PDA

View Full Version : μανιταρια



X-SFIGA
29/01/2007, 11:32
θελω να ρωτησω αν τα μανιταρια lsl ειναι καλα,
ειναι σε δυο κοματια οι βασεις και το καπακι ας το πουμε ετσι, το οποιο μετα την πτωση αλλαζει
και μπορεις να το παρεις και μονο του

απο αντοχες ξερεται τπτ?
βρηκα ενα μαγαζι που κοβει φπα γιαυτο λεω να τα τσιμπισω


ευχαριστω

odt
29/01/2007, 13:05
Χμμμμ...τα λσλ έχουν διαφορετικό σχήμα (και φιλοσοφία) από τα υπόλοιπα μανιτάρια(που έχω δει). Άμα πέσεις η βάση στραβώνει και έτσι δεν τρώει πολύ μεγάλη πίεση το πλαίσιο τη μηχανής. Αυτά έλεγα να βάλω κι εγώ.

Δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα, αλλά ό,τι παραπάνω βάζεις καλό είναι...Πόσο τα βρήκες;


76278

power hornet
29/01/2007, 18:58
παντος αμα ειναι να βαλεις μανιταρια να προτιμησεις να βαλεις που ειναι απο υλικο τεφλον.γιατι κυκλοφορουν και κατι τυπου αλουμινενια αυτα να μην τα βαλεις γιατι χτυπα ξυλο αμα φας σαβουρα με την μηχανη και συρθει επιδη ειναι απο αλουμινιο τα μανηταρια θα αρπαξουν φωτια

X-SFIGA
29/01/2007, 19:23
σιγουρα θα βγαζουν σπιθες αλλα και φωτια να αρπαξουν για λιγο θα ναι σιγα

ηρεμησε λολ

θα βαλω και καγκελα για καλο και για κακο γιατι δεν γουσταρω να παθω καμια πλακα

power hornet
29/01/2007, 20:12
οχι καγκελα θα δειχνει ασχημα βαλε μανιταρια σαν αυτα που εχει βαλει ο alx84 η σαν τα δικα μου valter moto

X-SFIGA
29/01/2007, 20:21
basika den me poilinoiazei pos tha deixnei me noiazei na einai asfales i mixani, me ta manitaria den mporw na eimai sigouros alla profilasoun kai ta plastika ta kagkela loipon tha profilasoun ama fagwthoun ta manitaria tin mixani

Alchimistis
30/01/2007, 01:22
Aπο πού τα πήρε ο Alx?
Εγώ εχω κάτι μικρά απο cbf 600 χρειάζεται να τ'αλλάξω?


76338

Alx 84
30/01/2007, 09:45
Τα κάγκελα παιδιά προστατεύουν ΜΟΝΟ κινητήρα! το ντεπόζιτο 8α την φάει για τα καλά! καθώς κ το ψυγείο! τα δικά μου είναι μπλόκια αλλά προστατεύουν! το ξέρω από πρώτο χέρι. το μανιτάρι ούτε στράβωσε, ούτε έσπασε στην πτώση και δεν έγινε ουτε γραντζουνίτσα σε κινητήρα/μοτέρ κ ψυγείο ... αν δε σε ενοχλεί η εμφάνιση βάλε τα ιδια! Της R&G εχω βάλει. 130 ευρώ έχουν (τσιμπιτά αλλά αξίζουν.) το απο πού τα πήρα σε πμ!:winka:

όσο για φωτό φαίνεται Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33505&perpage=15&pagenumber=2) στις 1 και 3.

Πάντως είναι σα κουτιά νουνού!!:lol: :lol: :lol: :lol:


76359

SF
30/01/2007, 11:06
Ερώτηση:

Όταν μια μηχανή σέρνεται στην άσφαλτο με καμιά 80αριά χαω ας πούμε, και το μανιτάρι βρει cat-eye ή κάποια από τις αμέτρητες μικρές ή μεγάλες λακουβίτσες και ανωμαλίες, και σκαλώσει λίγο, και το μανιτάρι είναι πιο γερό από το βίδωμα (ή τύχει και κάνει καλό μοχλό), και ξηλωθεί μέρος του σκελετού........... δε θα είναι μαλακία;;;;
:D

Δεν είναι ανήκουστο δλδ, συμβαίνει. Όσο μεγαλύτερο το μανιτάρι, τόσο καλύτερος ο μοχλός. Δεν ξέρω, αλλά εμένα δε με εμπνέουν και πολύ.

X-SFIGA
30/01/2007, 12:37
το γνωριζω οτι προστατευουν μονο κινητηρα τα καγγελα, αλλα εγω δεν ειπα οτι θα βαλω μονο καγκελα, αλλα οτι θα βαλω καγγελα + μανιταρια

Alx 84
04/02/2007, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
το γνωριζω οτι προστατευουν μονο κινητηρα τα καγγελα, αλλα εγω δεν ειπα οτι θα βαλω μονο καγκελα, αλλα οτι θα βαλω καγγελα + μανιταρια


ρε παλικάρι... μήπως θα παραείναι μετά;;; μπαίνουν κ τα 2 μαζί; τα κάγκελα από που πιάνουν;;

X-SFIGA
05/02/2007, 01:03
τα καγκελα ποιανουν απο μπροστα στον σκελετο, το πολυ πολυ αυτο που θα κανω τωρα που το σκεφτομαι, θα ποιασω τα μανιταρια πανω στα καγκελα χεχε, για να εχουν αρκετα μεγαλητερη επιφανεια επαφης και για να μην σπασω καμια βαση

freethan
06/02/2007, 15:00
Tα κάγκελα όντως προστατεύουν τον κινητήρα, αλλά προστατεύουν και τα πόδια :)
Απο τα καλύτερα αξεσουάρ για CB. Κρίμα που η Kappα/Givi σταμάτησε να βγάζει... :sick:

X-SFIGA
06/02/2007, 17:20
εβαλα τα καγκελακια, μια χαρα ειναι στο χρωμα του κινητηρα, προστατευουν μηχανη, ψυγειο, ποδια

σε λιγες μερες μπενουν και τα μανιταρια

Aggelos_SV
27/03/2007, 20:42
Μπορει να μου στειλει καποιος που εχει βαλει τα LSL , τη διευθυνση του μαγαζιου που τα πηρε σε pm?:wave2:

nikonian
28/03/2007, 08:58
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου;;;;;

Λοιπόν:
Είχα κάγκελα της MO tech . Αποτυχία. Ενώ ήταν σοφά σχεδιασμένα, για να μοιράζεται η δύναμη της πτώσης σε πολλά σημεία στήριξης και να μην στραβώσει το πλαίσιο, δεν άντεξαν τους κραδασμούς και κόπηκαν και από τις δυο πλευρές.

Όταν μου την έριξαν παρκαρισμένη, γρατσουνίστηκε το αριστερό καπάκι και το άλλαξα. 35 ευρώ το καπάκι με τη φλάτζα μαζί.
Ηθικό δίδαγμα. Είναι πολύ ακριβότερα τα μανιτάρια από τη ζημιά που αποτρέπουν και παράλληλα απειλούν το πλαίσιο.

Όχι δεν έχω και δε θα βάλω μανιτάρια στο Hornet, θα τα αφήσω για τα SS που έχουν τα πολλά πλαστικά.

BILLY FILTH
28/03/2007, 10:14
εγώ πάντως έχω βάλει μανητάρια της DHM και σε μια πτώση σταματημένος το μόνο που έπαθε η μηχανή ήταν να ξεβιδώσει ο καθρέπτης. Πάντως καλό είναι το μανητάρι να προεξέχει τόσο ώστε σε πτώση από στάση να μη "βρει" το ντεπόζιτο. Τώρα όσων αφορά την πτώση εν κινήσει δε νομίζω ότι το μόνο κακό που μπορεί να σε βρει είναι να λειτουργήσει το μανητάρι ως μοχλός. Σε μια τέτοια περίπτωση υπάρχουν πολλά χειρότερα που μπορούν να συμβούν.:wave2:

BILLY FILTH
28/03/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ερώτηση:

Όταν μια μηχανή σέρνεται στην άσφαλτο με καμιά 80αριά χαω ας πούμε, και το μανιτάρι βρει cat-eye ή κάποια από τις αμέτρητες μικρές ή μεγάλες λακουβίτσες και ανωμαλίες, και σκαλώσει λίγο, και το μανιτάρι είναι πιο γερό από το βίδωμα (ή τύχει και κάνει καλό μοχλό), και ξηλωθεί μέρος του σκελετού........... δε θα είναι μαλακία;;;;
:D

Δεν είναι ανήκουστο δλδ, συμβαίνει. Όσο μεγαλύτερο το μανιτάρι, τόσο καλύτερος ο μοχλός. Δεν ξέρω, αλλά εμένα δε με εμπνέουν και πολύ.


για αυτό επιλέγεις μανητάρι που να μην είναι εννιαίο, δηλαδή να έχει μια βάση όπου στηρίζεται, και στο άκρο του ο κύλινδρος που έχει να μπορεί να μην είναι τελείως σφιχτός ώστε, σε πτώση με ταχύτητα να μην προκαλεί αντίσταση στα εμπόδια του δρόμου.:wave2:

BILLY FILTH
28/03/2007, 10:33
DHM


82331