PDA

View Full Version : Προτεραιότητα



VanDiemen
28/01/2007, 12:19
Το τελευταίο εξάμηνο, που κυκλοφορώ ως επί το πλείστον με το παπάκι, παρατήρησα την εξής τακτική που εφαρμόζουν πολλοί τύποι που "οδηγούν" αυτοκίνητα. Σε διασταυρώσεις που έχουν stop και έχω εγώ προτεραιότητα, ενώ με βλέπουν ότι έρχομαι και υπό κανονικές συνθήκες (αν ερχόταν άλλο αυτοκίνητο) θα περίμεναν να περάσει ο κάθετα διερχόμενος και έχων προτεραιότητα, επειδή έχω παπάκι, συνεχίζουν να βγαίνουν σιγά - σιγά και διστακτικά, ποντάροντας στο γεγονός ότι εγώ θα κάνω ελιγμό ή θα κόψω και θα τους αφήσω να βγουν! Αυτό με τη μοτοσυκλέτα δεν το είχα παρατηρήσει. Ίσως έλεγαν "κάτσε να σταματήσω, μην έρθει ο αλήτης με τη γκουμούτσα και μου τσαλακώσει την αυτοκινητάρα μου". Αλλά με το παπάκι είναι πολύ συνηθισμένο και έχω σπαστεί πολύ άσχημα. Δεν κόβω καθόλου και συνεχίζω προς τα πάνω τους και πλακώνονται στα φρένα για να μη χτυπήσουμε. Δε μ' ενδιαφέρει.. Καλό κράνος φοράω κι αν κάνει κάποιος το λάθος και με χτυπήσει, θα τον κυνηγήσω τόσο που θα το σκυλομετανιώσει γι' αυτή την $%^@#τακτική που έχει. Πήρε η κάθε καρακαλτάκα τιμόνι στα χέρια και την έχει δει βασιλιάς των δρόμων.

soundstorm
28/01/2007, 13:38
Αυτο ειναι γεγονος αλλα για αυτους που κυκλοφορουν μονιμα με παπακι δεν ειναι προβλημα γιατι κανουν τον ελιγμο που ειπες,οπως ακριβως κανουν οταν ποτε δεν σταματανε σε στοπ.

o_gavros
28/01/2007, 14:17
ρε φίλε δε λέω χίλια δίκια έχεις,αλλά έχεις σκεφτεί ότι η δική σου ασφάλεια προέχει?
κι αν (χτυπα ξύλο) κάποιος απο αυτούς σου κάνει ζημιά τι γίνεται?
θα του έχεις δώσει ένα μάθημα?χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι φίλε.αρχιδια,κανείς δεν πρόκειται να γίνει σοφότερος εκτός απο εσένα που θα πονάς.
για αυτό γνώμη μου είναι να κάνεις το κουμάντο σου και να τους προσέχεις-αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι.για να είσαι εσύ καλά κυριως.
:wave2:

m1ke
28/01/2007, 15:28
Οδηγώντας πάνω από δεκαετία στην Αθήνα με μοτό και αυτοκίνητο, έχω συμπεράνει ότι ελάχιστοι οδηγοί τηρούν την προτεραιότητα. Εγώ ελέγχω κάθε διασταύρωση είτε με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτό. Είναι μαλακία να εναποθέτεις τη σωματική σου ακεραιότητα και ακόμα την ίδια τη ζωή σου στο κάθε αφηρημένο βλάκα που κυκλοφορεί στους δρόμους.

anf125
28/01/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Είναι μαλακία να εναποθέτεις τη σωματική σου ακεραιότητα και ακόμα την ίδια τη ζωή σου στο κάθε αφηρημένο βλάκα που κυκλοφορεί στους δρόμους.

Έτσι ακριβώς. Δυστυχώς ισχύει το δίκιο του ισχυροτέρου. Μην ξεχνάς και την κόρνα, είναι ενοχλητική αλλά συνήθως αποτελεσματική.

ktm640lc4
31/01/2007, 09:31
Eιμαι σιγουρος οτι οταν το κανει αυτο εχει τον ελεγχο ο vandiemen και αν γινει στραβη εχει προβλεψει ελιγμο διαφυγης (λες και μιλανε πιλοτοι :D ) αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστη τακτικη αυτη.

Το γραφω αυτο γιατι το κανω και εγω. Αλλα εχω ψιλοπροβλεψει αν γινει στραβη. Αλλες φορες κοβω τελειως.

Μαλλον λαθος ειναι τωρα που το σκεφτομαι.

zireous
31/01/2007, 14:07
Εγώ ουδεμία εμπιστοσύνη, κορνάρω με τη παραμικρή λαδιά που βλέπω -φυσικά έχω ενισχυμένες κόρνες στις μηχανές μου (οι εργοστασιακές είναι χάλια συνήθως). Αυτό αρκεί συνήθως για να σταματήσουν να βγαίνουν. Οι πονηροί αναβάτες σε τέτοιες φάσεις κοιτάνε πρώτα τους καθρέφτες τους -καλλιο καλοφρέναρε παρά τρέχα γύρευε ασφαλιστές.


Άμα βγεί τελείως; Να απαιτήσω προτεραιότητα από κουτί;

Και άν με παρακλείσει, μετά θα φυτρώσει άλλο γόνατο (μη κοιτάς που το έχω κάνει κι εγώ, είναι λάθος);

Το βάζεις στο πρόγραμμα, και προβλέπεις. Κάνεις εξάσκηση στα φρένα και στις εκτροπές και αν χρειαστεί θα φανεί άν σε ωφέλησαν. Αλλιώς πήγαινε ξεκράνωτος να πας μια ώρα αρχύτερα. :a018:


Μου έχει τύχει να μου βγεί κουτί από στοπ και μάλιστα με χαρακτηριστικά μοναδικό τρόπο (ψιλοβγήκε, φρέναρε, δεν έλεγξε, δεν είχε ορατότητα, και άσχετα άν εγώ πρόλαβα να δω το κουτί, κοιτώντας την άλλη λωρίδα άρχισε να ξαναβγαίνει).


Μπορει να συμβεί (και πιθανότατα θα γίνει) στον καθένα, και καλό είναι να είσαι έτοιμος.

Ένα βασικό σημείο μιας καλής στρατηγικής οδήγησης είναι να μη βρίσκεσαι εκεί που τέτοιες καταστάσεις γίνονται σωρός -πχ πολλαπλές αιτίες δυστυχημάτων-, όπως λένε και τόσοι σχετικοί με την ασφάλή οδήγηση -που φυσικά οι περισσότεροι τους έχουμε χεσμένους...


Το να κερδίσεις 4-20 δεύτερα στη κίνηση βλέπεις, είναι σημαντικό πράμα... :a31:

zephyr1
31/01/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Το τελευταίο εξάμηνο, που κυκλοφορώ ως επί το πλείστον με το παπάκι, παρατήρησα την εξής τακτική που εφαρμόζουν πολλοί τύποι που "οδηγούν" αυτοκίνητα. Σε διασταυρώσεις που έχουν stop και έχω εγώ προτεραιότητα, ενώ με βλέπουν ότι έρχομαι και υπό κανονικές συνθήκες (αν ερχόταν άλλο αυτοκίνητο) θα περίμεναν να περάσει ο κάθετα διερχόμενος και έχων προτεραιότητα, επειδή έχω παπάκι, συνεχίζουν να βγαίνουν σιγά - σιγά και διστακτικά, ποντάροντας στο γεγονός ότι εγώ θα κάνω ελιγμό ή θα κόψω και θα τους αφήσω να βγουν! Αυτό με τη μοτοσυκλέτα δεν το είχα παρατηρήσει. Ίσως έλεγαν "κάτσε να σταματήσω, μην έρθει ο αλήτης με τη γκουμούτσα και μου τσαλακώσει την αυτοκινητάρα μου". Αλλά με το παπάκι είναι πολύ συνηθισμένο και έχω σπαστεί πολύ άσχημα. Δεν κόβω καθόλου και συνεχίζω προς τα πάνω τους και πλακώνονται στα φρένα για να μη χτυπήσουμε. Δε μ' ενδιαφέρει.. Καλό κράνος φοράω κι αν κάνει κάποιος το λάθος και με χτυπήσει, θα τον κυνηγήσω τόσο που θα το σκυλομετανιώσει γι' αυτή την $%^@#τακτική που έχει. Πήρε η κάθε καρακαλτάκα τιμόνι στα χέρια και την έχει δει βασιλιάς των δρόμων.


Οταν ημουν 20 και λιγο πανω -κατω ,μου τυχαινε αυτο το σκηνικο και ελεγα "βγες ρε μ@υν@ αν εχεις τα @ρχιδι@":smokin: και ο τυπος/ισα εβγαινε:eyepop: ε αφου επεσα κανα 2 φορες πανω τους ,τωρα κανω τον μ@λ@κ@ και να με κοψει τελειως δεν με νιαζει.:smokin:

Μην κοβεις τελευταια στιγμη γιατι αν κατι δεν παει καλα την πατησες.Υπαρχουν στουκες πολυ δυνατες χωρις να παθαινει κανεις τιποτα και υπαρχουν στουκες ελαχιστες και ο τραυματισμος ειναι πολυ σοβαρος.

Προσπαθησε να μην παιζεις μ'αυτο απλα κοψε εστω και τελειως και μετα ριξε κανα μπινελικι αμα σ'ευχαριστη.

:wave2:

zephyr1
31/01/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Οδηγώντας πάνω από δεκαετία στην Αθήνα με μοτό και αυτοκίνητο, έχω συμπεράνει ότι ελάχιστοι οδηγοί τηρούν την προτεραιότητα. Εγώ ελέγχω κάθε διασταύρωση είτε με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτό. Είναι μαλακία να εναποθέτεις τη σωματική σου ακεραιότητα και ακόμα την ίδια τη ζωή σου στο κάθε αφηρημένο βλάκα που κυκλοφορεί στους δρόμους.

+1

super_toto
31/01/2007, 14:54
Τι να πω ρε παιδία κι εγώ μου έχει συμβέι ακριβώς η περίπτωση αλλά εγώ ήμουν με ποδήλατο! Τελικά βρέθηκα ξαπλωμένος πάνω στο καπό του ταξιού . Ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα. Δεν μπορώ να πώ το ίδιο και για το καπό :lol:

Πάντως επιδή κυκλοφορούν πολλά όργια καλό θα είναι να μην επαναπαυόμαστε στην προτεραιότητα που μας δίνει ο ΚΟΚ σε τέτοιες περιπτώσεις. Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις ΟΛΑ τα κοκαλά σου.

medieval
04/02/2007, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Οδηγώντας πάνω από δεκαετία στην Αθήνα με μοτό και αυτοκίνητο, έχω συμπεράνει ότι ελάχιστοι οδηγοί τηρούν την προτεραιότητα. Εγώ ελέγχω κάθε διασταύρωση είτε με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτό. Είναι μαλακία να εναποθέτεις τη σωματική σου ακεραιότητα και ακόμα την ίδια τη ζωή σου στο κάθε αφηρημένο βλάκα που κυκλοφορεί στους δρόμους.

+1000000000000

VanDiemen
04/02/2007, 10:51
Όταν έγραφα το μήνυμα παραήμουν ταπηροκρανιωμένος καθώς το περιστατικό ήταν πολύ πρόσφατο. Σίγουρα, τώρα που είμαι πιο ψύχραιμος, αναγνωρίζω το λάθος μου και δε συνιστώ σε κανέναν τα παραπάνω που έγραψα. Ίσως, όταν μου ξανασυμβεί, να αναθεωρήσω πάλι τις απόψεις μου αλλά λίγο παραλλαγμένες. Όπως ας πούμε, θα κυνηγήσω το Ι.Χ. και όταν φτάσω δίπλα του θα βαρέσω ένα γρόθο στο τζάμι του οδηγού δείχνοντας το δάχτυλο.