PDA

View Full Version : Info για εισαγωγη απο Ευρωπαικες χωρες!!!



l@gos
31/01/2007, 06:53
Καλημερα σας,
εχω πληροφοριες (απο τελωνειο, λογω επαγγελματος) οσον αφορα
τον εκτελωνισμο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ απο χωρα
της ευρωπαικης ενωσης!!! Οποιος ενδιαφερεται, να
απαντησει για να ποσταρω (ειναι λιγο μπερδεμενη η διαδικασια)
Ο λογος που το εψαξα ειναι οτι ενδιαφερομαι να κατεβασω
απο Γερμανια, μια κ οι τιμες εκει ειναι υπερβολικα χαμηλες
για τα δεδομενα της ελλαδας!!!

soundstorm
31/01/2007, 07:53
Υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσεις στο τελωνειο?φορους και ολα τα σχετικα?

toyota
31/01/2007, 08:07
Καλό θα ήταν να έγραφες τη διαδικασία για να υπάρχει.Ποτέ δε ξέρεις πότε θα τη χρειαστεί κάποιος.

apatsi02
31/01/2007, 08:46
Λοιπόν ακούμε τι καλό έχεις να μας πεις:beer:

Xrider
31/01/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσεις στο τελωνειο?φορους και ολα τα σχετικα?
Αν την κατεβασεις σαν "ανταλλακτικα".

clear
31/01/2007, 11:19
Εαν έχουμε την δυνατότητα να πάμε στη Γερμανία για να αγοράσουμε μηχανή, ξέρεις τι χαρτιά πρέπει να έχουμε μαζί μας απο την Ελλάδα (φορολογική ενημερότητα, κ.λ.π.), σε τι γλώσσα θα είναι τα έγγραφα και πως θα γίνει έκεί η μεταβίβαση.
Οι δασμοί έχουν καταργηθεί;




Πες τι ξέρεις


Πες μας τι ξέρεις

maron
31/01/2007, 11:38
endiaferomai.....

motaba
31/01/2007, 11:57
Πες αρχηγέ τι ξέρεις για να μην αρχήσουμε ναζιστικές μεθόδους :lol: :lol:

Άκουσα από ένα γνωστό ότι έφερε από Γερμανία ένα GS 1200 '05 (νομίζω) και του πήγαν όλα - αγορά - χαρτιά - εκτελ. - μεταφορά στη Μάνδρα Αττικής με φορτηγό περίπου 7500-8000 euro :eyepop:

:wave2:

l@gos
31/01/2007, 14:19
λογω φορτου εργασιας θα σας απαντησω σε καμια ωριτσα!!!!
εδω ειμαι, δεν εφυγα!!!!:D

l@gos
31/01/2007, 22:50
Εχουμε κ λεμε :

1) Τελωνειακοι Δασμοι
Εδω χωριζουμε τις μοτοσυκλετες σε τρεις κατηγοριες :

1.1) 125cc->249cc ----> 2%
1.2) 250cc->900cc ----> 7%
1.3) 901cc->1400cc --> 12% (δεν πιστευω να θελουμε να φερουμε κατι μεγαλυτερο εεε???)
(τα παραπανω ποσοστα, ισχυουν για μοτοσυκλετες απο το 2001 κ μετα!!!)
Παντα επι του τιμολογιου αγορας

2) Φ.Π.Α. (Εδω θα χωρουσε κ ενας αναστεναγμος!!!)
2.1) Η πρωτη περιπτωση ειναι απλη, εαν το οχημα ΔΕΝ εχει "κλεισει" διετια απο την ημερομηνια
ΠΡΩΤΗΣ Αδειας Κυκλοφοριας μεχρι την ημερομηνια που θα του κανουμε εισοδο στη χωρα,
θα πληρωσουμε 19% στην Ελλαδα ή 21% στην Γερμανια!!!!
2.2) Στη δευτερη πριπτωση που το οχημα εχει παραπανω απο 2 χρονια, το Φ.Π.Α. ανεβαινει!!!!
22%-25% and so on..... (τα ποσοστα για την υποπεριπτωση αυτη ειναι τυχαια, θα πρεπει να ξερω
τα ακριβη στοιχεια του οχηματος για να υπολογισω!!!!!)
Ως ανωθεν (επι του τιμολογιου ντε!!!!!!)

3) "Τελωνειακο παραβολο"
Ενα μικρο ποσο, της ταξεως των 10-20 ?, το οποιο καταβαλλουμε στο τελωνειο.

4) Μεταφορα κ φορτωση απο τη χωρα προελευσης
Εδω υπαρχουν παμπολλες επιλογες αλλα συνηθως το shipping (πως τα λεω ετσι ρε γμτ!!!!)
το αναλαμβανει ο πωλητης!!!

5)Η εργασια του Εκτελωνιστη!!!!!Τελη Κυκλοφοριας/Ταξινομησης


6) Last but not least...
Τελη Κυκλοφοριας/Ταξινομησης
Απο μια πολυ προχειρη ερευνα η τιμη κ για τα δυο (αδεια-πινακιδες) ειναι περιπου 220?

Π.χ.
FZ1-S FAZER
Mod 03/2006
Km 24025
1000cc
3000?!!!!!!!

δλδ
+3000? "το εργαλειο"
+3000 x 12% = 360? το ποσο το οποιο θα πληρωσουμε στο Τελωνειο για Δασμο, σωστα????
+3000 x 19% = 570? το ποσο που θα πληρωσουμε για Φορο (αντε ρε παιδια, το Φ.Π.Α. ειναι!!!!)
+20 ? (περιπου) το "Τελωνειακο παραβολο"
+200? εργασια εκτελωνιστη ( it's up to u )
+220? Αδεια-Πινακιδες 220?
μας κανουν ενα συνολο 1170? χωρις την αμοιβη του εκτελωνιστη
Σε αυτο το σημειο καλο ειναι να αναφερω οτι η αμοιβη του εκτελωνιστη
μπορει να ειναι διαφορετικη απο πελατη σε πελατη (στην Ελλαδα ζουμε!!!!)
Η τιμη που πηρα ειναι κοντα στα 200? , θα παρακαλουσα χωρις σχολιο (πολλα-λιγα κτλ..)
ειναι στο χερι του καθενος μας να κανουμε μια εκτεταμενη ερευνα αγορας.
Ανακεφαλαιονοντας λοιπον, εχουμε συνολικα να δαπανησουμε, το ποσο
των 4370? για ενα FAZER 1000 ΄06 με 24025km
Οχι κ ασχημα ετσι????
Εδω θα διναμε το λιγοτερο 8000? για το συγκεκριμενο μηχανακι, ενω εμεις το κοστολογισαμε
περιπου 4500?!! Κερδος 3500?!!
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.
Υπαρχει ενα μικρο προβλημα, το οποιο λεγεται "Υπηρεσια Αξιων"
Στην Υπηρεσια, οταν θα ελεγξουν το τιμολογιο, θα καταλαβουν οτι το μηχανακι ειναι
λιγακι "υποτιμημενο" (χαχαχαχα!!! τι εγραψα παλι!!!) κ θα το τιμολογισουν βαση της
εδω εργοστασιακης τιμης αφαιροντας την παλαιοτητα κ τα km που εχει γραψει ακυρωνοντας
ουσιαστικα το original τιμολογιο!!!!!
Οποτε για το FAZERAKI θα ισχυσει ενα "νεο τιμολογιο" της ταξεως των 5000-6000?
κ οτι υπολογισμοι καναμε παραπανω ειναι λαθος...
δλδ
+3000?
+5000 x 12% = 600?
+5000 x 19% = 950?
+20?
+200?
+220?
νεο συνολο 1990? (+3000? "το εργαλειο")
Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε οτι ολο το "παιχνιδι" παιζεται στην Υπηρεσια Αξιων.
Εκει θα φανει η δουλεια του καλου εκτελωνιστη, να μπορεσει να χαμηλωσει, οσο γινεται
την αξια της μηχανης.

Αυτα ειναι τα δεδομενα (περαν του "νεου τιμολογιου" που, πραγματικα δεν ειναι κατι που μπορω εγω να προβλεψω!!)
προσπαθησα να τα γραψω οσο πιο λιτα μπορουσα κ αν εκανα καποια λαθη, εεε ανθρωπος ειμαι!!!
Φυσικα υπαρχουν αρκετες λεπτομερειες ακομα αλλα οποιος πραγματικα ενδιαφερεται μπορει να τις μαθει!!!
(κ αν δεν μπορεσει εξω εμεις παλι εδω θα ειμαστε!!!)
Ελπιζω να βοηθησα κ παλι sorry για την καθυστερηση!!!
:beer: :beer:

motaba
01/02/2007, 07:57
Σωστός ο παίκτης!!!

:a20:


:wave2:

PortisHead
01/02/2007, 09:01
Καλά μου τα ελεγε εμενα ενας γνωστος μου.......

"Ασε τα .pdf τους δασμους και τα τελωνεια.....αυτο που χρειαζεσαι ειναι να εχεις δικο σου ανθρωπο στην Υπηρεσια Αξιών......αμα θέλει σου εκτελωνίζει Ferrari για Seicento.....ειναι ενας μικρός θεός..."

SeNNinhA
01/02/2007, 09:02
Ολα καλά αλλα ξέχασες κάτι.

α) Στην αξία της μηχανής συνυπολογίζεται και το κόστος της μεταφορικής και στο τελικό σύνολο μπαίνει το ΦΠΑ.

β) Αν το αγοράσεις από ιδιώτη και κάνεις τα σχετικά χαρτιά στο προξενείο/πρεσβεία της χώρας μας εκεί, τότε δεν πληρώνεις ΦΠΑ πουθενά.

l@gos
01/02/2007, 12:51
@ SeNNinhA
Εχεις δικιο εν μερει...
Εκανα λαθος για το Φ.Π.Α. αφου προκειται για ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ (κ μονο)
μηχανακι, αυτοματως αυτο σημαινει οτι το Φ.Π.Α εχει πληρωθει κ εμεις δεν πρεπει
να πληρωσουμε τιποτα, πουθενα!!!!
Τωρα για το θεμα της πρεσβειας, αυτο εχει να κανει μονο για αγορα απο ιδιωτη
κ ονομαζεται Δηλωση Πωλησης.
Για τα μεταφορικα, εννοειται οτι πρεπει πρωτα να συνεννοηθουμε με τον ιδιοκτητη
για το ποιος θα τα αναλαβει χωρις αυτο να σημαινει οτι θα χρεωθουν στο τιμολογιο
αγορας!!!!
Αλλο το τιμολογιο αγορας κ αλλο τα ναυλα!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
01/02/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
@ SeNNinhA
Εχεις δικιο εν μερει...
Εκανα λαθος για το Φ.Π.Α. αφου προκειται για ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ (κ μονο)
μηχανακι, αυτοματως αυτο σημαινει οτι το Φ.Π.Α εχει πληρωθει κ εμεις δεν πρεπει
να πληρωσουμε τιποτα, πουθενα!!!!
Τωρα για το θεμα της πρεσβειας, αυτο εχει να κανει μονο για αγορα απο ιδιωτη
κ ονομαζεται Δηλωση Πωλησης.
Για τα μεταφορικα, εννοειται οτι πρεπει πρωτα να συνεννοηθουμε με τον ιδιοκτητη
για το ποιος θα τα αναλαβει χωρις αυτο να σημαινει οτι θα χρεωθουν στο τιμολογιο
αγορας!!!!
Αλλο το τιμολογιο αγορας κ αλλο τα ναυλα!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Δεν κατάλαβες. Δεν μιλάω να ενσωματώσω την αξία των μεταφορικών στο τιμολόγιο. Δεν ξέρω ειδικά για μηχανή αλλά ενα δέμα που είχα εκτελωνήσει, στην αξία του τιμολογίου μου πρόσθεσαν και το κόστος των μεταφορικών, πανω εκεί μου έβαλαν δασμους και μετά στο συνολο το ΦΠΑ.

l@gos
01/02/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν κατάλαβες. Δεν μιλάω να ενσωματώσω την αξία των μεταφορικών στο τιμολόγιο. Δεν ξέρω ειδικά για μηχανή αλλά ενα δέμα που είχα εκτελωνήσει, στην αξία του τιμολογίου μου πρόσθεσαν και το κόστος των μεταφορικών, πανω εκεί μου έβαλαν δασμους και μετά στο συνολο το ΦΠΑ.


Καλε μου φιλε,
στην περιπτωση σου, προφανως εκανες καποια αγορα μεσω internet, κ η μεταφορικη
(DHL-SPEEDEX κτλ...) ανελαβε ΟΛΑ τα εξοδα (+ του προιοντος) κ σου εκοψε 1
κ μοναδικο τιμολογιο για τη μεταφορα την αξια του εμπορευματος το κοστος του εκτελωνισμου
κ τις μπυρες που ηπιε ο εκτελωνιστης για να ετοιμασει τα χαρτια μεχρι αργα το βραδυ!!!!!
Με αποτελεσμα να χρεωθεις εσυ μεγαλυτερο Φ.Π.Α. !!!!!!!
Παρολ'αυτα, υπαρχουν καποιες περιπτωσεις στις οποιες χρειαζεται το τιμολογιο των ναυλων
στην εισαγωγη (παντως σιγουρα οχι στην δικη μας!!)
Στην δικια μας περιπτωση ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι θα κοπουν, ξεχωριστο τιμολογιο
για τη μεταφορα, ξεχωριστο για την αξια εμπορευματος κ ξεχωριστο για τον εκτελωνισμο......
:beer:

zephyr1
01/02/2007, 13:21
Καντε τον l@gos sticky.:D

:lol:

Αν φερω εναν κινητηρα τι παιζει?

Ευχαριστω.:wave2:

Lupo
01/02/2007, 13:32
Ερώτηση, γιατί έχω μία μικρή, διαφορετική εμπειρία...

Ισχύει το
......

Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos

+3000 x 12% = 360? το ποσο το οποιο θα πληρωσουμε στο Τελωνειο για Δασμο, σωστα????


'Η μετράει ανά κατηγορίες


Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos


125cc->249cc ----> 2%
1.2) 250cc->900cc ----> 7%
1.3) 901cc->1400cc --> 12%

Δηλαδή, τα 1000cc, δεν σπάνε σε κατηγορίες?
Παλιότερα, πλήρωνες (πλήρωσα), για τα 600 cc , 2% την αναλογία ως τα 249cc και 7% για τα υπόλοιπα κυβικα. Μικρή η διαφορά, αλλά υπήρχε.
Δεν ισχύει πια?
Μετράει το σύνολο των κυβικών, και πάει στην ανάλογη κατηγορία?

:beer: :beer:

l@gos
01/02/2007, 18:31
Τα Τελωνεια μας λειτουργουν με εγκυκλίους, οι οποιες ανανεονονται
σε τακτα χρονικα διαστηματα.
Για παραδειγμα η εγκυκλιος που αφορα το Δασμο που αντιστοιχει στα αναλογα κυβικα, εχει ισχυ σε οχηματα απο το 2001 κ μετα!
Απο το 2001 κ πριν ( '00-'99-'98 κτλ... ) μπαινει σε ισχυ αλλη εγκυκλιος οποτε τα ποσοστα που
ανεφερα παραπανω αλλαζουν!!
Με λιγα λογια συμφερει να φερεις μηχανακι οσο γινεται πιο καινουριο ( ημ/νια 1ης Αδειας )
κ παντα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ!!!
Στα καινουρια ισυουν τα ιδια με τους Δασμους με τη διαφορα οτι στο καινουριο
θα πρεπει να πληρωσεις το Φ.Π.Α. (οπως ακριβως θα γινοταν εαν το αγοραζες απο καποια
αντιπροσωπεια εδω!!)
:beer: :beer:

chducos1
01/02/2007, 18:50
ΕΡΩΤΗΣΗ <L@GOS>

αν αγορασω μεταχ απο ιταλια και το φερω οδικοσ ο ιδιοσ θα με βαλουν να πληρωσω εκεινη την στιγμη?
εγω δεν θελω ουτε πινακιδεσ ουτε τιποτα.δεν μπορω να την περασω σαν κυριοσ και μετα αντε γεια.????δεν θελω ρε φιλε να ειναι νομιμη η μηχανη!
αν δεν γινεται ετσι μπορω να τουσ πω οτι θα την εκτελωνισω αλλου?σε αλλο τελωνειο που εχουμε και κανα γνωστο.(αθανατο ελληνικο πνευμα)

l@gos
01/02/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
ΕΡΩΤΗΣΗ <L@GOS>

αν αγορασω μεταχ απο ιταλια και το φερω οδικοσ ο ιδιοσ θα με βαλουν να πληρωσω εκεινη την στιγμη?
εγω δεν θελω ουτε πινακιδεσ ουτε τιποτα.δεν μπορω να την περασω σαν κυριοσ και μετα αντε γεια.????δεν θελω ρε φιλε να ειναι νομιμη η μηχανη!
αν δεν γινεται ετσι μπορω να τουσ πω οτι θα την εκτελωνισω αλλου?σε αλλο τελωνειο που εχουμε και κανα γνωστο.(αθανατο ελληνικο πνευμα)

:nono: καλο θα ηταν να μην μπαινουμε σε τατοιου ειδους τριπακια.....
το που θα κανει τελωνειο εχει να κανει με την διευθυνση παραληπτη (τη δικη μας, ντε!!!)
τους δασμους τους πληρωνεις Ελλαδα στο τελωνειο παραδοσης!!!
:beer: :beer: :beer:
παω για κανα τσιπουρακι κ τα λεμε μετα!!!
(γμτ να μην εχει emoticon για το τσιπουρακι...)

SeNNinhA
01/02/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
Καλε μου φιλε,
στην περιπτωση σου, προφανως εκανες καποια αγορα μεσω internet, κ η μεταφορικη
(DHL-SPEEDEX κτλ...) ανελαβε ΟΛΑ τα εξοδα (+ του προιοντος) κ σου εκοψε 1
κ μοναδικο τιμολογιο για τη μεταφορα την αξια του εμπορευματος το κοστος του εκτελωνισμου
κ τις μπυρες που ηπιε ο εκτελωνιστης για να ετοιμασει τα χαρτια μεχρι αργα το βραδυ!!!!!
Με αποτελεσμα να χρεωθεις εσυ μεγαλυτερο Φ.Π.Α. !!!!!!!
Παρολ'αυτα, υπαρχουν καποιες περιπτωσεις στις οποιες χρειαζεται το τιμολογιο των ναυλων
στην εισαγωγη (παντως σιγουρα οχι στην δικη μας!!)
Στην δικια μας περιπτωση ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι θα κοπουν, ξεχωριστο τιμολογιο
για τη μεταφορα, ξεχωριστο για την αξια εμπορευματος κ ξεχωριστο για τον εκτελωνισμο......
:beer:


ΛΑΘΟΣ

Αγόρασα από Internet αλλά υπήρχε ξεχωριστό τιμολόγιο αγοράς του προϊόντος και ξεχωριστή απόδειξη της μεταφορικής. Ο τελώνης μου τα πρόσθεσε αυτά τα δύο, έβγαλε το σύνολο και σε αυτό μου έβαλε δασμούς και μετά στο σύνολο ΦΠΑ. Μάλιστα το ρώτησα γιατί μου ήρθε κάπως και μου είπε ότι έτσι υπολογίζονται οι δασμοί (τιμολόγιο αγοράς + κόστος μεταφοράς). Για μηχανές δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά.

SeNNinhA
01/02/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
ΕΡΩΤΗΣΗ <L@GOS>

αν αγορασω μεταχ απο ιταλια και το φερω οδικοσ ο ιδιοσ θα με βαλουν να πληρωσω εκεινη την στιγμη?
εγω δεν θελω ουτε πινακιδεσ ουτε τιποτα.δεν μπορω να την περασω σαν κυριοσ και μετα αντε γεια.????δεν θελω ρε φιλε να ειναι νομιμη η μηχανη!
αν δεν γινεται ετσι μπορω να τουσ πω οτι θα την εκτελωνισω αλλου?σε αλλο τελωνειο που εχουμε και κανα γνωστο.(αθανατο ελληνικο πνευμα)


Εγώ πρόσφατα αγόρασα μηχανή από ΙΤΑΛΙΑ. Συγκεκριμένα ενα TLR 1000 μοντέλο 98 (πρώτη άδεια 99).

1) Πας με τον πωλητή σε ενα γραφείο μεταβιβάσεων (όπως πχ εδώ τα ΚΕΠ) και αυτός παραδίδει τις πινακίδες πίσω καθώς και την άδεια κυκλοφορίας την οποία ακυρώνουν και σου την δίνουν εσένα. Δίνει πίσω και τον τίτλο κυριότητας (στην Ιταλία είναι ξεχωριστό χαρτί). Πληρώνεις νομίζω 30 ευρώ για να σου εκδόσουν νέο τίτλο κυριότητας και άλλα 50 ευρώ νομίζω για να σου εκδόσουν το ιστορικό κυριότητας της μηχανής (ποιοι ιδιοκτήτες την είχαν πριν από εσένα και πότε) το οποίο θα το χρειαστείς στο Ελληνικό προξενείο/πρεσβεία.
***Χρειάζονται 3-4 ημέρες για αυτά

2) Πας στο προξενείο με τον πωλητή ο οποίος πρέπει να έχει μαζί του φωτοτυπία της ταυτότητάς του επικυρωμένη από το δημαρχειο που την έχει εκδώσει (οι Ιταλοί είναι πιο γραφιοκράτες από εμάς τελικά) και εσύ το διαβατήριό σου. Εκεί σου κάνουν οι δικοί μας (ξέρουν αυτοί) 2 υπεύθυνες δηλώσεις. Μια τελείως μαλακία, ότι πιστοποιείς ότι τα στοιχεία του πωλητή είναι σωστά και αληθή..!!!! (πως μπορείς εσύ να το πιστοποιήσεις σε μια ξενη χώρα είναι αλλό θέμα...!!!! ενώ αυτοί έχουν φωτοτυπία επικυρωμένη της ταυτότητάς του....) και μια που δηλώνεις ότι ο πωλητής με στοιχεία τάδε, πωλεί σε εσένα την μηχανή τάδε με αριθμό πλαισίου τάδε, για την τιμή τάδε. Ακόμη δηλώνεις ότι προτίθεσαι να προβείς σε εκτελώνηση της μηχανής στην Ελλάδα. Σου τα επικυρώνουν και τα παίρνεις μαζί σου στην Ελλάδα μαζί με τον τίτλο κυριότητας της μηχανής και την ακυρωμένη άδεια κυκλοφορίας.
*** Αυτή η διαδικασία δεν είναι υποχρεωτική, όμως σε απαλλάσει απο το ΦΠΑ εδώ εαν έχεις αγοράσει απο ιδιώτη. Αν έχεις αγοράσει απο μαγαζί με τιμολόγιο τότε δεν εχει νόημα διότι έχει το ΦΠΑ πάνω του.

3) Αν θέλεις να έρθεις οδικώς πίσω Ελλάδα με την μηχανή πρέπει να έχεις πινακίδες κυκλοφορίας διότι 1000% θα σε σταματήσουν μπάτσοι στον δρόμο. Εδω έχεις 2 επιλογές.
α) Προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας από Ιταλία που όμως κοστίζουν 200 ευρώ και τα θεωρώ υπερβολικά πολλά χρήματα για διαδρομή 1-10 το πολύ ωρών που θα σου χρειαστούν.
β) Προσωρινή πινακίδα 2 ημερών από Ελλάδα με χαρακτηριστικο Μ και μια σφραγίδα κρατική πάνω. Πας στην εφορία με τον αριθμό πλαισίου της μηχανής πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας ~5 ευρώ για 2 ημέρες και σου δίνουν ενα χαρτόνι σε σχήμα πινακίδας με ενα Μ πάνω και μια σφραγίδα και την ημερομηνία που προορίζεται να κυκλοφορεί. Την πλαστικοποιείς και την βάζεις πάνω. Μπορεί να σου κάνουν τον δύσκολο στην εφορία χωρίς χαρτιά εισαγωγής αλλά στην δίνουν συνήθως. Πρέπει και από τον ασφαλιστή σου να βγάλεις και προσωρινή ασφαλεια (1 μήνας είναι συνήθως) δίνοντάς του πάλι μόνο τον αριθμό πλαισίου. Δεν το κάνουν όλες οι ασφαλιστικές όμως.
Οι παραπάνω πινακίδες δεν είναι νόμιμες για την Ιταλία αλλά δεν τρέχει τίποτε. Με σταμάτησαν και εμένα και τους έδειξα τα χαρτιά της μηχανής που έλεγαν ότι μόλις την είχα αγοράσει, και τους εξήγησα για την πινακίδα, τος έδειξα και τις ημερομηνίες πάνω και όλα καλα. Με άφησαν αφου δεν ήξεραν και οι ίδιοι αν ισχύει ή όχι τελικά με την Ε.Ε.

4) Στο τελωνείο που θα μπείς (Ηγουμενίτσα μάλλον) θα πρέπει να πας να κάνεις κάτι χαρτιά που ουσιαστικά αποδεικνύουν την ημερομηνία εισαγωγής της μηχανής και ότι την έχεις φέρει ο ίδιος οδικώς. Αλλιώς στο τελωνείο που θα την εκτελωνίσεις θα σου ζητήσουν φορτωτική (την οποία μπορεί να κάνει εικονική ο εκτελωνιστής σου βέβαια αλλά θα επιβαρυνθείς ενα ελάχιστο κόστος για το ΦΠΑ αυτής τουλάχιστον).

5) Με τα χαρτιά που έχεις μαζεμένα, πας στο τελωνείο και εκτελωνίζεις την μηχανή. Εμένα μου δέχθηκαν κόστος 3000 ευρώ όπως είχα στο πωλητήριο από Ιταλία + 180 την μεταφορική (δεν ήξερα για το 4 τότε) σύνολο φορολογίσιμο 3180 ευρώ. Δασμοί τελικά 380 ευρώ + 20 ευρώ διάφορα. Τον εκτελωνιστή δεν τον πλήρωσα γιατί ήταν γνωστός οπότε δεν ξέρω κόστος γι αυτό.

Το (4-5) δεν το κάνεις αν δεν θελεις και δεν νομίζω να ανακαλύψει κανένας ότι έχεις βάλει μηχανή στην Ελλάδα εαν δεν σε τσιμπήσουν σε μπλόκο ή εαν την χρησιμοποιείς μόνο σε βουνό ή πίστα.

Αυτά

Danielos
01/02/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ πρόσφατα αγόρασα μηχανή από ΙΤΑΛΙΑ. Συγκεκριμένα ενα TLR 1000 μοντέλο 98 (πρώτη άδεια 99).

1) Πας με τον πωλητή σε ενα γραφείο μεταβιβάσεων (όπως πχ εδώ τα ΚΕΠ) και αυτός παραδίδει τις πινακίδες πίσω καθώς και την άδεια κυκλοφορίας την οποία ακυρώνουν και σου την δίνουν εσένα. Δίνει πίσω και τον τίτλο κυριότητας (στην Ιταλία είναι ξεχωριστό χαρτί). Πληρώνεις νομίζω 30 ευρώ για να σου εκδόσουν νέο τίτλο κυριότητας και άλλα 50 ευρώ νομίζω για να σου εκδόσουν το ιστορικό κυριότητας της μηχανής (ποιοι ιδιοκτήτες την είχαν πριν από εσένα και πότε) το οποίο θα το χρειαστείς στο Ελληνικό προξενείο/πρεσβεία.
***Χρειάζονται 3-4 ημέρες για αυτά

2) Πας στο προξενείο με τον πωλητή ο οποίος πρέπει να έχει μαζί του φωτοτυπία της ταυτότητάς του επικυρωμένη από το δημαρχειο που την έχει εκδώσει (οι Ιταλοί είναι πιο γραφιοκράτες από εμάς τελικά) και εσύ το διαβατήριό σου. Εκεί σου κάνουν οι δικοί μας (ξέρουν αυτοί) 2 υπεύθυνες δηλώσεις. Μια τελείως μαλακία, ότι πιστοποιείς ότι τα στοιχεία του πωλητή είναι σωστά και αληθή..!!!! (πως μπορείς εσύ να το πιστοποιήσεις σε μια ξενη χώρα είναι αλλό θέμα...!!!! ενώ αυτοί έχουν φωτοτυπία επικυρωμένη της ταυτότητάς του....) και μια που δηλώνεις ότι ο πωλητής με στοιχεία τάδε, πωλεί σε εσένα την μηχανή τάδε με αριθμό πλαισίου τάδε, για την τιμή τάδε. Ακόμη δηλώνεις ότι προτίθεσαι να προβείς σε εκτελώνηση της μηχανής στην Ελλάδα. Σου τα επικυρώνουν και τα παίρνεις μαζί σου στην Ελλάδα μαζί με τον τίτλο κυριότητας της μηχανής και την ακυρωμένη άδεια κυκλοφορίας.
*** Αυτή η διαδικασία δεν είναι υποχρεωτική, όμως σε απαλλάσει απο το ΦΠΑ εδώ εαν έχεις αγοράσει απο ιδιώτη. Αν έχεις αγοράσει απο μαγαζί με τιμολόγιο τότε δεν εχει νόημα διότι έχει το ΦΠΑ πάνω του.

3) Αν θέλεις να έρθεις οδικώς πίσω Ελλάδα με την μηχανή πρέπει να έχεις πινακίδες κυκλοφορίας διότι 1000% θα σε σταματήσουν μπάτσοι στον δρόμο. Εδω έχεις 2 επιλογές.
α) Προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας από Ιταλία που όμως κοστίζουν 200 ευρώ και τα θεωρώ υπερβολικά πολλά χρήματα για διαδρομή 1-10 το πολύ ωρών που θα σου χρειαστούν.
β) Προσωρινή πινακίδα 2 ημερών από Ελλάδα με χαρακτηριστικο Μ και μια σφραγίδα κρατική πάνω. Πας στην εφορία με τον αριθμό πλαισίου της μηχανής πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας ~5 ευρώ για 2 ημέρες και σου δίνουν ενα χαρτόνι σε σχήμα πινακίδας με ενα Μ πάνω και μια σφραγίδα και την ημερομηνία που προορίζεται να κυκλοφορεί. Την πλαστικοποιείς και την βάζεις πάνω. Μπορεί να σου κάνουν τον δύσκολο στην εφορία χωρίς χαρτιά εισαγωγής αλλά στην δίνουν συνήθως. Πρέπει και από τον ασφαλιστή σου να βγάλεις και προσωρινή ασφαλεια (1 μήνας είναι συνήθως) δίνοντάς του πάλι μόνο τον αριθμό πλαισίου. Δεν το κάνουν όλες οι ασφαλιστικές όμως.
Οι παραπάνω πινακίδες δεν είναι νόμιμες για την Ιταλία αλλά δεν τρέχει τίποτε. Με σταμάτησαν και εμένα και τους έδειξα τα χαρτιά της μηχανής που έλεγαν ότι μόλις την είχα αγοράσει, και τους εξήγησα για την πινακίδα, τος έδειξα και τις ημερομηνίες πάνω και όλα καλα. Με άφησαν αφου δεν ήξεραν και οι ίδιοι αν ισχύει ή όχι τελικά με την Ε.Ε.

4) Στο τελωνείο που θα μπείς (Ηγουμενίτσα μάλλον) θα πρέπει να πας να κάνεις κάτι χαρτιά που ουσιαστικά αποδεικνύουν την ημερομηνία εισαγωγής της μηχανής και ότι την έχεις φέρει ο ίδιος οδικώς. Αλλιώς στο τελωνείο που θα την εκτελωνίσεις θα σου ζητήσουν φορτωτική (την οποία μπορεί να κάνει εικονική ο εκτελωνιστής σου βέβαια αλλά θα επιβαρυνθείς ενα ελάχιστο κόστος για το ΦΠΑ αυτής τουλάχιστον).

5) Με τα χαρτιά που έχεις μαζεμένα, πας στο τελωνείο και εκτελωνίζεις την μηχανή. Εμένα μου δέχθηκαν κόστος 3000 ευρώ όπως είχα στο πωλητήριο από Ιταλία + 180 την μεταφορική (δεν ήξερα για το 4 τότε) σύνολο φορολογίσιμο 3180 ευρώ. Δασμοί τελικά 380 ευρώ + 20 ευρώ διάφορα. Τον εκτελωνιστή δεν τον πλήρωσα γιατί ήταν γνωστός οπότε δεν ξέρω κόστος γι αυτό.

Το (4-5) δεν το κάνεις αν δεν θελεις και δεν νομίζω να ανακαλύψει κανένας ότι έχεις βάλει μηχανή στην Ελλάδα εαν δεν σε τσιμπήσουν σε μπλόκο ή εαν την χρησιμοποιείς μόνο σε βουνό ή πίστα.

Αυτά

Ξέρεις αν όλα τα παραπάνω που ανέφερες ισχύουν και για εισαγωγή αυτοκινήτων από εξωτερικό??

l@gos
01/02/2007, 23:12
@SeNNinhA
κατα την ταπεινη μου αποψη, καλο θα ηταν να ρωτησεις τον εκτελωνιστη σου
εαν για περιπτωση εισαγωγης ΟΧΗΜΑΤΟΣ, αξιας τιμολογιου maximum 3000?
χρειαζεται να προσκομισεις στο τελωνειο, τιμολογιο ναυλων ή φορτωτικη
η οποια αναφερει το ποσο για τη μεταφορα, για να κανεις εισαγωγη στη χωρα.
Ειμαι 1000 τοις εκατο σιγουρος οτι θα σου πει οτι δεν χρειαζεται.....
Anyway... Αν τωρα, ισχυει κατι διαφορετικο για αλλου ειδους εμπορευματα,
δεν μπορω να εχω γνωμη πριν ρωτησω-ψαξω κτλ...
:beer: :beer:

SeNNinhA
02/02/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
@SeNNinhA
κατα την ταπεινη μου αποψη, καλο θα ηταν να ρωτησεις τον εκτελωνιστη σου
εαν για περιπτωση εισαγωγης ΟΧΗΜΑΤΟΣ, αξιας τιμολογιου maximum 3000?
χρειαζεται να προσκομισεις στο τελωνειο, τιμολογιο ναυλων ή φορτωτικη
η οποια αναφερει το ποσο για τη μεταφορα, για να κανεις εισαγωγη στη χωρα.
Ειμαι 1000 τοις εκατο σιγουρος οτι θα σου πει οτι δεν χρειαζεται.....
Anyway... Αν τωρα, ισχυει κατι διαφορετικο για αλλου ειδους εμπορευματα,
δεν μπορω να εχω γνωμη πριν ρωτησω-ψαξω κτλ...
:beer: :beer:


Όπως ανέφερα παραπάνω για εισαγωγή ΟΧΗΜΑΤΟΣ στην χώρα πρέπει να έχεις ενα από τα δυο:

α) Φορτωτική μεταφορικής εταιρείας

Η'

β) Χαρτί εισόδου στην χώρα από το τελωνείο που μπήκες οδικώς


Δεν είναι απαραίτητη η φορτωτική άρα.


Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% κανονικά ίσχύουν τα ίδια που ανέφερα για τις μηχανές και στα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. Οι παραπάνω διαδικασίες ισχύουν στην Ιταλία. Κάθε χώρα έχει την δική της γραφειοκρατεία αλλά είναι πανεύκολο με ενα τηλέφωνο στα κατα τόπους προξενεία/πρεσβείες να σας ενημερώσουν για την ακριβή διαδικασία ώστε να πάτε προετοιμασμένοι.

Το σίγουρο είναι ότι εαν αγοράσεις από ιδιώτη, για να μην πληρώσεις ΦΠΑ εδώ, πρέπει να θεωρήσεις τα χαρτιά στο προξενείο.

SeNNinhA
02/02/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όπως ανέφερα παραπάνω για εισαγωγή ΟΧΗΜΑΤΟΣ στην χώρα πρέπει να έχεις ενα από τα δυο:

α) Φορτωτική μεταφορικής εταιρείας

Η'

β) Χαρτί εισόδου στην χώρα από το τελωνείο που μπήκες οδικώς (τιμολόγιο ναύλων δεν γίνεται δεκτό, το τσέκαρα)


Δεν είναι απαραίτητη η φορτωτική άρα.


Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% κανονικά ίσχύουν τα ίδια που ανέφερα για τις μηχανές και στα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. Οι παραπάνω διαδικασίες ισχύουν στην Ιταλία. Κάθε χώρα έχει την δική της γραφειοκρατεία αλλά είναι πανεύκολο με ενα τηλέφωνο στα κατα τόπους προξενεία/πρεσβείες να σας ενημερώσουν για την ακριβή διαδικασία ώστε να πάτε προετοιμασμένοι.

Το σίγουρο είναι ότι εαν αγοράσεις από ιδιώτη, για να μην πληρώσεις ΦΠΑ εδώ, πρέπει να θεωρήσεις τα χαρτιά στο προξενείο.

Xrider
02/02/2007, 10:42
Ο ποιο φτηνος τροπος να εισαγεις μια μηχανη ειναι να την δηλωσεις στο τελωνειο σαν ανταλλακτικα.
Σου δινουν ενα χαρτι απο το τελωνειο και με αυτο υστερα μπορεις να πας να βγαλεις πινακιδες χωρις να χρειαστει να πληρωσεις ολες τις παραπανω ιστοριες.

chducos1
02/02/2007, 13:13
σε ευχαριστω πολυ ρε senninha!!!!

standar θα παω να φερω ντουντουκεσ απο ιταλια.

zireous
03/02/2007, 20:24
Επειδή αναφέρθηκαν και μηχανές με πολλά αλόγατα, θυμίζω ότι κατά καιρούς η εκάστοτε νομοθεσία διαφόρων χωρών υποχρέωσε εταιρίες να διαθέτουν μηχανές για εγχώρια χρήση με λιγότερα άλογα από αυτά πχ των ανάλογων μοντέλων από Ιαπωνία (έχω διαβάσει σε περιοδικά παλιότερα για Γερμανία και Γαλλία).


Δέ ξέρω άν έχει κανένας αξιόπιστες πληροφορίες για τα παραπάνω αλλά έχετε το νού σας, μή ψάχνεστε αργότερα...

hdbiker
04/02/2007, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ο ποιο φτηνος τροπος να εισαγεις μια μηχανη ειναι να την δηλωσεις στο τελωνειο σαν ανταλλακτικα.
Σου δινουν ενα χαρτι απο το τελωνειο και με αυτο υστερα μπορεις να πας να βγαλεις πινακιδες χωρις να χρειαστει να πληρωσεις ολες τις παραπανω ιστοριες.

DEN THA SOY DWSOYN ETSI ADEIA KYKLOFOREIAS OYTE PINAKIDES AFOY H MHXANH EXEI EISAXTHEI SAN ANTALAKTIKA K MONO...KAI DEN YPARXOYN XARTIA POU NA DEIXNOYN THN PROHGOYMENH ADEIA KYKLOFORIAS!!!DEN EINAI TOSO APLA TA PRAGMATA ASE POY BGENOYN NEES EGIKLIOI K ALLAZOYN TA PRAGMATA SYNEXWS..

sonic22
04/02/2007, 09:30
gia na to kanoume poio sigekrimeno...

ean thelw na ferw ena katharo xwmatero (crf 450cc p.x.) me timi polisis os metaxirismeno 2.500E apo italia.


to fernw os adalaktika? (den tha vgalw pote pinakida etsi kai allios)

plirwnw tipota sto telwnio?

alla xartia pou na apodiknioun oti to katexw nomima xreiazontai?

:confused:

SeNNinhA
04/02/2007, 09:59
Εαν έχεις με κάποιον τρόπο ήδη μια άδεια από ένα ίδιο μοντέλο εδώ, τότε μπορείς να το φέρεις σαν ανταλλακτικά και να χρησιμοποιήσεις την άδεια που ήδη έχεις.

Η αλλη περίπτωση είναι να εκτελωνήσεις το πλαίσιο μαζί με την άδειά του και τα υπόλοιπα σαν ανταλλακτικά αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες που χρειάζεται

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μπορείς να συναρμολογήσεις μηχανάκι από ανταλλακτικά και να πάρεις άδεια κυκλοφορίας. Όυτε οι ίδιες οι αντιπροσωπίες δεν έχουν αυτό το δικαίωμα. Μόνο τα εργοστάσια κατασκευής ή συναρμολόγησης έχουν τέτοιο δικαίωμα.

Βασικά δεν βλέπω τον λόγο για 400 ευρώ περίπου να μπείς σε τέτοια διαδικασία.

Άλλωστε μπορείς να το φέρεις σαν τρακαρισμένο με πολύ χαμηλή αξία και έτσι να πληρώσεις ακόμη λιγότερα.

Τέλος αφού μιλάς για καθαρό, μπορείς απλά να το φέρεις και να μην το εκτελωνησεις αφού δεν βγάζεις ούτως ή άλλως άδεια κυκλοφορίας. Όσον άφορά τον τιτλο ιδιοκτησίας, αυτός ισχύει όπως σου τον δίνουν από την χώρα που το αγόρασες και πιστοποιεί σε όποια χώρα και να είσαι ότι είναι δικό σου. Απλά αν στραβώσει τότε τρέχεις για πρόστιμα στο τελωνείο.

chducos1
04/02/2007, 12:31
<senninha>



sorry αλλα νομιζω οτι ειναι πιο απλο να βγαλεισ προσωρινεσ ιταλικεσ γιατι οπωσ αναφερεσ για τισ ελληνικεσ προυποθεση ειναι να γνωριζεισ αριθμο πλαισιου.δηλ πρεπει να εισαι σιγουροσ οτι θα αγορασεισ το μοτορι και με την προυποθεση οτι ο πωλητησ θα σου δωσει τον αριθμο πλαισιου!!!!!!!!!πωσ?τηλεφωνικοσ?αυτα δεν γινονται.

sonic22
04/02/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τέλος αφού μιλάς για καθαρό, μπορείς απλά να το φέρεις και να μην το εκτελωνησεις αφού δεν βγάζεις ούτως ή άλλως άδεια κυκλοφορίας. Όσον άφορά τον τιτλο ιδιοκτησίας, αυτός ισχύει όπως σου τον δίνουν από την χώρα που το αγόρασες και πιστοποιεί σε όποια χώρα και να είσαι ότι είναι δικό σου. Απλά αν στραβώσει τότε τρέχεις για πρόστιμα στο τελωνείο. dld ti stravi na ginei?

den eimai 100% nomimos?
(milame pada os pros to telonio... oxi an to kikloforw ston dromo xwris xartia/pinakida)

SeNNinhA
04/02/2007, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
dld ti stravi na ginei?

den eimai 100% nomimos?
(milame pada os pros to telonio... oxi an to kikloforw ston dromo xwris xartia/pinakida)

Φυσικά και εαν δεν το εκτελωνήσεις δεν είσαι νόμιμος ως προς το τελωνείο.
Η στραβή είναι με κάποιο τρόπο να μπλέξεις (ακόμη και στο βουνό μπορείς να τρακάρεις ξέρεις πχ) και να ανακαλυψουν ότι δεν το έχεις εκτελωνήσει. Τότε θα σε τρέχουν για φοροδιαφυγή και θα τρέχεις σε δικαστήρια + πρόστιμα + τόκους κλπ. Όσο τόσο πιθανό βέβαια αλλά....

sonic22
04/02/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Φυσικά και εαν δεν το εκτελωνήσεις δεν είσαι νόμιμος ως προς το τελωνείο.

Η στραβή είναι με κάποιο τρόπο να μπλέξεις (ακόμη και στο βουνό μπορείς να τρακάρεις ξέρεις πχ) sorry den jerw polla peri telwniwn (apo EE milame pada...)

alla isxiei o ektelonismos gia ola ta pragmata?
dld akoma kai karbirater or potiria p.x. na pw na ferw, prepei KANONIKA na to ektelwnisw?



an ginei atixima sto vouno (xwris travmaties) poios epilavanete?
isxiei o kok ektos dromou?:wacko:

YAMYAM
29/06/2007, 15:33
ΓΕΙΑ... ΓΙΑ ΕΝΑ R1 2007 ΜΕ 4000ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 3/2007 ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟ 10000-11000 ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

ΤΟ 12% ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ (15000 ΑΠΟ ΥΑΜΑΗΑ ΣΩΣΤΑ) Η ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ 10000-11000 ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ?

tifoefs
29/06/2007, 15:55
Εγω καταλαβα ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ !!



Καλα να παθουμε !



:mad:

YAMYAM
29/06/2007, 16:33
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ????????

giobazolias
18/10/2009, 02:55
να ρωτησω και γω κατι.........

η γυναικα μου ειναι Ιταλιδα.......
εδω και 4 χρονια ειχε στην Ιταλια εχει 1 σκουτερ Χοντα Νες του 2003 και ειναι 150κυβ.
Τωρα θελει να το φερει στην Ελλαδα.


Απ οτι ηξερα, παλαιοτερα, οταν τα κυβικα ηταν λιγα πληρωνες 30 ευρω τελωνειο αλλα τοσα για πινακιδες και καθαριζες.

Μπορει καποιος που ξερει, να κανει 1 γρηγορο υπολογισμο για να καταλαβω και αν αξιζει τον κοπο να το φερει στην Ελλαδα?

υ.γ. Το οχημα θα το φερει 1 γνωστος με νταλικα.

macedon1
30/10/2009, 19:34
καλησπερα
το θεμα ειναι απλο.Εχω εναν υπαλληλο οδηγο σε φορτηγο(ναι ειναι νομιμος,Α.Φ.Μ αριθμο μητρωου στο Ι.Κ.Α κ.λ.π.) πηγαινουμε λοιπον μαζι στην Βουλγαρια αγοραζω ενα φιατ μαρεα στεισον 1.8 φουλ 2000 μοντ. με 1300 ευρα, πληρωμενα ολα. Το γραφουμε στο ονομα του υπαλληλου μου και το κυκλοφορω κανονικα στη Ελλαδα.
Πριν κανω την κινηση ρωτησα στο τελωνειο (δικο μας), την αστυνομια,την τροχαια, εαν μπορω να το κυκλοφορω και μου λενε ΔΕΝ υπαρχει κανενα προβλημα. Μονο με το υπουργειο οικονομικων θα εχω προβλημα αν δεν πηγαινω 3-4 φορες το χρονο στην Βουλγαρια.Ενοειται το αυτοκινητο να βγαινει εξω ετσι;Μου λεει αστυνομικος στο τελωνειο:<<μονο αν θα σε παρακολουθησουν απο το υπουργειο και δουν οτι το κυκλοφορεις συνεχεια για ενα χρονο στην Ελλαδα, μπορει να εχεις προβλημα ΑΛΛΑ αφου ΔΕΝ ειναι στο ονομα σου γραμμενο,ΔΕΝ εχεις προβλημα.>>.
Τωρα,ακριβως το ιδιο ισχυει και για μοτο, αρκει να εχεις τον ανθρωπο σου.

thalasinos
30/10/2009, 22:19
Το ειχα γραψει παλια και το ξαναγραφω.
Eχω Αγορασει μηχανη απο Γερμανια και την κατεβασα οδικως απο βενετια-ηγουμενιτσα.
η αγορα της ηταν 10000 ευρω,1400cc μοντ. 8ος-2007 την αγορα την εκανα 8ος 2008 τσεκαρω το τιμολογιο αγορας στην ηγουμενιτσα και το εκτελωνισα στην πολη μου, κοστος τελωνειου 1300ευρω.

Δεν Αντιμετωπισα κανενα προβλημα πουθενα, απολαυσα και την διαδρομη.!!;)

kostasiour
17/11/2009, 23:06
Παιδια πάντως για Τριτεκνους-Πολυτεκνους που θέλουν να εισάγουν αυτοκινητο ισχυει μια ειδικη ρυθμιση για το Τελωνειο.
Τωρα για μηχανη δεν γνωριζω κατι τέτοιο (Αν και αμφιβάλω βεβαια αν υπάρχει ανάλογη ρυθμιση) ριξτε μια ματία μήπως - λεμε τωρα...

http://www.ektelonistis.com.gr/view_cat.php?cat_id=261

thanostol
15/05/2010, 20:57
Παιδια καλησπερα,

σπουδαζω στη Μπρατισλαβα της Σλοβακιας(ειναι μελος της Ευρωπαικης ενωσης,εχουμε και ευρω) και προσφατα εβγαλα αδεια παραμονης που μου επιτρεπει να αγορασω οτι θελω(αυτοκινητα,μηχανες) εδω με Σλοβακικες πινακιδες.

Σκεφτομαι να αγορασω μια ducati 749 την οποια την βρησκω φτηνα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

-το καλοκαιρι που θα κατεβω Ελλαδα με τη μηχανη,με Σλοβακικες πινακιδες (κανονικα στο ονομα μου), ειτε κατεβω οδηγητος μεσω Ιταλιας ειτε μεσω Βουλγαριας,ειτε το κατεβασω με μεταφορικη, αν με σταματησει η τροχαια θα μου κανει τιποτα? Θα μου ζητησει ημερομηνια που μπηκα στην Ελλαδα κλπ?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

SeNNinhA
16/05/2010, 06:37
Κάθε όχημα με ξένες πινακίδες έχει δικαίωμα να κυκλοφορήσει εδώ για 6 μήνες τον χρόνο συνολικά και για κάθε χρόνο. Δεν είναι απαραίτητα συνεχόμενοι οι 6 μήνες. Μετά θα πρέπει να βγει έξω ή να εκτελωνιστεί.

Επειδή λόγω Ε.Ε. δεν σφραγίζεται τίποτε όταν μπαίνεις Ελλάδα, για δικό σου καλό και να μην μπλέκεις, πας στο τελωνείο από το οποίο μπαίνεις στην Ελλάδα και ζητάς να σου δώσουν ένα χαρτί εισόδου του οχήματος στην χώρα και είσαι καλυμμένος και απόλυτα νόμιμος για τους 6 μήνες ή λιγότερο. Εννοείται ότι κάνεις το ίδιο και όταν βγαίνεις γιατί αλλιώς κάηκες.


Για όσους όσους θέλουν να φέρουν μηχανή και να μην βγάλουν ποτέ πινακίδες δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτε. Φέρνετε την μηχανή και την πάτε σπίτι σας και κανένας δεν το ξέρει ούτε και μπορεί ποτέ να το μάθει. Ακόμη και η μεταφορική, απλά την φέρνει στην αποθήκη της και δεν το δηλώνει πουθενά. Οπότε την παραλαμβάνετε και την κάνετε ότι θέλετε.

Σαν ανταλλακτικά εάν έρθει δεν θα βγάλει ποτέ άδεια κυκλοφορίας. Μπορείτε όμως να την φέρετε σαν τρακαρισμένη που χρειάζεται επισκευή και έτσι να αναγνωριστεί αξία πολύ πολύ μικρότερη της πραγματικής. Βγάζεται ότι θέλετε από πάνω της και τα ξαναβάζετε μετά. Πρέπει να κάνετε όμως ότι θα κάνατε κανονικά για οποιαδήποτε άλλη.

thanostol
16/05/2010, 11:25
ευχαριστω:)

Africaptan
16/05/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Πες αρχηγέ τι ξέρεις για να μην αρχήσουμε ναζιστικές μεθόδους :lol: :lol:

Άκουσα από ένα γνωστό ότι έφερε από Γερμανία ένα GS 1200 '05 (νομίζω) και του πήγαν όλα - αγορά - χαρτιά - εκτελ. - μεταφορά στη Μάνδρα Αττικής με φορτηγό περίπου 7500-8000 euro :eyepop:

:wave2: Αρα την πηρε ακριβη.

Λευκάδιος
16/05/2010, 15:01
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Πες αρχηγέ τι ξέρεις για να μην αρχήσουμε ναζιστικές μεθόδους

Άκουσα από ένα γνωστό ότι έφερε από Γερμανία ένα GS 1200 '05 (νομίζω) και του πήγαν όλα - αγορά - χαρτιά - εκτελ. - μεταφορά στη Μάνδρα Αττικής με φορτηγό περίπου 7500-8000 euro

Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Αρα την πηρε ακριβη. ναι κοτσο τον πιασανε :lol: το ποστ αυτο ειναι απο τις 31/1/07 :wave2:

Africaptan
16/05/2010, 15:17
Ναι, πιαστηκα μονος μου κοτσος. Μετα προσεξα ημερομηνια...:hypnotize