PDA

View Full Version : Το κινητό ακτινοβολεί και σκοτώνει!



MikeG
29/01/2007, 15:49
Το ξέρω ότι πάνω κάτω όλοι το γνωρίζουν αυτό.Ας βάλω όμως ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικότατο άρθρο.

"Θανάσιμες επιπτώσεις στην υγεία μπορεί να έχει η χρήση των κινητών τηλεφώνων όπως πιστοποιεί μεγάλη έρευνα του Τμήματος Bιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

H έρευνα ξεκίνησε πριν από 8-χρόνια και βρίσκεται ακόμη σε εξέλιξη, ωστόσο οι επιστήμονες έχουν ήδη καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η αλόγιστη χρήση του κινητού μπορεί να προκαλέσει από καρκίνο του ακουστικού νεύρου έως μείωση της γονιμότητας, αλλοίωση του γενετικού υλικού και επιτάχυνση του "θανάτου των κυττάρων".

"Τα πειράματά μας έγιναν σε πειραματόζωα αλλά και σε καλλιέργειες ανθρώπινων κυττάρων υπό πραγματικές συνθήκες χρήσης κινητών", επισημαίνει ο επικεφαλής της έρευνας καθηγητής Kυτταρικής Bιολογίας και Pαδιοβιολογίας του Πανεπιστημίου Aθηνών Λουκάς Mαργαρίτης.

H διεξαγωγή πειραμάτων σε ανθρώπους δεν μπορεί να γίνει, με εξαίρεση μελέτες λεκτροεγκεφαλογραφημάτων, μελέτες επιδημιολογικές, ροής αίματος στο αυτί, κ.ά. Oλες αυτές, σε παγκόσμιο επίπεδο, έχουν καταδείξει επιπτώσεις από τη χρήση του κινητού τηλεφώνου στο αυτί.

"Tα κινητά είναι επικίνδυνα κοντά στο σώμα (αυτί, τσέπες ενδυμάτων) και για πολλά λεπτά κάθε ημέρα και πρέπει επιτέλους να πάψει ο μύθος ότι δεν κάνουν κακό στην υγεία μας", τονίζει ο καθηγητής.

Oι επιπτώσεις στην υγεία, όπως εξηγεί ο κ. Mαργαρίτης, εξαρτώνται από το είδος του κινητού και συγκεκριμένα από την τιμή SAR (specific absorption rate). Πρόκειται για τον ειδικό ρυθμό απορρόφησης της ακτινοβολίας που μετράται σε βατ ανά κιλό σωματικής μάζας και διαφέρει από συσκευή σε συσκευή.
Οι παράμετροι επικινδυνότητας

Aλλες παράμετροι επικινδυνότητας είναι η διάρκεια και συχνότητα της συνομιλίας, η συνολική διάρκεια (σε χρόνια) χρήσης του κινητού, η ισχύς της εκπομπής που σχετίζεται με την ποιότητα του σήματος (απόσταση κινητού - σταθμού βάσης), ο τρόπος χρήσης (απευθείας στο αυτί, hands free, blue tooth).

Oπως υπογραμμίζεται στην έρευνα, εάν το κινητό τοποθετηθεί στο αυτί κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, τότε μέρος της ακτινοβολίας εισέρχεται στον εγκέφαλο και απορροφάται από τα κύτταρα του εγκεφάλου.

Σε περίπτωση που το έχουμε σε κάποιο σημείο του σώματος, στην τσέπη ή το κρατάμε στα χέρια, τότε η ακτινοβολία θα απορροφηθεί από τα κύτταρα αρχίζοντας από την επιδερμίδα και προχωρώντας προς τα μέσα.

«Oι επιπτώσεις και στις δύο περιπτώσεις εξαρτώνται ανάλογα με το ποιους ιστούς θα προσβάλει η ακτινοβολία, την καρδιά για παράδειγμα, ή τα γεννητικά όργανα κ.α.», τονίζει ο κ. Mαργαρίτης.

Oι μελέτες της ερευνητικής ομάδας που έγιναν σε κύτταρα και σε πειραματόζωα έδειξαν μείωση γονιμότητας, επιτάχυνση της γήρανσης και τελικά της καταστροφής του κυττάρου, ανωμαλία στον πολλαπλασιασμό των κυττάρων, αλλά και ενεργοποίηση πρωτεϊνών που σχετίζονται με βλάβες στο DNA και ενδεχόμενη καρκινογένεση.

Eνα σημαντικό στοιχείο που προκύπτει από την έρευνα, βάσει των μετρήσεων που έγιναν στο εργαστήριο της επιστημονικής ομάδας, είναι πως οι επιπτώσεις από την ακτινοβολία του hands free και του blue tooth είναι μειωμένες έως και μηδενικές.

Oμως, και στις περιπτώσεις αυτές έχει μεγάλη σημασία η θέση στην οποία τοποθετούμε το κινητό κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, αφού η συσκευή θα πρέπει να βρίσκεται σε απόσταση τουλάχιστον 40 εκατοστών από οποιοδήποτε σημείο του σώματος.

Στην ελληνική αγορά κυκλοφορούν αυτοκόλλητα τα οποία διαφημίζονται ότι παρέχουν προστασία του χρήστη από την ακτινοβολία. Όπως όμως δηλώνει ο κ. Mαργαρίτης, " οι μετρήσεις μας δεν έχουν δείξει κάτι τέτοιο".
Οι επιπτώσεις

Από τα μέχρι σήμερα διεθνή ευρήματα από έρευνες που γίνονται ολοένα και πιο εντατικές, και μάλιστα με ακτινοβολία κάτω από τα λεγόμενα "όρια ασφαλείας", στις πιθανές επιπτώσεις έχουν αναφερθεί (εκτός των πολλών άλλων συμπτωμάτων):

* πονοκέφαλοι
* κόπωση
* απώλεια μνήμης
* νευρολογικές διαταραχές
* δερματικές παθήσεις
* υπογονιμότητα
* στείρωση σε άνδρες
* έλλειψη συγκέντρωσης
* αϋπνίες
* περιπτώσεις καλοήθους όγκου του ακουστικού νεύρου (ύστερα από τουλάχιστον 10 χρόνια χρήσης κινητού τηλεφώνου).

Aυτό φυσικά δεν σημαίνει πως όλοι όσοι χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο θα εμφανίσουν κάποιο από τα συμπτώματα αυτά. Πρόσφατες μελέτες που έγιναν στη Σουηδία και στην Aγγλία έδειξαν πως πολλοί άνθρωποι εμφανίζουν "ραδιοευαισθησία" στις ακτινοβολίες.

Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών"


Πηγή : Pathfinder (http://news.pathfinder.gr/health/features/mobile-radiation.html)

ronin1
29/01/2007, 17:18
δικιο εχεις ρε φιλε μου....

ολοι το ξερουμε , κ ολοι συνεχιζουμε κ το χρησιμοποιουμε γαμωτη μου....

δε γινεται ρε...πως μας εκαναν ετσι....μας δημιουργησαν αναγκες...κ εμεις συνηθειες....κακες δυστυχως...

mrklyk
29/01/2007, 17:46
δεν συμφωνω - δεν υπαρχουν ακομα καθαρα στοιχεια οτι κατι τετοιο συμβαινει

δεν μπορουν να υπαρξουν παρομοιες μελετες σε ανθρωπους αλλα επιδημιολογικες μελετες δεν εχουν αποδειξει τιποτα για κινητα και καρκινο. Παραθετω την μεγαλυτερη (απο Δανια)

για ριξτε και μια ματια εδω - http://www.jr2.ox.ac.uk/bandolier/booth/Cancer/mobmagca.html


There is no convincing evidence linking mobile phone use to cancers of the head. What evidence we have points to there being no link, though what cannot be excluded is long-term heavy use of mobile phones, with a long latency for cancer development.

There is evidence of a small increased risk of leukaemia with occupational exposure to electromagnetic fields.


C Johansen et al. Cellular telephones and cancer - a nationwide cohort study in Denmark. Journal of the National cancer Institute 2001 93: 203-207.

In 1968 Denmark adopted a unique 10-digit identifier for each citizen, and a central population register to verify personal data and information. From January 1982 when the first mobile phone system began to operate, to 1995, information from mobile phone companies was used to identify all users of mobile phones in Denmark. Excluding corporate users and some others this gave 420,095 persons (357,550 men) in whom information about mobile telephone use could be linked to a Danish cancer registry (operating since 1942), with information on cancer diagnosis.

This linked cancer information was used to calculate, according to sex and age, incidence rates for each type of cancer for Denmark, and for mobile telephone users.

Results

In men, mobile telephone use was associated with a decreased risk of any cancer (standardised incidence ration 0.86, 95% confidence interval -.83 to 0.90). For women the standardised incidence ratio was 1.0. There was no significantly raised risk of any particular cancer associated with mobile phone use in men or women, in particular brain and salivary gland cancers, and leukaemia. Significantly reduced risks were seen for several cancer types, particularly lung cancer (standardised incidence ratio 0.65; 0.58 to 0.73) for men.

For brain and nervous system tumours and leukaemia there was no relationship between time or age at first subscription, or duration. There was no increased risk for any particular type of brain or nervous system disorder

mrklyk
29/01/2007, 17:50
να και για καλοήθεις ογκους

http://oem.bmj.com/cgi/content/full/63/12/802

τελικα ισως δεν πρεπει να πιστευουμε οτι κινδυνολογια μας πλασάρουν τα ΜΜΕ...:rolleyes:

conkark
29/01/2007, 19:55
Υπάρχει κανείς σώφρων που να πιστεύει ότι όταν εκτεθεί σε ακτινοβολίες ουδόλως θα επιρρεαστεί ο οργανισμός του; Δεν φαντάζομαι ότι υπάρχουν τόσο αθώοι συμπολίτες μας σήμερα!
Επίσης οι κεραίες της κινητής τηλεφωνίας, στις ταράτσες δίπλα μας, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο αθώες. Και δεν περιμένω τις επιστημονικές έρευνες να μου το επιβεβαιώσουν. Ασφαλώς οι κολοσσοί της κινητής τηλεφωνίας, θα εμποδίσουν να γίνει γνωστό κάτι τέτοιο. Λογικό δεν είναι; Και θα λαδώσουν και "επιστήμονες" και δικαστικούς και πολιτικούς, για να επιβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Ομως, εμείς οι πολίτες τί θα έπρεπε να πιστεύουμε;...

Και λίγος Πανούσης: "Οι δούρειες τηλεοράσεις μας έβγαλαν κέρατα στις ταράτσες.":lol: :wave2:

TATAR
30/01/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
να και για καλοήθεις ογκους

http://oem.bmj.com/cgi/content/full/63/12/802

τελικα ισως δεν πρεπει να πιστευουμε οτι κινδυνολογια μας πλασάρουν τα ΜΜΕ...:rolleyes:

αχ και νάξερες πως γίνονται οι ιατρικές "μελέτες" και "εργασίες" και ποιοί τις χρηματοδοτούν!!!
(γενικά)
Πότε πότε βέβαια σκάει το κανόνι "η τάδε μελέτη στο BMJ" (παράδειγμα) "ήταν ψεύτικη"

mrklyk
30/01/2007, 10:30
Ασφαλως και μπορουμε να πιστευουμε οτι θεωρια και συνωμοσία θελουμε... ειναι θλιβερο ομως οτι αμεσως καποιοι κατευθειαν κατευθύνονται εναντια στην λογικη και στις αποδειξεις...
Και οχι - δεν ειναι ολες οι ερευνες αυτου του τυπου χρηματοδοτουμενες απο εταιρειες...

Cpt. Haddock
30/01/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
...ενδεχόμενη καρκινογένεση...

όχι και τόσο ενδεχόμενη... :rolleyes: :sad:

MikeG
30/01/2007, 10:35
Φίλοι μου..Μια και η επιστήμη μου είναι επί του θέματος να ξέρετε ότι πραγματικά όχι απλά τα κινητά καταστρέφουν κάποια εγκεφαλικά κύτταρα,αλλά στη πραγματικότητα σκοτώνουν.Επίσης όλες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ξέρουν για τη ζημιά που προκαλούν και για το πόσο παράνομες είναι όσον αφορά την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που εκπέμπουν,ιδιαίτερα σε θέματα με κεραίες γι'αυτό και πάντα έχουν ένα backup χώρο σε περίπτωση που του ξηλώσουν μια κεραία από μια ταράτσα λόγω παρανομίας.Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει ίσως επίσημη έρευνα που να αποδικνύει ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο των πνευμόνων αλλά σχεδόν όλοι γνωρίζουμε ότι ευθύνεται σε σημαντικότατο βαθμό.

:wave2:

mrklyk
30/01/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει ίσως επίσημη έρευνα που να αποδικνύει ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο των πνευμόνων αλλά σχεδόν όλοι γνωρίζουμε ότι ευθύνεται σε σημαντικότατο βαθμό.

:wave2:

τι ειπες τωρα????????? :eyepop:

σοβαρολογεις ή μας κανεις πλακα? :rotflmao:


υπαρχουν εκατονταδες

MikeG
30/01/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
τι ειπες τωρα????????? :eyepop:

σοβαρολογεις ή μας κανεις πλακα? :rotflmao:


υπαρχουν εκατονταδες

Επίσης υπάρχουν 100ντάδες για το ότι τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα που εκπέμουν οι συσκευές κινητών αλλά και οι κεραίες είναι 100% καρκινογόννα.¨οσο για το SAR μια χαρά πληρώνουν τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας οι εταιρίες παραγωγής συσκευών και οι πάροχοι για να μας λέει ότι όλα είναι οκ.Τέλος πάντων..Αν εσύ δε μπορείς να το πιστέψεις ή να το καταλάβεις μπορείς να δώσεις και στα παιδάκια σου να μιλάνε άπειρες ώρες τν ημέρα

:wave2:

mrklyk
30/01/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επίσης υπάρχουν 100ντάδες για το ότι τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα που εκπέμουν οι συσκευές κινητών αλλά και οι κεραίες είναι 100% καρκινογόννα.
:wave2:

Πρωτον - Δεν απαντησες στην ερωτηση μου - γιατι παραπληροφορείς για το καπνισμα?

Δευτερον - δειξε μου τις ερευνες σου, και πολυ ευχαριστως να τις διαβασω για να πιστω

MikeG
30/01/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
Πρωτον - Δεν απαντησες στην ερωτηση μου - γιατι παραπληροφορείς για το καπνισμα?

Δευτερον - δειξε μου τις ερευνες σου, και πολυ ευχαριστως να τις διαβασω για να πιστω

Δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθήσω να σε πείσω.Δεν είμαι ούτε ο προσωπικός σου γιατρός,όυτε η μαμά σου..Οπότε μπορείς να πράττεις σύμφωνα με αυτά που εσύ & μόνο πιστεύεις επί του θέματος.Έρευνες υπάρχουν άπειρες..Επέτρεψε η δικιά μου να μη μπορεί να δημοσιευθεί ακόμα..

:wave2:

mrklyk
30/01/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθήσω να σε πείσω.Δεν είμαι ούτε ο προσωπικός σου γιατρός,όυτε η μαμά σου..Οπότε μπορείς να πράττεις σύμφωνα με αυτά που εσύ & μόνο πιστεύεις επί του θέματος.Έρευνες υπάρχουν άπειρες..Επέτρεψε η δικιά μου να μη μπορεί να δημοσιευθεί ακόμα..

:wave2:

πολυ ομορφα... και εφοσον δεν εχεις καμια αποδειξη περι αυτων που ισχυριζεσαι παρα μονο οτι σου λεει ο καθε Εισαγγελατος και κανεις δηλωσεις του τυπου -


Φίλοι μου..Μια και η επιστήμη μου είναι επί του θέματος να ξέρετε ότι πραγματικά όχι απλά τα κινητά λατασρέφουν κάποια εγκεφαλικά κύτταρα,αλλά στη πραγματικότητα σκοτώνουν.

και



Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει ίσως επίσημη έρευνα που να αποδικνύει ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο των πνευμόνων αλλά σχεδόν όλοι γνωρίζουμε ότι ευθύνεται σε σημαντικότατο βαθμό.

σε ενα δημοσιο φορουμ και δεν κρατας τις αποψεις για τον εαυτο σου, τοτε επετρεψε μου να εκφρασω την δυσπιστια μου και να σου ζητησω να τις τεκμηριωσεις

MikeG
30/01/2007, 11:06
Το αρχικό ποστ είναι μια επίσημη έρευνα...Μάλλον δεν :a21: . Δε φταίω εγώ.
Επίσης ίσως είσαι ο μόνος άνθρωπος που ακούω να λέει ότι το κάπνισα δε βοηθάει στη δημιουργία καρκίνου των πνευμόνων.Παράλληλα εδώ στο φόρουμ μαζί με τεκμήρια (που σου έχω δώσει στο πρώτο ποστ) λέμε & την προσωπική μας άποψη.Τώρα αυτά που λες περί εισαγγελάτο στα επιτρέφω.
Λοιπόν τηγάνισε τα εγκεφαλικά σου κύτταρα ελεύθερα!Δε θα σε εμποδίσω.:smokin:



:wave2: :a3: :a56:

OldMan
30/01/2007, 11:09
Τι λέτε ρε σεις ...???

Εδώ οι άνθρωποι μας λένε ΚΑΘΑΡΑ, ότι όσο περισσότερο χρησιμοποιούμε το κινητό, τόσο ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ τις πιθανότητες εμφάνισης κάθε μορφής καρκίνου...!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
mobile telephone use was associated with a decreased risk of any cancer (standardised incidence ration 0.86, 95% confidence interval -.83 to 0.90)
(αφήνω στην άκρη ότι σε τέτοιου είδους μελέτες, το confidence interval είναι απαράδεκτο να βρίσκεται κάτω από 94-95%)

mrklyk
30/01/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι λέτε ρε σεις ...???

Εδώ οι άνθρωποι μας λένε ΚΑΘΑΡΑ, ότι όσο περισσότερο χρησιμοποιούμε το κινητό, τόσο ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ τις πιθανότητες εμφάνισης κάθε μορφής καρκίνου...!!!


(αφήνω στην άκρη ότι σε τέτοιου είδους μελέτες, το confidence interval είναι απαράδεκτο να βρίσκεται κάτω από 94-95%)

95% ειναι το confidence interval, το λεει καθαρα

Και MikeG

κοιτα τι εγραψες πρωτα -


Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει ίσως επίσημη έρευνα που να αποδικνύει ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο των πνευμόνων αλλά σχεδόν όλοι γνωρίζουμε ότι ευθύνεται σε σημαντικότατο βαθμό.

σου γραφω για ερευνες σε ανθρωπους και μου δινεις κυτταρα σε αγαρ ??:lol: :lol: ποιος ξερει τι δοσεις ακτινοβολιας τους εχωσαν

Nostra
30/01/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κουλάρετε κορίτσια γιατί θα αναλάβει η "προϊσταμένη"

:evil: :D
αναμένω την εξέλιξη ... πάντα υπάρχει το περιθώριο για αυτοδιόρθωση...







κατά τα άλλα παίζουν τόσα χρήματα τόσο στη βιομηχανία τσιγάρων όσο και σε αυτήν των κινητών (και των φαρμάκων και των αναψυκτικών) που το καλύτερο θα ήταν να ...


μη χρησιμοποιούμε κινητό πέρα των τελείως απαραίτητων τηλεφωνημάτων

μη καπνίζουμε πάνω από δύο τσιγάρα την ημέρα

μη πίνουμε κολοειδή αναψυκτικά

μη παίρνουμε φάρμακα....



κι όπως λέει κι ο σοφός αν τα φάρμακα έκαναν καλό θα τα έπαιρναν όλοι.. :D


Τώρα ποιος χρηματοδοτεί ποια έρευνα, ποιος υποστηρίζει το ένα ή το άλλο... χέστηκα...

αν ήταν καλά για την υγεία μας δε θα υπήρχε αμφισβήτηση εξ' αρχής ούτε λόγος για επανειλημμένως εκτεταμένες και διφορούμενες έρευνες...


τέλος...
:wave2: :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
30/01/2007, 13:25
δεν είναι μόνο τα κινητά ....

Οποιαδήποτε έκθεση του ανθρώπου σε "ξένα" ηλεκτρομαγνητικά πεδία (περιλαμβάνει και RF συχνότητες/εκπομπές αυτό) σε σχέση με την φύση, είναι αναμενόμενο να προκαλούν επιπλοκές υγείας , βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες.

Όσο για το τσιγάρο, δεν χρειάζομαι έρευνα να μου πεί οτι αν εισάγω καπνό στο οργανικό μου σύστημα για ενα χρονικό διάστημα δεκαετιών, δεν θα έχω πρόβλημα απο τις χημικές ενώσεις που βρίσκονται σε αυτόν.

Απλή λογική είναι ρε παιδιά... δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγεστε. Οτιδήποτε είναι τεχνικά δημιουργημένο και προκαλεί ενέργεια που αλληλεπιδρά με τον οργανισμό μας, έχει παρενέργειες. Τόσο απλό είναι. Σιγά μην θέλω και πρυτανική υπογραφή να μου το αποδείξει.

Τώρα το αν θέλω να το έχω σαν hobby ή σαν επιλογή μου , αυτό είναι άλλο καπέλο, σαν χρήστης "ενεργητικός".



Gandalf

bored
30/01/2007, 14:03
mrklyk μην ασχολείσαι. χαμένος κόπος.