PDA

View Full Version : den kataligw pouthena...



monstermind
22/07/2004, 11:11
Είσαι ένα καθημερινό βράδυ σπιτι σου, απολαβμάνεις ενα τσιγάρο, λίγο κρασάκι, με μόνη παρέα όμορφη μουσική και δροσερό βραδυνό ουρανό, σε μια μπαμπού καρέκλα, στη βεράντα της μονοκατοικίας σου, λες και δεν υπάρχει κανείς στον κόσμο γύρω σου...

Κοιτάς το βουνό πέρα μακριά, που τα μαρμαρα του είχαν χτίσει τον παρθενώνα, που έχει ζήσει τόσα, και τόσα ξέρει, και ξεκινάς το ταξίδι, ένα ταξίδι που ξέρεις πως δεν έχει τέλος, που δεν θα σε πάει ποτέ στην ιθάκη σου...

τα θέλω σου είναι μια χαλασμένη πυξίδα, τα μπορώ σου, τα μπαλωμένα πανιά, σε κάθε σκέψη τα λύνεις, σε κάθε αμφιβολία τα μαζεύεις, διορθώνεις την πορεία σου, και συνεχίζεις το δρόμο μέσα απο τους ύφαλους και τα συντρήμια, τρεμόμενος μη έχεις την ίδια μοίρα. και αποφέυγεις και αποκλίνεις. Και πάλι χάνεις το δρόμο, το δρόμο που δεν πάει πουθενά.

Και ξανά λοιπόν ρωτάς: ο φόβος είναι εχθρός? πρέπει να πέσω να βυθιστώ? φταίει το σκαρί μου? πρέπει να σπάσει για να διορθωθώ?
είναι τόσοι όσοι φαίνονται να ξεψύχησαν? εγώ θα τα καταφέρω?

μήπως ο φόβος είναι φίλος? μήπως είναι ενστικτο? μήπως μου λέει: "δεν είσαι έτοιμος και θα φάς τα μούτρα σου" ? μηπως δεν φταίει το σκαρί μα ο καπετάνιος? μήπως πρέπει σιγά σιγά να μάθω?

και αν είναι και τα δύο απο λίγο? έχω φτάσει λοιπόν τα όρια μου? αν θέλω να προχωρίσω πρέπει να παλέψω σε όλα τα πεδία, καλύτερος καπετάνιος σε βελτιωμένο σκαρί?

αν είναι έτσι... αν έχω φτάσει τα όρια μου, τότε... πόσο μακριά ακόμα θα πάω? πόσο μπορώ να τα ξεπεράσω? αν αυτά είναι τα όρια μου, τοσό κοντά στην αρχή, τότε... δεν θα φτάσω ποτέ στην ιθάκη. που πάω λοιπόν?

μα δεν ήξερα απο την αρχή οτι ποτέ μου δεν θα φτάσω?



ανθρώπινο χάρισμα, αιώνια κατάρα...

μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι...
...οι υπόλοιποι ας πάμε να γαμηθούμε...

κακά τα ψέματα... ο μεσσίας... απέτυχε.

Alkis
22/07/2004, 11:17
Κάνε πάντα αυτό που νιώθεις εσύ σαν λύση. Και λάθος να είναι το μαθαίνεις και το κρατάς.

Ποτέ μη βιαστείς, να δίνεις πάντα χρόνο στον εαυτό σου. Μην επηρεάζεσαι από τίποτα. Μην συγκρίνεσαι με τίποτα.

aristoteles
22/07/2004, 13:24
Εσύ είσαι ο καπετάνιος, εσύ και το πλοίο...

Το όρια τα έχεις για να τα ξεπερνάς...
Μη φοβάσαι!!!
Οι εμπειρίες σου θα σε ακολουθούν ΠΑΝΤΑ...
Θα είναι πάντα μέσα σου... Φωνές δυνατές, χαμηλές, έντονες, υπόκοφες... Θα είναι εκεί, να σου θυμίζουν τα "λάθη" σου αλλά και τα "σωστά" σου..

Η Ιθάκη δεν πρέπει ποτέ να έρθει...!
Η μαγεία όλη κρύβεται στο ταξίδι προς αυτήν... το οποίο να εύχεσαι να είναι μακρύ...

Take care

Alkis
22/07/2004, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles

Η Ιθάκη δεν πρέπει ποτέ να έρθει...!
Η μαγεία όλη κρύβεται στο ταξίδι προς αυτήν... το οποίο να εύχεσαι να είναι μακρύ...

Take care

Όλα τα φράγκα :) :)

Το ζόρι είναι να το συνηδειτοποιήσεις. Αλλά τα πας μια χαρά και μέχρι τότε!

Να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. :beer: :beer: :beer: :beer:

monstermind
22/07/2004, 13:45
λογια....

Alkis
22/07/2004, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
λογια....

... που απευθύνονται σε σένα, για να γίνουν πράξεις.

sniper
22/07/2004, 14:23
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!

Είναι πολύ μικρή η ζωή για να καθόμαστε και να να την τρώμε σκεπτόμενοι τι, γιατι, και αν έτσι κι αν αλλιώς.....


ΒΟΥΡ και ότι γίνει. :wave2:

aristoteles
22/07/2004, 14:26
Και βέβαια το σημαντικό είναι να το συνειδητοποιήσεις...


... είναι λόγια... κανείς δεν αντιλέγει

που μπορούν όμως να γίνουν πράξη... Αρκεί να το θέλουμε...

:wacko:

Alkis
22/07/2004, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!

Είναι πολύ μικρή η ζωή για να καθόμαστε και να να την τρώμε σκεπτόμενοι τι, γιατι, και αν έτσι κι αν αλλιώς.....


ΒΟΥΡ και ότι γίνει. :wave2:

Κι αυτό παίζει. Αρκεί να μπορεις να αδειάζεις το μυαλό σου.

Alkis
22/07/2004, 15:15
Ξέρεις υπάρχουν γιατροί, διακεκριμένοι καρδιολόγοι, που έχουν σώσει κόσμο και κοσμάκι, αλλά οι ίδιοι ποτέ δεν είχαν πρόβλημα υγείας με την καρδιά τους.

:wave2: :wave2:

monstermind
22/07/2004, 15:53
συγνωμη παιδια... δεν ήθελα να σας υποβιβάσω, ούτε να σας σνομπάρω... ίσως παρεξηγήκα...

κάθε βήμα προς ένα στόχο είναι πιο δύσκολο από το προυγούμενο... το ταξίδι είναι ο σκοπός εφόσον ιθάκη δεν υπάρχει ή απλά είμαστε μικροί (όχι στην ηλικία) για να μάθουμε που είναι...

το πρώτο μεγάλο βήμα... το κάνεις όταν, οχι απλά το ξέρεις αυτό, αλλά το νιώσεις κιόλας...

το πρώτο μεγάλο βήμα έχει ίνει καιρό τωρα... το δεύτερο είναι πολύ μακρια...

λόγια λοιπόν, γιατί όλοι το λέμε, μα πόσοι το κάνουν? το κανεις αλκη? το κανεις αριστοτελε? το κάνεις σνιπερ ?εγώ δεν το κάνω... κολάω σε μικρότητες, βγάζω συμπεράσματα και βαδίζω πάνω σε αυτά, σκέφτομαι περισσότερο απο όσο χρειάζεται και ζω λιγότερο απο όσο θέλω... έχω το μυαλό μου στον προορισμό, και δεν βλέπω τις εμπειρίες που μου προσφέρει το ταξίδι. το ξέρω πως είναι λαθος γιατί το νιώθω... χάνω την μάχη πριν καταλάβω οτι ξεκίνησε

sniper
22/07/2004, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
συγνωμη παιδια... δεν ήθελα να σας υποβιβάσω, ούτε να σας σνομπάρω... ίσως παρεξηγήκα...

κάθε βήμα προς ένα στόχο είναι πιο δύσκολο από το προυγούμενο... το ταξίδι είναι ο σκοπός εφόσον ιθάκη δεν υπάρχει ή απλά είμαστε μικροί (όχι στην ηλικία) για να μάθουμε που είναι...

το πρώτο μεγάλο βήμα... το κάνεις όταν, οχι απλά το ξέρεις αυτό, αλλά το νιώσεις κιόλας...

το πρώτο μεγάλο βήμα έχει ίνει καιρό τωρα... το δεύτερο είναι πολύ μακρια...

λόγια λοιπόν, γιατί όλοι το λέμε, μα πόσοι το κάνουν? το κανεις αλκη? το κανεις αριστοτελε? το κάνεις σνιπερ ?εγώ δεν το κάνω... κολάω σε μικρότητες, βγάζω συμπεράσματα και βαδίζω πάνω σε αυτά, σκέφτομαι περισσότερο απο όσο χρειάζεται και ζω λιγότερο απο όσο θέλω... έχω το μυαλό μου στον προορισμό, και δεν βλέπω τις εμπειρίες που μου προσφέρει το ταξίδι. το ξέρω πως είναι λαθος γιατί το νιώθω... χάνω την μάχη πριν καταλάβω οτι ξεκίνησε

Να σου πω....

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι μόνο σου δεν μπορείς να ξεπεράσεις τα όρια που εσύ ο ίδιος βάζεις.... Αν ξέρεις ότι χάνεις την μάχη πριν ξεκινήσει τότε είσαι μέσα στην στροφή και τσαρουχώνεις το μπροστινό σου....

Τα πάντα γίνονται και ο άνθρωπος μπορεί να ξεπεράσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ... Δεν είμαι πολύ μεγαλύτερος σου αλλά μάλλον έχω φάει 2-3 σφαλιάρες παραπάνω από σένα και ξέρω από πρώτο χέρι ότι το να κάθεσε και να τα σκέφτεσαι χωρίς να μαθαίνεις κάτι είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πρέπει να κάνεις.....

Δεν ξέρω αν βοήθησα...

Alkis
22/07/2004, 16:16
Μια από τα ίδια είμαστε πολλοί εδώ μέσα. Η προσπάθεια που κάνεις είναι το μεγάλο βήμα. Και ίσως να κρατήσει πολύ, αλλά είναι λάθος να παραιτηθείς.

Έφαγα και εξακολουθώ να τρώω απογοητεύσεις στη ζωή, άλλες χοντρές, άλλες ψιλές. Κάθε εμπόδιο θέλει λίγο χρόνο να ηρεμήσεις.

Ψάχνεις και βρίσκεις διεξόδους, οι οποίες μπορεί να σου φαίνονται χαζές η παιδαριώδεις, αλλά είναι διέξοδοι.

Τι θα πουν οι άλλοι; Στις κρεατοσφαίρες σου. Είσαι απασχολημένος. Απασχολημένος με την ζωή σου. Να βρεις τον εαυτό σου. Να δεις λίγη χαρά, να κοιτάξεις πως μπορείς να βρίσκεις τη χαρά.

Στο κάτω κάτω, να σκέφτεσαι πως ότι κάνεις ενάντια στα όριά σου, μόνο να σου αφαιρέσει χρόνια από τη ζωή θα έχει σαν αποτέλεσμα.

Είσαι αυτός που είσαι, κι αν κάποια πράγματα σε ενοχλούν και θες να τα αλλάξεις, να το κάνεις. Αλλά είναι λάθος να προσπαθείς να το καταφέρεις μέσα σε μια εβδομάδα η ένα μήνα. Γιατί αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν οδηγάει πουθενά. Και θα επαναλαμβάνεται σε όλη σου τη ζωή.

Πάρε το χρόνο σου φίλε μου. Σκέψου ήρεμα, παρατήρησε, δέξου απόρριψε, κάθε φορά, όλο και πιο δυνατά.

Μόνο δώσε χρόνο στον εαυτό σου, να προλάβει να ανασάνει. Μην τον πνίγεις, και ο χρόνος θα αποβεί ο καλύτερος γιατρός.

monstermind
22/07/2004, 16:17
αν εκεί που είμαι ήσουν.. και εκεί που είσαι πάω... τότε πρέπει να σε γνωρίσω και να σε κρίνω

ο κάθε ανθρωπος ειναι για τον μικρόκοσμο του ο ιδανικός.

πιστεύεις οτι είσαι το σωστό πρότυπο?

monstermind
22/07/2004, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis

Πάρε το χρόνο σου φίλε μου. Σκέψου ήρεμα, παρατήρησε, δέξου απόρριψε, κάθε φορά, όλο και πιο δυνατά.


καποιος μου είπε κάποτε οτι η λύση είναι "μικρές καθημερινές αλλαγές σε μεγάλα πράγματα..."

Alkis
22/07/2004, 16:28
Δεν είσαι μόνος σου ρε. Είναι πάρα πολλοί, που τραβάνε τα ίδια ζόρια με σένα. Άλλοι ακόμα δεν το έχουν καταλάβει, άλλοι ντρέπονται να το δείξουν και προβάλουν προσωπίδες της τραγωδίας, άλλοι το έχουν συνηδειτοποιήσει, άλλοι το σκέφτονται, άλλοι αποφάσισαν να κάνουν κάτι, άλλοι ξεκίνησαν να μιλήσουν, άλλοι είναι στην αρχή της αλλαγής, άλλοι κοντεύουν, άλλοι τα έχουν καταφέρει, κι άλλοι νομίζουν ότι τα έχουν καταφέρει.

Μίλα, κι όσο μιλάς, θα δεις πιοι άνθρωποι θα σε πλησιάσουν, και πιοι θα σε απορρίψουν. Θα δεις πιοι άξιζαν και πιοι όχι. Βγάλε προς τα έξω αυτό που περνάς. Αυτό κάνω πλέον εγώ. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Αλλά αυτοί που θα σε καταλάβουν και θα σε πλησιάσουν, θα κάνουν το έργο σου ποιο γλυκό, με λιγότερο πόνο. Και ταυτόχρονα θα κάνεις κι εσύ το ίδιο γι αυτούς. Χωρις καμιά προσπάθεια.

Μόνο μίλα. Μη σταματάς.

monstermind
22/07/2004, 16:47
θεωρώ τον εαυτό μου πολύ ικανό και έξυπνο... μπορεί να μην είμαι παρά ένα σκουλίκι, αλλα δεν είμαι χαμένος, χαίρομαι που βλέπω και άλλους ανθρώπους να κάνουν τις ίδιες σκέψεις. να μου δείξουν απαντήσεις που πιθανόν δεν έχω ακόμα σκεφτεί... δεν έκανα αυτό το ποστ για να δείξω το αδιέξοδο μου, μα ένα αδιέξοδο της εποχής... η πίστη σε κάτι ανώτερο έχει χαθεί πλέον και δεν έχουμε απο πουθενά να πιαστούμε... όσο απλό και τετριμένο και αν ακούγεται πλέον, δεν πιστεύω οτι το έχουμε κανει κτήμα μας...

δεν είμαι στεναχωρημένος, αλλα χαρούμενος (και αυτό δεν είναι ποιητική υποκρισία) που η σκέψη μου ζωντάνεψε, που η ψυχή μου ξύπνησε απο έναν λήθαργο, και σαλεύει για να ζωντανέψει το μυαλό και το σώμα....

αυτο που θέλω να πω... και αν δεν το πώ χύμα δεν πιστεύω οτι θα το καταλάβει κανείς... είναι οτι δεν νιώθω μόνος, ουτε με λυπάμαι, ούτε στεναχωριέμαι, και ΄δεν ξεκινησα το ποστ με σκοπο να βρω στηρίγματα ή παρηγοριά, απλά για να βγάλω άκρη...

:wave2:

Alkis
22/07/2004, 16:51
Δεν είναι απαραίτητα να είναι όλα αυτά ούτε στηρίγματα, ούτε παρηγοριές.

Την άκρη κυνηγάμε όλοι.

Αφού λοιπόν ξύπνησες από το λήθαργο...


Θα τα πού με στο φανάρι! :beer: :beer:

monstermind
22/07/2004, 16:59
:uplate:

αριστουργηματικο!

:beer: :beer:

aristoteles
23/07/2004, 08:19
Αν όμως όσο μιλάς διαπιστώνεις όλο και πιο συχνά πως οι άνθρωποι που σου ταιριάζουν, που αγγίζουν το πνεύμα και την ψυχή σου δεν είναι ούτε οι φίλοι, αλλά ούτε οι γνωστοί σου, τότε τι κάνεις??? Συνεχίζεις να προσπαθείς??? Και εάν η προσπάθεια αυτή έχει ξεκινήσει χρόνια πριν, και τώρα σε έχει κουράσει???
Δεν ξέρω... Δεν είμαι ηττοπαθής... Απλά δεν νομίζω πως αξίζει να μιλάς... συνέχεια... Εάν είναι να βρεθεί ο άνθρωπος που θα συμφωνήσει με τις ανησυχίες σου, θα βρεθεί... Χωρίς κόπο. Ίσως αργήσει. Ίσως δεν έρθει και ποτέ.

Αλλά δεν πιστεύω πως αξίζει να μιλάς σε όλους. Γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να "αδειάσεις"... Και τότε θα είναι δύσκολο να βρεις τρόπο να "ξαναγεμίσεις"...

afrotwin
23/07/2004, 08:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
[B]θεωρώ τον εαυτό μου πολύ ικανό και έξυπνο... μπορεί να μην είμαι παρά ένα σκουλίκι, αλλα δεν είμαι χαμένος, χαίρομαι που βλέπω και άλλους ανθρώπους να κάνουν τις ίδιες σκέψεις. να μου δείξουν απαντήσεις που πιθανόν δεν έχω ακόμα σκεφτεί... δεν έκανα αυτό το ποστ για να δείξω το αδιέξοδο μου, μα ένα αδιέξοδο της εποχής... η πίστη σε κάτι ανώτερο έχει χαθεί πλέον και δεν έχουμε απο πουθενά να πιαστούμε... όσο απλό και τετριμένο και αν ακούγεται πλέον, δεν πιστεύω οτι το έχουμε κανει κτήμα μας...

ego 8eoro oti pragmatika ise skouliki:rotflmao:
opos episis oti pragmatika ise poli eksipnos ke poli perisotero apo tous sinomilites sou edo mesa ke episis fenete oti den psaxnis na vris apantisis stis erotisis sou tis opies gnorizis idi. se afto to simio nomizo oti ftiaxnis vounalakia gia na ta skarfalonis mias ke den iparxi kanis na to kani afto gia sena. exis katantisi mia ntiva noimosinis ke i monaksia tis egkefalikotitas sou prokali me skopo tin anixnefsi noimosinis antaksias tis dikia sou me skopo tin trivi ke tin ektonosi skepseon ideon, diladi anazitas mia pnevmatiki sinousia sto epipedo sou. pios 8a mpi ston kopo na to kani omos ke pios exi tin ikanotita na to kani?
ke mexri pou 8a ton afisis na ftasi.xerese otan kapios mpeni se ena simio na kentrisi esto ke me lan8anon tropo tis eksipnes ptixes tou egkefalou sou me tis skepsis tou ala ise iperoptis ke ise poli mikros akoma gia na mporesis na katevis apo to alogo ke na milisis me tin psixi tou opioudipote. mpori na ta zis ola se ikones stin fantasia sou na ta vionis ke na ta gnorizis stin pragmatiki tous ipostasi ala me ikones oxi pragmatiko vio. stamata na pseftoanarotiese ke apolafse to ka8isma stin veranta sou xriazete ke afto ala ise poli ikanos gia na parousiazis tetiou idous anazitisis.
ektos ke an psaxnis gia gkomena tote pao paso
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GyPsy
23/07/2004, 09:38
Αντε να πω και γω την γυφτια μου....:)
Η πολυ σκεψη σε κολαει, μην ξεψυριζεις τα πραγματα...
Η δραση ειναι που σωζει,δρασε ενστικτωδος και θα βγεις δικαιωμενος....
Ξερεις τι ειναι σωστο,μην προσπαθεις να βρεις ολες
τις παραμετρους...Ειναι τοσες πολλες που μεχρι να τις βρεις
και να τις λυσεις θα ειναι αργα...το προβλημα θα εχει γινει
πολλαπλασιο...
Στιψε το γκαζι και παρε την στροφη με οσα...
δεν σωζονται ολα με φρενο....!!!

kchrono
23/07/2004, 10:05
Να πω και εγώ τη μαλακία μου; οχι;
Εγω θα την πω.
Η σκέψη ειναι ενας κυκλος συνειδητοποίησης, που αλλοι τον ολοκληρώνουν ενώ αλλοι απογοητεύονται στην προσπάθεια και τα παρατάνε. Αυτοί που ολοκληρώνουν τον κύκλο καταλήγουν στην αρχή του, πράγμα αυτονόητο αφού είναι κύκλος, και τότε μόνο συνειδητοποιούν οτι θα μπορούσαν να μην είχαν μπεί καν στη διαδικασία του κύκλου. Τότε βλέπουν πόσο ευτυχείς δείχνουν αυτοί που δεν εχουν μπεί στον κύκλο, και πόσο δυστυχείς αυτοί που παγιδευτήκαν στην στροφή. Τότε βλέπουν οτι οι ίδιοι είναι καλύτερα και απο τους δύο προηγούμενους γιατι τώρα ξέρουν το γιατι και έχουν τη δύναμη να το αγνοούν.
μπλα μπλα μπλα, δεν θα πω αλλο, συνεχίζω τον πρωϊνό καφέ και χαζεύω μέχρι να ξυπνήσω καλά....
:p :wave2:

Alkis
23/07/2004, 10:22
Ακόμα εδώ είστε;

monstermind
23/07/2004, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

ego 8eoro oti pragmatika ise skouliki:rotflmao:
opos episis oti pragmatika ise poli eksipnos ke poli perisotero apo tous sinomilites sou edo mesa ke episis fenete oti den psaxnis na vris apantisis stis erotisis sou tis opies gnorizis idi. se afto to simio nomizo oti ftiaxnis vounalakia gia na ta skarfalonis mias ke den iparxi kanis na to kani afto gia sena. exis katantisi mia ntiva noimosinis ke i monaksia tis egkefalikotitas sou prokali me skopo tin anixnefsi noimosinis antaksias tis dikia sou me skopo tin trivi ke tin ektonosi skepseon ideon, diladi anazitas mia pnevmatiki sinousia sto epipedo sou. pios 8a mpi ston kopo na to kani omos ke pios exi tin ikanotita na to kani?
ke mexri pou 8a ton afisis na ftasi.xerese otan kapios mpeni se ena simio na kentrisi esto ke me lan8anon tropo tis eksipnes ptixes tou egkefalou sou me tis skepsis tou ala ise iperoptis ke ise poli mikros akoma gia na mporesis na katevis apo to alogo ke na milisis me tin psixi tou opioudipote. mpori na ta zis ola se ikones stin fantasia sou na ta vionis ke na ta gnorizis stin pragmatiki tous ipostasi ala me ikones oxi pragmatiko vio. stamata na pseftoanarotiese ke apolafse to ka8isma stin veranta sou xriazete ke afto ala ise poli ikanos gia na parousiazis tetiou idous anazitisis.
ektos ke an psaxnis gia gkomena tote pao paso
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εχεις δίκιο σε αυτά που λες... το ξέρω οτι είμαι πολύ μικρός, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αυτό αφορά την ηλικία... όσο περισσότερα γνωρίζεις, συνειδητοποιείς πόσα ακόμα έχεις να μάθεις... όσο και να μεγαλώνεις εσύ , μεγαλώνει και η γυάλα σου, οπότε σχετικά μένεις μικρός...

υπερόπτης δεν είμαι, ίσως κάποτε να είμουν, αλλά έτυχε να γνωρίσω ανθρώπους ( έναν για την ακρίβεια ) που την οξυδέρκεια τους την είχα διαβάσει μόνο σε βιβλία...

δεν ψάχνω να βρώ ανθρώπους αντάξιους της εγκεφαλικής σκέψης μου παραμερίζοντας τους υπόλοιπους... δεν είμαι τέρας νοημοσύνης, ούτε κάτι το ξεχωριστό, έχω απλώς ένα χάρισμα, που δεν το έχουν οι άλλοι, αλλά συνάμα, δεν έχω πλήθος χαρισμάτων που έχουν οι υπόλοιποι. αυτό και μόνο το γεγονός οτι όλοι μας έχουμε ένα χάρισμα, κάνει κάθε συνομιλητή μου αντάξιο να τον ακούσω, κάθε έναν, ικάνο να μου πει κάτι που δεν το έχω σκεφτεί... γιατί ακόμα και αυτή η "ανοιχτομυαλιά" ενός εγκεφαλικού νου, δεν είναι παρά ένα κριτίριο διαφοροποίησης που τον κατατάσσει σε κάποια κατηγορία, και συνεπώς του θέτει όρια.

οι λύσεις όλων τον προβλημάτων απατόνται από μια μεγάλη αλήθεια, τα εμπόδια στο δρόμο προς την λύση, δεν είναι τα ψέματα, μα οι πεποιθήσεις. όλοι κάποια στιγμή αποφασίζουμε να πιστέψουμε, να θέσουμε αυτήν την αλήθεια... δεν είναι όμως η αλήθεια, είναι πεποίθηση, δεν είναι ψέμα, είναι ένα μόνο κομμάτι της αλήθειας. αυτό το κομμάτι λοιπόν είναι αυτό που βάζω στο στόχο να αποκτήσω.

όσο για το εμπειρία-γνώση, θα διαφωνίσω ...

αν μάθεις μέσω εμπειρίας οτι 1+1=2 τότε το 2+2=4 είναι προιόν γνώσης... το οτι δεν έχεις εικόνα δεν σημαίνει οτι είναι λαθος...

μια εμπειρία δεν είναι παρα μια εικόνα, δεν είναι παρα το έναυσμα του συμπεράσματος, τα κριτίρια είναι τα άλλα συμπεράσματα απο προυγούμενες εμπερίες, οχι οι ίδιες οι εμπειρίες...

αν λοιπόν εχεις κρίνει λανθασμένα μια εμπειρία σου, τότε όλες αυτές που θα ακολουθήσουν θα καταλήξουν σε ελλατωματικά συμπεράσματα... και αν αυτό συνεχιστεί η όλη τεράστια εμπειρία σου θα σε έχει χώσει βαθιά σε ενα μικρόκοσμο...

απολαμβάνω τα μεγιστα τη μπαμπού καρεκλίτσα μου και τη δροσεράδα της θερινής νύχτας... και χαμογελάω όπως χαμογελούσα πάντα όταν παίζω με το κεφάλι μου, και βλέπω πόσο γρήγορα φτάνω σε αδιέξοδα... από ένα σημείο και μετά το γεγονός πως υπάρχεις δεν είναι μια ειρωνία, μα ένα καλόγουστο αστοίο...

κοιτα τώρα ποσο όμορφη μπορεί να ειναι η κουβέντα ανάμεσα σε ένα σκουλίκι και ένα μουλάρι...

:rotflmao:
:beer:

afrotwin
23/07/2004, 11:08
[
κοιτα τώρα ποσο όμορφη μπορεί να ειναι η κουβέντα ανάμεσα σε ένα σκουλίκι και ένα μουλάρι...

:rotflmao:
:beer: [/B][/QUOTE]


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ti mou to 8imises afto re akoma gelao

akou moulari:uplate:
den sou milao re:mad:
na pis to alogo mou moulari

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

skouliki e skouliki

Alkis
23/07/2004, 11:16
...ότι οι υπόλοιποι εδώ μέσα φίλε μου καταλάβαμε κάτι διαφορετικό από αυτά που έχεις πει.

Ένα συμπλήρωμα από διαφορετικές γνώμες και απόψεις είδες εδώ, και σίγουρα αποκλείεται να τις αφομοιώσεις ολόκληρες. Κάποιες μπορεί να μην σου λένε τίποτα.

Κανείς δεν λυπάται τον εαυτό του, η εξυπνάδα του φαίνεται από αυτά που έχει αφήσει πίσω του, και η αξία του φαίνεται πολλές φορές στην έκφρασή του και μόνο.

Αυτά που είπες στην αρχή, δεν φανερώνουν μια συγκεκριμένη φάση που περνάς τώρα, αλλά μια ολόκληρη ζωή. Ίσως τώρα μαζεύτηκαν πολλά και είδες το βουνό.

Κανείς δεν αμφισβήτησε την εξυπνάδα σου ή την καλοσύνη σου. Εξ' άλλου δεν έθεσες τέτοιο θέμα εξ' αρχής.

Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά, αν μπορείς να πάρεις κάτι από αυτό, παίρνεις. Αν δεν σε γεμίζει, προσπερνάς...

aristoteles
23/07/2004, 11:22
συμφωνώ απολύτα με τον Άλκη.

Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά, αν μπορείς να πάρεις κάτι από αυτό, παίρνεις. Αν δεν σε γεμίζει, προσπερνάς...

afrotwin
23/07/2004, 11:28
sory guys
ala me afta pou lete mou 8imisate kati

ixe er8i enas ipourgos apo elvetia an 8imame kala ke tou epernan sinentefksi sto radiofono gia kapia 8emeata
ke metaksi alon ton rotane
pos pai i 8nisimotita stin patrida sas?
ke aftos apantise:
opos pantou ena 8anato ka8e an8ropos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

monstermind
23/07/2004, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Αντε να πω και γω την γυφτια μου....:)
Η πολυ σκεψη σε κολαει, μην ξεψυριζεις τα πραγματα...
Η δραση ειναι που σωζει,δρασε ενστικτωδος και θα βγεις δικαιωμενος....
Ξερεις τι ειναι σωστο,μην προσπαθεις να βρεις ολες
τις παραμετρους...Ειναι τοσες πολλες που μεχρι να τις βρεις
και να τις λυσεις θα ειναι αργα...το προβλημα θα εχει γινει
πολλαπλασιο...
Στιψε το γκαζι και παρε την στροφη με οσα...
δεν σωζονται ολα με φρενο....!!!


εσύ δεν σκέφτεσαι ποτέ?
η ζωή είναι μια μάχη, και σε μια μάχη είσαι ή στρατηγός, ή στρατιώτης, ή και τα δύο...

κάθε σου φράση απαντάει και μία μεγάλη αλήθεια
"το προβλημα θα εχει γινει πολλαπλασιο..."

όμως... αυτήν την απόφαση την πήρα πριν μερικά χρόνια...
και ειλικρινά σταμάτησα να σκέφτομαι, σταμάτησα να κρίνω το περιβάλλον μου, να πλάθω καταστάσεις, να παίζω με την καρδιά και το μυαλό των γύρω μου... να διαβάζω βιβλιά και κυρίως... σταμάτησα να συζητάω... ακόμα και με μένα...

και νά μαι τώρα... 4 χρόνια μετά... να συνηδητοποιήσω οτι το ένα και μόνο όπλο μου το πέταξα... ξαφνικά ο θαυμασμός που εβλεπα στα μάτια των γύρω μου έχει γίνει λύπηση...

ζούμε σε ένα κόσμο που σε θέλει δυνατό, σε θέλει κατακτητή. Οι κάλοί και αγαθοί είναι μόνο παραδειγμα προς αποφυγήν...

σημείο των καιρών?

εδραξα λοιπόν ενστικτωδός... δεν έχω χάσει... αυτο δεν θα το πώ ποτέ για μένα... αλλά είναι το ενναλάκτικό κέρδος που κάνει την διαφορά... το θα είχα κερδίσει αν δεν είχα δράξει ενστικτωδός...

γιατι φίλε μου... εγώ έχω δυνατή σκέψη... όχι δυνατό ενστικτο... τα ένστικτα μου ήταν πάντα... λάθος...

έπιασα πριν λίγο καιρό το βιβλίο της φιλοσοφίας του λυκείου... στην εισαγωγή λέει με πολύ όμορφα λόγια, που δεν τα θυμάμαι, οτι η φιλοσοφία είναι η πρώτη από τις μή βιολογικές ανάγκες μας...

όταν έχεις τροφή και στέγη, δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις από το να φιλοσοφίσεις....

σιγουρα η απάντηση βρίσκεται και εδώ, κάπου στη μέση. είναι μια διαδρομή με άκρα, την σκέψη απο τη μία και το ένστικτο απο την άλλη... και πρέπει να βρει ο καθένας μας που θα σταθεί...

Η πολυ σκεψη σε κολαει... η "πολύ"

aristoteles
23/07/2004, 11:44
Η πολύ σκέψη δεν σε κολλάει... Αρκεί να μην γίνεται εμμονή!
Εάν η σκέψη πάρει σάρκα και οστά, εάν μοιραστεί με άλλον, από μία απλή σκέψη θα μπορέσει να γίνει συμβουλή, πολεμοφόδιο, εμπειρία..

Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρείς,
αν μέν' η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου

Η προσπάθεια δεν πρέπει να εγκαταλείπεται...
Θέλει δύναμη όμως... και πίστη...

monstermind
23/07/2004, 12:16
και πως ξερεις οτι η προσπαθεια ειναι για το σωστό/καλό σου/γενικότερα...

δεν ειναι το δυσκολο σε κάθε προσπαθεια αυτο ακριβώς το γεγονός? να συνεχίσεις να πιστευεις στην ορθοτητα της?

GyPsy
23/07/2004, 12:25
Εαν ενθυμουμαι καλως,ειχε πει καποιος μεγαλος
(και αν δεν εχει πει,πρεπει νατο πει:lol: )
ο'τι οι θεωριες οι οποιες παραμενουν θεωριες
και δεν γινονται πραξεις δεν ειναι παρα μονο λογια του αερα....

aristoteles
23/07/2004, 12:25
Ανεξάρτητα από την έκβαση της προσπάθειας, είτε δηλαδή αυτή στεφθεί με επιτυχία, είτε με αποτυχία, οι γνώσεις που έχεις αποκομίσει είναι πολλές!!!
Τα πάντα γίνονται για καλό!!!
Από Ο,ΤΙ μα Ό,ΤΙ γίνεται ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουμε το καλό...
Και το καλό αφορά εμάς.
Είναι δύσκολο πολλές φορές να το ανακαλύψουμε. Η φόρτιση της κατάστασης, η ένταση της στιγμής, η κούραση της δοκιμασίας μας "κλείνει" πολλές φορές "τα μάτια"... και δεν "βλέπουμε" το όφελος που είχαμε από την προσπάθειά μας.

Εάν κατά τη διάρκεια της προσπάθειας ανακαλύψουμε πως κάναμε λάθος, πως πήραμε δηλαδή λάθος μονοπάτι, ακόμη και αυτή η προσπάθεια χαρακτηρίζεται επιτυχής, αφού μας βοήθησε και είδαμε καθαρότερα το στόχο μας... και αυτό είναι που μας διαφοροποιεί από τα ζώα: η σκέψη...! Τα λάθη είναι ανθρώπινα, και μακάριος όποιος τα παραδέχεται...! Σίγουρα θα έχεις γίνει καλύτερος...!!!
Δεν είναι ντροπή η παραδοχή των λαθών μας!

afrotwin
23/07/2004, 12:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles
[B]Ανεξάρτητα από την έκβαση της προσπάθειας, είτε δηλαδή αυτή στεφθεί με επιτυχία, είτε με αποτυχία, οι γνώσεις που έχεις αποκομίσει είναι πολλές!!!
Τα πάντα γίνονται για καλό!!!
Από Ο,ΤΙ μα Ό,ΤΙ γίνεται ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουμε το καλό...
Και το καλό αφορά εμάς.
Είναι δύσκολο πολλές φορές να το ανακαλύψουμε. Η φόρτιση της κατάστασης, η ένταση της στιγμής, η κούραση της δοκιμασίας μας "κλείνει" πολλές φορές "τα μάτια"... και δεν "βλέπουμε" το όφελος που είχαμε από την προσπάθειά μας.

Εάν κατά τη διάρκεια της προσπάθειας ανακαλύψουμε πως κάναμε λάθος, πως πήραμε δηλαδή λάθος μονοπάτι, ακόμη και αυτή η προσπάθεια χαρακτηρίζεται επιτυχής, αφού μας βοήθησε και είδαμε καθαρότερα το στόχο μας... και αυτό είναι που μας διαφοροποιεί από τα ζώα:

ke an sou po oti kanis la8os gia ta zoa.
an sou po oti i gates gia paradigma ine 10 fores pio eksipnes apo emas tous an8ropous.ke an sou po oti afto pou xaraktirizi emas tous pio ikanous ke eksipnous an8ropous ine i agnia ti 8a pis otan ola sti zoi sou exoun do8i la8os gia na ekselix8is ti 8apis?
ke an sou po oti ola ta enxiridia apopseon gia tin an8ropini iparksi apo tin vivlo mexri ke ta pio monterna vivlia psixologias ke filosofias lene mpourdes me vasi mia mikri ali8ia ti 8a pis?
an itane toso efkola ta pragmata me tin iparksi den 8a xriazotan na zoume 8a ta kserame ola se tetio va8mo pou 8a itan anofelo na iparxoume. mpori na er8i mia tetia mera ala simera zoume sto mavro skotadi ke iparxoume me vasi logikous kanones ke oxi eksigisis ton agnoston ptixon tis zois

ke an ine na fovase me afta pou leo ke na se tromazoun entaksi pes ta opos 8es ala to mono sigouro ine i agnia ke apo geofisikis apopsis den ine makria i epoxi pou kegame magises :rotflmao: :rotflmao:

esi anaroti8ikes pote pou ta vrikes afta pou les?
an ta vrikes se vivlia enxiridia apla fliaris.......

monstermind
23/07/2004, 12:49
παμε δηλαδη... και όπου βγει... αφου ξεκινήσαμε...

...μπορει να είναι κιετσ


εμενα καποιος μεγαλος ( 2 μετρα γουρουνι ηταν ) είχε πει.... απο μέτα απο τέτοιες φιλοσοφικές συζητήσεις... όλοι φεύγουν ακριβώς όπως ήρθαν... δεν άλλαξε τίποτα!

aristoteles
23/07/2004, 13:07
Αρχικά afrotwin θα ήθελα να σου πω, πως τα ζώα δεν τα υποτιμώ ούτε τα εξυψώνω όμως κιόλας!!!
Έχουν (αποδεδειγμένα) κάποια από αυτά περισσότερο ανεπτυγμένο το ένστικτο και όχι την νόηση. Δεν έχουν νου...!!! Μην υπερβάλουμε...

Εάν πιστεύεις πως αυτό που ζεις είναι "χτισμένο" σε λάθος βάσεις, εάν πιστεύεις πως σου έχουν δώσει σαν "οδηγίες για τη ζωή" ανακρίβειες και λάθος κατευθύνσεις, στο χέρι σου (ή καλύτερα στο μυαλό σου είναι) να πράξεις διαφορετικά. Η ζωή σου ανήκει...! Πρέπει να τη ζεις όπως εσύ επιθυμείς και όχι όπως άλλοι σε κατευθύνουν ή οσυ επιβάλλουν να ζεις...! Τότε και μόνο τότε θα μπορέσεις να χαρείς πραγματικά τη χαρά και να μπορέσεις να ξεπεράσεις τη λύπη πιο εύκολα... : όταν δηλαδή οι αποφάσεις είναι δικές σου...

ke an ine na fovase me afta pou leo ke na se tromazoun entaksi pes ta opos 8es ala to mono sigouro ine i agnia ke apo geofisikis apopsis den ine makria i epoxi pou kegame magises

Δεν με φοβίζουν αυτά που λες... Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε. Ούτε σου επιβάλλω τη δική μου ούτε εσύ τη δική σου. Έχω μάθει να μη φοβάμαι να εκφράζω τη γνώμη και "τα πιστεύω" μου...
So don't worry! :wacko:

monstermind
23/07/2004, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles

Εάν πιστεύεις πως αυτό που ζεις είναι "χτισμένο" σε λάθος βάσεις, εάν πιστεύεις πως σου έχουν δώσει σαν "οδηγίες για τη ζωή" ανακρίβειες και λάθος κατευθύνσεις, στο χέρι σου (ή καλύτερα στο μυαλό σου είναι) να πράξεις διαφορετικά. Η ζωή σου ανήκει...! Πρέπει να τη ζεις όπως εσύ επιθυμείς και όχι όπως άλλοι σε κατευθύνουν ή οσυ επιβάλλουν να ζεις...! Τότε και μόνο τότε θα μπορέσεις να χαρείς πραγματικά τη χαρά και να μπορέσεις να ξεπεράσεις τη λύπη πιο εύκολα... : όταν δηλαδή οι αποφάσεις είναι δικές σου...


μην χαρίζεις απλόχερα μεγάλες κουβέντες... για άλλη μια φορα κεντριζεις την ουσία, και το κάνεις τόσο εύκολα που δεν νομίζω οτι το καταλαβαίνεις...

μέσα σε ένα αέναο κουφάρι απο "θέλω" και "πρέπει", κρύβονται τα απαραίτητα για τον ανθρωπο: η τροφή, η ασφάλεια, και η αναπαραγωγή... το σεξ... όλα τα άλλα δεν είναι παρα "οδηγίες"...που ντύνουν και κρύβουν τα απαραίτητα.

κοιταξε αυτο το κουφάρι, και προσπαθησε να διανοηθείς, πως θα είναι η ζωή σου αν απλά φροντίζεις για τροφή, ασφάλεια και σεξ.

αν καταλάβεις πως όλα τα υπόλοιπα είναι "οδηγίες"

aristoteles
23/07/2004, 13:32
Monstermind δεν "χαρίζω" όπως λες μεγάλες κουβέντες απλόχερα...!
Δεν λέω τίποτα που δεν πιστεύω και που δεν έχω "κατακτήσει" σε μεγάλο βαθμό...
Τα προς το ζην τα έχω εξασφαλίσει... Εξάλλου για να ζήσει ο άνθρωπος δεν χρειάζεται και πολλά πράγματα...!
Εμείς έχουμε επηρεαστεί από αυτά που μας προβάλουν/επιβάλλουν τα ΜΜΕ και αυτοί που "γράφουν τις οδηγίες" που λες και εσύ...
Όμως στην ουσία εάν καταφέρεις να εξασφαλίσεις τα της επιβίωσης, και δεν μπεις στην παγίδα του όχλου που κατευθύνεται σαν μαριονέτα από τους "μεγάλους", τότε θα μπορέσεις να ασχοληθείς με εσένα, και το "ευ ζην"...
Στο παρελθόν είχα μπει και εγώ σε αυτό το παιχνίδι... Λίγο μετά την εφηβία, μεγάτη η ζωή μου από εικόνες, προκλήσεις, προσκλήσεις, έπαιζα σε αυτό το παιχνίδι που η κοινωνία με έβαλε... Κάποια στιγμή όμως "ξύπνησα" από το λήθαργο και αποφάσισα πως θέλω να ζήσω ΕΓΩ τη δική μου ζωή και όχι οι άλλοι στη δική μου πλάτη... Δεν σου λέω πως ήταν εύκολη απόφαση!!! Τουναντίον μάλιστα... Αλλά το σίγουρο είναι πως τις αποφάσεις για τη ζωή μου τις παίρνω εγώ και κανείς άλλος!
Οι "οδηγίες" πάντα θα δίνονται...
Καλοθελητές που παραμονεύουν στη γωνία πάντα θα υπάρχουν...
Η ωριμότητα όμως και η θέληση να ζήσουμε τη ζωή μας εμείς για εμάς (και όχι οι άλλοι για εμάς ή οι άλλοι για τους άλλους), θα μας βοηθήσουν να αντιτασόμαστε στις προκλήσεις αυτές και να αποφασίζουμε για εμάς...

afrotwin
23/07/2004, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles
Αρχικά afrotwin θα ήθελα να σου πω, πως τα ζώα δεν τα υποτιμώ ούτε τα εξυψώνω όμως κιόλας!!!
Έχουν (αποδεδειγμένα) κάποια από αυτά περισσότερο ανεπτυγμένο το ένστικτο και όχι την νόηση. Δεν έχουν νου...!!! Μην υπερβάλουμε...

Εάν πιστεύεις πως αυτό που ζεις είναι "χτισμένο" σε λάθος βάσεις, εάν πιστεύεις πως σου έχουν δώσει σαν "οδηγίες για τη ζωή" ανακρίβειες και λάθος κατευθύνσεις, στο χέρι σου (ή καλύτερα στο μυαλό σου είναι) να πράξεις διαφορετικά. Η ζωή σου ανήκει...! Πρέπει να τη ζεις όπως εσύ επιθυμείς και όχι όπως άλλοι σε κατευθύνουν ή οσυ επιβάλλουν να ζεις...! Τότε και μόνο τότε θα μπορέσεις να χαρείς πραγματικά τη χαρά και να μπορέσεις να ξεπεράσεις τη λύπη πιο εύκολα... : όταν δηλαδή οι αποφάσεις είναι δικές σου...

ke an ine na fovase me afta pou leo ke na se tromazoun entaksi pes ta opos 8es ala to mono sigouro ine i agnia ke apo geofisikis apopsis den ine makria i epoxi pou kegame magises

Δεν με φοβίζουν αυτά που λες... Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε. Ούτε σου επιβάλλω τη δική μου ούτε εσύ τη δική σου. Έχω μάθει να μη φοβάμαι να εκφράζω τη γνώμη και "τα πιστεύω" μου...
So don't worry! :wacko:


agapite sinan8rope pragmatika den exo ti na po mazi sou.esi exis taktopioisi toso poli ta pragmata mesa sto mialo sou ke zis me afta pou 8elis na vlepis ke na katalavenis.en meri kala kanis ke zis sto kavouki sou ,an ke aftes tis enies epidi i anagki sou na ise apsogos ke na exis apopsi akoma ke an den kseris gia ti milame 8a aporipsis enies arnitikes ke 8a prospa8isis na mas diksis oti den zis sto kavouki sou:rotflmao:

8a katantisi i sizitisi anef ousias vareti mexri ke i gata mou 8a efevge pou tis egkiklopedikes empiries sou simperenis oti den exi para mono enstikto
lipon akou mia elafria ptixi tis eksipnadas tous.
ego ixa dio gates siam to ena maliaro poli omorfes lipon aftes zousan se ena triari epiplomeno gia to opio den ksodevan mia draxmi ixan ka8e mera fagito pou ego frontiza na tous parexo i moni tous asxolia itan na vriskoun zesta meri ton ximona ke drosera to kalokeri ke na pezoun me ta diafora zouzounia pou isevalan ston xoro. oute tin paramikri eksipiretisi den kanan gia mena den voi8ousan se tipota sto spiti oute anisixousan gia tipota akoma ke tis alages stin trofi tous ego tis skeftomouna ke tora pes mou anamesa se emena ke se aftes pios itan pio eksipnos ego pou me trogan ta anxi ke to provlima tis epiviosis i aftes pou itan sinexia stin kaloperasi ke opote 8elane ke tin volta tous mou legane na tous anikso tin porta ke ena kero pou evlepe i 8ilikia tileorasi perimene me anipomonisia na tin anikso ke ka8omastan mazi ke vlepame diafora mexri pou vare8ike
ke min psaxnese 15 xronia simviosis mazi tous ksero ti sou leo ke oxi mono to paradigma pou sou anefera prin

oso gia sena file mou an itan etsi opos ta perigrafis ipoti8emena idanika ke taktopioimena stin zoi den 8a ipirxe tipota pio vareto apo to na iparxis ke 8a ixe teliosi to an8ropino idos edo ke poles xiliades xronia 8a ixe ekfilisti telios
ektos ke an nomizis oti i kenouries domes tou mpeton ine aftes pou kratane to an8ropino idos stin zoi ke to voi8ane na ekselisete

me mia leksi aniaro
ke eftixos la8os

afrotwin
23/07/2004, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles
Monstermind δεν "χαρίζω" όπως λες μεγάλες κουβέντες απλόχερα...!
Δεν λέω τίποτα που δεν πιστεύω και που δεν έχω "κατακτήσει" σε μεγάλο βαθμό...
Τα προς το ζην τα έχω εξασφαλίσει... Εξάλλου για να ζήσει ο άνθρωπος δεν χρειάζεται και πολλά πράγματα...!
Εμείς έχουμε επηρεαστεί από αυτά που μας προβάλουν/επιβάλλουν τα ΜΜΕ και αυτοί που "γράφουν τις οδηγίες" που λες και εσύ...
Όμως στην ουσία εάν καταφέρεις να εξασφαλίσεις τα της επιβίωσης, και δεν μπεις στην παγίδα του όχλου που κατευθύνεται σαν μαριονέτα από τους "μεγάλους", τότε θα μπορέσεις να ασχοληθείς με εσένα, και το "ευ ζην"...
Στο παρελθόν είχα μπει και εγώ σε αυτό το παιχνίδι... Λίγο μετά την εφηβία, μεγάτη η ζωή μου από εικόνες, προκλήσεις, προσκλήσεις, έπαιζα σε αυτό το παιχνίδι που η κοινωνία με έβαλε... Κάποια στιγμή όμως "ξύπνησα" από το λήθαργο και αποφάσισα πως θέλω να ζήσω ΕΓΩ τη δική μου ζωή και όχι οι άλλοι στη δική μου πλάτη... Δεν σου λέω πως ήταν εύκολη απόφαση!!! Τουναντίον μάλιστα... Αλλά το σίγουρο είναι πως τις αποφάσεις για τη ζωή μου τις παίρνω εγώ και κανείς άλλος!
Οι "οδηγίες" πάντα θα δίνονται...
Καλοθελητές που παραμονεύουν στη γωνία πάντα θα υπάρχουν...
Η ωριμότητα όμως και η θέληση να ζήσουμε τη ζωή μας εμείς για εμάς (και όχι οι άλλοι για εμάς ή οι άλλοι για τους άλλους), θα μας βοηθήσουν να αντιτασόμαστε στις προκλήσεις αυτές και να αποφασίζουμε για εμάς...

afto ine mia ali ptixi ke miazi me to arlekin tou siniditopioimenou antidrastikou
gia parto alios pio esoterika ase ta kanalia apekso:rotflmao:
amesos sto reality....:rotflmao:

aristoteles
23/07/2004, 13:56
agapite sinan8rope pragmatika den exo ti na po mazi sou.esi exis taktopioisi toso poli ta pragmata mesa sto mialo sou ke zis me afta pou 8elis na vlepis ke na katalavenis.en meri kala kanis ke zis sto kavouki sou ,an ke aftes tis enies epidi i anagki sou na ise apsogos ke na exis apopsi akoma ke an den kseris gia ti milame 8a aporipsis enies arnitikes ke 8a prospa8isis na mas diksis oti den zis sto kavouki sou

Παρόλο που μιλάς για εμένα με πολύ σιγουριά σαν να με γνωρίζεις, θα ήθελα να σου πω πως δεν είναι ντροπή να έχει "τακτοποιήσει κάποιος τα πράγματα στο μυαλό του" όπως λες και εσύ...!!!
Ποτέ δεν είπα πως ζω στο καβούκι μου. Ούτε πως έχω την ανάγκη να έχω άψογη συμπεριφορά... Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό? Για να το δει ποιος???

Δεν μίλησα για ιδανική ζωή...!!! Το αντίθετο μάλιστα...! Η ζωή δεν είναι ιδανική! Όπως λες θα είχε τελειώσει τον "κύκλο" της... Θα ήταν πληκτική... ανιαρή.

Αλλά μην υποβιβάζεις όποιον (έστω κατά τη δική του γνώμη) έχει "τακτοποιήσει" τις σκέψεις του, τα "θέλω" του και αγωνίζεται για αυτά... Τον εαυτό σου προσβάλεις υποβιβάζοντας τον συνομιλητή σου...

Λυπάμαι που δεν θέλω να συγκριθώ με τα ζώα!!! Δεν τα κάνουν πιο έξυπνα το γεγονός πως έχουν βρει έναν τρόπο να επιβιώνουν...!!! Γιατί μιλάμε για την απλή επιβίωση... Το ζην τους είχαν εξασφαλίσει οι δικές σου γάτες, και όχι το ευ ζην τους!!! και για εμένα ο άνθρωπος ζει όταν ασχολείται με το ευ ζην του (αφού έχει εξασφαλίσει το ευ ζην του).

afrotwin
23/07/2004, 14:24
agapite i apopsis dikes mou i opioudipote aforun ton idio skopo den exoume na gkremisoume kanenan ala simetexis ikio8elos se mia sizitisi enos alou sinan8ropou me telios diaforetikes anazitisis ke se pliroforo oti ine ke poli metriofron afou katelikse na mila me tetia metriofrosini gia to atomo tou i opia ton adiki pistepse me ala ftani gia afton ton skoulika as er8oume stin sizitisi stin opia anikse ke stin opia epanalamvano simetexis ikio8elos les tin apopsi sou opos prepi na kanis ke kala kanis ala edo ke dio ores prospa8oune kapioi pou simetexoun ke afti stin sizitisi me ipomoni na sou poune oti den exoun sxesi ta 8ema ta pou 8igis ke den psaxnoume to evzin idika o filos se pliroforo oti exi mia sxetiki plirotita an iparxi tetia enia milame pera apo afto ke an katalavenes afta pou sou leo to oti asxoli8ike ekinos ego i kapios alos mazi sou eno ise out afto den 8a eprepe na se prosvali ala na se timai. exis entelos la8os taktopioisi tis enies mesa sou ke den mporoume na milame as poume emis i pinasmeni me enan xortato:rotflmao:
i emis pou dipsame gia zoi me enan teliomeno:rotflmao:

ke fisika ola afta den ine tipota alo apo mia apospi
den milas oute esi monos oute ego...

empasi periptosi pirame to ma8ima mas apo esena taktopioisame ta provlimata mas tin zoi mas me taksi ke tora to mono pou mas apasxoli ine na ine i mpritzola mas kalopsimeni....

prosopika se efxaristo gia tis poli kales ipodiksis sou an ke fovame na tis po se kapion giati mpori na xasi tin ipomoni tou ke na me xtipisi ala ego tis empedosa den xriazete peretero eksigisis apo esena o 8eos na se exi kala....

aristoteles
23/07/2004, 14:40
Λυπάμαι . . .


Χαιρετώ σας . . .


ΣΗΜ: δεν έχεις καταλάβει ούτε στο ελάχιστο αυτά που λεν τα λόγια μου... και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν νοιώθω τιμή που σχολίασες στα γραφόμενά μου...

monstermind
23/07/2004, 17:18
στην ανθρώπινη επικοινωνία μόνο το 20% είναι ο Λόγος, οι λέξεις και τα νοήματα τους. και ο συγκεκριμένοςε Λόγος, η ελληνική γλώσσα είναι κατακρεουργημένη...
μαθηματικά λοιπόν, απο αυτά που γραφουμε, είναι καθαρά θέμα τύχης το αν ο άλλος θα καταλάβει πάνω απο το 5% αυτου που λέμε. Ειδικά οταν δεν προκειται περι "μετρημένων κουκιών"...

νιώθω την ανάγκη να μιλήσω, όχι να κρίνω, ούτε να κριθώ απο άλλον, παρα να βοηθηθώ να βγάλω μια άκρη...

φίλε αριστότελε, δεν σε ξέρω, δεν έχω λόγο να σε γνωρίσω, δεν μπορώ και δεν θέλω να σε κρίνω, μπορεί να είσαι ιδιοφυία, ψαγμένος, εμπειρος, φαντασμένος, κουτοπόνηρος, σκατάς ή μπετόβλακας, κρίνω τα λόγια σου σαν να ήταν δικά μου, και εσύ δεν είσαι παρα μόνο μια φωνή...

αυτά τα λόγια όμως, προέρχονται είτε:

απο έναν άνθρωπο που έχει βγάλει άκρη... που είναι ένα βήμα πιο μπροστά, που έχει προχωρίσει χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τον ίδιο δρόμο, και έτσι δεν μπορεί να κατανοήσει πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το βήμα αυτό που ο ίδιος έκανε εύκολα, για κάποιον άλλο που τώρα πάει να το κάνει...

είτε από έναν άνθρωπο που βρίσκεται ένα βήμα πίσω, και το οποίο το έκανε πρόσφατα, και τώρα χαίρεται που είναι εκεί και δεν έχει ακόμα καταλάβει πως έχει πολύ δρόμο μπροστά του, οπότε βλέποντας τους άλλους να παλεύουν να βγάλουν άκρη, βλέπει σαυτούς τον εαυτό του πριν απο πολύ λίγο καιρό.

είτε από έναν ανθρωπο που ανήκει σε μια τρίτη κατηγορία που εγώ δεν την βλέπω...

πες σου μου σε πιά κατηγορία είσαι να σου πω τι ζητάω απο εσένα.



πριν μερικά χρόνια είχα αποφασίσει το εξής:

"Φαίνεται πια σε μένα καθαρά, πως όλο το ανθρώπινο είδος παλέυει με τα κύμματα, όχι περισσοτερα απο 10 μέτρα απο την ακτή της σωτηρίας. Εκεί λοιπόν ο άνθρωπος παλεύει μόνο και μόνο για να πάρει μια ανάσα, μια ανάσα για να μπορέσει να συνεχίσει να παλεύει... όσο μεγαλύτερη η ανάσα, τόσο μεγαλύτερη η γιορτη του και η ευτυχία του... σαν δεί την στεριά δεν του φτάνει η ανάσα, δεν γιρτάζει πια, δεν είναι ευτυχής. Η μόνη του ευτυχία είναι το οτι είδε την στεριά, το οτι ξέρει πλέον πως αν φτάσει εκει, θα ανασαίνει ελεύθερος. και όποτε θέλει θα μπαίνει μέσα στη θάλασσα, για να παλέψει με τα κύματα, και να γελά, για να γίνει η ζωή ένα παιχνίδι"

εδώ λοιπόν τελείωνε η αναζήτηση μου, είχα πια βρει την λύση...

Να μαι λοιπόν στη ακτή, την είδα, την έφτασα, την λαχτάρισα και τώρα ξεδίψασα... μα τελικά θα μπορούσε να είναι απλά μια σανίδα, καλύτερα να ήταν, γιατι τώρα που είμαι στη στεριά... θέλω να την κατακτήσω, βαρέθηκα να παίζω σαν μωρό στη θάλασσα, και δεν γελάω πλέον που βλέπω τόσους να παλεύουν και να πνίγονται... νέα λαχτάρα σκλαβώνει πλέον την ελευθερία μου, και δεν μπορώ να συνεχίσω να προσποιούμαι πως δεν το ξέρω. έμαθα να κολυμπάω και βγήκα, δεν θα δυσκολευτώ να μάθω και να περπατάω και να κατακτώ. μα το επίπονο δεν είναι εκεί. μεσα απο το νερό εβλεπα μόνο την ακτή... τώρα βλέπω πολλά περισσότερα... βλέπω πως το ταξίδι, ποτέ δεν τελειώνει...

και εδώ στην ακτή δεν έχει τόσο κόσμο όσο είχε στη θάλλασα, πιο βαθιά στη στεριά εχει ακόμα πιο λίγους, οι φίλοι σου μένουν πίσω και χάνονται, όλο και περισσότεροι σε θαυμάζουν, όλο και περισσότεροι σε αποφεύγουν, γιατί αργά ή γρήγορα το νιώθουν, οτι εκεί που πας, δεν μπορούν να ακολουθήσουν. και είναι πολύ βαριά η μοναξιά... οταν αγαπάς τους ανθρώπους.


γραφω, γραφω και δεν σταματάω... κάποιοι θα γελάσουν με τα "παραμύθια" μου... μα ας είναι... άλλωστε... το αποφάσισα... ένα μικρό ταξίδι ξεκίνησε...

:p

GhostDog
23/07/2004, 19:00
φιλε monster, θα σου πω μονο γιατι σε θαυμαζω. Γιατι μπορεις αυτα που σκεφτεσε να τα περνας ετσι στο χαρτι χωρις να αλλοιωνονται. Δεν μπορω να το κανω. Νιωθω το ιδιο η ισως και περισσοτερο μπερδεμενος και αναγνωριζω πολλα στοιχεια που περιγραφεις... το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να τα περασω στο χαρτι ετσι αν κ θα το θελα. δεν ξερω μαλλον για να λυθει η γλωσσα θα χρειαζομαι βεραντιτσα και 12αρι, κ μιας και το πα παω να μου μιλησω λιγο.

Νασαι καλα μεγαλε, ελπιζω να συναντηθουμε καποτε.

Nefeli
26/07/2004, 11:50
Λίγες φορές βρε Μαρίνο τα έχουμε πει από κοντά………

Αυτό που με παραξένευε είναι αυτό που καταλάβαινα, μια καρέκλα να μην σε χωρά μα καλά έλεγα είναι ψηλός μα και η καρέκλα καναπές είναι….


Η εξυπνάδα έχει μια παγίδα τη μοναξιά

Ο έξυπνος άνθρωπος παύει να είναι έξυπνος αν έχει πέσει στη παγίδα


Κάπου κάποτε είχες γράψει τα παρακάτω……….

<<Το δύσκολο να βρεις είναι ο τρόπος>>



ανθρώπινο χάρισμα, αιώνια κατάρα...

Δυστυχώς είναι και τα δύο, η συνειρμική ακολουθία της λογικής, σου φανερώνει την κατά υπερσυνείδητη επιλεγόμενη πορεία των γεγονότων και η γνώση των γεγονότων που θα ακολουθήσουν πριν την πραγματική χρονική τους πραγμάτωση είναι κατάρα.

<<συγνώμη που έχω την τάση να ελέγχω και να προασπίζομαι το "διαφορετικό", επειδή εγω, εχω καταφέρει ή έτσι πιστεύω, να το διακρίνω και να μη το κατακρίνω όσο αντίθετο και ας με βρίσκει... >>


μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι...
...οι υπόλοιποι ας πάμε να γαμηθούμε...

ούτως ή άλλως εκεί καταλήγουμε όλοι ο καθένας όμως στο δικό <<κρεβάτι>>.

Ο φόβος για την αναζήτηση του δύσκολου οδηγεί στη στιγμιαία ψευτοαπόλαυση των εύκολων

Και το κενό καλύπτεται με κενό το άδειο παραμένει άδειο και το <<κρεβάτι>> μένει άστρωτο
_____________________________________________________

κακά τα ψέματα... ο μεσσίας... απέτυχε

κακά τα ψέματα ο μεσσίας πέτυχε αυτό που ήθελε να πετύχει γιατί ήταν έξυπνος


:wave2:

monstermind
26/07/2004, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nefeli
η συνειρμική ακολουθία της λογικής, σου φανερώνει την κατά υπερσυνείδητη επιλεγόμενη πορεία των γεγονότων και η γνώση των γεγονότων που θα ακολουθήσουν πριν την πραγματική χρονική τους πραγμάτωση είναι κατάρα.



αυτό μου θυμίζει κατι σε "καταφερα να διγωνίσω το μονόγωνο, με τον δυαδικό αλγόριθμο του υπερτιποτα..."

χρειαστηκε να το διαβάσω πολλες φορες για να πιασω το νοημα, αν το έπιασα...


πάραυτα...το νοημα του όλου κειμένου σου μου διαφεύγει...

λες οτι "Ο φόβος για την αναζήτηση του δύσκολου οδηγεί στη στιγμιαία ψευτοαπόλαυση των εύκολων"...

αν εννοεις το ευκόλως εννοούμενο... έχω να σου τονίσω κάτι, κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, απέναντι και σε μένα, καθως η άποψη αυτή έχει απήχηση και είναι γενικά παραδεκτή...

έχω να σου πω λοιπόν πως και ο φόβος είναι ενα ένστικτο το οποίο έχει τις ιδιότητες των ενστίκτων... ητοι... δεν είναι προιον της εμπειρίας μας, από τα χρόνια που ζήσαμε...

ο φόβος, είναι ένα πλοκάμι της αυτοσυντήρησης... ένα όπλο της... Αυτός που δεν τον ακούει, είναι αυτοκαταστροφικός...

μη αφήσεις όμως τη σκέψη σου και προτρέξει και πας στο άλλο άκρο, και μετατρέψεις το "ακούει" σε "υπακούει", οχι... γιατι εκεί ειναι θύμα των ενστίκτων του και συνεπώς τίποτα άλλο παρά ένα ζώο...

για να μην μακρυγορώ προσπαθόντας να προλάβω κάθε σου ανταπάντηση θα σου το πω ωμά...

αν ο πόνος γεννά την χαρά, και τη θρέφει κρυφά, όσο αυτός τρώει με χρυσά κουτάλια, αν ΠΡΕΠΕΙ να δω ένα άνθος μέσα στο βάλτο, για να καταλάβω, τι ομορφιά έχω στον κήπο μου ... τότε γλυκιά μου Νεφέλη, δεν κυνηγάμε την ευτυχία, μα αντιθέτως... αυτο που κυνηγάμε είναι ο πόνος, γιατί διχως αυτόν, δεν θα ευτυχίσουμε...

αν λοιπόν είναι έτσι... τι συζητάμε??? παλι δεν καταλήγουμε...

όσων αφορά την έννοια "δύσκολο", η (σχετικά ανύπαρκτη) πείρα μου, βοήθησε την σκέψη μου να καταλήξει στο εξής: "το δύσκολο δεν είναι παρα αυτό που βρίσκεται στο απέναντι στρατόπεδο... σαν δωθεί η μάχη... και κερδίσεις... και περάσεις απέναντι... θα έχεις απέναντι σου... το προηγούμενο σου στρατόπεδο"

σε περίπτωση που σου διαφεύγει θα στο θέσω αλλιώς...
αν θέσουμε την έννοια "χαρά" ως συγκεκριμένη ποσότητα χαράς... (δηλαδή χαρα>0 και 1.χαρά<2.χαρά<3.χαρά...κτλ )
τότε...τι είναι πιο δύσκολο?
να πάρουμε το νέο super dooper 1000άρι, ή μια προαγωγή ή δεν ξέρω εγώ τι.... και να χαρούμε... ή
να κοιτάξουμε ένα καθημερινό πρωινό, την ανατολή του ηλίου και τα χρώματα που ποτίζει αυτή τον ουρανό, και να χαρούμε???

ποιο πιστεύεις οτι είναι πιο δύσκολο?

....



το ένα θέλει, ή μάλλον απαιτεί πόνο...

το άλλο.... είναι απλά ανεξάρτητο...


μα...πως μπορει το "άνευ πόνου" να είναι το πιο δύσκολο?


Όταν έκανες εσύ έρωτα... (εκείνη την ΜΙΑ φορά) όταν έκανες το συναίσθημα πράξη... θυμάσαι να δυσκολεύτικες?
...είναι η υπέρτατη χαρά... που όμως έρχεται μόνη της.. απροκάλεστη... δίχως προσπάθεια και πόνο... για αυτό είναι η υπέρτατη...



ο φόβος το λοιπόν, ίσως σου λέει "ρε... μεγάλε! που πας? εκεί έχει αγκάθια... μαλάκας είσαι? εεεε.....!!!! ΠΟΥ ΠΑ ΡΕ?"
μα εσύ έχεις πιστεί οτι το "δύσκολο" (που τελικά δεν έχεις ιδέα πιο είναι) είναι αυτό που θα φέρει χαρά... είναι μια αξία... μια "αλήθεια" όχι όμως διαχρονική...

κάποτε μπορεί να μην πιστεύαν οτι :

"Ο φόβος για την αναζήτηση του δύσκολου οδηγεί στη στιγμιαία ψευτοαπόλαυση των εύκολων"...

άλλωστε ...

το ΠΙΟ δύσκολο είναι αυτο που ΔΕΝ μπορεις να κανεις...
ξέρεις κανέναν που προσπαθεί για αυτό... που δεν μπορεί να πετύχει?

α'ι' .... με έπιασε πάλι... σταματάω εδώ...
:wave2:


κάτι ακόμα: αν τύχει ποτέ, να ξυπνήσεις ενα πρωί, και να μείνεις αφωνος μπροστά στη μαγεία της ανατολής, προσπάθησε να παγώσεις τη στιγμή και να βρεις το "γιατι"...

afrotwin
27/07/2004, 09:42
nefel ego prosopika pistevo pos o marinos ine mia aftofoti diania ine enas poli triferos ke diavgis eggefalos pou den exi diastrevlo8i akoma ke elpizo na min to pa8i pote,giati pragmatika ine psixoforo ke eksantlitiko gia ka8e sou kitaro na polemas kovontas kefalia xoris eggefalo san staxia ston agro psaxnontas ena pou 8a se kani na ligisis mprosta tou ke na vris se afto oti epsaxnes na vris,ligi diavgia ligi epinoisi,ligi oksiderkia,ena af8entiko ke prosopiko ego na sindialagis. nomizo oti i varigvoupes leksis me to ipoti8emeno vari noima pou opos ipe ke o marin diavase poles fores gia na katalavi den itane kapio idos diskolou grifou i klidi mistikou perasmatos,ala melani soupias pou den katafere telika na kripsi tipota ala na apokalipsi mia idieteri anagki sou na emfanistis os idietera ikani sinomilitis se mia tetia oksimeni exmiri kouventa pou perisotero skopo ixe tin anazitisi pnevmaton ikanon gia sindialagi ke oxi ti evresi liseon se kapio provlima i adieksodo.
i fisiki ke kourastiki oxi mono diki sou ala olon ton ginekon dramatopioisi ton katastaseon giati mono mesa apo dramata mporite na ta viosete ola itane ke edo i pio atopi me8odos topo8etisis, ke safos exi kritiko ifos afti i topo8etisi mias ke ekti8ese me tin apopsi sou se afton ton xoro. me aformi me ola afta exo na sou po perisotera pou merika isos ta kseris idi ala prepi na afougkrastis kala afta pou leme mias ke exis tin anagki na simetexis ke na emva8inis se mia sxesi apo sinomilitrias eos oti alo.....

sinexia epete

Nefeli
27/07/2004, 09:54
Ο.Κ. Μαρίνο,

Μάλλον το έπιασες το νόημα…………..

Η άποψη αυτή είναι γενικά παραδεκτή αλλά δεν έχει απήχηση


Συμφωνώ ότι ο φόβος είναι ένα ένστικτο αλλά είναι και προϊών των εμπειριών μας γιατί τα ένστικτα αυτοσυντηρούνται και διαμορφώνονται με τις εμπειρίες

Ξέρεις πολλούς που δεν ακούν τους φόβους τους εγώ όχι. Αυτό που δεν ξέρουν είναι ότι τελικά τον σέβονται.

Ο άνθρωπος πάνω σε αυτό τον πλανήτη είναι το μεγαλύτερο ζώο.

Ξέρεις πολλές χαρές να μην γεννούν και να μην γεννιούνται από τον πόνο???????
Θα σου πω μια και πολύ σημαντική για μένα
Όταν γεννιέται ένα παιδί στην μάνα δίνει μεγάλο πόνο και όταν το παίρνει στην της αυτός ο πόνος γίνεται η μεγαλύτερη χαρά.


Δεν ξέρω αν εσύ δεν μπορείς να καταλήξεις από αυτό εγώ ναι
Αρκεί να μπορέσω να κρατήσω από έναν μεγάλο πόνο που πέρασα τις μεγαλύτερες χαρές που μου έδωσε
Ο πόνος περνάει από την ζωή μας και κάποτε κουράζεται και φεύγει και εκεί εγώ μπορώ να κρατήσω όλη την γλύκα του πριν και του μετά Ο πόνος μπορεί να γεννά χαρά και θλίψη.
Η χαρά περνάει από τη ζωή μας και μας αφήνει γλυκές στιγμές για θύμησες
Αν εγώ δω ένα λουλούδι μέσα στο βάλτο μπορώ να σκεφτώ,
να το έχω και εγώ στον κήπο μου?
Χάλια είναι ο κήπος μου?
Ο κήπος μου είναι όμορφος και χωρίς εκείνο?
Φτου δεν έχω κήπο να το φυτέψω κι εγώ?
……………………………….

Το θέμα για μένα είναι πόσα ερωτήματα μπορώ να θέσω και τελικά τι είναι αυτό που θέλω, επιβάλω, χρειάζομαι,
Και πάει λέγοντας να θέσω.




"το δύσκολο δεν είναι παρα αυτό που βρίσκεται στο απέναντι στρατόπεδο... σαν δωθεί η μάχη... και κερδίσεις... και περάσεις απέναντι... θα έχεις απέναντι σου... το προηγούμενο σου στρατόπεδο"

Αν σταθείς σε ένα καθρέφτη θα δεις ποιο είναι το μεγαλύτερο στρατόπεδο
Το δύσκολο δεν είναι τελικά αυτό που θα δεις μπροστά σου αλλά πίσω σου

Αν σταθείς μπροστά σε ένα τζάμι κι αφήσεις την ματιά σου πάει μακριά μπορείς να δεις τον κόσμο όλο
Αν εστιάσεις λίγο πιο κοντά θα δεις εσένα και πίσω από εσένα

Αν ανοίξεις μια πόρτα θα έχεις μπροστά σου τον κόσμο όλο
Αν κοιτάξεις πίσω σου θα δεις μια καμαρούλα μικρή κι αν εκεί μέσα δεν τα έχεις , σ΄ όλο τον κόσμο το ίδιο θα κάνεις (εδώ μιλάει ο Καβάφης)

Το δύσκολο για τον καθένα είναι διαφορετικό.
Αλήθεια το δύσκολο έχει να κάνει με την ποσότητα ή την ποιότητα?
Ας κάνουμε μια υπόθεση ………………..
Ξέρεις δεν μπορώ να σου δώσω μια μηχανή μπορώ να σου δώσω μια μεγάλη αγκαλιά.
Το δύσκολο σε σένα ποιο είναι?
Το δύσκολο σε μένα ποιο είναι?
Και τι είναι αυτό που πραγματικά δυσκολεύει εσένα και τι εμένα?


Ποιο είναι το ποιο δύσκολο να βλέπεις την ανατολή μόνος ή με παρέα?
Και αν 2 η 4 μάτια βλέπουν αγκαλιά την ανατολή νομίζεις ότι βλέπουν τα ίδια χρώματα?









Όταν έκανες εσύ έρωτα... (εκείνη την ΜΙΑ φορά) όταν έκανες το συναίσθημα πράξη... θυμάσαι να δυσκολεύτικες?
...είναι η υπέρτατη χαρά... που όμως έρχεται μόνη της.. απροκάλεστη... δίχως προσπάθεια και πόνο... για αυτό είναι η υπέρτατη...

Πόσο λάθος κάνεις για σκέψου λίγο για 2……………..


το ΠΙΟ δύσκολο είναι αυτο που ΔΕΝ μπορεις να κανεις...
ξέρεις κανέναν που προσπαθεί για αυτό... που δεν μπορεί να πετύχει?


το ΠΙΟ δύσκολο είναι αυτο που ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ να κανεις...


Ξέρω πολλούς που δεν τολμούν να κάνουν αυτό που πραγματικά είναι δύσκολο ή το βλέπουν δύσκολο
Γιατί αυτό που πονά είναι όχι μόνο η αποτυχία αλλά και η αμυδρή πιθανότητα αποτυχίας, (πω πω για σκέψου ν’ αποτύχουν) χάθηκε η χαρά και μόνο που το σκέφτονται πάμε λοιπόν στα εύκολα.
Γλυκέ μου εαυτούλη σου στρώνω ροδοπέταλα για να διαβείς, χαίρομαι μα την χαρά μου, ξορκίζω τον πόνο γύρω μου και φεύγω μακριά του. Α είμαι καλά πόσο καλά είμαι…………………….




κάτι ακόμα: αν τύχει ποτέ, να ξυπνήσεις ενα πρωί, και να μείνεις αφωνος μπροστά στη μαγεία της ανατολής, προσπάθησε να παγώσεις τη στιγμή και να βρεις το "γιατι"...

Είμαι τόσο τυχερή όσο δεν φαντάζεσαι
Κάθε πρωί ξυπνάω με την ανατολή
Χαμογελώ γιατί αυτό που έζησα πριν από αυτή ήμουν εγώ γιατί αυτό που δεν θα συναντάω ποτέ στην ζωή μου όσο ζω είναι το κάθε αύριο το μόνο που θέλω είναι να είμαι πραγματικά εγώ.


:wave2:

monstermind
27/07/2004, 12:14
>>>>i fisiki ke kourastiki oxi mono diki sou ala olon ton ginekon dramatopioisi ton katastaseon giati mono mesa apo dramata mporite na ta viosete ola

>>>Όταν γεννιέται ένα παιδί στην μάνα δίνει μεγάλο πόνο και όταν το παίρνει στην της αυτός ο πόνος γίνεται η μεγαλύτερη χαρά.


όταν γεννιέται ένα παιδί... ο πατέρας δεν πονά... είναι μικρότερη η χαρά για αυτόν?
αν γίνεις μητέρα χωρίς φυσική γέννα, θα χαρείς λιγότερο?


συνεχίζεις να προασπίζεσαι μια άποψη που δεν την γέννησε το μυαλό σου, μια άποψη που σου την εμφύτεψε το περιβάλλον σου και εσυ την όπλισες με όσα επιχειρήματα χρειάστηκε το δικό σου μυαλό...

το ότι ένα γεγγονός μπορεί να προκαλέσει και πόνο και χαρά, δεν σημαίνει η χαρά είναι επακόλουθο του πόνου... ούτε το αντίθετο...

>>>Πόσο λάθος κάνεις για σκέψου λίγο για 2……………..

και για 10 να σκεφτώ το ίδιο είναι... ποιά είναι η διαφορά?
μου λες οτι ο πόνος είναι πρόδρομος της χαράς...
σου αποδεικνύω οτι δεν είναι, και μου λές οτι μπορεί η χαρά να είναι πρόδρομος του πόνου, παλεύοντας τουλάχιστον να αποδείξεις οτι αυτά τα δύο πάνε μαζί... (Ξέρεις πολλές χαρές να μην γεννούν και να μην γεννιούνται από τον πόνο?)

αν σου αποδείξω οτι ούτε αυτό ισχύει τότε θα πασχίσεις να μου αποδείξεις κάτι άλλο μέχρι που θα φτάσεις στο οτι "η γη γυρίζει" και θα σου πω εγώ "ναι οκ, έχεις δίκιο" ... και αυτό θα σημαίνει οτι έχεις δίκιο οτι ο πόνος είναι πρόδρομος της χαράς, οτι το επίπονο μονοπάτι φερνει την αληθινή χαρά...

αν συνεχίσουμε έτσι... θα μπω και εγω στο τρυπάκι να σου αμφισβητώ τα πάντα... και δεν θα καταλήγουμε πουθενά και θα τα παρατήσουμε... γιατι η συζήτηση θα έχει γίνει κώλος....


οχι πως αν συνεχίσουμε θα καταλήξουμε πουθενα...

Nefeli
27/07/2004, 12:55
>>>>i fisiki ke kourastiki oxi mono diki sou ala olon ton ginekon dramatopioisi ton katastaseon giati mono mesa apo dramata mporite na ta viosete ola

Η άποψη αυτή ισχύει για άντρες και γυναίκες όταν αν και εφόσον έτσι τους βολεύει.


>>>Όταν γεννιέται ένα παιδί στην μάνα δίνει μεγάλο πόνο και όταν το παίρνει στην της αυτός ο πόνος γίνεται η μεγαλύτερη χαρά.
όταν γεννιέται ένα παιδί... ο πατέρας δεν πονά... είναι μικρότερη η χαρά για αυτόν?
αν γίνεις μητέρα χωρίς φυσική γέννα, θα χαρείς λιγότερο?

Δίνει μεγάλο σωματικό πόνο και μεγάλη ψυχική χαρά.
Όταν μια γυναίκα γεννά με καισαρική θα χαρεί το ίδιο αλλά θα ήθελε να έχει ένα φυσιολογικό τοκετό.
Ο άλλος <<διαφορετικός>> πόνος του πατέρα στο περίμενε μεταφράζεται σε ανακουφισμένη χαρά.


συνεχίζεις να προασπίζεσαι μια άποψη που δεν την γέννησε το μυαλό σου, μια άποψη που σου την εμφύτεψε το περιβάλλον σου και εσυ την όπλισες με όσα επιχειρήματα χρειάστηκε το δικό σου μυαλό...

Το μυαλό ανακαλύπτει μετά από παρατήρηση και έρευνα του <<περιβάλλοντος>> αν το μυαλό το αφήσεις μόνο και έρημο σε μια παραλία το μόνο που θα σκέφτεται είναι να αναζητά καρύδες για να χορτάσει την κοιλιά του και αυτό θα του φέρει μεγάλη χαρά.

το ότι ένα γεγγονός μπορεί να προκαλέσει και πόνο και χαρά, δεν σημαίνει η χαρά είναι επακόλουθο του πόνου... ούτε το αντίθετο...

Ένα γεγονός μπορεί να προκαλέσει πόνο ή χαρά, πόνο και μετά χαρά, χαρά και μετά πόνο
Όλα εξαρτώνται από το γεγονός και σε τι φάση είναι αυτός που έχει άμεση σχέση μαζί του, πόσο γρήγορα και πως μπορεί να έχει την αντίσταση και ανταπόκριση που θα του δώσει αυτό που θέλει.


>>>Πόσο λάθος κάνεις για σκέψου λίγο για 2……………..
και για 10 να σκεφτώ το ίδιο είναι... ποιά είναι η διαφορά?

Η διαφορά είναι ότι ο καθένας είναι μια ξεχωριστή οντότητα που δεν έχει καμιά σχέση με εσένα.

Δεν αμφισβητώ τίποτα απολύτως ούτε από αυτά που λες εσύ ούτε από αυτά που λεει ο καθένας. Αυτό που περισσότερο με ενδιαφέρει είναι να μάθω το λόγο που τα λεει για εμένα εκεί είναι η αρχή.

οχι πως αν συνεχίσουμε θα καταλήξουμε πουθενα….
Το πουθενά και το τίποτα σημαίνει ότι δεν υπάρχει τέλος και αυτό σημαίνει πως δεν τελειώνει η ζωή.

Νομίζω ότι το να πιστεύω στο αλάνθαστο δεν μ’ αφήνει να προχωρώ την σκέψη μου.

Θα μπορούσα ίσως να κάνω υποθέσεις για το <<γιατί>> σου δεν χρειάζεται νομίζω πως το έχεις πει.

Από την άλλη γιατί το θέμα της πραγματείας είναι μόνο ο πόνος ενώ έχουμε πει τόσα???????

idi
27/07/2004, 13:27
Ρε παιδιά μη σπαταλάτε χρόνο φιλοσοφώντας. Η ζωή είναι εκεί έξω και σας περιμένει να τη ζήσετε. Ο Γύφτος μίλησε (και ζωγράφισε... εύγε Κωστή) αλλά εσείς τον γράψατε. Συμφωνώ μαζί του. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ παιδιά!

:wave2:

monstermind
27/07/2004, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nefeli
[BΤο πουθενά και το τίποτα σημαίνει ότι δεν υπάρχει τέλος και αυτό σημαίνει πως δεν τελειώνει η ζωή.
[/B]



τι μπορεί να σημαίνει αυτό τωρα?


εχω αρχίσει να σε "χάνω"... δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή εσυ.. αλλά δεν βρίσκω ούτε συνοχή ούτε θέμα...

jimbar
27/07/2004, 14:09
μικρέ σε νιώθω .. είμαι και θα είμαι δίπλα σου

afrotwin
27/07/2004, 14:41
ego ime toso apelpismenos ke provlimatismenos 8a arxiso na leo pali to tragoudaki se ti kosmo mpampa me exis feri na ziso.....
ke na pis oti ke emis den pirame narkotika:rotflmao:
meriki parapirane mou fenete i den exoun me tin na pramateftoune stin zoi:rotflmao:
marine fige agori fige makria pigene afstralia ameriki pigene kapou alou den kanis gia edo min kanis to la8os ke minis edo anamesa stous xalvades metriopa8is 8a katantisis san ke emena o periergos tou xoriou pou kanenas den katalaveni:lol:
8a alotrio8is toso poli 8a kanis tis xiroteres ipoxorisis ke ala la8i simvivastika ke olo ke pio kato 8a se sproxnoun mexri pou 8a ekrigniese i elines exoun tsampouka ke 8elisi ala se 8emata oksiderkias efioias ke ales teties enies pou exoun na kanoun me tin filosofia ke tin polipragmatosi ine poli piso ke sto melon 8a ine akoma pio piso gia sena mono to konio apomeni ektos ke an ginis ermeo grafikos zis me to ana8ema ke alotrio8is vlakodos

fige tora kanonise na figis sou protino australia ine iremi filokseni pigene kanonise ta xartia sou stin presvia ke ela stin elada gia diakopes mono to kalokeri astous na nomizoun oti exoun ke katexoun ta panta se filosofiko epipedo ke oxi mono:rotflmao:
to mono pou exoume kata koron ine enstikto
sou protino na min anarotiese edo adikos kopos
ama 8es kosmo fasaria ke oxlagogia peta ena olimpiakara ke 8a gini xamos mexri eki omos min zorizese gia parapera
o monadikos logo pou ginonte ola pia ine aplos (giati etsi)

arxina ke trexa oso ine keros leme

Nefeli
27/07/2004, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
τι μπορεί να σημαίνει αυτό τωρα?


εχω αρχίσει να σε "χάνω"... δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή εσυ.. αλλά δεν βρίσκω ούτε συνοχή ούτε θέμα...

Ο.Κ.

Αυτό σημαίνει ότι τα χάνεις ή όχι
Μπορείς να σκεφτείς ποιος φταιει ποιος δεν φταιει
Αφού δεν βρίσκεις συνοχή ούτε θέμα άστο να πάει……………………….


Αυτό που εμένα βοηθάει συνήθως είναι να ξαναδιαβάζω αυτά που γράφω και να ακουω αυτά που λεω
Επίσης να δίνω σημασία σε αυτά που μου γράφουν και μου λένε και να προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα και από την οπτική γωνιά των άλλων προχωρώντας την σκέψη μου πέρα από τα μέχρι τώρα δεδομένα μου.

Για όλα τα παραπάνω που είπαμε μπορεί να έχω το μεγαλύτερο άδικο.


Φιλιά

monstermind
28/07/2004, 08:46
arxina ke trexa oso ine keros leme....

α ρε άφρο... :lol:

ξέρεις γιατί αποφεύγω να ταξιδέψω μακριά?

φοβάμαι οτι δεν θα ξαναγυρίσω. οτι το ταξίδι θα συνεχίζεται επ αόριστο...

θαυμάζουμε αυτόν που κόβει το σκοινί που τον δένει στο μικρόκοσμο του... μα είναι μεγάλο το ρίσκο, να αφήσεις την περπατημένη... το απόλυτο τίμημα...


αυτό είχα από την αρχή μες στο μυαλό μου...

... μα θέλω να σιγουρευτώ, οτι δεν τρέχω να σωθώ απο φόβο...

afrotwin
28/07/2004, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
arxina ke trexa oso ine keros leme....

α ρε άφρο... :lol:

ξέρεις γιατί αποφεύγω να ταξιδέψω μακριά?

φοβάμαι οτι δεν θα ξαναγυρίσω. οτι το ταξίδι θα συνεχίζεται επ αόριστο...

θαυμάζουμε αυτόν που κόβει το σκοινί που τον δένει στο μικρόκοσμο του... μα είναι μεγάλο το ρίσκο, να αφήσεις την περπατημένη... το απόλυτο τίμημα...


αυτό είχα από την αρχή μες στο μυαλό μου...

... μα θέλω να σιγουρευτώ, οτι δεν τρέχω να σωθώ απο φόβο...

re fige leme ke to skeftese meta
an den figis ise fovitsiaris

monstermind
28/07/2004, 09:02
:rotflmao:


είπε κανεις πως δεν είμαι ?