PDA

View Full Version : προβλημα προαναφλεξης??



g_angel01
27/01/2007, 19:39
ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.κατοχος ενος crypton r,απολυτως μαμισιο,αποφασισα να το ζωηρεψω λιγο,για να μπορω να κανω πιο σβελτα τις δουλειες μ.αποφασισα λοιπον να τ βαλω ενα πιστονακι στα 54 χιλιοστα(μαμισιο ειναι στα 49),&τιποτα παραπανω.ουτε εκκ,ουτε καρμ,ουτε εξατμισεις.βαζοντας λοιπον το πιστονακι,&ξεκινωντας την διαδικασια τ στωσιματος,παρατηρειται το εξης προβλημα:
οταν το μοτερ ειναι κρυο,ολα μια χαρα.δουλευει ρολοι.οταν ζασταθει εστω &λιγο,αρχιζει να ακουγεται ενας περιεργος ηχος,οταν επιταχυνω,η ειμαι με σταθερο γκαζι.κατι σαν τρρρρρ.
δεν ειναι απο την καδενα,&δεν νομιζω να βρισκει το πιστονι
μστην κεφαλη,γιατι το πιστονακι ειναι απο κιτ σχεδιασμενο για αυτο το μοντελο.μηπως το γεγονος οτι εχω αφησει το νορμαλ καρμπ απειραχτο,μαζι με το μαμισιο φιλτρο προκαλει πειρακια??ειναι δυνατον?επισης η συμπιεση εχει ανεβει λιγο σε σχεση με πριν,αλλα οχι υπερβολικα.τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω στη μανιβελα...
τι μπορει να ειναι???

mpiou
28/01/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01

οταν το μοτερ ειναι κρυο,ολα μια χαρα.δουλευει ρολοι.οταν ζασταθει εστω &λιγο,αρχιζει να ακουγεται ενας περιεργος ηχος,οταν επιταχυνω,η ειμαι με σταθερο γκαζι.κατι σαν τρρρρρ.
δεν ειναι απο την καδενα,&δεν νομιζω να βρισκει το πιστονι
μστην κεφαλη,γιατι το πιστονακι ειναι απο κιτ σχεδιασμενο για αυτο το μοντελο.μηπως το γεγονος οτι εχω αφησει το νορμαλ καρμπ απειραχτο,μαζι με το μαμισιο φιλτρο προκαλει πειρακια??ειναι δυνατον?επισης η συμπιεση εχει ανεβει λιγο σε σχεση με πριν,αλλα οχι υπερβολικα.τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω στη μανιβελα...
τι μπορει να ειναι???


Αν θεωρήσουμε εσωτερικά ο κινητήρας είναι καθαρός (δεν έχει υπολείμματα τα οποία θα μπορούσαν να πυρακτωθούν στον θάλαμο καύσης) τότε η πολύ ταπεινή μου άποψη είναι να δεις τα παρακάτω:

(i) Διαρροή αέρα: Υπάρχει περίπτωση κάποιο σωληνάκι στην τροφοδοσία (φίλτρο - καρμπ - κύλινδρος) να μην έχει "κάτσει" καλά και μόλις ζεσταίνεται το μοτέρ, λόγω της διαστολής να παίρνει παραπάνω αέρα με αποτέλεσμα ο κινητήρας να χτυπάει.

(ii) Το ότι αύξησες τη συμπίεση του μοτορίου μπορεί κάλλιστα να δημιουργεί το πρόβλημα. Αυτό μπορείς να το δεις βάζοντας βενζίνη υψηλότερου αριθμού οκτανίου. Αν σταματήσει το "τρρρρ", μείνε σ' αυτή την βενζίνη.

Αυτά είναι σχετικά εύκολο και ακίνδυνο να ελεγχθούν. Για το αν η τροφοδοσία παίζει ρόλο δεν είμαι σίγουρος, οπότε δε λέω...

reinmeister
28/01/2007, 01:56
με 5 χιλιοστα μεγαλυτερο εμβολο χωρις την παραμικρη αλλη αλλαγη σημαινει αυξηση της συμπιεσης σε τετοιο βαθμο βαθμο που πολυ συντομα θα κλαψεις το μοτερακι σου...τοσο γρηγορα οσο θα ανοιξεις το γκαζακι μολις τελειωσει το στρωσιμο...θελω τουλαχιστον να πιστευω οτι αυτος που το τοποθετησε εκανε κατι με την συμπιεση,καθως και με τις αποστασεις βαλβιδων εμβολου...περαν της πιθανοτητας αυτο που ακους να ειναι πυρακια,επισης υπαρχει η πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειναι η βαλβιδα εισαγωγης σου που εχει ξεκινησει να κανει σεξ με την κορωνα του εμβολου...

g_angel01
28/01/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με 5 χιλιοστα μεγαλυτερο εμβολο χωρις την παραμικρη αλλη αλλαγη σημαινει αυξηση της συμπιεσης σε τετοιο βαθμο βαθμο που πολυ συντομα θα κλαψεις το μοτερακι σου...τοσο γρηγορα οσο θα ανοιξεις το γκαζακι μολις τελειωσει το στρωσιμο...θελω τουλαχιστον να πιστευω οτι αυτος που το τοποθετησε εκανε κατι με την συμπιεση,καθως και με τις αποστασεις βαλβιδων εμβολου...περαν της πιθανοτητας αυτο που ακους να ειναι πυρακια,επισης υπαρχει η πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειναι η βαλβιδα εισαγωγης σου που εχει ξεκινησει να κανει σεξ με την κορωνα του εμβολου...

το συγκεκριμενο εμβολο ειναι μερος απο κιτ της ιδιας εταιριας(daytona)&εχει βαθυτερες τσεπες,ετσι ωστε να μην βρισκουν οι βαλβιδες με τον αγριο εκκεντροφορο...τωρα εγω που εχω αφησει τον μαμισιο εκκεν,που εχει αισθητα μικροτερο βυθισμα,πως να βρισκουν οι βαλβιδες....
μ κανει εντυπωση που ο ηχος αυτος ακουγεται ΜΟΝΟ οταν ζεσταθει το μοτερ...αν ηταν βαλβιδες,δεν θα ακουγονταν&οταν ηταν κρυο??

FZR1000
28/01/2007, 16:36
μονο ηχο ακους? το μηχανάκι δουλεύει κανονικα και ζεστό χωρις μπερδέματα κλπ?

μηπως ειναι αρύθμιστη κάποια βαλβίδα?

g_angel01
28/01/2007, 17:06
μονο ενα τρρρρ ακουω!&αυτο οταν αρχισει να ζεστανεται,&οταν δωσω γκαζι.οταν ειναι κρυο δεν ακουγεται το παραμικρο...
αρχιζω να σκεφτομαι οτι αν δεν ειναι πειρακια,ειναι πιστονι...οταν ζεσταθει λιγο &διασταλει,μαλλον βρισκει ελαχιστα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

OldMan
29/01/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με 5 χιλιοστα μεγαλυτερο εμβολο χωρις την παραμικρη αλλη αλλαγη σημαινει αυξηση της συμπιεσης σε τετοιο βαθμο βαθμο που πολυ συντομα θα κλαψεις το μοτερακι σου...

Κάτσε ρε rein και τον σαλτάρεις τον άνθρωπο...

Διάμετρο άλλαξε, όχι διαδρομή !!!

(σίγουρα αλλάζει ο βαθμός συμπίεσης, λόγω αλλαγής του κυλινδρισμού και εφόσον ΔΕΝ πείραξε τον όγκο του θάλαμου καύσης, αλλά όχι και τόσο δραματικά - βαριέμαι τώρα να κάνω ογκομετρικούς υπολογισμούς...):wave2:

OldMan
29/01/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
μονο ενα τρρρρ ακουω!&αυτο οταν αρχισει να ζεστανεται,&οταν δωσω γκαζι.οταν ειναι κρυο δεν ακουγεται το παραμικρο...
αρχιζω να σκεφτομαι οτι αν δεν ειναι πειρακια,ειναι πιστονι...οταν ζεσταθει λιγο &διασταλει,μαλλον βρισκει ελαχιστα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

Εννοείς ότι βρίσκει το πιστόνι στις βαλβίδες η στα τοιχώματα του κυλίνδρου ?? :confused:

savvas
29/01/2007, 12:52
Αν δεν ακουσουμε, λιγο δυσκολο να προσδιορισουμε! :confused:

Μηπως το κιτ μετατροπης, ειχε και ρουλεμαν εμβολου - μπιελας (διωστηρας, ε oldman? :p ).
Γιατί αυτα τα aftermarket, ποτε δε μου "γεμιζαν" το ματι, απο ποιοτητα...

OldMan
29/01/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
η συμπιεση εχει ανεβει λιγο σε σχεση με πριν,αλλα οχι υπερβολικα.

Αν στο κιτ έγραφε πόσο αυξάνεται η συμπίεση, πες το μας (μπας και βγάλουμε άκρη σχετικά με το αβάνς...).

Αν και τώρα που το ξαναβλέπω, σάμπως να έχει ΔΙΚΙΟ ο reinmaster γιατί, αν δεν πείραξες καθόλου την κεφαλή, τότε η αύξηση του βαθμού συμπίεσης βγαίνει από τον λόγο των τετραγώνων των 2 διαμέτρων (καινούριας και παλιάς) και στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ΠΑΝΩ από 20% (1,2145 για την ακρίβεια...), οπότε αν π.χ. η παλιά σου συμπίεση ήταν 10:1 έχεις ξεπεράσει το 12:1 !!! (extremeley dangerous) :eyepop:

reinmeister
29/01/2007, 16:37
Αν στο κιτ έγραφε πόσο αυξάνεται η συμπίεση, πες το μας (μπας και βγάλουμε άκρη σχετικά με το αβάνς...).

Αν και τώρα που το ξαναβλέπω, σάμπως να έχει ΔΙΚΙΟ ο reinmaster γιατί, αν δεν πείραξες καθόλου την κεφαλή, τότε η αύξηση του βαθμού συμπίεσης βγαίνει από τον λόγο των τετραγώνων των 2 διαμέτρων (καινούριας και παλιάς) και στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ΠΑΝΩ από 20% (1,2145 για την ακρίβεια...), οπότε αν π.χ. η παλιά σου συμπίεση ήταν 10:1 έχεις ξεπεράσει το 12:1 !!! (extremeley dangerous)Αν στο κιτ έγραφε πόσο αυξάνεται η συμπίεση, πες το μας (μπας και βγάλουμε άκρη σχετικά με το αβάνς...).


να ρωτησω τωρα αν μετρησε deck hight μετα την αλλαγη του εμβολου η θα γινω υπερβολικος?:p :p

OldMan
29/01/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να ρωτησω τωρα αν μετρησε deck hight μετα την αλλαγη του εμβολου η θα γινω υπερβολικος?:p :p

Η το σβύνεις μόνος σου ή φεύγει για τα Ανέκδοτα ...!!! :smokin: :lol: :rotflmao: :lol:

reinmeister
29/01/2007, 16:46
:beer: :beer:

g_angel01
29/01/2007, 16:51
παιδες.εβαλα &αλλη βενζινη αλλα ακομα συνεχιζει το τρρρρ.αρα μαλλον ειναι πιστονι που βρισκει κεφαλη,η βαλβιδα...
πρεπει να ειναι οριακο,γιατι μονο οταν ζεσταθει ακουγεται...διαστελεται&βρισκει ελαχιστα...
δεν μπρω να σκεφτω κατι αλλο...:cry:

OldMan
29/01/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
παιδες.εβαλα &αλλη βενζινη αλλα ακομα συνεχιζει το τρρρρ.αρα μαλλον ειναι πιστονι που βρισκει κεφαλη,η βαλβιδα...
πρεπει να ειναι οριακο,γιατι μονο οταν ζεσταθει ακουγεται...διαστελεται&βρισκει ελαχιστα...
δεν μπρω να σκεφτω κατι αλλο...:cry:

Μην αγχώνεσαι !!!

(η κορώνα είναι συνήθως πιο μαλακιά από το πέλμα της βαλβίδας, οπότε θα "πατουρώσει" με τον καιρό...):lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.
Το καινούριο πιστόνι έχει ίδιο "πομπέ" με το παλιό ή μήπως ..... :winka: ???

g_angel01
29/01/2007, 16:57
το καινουργιο πιστονι ειναι το ιδιο φλατ με το παλιο...τωρα που ακριβως μπορει να βρισκει με την κεφαλη,δεν μπορω να καταλαβω...αυριο το ανοιγω στο μαστορα...

OldMan
29/01/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
..αυριο το ανοιγω στο μαστορα...

Στον ίδιο που το πέρασες ...??? :look:

g_angel01
29/01/2007, 17:02
εννοειται στον ιδιο που το περασα!μαλακας ημουν που τον πληρωσα???&εννοειται οτι αν ανοιχτει&ειναι πιστονι η ο,τι αλλο θα τον παρει&θα τον σηκωσει!!!πηγα εκει με αγριες διαθεσεις!!ε οχι να τα ξανασκασω σε αλλον μαστορα!!!

OldMan
29/01/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
εννοειται στον ιδιο που το περασα!μαλακας ημουν που τον πληρωσα???&εννοειται οτι αν ανοιχτει&ειναι πιστονι η ο,τι αλλο θα τον παρει&θα τον σηκωσει!!!πηγα εκει με αγριες διαθεσεις!!ε οχι να τα ξανασκασω σε αλλον μαστορα!!!
νταξ' ρε φιλαρακι, να 'ουμ'... :rolleyes: :blush:

g_angel01
29/01/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
νταξ' ρε φιλαρακι, να 'ουμ'... :rolleyes: :blush:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
29/01/2007, 17:55
re kardasia malon allo einai to provlima...

o mastoras kata pasa pithanotita evale metalikes flatzes kausis pou einai pio leptes kai to pistoni vriskei...
Αν στο κιτ έγραφε πόσο αυξάνεται η συμπίεση, πες το μας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia ktm to perases?

OldMan
29/01/2007, 17:57
Ααα ρε πουτάνες άδειες ...!!! :sad: :D :smokin:

sonic22
29/01/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ααα ρε πουτάνες άδειες ...!!! :sad: :D :smokin: na min se pikranw kalitera deuteriatika...

tha to katalaveis monos sou en kairo...

:D :D :D

crs-k
29/01/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ααα ρε πουτάνες άδειες ...!!! :sad: :D :smokin:



Παραδεξου το ... :wacko:

Σου 'λειψε !!! :D

sonic22
29/01/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παραδεξου το ... :wacko:
Μας έλειψε !!! :D :D

g_angel01
29/01/2007, 18:05
πλακα πλακα οντως το πιστονακι ειχε μεσα μια πολυ λεπτη μεταλλικη φλατζα(οι απλες φλατζες καυσης δεν ειναι μεταλλικες??),μαζι με διαφορες οδηγιες εγκαταστασης.

crs-k
29/01/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
:D


Οχι το βλεπεις τωρα το κωλοπαιδο? :mad:

Εγραψε ΚΑΙ Ελληνικα ΚΑΙ εβαλε και τονο !!! :eek: :eyepop:

OldMan
29/01/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι το βλεπεις τωρα το κωλοπαιδο? :mad:
Εγραψε ΚΑΙ Ελληνικα ΚΑΙ εβαλε και τονο !!! :eek: :eyepop:

Εκείνη την λιστούλα με τους προς μπανάρισμα υποψήφιους και τα votes την θυμάσαι ...??? :winka:

gcrook
29/01/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εκείνη την λιστούλα με τους προς μπανάρισμα υποψήφιους και τα votes την θυμάσαι ...??? :winka:

:look:
Εγω προλαβα κατι τετοιο η εχασα ολα τα καλα;:bigcry:

g_angel01
29/01/2007, 18:17
ρε παιδια...
πολυ off topic επεσε...
καμια αποψη πανω στο προβλημα??

crs-k
29/01/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
ρε παιδια...
πολυ off topic επεσε...
καμια αποψη πανω στο προβλημα??


Θα "καθαρισει" ο τοπικος, αλλα τωρα εχει παλιες στεναχωριες ... :sick: :lol:

sonic22
29/01/2007, 18:43
gia na metriseis ton "aera" metaji pistoniou kai kefalis (squeeeeez band :wacko: ) xreiazese ligo sirmataki (kala-i) apo ilektronika...

en sidomia i diadikasia ginete os ejeis...

1. vgazeis to bouzi
2. bazeis arketo sirmataki (kala-i) apo tin tripa tou bouzi
3. travas mia kali... :blush: manivelia
4. vgazeis to sirmataki kai metras to paxos tou


panw apo 1,5 mm (nimizw :look: ) eisai ok!

to diskolo einai na min diplopatisei to kala-i



p.s. siga min ta katafereis... :lol: :lol:


p.s.2 fun time is over... :evil: :smokin:

g_angel01
29/01/2007, 19:00
συρματακι kala-i??
πρωτη φορα το ακουω!που μπορω να το βρω??
στανταρ δεν θα τα καταφερω...:dizzy:

SPORAKIAS
29/01/2007, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
συρματακι kala-i??
πρωτη φορα το ακουω!που μπορω να το βρω??
στανταρ δεν θα τα καταφερω...:dizzy:

ειναι το συρματακι που κανουν τις κολλησεις στα ηλεκτρονικα...κυριως....:winka:

dirtbird
29/01/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παραδεξου το ... :wacko:

Σου 'λειψε !!! :D

Kαι επειδή έλειψε του γεράνθρωπου ΕΜΕΙΣ τι φταίμε? :mad: :mad:

savvas
29/01/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
...αυριο το ανοιγω στο μαστορα....

ρε παιδια...
πολυ off topic επεσε...
καμια αποψη πανω στο προβλημα??
Υπομονή, αύριο έχεις χειρουργείο... το παπί...

Πρόσεχε και το χοιρο_ύργο.... :rotflmao:

g_angel01
30/01/2007, 16:34
πηγα στο μαστορα σημερα,αλλα δεν ειχε καθολου χρονο.το ακουσε&μ ειπε οτι αυτος ο ηχος ειναι απο την αυξημενη συμπιεση.αν ηταν βαλβιδα η πιστονι,το μηχανακι αποκλειεται να μην ειχε παραδωσει πνευμα...εχω κανει 150χιλιομ απο τοτε που εγινε η μετροπη...τον ρωτησα αν ειναι λαθος χρονισμενο,&μ ειπε οτι αν ηταν ετσι δεν θα λειτουργουσε καν σωστα...
τι να πω...

reinmeister
30/01/2007, 19:44
το ακουσε&μ ειπε οτι αυτος ο ηχος ειναι απο την αυξημενη συμπιεση.

βουλωμενο γραμμα διαβαζει πες του...

OldMan
30/01/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βουλωμενο γραμμα διαβαζει πες του...

Τώρα γιατί ειρωνεύεσαι ρε φιλαράκι, να 'ουμ' ??? :D


@g_angel01: Βάλε μισό μπαλάκι ναφθαλίνη στο τεπόζιτο και είσαι Ο.Κ. !!! :wave2:

g_angel01
30/01/2007, 22:35
σε προλαβα...:smokin:
το ειχα κανει παλιοτερα,πριν 9χρονια,
στο πρωτο μ παπακι που απεβιωσε...:lol:

:beer: :beer:

OldMan
30/01/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
σε προλαβα...:smokin: το ειχα κανει παλιοτερα,πριν 9χρονια,
στο πρωτο μ παπακι που απεβιωσε...:lol: :beer: :beer:

Έβαλες ναφθαλίνη για σκώρο ή για κόνιδα ??? :winka:

dirtbird
30/01/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έβαλες ναφθαλίνη για σκώρο ή για κόνιδα ??? :winka:

Για μ!@#@ψειρες...:D :D



...και μην διαννοηθείς να υπονοήσεις ότι εγώ το ξέσκισα... :smilea:

sonic22
31/01/2007, 16:20
VAPONA VAPONA!!

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

yorgos1
01/02/2007, 16:27
Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι αυτό που ακούς είναι πιράκια! Το είχα πάθει και εγώ στο τ50 όταν το έκανα 80cc. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις την συμπίεση με ένα πιεσόμετρο, θα πρέπει να έχει ο μάστορας σου ένα τέτοιο. Αν έχει ανέβει πολύ θα πρέπει να την επαναφέρει αυξάνοντας τον χώρο καύσης κάπως ώστε να επανέλθει στα εργοστασιακά πλαίσια (Ρώτα τον μηχανικό σου πως γίνετε, εγώ δεν μπορώ να πάρω τέτοια ευθύνη). Άσε να το κάνει κάποιος έμπειρος μην το κάνεις μόνος σου γιατί θα κλάψεις περισσότερο. Η δεύτερη επιλογή σου είναι να μεταβάλεις τον προπορεία ρεύματος ώστε να πάψουν τα πιράκια. Εγώ αυτό είχα κάνει με επέμβαση στην ηλεκτρονική (από την άλλη πάλη εγώ είμαι και ηλεκτρονικός). Γενικά τα παπιά(φαντάζομαι και η περισσότερες μοτοσικλέτες) είναι έτσι σχεδιασμένα που να μην μπορείς να μεταβάλης την προπορεία ρεύματος! Η άποψή μου είναι ότι αν το έχεις για εργαλείο κακώς το μεγάλωσες γιατί ενδέχεται να σε περιμένουν περιπέτειες από εδώ και πέρα! Βασικά άνοιξες την πόρτα στις πρόωρες φθορές του κινητήρα. Καλή συνέχεια!!

sonic22
01/02/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από yorgos1
Γενικά τα παπιά(φαντάζομαι και η περισσότερες μοτοσικλέτες) είναι έτσι σχεδιασμένα που να μην μπορείς να μεταβάλης την προπορεία ρεύματος! iparxei enas poli aplos kai eukolos tropos na rithmiseis to avans (proporeia)...

kai oxi den pairazeis tipota apo ilektrika!! :D :D :D

g_angel01
01/02/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
iparxei enas poli aplos kai eukolos tropos na rithmiseis to avans (proporeia)...

kai oxi den pairazeis tipota apo ilektrika!! :D :D :D

μηπως εννοεις να γεμισεις το ματι τ βολαν για να δινει σπινθηρα νωριτερα?

catmaster
01/02/2007, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
μηπως εννοεις να γεμισεις το ματι τ βολαν για να δινει σπινθηρα νωριτερα?


... να δεί ο λασπΑνθρωπας πρωί - πρωί για μάτι του βολάν , να δείς το δικό του μάτι πως θα γυρίσει..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
02/02/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
μηπως εννοεις να γεμισεις το ματι τ βολαν για να δινει σπινθηρα νωριτερα?

Φιλαράκι...

Η ημερομηνία εγγραφής σου στο forum είναι τέτοια που μάλλον σε απαλλάσει από τις επιπτώσεις σχετικά με την αναφορά στο Μάτι του Βολάν !!! :D :smokin: :D


Να θεωρήσω δεδομένο και αυτονόητο ότι ΔΕΝ θα ξανα-αναφεθερθεί κάτι παρόμοιο ..???:smokin:

OldMan
02/02/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
iparxei enas poli aplos kai eukolos tropos na rithmiseis to avans (proporeia)...
kai oxi den pairazeis tipota apo ilektrika!! :D :D :D

πάλι τα ίδια...
(running over the same old ground...)

Ρε τρικυμία, τι έχουμε πει ???

Ή θα λέμε - περιγράφουμε - τεκμηριώνουμε ή θα το βουλώνουμε...!!!


(διάλεξε το 2 plzzzzzz...!!!)

g_angel01
02/02/2007, 13:31
:lol: :lol: :lol:
αληθεια δεν ξερω τιποτα με το ματι τ βολαν!!
old man θα με διαφωτισεις???
:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
02/02/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
αληθεια δεν ξερω τιποτα με το ματι τ βολαν!!
old man θα με διαφωτισεις???

:a014:

OldMan
02/02/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a014:

Τρία καινούρια threads στα BMW ...!!! :eyepop:

Έφυγααααα .....:wave2:

dirtbird
02/02/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τρία καινούρια threads στα BMW ...!!! :eyepop:

Έφυγααααα .....:wave2:


μην τα λες απότομα και δεν τα έχω πάρει χαμπάρι ακόμα.....:D :D :D

savvas
10/02/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
πηγα στο μαστορα σημερα....κτλ....κτλ...

Τι εγινε με το παπακι???

Εχεις κανενα νεο, ή να παω στο "Ονειρο ζωης" του mybike... :p :p :p :rotflmao:

g_angel01
10/02/2007, 23:49
πηγα στο μαστορα τελικα,& μ ειπε οτι αυτο που ακουγεται ειναι απο συμπιεση...τωρα τι να πω...δεν με επεισε&ετσι πηγα&σε αλλον μαστορα.αυτος μ ειπε οτι ετσι οπως το ακουει δεν υπαρχει κινδυνος να με αφησει,αλλα μαλλον κανει ετσι απο συμπιεση...εγω παντως εχω χαλαστει πολυ,τοσο που μ ερχεται να παω να του ξαναβαλω τα παλια μαμισια επανω...:(
τωρα απο ποτε κανει τετοιο ηχο η συμπιεση δεν ξερω...τοσα μηχανακια εχω καβαλησει,τετοιον ηχο απο συμπιεση δεν εχω ακουσει...

savvas
11/02/2007, 01:08
Μμμμμμμ... :sick:

Τελικα, πρεπει να περιμενεις να χειροτερεψει, για να βρεθεί τι φταίει... :sad: :sad: :sad:

yorgos1
07/05/2007, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
πηγα στο μαστορα τελικα,& μ ειπε οτι αυτο που ακουγεται ειναι απο συμπιεση...τωρα τι να πω...δεν με επεισε&ετσι πηγα&σε αλλον μαστορα.αυτος μ ειπε οτι ετσι οπως το ακουει δεν υπαρχει κινδυνος να με αφησει,αλλα μαλλον κανει ετσι απο συμπιεση...εγω παντως εχω χαλαστει πολυ,τοσο που μ ερχεται να παω να του ξαναβαλω τα παλια μαμισια επανω...:(
τωρα απο ποτε κανει τετοιο ηχο η συμπιεση δεν ξερω...τοσα μηχανακια εχω καβαλησει,τετοιον ηχο απο συμπιεση δεν εχω ακουσει...

Βασικά πρέπει να αλλάξεις μάστορα, από την άλλη πάλι ένας καλός μάστορας είναι και ακριβός.

Ναι από συμπίεση είναι το πρόβλημα και όχι η συμπίεση που ακούγετε. :eyepop:

Αυτό που βιώνεις είναι τα λεγόμενα πιράκια ή αλλιώς προανάφλεξη. Η προανάφλεξη είναι μία ανεπιθύμητη ενέργεια και πολύ καταπονητική για τον κινητήρα. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το μείγμα καυσίμου αναφλέγεται πιο γρήγορα από όσο πρέπει με αποτέλεσμα να φρενάρει στιγμιαία το πιστόνι!(φαντάσου το σαν μία βαριοπούλα να βαράει το πιστόνι λίγο πριν φτάσει την ανηφόρα{Top Dead Center}) Στην χειρότερη περίπτωση θα σου τρυπήσει το πιστόνι, Διαφορετικά θα σου φθείρει πρόωρα τα ελατήρια, μπιέλα, στρόφαλο, καδένα και γενικά ότι παίρνει κίνηση από το πιστόνι.

Μία προσωρινή λύση είναι να χρησιμοποιείς καύσιμο υψηλού βαθμού οκτανίου. Αυτό ή θα εξαφανίσει τελείως το φαινόμενο ή θα το μετριάσει αρκετά. Στην κατάσταση που είσαι τώρα, όσο θα ζεσταίνετε το μηχανάκι τόσο πιο έντονο θα είναι το φαινόμενο, επίσης όσο πιο μεγάλο βάρος του βάζεις πάλι το ίδιο θα συμβαίνει.

Μία άλλη λύσει είναι να ρήξεις την συμπίεση στον χώρο καύσης, όλα τα καλά ρεκτιφιέ ξέρουν πως να το κάνουν. Ρώτα τους!! ( αυτή είναι και η καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου)

Και τελευταίο σαν λύση μπορείς να καθυστερήσεις λίγο τον παλμό ανάφλεξης (αυτό που λέμε αβάνς). Αλλά αυτό είναι Δύσκολο στα παπιά!

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να κάτσεις να και να περιμένεις να διορθωθεί το πρόβλημα μόνο του:sick:

my two cents!

OldMan
08/05/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από yorgos1
Μία προσωρινή λύση είναι να χρησιμοποιείς καύσιμο υψηλού βαθμού οκτανίου. Αυτό ή θα εξαφανίσει τελείως το φαινόμενο ή θα το μετριάσει αρκετά.
Καλάααα...

Ας προκαλούνται τα πυράκια από διάπυρα κατάλοιπα και θα σου πω τι θα εξαφανίσει...:D

:wave2: :beer: :wave2: