PDA

View Full Version : Μεγάλη διαδρομή στο γκάζι στο Κ6



DrIoannis
31/01/2007, 08:45
Μου φαίνεται ή η διαδρομή στο γκάζι στο 600 Κ6 είναι πολύ μεγάλη?Πρέπει να διπλωστραμπουλίξω το χέρι μου για να το φτάσω στο στοπ.Κάτι διάβασα για γκαζιέρα R1.Έχει κανείς ιδέα?

takistrigonis
31/01/2007, 09:31
Απ ότι έχω μάθει τα suzuki για να πάνε καλά θέλουν τέρμα την ντίζα γκαζιού, και όντος έχει μεγάλη διαδρομή σχεδόν ένα κύκλο, υπάρχουν γκαζίερες after market που έχουν πιο μικρή διαδρομή.
www.carpimoto.it

DrIoannis
31/01/2007, 23:44
Τα είδα αλλά οι τιμιύλες από 180 και πάνω χωρίς τοποθέτηση:cry:

Loudovikos
01/02/2007, 10:28
Με 15ευρω τσιμπας απο yamaha την γκαζιέρα μαζι με το grip και εισαί OK!!
:beer: :beer:

Stabak
01/02/2007, 11:01
και ποιος σας ειπε οτι της γιαμαχα ειναι κοντη;

Loudovikos
01/02/2007, 12:20
Δεν ειναι τόσο κοντη όσο η αγωνιστικές γκαζιέρες
(που δεν θες τέτοια για το καθημερινό σου μηχανάκι)
αλλά αρκετά ποιο κοντή απο την γκαζιέρα του gsxr.

Στο δικό μου έχω κάνει την πατέντα και όντως υπάρχει
διαφορά στη διαδρομή!

gcrook
01/02/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
και ποιος σας ειπε οτι της γιαμαχα ειναι κοντη;

Παραδοξως θυμηθηκα οτι σε καποια ξενα φορα ειχα διαβασει οτι μια καλη μοντιφα για τα πρωτης γενιας SV και καποια Gsxr, ειναι να βαλεις γκαζιερα απο R6 (ποιο δεν θυμαμαι) ,γιατι ηταν οντως μικροτερη η διαδρομη.

zireous
03/02/2007, 22:58
Μια χαρά γκαζιέρα έχουνε για το δρόμο (με στροφές με ανοιγόμενο γκάζι, και με δύο δάχτυλα στο φρένο στάνταρ). Δε βλέπω το λόγο να χάσω σε γραμμικότητα, και να αναγκαστώ να γίνω πιο χειρούργος από ότι θα έπρεπε.

Αλλά εγώ δε πιάνομαι, ίσως παραείμαι κουλάτος -άσε που μόνο στροφές γουστάρω.

DrIoannis
04/02/2007, 13:42
Για να ανοίξεις τέρμα το γκάζι δεν είναι εύκολο.Πρέπει να το αφήσεις σχεδόν και να το ξαναπιάσεις για να το ανοίξεις τέρμα.

zireous
06/02/2007, 15:18
Έτσι γλιτώνεις απανωτά tankslapια όμως. :D

(όντως μπορεί να το έχουνε παρακάνει στο k6 -και δεν το έχω κάνει test ride για να έχω γνώμη-, εμένα είναι λίγο παλιότερο το 750 μου οπότε ίσως είναι άκυρο το προηγούμενο ποστ μου...)

T.R.E
03/03/2007, 11:04
Yπαρχει και μια αλλη πλαστικη μαλακια που μπαινει μεσα στην υπαρχουσα γκαζιερα και μειωνει την διαδρομη στο 1/5 περιπου...


Το εχω βαλει και εχει διαφορα οντως χωρις να τρομαζει στις στροφες,απλα δεν χρειαζεται να στραμπουληξεις τον καρπο για να ανοιξεις το γκαζι τερμα...

runnerma
08/08/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Yπαρχει και μια αλλη πλαστικη μαλακια που μπαινει μεσα στην υπαρχουσα γκαζιερα και μειωνει την διαδρομη στο 1/5 περιπου...


Το εχω βαλει και εχει διαφορα οντως χωρις να τρομαζει στις στροφες,απλα δεν χρειαζεται να στραμπουληξεις τον καρπο για να ανοιξεις το γκαζι τερμα...

Κανένα link Τ.R.E???

T.R.E
10/08/2007, 18:07
To ειχα παρει πριν 2 χρονια ουτε και εγω θυμαμαι απο που...:sad: :sad:

DrIoannis
19/03/2008, 11:40
Έβαλα του R1.Να την βάλετε:beer: :beer: :beer:
Θα την δοκιμάσω στην πίστα σήμερα και θα σας πω πιο πολλές λεπτομέρειες.Πάντως βελτιώθηκε αισθητά η κίνηση του καρπού.

DrIoannis
20/03/2008, 10:04
...και στην πίστα όλα ΟΚ.Θέλει λίγο συνήθεια αλλά βοηθάει πολύ.

YAMYAM
24/03/2008, 15:39
με ολα αυτα που διαβασα νομιζα οτι το δικο μου ειχε προβλημα.ειναι εισαγωγης.δεν εχω κανενα προβλημα με την γκαζιερα.μια χαρα μου φενεται.αν του βαλω ποιο κοντη γιατι να πηγαινει καλυτερα?

DrIoannis
24/03/2008, 15:43
Τα ίδια άλογα θα έχει απλά θα είναι μικρότερη η διαδρομή που θα χρειαστεί για να ανοίξει τέρμα το γκάζι και πιο απότομη απόκριση.Εγώ δυσκολευόμουν πολύ να ανοίξω γρήγορα και τέρμα το γκάζι.Στραμπουλούσα το χέρι μου:dizzy:

Tasos1010
25/03/2009, 13:14
gsxr k5 1000 γκαζιερα απο r6 06.. Πιο κοντη απο r1 και ολα μαζι 15 γιουρια!!!

T.R.E
25/03/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tasos1010
gsxr k5 1000 γκαζιερα απο r6 06.. Πιο κοντη απο r1 και ολα μαζι 15 γιουρια!!!


Σωστός! Τσίμπησα και εγώ μια,το γκάζι από 1/4 που είναι μαμά,γίνεται 1/6...Δλδ από 90° γίνεται 60°... :look: Σε συνδυασμό με έναν αντικόφτη,ή ακόμα καλύτερα αφαίρεση του retard eliminator μέσα απ'την ECU είναι σαν να έχεις άλλο μηχανάκι απλά! :smokin:


Η γκαζιέρα του R6 έχει το μεγαλύτερο κύκλο απ'όλες τις μαμά γκαζιέρες...Και με 1/6 διαδρομή δεν νομίζω να θες κάτι άλλο... Το 1/7 που προσφέρουν μερικές αγωνιστικές είναι τού μάτς! :D

TOLISTOLAROS
25/03/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παραδοξως θυμηθηκα οτι σε καποια ξενα φορα ειχα διαβασει οτι μια καλη μοντιφα για τα πρωτης γενιας SV και καποια Gsxr, ειναι να βαλεις γκαζιερα απο R6 (ποιο δεν θυμαμαι) ,γιατι ηταν οντως μικροτερη η διαδρομη.
Έρχεται ήδη από USA για το SV μου. :ninja:
Τον έψησα να μου την κάνει δώρο μαζί με κάτι άλλα πράγματα...
Η γκαζιέρα του R6 είναι arket;a kont;;yterh ώστε να μην χρειάζεται ν'αλλάξεις τη λαβή σου

SeNNinhA
26/03/2009, 10:30
Μια πολύ πολύ πολύ φθηνή και εύκολη λύση για να κοντίνετε την γκαζιέρα σας την οποία και ποστάρησε στο bikenet.gr ο χρήστης toneless.

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=17454.0


Κάνω και ένα copy-paste και εδώ....

------------------------------------------------------------
DIY Quick Action "γκαζιέρα"...

author: toneless

Βλέπω κατά καιρούς στο διαδίκτυο αρκετές εταιρίες να πουλάνε "πρόσθετες" κατασκευές οι οποίες μειώνουν κατά 1/5 τη διαδρομή της γκαζιέρας.

Αυτή είναι μια καλή λύση για όσους δεν θέλουν να αλλάξουν τη μαμά γκαζιέρα, ενώ παράλληλα θέλουν λίγο πιο άμεσο γκάζι και κυρίως να μην επανατοποθετούν το καρπό για να φτάσουν το grip στο τέλος της διαδρομής -πολύ σπαστικό σε "κλειστά" κομμάτια με γρήγορη οδήγηση-. :bleh:

Οπότε, πάμε άλλο ενα γρήγορο και εύκολο diy tutorial...

Υλικά που θα χρειαστούμε:
1) Τη γκαζιέρα μας -προφανώς-. :tooth:
2) Υσχυρή κόλλα.
3) Ενα tyre up.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

α) Ξεβιδώνουμε τα οργανάκια του κλιπόν ή του τιμονιού, αποσυνδέουμε τη ντίζα γκαζιού ή αν υπάρχει και τη ντίζα επαναφοράς και αφαιρούμε τη γκαζιέρα.

β) Κόβουμε απο το tyre up ενα κομμάτι, τόσο ώστε να καλύπτει όλη την εξωτερική μεριά της γκαζιέρας πάω στην οποία ακουμπάνε οι ντίζες.
Με τα χέρια μας λυγίζουμε το tyre up ώστε να πάρει κυκλικό σχήμα.

γ) Κολλάμε το tyre up πάνω στη γκαζιέρα με λίγη κόλλα.
Δε χρειάζεται να βάλουμε κόλλα παντού... :tooth: 2-3 σταγόνες είναι αρκετές. Αφήστε να στεγνώσει καλά για κανα 10λεπτο.

δ) Επανατοποθετούμε τη γκαζιέρα, όπως ακριβώς την αφαιρέσαμε. Πολύ πιθανό να χρειαστεί να ρυθμίσουμε το free play σε ντίζα γκαζιού/ επαναφοράς.
Επί της ευκαιρίας, μιας και φτάσατε μέχρι εκει πέρα, λαδώστε τις και λίγο... :wink2:

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Παρακάτω επισυνάπτω όλα τα στάδια σε φωτογραφίες.
Με ενα δεύτερο tyre up -πάνω στο αρχικό- η διαδρομή μικραίνει πολύ περισσότερο αλλά σε κάποια οργανάκια μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και να μην χωράει η γκαζιέρα.

ΥΓ. 1 Δώστε προσοχή στο αν η γκαζιέρα κινείτε ελεύθερα και υπάρχει το σωστό free play στις ντίζες ανάλογα με τις οδηγίες του κάθε κατασκευαστή.
ΥΓ. 2 Εάν έχετε πρόβλημα με τον έλεγχο του γκαζιού ή κάνετε σούζες χωρίς να το θέλετε ... η παραπάνω μετατροπή θα ΜΕΓΕΘΥΝΕΙ το πρόβλημα!!!



Have Fun! :bye1:
-------------------------------------------------------------------------------------------------

SeNNinhA
26/03/2009, 10:31
Βήμα 1


159256

SeNNinhA
26/03/2009, 10:31
ΒΗΜΑ 2


159257

SeNNinhA
26/03/2009, 10:32
ΒΗΜΑ 3


159258

SeNNinhA
26/03/2009, 10:33
ΒΗΜΑ 4


159259