PDA

View Full Version : Kawasaki Versys Εντυπώσεις ενός «απλού» χρήστη!



powerphot
27/01/2007, 17:49
Για να πω την αλήθεια είναι η πρώτη φορά που μπήκα στον πειρασμό να κάνω ένα «επίσημο» test drive σε μια μηχανή που πρώτο είδα σε φωτογραφία πριν ακόμα αρχίσει να εμφανίζεται συχνά στους δρόμους.:blush:
Έχω δοκιμάσει κι άλλες φορές να οδηγήσω διάφορα μοντέλα, αλλά εντελώς στην τύχη λόγω γνωριμίας με κάποιον ιδιοκτήτη.
Αυτό το μοντέλο όταν βγήκε κάποιοι έδειξαν, όπως πάντα (και φυσικό είναι, γούστα είναι αυτά), την απέχθεια τους:yuck: κι άλλοι τρελάθηκαν όταν το είδαν.:a8:
Εγώ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία, κι έτσι να’ μαι Σάββατο πρωί επάνω στο Versys να κόβω βόλτες.:a25: :a25: (πολύ το γούσταρα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα δείτε σύντομα τον πήγασο στις… «αγγελίες» ).:lol: :lol:


76140

powerphot
27/01/2007, 17:49
Η κριτική που θα διαβάσετε δεν έχει να κάνει με κανενός είδους διαφήμιση και προπαντός δεν γίνεται από κάποιο εξειδικευμένο η τεχνικά καταρτισμένο άτομο στο δίτροχο χώρο.:nono:
Είναι μια κριτική «Ενός απλού χρήστη» (εξ ου κι ο τίτλος του ποστ) όπως είμαστε οι περισσότεροι.
Σε μια πρώτη οπτική επαφή το μόνο που σου θυμίζει κάτι είναι το μπροστά φανάρι το οποίο είναι ίδιο η σχεδόν ίδιο με το φανάρι του pegaso STRADA-TRAIL. :winka:


76141

powerphot
27/01/2007, 17:50
Το ψαλίδι όσον αφορά τον σχεδιασμό και την κλίση του σου δίνει την αίσθηση ενός «στιβαρού» σημείου της μηχανής.
Το δε δισκόφρενο ταιριάζει ωραία στο μάτι με τις χυτές ζάντες που σε προϊδεάζουν για την σταθερότητα του στο δρόμο, παρόλο που έχεις την εντύπωση ότι οδηγείς ένα ελαφρύ μηχάνημα κι όχι 650cc.:a2:


76142

powerphot
27/01/2007, 17:50
Το μπροστά φρενάρει ικανοποιητικά και χωρίς πολύ δύναμη αλλά (δεν ξέρω) :rolleyes: ίσως έπρεπε να είναι λίγο πιο σκληρές οι μπροστά αναρτήσεις. Πάντως οι δύο δίσκοι δουλεύουν σωστά και σε κάνουν να μη καταλαβαίνεις πότε φρενάρεις.:smilea:


76143

powerphot
27/01/2007, 17:51
Το ταμπλό είναι λιτό και εύχρηστο για όποιον δεν ζητά πολύπλοκα designs.
Η ζελατίνα είναι σχετικά καλή και δεν έδειχνε να μου δημιουργεί πρόβλημα.
Η ίδια όπως φαίνεται και στη φωτό έχει δυνατότητα να ανέβει η να κατέβει κάποια εκατοστά ανάλογα το ύψος του αναβάτη Πάντως απ’ ότι ρώτησα υπάρχει και ψηλότερη after market. :winka:


76144

powerphot
27/01/2007, 17:52
Κατά τα άλλα το σουλούπι του είναι πολύ μαζεμένο και συμπαθητικό.
Όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του και τον κινητήρα του, όλοι ξέρουμε ότι είναι σχεδόν αυτός του ER-6 με κάποιες βελτιώσεις γι’ αυτήν την κατηγορία, δηλ στο πιο «Off» αλλά δεν θα αναφερθώ σ’ αυτά, παρά μόνο όσον αφορά την οδήγηση και την συμπεριφορά του στους γνωστούς δρόμους της Αθήνας που ευτυχώς σήμερα κάποιοι ήταν άδειοι και μπόρεσα να το ανοίξω λίγο.:winka:
Όσον αφορά τις επιδώσεις του σε καμιά περίπτωση δεν σου δίνει την εντύπωση ότι οδηγείς ΜΟΝΟ 650cc αλλά παραπάνω.:eyepop:
Χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια και πολύ γρήγορα κατάφερα να φτάσω τα 180 :D κι εξ ίσου εύκολα να μειώσω την ταχύτητα.
Η ευελιξία του ανάμεσα στην κίνηση είναι απίστευτη ακόμα και στο μποτιλιάρισμα.
Αρπάζει γρήγορα, επιταχύνει γρήγορα και σε βγάζει εύκολα από δύσκολες καταστάσεις. :a013:


76145

powerphot
27/01/2007, 17:53
Για ένα test drive αυτής της διάρκειας ένα μόνο παθητικό η αρνητικό σημείο, όπως θέλετε πέστε το μπορώ να επισημάνω.
Εργονομικά λάθος θέση στους μπροστά μασπιέδες.:sick: Το «καλάμι» μου ακόμα πονάει. :(
Βρίσκονται σε ένα σημείο έτσι ώστε, όσο άνετα κι απροβλημάτιστα ταξιδεύεις χωρίς να σε ενοχλεί σε τίποτα η θέση οδήγησης, μόλις σταματήσεις και κάνεις να κατεβάσεις τα πόδια κάτω, ο μασπιές ακουμπά στο πόδι. :evil:
Αυτό σε κίνηση μέσα στην πόλη είναι πολύ κουραστικό κι επώδυνο τις περισσότερες φορές. Μετά την διαδρομή όταν αφήσεις την μηχανή αισθάνεσαι ότι τελείωσες ένα «ματς» ποδοσφαίρου.:lol: :lol:


76146

powerphot
27/01/2007, 17:53
Γενικά αν με ρωτούσε κάποιος αν θα το έπαιρνα θα έλεγα ΝΑΙ εφ όσον αλλάξουν θέση στους μασπιέδες. Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ εύκολο, διασκεδαστικό, ελαφρύ, εύχρηστο, ταξιδιάρικο μηχανάκι που με αυτό μπορείς να πας παντού εκτός βέβαια από enduro-εκδρομές.:D



Υ.Γ Ευχαριστώ τον Γιώργο (AFTER) που με τις εντυπώσεις που είχε γράψει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=623040#post623040) με έκανε να ξεσηκωθώ και να πάω να κάνω αυτό το test drive που πολύ το φχαριστίθηκα!:a25: :a25:
Γιώργο περαστικά και πάλι:wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
27/01/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Για ένα test drive αυτής της διάρκειας ένα μόνο παθητικό η αρνητικό σημείο, όπως θέλετε πέστε το μπορώ να επισημάνω.
Εργονομικά λάθος θέση στους μπροστά μασπιέδες.:sick: Το «καλάμι» μου ακόμα πονάει. :(


Οπως και στο TDM900 ακριβως το ιδιο σοβαρο προβλημα.
Δεν μπορεις να κανεις οπισθεν χωρις επικαλαμιδες:rotflmao:
Οσο για τα υπολοιπα.... αναμενομενα!:wave2:

powerphot
27/01/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οπως και στο TDM900 ακριβως το ιδιο σοβαρο προβλημα.
Δεν μπορεις να κανεις οπισθεν χωρις επικαλαμιδες:rotflmao:
Οσο για τα υπολοιπα.... αναμενομενα!:wave2:

Και το TDM έτσι είναι?:confused:
Τι διάλο όλα τα μηχανάκια που συμπαθώ
χάλια μασπιέδες έχουν?:confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Smith
27/01/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Και το TDM έτσι είναι?:confused:
Τι διάλο όλα τα μηχανάκια που συμπαθώ
χάλια μασπιέδες έχουν?:confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

έτσι είναι αμα θέλεις japanese...:rotflmao: :rotflmao: :a5: :a22:
xi..xi..
πάντως μου φάνηκε πιο όμορφο άπ`ότι το είχα στο νου μου...
χμ..δηλαδή...τα βουναλάκια...τέλος...??:bigcry: :bigcry: :bigcry:

powerphot
27/01/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
έτσι είναι αμα θέλεις japanese...:rotflmao: :rotflmao: :a5: :a22:
xi..xi..
πάντως μου φάνηκε πιο όμορφο άπ`ότι το είχα στο νου μου...
χμ..δηλαδή...τα βουναλάκια...τέλος...??:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Κάτσε βρε αμέσως έβγαλες συμπέρασμα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kachius
27/01/2007, 18:34
...το "κόλπο" είναι να κατεβάζεις τα πόδια μπροστά από τα μαρσπιέ
(και όχι στο πλάϊ ή πίσω από αυτά όπως συμβαίνει συνήθως)

Ίσως το ίδιο βολεύει και για το versys :winka:

johnpan
27/01/2007, 18:41
Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις!! Ενθουσιάστηκα πάλι!! :a25: :a25:

Δε μου λες, είδες μεγάλες διαφορές στις ικανότητες στο στο χώμα από τον Πήγασο? Γιατί στις φωτο βλέπω το πήγες κ σε χωματόδρομο

byron
27/01/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Αυτό το μοντέλο όταν βγήκε κάποιοι έδειξαν την απέχθεια τους:yuck: κι άλλοι τρελάθηκαν όταν το είδαν.:a8:
Εγώ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία, κι έτσι να’ μαι Σάββατο πρωί επάνω στο Versys να κόβω βόλτες.


:eek: :eek:


Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Σε μια πρώτη οπτική επαφή το μόνο που σου θυμίζει κάτι είναι το μπροστά φανάρι το οποίο είναι ίδιο η σχεδόν ίδιο με το φανάρι του pegaso STRADA-TRAIL. :winka:


:a21: :a21: :a24: :a24:


Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Γενικά αν με ρωτούσε κάποιος αν θα το έπαιρνα θα έλεγα ΝΑΙ ......... με έκανε να ξεσηκωθώ και να πάω να κάνω αυτό το test drive που πολύ το φχαριστίθηκα!:a25: :a25:


:a06:


Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Τι διάλο όλα τα μηχανάκια που συμπαθώ

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαβάζοντας το παρόν thread μου ήρθε στο μυαλό η ρήση του Θ.Κολοκοτρώνη "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους " :D


76163

kalant
27/01/2007, 18:58
μια χαρα ειναι, το εχω δει απο κοντα χωρις να το οδηγησω...

περιμενω και το χιλιαρακι βεβαια... :D

ωραια μοτοπαρουσιαση εκανες φιλε...

:beer: :beer: :beer:

powerphot
27/01/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις!! Ενθουσιάστηκα πάλι!! :a25: :a25:

Δε μου λες, είδες μεγάλες διαφορές στις ικανότητες στο στο χώμα από τον Πήγασο? Γιατί στις φωτο βλέπω το πήγες κ σε χωματόδρομο

John καμιά σχέση με τον πήγασο στο χώμα.
Ο πήγασος στο χώμα μπροστά του είναι "καθαρόαιμο":lol:
Αρκεί να σου πω ότι όταν μπήκα στο χωματάκι κι έκανα να σηκωθώ όρθιος
νόμισα ότι είχα ανέβει στην σέλα.:lol: :lol: :lol: Πολύ ψηλά!
Χάνεις εύκολα τον έλεγχο.
Οι μασπιέδες του πήγασου είναι χαμηλότερα και έχεις περισσότερη "επαφή" με την μηχανή.
Όχι το Versys δεν είναι για την ίδια χρήση όπως ένα συμβατικό "on-of".
Είναι πολύ καλό μηχανάκι για ταξίδι, καλή και ξεκούραστη θέση θέση οδήγησης,
και μπόλικη ροπή στον κινητήρα. Μ' αρέσει αλλά οι μασπιέδες με χαλάνε μια και
η χρήση που κάνω δεν είναι μόνο ταξίδια αλλά και πολύ κίνηση στην πόλη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από
kachius
..το "κόλπο" είναι να κατεβάζεις τα πόδια μπροστά από τα μαρσπιέ
(και όχι στο πλάϊ ή πίσω από αυτά όπως συμβαίνει συνήθως)

Ίσως το ίδιο βολεύει και για το versys

Οσο για τον kachius έχεις δίκιο, αλλά αμα δεν σε φτάνουν τα πόδια να κάνεις τέτοιους "ελιγμούς"
τι να κάνεις? να βάλεις...¨μπαλαντέζα"?:lol: :lol: :lol:

powerphot
27/01/2007, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:eek: :eek:
:a21: :a21: :a24: :a24:
:a06:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαβάζοντας το παρόν thread μου ήρθε στο μυαλό η ρήση του Θ.Κολοκοτρώνη "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους " :D
Μην είσαστε τόσο "απόλυτοι" όλοι εσείς οι ΑΠΟ 'ΚΕΙ! (http://www.apriliabikers.gr/html/) :lol: :rotflmao: :lol:

Tropeas
27/01/2007, 19:05
Βρε Νίκο και απο τις φωτό δεν βλέπω πολύ ποιοτικά τα πλαστικά του και γενικότερα το φινίρισμά του...
ελπίζω να διαψευστώ απο κοντά...
Τελικά πάντως αισθητικά δεν μου αρέσει... (ενώ μου άρεσε...)

gcrook
27/01/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βρε Νίκο και απο τις φωτό δεν βλέπω πολύ ποιοτικά τα πλαστικά του και γενικότερα το φινίρισμά του...


Αετοματη μου εσυ:rotflmao: :rotflmao:
Να σου πω αδικο δεν εχεις λογικα μπουρδελο θα'ναι.
Να κανουμε και καμια διαμαχη...

powerphot
27/01/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βρε Νίκο και απο τις φωτό δεν βλέπω πολύ ποιοτικά τα πλαστικά του και γενικότερα το φινίρισμά του...
ελπίζω να διαψευστώ απο κοντά...
Τελικά πάντως αισθητικά δεν μου αρέσει... (ενώ μου άρεσε...)

Ρε Λάμπρο πως μπ'ορεις να διακρίνεις ποιότητα πλαστικών απο φωτό σε lowres?
Όπως είπα και πιο πάνω γούστα είναι αυτά και ο καθένα έχει τα δικά του.:winka: :wave2:

powerphot
27/01/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αετοματη μου εσυ:rotflmao: :rotflmao:
Να σου πω αδικο δεν εχεις λογικα μπουρδελο θα'ναι.
Να κανουμε και καμια διαμαχη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
27/01/2007, 19:55
Μια χαρά μου φαίνεται, απ'την αρχή μ'άρεσε αλλά το φανάρι ενώ μου έδειχνε άσχημο, στις φωτό σου Νικόλα δεν δείχνει και τόσο χάλια. (αρχηγός είσαι στο φωτοσόπ ρε αθεόφοβε) :lol:

Με το καλό !

:beer: :beer:

Smith
28/01/2007, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
...το "κόλπο" είναι να κατεβάζεις τα πόδια μπροστά από τα μαρσπιέ
(και όχι στο πλάϊ ή πίσω από αυτά όπως συμβαίνει συνήθως)

Ίσως το ίδιο βολεύει και για το versys :winka:

ναι..και στο ενα χερι να κρατάς μια μπανάνα μήπως και να πηδάς από κλαρί σε κλαρί...???:rotflmao: :lol: :rotflmao:

powerphot
31/01/2007, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

:a21: :a21: :a24: :a24:
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Σε μια πρώτη οπτική επαφή το μόνο που σου θυμίζει κάτι είναι το μπροστά φανάρι το οποίο είναι ίδιο η σχεδόν ίδιο με το φανάρι του pegaso STRADA-TRAIL.



Βύρωνα επιμένεις ακόμα ότι το φανάρι δεν είναι σχεδόν ίδιο?:smokin:


76520

byron
01/02/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Σε μια πρώτη οπτική επαφή το μόνο που σου θυμίζει κάτι είναι το μπροστά φανάρι το οποίο είναι ίδιο η σχεδόν ίδιο με το φανάρι του pegaso STRADA-TRAIL. :winka:

Σχεδιαστικά μοιάζουν πολύ. Το Strada έχει πιο αιχμηρές σχεδιαστικά γραμμές και το φανάρι δεν ¨κυριαρχεί οπτικά¨ όπως συμβάινει στο Versys.
Το καμπύλο σχήμα του πάνω μέρους του νομίζω ότι κάνει την διαφορά και (μου) θυμίζει νεκροκεφαλή.

Τέσπα, γούστα είναι αυτά. Εσύ άλλωστε ανήκεις στην κατηγορία των θαυμαστών του:D


76542

Smith
01/02/2007, 21:32
ότι μοιάζουν..ΜΟΙΑΖΟΥΝ...ότι δε μου αρέσουν....ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ....:smokin: :D :smokin:

van ilias
19/05/2007, 15:31
Geia sou file mou,

diabaza me endiaferon ta sxolia sou gia to Versys.

Basika me endiafarei i mixani alla makropro8esma giati mou loipoun xlm se auta ta kubika.
Gia mixanika meri de 8a pw tipota giati de to katexw to a8lima, an kai mou xoun pei ta kalutera mexri twra.

To sxolio mou exei na kanei me tou marspiedes kai to oti enoxloun!

Basika to kavalisa, kai den eixa kamia apolutos enoxlisi. Ta podia polu aneta mporoun na perasoun apo to plai tou marspie (opws swsta egrapse kai kapoios allos). Gia tin akribia apo to plai kai mprostino meros tou marspie!

Kati allo, eimai kapou 1.82 opote pezei to rolo tou se eleu8eria kinisewn twn podiwn.
Isws loipon to problimataki me ton marspie pou aneferes na einai ontws problima gia
kapoious arketa kontiterous

Xwris pareksigisi etsi, den paristanw ton kamposo...apla otan eida ta sxolia sou me agxwses giati opws pro-eipa me endiaferei to mixanaki polu. Opote ta grafw ola auta gia na anakoufisw pi8anous endiaferomenous anagnwstes san kai tin afentia mou

Cheeers :beer:

Drive safe!!!

powerphot
19/05/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από van ilias
Geia sou file mou,
Kati allo, eimai kapou 1.82 opote pezei to rolo tou se eleu8eria kinisewn twn podiwn.
Isws loipon to problimataki me ton marspie pou aneferes na einai ontws problima gia
kapoious arketa kontiterous

Xwris pareksigisi etsi, den paristanw ton kamposo...apla otan eida ta sxolia sou me agxwses giati opws pro-eipa me endiaferei to mixanaki polu. Opote ta grafw ola auta gia na anakoufisw pi8anous endiaferomenous anagnwstes san kai tin afentia mou

Cheeers :beer:

Drive safe!!!
Μέσα έπεσες! Δεν είμαι και το πρώτο μπόϊ!:winka: :lol:
Αλλά όπως γράφει και στον τιτλο του ποστ..."Versys Εντυπώσεις ενός «απλού» χρήστη!" κι όχι όλων!
Σου εύχομαι να βρείς αυτό που ζητάς μια και...."εκει απο ψηλά" (1.82) βλέπεις καλύτερα!:lol: :lol: :lol:

Χωρίς παρεξήγηση ε!:lol: :winka: :wave2:

van ilias
19/05/2007, 19:03
:D :D :D Fair Enough :D :D :D
kai oi pareksigiseis gia tous pareksigiarides :beer:

Apo oti eida eisai katoxos Pegasos,
psaxnw gia kana 650 gs metaxeirismeno,
kai apo oti kserw forane to idio motori me ton Pegaso sou.
An de bariesai na grafeis, 8a me endiefere na diabasw entupwseis apo to ergalio sou.

Eidika an exeis kai epixeirimata (ektos tis timis) kata tou gs kai uper tou Pegasou akoma kalutera.

:wave2:

powerphot
19/05/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από van ilias
:D :D :D Fair Enough :D :D :D
kai oi pareksigiseis gia tous pareksigiarides :beer:

Apo oti eida eisai katoxos Pegasos,
psaxnw gia kana 650 gs metaxeirismeno,
kai apo oti kserw forane to idio motori me ton Pegaso sou.
An de bariesai na grafeis, 8a me endiefere na diabasw entupwseis apo to ergalio sou.

Eidika an exeis kai epixeirimata (ektos tis timis) kata tou gs kai uper tou Pegasou akoma kalutera.

:wave2:

Κοίτα, αν θες να σου πω για το GS νομίζω ότι δεν είμαι ο κατάλληλος, αλλά η προσωπική μου γνώμη για αυτό το μοντέλο είναι αρκετά θετική.
Όσο για τον πήγασο, για να μη ξεφύγει εντελώς το ποστ απο το θέμα, και απο Γιαπωνέζικο(versys) πάει Γερμανία(GS)και μετά Ιταλία(APRILIA),:lol: :lol: :lol:θα σου έλεγα αν θες πληροφορίες για τον πήγασο και μάλλον εννοείς το μέχρι 2005 μοντ(μια και αυτό έχει τον ROTAX), τότε μπες στο ApriliaBikers (http://www.apriliabikers.gr) και θα βρείς τα πάντα.
Το μόνο που μπορώ να σου πω επιγραμματικά για το μοτέρ, NAI είναι "σκυλί" δε παίζεται, τα υπόλοιπα μπορείς να τα βρείς εύκολα εκεί που σου είπα. :winka: :wave2: