος
22/07/2004, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Ο μάστορας υπέγραψε μια δήλωση ότι η μηχανή και να γίνει δε πρόκειται να είναι σε θέση πλέον να οδηγηθεί με ασφάλεια στους δρόμους, αφού αποτελεί κίνδυνο για τον αναβάτη της αλλά και για τους οδηγούς των άλλων οχημάτων.

Ναι όπως το λέει ο Rapid. Αφού έχει υπογράψει δήλωση ο μάστορας η οποία κάπου θα βρίσκεται... στην ασφαλιστική φαντάζομαι... και αφού κάπως θα φαίνεται ότι ο ίδιος την αγόρασε και την πούλησε στη συνέχεια... τότε πού κολλάει το θέμα;

periklisk
24/07/2004, 15:07
Κώστα καλά έκανες και του το είπες...... Άντε με τον παλιομαλάκα!

Τσακίστε τον!!!!!

parji
05/08/2004, 09:08
Οταν έγραφα το αρχικό post, πίστευα ότι υπάρχει μοτοσικλετιστική αλληλεγγύη γενικότερα και όχι μόνο στο να χαιρετάμε ο ένας τον άλλον στο δρόμο ή να βοηθάμε δίνοντας πληροφορίες για ποιό μαγαζί έχει τα φθηνότερα ανταλλακτικά.
Πίστευα ότι λέγοντας στα παιδιά της Λέσχης μας, από την οποία σκέφτομαι να παραιτηθώ από το Δ.Σ. και να μη βάλω υποψηφιότητα στις προσεχείς εκλογές, τι συνέβη με το λαμόγιο τον μάστορα θα έβρισκα ανταπόκριση και θα τον κυνηγούσαμε μέχρι ο ανθρωπάκος που έπεσε θύμα του να δικαιωθεί. Γελάστηκα όμως.
Οταν βρεθήκαμε κάποια μέλη και τους ανέφερα το περιστατικό οι απαντήσεις των περισσοτέρων δεν ήταν αυτές που περίμενα. Μπορώ να πω ότι ξαφνιάστηκα. Αρχισαν να λένε από "ε, και τι έγινε" , "και τι σε νοιάζει εσένα που ο άλλος είναι βλάκας και πιάστηκε κορόϊδο", μέχρι "κρίμα κιόλας μωρέ να του κλείσουμε το μαγαζί του ανθρώπου για μια μαλακία που έκανε", "μήπως θέλεις να τον κυνηγήσεις για να σου δώσει χρήματα μιας και πιάστηκες και εσύ κορόϊδο και τη πούλησες τόσο φτηνά ενώ μπορούσες περισσότερο" απευθυνόμενος αποκλειστικά σε μένα.
Τότε ήταν που τα πήρα κρανίο. "Πάτε καλά μωρέ μαλάκες? Στα παπάρια μου για τα χρήματα. Ποτέ μου δε το σκέφτηκα. Οταν το έκανα θέμα ήταν γιατί με τη δημιουργία της Λέσχης είχαμε σκοπό όχι μόνο τις εκδρομές και τις άλλες κοινωνικές δραστηριότητες, αλλά και την αλληλεγγύη μεταξύ μας. Που είναι λοιπόν αυτή τώρα? Οταν υποστηρίζετε το λαμόγιο και κατηγορείτε κάποιον αφελή και αδαή που πιάστηκε κορόϊδο γιατί δεν είχε τις γνώσεις σας, αγοράζοντας ένα μεταχειρισμένο που του φάνηκε εντάξει. Πράγμα που θα μπορούσε να συμβεί στο καθένα μας. Ολοι μας μπορούμε να πιαστούμε κορόϊδα ανά πάσα στιγμή. Σήμερα ήταν αυτός, αύριο μπορεί κάποιος άλλος. Από το χέρι μας περνάει. Θα το αφήσουμε έτσι? Και για να πω και κάτι ακόμη. Αν αυτός ο τύπος που αγόρασε τη μηχανή, κάποια στιγμή σε μια βόλτα του, λόγω του ότι η μηχανή είναι μαύρα χάλια πέσει επάνω σε κάποιον δικό σας άνθρωπο και τον τραυματίσει, τότε εσείς ποιόν θα κατηγορήσετε? Τον αναβάτη ή τον πωλητή, αφού ξέρετε κιόλας τι έχει συμβεί."
Εκεί άρχισαν του τύπου οι απαντήσεις να πάψω να ενδιαφέρομαι και ότι η απόφαση πάρθηκε μιας και τα περισσότερα μέλη από τα παρόντα δε θέλουν να συνεχιστεί η ιστορία αυτή. Από τη μία μπορεί η Λέσχη να κατηγορηθεί και από την άλλη μπορεί και εγώ ο ίδιος να βρεθώ είτε κατηγορούμενος είτε δαρμένος κανά βράδυ από κάποιους "αγνωστους". Εξάλλου ο άνθρωπος που αγόρασε τη μηχανή δεν μπήκε καν στο κόπο να τον κυνηγήσει. Εσύ τι του είσαι? Συνήγορος? Το θέμα έκλεισε εδώ.
Φεύγοντας από τη καφετέρεια που συγκεντρωνόμαστε με τη Λέσχη, συζητούσα με ένα φίλο μου για το θέμα και βγάλαμε το εξής συμπέρασμα. Τα μέλη που ψήφισαν να μη τον κυνηγήσουμε το τύπο ήταν όλοι τους ελεύθεροι επαγγελματίες, ενώ όσοι θέλησαν να κάνουμε σα Λέσχη κάτι παραπάνω το επάγγελμά τους ήταν δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι. Δε ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι. Μήπως τελικά η αλληλεγγύη είναι πιο έντονη στα ελεύθερα επαγγέλματα, παρά στους μοτοσικλετιστές. Μπα! Ποιός ήταν λοιπόν ο πραγματικός λόγος που δε θέλησαν οι συγκεκριμένοι να κάνουμε αγωγή στο λαμόγιο. Μήπως σε κάποια δική τους "λαδιά" να έχουν πάτημα και να τη βγάλουν καθαρή.
Γιατί τα περί "μικρής πόλης" και "κρίμα είναι ο άνθρωπος" εμένα προσωπικά μου φαίνονται παπαριές. Το θέμα βρωμάει και δεν έχω όρεξη να χωθώ στα σκατά, βρίσκοντας και το μπελά μου στη τελική μιας και δε θα έχω συμπαράσταση, αλλά και από την άλλη βλέποντας το τύπο που αγόρασε τη μηχανή να μη του καίγεται καρφί, να τη κυκλοφορεί κανονικά και είναι υπερήφανος για το νέο του απόκτημα.
Ας είναι λοιπόν. Σταματάω και εγώ εδώ τις προσπάθειες και ας αφήσουμε τα λαμόγια να επικρατήσουν εις βάρος μας. Είχα όλη τη διάθεση να το κυνηγήσω το θέμα, αλλά με την αδιαφορία που συνάντησα τα παρατάω. Εύχομαι μόνο να μη χρειαστούν κάποιοι βοήθεια για τέτοιο θέμα γιατί θα βρουν τη πόρτα κλειστή!
ΖΗΤΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

crs-k
05/08/2004, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Οταν έγραφα το αρχικό post, πίστευα ότι υπάρχει μοτοσικλετιστική αλληλεγγύη γενικότερα και όχι μόνο στο να χαιρετάμε ο ένας τον άλλον στο δρόμο ή να βοηθάμε δίνοντας πληροφορίες για ποιό μαγαζί έχει τα φθηνότερα ανταλλακτικά.
.............................
ΖΗΤΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!


Ειχα πει και αρχικα, βαλε τα σοιχεια του εδω, ωστε να ξερουμε πιο μαγαζι ειναι.
Ειναι το ελαχιστο που μπορεις να κανεις και ειναι και απολυτα θεμιτο και νομιμο.

Απο την αλλη, Λεσχες που δεν "ενεργουν" σε ΤΕΤΟΙΑ θεματα, για μενα ειναι καφενεια για να μαζευομαστε να πινουμε καμμια μπυρα!

Εισαι σιγουρος οτι ο ιδιος ο παθων ΔΕΝ εχει ενεργησει ?
Μηπως το εχει δωσει σε καποιον δικηγορο και δεν το ξερεις?

parji
05/08/2004, 10:55
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχει κάνει τίποτε ούτε μόνος του ούτε με δικηγόρους.
Αν τον δεις θα καταλάβεις. Είναι ανθρωπάκος με όλη τη σημασία της λέξης. Πρέπει να τον πάρει κάποιος από το χέρι και να τον οδηγήσει στη δικαστική οδό. Από μόνος του αποκλείεται να κάνει κάτι και έτσι τα λαμόγιο ζει και βασιλεύει...
Οσον αφορά τη Λέσχη μας, καφενείο δεν έχουμε γίνει ακόμη, αλλά σε τόσα καφενεία που πηγαίνουμε στις εκδρομές μας, στο τέλος θα μας μείνει το κουσούρι...

idi
05/08/2004, 11:06
το μηχανακι ειχε το ιδιο αριθμο κυκλοφοριας (πινακιδες)??

αριθμο πλαισιου?

parji
05/08/2004, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το μηχανακι ειχε το ιδιο αριθμο κυκλοφοριας (πινακιδες)??

αριθμο πλαισιου?


Το μηχανάκι δεν είχε πινακίδες.
Ο αριθμός κινητήρα ήταν του δικού μου...

idi
05/08/2004, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Το μηχανάκι δεν είχε πινακίδες.
Ο αριθμός κινητήρα ήταν του δικού μου...

ο αριθμος ΠΛΑΙΣΙΟΥ?

μπορει να πει οτι εβαλε το κινητηρα σε αλλο μηχανακι (και δε θα μπορεις του κανεις τιποτα και μεταξυ μας δε θα ειναι και τοσο "εγκληματικη" πραξη...)

parji
05/08/2004, 11:59
Ρε συ το μηχανάκι αυτό το καβαλούσα για δυο χρόνια κάθε μέρα και το ξέρω καλύτερα από το καθένα. Δηλαδή τι έκανε αυτός?
Εβαλε το κινητήρα από το δικό μου στο ίδιο το μηχανάκι, απλά άλλαξε το πλαίσιο που ήταν κατεστραμένο?
Μη τρελλαθούμε...ο τύπος είναι γνωστός απατεώνας...

idi
05/08/2004, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Ρε συ το μηχανάκι αυτό το καβαλούσα για δυο χρόνια κάθε μέρα και το ξέρω καλύτερα από το καθένα. Δηλαδή τι έκανε αυτός?
Εβαλε το κινητήρα από το δικό μου στο ίδιο το μηχανάκι, απλά άλλαξε το πλαίσιο που ήταν κατεστραμένο?
Μη τρελλαθούμε...ο τύπος είναι γνωστός απατεώνας...

φιλε μου εγω μαζι σου ειμαι 100%. απλα λεω οτι αν τον κυνηγησεις, καλο θα ειναι να ξερεις τι δικαιολογιες θα βρεις μπροστα σου.

καλη τυχη και να το σκισετε το τομαρι!!!:wave2: :wave2: