PDA

View Full Version : Έφυγε ο Κούρκουλος



alximistis
30/01/2007, 11:18
Δεν ξέρω αν το έχεουν ήδη βάλει κάποιοι στο φόρουμ αλλά θεώρησα σωστό να το γράψω.
Ο Νίκος Κούρκουλος "έφυγε" σήμερα πείπου μισή ώρα πριν, αν άκουσα καλά.
Αντίο του...

KaterinaX
30/01/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν ξέρω αν το έχεουν ήδη βάλει κάποιοι στο φόρουμ αλλά θεώρησα σωστό να το γράψω.
Ο Νίκος Κούρκουλος "έφυγε" σήμερα πείπου μισή ώρα πριν, αν άκουσα καλά.
Αντίο του...


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ!... φευγουν αλλοι ΠΙΟ ΝΕΟΙ....

MikeG
30/01/2007, 11:24
Καλό ταξίδι να έχει..
Το μόνο όμως που δε θέλω είναι να ασχολούνται με αυτό τις επόμενες μέρες τα κανάλια τόσο πολυ που να το ξεφτηλίσουν πάλι..Αν και δε νομίζω να τα καταφέρουν..

:( :(

airamhag
30/01/2007, 11:26
καλο ταξιδι...


@κατεριναΧ +1

kaps
30/01/2007, 11:39
Ενας ένας οι πρωταγωνιστές της παιδικής μου εποχής αποχωρούν . Κάποτε (πολύ μικρός ) όταν τους έβλεπα στην Τηλεόραση θεωρούσα δεδομένη την συνύρπαξή τους με την δική μου ζωή , ούτε βέβαια λόγος για την έννοια του θανάτου , της απώλειας ως συνακόλουθο της ζωής του ανθρώπου γενικά .:smilea:

george88
30/01/2007, 11:42
Και εγώ το άκουσα πριν λίγο σε ένα έκτακτο.

Καλό του ταξίδι!

:sad:

johnpan
30/01/2007, 11:47
Rest in piece :wave2:

Τον πήγαινα τον Κούρκουλο....

Σε εκείνη τη σκηνή που καίει τα πράγματά του μετά την έξωση....

Ηταν πολύ καλός, το είχε....

Καλό του ταξίδι

makis206
30/01/2007, 11:57
Λεβεντιά ήτανε, καλό του ταξίδι.

Nefeli
30/01/2007, 12:11
Πως περνούν τα χρόνια …..

Θυμάμαι μικρή που βλέπαμε τον Κούρκουλο και τον θαυμάζαμε ως ηθοποιό και ως άνδρα.

Τι σκέφτηκα σήμερα …..
Πάει κι αυτός
Τελικά τα χρήματα δεν σώζουν κανέναν

Όλοι μα όλοι είμαστε περαστικοί της ζωής και από την στιγμή που το συνειδητοποιούμε εκτιμούμε την ύπαρξη μας και καταφέρνουμε να ζήσουμε <<καλύτερα>> και πόσο μεγάλη παγίδα είναι το καλύτερα……..

Και όπως λέει και μια θειά

<<τι νομίζεις παιδί μου όλα αυτά τα παλάτια που βλέπεις γύρω σου, τα αυτοκίνητα, τα ρούχα, τα κοσμήματα τι νομίζεις ότι είναι στολίδια της γης μόνο>>


:sun:

Druuna
30/01/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λεβεντιά ήτανε, καλό του ταξίδι.




Μακη μου με καλυψες !!!!!


:wave2: :sad:

crs-k
30/01/2007, 12:19
"Οχι αλλο καρβουνο μωρε !!!" :(

kalesin
30/01/2007, 12:20
Εφυγε ο Αστραπογιαννος κ μενουμε με τα αστροπελεκια


καλο του ταξιδι

:(

Cpt. Haddock
30/01/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
"Οχι αλλο καρβουνο μωρε !!!" :(

Πάντα έβρισκα ειρωνικό το γεγονός οτι ο μέγας καταγγέλτης των εφοπλιστάδων σε αυτή την ταινία τελικα παντρεύτηκε τη Λάτση :lol: :rotflmao:

Αλλα η πραγματική ζωή λίγη σχεση έχει με το θέατρο (και τις ταινίες)

ανέβηκε (κι αυτός) στο άρμα θέσπιδος

:smokin:

675
30/01/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ!... φευγουν αλλοι ΠΙΟ ΝΕΟΙ....

+10:sad:

Druuna
30/01/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:lol: :rotflmao:

Αλλα η πραγματική ζωή λίγη σχεση έχει με το θέατρο (και τις ταινίες)

:smokin:



Η πραγματικη ζωη εχει λιγη σχεση με το θεατρο και τις ταινιες..... γιατι εχει απειρως πολυπλοκοτερη φαντασια και μερικες φορες και λεπτο χιουμορ :smokin:

:wave2:

bartlal
30/01/2007, 12:37
επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα εκφρασω και αλλους....

να το βαλω το καταλληλο emoticon, να μην το βαλω το καταλληλο emoticon....


ασε καλυτερα για πιο μετα...


:smokin:

Cpt. Haddock
30/01/2007, 12:38
:a014:

άντε μπράβο κι είχα αρχίσει να βαριέμαι... :D

bartlal
30/01/2007, 12:39
το 12, το 12!!!


:evil:

Cpt. Haddock
30/01/2007, 12:42
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
30/01/2007, 12:43
το α12 ?


+1


:rolleyes:

bartlal
30/01/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το α12 ?


+1


:rolleyes:


:winka:

:a20:

AFTER
30/01/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Rest in piece :wave2:

Τον πήγαινα τον Κούρκουλο....

Σε εκείνη τη σκηνή που καίει τα πράγματά του μετά την έξωση....

Ηταν πολύ καλός, το είχε....

Καλό του ταξίδι


Βρεχει φωτια στην στρατα μου.....

Καλο ταξιδι

Stergios69
30/01/2007, 12:49
Αυτό;
:a12:

nktR
30/01/2007, 12:54
apo news.in.gr



Ένα σπουδαίο άνθρωπο και εξαίρετο ηθοποιό έχασε σήμερα, 30 Ιανουαρίου, το ελληνικό θέατρο. Ο Νίκος Κούρκουλος «έφυγε» από κοντά μας, σε ηλικία 73 ετών, έπειτα από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο. Τις τελευταίες ημέρες νοσηλευόταν στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου «Ερρίκος Ντυνάν».

Ο Νίκος Κούρκουλος γεννήθηκε στην Αθήνα τον Δεκέμβριο του 1934 και μεγάλωσε στου Ζωγράφου. Σπούδασε στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου, με παρότρυνση του Μάνου Κατράκη, και έκανε την πρώτη εμφάνιση στο θεατρικό σανίδι το 1959, στο πλευρό της Έλλης Λαμπέτη και του Δημήτρη Χορν, στην Κυρία με τις Καμέλιες του Αλέξανδρου Δουμά.

Γρήγορα αναδείχθηκε σε έναν από τους σημαντικότερους πρωταγωνιστές του ελληνικού θεάτρου και κινηματογράφου. Ερμήνευσε πρωταγωνιστικούς ρόλους στο αρχαίο ελληνικό δράμα και σε μεγάλα κλασικά αλλά και σύγχρονα έργα του αμερικάνικου και του ευρωπαϊκού θεάτρου.

Πρωταγωνίστησε, ανάμεσα σε άλλα, στη Μήδεια (1959) και τον Ορέστη (1971) του Ευριπίδη, στον Οιδίποδα Τύραννο (1982) και στον Φιλοκτήτη (1991) του Σοφοκλή, στο αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου, που ήταν και η τελευταία του θεατρική εμφάνιση.

Ως επικεφαλής θιάσων, αλλά και δικού του θεάτρου στην Αθήνα, πρωταγωνίστησε στα έργα: Η μικρή μας πόλη (1960), Οντίν (1962), Η κληρονόμος (1962), Σαμπρίνα (1963), Ιούλιος Καίσαρ (1964), Να ντύσουμε τους γυμνούς (1964), Λούλου (1965), Ίλια Ντάρλιγκ (ΗΠΑ-1967 σε σκηνοθεσία Ζυλ Ντασσέν με τη Μελίνα Μερκούρη, παράσταση για την οποία κέρδισε την υποψηφιότητα για το βραβείο TONY, Πύργος (1964), Δίκη (1971), Τάγκο (1972), Όπερα της Πεντάρας(1975), Ο Γλάρος (1976), Επιστροφή (1977), Πρόσκληση στον Πύργο (1978), Μονό Ζευγάρι (1980), Ανταπόκριση (1983), Ψηλά από τη Γέφυρα (1986) και Στην Φωλιά του Κούκου (1987).


Όμως, εκτός από σπουδαίους πρωταγωνιστής του θεάτρου, ο Νίκος Κούρκουλος υπήρξε και ένας από τους μεγαλύτερους ζεν πρεμιέ του ελληνικού κινηματογράφου. Πρωταγωνίστησε σε περισσότερες από 30 ταινίες, μεταξύ των οποίων Ο κατήφορος, Κοινωνία ώρα μηδέν, Η κυρία δήμαρχος, Το χώμα βάφτηκε κόκκινο, Αδίστακτοι, Ορατότης μηδέν, Ο Αστραπόγιαννος κ.ά.

Τιμήθηκε δύο φορές με το Α' Βραβείο Ερμηνείας στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: το 1965 για τους Αδίστακτους και το 1970 για τον Αστραπόγιαννο.

Για πολλά χρόνια υπήρξε πρόεδρος της Ένωσης των θιασαρχών του Ελληνικού Θεάτρου, (ΠΕΕΘ), ενώ από το 1994 μέχρι το θάνατό του διετέλεσε καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου.

Από τη θέση αυτή οραματίστηκε και δημιούργησε το Παιδικό Στέκι, την Πειραματική Σκηνή, τον Άδειο Χώρο, το Εργαστήρι Υποκριτικής και Σκηνοθεσίας, τη Διεθνή Σκηνή και τη Θερινή Ακαδημία Θεάτρου, ενώ αναβάθμισε δραστικά την Δραματική Σχολή του Εθνικού.

Παράλληλα, άνοιξε τις, για χρόνια κλειστές, πόρτες του Εθνικού Θεάτρου σε όλους τους ηθοποιούς, έκανε τον θίασο περιοδεύοντα στην Ελλάδα και το εξωτερικό και προχώρησε σε μετακλήσεις ξένων σκηνοθετών.

Κατά τη διάρκεια της θητείας του παρουσιάστηκαν πολλά και σημαντικά έργα του παγκόσμιου δραματολογίου καθώς και έργα πολλών Ελλήνων συγγραφέων, σε όλες τις σκηνές του Εθνικού Θεάτρου. Στις καινοτομίες του καταγράφηκε και η τεράστια επιτυχία του μιούζικαλ Βίρα της άγκυρες των Β. Παπαθανασίου-Μ. Ρέππα, σε σκηνοθεσία Σταμάτη Φασουλή, που ήταν το πρώτο μουσικό έργο στην ιστορία του Εθνικού Θεάτρου, αφιερωμένο στην ελληνική επιθεώρηση.

Τον Μάρτιο του 2006 υπέγραψε εκ μέρους της πολιτείας την οριστική σύμβαση για την ανάθεση του έργου «Αποκατάσταση και εξοπλισμός του κτιριακού συγκροτήματος του Εθνικού Θεάτρου», που αποτέλεσε ένα από τα κυριότερα οράματα της καλλιτεχνικής του θητείας.

Κατά κοινή ομολογία, ήταν ένας άνθρωπος με πάθος και ειλικρίνεια που δεν δίσταζε να ομολογήσει πως όταν ανέλαβε την καλλιτεχνική διεύθυνση, το Εθνικό Θέατρο «ήταν ένας σάπιος οργανισμός που είχαν μείνει μόνο τα κόκαλα».

Ο Νίκος Κούρκουλος είχε τέσσερα παιδιά. Δύο από τον πρώτο γάμο του με την Μελίτα, τη Μελίτα και τον ηθοποιό Άλκη Κούρκουλο και άλλα δύο από τον γάμο του με την Μαριάννα Λάτση, την Εριέτα και τον Φίλιππο.

Καλό ταξίδι...

news.in.gr


76389

stavrogin
30/01/2007, 12:54
α1:a1: οχι αυτο
α2:a2: ουτε αυτο
α3:a3: οοχι
α4:a4: μαλλον οχι
α5:a5: μπαα πολυ κυνικο
α6:a6: μααλλον οχι
α7:a7: δε μου κανει για baart
α8:a8: ουουτε
α9 :a9: αασχετο
α10:a10: επισης (ουφ κουραστικα)
α11:a11: μπααα
.
.
.
α12:a12: ααααα! ..ε! καπου εκει ειμαι κι εγω
:a13:


Αντε να γραψουμε κι ενα συντομο βιογραφικο για τον μακαριτη:

"Ηταν ωραιος αντρας"

nktR
30/01/2007, 12:57
αγαπημένη μου ατάκα με Καλογήρου (που είναι φίλοι στην ταινία) που πηγαίνει ο Καλογήρου να τον μαχαιρώσει: Καλογήρου: ......πολλά τα λεφτά Άρη.......

Καλό ταξίδι και καλά να περνάς:sun:

melenia
30/01/2007, 13:26
καλό ταξίδι....:(

zephyr1
30/01/2007, 13:32
Καλο ταξιδι αλλα δεν κρατιεμαι ...............:bigcry:
































Κοριτσια ο Κουρκουλος.:ninja:

makis206
30/01/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλο ταξιδι αλλα δεν κρατιεμαι ...............:bigcry:
Κοριτσια ο Κουρκουλος.:ninja:

Ε είσαι ακράτητος ρε πούστη μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

bartlal
30/01/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

.
.
α12:a12: ααααα! ..ε! καπου εκει ειμαι κι εγω
.
.
:a13:





:a18:


:a013:



:wave2:

tai
30/01/2007, 16:00
Πρότυπο ανδρός για την γενιά μας. Οι ταινίες τον παρουσίαζαν σαν τον μάγκα τον σωστό, τον άνθρωπο με αρχές, αυτόν που θα θυσιαστεί για της αξίες του. Και μην ξεχνάμε ότι ήταν πάντα στιλάτος ακόμα και αν πάλευε στης λάσπες.
Την Λάτση ΔΕΝ την παντρεύτηκε ποτέ! Λέγετε ότι το έκανε για να μην την αποκόψει από τον πατέρας της(δεν τον ηθελε). Δεν πήρε (λένε) λεφτά από τον πεθερό του ποτέ.
Όποιος και αν ήταν πραγματικά, εγώ τον πήγαινα. Καλή του ανάπαυση.
:(

vangelis 64
30/01/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Εφυγε ο Αστραπογιαννος κ μενουμε με τα αστροπελεκια


καλο του ταξιδι

:( Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ Γειά σου Νίκο.....

TATAR
30/01/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Ενας ένας οι πρωταγωνιστές της παιδικής μου εποχής αποχωρούν . Κάποτε (πολύ μικρός ) όταν τους έβλεπα στην Τηλεόραση θεωρούσα δεδομένη την συνύρπαξή τους με την δική μου ζωή , ούτε βέβαια λόγος για την έννοια του θανάτου , της απώλειας ως συνακόλουθο της ζωής του ανθρώπου γενικά .:smilea:

+1000
κάθε που βλέπω τις ταινίες αυτές τις παιδικής μου ηλικίας στην τηλεόραση, προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι όλοι αυτοί ζουν ακόμα. Οταν δεν τα καταφέρνω κάποιες φορές, μελαγχολώ πολύ!!!

ΙΠΠΕΑΣ
30/01/2007, 18:13
Είχα βρεθεί οικογενειακώς - πριν πολλά χρόνια - σε κάποιο παραθαλάσιο παραθεριστικό κέντρο(δεν έχει σημασία που) και έτυχε να χρειαστούμε ιατρική περίθαλψη στο τοπικό κέντρο υγείας. Στην εν λόγω περιοχή χωρίς να το γνωρίζουμε είχε καταφθάσει και η Θαλαμηγός του Λάτση. Η Λάτση είχε κάποιο προσωρινό πρόβλημα υγείας και μπήκε με το Κούρκουλο στο κέντρο υγείας, όπου και διαπιστώσαμε πόσο πολύ αγαπούσε αυτή τη γυναίκα. Μοίραζε χρήματα σε όλους τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό :eyepop: . Αργότερα μάθαμε ότι έδωσε χρήματα ακόμα και σε φτωχούς ασθενείς, που είδε στο δρόμο του προς το ιατρείο αλλά και την ώρα που έφευγε ...

Αργά το βράδυ αφού μάθαμε που ήταν η θαλαμηγός του Λάτση, κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί και πλήθος κόσμου είχε περιτριγυρίσει τη θαλαμηγό για να ικανοποιήσει τη περιέργεια του.

lampros_fazer
30/01/2007, 18:26
Εφυγε ένας άνθρωπος που άλλοι τον θαύμαζαν,άλλοι τον συμπαθούσαν,σε άλλους τους άρεσε απλά να τον βλέπουν..Εγώ ούτε τον έχω αφίσα στο δωμάτιό μου,ούτε παρακολούθησα την πορεία του και ούτε πολλές ταινίες του έχω δει..Αλλά πέθανε ένας άνθρωπος και αυτά τα 'who gives a fuck' τα θεωρώ μαλακίες..

johnpan
30/01/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Εφυγε ένας άνθρωπος που άλλοι τον θαύμαζαν,άλλοι τον συμπαθούσαν,σε άλλους τους άρεσε απλά να τον βλέπουν..Εγώ ούτε τον έχω αφίσα στο δωμάτιό μου,ούτε παρακολούθησα την πορεία του και ούτε πολλές ταινίες του έχω δει..Αλλά πέθανε ένας άνθρωπος και αυτά τα 'who gives a fuck' τα θεωρώ μαλακίες..

+1000

Λεωνίδας
30/01/2007, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
+1000 +1001

OldMan
30/01/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
..Αλλά πέθανε ένας άνθρωπος και αυτά τα 'who gives a fuck' τα θεωρώ μαλακίες..

Μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα των "who gives a fuck" Λάμπρο....:sad:

(δεν υπερασπίζομαι - επ ουδενί - το φαλακρό κάθαρμα και την μυταρού προϊσταμένη, αλλά τυχαίνει να κατάλαβα τι εννοούν...) :wave2:

adam_tsouk
30/01/2007, 21:44
καλο ταξιδι....

και αν δεν μας απασχολει (προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι) δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο "επιδεικτικοι".


:wave2:

el_hymador
30/01/2007, 23:01
Τουλαχιστον στην εποχη του , ηθελε κοτσια και πραγματικη θεληση για να γινει κανεις ηθοποιος δεδομενου οτι οποιαδηποτε καλιτεχνικη κατευθυνση αντιμετωπιζοταν απαξιωτικα(ενω στις μερες μας..:rolleyes: )
Και ασχετα με το ''ειδικο βαρος'' που ειχε σαν ηθοποιος ,αντιπροσωπευε μια εποχη που μπορει να μας φαινεται αφελης και παλιομοδιτικη , αλλα τουλαχιστον ηταν αγνη και απλη.

Καλο ταξιδι....

:sad:

KaterinaX
31/01/2007, 01:27
ελεος! 73 χρονων ηταν κ καλοζωισμενος!!!!


ποσους φιλους εχετε χασει στο δρομο που δεν προλαβαν να χαρουν τη ζωη?????????????

evvou
31/01/2007, 01:56
επειδη μεγαλωσα εξωτερικο δεν ασχοληθηκα ποτε με ελληνικες ταινιες..δεν εχω καμια επαφη οποτε δε μου λεει και τιποτα ο ανθρωπος αυτος...ομως ηταν ανθρωπος και πισω του αφηνει ανθρωπους που τον αγαπανε και τους ποναει το οτι εφυγε

δεν ειπαμε να βαλουμε τα κλαμματα και να πενθησουμε...αλλα τουλαχιστον να σεβαστουμε μια ανθρωπινη ψυχη που εφυγε.

τι σημασια εχει αν ηταν μεγαλος??
αν ηταν δικος σας ανθρωπος (χτυπα ξυλο, μακρια απο μας) και βλεπατε αυτα τα σχολια του τυπου "who gives a fuck" και "ελεος ηταν μεγαλος" κλπ κλπ πως θα νιωθατε?

μια ανθρωπινη ζωη δε χανει την αξια της με τα χρονια

εχω χασει και εγω φιλους οπως ολοι μας...και περα απο τα συναισθηματα που νιωθουμε γι'αυτους, και το ΤΕΡΑΣΤΙΟ κενο, και το ΤΕΡΑΣΤΙΟ γιατι που αφηνουν πισω...ενας λογος που φρικαρουμε λιγο περισοτερο ειναι επειδη μας φερνει ενα βημα πιο κοντα στην πραγματικοτητα..

:beer: :wave2:

Nostra
31/01/2007, 12:27
ρε guyδες και gayσες....


δε είπε κανείς ότι αδιαφορεί στο ότι πέθανε ένας άνθρωπος αλλά καθημερινά πεθαίνουν πολλοί...

και μάλιστα πρόσφατα και κάποιος αρκετά κοντινός... που και άνθρωπος με γραφή και άποψη ήταν και ίσως έχει σχέση με το forum... αλλά δεν τον έδειχναν στο γαμοχαζοκούτι...

για εμένα to who gives a fuck πάει στο ότι θα ασχοληθούν όλα τα κανάλια για κάποιες μέρες, θα προβληθούν ταινίες του που είχαν να παίξουν στο χαζοκούτι καμιά δεκαετία, θα βγει και η κουτσή μαρία να πει τις εντυπώσεις της και την εμπειρία της ("κάποτε κατουρήσαμε μαζί στην ίδια τουαλέτα...", η ταξιθέτρια του εθνικού (του θεάτρου όχι της ομάδας) κλπ.......

στη τελική λιγότερα ποστ είχε το thread για τους μοτοσυκλετιστές που φύγανε στο πρόσφατο paris-dakar και προσωπικά δε μπορώ να ακολουθήσω τον ορυμαγδό του δήθεν ελληνικού star system όταν φεύγει κάποιος από τους ηθοποιούς-τραγουδιστές...


στην τελική, ούτε κακοζωισμένος ήταν, ούτε κακόμοιρος...

και έργο έκανε στο εθνικό τα τελευταία χρόνια, και έργα έκανε στον κινηματογράφο, και θέατρο έπαιξε και... και... και...

Α! και το μόνο ζειμπέκικο που χορεύω είναι το "βρέχει φωτιά..."

Α! και μένω δίπλα στο νεκροταφείο Ζωγράφου όπου σήμερα κόψανε 3 γραμμές λεωφορείου για τη κηδεία του...

Α! τρώγαμε και σε διπλανά τραπέζια στη Ανω Μερά (στη "Δάφνη") πριν μερικά χρόνια...

Α! και γούσταρα που χαστούκωνε τη Λάσκαρη...


αλλά έλεος... καθημερινά πεθαίνουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν προσφέρει στα έργα και ημέρες αυτού του τόπου... και ξαναλέω... υπάρχει πρόσφατο και πιο κοντινό μας παράδειγμα...

αλλά αυτούς τους ανθρώπους δε μας τους ταΐζουν στο lifestyle και στο χαζοκούτι... και δε τους ξέρατε ούτε θα τους μάθετε ποτέ όπως δείχνουν τα πράγματα...


οπότε ναι... ως απλό μέλος του παρόντος forum... Ι don't give a shit...

έφυγε ένας άνθρωπος από τους πολλούς, καλοζωισμένος και ψιλοπλήρης ημερών... μέχρι εκεί...

και εγώ θα ψοφήσω κάποτε... τη ξέρω την πραγματικότητα δε περιμένω να πεθάνει κάνας ηθοποιός-τραγουδιστής για να το θυμηθώ...


και τέλος ... ΝΑΙ είμαι κυνικός... οι νεκροί με τους νεκρούς και οι υπόλοιποι στη πίπα...


:wave2:


ΥΓ: ξέρω ότι θα μπορούσα να μην είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο thread...
αλλά... Φούτσα είμαι και πετάγομαι... :ninja:

crs-k
31/01/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε guyδες και gayσες....
..................................
ΥΓ: ξέρω ότι θα μπορούσα να μην είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο thread...
αλλά... Φούτσα είμαι και πετάγομαι... :ninja:


Μ' αρεσει η αυτοκριτικη (σου)! :D


Και βαμω τους "πυροσβεστες" ... :wacko:


Μολις δεις και σβηνει η "φωτια" (εχει ψιλοπεθανει το θρεντ) της ριχνεις λιγο λαδακι ... :p

Δουλεια να 'χουμε δηλαδης ... :)



:lol: :rotflmao: :lol:

bartlal
31/01/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε guyδες και gayσες....


δε είπε κανείς ότι αδιαφορεί στο ότι πέθανε ένας άνθρωπος αλλά καθημερινά πεθαίνουν πολλοί...

και μάλιστα πρόσφατα και κάποιος αρκετά κοντινός... που και άνθρωπος με γραφή και άποψη ήταν και ίσως έχει σχέση με το forum... αλλά δεν τον έδειχναν στο γαμοχαζοκούτι...

για εμένα to who gives a fuck πάει στο ότι θα ασχοληθούν όλα τα κανάλια για κάποιες μέρες, θα προβληθούν ταινίες του που είχαν να παίξουν στο χαζοκούτι καμιά δεκαετία, θα βγει και η κουτσή μαρία να πει τις εντυπώσεις της και την εμπειρία της ("κάποτε κατουρήσαμε μαζί στην ίδια τουαλέτα...", η ταξιθέτρια του εθνικού (του θεάτρου όχι της ομάδας) κλπ.......

στη τελική λιγότερα ποστ είχε το thread για τους μοτοσυκλετιστές που φύγανε στο πρόσφατο paris-dakar και προσωπικά δε μπορώ να ακολουθήσω τον ορυμαγδό του δήθεν ελληνικού star system όταν φεύγει κάποιος από τους ηθοποιούς-τραγουδιστές...


στην τελική, ούτε κακοζωισμένος ήταν, ούτε κακόμοιρος...

και έργο έκανε στο εθνικό τα τελευταία χρόνια, και έργα έκανε στον κινηματογράφο, και θέατρο έπαιξε και... και... και...

Α! και το μόνο ζειμπέκικο που χορεύω είναι το "βρέχει φωτιά..."

Α! και μένω δίπλα στο νεκροταφείο Ζωγράφου όπου σήμερα κόψανε 3 γραμμές λεωφορείου για τη κηδεία του...

Α! τρώγαμε και σε διπλανά τραπέζια στη Ανω Μερά (στη "Δάφνη") πριν μερικά χρόνια...

Α! και γούσταρα που χαστούκωνε τη Λάσκαρη...


αλλά έλεος... καθημερινά πεθαίνουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν προσφέρει στα έργα και ημέρες αυτού του τόπου... και ξαναλέω... υπάρχει πρόσφατο και πιο κοντινό μας παράδειγμα...

αλλά αυτούς τους ανθρώπους δε μας τους ταΐζουν στο lifestyle και στο χαζοκούτι... και δε τους ξέρατε ούτε θα τους μάθετε ποτέ όπως δείχνουν τα πράγματα...


οπότε ναι... ως απλό μέλος του παρόντος forum... Ι don't give a shit...

έφυγε ένας άνθρωπος από τους πολλούς, καλοζωισμένος και ψιλοπλήρης ημερών... μέχρι εκεί...

και εγώ θα ψοφήσω κάποτε... τη ξέρω την πραγματικότητα δε περιμένω να πεθάνει κάνας ηθοποιός-τραγουδιστής για να το θυμηθώ...


και τέλος ... ΝΑΙ είμαι κυνικός... οι νεκροί με τους νεκρούς και οι υπόλοιποι στη πίπα...


:wave2:


ΥΓ: ξέρω ότι θα μπορούσα να μην είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο thread...
αλλά... Φούτσα είμαι και πετάγομαι... :ninja:

θα συμφωνησω κατα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15.000.000.000% με τον νοστρα και θα προσθεσω οτι:


επειδη ΟΥΤΕ εγω εχω κατι με τον κυρ Κουρκουλο (και τον καθε κουρκουλο, στην τελικη, δεν τον εβλεπα κιολας) αλλα οτι εγραψα χθες ηταν καθαρα ΚΑΙ μονο για την καθ' αυτου πληροφορια θανατου ενος ΑΚΟΜΑ καλλιτεχνη (περα απο το ευνοητο συνανθρωπο)


αλλα, (οπως ειπε και ο νοστρα περι οδηγων ντακαρ ) τοσα διαβαζουμε στα στραβα και αναποδα, αλλα βεβαια εκει δεν το μακρηγορησαμε που χανουμε ΠΑΙΔΙΑ, συνομηλικους μας που δεν εχουν προλαβει να προσφερουν ακομα σε μας και στους διπλανους μας, απλα ησαν ΑΤΥΧΟΙ επειδη δεν τους εχουμε χαζεψει στο γυαλι ??? :sick:

μην αρπαζε(σ)τε, μην γινεστε μονοχνωτοι, μονοπλευροι και απολυτοι χωρις να εχετε κανει τον κοπο να προσπαθειτε να δειτε και την αλλη πλευρα τι εννοει και πως σκεφτεται!

:wave2:

zephyr1
31/01/2007, 14:28
Nostra +1

Bartal +1

-1 οτι καθεστε και εξηγειται τα αυτονοητα.:sick:

evvou
31/01/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
μην αρπαζε(σ)τε, μην γινεστε μονοχνωτοι, μονοπλευροι και απολυτοι χωρις να εχετε κανει τον κοπο να προσπαθειτε να δειτε και την αλλη πλευρα τι εννοει και πως σκεφτεται!

:wave2:


ενταξ λοιπον :rolleyes:
:lol: :lol: :lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

bartlal
31/01/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Nostra +1

Bartal +1

-1 οτι καθεστε και εξηγειται τα αυτονοητα.:sick:

δεν εξηγουμε, μας τρωνε ζωντανους.
εξηγουμε, μας εχουν φαει και τρωνε και τα κοκκαλα μας!


πφ! τη ζωη και αυτη... :sad:



:lol: :lol: :lol:



δεν πειραζει βρε συ, αφου δεν αντιληφθειν με την πρωτη πως και τι εννοουσαμε, επρεπε να το αναλυσουμε για να μην γινουμε παλι οι κακοι! :winka:





















για ολα παντως φταιει ο αλΓΥΜΝΗστης που ανεβασε το thread και μετα εκανε (για μια ακομα φορα) την πάπια!!! :lol: :lol: :lol:

bartlal
31/01/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
ενταξ λοιπον :rolleyes:
:lol: :lol: :lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:


'dux' και απο μενα!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
01/02/2007, 09:20
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι πάνω σε αυτά που προαναφέρθηκαν. Ο Χαμός με αυτόν τον ηθοποιό - πράγματι - έγινε γιατί μία ολόκληρη γενιά τον έμαθε και τον "έκανε μέλος της οικογένειας του" επειδή τον έβλεπε στο "γυαλί". Στη πραγματικότητα όμως, αυτός ο άνθρωπος προσέφερε τα μέγιστα όσο λίγοι, σε αυτό που λέμε Θέατρο. Το τελευταίο βέβαια το γνωρίζουν μόνο όσοι πάνε τακτικά και βλέπουν θέατρο και οι οποίοι είναι λιγότεροι από την μεγάλη μάζα του λαού που τον είδαν αποκλειστικά μέσω της τηλεόρασης και του κινηματογράφου.

Οι περισσότεροι συνάδελφοι του τον παραδέχονται όχι τόσο για τις κιν. ταινίες του αλλά για το ήθος τη νοοτροπία και τις ατελείωτες "εργατοώρες" στο χώρο εργασίας των θεάτρων.

freezer
09/02/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι πάνω σε αυτά που προαναφέρθηκαν. Ο Χαμός με αυτόν τον ηθοποιό - πράγματι - έγινε γιατί μία ολόκληρη γενιά τον έμαθε και τον "έκανε μέλος της οικογένειας του" επειδή τον έβλεπε στο "γυαλί". Στη πραγματικότητα όμως, αυτός ο άνθρωπος προσέφερε τα μέγιστα όσο λίγοι, σε αυτό που λέμε Θέατρο. Το τελευταίο βέβαια το γνωρίζουν μόνο όσοι πάνε τακτικά και βλέπουν θέατρο και οι οποίοι είναι λιγότεροι από την μεγάλη μάζα του λαού που τον είδαν αποκλειστικά μέσω της τηλεόρασης και του κινηματογράφου.

Οι περισσότεροι συνάδελφοι του τον παραδέχονται όχι τόσο για τις κιν. ταινίες του αλλά για το ήθος τη νοοτροπία και τις ατελείωτες "εργατοώρες" στο χώρο εργασίας των θεάτρων.

Σωστά όλα αυτά ,αλλά δεν τα έκανε και ...αφιλοκερδώς...και είχε και...''πλάτες''(δε νομίζω να έγινε δ/ντης του Εθνικού Θεάτρου με μοναδικό κριτήριο τη καλλιτεχνική του προσφορά!)

Big_mama21
16/02/2007, 23:01
:sad: :sad: στεναχωρή8ηκα πάρα πολύ ...ήταν από τους αγαπημένους μου η8οποιούς.....αυτοί ήταν η8οποιοί....που 8α ξαναδούμε τέτοιες ταινίες και τέτοιους η8οποιούς??:rolleyes: