PDA

View Full Version : ΕΣΚΑΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 1000rr



Σελίδες : [1] 2

tassosrr
27/01/2007, 12:11
kiriaki proi ego kai alla dio filarakia mou ksekiname gia boltitsa me ta motoria...
gia na min po oli tin istoria eixa to palikari sta 15 metra mprosta mou ante na pigene me 160 to poli(eythia) opou se mia stigmi blepo na bgenoun kapnoi apo tin mixani kai na kanei kati akrobatika gia na minei orthios....
.....afou katafernei na meinei soos pano sti mixani stamataei stin akri tou dromou kai ti na do
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

...mia tripa ston kinitira na......den toi pisteue kanenas kai eixame minei san malakes kai to kitagame!!!!
komati tis mpielas eixe bgei kai eixe katsei stin karina opou kai eliose......

tassosrr
27/01/2007, 12:13
tis foto pos mporo na tis balo edo?
giati mou leei oti eine poli megales.

KeLeYTiS
27/01/2007, 12:19
H κατεβασε το infanview και μικρυνε τες η στειλτες μου εδω keleytis@gmail.com να τις ανεβασω εγω

symvoulos
27/01/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
tis foto pos mporo na tis balo edo?
giati mou leei oti eine poli megales.
ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΟ IRFAN VIEW ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΤΙΣ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙΣ
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ TOOLS ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ:wave2:

kachius
27/01/2007, 12:39
μπορείς να τις μικρύνεις από τη ζωγραφική (paint) των windows
:wave2:


76102

symvoulos
27/01/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
μπορείς να τις μικρύνεις από τη ζωγραφική (paint) των windows
:wave2:
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ:beer:

ΜΟΖΑΡΤ
27/01/2007, 13:05
κριμα στο παιδι ειλικρινα αλλα σημερα ηταν το καλυτερο πραγμα που ακουσα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
που εισαι idi τα αξιοπιστα ρε, ναι ρε idi τα honda, σκανε κι'ολας.
οχι ρε idi απο την εξατμιση αλλα απο τον κινητηρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
φιλε παρε τηλ τον idi να του δωσεις το cd με τις φωτογραφιες να δεις σε ποση ωρα θα τ'ανεβασει.:rotflmao:

gcrook
27/01/2007, 13:20
Ας μην γινομεθα παπαρες με το μοτερ του ανθρωπου που.....





































...εγινε μο@νι!:a01: :a01:

SPORAKIAS
27/01/2007, 13:28
ποιος ειπε οτι τα honda δεν χαλανε....??

εγω εχω δει μπροστα μου να καπνιζει ενα VFR σαν τσιμινιερα....:a01:

το παλληκαρι ειχε μεινει κοκκαλο.....:confused:

H.A.Balafoutre
27/01/2007, 14:00
Ντάξει, για να καεί έτσι μοτέρ.....δύσκολα. Έως πολύ δύσκολα. Ακόμη και ευρωπαϊκό. Πλημμελής συντήρηση ή κακό στρώσιμο ή όταν δεν βλέπουν οι άλλοι το στροφόμετρο να δουλεύει υπερωρίες στα κόκκινα.


Αλλά προσοχή διότι σε όλες τις μάρκες με τους καλοθελητές πο βγαίνουν μετά και λένε....ναααα τα χονδα, ναααα τα καβασάκι, ναααα τα γιαμάχα, ναααα τα ΚΤΜ, και ού το καθεξής.....

Κάποια αστοχία ίσως.....?

makis206
27/01/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
κριμα στο παιδι ειλικρινα αλλα σημερα ηταν το καλυτερο πραγμα που ακουσα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
που εισαι idi τα αξιοπιστα ρε, ναι ρε idi τα honda, σκανε κι'ολας.
οχι ρε idi απο την εξατμιση αλλα απο τον κινητηρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
φιλε παρε τηλ τον idi να του δωσεις το cd με τις φωτογραφιες να δεις σε ποση ωρα θα τ'ανεβασει.:rotflmao:

Ελπίζω όλα αυτά τα λόγια και τα rotflmao να τά'βαλες για πλάκα και μόνο.

Γιατί το οτι κινδύνεψε κάποιος δεν αστείο όποια κι αν είναι η αιτία.

:beer:

KeLeYTiS
27/01/2007, 14:09
:rolleyes:


76122

KeLeYTiS
27/01/2007, 14:12
:eek:


76129

makis206
27/01/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
:eek:

Οι φωτό είναι απ'το CBR που λέμε ; Ρωτάω γιατί οι ημερομηνίες πάνω στις φωτό είναι παλιές.

:beer: :beer:

KeLeYTiS
27/01/2007, 14:20
Moυ τις εστειλε ο τασοςρρ πριν 5 λεπτα σε email για να τις μικρυνω και να τις βαλω

Λογικα ναι ειναι απο το μηχανακι που λεει

Μου ειπε οτι εχει και video απο την στιγμη της ζημιας μεχρι και την φορτωτικη στην ΕΛΠΑ

SPORAKIAS
27/01/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre

Κάποια αστοχία ίσως.....?

συνηθως.....:a01: :(

KeLeYTiS
27/01/2007, 14:28
Αλλη μια


76131

byron
27/01/2007, 15:08
Να την πω και γω την εξυπνάδα μου...

Είναι όντως σωστές οι ημερομηνίες? Το μοτέρ είχε λάδια μέσα ? Μπορεί να πρόκειται για αστοχία υλικού, αλλά τέτοια σπασίματα συνήθως γίνονται από έλλειψη λαδιού.

Είχα ποστάρει παλαιότερα ένα μοτέρ από FJR 1300 που θεωρούνται άθραυστοι κινητήρες. Το μοτέρ έκοψε μπιέλλα και τρύπησε, αλλά λόγω έλλειψης λαδιού.

Τεσπά...:sick:


(φωτό του FJR που σας είπα. )


76136

Tropeas
27/01/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Είναι όντως σωστές οι ημερομηνίες? Το μοτέρ είχε λάδια μέσα ? Μπορεί να πρόκειται για αστοχία υλικού, αλλά τέτοια σπασίματα συνήθως γίνονται από έλλειψη λαδιού.

Ακριβώς...
έλλειψη λαδιού,
ελλειπής ψύξη μπιέλας,
υπερθέρμανση,
κόψιμο συνήθως ψηλά και χαρακτηριστικό λόγω υπερθέρμανσης ,
και σπάσιμο κάρτερ με την δύναμη που ελευθερώνεται και εκτονώνεται...

Ακόμα και στην δική μου περίπτωση τα σενάρια είναι ότι μάλλον ή δεν δούλευε σωστά η αντλία λαδιού,
ή είχε βουλώσει,
ή είχε φύγει το λάδι απο το ρακόρ του ψυγείου που χε ξεσφύξει απο τους κραδασμούς κλπ κλπ...

Ελλατωματική μπιέλα (λόγω κράματος) στις ιδανικές συνθήκες λειτουργίας της,
στατιστικά , έχω μάθει ότι είναι γύρω στο 0,00001%... !!! (διότι γνωρίζουν ποιες μπορεί να έχουν την μ@λ@κί@ στο χυτήριο-αν τους έκανε καμιά διακοπή ρεύματος- και τις ελέγχουν και μετά σε κάτι άλλα μηχανήματα ορίων)

el_hymador
27/01/2007, 17:14
Eγω μπερδευτηκα παντως...αναφερεστε σε ενα γεγονος που εγινε στον δρομο , και μετα μας βαζετε φωτο κατεβασμενου κινητηρα......

Τεσπα ολα σπανε και ολα χαλανε ... και αν η εικονα ενος Ιαπωνικου κινητηρα με τετοια ζημια προκαλλει εκπληξη , φαντασατειτε -για να δουμε και την αλλη πλευρα- κινητηρες μοτοσυκλετων που αδικως φερουν την φημη ζημιαρικων ,να ειναι σε αριστη κατασταση μετα απο χιλιαδες χιλιομετρα...(καλης συντηρησης ομως...)

Κριμα για τον ανθρωπο , ας το κυνηγησει αν ειναι μεσα σε εγγυηση κ.τ.λ......

gcrook
27/01/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ακριβώς...
έλλειψη λαδιού,
ελλειπής ψύξη μπιέλας,
υπερθέρμανση,
κόψιμο συνήθως ψηλά και χαρακτηριστικό λόγω υπερθέρμανσης ,
και σπάσιμο κάρτερ με την δύναμη που ελευθερώνεται και εκτονώνεται...

Ακόμα και στην δική μου περίπτωση τα σενάρια είναι ότι μάλλον ή δεν δούλευε σωστά η αντλία λαδιού,
ή είχε βουλώσει,
ή είχε φύγει το λάδι απο το ρακόρ του ψυγείου που χε ξεσφύξει απο τους κραδασμούς κλπ κλπ...

Ελλατωματική μπιέλα (λόγω κράματος) στις ιδανικές συνθήκες λειτουργίας της,
στατιστικά , έχω μάθει ότι είναι γύρω στο 0,00001%... !!! (διότι γνωρίζουν ποιες μπορεί να έχουν την μ@λ@κί@ στο χυτήριο-αν τους έκανε καμιά διακοπή ρεύματος- και τις ελέγχουν και μετά σε κάτι άλλα μηχανήματα ορίων)

ΟΟΟΧΙ ΛΑΜΠΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!
ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ CBR1000 EINAI MΠOYΡΔΕΛΑ ΚΑΙ ΣΠΑΝΕ.

dessert
27/01/2007, 22:11
HONDA... δεν σπάει, δε χαλάει... :(
Κρίμα...:rolleyes:


Για μένα δεν υπάρχουν μπουρδέλα μηχανάκια, αλλά άνθρωποι που δεν τα συντηρούν...:(








Άντε καλά μαστορέματα...:look:

NikosRR
27/01/2007, 22:16
Κρίμα ρε tasosrr για το μηχανάκι του φίλου...:sad:

DrIoannis
27/01/2007, 22:39
Γιατί γενικεύουμε τα πράγματα.Έσπασε ένας κινητήρας Honda κορυφαίου μοντέλου.Κανείς δεν σου υπέγραψε ότι δεν θα σπάσει ποτέ και κανένας δεν θα το κάνει επίσης ποτέ.Λυπάμαι το παιδί που θα ταλαιπωρηθεί απίστευτα μέχρι να ετοιμαστεί η μηχανή του.Ελπίζω να είναι στην εγγύηση και να καλυφθεί πλήρως και με την λιγότερη ταλαιπωρία.

Dodok edessa
27/01/2007, 22:47
Το θέμα ειναι οτι μπήκε σε κίνδυνο η ζωη του φιλου σε ύπουλη στιγμή ..οπως και του τροπεα πριν αρκετο καιρο ...το πραγμα ειναι σοβαρο και ειναι ευχης εργο που τελειωσε ετσι !
λιγο η ικανοτητα ,λιγο η τυχη το θεμα ειναι οτι σταθηκε ορθιος ..:a18:

παλι καλα που δεν πηγαίνατε τεζα να ειχατε αλλα ...:(


76184

TROOPER
27/01/2007, 23:14
EEEEEEEEEEEEδω ειμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλυτερο και απο διαμαχη το θελω αυτο το θρεντακι :evil:

για να δουμε...:a13: :a13:

bored
28/01/2007, 16:07
μου αρέσει όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, άνθρωποι με γνώσεις και φαντασία συζητάνε για το ποιά ενδεχομένως ήταν η αιτία της καταστροφής του κινητήρα αντί να λέει ο κάθε ένας το μακρύ του και το κοντό του περί χόντα και μόντα.

κόπηκε (edit) η μπιέλα στη μέση; δε φαίνονται καλά οι φωτογραφίες. Το μοτέρ από συντήρηση ξέρουμε αν ήταν σε καλή κατάσταση; Είχε προηγούμενα;

NikosRR
28/01/2007, 21:04
Αυτό σκεφτόμουνα και εγώ σήμερα στη βόλτα.Μη σπάσει το παλιομότερο ρε γμτ σε στροφή...:sad:

Alchimistis
28/01/2007, 23:26
Honda σου λέει μετα...χαχαχ

tassosrr
29/01/2007, 10:45
loipooooon.....to palikari pou epathe tin zimia einai apo athina kai eixe katebei sta patria edafi gia bolta!i mixani itane arista sintirimeni kai ta ladia itan ekei pouy eprepe kai to leo auto giati to eida me ta matia mou prin apo tin bolta!to skiniko egine ton augousto an thimame kala kai oi foto einai apo to sinergio 2 me 3 meres meta.(tha balo kai ta video molis mporeso). apo tin eteria tou eipan oti einai astoxia ilikou!
to korifeo einai oti se 3 meres telione i egiisi,alla kai pali den nomizo na to afinan etsi!
sorry gia ta greeklish!
to kalo se oli tin ipothesi einai pou den sabouriastike!
:beer:

odt
29/01/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr

to kalo se oli tin ipothesi einai pou den sabouriastike!
:beer:

Το καλό στην όλη υπόθεση είναι πως δεν σαβουριάστηκε ΚΑΙ του το φτιάξανε ΤΣΑΜΠΑ :beer: :beer:

tassosrr
29/01/2007, 10:53
auto eleipe....me tosa neura pou eixe tha eixe tinaksei ton sarakaki ston aera!!
kainourgio moter perimeni....(akoma):wave2:

nktR
29/01/2007, 12:22
απαράδεκτο για μοτό τσΟNDA. Κυνήγησε τους νομικά.
Θα μπορούσε να είχε σκοτωθεί ή στην καλύτερη χτυπήσει άσχημα.:mad:

mystik
29/01/2007, 12:26
mias kai xero perisotera kai nomika na paei den mporei na kerdisei tipota parapano apo ena moter opos kai toy to kalipse h eteria me tin mia

alla to xirotero einai to doylema poy toy rixeme ego kai o tassos ama mpei kai to video 8a katalabete:smokin: :smokin:

Aggelos_SV
29/01/2007, 12:36
Tελικα ολα μπ0$ρδ3λα ειναι...πουληστε τα μηχανακια και παρτε ποδηλατα.Ειναι αδυνατον να σπασει ο τετρακεφαλος σας:lol: :lol:

Ασε που καποιοι κιολας θα το ευχαριστηθουν το ποδηλατο πιο πολυ χωρις τη σελα:lol: :rotflmao: :lol:

nktR
29/01/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Tελικα ολα μπ0$ρδ3λα ειναι...πουληστε τα μηχανακια και παρτε ποδηλατα.Ειναι αδυνατον να σπασει ο τετρακεφαλος σας:lol: :lol:

Ασε που καποιοι κιολας θα το ευχαριστηθουν το ποδηλατο πιο πολυ χωρις τη σελα:lol: :rotflmao: :lol:

και εγώ μαζί σου είμαι αρχηγέ μου.....
....αλλά εγώ βολεύομαι και με σέλα....:rolleyes:


76298

nktR
29/01/2007, 13:14
S.A.S.: sorry after spam

πάντως τα πράγματα δεν είναι και απλά δηλ.
καβατζώνουμε τον πελάτη με ένα μοτέρ και όλα οκ mail - γάλα.
Πιστεύω αυτό που θα έπρεπε να κάνει ο καθένας μας είναι δικηγόρος - αγωγή - αποζημίωση
όχι για να τσεπώσουμε λεφτά αλλά για να μην ξαναγίνει ποτέ (θέμα ασφάλειας) αναβάτη.
Στην τύχη δεν θα έπρεπε να βασιζόμαστε:wave2:

gcrook
29/01/2007, 13:30
Tο προβλημα ειναι οτι εχουμε την εντυπωση οτι τα μηχανακια που ακριβοπληρωσαμε θεωρουνται αθανατα, εκτος και αν το επιλεξουμε εμεις το πως και ποτε θα τα θανατωσουμε.

Ολα σπανε ολα χαλανε ακομα και τα πιο καλοσυντηρημενα.
Αποδεχτειτε το, φτιαξτε το, και ΞΕΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟ!!

catmaster
29/01/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Tο προβλημα ειναι οτι εχουμε την εντυπωση οτι τα μηχανακια που ακριβοπληρωσαμε θεωρουνται αθανατα, εκτος και αν το επιλεξουμε εμεις το πως και ποτε θα τα θανατωσουμε.

Ολα σπανε ολα χαλανε ακομα και τα πιο καλοσυντηρημενα.
Αποδεχτειτε το, φτιαξτε το, και ΞΕΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟ!!


+1000

adam_tsouk
29/01/2007, 14:04
χοντα ξε-χοντα τυχερο ηταν το παληκαρι που δεν επαθε τπτ....

και ατυχο για το οτι επαθε....

idi
29/01/2007, 14:04
μιας και αναφερθηκε το ονομα μου...

φυσικα και ΔΕ χαρηκα που το μηχανακι συναδελφου επαθε ζημια

χαρηκα ομως που δεν επαθε τιποτα ο ιδιος

για το αν χαλανε τα Honda TO HΞΕΡΑ οπως και καθε λογικος ανθρωπος δε περιμενω να σπασει καποιο μοτερ για να το παιξω εξυπνος...

ευχομαι να ειναι το τελευταιο και ο φιλος να βρει ακρη με τις εγγυησεις και ολα να πανε καλα:wave2:

DUKASII
29/01/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μιας και αναφερθηκε το ονομα μου...

φυσικα και ΔΕ χαρηκα που το μηχανακι ενως συναδελφου επαθε ζημια

χαρηκα ομως που δεν επαθε τιποτα ο ιδιος

για το αν χαλανε τα Honda TO HΞΕΡΑ οπως και καθε λογικος ανθρωπος δε περιμενω να σπασει καποιο μοτερ για να το παιξω εξυπνος...

ευχομαι να ειναι το τελευταιο και ο φιλος να βρει ακρη με τις εγγυησεις και ολα να πανε καλα:wave2: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ασε ρε μαλακα πες οτι επιασαν τα βουντου σου να πουμε ...


:rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
29/01/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ασε ρε μαλακα πες οτι επιασαν τα βουντου σου να πουμε ...


:rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao:


καιοτι σημερα θα παει Πετρελη με τη τεομοτο


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
30/01/2007, 09:06
πάλι καλά που δεν είχατε χειρότερα... καλά ξεμπερδέματα:wave2:

tassosrr
31/01/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII



ασε ρε μαλακα πες οτι επιασαν τα βουντου σου να πουμε ...

a etsi eeeeeee opoios ekane voodoo na plerosei to motori....
....cash!!!:lol:

DUKASII
31/01/2007, 08:53
ρωτήσω ρε κοριτσα κατι?
θα του αλλάξουν ολο το μοτερ?
αν ναι..και αφού θα ειναι New κτλ το μοτερ..θα εχει αλλα 2 χρονια εγγύηση?

tassosrr
31/01/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρωτήσω ρε κοριτσα κατι?
θα του αλλάξουν ολο το μοτερ?
αν ναι..και αφού θα ειναι New κτλ το μοτερ..θα εχει αλλα 2 χρονια εγγύηση?

autin ti aporia eixa ego sintekne....
.....alla oxi
moteraki kai telos!!
gia sas!
oute 1 mina oi tsifoutides
(apo oti mas eipe e)

makis206
31/01/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
autin ti aporia eixa ego sintekne....
.....alla oxi
moteraki kai telos!!
gia sas!
oute 1 mina oi tsifoutides
(apo oti mas eipe e)

Από αντιπροσωπεία και δεν δίνουν καθόλου εγγύηση ;

Άλλο πάλι και τούτο :a21:

Τουλάχιστον ένα χρόνο θά'πρεπε να έχει τη στιγμή που μιλάμε για ανταλλακτικό και εργατικά αντιπροσωπείας.

Πρέπει να το ψάξει περισσότερο ο φίλος νομίζω..

gcrook
31/01/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
autin ti aporia eixa ego sintekne....
.....alla oxi
moteraki kai telos!!
gia sas!
oute 1 mina oi tsifoutides
(apo oti mas eipe e)

Malakia tou eipane.
O tropeas pire eggyhsh ek neou sto diko tou.

tassosrr
31/01/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Malakia tou eipane.
O tropeas pire eggyhsh ek neou sto diko tou.

pedia ti na sas po etsi akousa!
apo tin antiprosopia den ksero ti tou eipan tou pediou...
.....makari na tou dosoun!

tassosrr
31/01/2007, 09:17
diladi otan mpei to kainourgio moter kai exei ksana egiisi kai to ksanaskasei...
....pali kainourgio moter????????

makis206
31/01/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
diladi otan mpei to kainourgio moter kai exei ksana egiisi kai to ksanaskasei...
....pali kainourgio moter????????

Αν... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !!:smokin:

tassosrr
31/01/2007, 09:21
maki me auta pou eidan ta matakia mou den mou fenete tipota apithano!!!!:wave2:

makis206
31/01/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
maki me auta pou eidan ta matakia mou den mou fenete tipota apithano!!!!:wave2:

Δεν αντιλέγω αφού δεν ξέρω και σε τι κατάσταση βρίσκεται η αντιπροσωπεία που έχει αναλάβει να επισκευάσει το μηχανάκι του φίλου, ένας πελάτης όμως έχει και δικαιώματα όταν αγοράσει ένα αγαθό τα οποία είναι καλύτερα να τα ξεκαθαρίζει όταν είναι ακόμα νωρίς.

Κανείς δεν μπορεί να του εγγυηθεί οτι το καινούργιο μοτέρ θα είναι αθάνατο, μπορεί όμως -και κατά την ταπεινή μου άποψη- επιβάλεται να του εγγυηθεί οτι θα είναι καλυμμένος στην περίπτωση που θα συμβεί κάτι παρόμοιο η οτιδήποτε άλλο στραβό στο ανταλλακτικό που τοποθετήθηκε από εξουσιοδοτημένα χέρια.

Μια εταιρία όποια κι αν είναι αυτή, δεν έχει υποχρέωση να δώσει στα ανταλλακτικά της ίση χρονικά εγγύηση με την εγγύηση που συνοδεύει τα αγαθά της κατά την αγορά τους, όμως υποχρεούται να δώσει εκ'νέου εγγύηση έστω και για μικρότερο χρονικό διάστημα εφόσον το καινούργιο ανταλλακτικό τοποθετηθεί απο μηχανικό αντιπροσωπείας.

Δεν το'χω διασταυρώσει από πουθενά αυτό, δουλεύω όμως σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων η οποία δουλεύει με αυτό τον τρόπο κι σε όσες άλλες έχω ρωτήσει ισχύει το ίδιο στο θέμα της εγγύησης. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και σε μια αντιπροσωπεία μοτοσυκλετών ;

Γνώμη μου είναι να το ξεκαθαρίσει :beer:

alex14
31/01/2007, 10:10
Το λογικο ειναι να δωσουν επιπλεον 2 χρονια εγγυηση μονο
για το μοτερ το οποιο καταλαβαινω θα ειναι κουτα και οχι
επισκευασμενο. Εαν δεν δωσουν να το ψαξει νομικα.

:wave2:

kalesin
31/01/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το λογικο ειναι να δωσουν επιπλεον 2 χρονια εγγυηση μονο
για το μοτερ το οποιο καταλαβαινω θα ειναι κουτα και οχι
επισκευασμενο. Εαν δεν δωσουν να το ψαξει νομικα.

:wave2:


ακριβως, αν δεν κανω λαθος λαθος το ιδιο ειχε συμβει κ με τον Λαμπρο [Tropeas]

Του εγινε αντικατασταση μηχανης με καινουργια [ολοκληρη κουτι, οχι ανταλλακτικα] κ πηρε κανονικα τα 2 χρονια εγγυησης που δικαιουται...



Πες στο φιλο σου να το ψαξει

:wave2:

kalesin
31/01/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Μια εταιρία όποια κι αν είναι αυτή, δεν έχει υποχρέωση να δώσει στα ανταλλακτικά της ίση χρονικά εγγύηση με την εγγύηση που συνοδεύει τα αγαθά της κατά την αγορά τους, όμως υποχρεούται να δώσει εκ'νέου εγγύηση έστω και για μικρότερο χρονικό διάστημα εφόσον το καινούργιο ανταλλακτικό τοποθετηθεί απο μηχανικό αντιπροσωπείας.

Δεν το'χω διασταυρώσει από πουθενά αυτό, δουλεύω όμως σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων η οποία δουλεύει με αυτό τον τρόπο κι σε όσες άλλες έχω ρωτήσει ισχύει το ίδιο στο θέμα της εγγύησης. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και σε μια αντιπροσωπεία μοτοσυκλετών ;

Γνώμη μου είναι να το ξεκαθαρίσει :beer:


εισαι σιγουρος γι' αυτο; εχω την εντυπωση πως η νομοθεσια της Ευρωπαικης ενωσης, υποχρεωνει ολους τους κατασκευαστες, ολως των αγαθων να παρεχουν 2 χρονια εγγυηση. Μηπως ομως υπαρχει καποιο παραθυρακι; Η μηπως καποια εταιρεια εκμεταλευεται το γεγονος για να γλυτωνει/κερδιζει απο τον κοσμο;


:τσαι:

makis206
31/01/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
εισαι σιγουρος γι' αυτο; εχω την εντυπωση πως η νομοθεσια της Ευρωπαικης ενωσης, υποχρεωνει ολους τους κατασκευαστες, ολως των αγαθων να παρεχουν 2 χρονια εγγυηση. Μηπως ομως υπαρχει καποιο παραθυρακι; Η μηπως καποια εταιρεια εκμεταλευεται το γεγονος για να γλυτωνει/κερδιζει απο τον κοσμο;
:τσαι:

Δεν ήμουν σίγουρος οτι όλες οι εταιρίες έχουν υποχρέωση να εγγυώνται για όλα τους τα προϊόντα γι'αυτό είπα οτι δεν το έχω διασταυρώσει.

Ακόμα καλύτερα λοιπόν αν ισχύει αυτό περι Ευρωπαϊκής ένωσης, σ'αυτή την περίπτωση ο φίλος με το CBR μπορεί όχι μόνο να ζητήσει, αλλά να απαιτήσει να του εγγυηθούν για το μοτέρ και την αντικατάστασή του με εγγύηση που θα ξεκινά απ'την ημερομηνία που θα παραλάβει έτοιμο το μηχανάκι του.

:χυμός καρότο που κάνει καλό στο δέρμα:

:lol: :lol:

periklisk
31/01/2007, 11:22
Πακέτο έφαγε το παλικάρι λέμε :(

Ευτυχώς που δεν έφαγε τούμπα ...

kalesin
31/01/2007, 11:46
Λοιπον, σε μια γρηγορη ματια που εριξα το καθεστως εγγυησεων ειναι [για μενα τουλαχιστον που δεν εχω τις απαραιτητες νομικες γνωσεις] λιγακι θολο

απο την μια, η οδηγια του Υπουργειου Εμποριου των ΗΠΑ σχετικα με τις εξαγωγες προς την Ευρωπαικη Ενωση δηλωνει καθαρα (http://www.cedarrapids.org/_includes/fileblob.asp?I=16&table=content&ext=pdf) τα 2 χρονια, χωρις απο την γρηγορη αναγνωση να ξεχωριζει ολοκληρωμενα προιοντα ή εξαρτηματα αυτων

Απο την αλλη η Οδηγια Της Ευρωπαικης Ενωσης (http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEXnumdoc&lg=el&numdoc=31999L0044&model=guichett) δεν αναφερει καπου καποιο ελαχιστο υποχρεωτικο χρονο εγγυησης.


Αυτα με μια γρηγορη αναγνωση κ ψαξιμο. Ελπιζω να καταφερω σημερα απο το σπιτι να βρω κ καποια αλα εγγραφα, κ ισως φτιαξω κ ενα ξεχωριστο θεμα με τα δικαιωματα μας σαν καταναλωτες

αυτα



:χυμος ακτινιδιου που κανει καλο στην κενωση: για τον εξυπνο

:lol: :lol:

makis206
31/01/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
:χυμος ακτινιδιου που κανει καλο στην κενωση: για τον εξυπνο
:lol: :lol:

Όχι !!:eyepop: :nono:

Αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34699) !!:a53: :a53:



:rotflmao: :rotflmao:

SeNNinhA
31/01/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το λογικο ειναι να δωσουν επιπλεον 2 χρονια εγγυηση μονο
για το μοτερ το οποιο καταλαβαινω θα ειναι κουτα και οχι
επισκευασμενο. Εαν δεν δωσουν να το ψαξει νομικα.

:wave2:


Αν διαβάσετε τον νόμο περι προστασίας καταναλωτή, ορίζει ότι είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρεία μετά την επισκευή να δώσει εκ νέου νέα εγγύηση 2 χρόνων κατ'ελάχιστο ΜΟΝΟ για το ανταλλάκτικό που αλάχθηκε.

Στην προκειμένη περίπτωση ανταλλακτικό θεωρείται ΟΛΟΣ ο κινητήρας οπότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο κινητήρας έχει εγγύηση 2 χρόνων.

Αυτό που λέω είναι σίγουρο (το έχω τσεκάρει για άλλο πράγμα) και δεν υπόκειται σε παρερμηνίες.

Αν αρνηθούν τότε παρε τις ενώσεις καταλωτών και θα το κυνηγήσουν αυτοί για εσένα. Τηλέφωνα αν θέλεις στείλε ΠΜ

kalesin
31/01/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αν διαβάσετε τον νόμο περι προστασίας καταναλωτή, ορίζει ότι είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρεία μετά την επισκευή να δώσει εκ νέου νέα εγγύηση 2 χρόνων κατ'ελάχιστο ΜΟΝΟ για το ανταλλάκτικό που αλάχθηκε.

Στην προκειμένη περίπτωση ανταλλακτικό θεωρείται ΟΛΟΣ ο κινητήρας οπότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο κινητήρας έχει εγγύηση 2 χρόνων.

Αυτό που λέω είναι σίγουρο (το έχω τσεκάρει για άλλο πράγμα) και δεν υπόκειται σε παρερμηνίες.

Αν αρνηθούν τότε παρε τις ενώσεις καταλωτών και θα το κυνηγήσουν αυτοί για εσένα. Τηλέφωνα αν θέλεις στείλε ΠΜ

Μηπως εχεις καπου αυτον το νομο;

προσπαθω να τον βρω

βρηκα καποια πραγματα στην σελιδα της Ευρωπαικης Ενωσης, ενω επικοινωνησα κ μαζι τους για να μου στειλουν ολα τα εγγραφα. Αν εχεις καπου κ το νομο, ισως θα επρεπε να φτιαξουμε ενα ξεχωριστο θεμα για τα δικαιωματα κ τις υποχρεωσεις μας σαν καταναλωτες γενικοτερα, αλλα κ σαν συναλλασομενοι με αντιπροσωπειες/συνεργεια/μεταπωλητες κτλ

:wave2:

H.A.Balafoutre
31/01/2007, 14:27
Παίδες, γιατί τόσος ντόρος με την εγγύηση?

Δεν ήταν από επίσημο αντιπρόσωπο? Αν δεν ήταν.....:sick:, αλλά αν ήταν θα έπρεπε να κινηθούν τουλάχιστον ώς εξής, να στείλουν το μοτέρ Ιαπωνία, να διαπιστώσουν τις πταίει και μετά να αποφανθούν. Δεν είναι και λίγο πράμα το κορυφαίο μουντέλο της εταιρείας να κάνει τέτοια κουλά. Δεν συμφέρει και την χονδα και καμία χονδα.

Στην Yamaha πάντως ξέρω πως τα αλλάζουν όλα εντός εγγύησης και πάντα μιλάμε για αγορά από επίσημη αντιπροσωπία και με εγγύηση για 1 χρόνο μετά.

Το περιστατικό του Tropea είναι ξεκάθαρο. Αλλά πάλι γιατί τόση πρεμούρα?

Μήπως το δίκτυο επίτηδες χολένει σε αυτό τον τομέα για να γλυτώνει το γαμησιάτικα? Και στο κάτω κάτω η χονδα ξέρει καλύτερα εσείς δεν ξέρετε (αν και κάθε περίπτωση είναι μοναδική, οι συνθήκες δεν είναι ποτέ οι ίδιες).

Πάντως να μην μείνει ξεκρέμαστο το thread αυτό.

Τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολλούς, όχι να τα σπάνε, μην τρελαθούμε κιόλας.....(κανέναν δεν τον συμφέρει να σπάει το μοτέρ)...έτσιιιιι, αλλά για να μην καλομαθαίνουμε τις αντιπροσωπίες να μας το παίζουν τρελίτσα στα δύσκολα.

SeNNinhA
31/01/2007, 14:43
Ναι τον έχω και κάπου έχω και το Link. θα το ποστάρω το βράδυ από το σπίτι ολόκληρο καθώς και τα τηλέφωνα από τις ενώσεις καταναλωτών.

Και προς ενημέρωση ΟΛΩΝ


Οι εγγυήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ είναι 2 ΧΡΟΝΙΑ για όλα τα κινητά αντικείμενα ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ καθώς και οι ανανεώσεις τους μετά από επισκευή.


Οι εταιρείες κάνουν την πάπια και ακόμη δίνουν 1 χρόνο οι πιο πολλές αλλά αυτό δεν ισχύει ότι και αν λένε. Έχουν τελεσιδικήσει υποθέσεις στα δικαστήρια σχεδόν για τα πάντα και αν σας αρνηθούν απλά τους στέλνετε στις ενώσεις καταναλωτών και το κυνηγούν για εσάς.

SeNNinhA
31/01/2007, 19:17
Λοιπόν:

Ο νόμος για την προστασία του καταναλωτή είναι ο

Υπ'αριθμ: 3043 του 2002

και δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεbως στο τεύχος 192 στις 21 Αυγούστου 2002


Για όποιον θέλει να τον κατεβάσει βρίσκεται ΕΔΩ (http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf)

(http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf)



Τα βασικά σημεία:

1) Η ελάχιστη διάρκεια εγγύησης είναι τα 2 ΧΡΟΝΙΑ. Τελεία και παύλα

2) Από τον παραπάνω νόμο ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ τα προϊόντα πληροφορικής ότι κι αν σας λένε στο κατάστημα. (Εχω πάρει εγγύηση από το ΠΛΑΙΣΙΟ 2 χρόνων αντί για 1 με βάση αυτό και μετά από πολλές κουβέντες και αφού τους πήγα τον νόμο)

3) Η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για ΟΛΗ την διάρκειά της ως προς κάθε ΝΕΟ προϊόν αντικατάστασης ή ως προς κάθε ανταλλακτικό.

4) Αν ενα νέο προϊόν που χαλάσει προκαλέσει και άλλες ζημιές αξίας άνω των 500 ευρώ, τότε δικαιούστε αποζημίωση.

5) Στις αγορές του Internet μπορείτε να επιστρέψετε -μέσα στις πρώτες 10 μέρες από την ημερομηνία ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ- ένα προϊόν και να πάρετε τα χρήματα πίσω απλώς και μόνο εαν ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΓΝΩΜΗ

6) Εαν η συσκευασία ενός προϊόντος που έχετε παραγγείλει από το Internet είναι στραπατσαρισμένη τότε ΜΗΝ το παραλλάβετε. Μετά ΔΕΝ θα δικαιούστε αντικατάσταση.

7) Σύμφωνα με τον νόμο 2414/1996 άρθρο 9, οι ΔΕΚΟ (πχ ΟΤΕ) είναι υποχρεωμένες να έχουν ενα χάρτη υποχρεώσεων στον οποίο να αναφέρονται με ακρίβεια τα χρονικά όρια κάθε αίτησης. Οι καθυστερήσεις ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ

8) Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας πρέπει να μην χρεώνουν τις "χαμένες κλήσεις" (ποιος κοιτάει τον λογαριασμό και θυμάται τι πήρε όμως....)


Τα παραπάνω τα βρήκα στο τεύχος 21 του PC WORLD και μου φάνηκαν απείρως χρήσιμα.

SeNNinhA
31/01/2007, 19:38
Που μπορείτε να απευθύνεστε:

- ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ_____________ 1520, 210-3829640____ www.efpolis.gr

- ΕΚΑΤΟ (Ελληνική Καταναλωτική Οργάνωση)_____ 2310-949321_________ www.ekato.gr

- Ένωση Πολιτών Παρέμβαση ________________ 210-3612963, 3616254___ www.paremvassi.gr

- ΕΚΠΟΙΖΩ (Ένωση Καταναλωτών Ποιότητα Ζωής)__ 210-330444__________ www.ekpizo.gr

- Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή _____________ 210-3847253, 3893104___ www.eccefpolis.gr

- NEO INKA Ινστιτούτο Καταναλωτών__________ 210-9577877-9__________ www.inka.org.gr

- ΚΕΠΚΑ (Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών)_____ 801-11-17200___________ www.kepka.org

- Συνήγορος του Πολίτη _______________________ 210-7289600_________ www.synigoros.gr

- Υπουργείο Ανάπτυξης______________________ 210-6969000, 6969219____ www.ypan.gr

SeNNinhA
31/01/2007, 19:58
Μας ενδιαφέρει κυρίως για ρουχισμό


76481

SeNNinhA
31/01/2007, 20:01
Δηλαδή ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να περιμένεις και πάρα πολύ για την επισκευή/αντικατάσταση του προϊόντος. Πρέπει να περιμένεις τόσο όσο δεν σου δημιουργείται πρόβλημα από την καθυστέρηση.


76482

SeNNinhA
31/01/2007, 20:03
Προσοχή στο τι υπογράφετε. Αν σας εχουν ενημερώσει για ελλάτωμα τότε δεν ισχύει η εγγύηση για το ελλάτωμα


76483

SeNNinhA
31/01/2007, 20:06
Δηλαδή εαν το δώσετε πίσω σας δίνουν και τους ΤΟΚΟΥΣ και τα έξοδα ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ πχ


76484

SeNNinhA
31/01/2007, 20:10
5 ΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ------> ΑΚΙΝΗΤΑ

3 ΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ -------> ΚΙΝΗΤΑ


76485

SeNNinhA
31/01/2007, 20:12
Για το Internet κυρίως αλλά και για αποστολές εσωτερικού

Από την στιγμή της παραλλαβής ισχύει η εγγύηση


76486

SeNNinhA
31/01/2007, 20:15
Για να μην σας καθυστερούν με τα "θα δούμε", ¨θα ρωτήσω", "θα σας απαντήσω", "θα ειδοποιήσουμε το εργοστάσιο" κλπ

και φυσικά ξέρετε ότι συνήθως τα πράγματα χαλάνε λίγο πριν ή λίγο μετά την λήξη της εγγύησης...


76487

kalesin
31/01/2007, 20:37
Επειδη τα οσα παρεθεσε ο SeNNinhA, εκτος απο την γενικοτερη πληροφορηση μας σαν καταναλωτες, οφελουν ολους οσους συναλλομαστε με αντιπροσωπειες, συνεργεια, μαστορους, "μαστορους", ανταλλακτικαδες κτλ, μηπως θα επρεπε να μεταφερθουν απο καποιον μοδερατωρα σε καποιο καινουργιο threadακι;

κ για να μαζευτει η τεκμηριωση ,με εγγραφα σε ενα σημειο κ για να μην επιβαρυνεται ενα ασχετο ποστ, αλλα κ να ειναι ευκαιρο σε πρωτη ζητηση απο οσους θελουν να ξερουν τι δικαιωματα εχουν σαν καταναλωτες;

Περιμενω επισης κ τις απαντησεις απο Ευρωπαικη Ενωση σχετικα με το Ευρωπαικο Θεσμικο Πλαισιο..



@ SeNNinhA

:beer: :beer:

:wave2:

SeNNinhA
31/01/2007, 20:45
Ευθύνη για την εγγύηση έχει ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ

Για να μην σας παραμυθιάζουν τα καταστήματα ότι την εγγύηση την παρέχει η εταιρεία κατασκευής και αυτοί δεν έχουν σχέση. ΕΧΟΥΝ 100% ΕΥΘΥΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ εφόσον το πουλάνε στο κατάστημα.


Έτσι πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ εγγύηση 2 χρόνων και για το Laptop και για τον εκτυπωτή (η εργοστασιακή ήταν 1 χρόνο, φυσικά παράνομη κι αυτή)


76510

SeNNinhA
31/01/2007, 20:52
Εδώ πατάνε οι εταιρείες υπολογιστών και ηλεκτρονικών γιατί λένε ότι δεν παραμένουν σύγχρονα περισσότερο από 2 έτη.

Το θέμα έχει τελεσιδικήσει με δικαίωση των καταναλωτών οπότε και εδώ ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ΕΤΗ.


Δηλαδή το printer ή το Laptop είμαι υποχρεωμένος να το αλλάζω κάθε 2 χρόνια? :hypnotize :hypnotize


76511

SeNNinhA
31/01/2007, 20:53
Εδώ ακριβώς λέει ότι κάθε ανταλλακτικό ή προϊόν αντικατάστασης έχει ΝΕΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΓΓΥΗΣΗ


76512

SeNNinhA
31/01/2007, 20:55
Εδώ είναι ΟΛΟ το υπόλοιπο ζουμί αλλά είναι πιο πολύ για ότι δεν αναφέρεται εδώ. Γιατί ο νέος νόμος δεν είναι ακριβώς νέος αλλά ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟΣ στις παλαιώτερες διατάξεις που ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να ισχύουν στα υπόλοιπα.


76513

dessert
31/01/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εδώ είναι ΟΛΟ το υπόλοιπο ζουμί αλλά είναι πιο πολύ για ότι δεν αναφέρεται εδώ. Γιατί ο νέος νόμος δεν είναι ακριβώς νέος αλλά ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟΣ στις παλαιώτερες διατάξεις που ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να ισχύουν στα υπόλοιπα.

:look: Δε λέω... Μια χαρά τα λέτε και μπράβο...:look:
Αλλά το παλουκάρι που έπεσε...:look: και που έσπασε ο κινητήρας του... και έχει τόσα στο κεφάλι του ... θα καθήσει να τους κυνηγίσει;;;:confused:

Ποίος θα έμπενε σε τέτοιο κυκεώνα;;;:confused:

Και ποιός έχει την εντύπωση οτι οι εταιρίες δεν το σκέφτηκαν πρίν απο αυτόν;


Μια φορά και ένα καιρό,ένας με έριξε την ώρα που ήμουνα στα φανάρια και περίμενα το πράσινο.Έσπασα την κλείδα μου και δεν ανέβηκα σε μοτοσυκλέτα για 9 μήνες. Ο αξιωματικός υπηρεσίας θεώρησε σωστό να μην γράψει το συνβάν γιατί σχολούσε... Εγώ τον βρήκα τον Φούστη αλλά με τι να τον κατηγωρήσω;;;Μήπως να δώσω τον αξιωματικό για παράβαση καθήκοντός;;; Το αναφέρω γιατί το δίκιο μας κάπου εκεί είναι, αλλά κοστίζει... Και καμιά φορά το κόστος δεν μπορούμε να το πληρώσουμε...

:wave2:

nktR
01/02/2007, 08:12
καλημέρα. Όλες οι μοτό που έχουν εγγύηση καλύπτονται από Ευρωπαϊκή εγγύηση από όπου και να έχουν αγοραστεί. Συγκεκριμένα το GSXR που έχω το έχω αγοράσει μέσω internet από Γερμανία. Η μοτό ήταν 1 έτους. Πήρα όλα τα χαρτιά και της εγγύησης φυσικά όπου αναγράφεται: Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή και ισχύει για τα παρακάτω κράτη: Γερμ, Ισπ, Ιταλ.....κλπ....κλπ. Greece.
Από τη στιγμή που ο κεντρικός αντιπρόσωπος και διανομέας Ευρώπης, για τη Suzuki είναι Γερμανία, έχει την εξουσιοδότηση από τη Suzuki Japan και τυπώνει εγγυήσεις δεν μπορεί κανένας Σφατιανάκης, Σαρατσιάκης, 3 Ημιτασιόν Α.Ε. να αρνηθεί να καλύψει εγγύηση. Συγκεκριμένα για την Honda κεντρικός αντιπρόσωπος και διανομέας Ευρώπης είναι η Ολλανδία. Να βρεί την εγγύησή του λοιπόν και να ξεκινήσει διαδικασία με τον αντιπρόσωπό μας .

άντε να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε

*σε τέτοιες περιπτώσεις αγορών καλό είναι να πληρώνεται Νομική Προστασία DAS ή ARAG (60ευρώ το χρόνο) για να τρέχουν αυτοί για σας χωρίς έξοδα δικηγόρου.
:sun:

tassosrr
01/02/2007, 08:35
loipon...
to moter zitithike apo ton sarakaki na lithi kai na stalei ekei gia na eksetasoun ti sinebei kai meta galia...gia iaponia den ksero!
kai etsi egine!(apo to eksousiodotimeno katastima/antiprosopia).
bebea auti i doulia exei apo ton augousto/semptembri kai akoma perimeni to palikari(kai plironei kai doseis)!
tora o antiprosopos einai dikos tou anhropos kai den mporei na kanei tipota parapano apo auta pou tou zitithikan apo ta kentrika!
auta me tous nomous pou esteile o sennina tha tou ta steilo pantos giati einai poli endiaferon!

makari na min ertho stin thesi tou pote pantos kai kanenas apo esas!!!!

SeNNinhA
01/02/2007, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
:look: Δε λέω... Μια χαρά τα λέτε και μπράβο...:look:
Αλλά το παλουκάρι που έπεσε...:look: και που έσπασε ο κινητήρας του... και έχει τόσα στο κεφάλι του ... θα καθήσει να τους κυνηγίσει;;;:confused:

Ποίος θα έμπενε σε τέτοιο κυκεώνα;;;:confused:




Γι αυτό έβαλα και όλες τις καταναλωτικές οργανώσεις πιο πάνω. Τους αναφέρεις το γεγονός, τους δίνεις και ότι στοιχεία έχεις και αναλαμβάνουν αυτές με το νομικό τους τμήμα που τα ξέρει καλύτερα από αλλους δικηγόρους γιατί ασχολείται αποκλειστικά με αυτά, και το τρέχουν το όλο θέμα. Εσύ ελάχιστα ασχολείσαι. Και παίρνεις και ότι άλλη αποζημίωση δικαιούσαι έτσι.

Πχ. σχετικά με το παλικάρι εδώ, μπορείς να πάρεις αποζημίωση για όλο το χρόνο που βρίσκεσαι χωρίς μηχανή και πληρώνεις για να μετακινήσαι με άλλο τρόπο, αποζημίωση για ψυχική οδίνη την ώρα του ατυχήματος, αποζημίωση για ζημιές σε εξοπλισμό κλπ. Αν μην τι άλλο έχουν ενα δικηγόρο να τους τσιγκλάει συνέχεια και σου κάνουν την δουλειά γρηγορότερα ακόμη και μόνο λόγω της σοβαρής αντιμετώπισης και του πιθανού έστω κινδύνου να πληρώσουν όλα παραπάνω.

Εγώ πάντως έχοντας αντίγραφο του παραπάνω νόμου κερδισμένος βγήκα μέχρι τώρα στις συναλλαγές μου απλά και μόνο με την επείδηξή του.

zireous
03/02/2007, 21:40
Βρε συ SeNNinhA, κάνε το ψυχικό και κάνε ένα ποστ με όλα τα παραπάνω που έγραψες στα 'Στραβά και Ανάποδα' και κάθε φορά που μπαίνω στο νετ θα πρήζω καί εγώ τους μοντεράτορες να το στικοποιήσουνε...


Είναι μέγιστη απάτη σε βάρος όλων το να μην τα γνωρίζουμε.

lampros_fazer
03/02/2007, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Επειδη τα οσα παρεθεσε ο SeNNinhA, εκτος απο την γενικοτερη πληροφορηση μας σαν καταναλωτες, οφελουν ολους οσους συναλλομαστε με αντιπροσωπειες, συνεργεια, μαστορους, "μαστορους", ανταλλακτικαδες κτλ, μηπως θα επρεπε να μεταφερθουν απο καποιον μοδερατωρα σε καποιο καινουργιο threadακι;

κ για να μαζευτει η τεκμηριωση ,με εγγραφα σε ενα σημειο κ για να μην επιβαρυνεται ενα ασχετο ποστ, αλλα κ να ειναι ευκαιρο σε πρωτη ζητηση απο οσους θελουν να ξερουν τι δικαιωματα εχουν σαν καταναλωτες;
+100..0

Nα μαζευτούν κάπου και να γίνουν sticky..

Nostra
05/02/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
+100..0

Nα μαζευτούν κάπου και να γίνουν sticky..


επειδή πολλοί το είπατε....


το θέμα με τις εγγυήσεις έχει πολλάκις αναφερθεί μέσα στο φόρουμ...


-είναι πανευρωπαικές

-δεν είναι στα χέραι του κάθε τοπικού αντιπροσώπου να αποφασίσει

-καλύπτονται από νόμους (ελληνικούς ΚΑΙ ευρωπαικούς)

-απλά ο κόσμος έχει άγνοια και καθόλου καταναλωτική ευθύνη και αποφεύγει την πίεση.



Οσο για τα πληροφοριακά ποστς του SeNNinhA μπορεί ο ίδιος να τα ποστάρει σε ένα καινουριο thread το οποίο θα μπει στην κατάλληλη κατηγορία...

Αν ψάξετε βέβαια μέσα στο φόρουμ θα βρείτε όλες αυτές τις πληροφορίες (και αρκετές άλλες) από παλιά... απλά κανείς δε θυμάται (και δε ξέρει) τα δικαιώματά του παρά μόνο όταν τα χρειαστεί...


:wave2: :wave2:

NikosRR
05/02/2007, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
:rotflmao: :rotflmao:


καιοτι σημερα θα παει Πετρελη με τη τεομοτο


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Έτσι πουλάει η kawa δλδ!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tassosrr
06/02/2007, 09:57
senninha koita ta pm sou!

zireous
06/02/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Αν ψάξετε βέβαια μέσα στο φόρουμ θα βρείτε όλες αυτές τις πληροφορίες (και αρκετές άλλες) από παλιά... απλά κανείς δε θυμάται (και δε ξέρει) τα δικαιώματά του παρά μόνο όταν τα χρειαστεί...


:wave2: :wave2:

Και γι' αυτό υπάρχουνε τα στίκι. :D

Nostra
06/02/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Και γι' αυτό υπάρχουνε τα στίκι. :D


και η αναφορά στους αρμόδιους διαχειριστές... (http://www.moto.gr/forums/report.php?s=&postid=660491)

ή το shouting στις προτάσεις και σχόλια....


:winka: :winka: :winka:

gcrook
06/02/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και η αναφορά στους αρμόδιους διαχειριστές... (http://www.moto.gr/forums/report.php?s=&postid=660491)

ή το shouting στις προτάσεις και σχόλια....


:winka: :winka: :winka:

Στο οποια κατηγορια καλο θα ειναι να ριχνετε και καμια ματια που και που εσεις οι μοδιστρες.
Μην σου πω να απαντατε κιολας.

Nostra
06/02/2007, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στο οποια κατηγορια καλο θα ειναι να ριχνετε και καμια ματια που και που εσεις οι μοδιστρες.
Μην σου πω να απαντατε κιολας.


τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, αγαπητέ μπιελοχτυπημένε



:wave2: :wave2: :wave2:



:lol: :lol: :lol:

gcrook
06/02/2007, 17:13
When the going gets tough the tough get going.:hypnotize

Nostra
06/02/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
When the going gets tough the tough get going.:hypnotize


Asta la victoria siempre mi amigo y tu quieres tenar un honda ...

gcrook
06/02/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Asta la victoria siempre mi amigo y tu quieres tenar un honda ...

Και μετα ειδες το κεφαλι του τερατος του ΛοχΝες αυτοπροσωπως ε;:hypnotize

tassosrr
06/02/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και μετα ειδες το κεφαλι του τερατος του ΛοχΝες αυτοπροσωπως ε;:hypnotize

tsi stoua mo taniiii??

Nostra
06/02/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
tsi stoua mo taniiii??


si , ma que so tani ni stono... :wave2:

tassosrr
06/02/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
si , ma que so tani ni stono... :wave2:

auto pou petakses tora ti einai mo ntiali??
:confused:

Nostra
06/02/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
auto pou petakses tora ti einai mo ntiali??
:confused:

φυσικά.. :smokin:

tassosrr
06/02/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
φυσικά.. :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: den katalabes xristo apo oti eipa?:rotflmao: :rotflmao:

ou ti tsi mpipithene ti mpipordene!!!
:wave2: :beer: