PDA

View Full Version : Ερώτηση προς γνώστες για τραπεζικά θέματα



MikeG
31/01/2007, 12:25
Καλημέρα.
Θέλω να κάνω μια αγορά από online shop,συγκεκριμένα από το Motocard (http://www.motocard.com) αλλά δεν έχω πιστωτική.Η ερώτηση μου είναι η εξής : Από όσο γνωρίζω μπορείς να πας σε κάποιες τράπεζες σε και να βγάλεις κάποιες προπληρωμένες κάρτες στις οποίες μόλις τελιώσει το ποσό που έχεις βάλει μέσα αχρηστεύονται.Μπορεί λοιπόν να γίνει η αγορά με μια τέτοια κάρτα?Αντικαθηστά μια πιστωτική?Όποιος ξέρει κάτι επί του θέματος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ.


:wave2:

Cpt. Haddock
31/01/2007, 12:29
τι τραβάμε κι εμείς οι τραπεζικοί... :rolleyes:


:rotflmao:

συνήθως οι αγορες γίνονται με "κανονικές" καρτες, Visa ή Μastercard..

ακομα και η Electron Visa δεν γίνεται αποδεκτη σε online πληρωμές

βγάλε μια κανονική visa, πλεον τις δίνουν δωρεάν, κάνε την αγορά, εξόφλησέ την και μέτα την ακυρώνεις

:wave2: :wave2:

alex14
31/01/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλημέρα.
Θέλω να κάνω μια αγορά από online shop,συγκεκριμένα από το Motocard (http://www.motocard.com) αλλά δεν έχω πιστωτική.Η ερώτηση μου είναι η εξής : Από όσο γνωρίζω μπορείς να πας σε κάποιες τράπεζες σε και να βγάλεις κάποιες προπληρωμένες κάρτες στις οποίες μόλις τελιώσει το ποσό που έχεις βάλει μέσα αχρηστεύονται.Μπορεί λοιπόν να γίνει η αγορά με μια τέτοια κάρτα?Αντικαθηστά μια πιστωτική?Όποιος ξέρει κάτι επί του θέματος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ.


:wave2:

Εγω εχω βγαλει μια προπληρωμενη visa της Eurobank και κανω τις αγορες μου απο online shop. Οταν αδειαζει, απλα την ξαναγεμιζεις με το ποσο που θελεις.

:wave2:

maintenance
31/01/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι τραβάμε κι εμείς οι τραπεζικοί... :rolleyes:


:rotflmao:


ακομα και η Electron Visa δεν γίνεται αποδεκτη σε online πληρωμές



Μάλλον κάνεις λάθος, γιατί με αυτή (απο την alpha bank) έχω κάνει αγορά on line απο Γαλλία!

:)

maintenance
31/01/2007, 12:37
http://www.pixmania.com/gr/gr/home.html?ses


στο τέλος της σελίδας, το δείχνει δίπλα στις άλλες κάρτες!

Cpt. Haddock
31/01/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Μάλλον κάνεις λάθος, γιατί με αυτή (απο την alpha bank) έχω κάνει αγορά on line απο Γαλλία!

:)

πιθανόν να έχεις δίκιο και να άλλαξε το καθεστώς

:wave2: :smilea:

byron
31/01/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι τραβάμε κι εμείς οι τραπεζικοί... :rolleyes:


:rotflmao:

συνήθως οι αγορες γίνονται με "κανονικές" καρτες, Visa ή Μastercard..

ακομα και η Electron Visa δεν γίνεται αποδεκτη σε online πληρωμές

βγάλε μια κανονική visa, πλεον τις δίνουν δωρεάν, κάνε την αγορά, εξόφλησέ την και μέτα την ακυρώνεις

:wave2: :wave2:

:confused: Γιατί βρε Captain; Για να βγάλει visa θα θέλει φορολογικές δηλώσεις κλπ. Η κάρτα που αναφέρει ο alex14 της Eurobank, visa είναι. Μην τον μπερδεύεις τον mike με electron και πάθει καμμιά πλάκα.

Με την κάρτα της Eurobank (ίσως προσφέρουν και άλλες αλλά δεν το ξέρω) μια χαρά θα κάνει την δουλειά του.

:wave2:

dukeandthecity
31/01/2007, 12:41
η προπληρωμενη της Γιουρομπανκ σου κοστιζει Ποσό Φόρτισης/Επαναφόρτισης

Έξοδα Φόρτισης (EUR) Έξοδα Επαναφόρτισης (EUR)
30 - 100 ευρώ 2 ευρώ 1 ευρώ
101 - 500 ευρώ 5 ευρώ 2 ευρώ
άνω των 501 ευρώ 10 ευρώ 5 ευρώ

εδιτ: οταν γραφω το μηνυμα μια χαρα το κανω το πινακακι. Μετα γ@@@@@τε

maintenance
31/01/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πιθανόν να έχεις δίκιο και να άλλαξε το καθεστώς

:wave2: :smilea:


σίγουρα ισχύει εδώ και 20 μήνες.........τώρα αν κάποια "μαγαζιά" δεν την δέχονται, αυτό είναι άλλο θέμα, όπως και δεν δέχονται κάποιοι την ΑΜΕΧ!!!

:)

MikeG
31/01/2007, 12:46
Τουτέστην μπορώ να κάνω τη δουλίτσα μου χωρίς πολλά πολλά μπλεξίματα.
Αυτά αναφέρονται στο site :


# Payment methods


* Payment by credit card

Once you have entered all the information about your purchase, a page will open in which you will have to decide on your payment method. This page is from a bank (Servired) and the information sent goes straight there. Motocard.com does not retain these details and therefore offers you higher security.

The charge is made at the moment you make your order. In the case where your order is out of stock or there is any other problem, we will return the cost back onto your credit card in a time no longer than 15 days from the start date.

With motocard.com you can pay with the following cards:


Motocard.com reserves the right to refuse any order made with a credit card. In this case we will return the money onto the original card. In these cases and if the client is interested in continuing the order we will ask for a bank transfer.


Βέβαια στο following cards δε λέει απολύτως τίποτα.
Άρα...Να πάω στη Eurobank?

:confused:

maintenance
31/01/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τουτέστην μπορώ να κάνω τη δουλίτσα μου χωρίς πολλά πολλά μπλεξίματα.
Αυτά αναφέρονται στο site :


# Payment methods


* Payment by credit card

Once you have entered all the information about your purchase, a page will open in which you will have to decide on your payment method. This page is from a bank (Servired) and the information sent goes straight there. Motocard.com does not retain these details and therefore offers you higher security.

The charge is made at the moment you make your order. In the case where your order is out of stock or there is any other problem, we will return the cost back onto your credit card in a time no longer than 15 days from the start date.

With motocard.com you can pay with the following cards:


Motocard.com reserves the right to refuse any order made with a credit card. In this case we will return the money onto the original card. In these cases and if the client is interested in continuing the order we will ask for a bank transfer.


Βέβαια στο following cards δε λέει απολύτως τίποτα.
Άρα...Να πάω στη Eurobank?

:confused:


με κατάθεση σε τράπεζα ώστε να τα πάρει αυτός.....δεν γίνεται;

Υπάρχει και αυτό το σενάριο σε κάποια "μαγαζιά"

:wave2:

Cpt. Haddock
31/01/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: Γιατί βρε Captain; Για να βγάλει visa θα θέλει φορολογικές δηλώσεις κλπ. Η κάρτα που αναφέρει ο alex14 της Eurobank, visa είναι. Μην τον μπερδεύεις τον mike με electron και πάθει καμμιά πλάκα.

καλά ντε....

εγώ είμαι σε ξένη τράπεζα και δεν ξερω απο αυτά :wacko: :p

MikeG
31/01/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
με κατάθεση σε τράπεζα ώστε να τα πάρει αυτός.....δεν γίνεται;

Υπάρχει και αυτό το σενάριο σε κάποια "μαγαζιά"

:wave2:

Υπάρχει αλλά έχει αρκετά έξοδα,πάνω από 20 ευρώ, & μετά τρέχα να στέλνεις fax & να επιβεβαιώσεις ότι έφτασε & & &...
Πρέπει να βρω μια λύση όμως όπως & δίποτε.

:ninja:

maintenance
31/01/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Υπάρχει αλλά έχει αρκετά έξοδα,πάνω από 20 ευρώ, & μετά τρέχα να στέλνεις fax & να επιβεβαιώσεις ότι έφτασε & & &...
Πρέπει να βρω μια λύση όμως όπως & δίποτε.

:ninja:


εεεεεε!!! τράβα και τσίμπα μια πιστωτική και καθάρισες.

ΠΡΟΣΟΧΗ στην επιλογή της τράπεζας.....το νού σου!!!;)


:beer:

MikeG
31/01/2007, 12:58
Πιστωτική κανονική αποκλείεται..!Προπληρωμένη ίσα ίσα για να πάρω το κράνος και να μην έχω κανένα άλλο μπλέξιμο είναι πολύ πιθανό.
Τέλος πάντων..Θα προσπαθήσω να βρω κανένα γνωστό με πιστωτική να του δώσω τα χρήματα & να είμαστε οκ.

:D :D :wave2:

iLia
31/01/2007, 13:07
Αδερφο/αδερφη/πατερα/συγκατοικο/αλλο που να εχει καρτα για online αγορες δεν εχεις? Πολλοι αγοραζουν online σημερα οποτε ισως σε βολεψει καποιος.

MikeG
31/01/2007, 13:10
Δυστηχώς κανένας πολύ κοντινός...:D :D
Οπότε κάπου στη γύρα πρέπει να βρω,εκτός αν με βοηθήσει κανά καλό παιδάκι από εδώ μέσα..:D :wacko:

:beer: :beer:

Λεωνίδας
31/01/2007, 13:11
Και εγώ έχω της Eurobank
Στη δίνουν τσάμπα
Η πρώτη φόρτιση έχει κόστος όπως έγραψε παραπάνω ο dukeandthecity

Υποθέτω αφού λες για κράνος ότι είσαι στο 101-500?
Αν υποθέσουμε ότι κάνει 400? το κράνος, δίνεις 405? στο ταμείο και έχεις 400 στην κάρτα

Κάνεις την αγορά σου και την πετάς

Εναλλακτικά την κρατάς για παρόμοιες περιπτώσεις (η πρώτη φόρτιση έχει μεγαλύτερο κόστος από τις υπόλοιπες) :wave2:

Αν έχεις Eurobank ή Alphabank δες και τη δυνατότητα άμεσης φόρτισης από το web banking ... βολεύει :winka:

Nostra
31/01/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πιστωτική κανονική αποκλείεται..!Προπληρωμένη ίσα ίσα για να πάρω το κράνος και να μην έχω κανένα άλλο μπλέξιμο είναι πολύ πιθανό.
Τέλος πάντων..Θα προσπαθήσω να βρω κανένα γνωστό με πιστωτική να του δώσω τα χρήματα & να είμαστε οκ.

:D :D :wave2:


θα πας στην Πειραιώς...


θα ανοίξεις ένα λογαριασμό


θα βάλεις μέσα τα λεφτά του αντικειμένου που θες να αγοράσεις

θα ζητήσεις να σου βγάλουν μια χρεωστική κάρτα visa συνδεδεμένη με τον παραπάνω λογαριασμό

θα χρησιμοποιείς την κάρτα για τις Online αγορές σου και τα λεφτά θα αφαιρούνται από τον παραπάνω λογαριασμό

σε περίπτωση που σου υποκλέψουν την κάρτα θα χάσεις μόνο τα (λίγα) λεφτά που θα έχεις μέσα στον λογαριασμό

μπορείς να ανοίξεις και κωδικό στο web banking της πειραιώς και να παρακολουθείς τις κινήσεις της κάρτας και του λογαριασμού Οnline...


όλα τα παραπάνω με μηδέν διαχειριστικό κόστος...


:wave2: :wave2: :wave2:


ΥΓ: ο cpt. είναι τραπεζίτης... :rolleyes:

δίπλα στον αριστερό πάνω κοπτήρα...

:lol: :lol: :lol: :lol:

gcrook
31/01/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


θα ζητήσεις να σου βγάλουν μια χρεωστική κάρτα visa συνδεδεμένη με τον παραπάνω λογαριασμό

θα χρησιμοποιείς την κάρτα για τις Online αγορές σου και τα λεφτά θα αφαιρούνται από τον παραπάνω λογαριασμό

σε περίπτωση που σου υποκλέψουν την κάρτα θα χάσεις μόνο τα (λίγα) λεφτά που θα έχεις μέσα στον λογαριασμό




Η Visa παρ'αυτα εχει πιστωτικο οριο ασχετως αν συνδεεται με λογαριασμο τραπεζης.
Οποτε χανεις οσο ειναι και το πιστωτικο σου οριο .

Νομιζω......:rolleyes:

MikeG
31/01/2007, 13:21
Με έχεται μπερδέψει.Εγώ θέλω κάτι αντίστοιχο της τηλεκάρτας.Πληρώνω δηλαδή 400 ευρώ που κάνει το κράνος,μου δίνουν αυτή τη πλαστική κάρτα με τα σχετικά νούμερα επάνω,αγοράζω το κράνος και μετά τη πετάω,χωρίς κανένα παραπάνω μπλέξιμο και ασχολία με τη τράπεζα...

Γίνεται?:D

Nostra
31/01/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η Visa παρ'αυτα εχει πιστωτικο οριο ασχετως αν συνδεεται με λογαριασμο τραπεζης.
Οποτε χανεις οσο ειναι και το πιστωτικο σου οριο .

Νομιζω......:rolleyes:


η visa έχει όσο (ημερήσιο και μηνιαίο) πιστωτικό όριο της πει η τράπεζα που την έχει εκδώσει...


σαφώς και μπορείς να βάλεις ένα ημερήσιο όριο π.χ. 100? αλλά κάποια φορά θα ξεχαστείς και θα πας να αγοράσεις κάτι αξίας 120? και θα φας "πόρτα" και μετά θες δυο εργάσιμες για την αλλαγή του πιστωτικού ορίου...


εναλλακτικά αφήνεις πολύ λίγα χρήματα μέσα στον λογαριασμό και όταν θες να αγοράσεις κάτι πας την προηγούμενη σε ένα ΑΤΜ για refill...




:wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
31/01/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με έχεται μπερδέψει.Εγώ θέλω κάτι αντίστοιχο της τηλεκάρτας.Πληρώνω δηλαδή 400 ευρώ που κάνει το κράνος,μου δίνουν αυτή τη πλαστική κάρτα με τα σχετικά νούμερα επάνω,αγοράζω το κράνος και μετά τη πετάω,χωρίς κανένα παραπάνω μπλέξιμο και ασχολία με τη τράπεζα...

Γίνεται?:D


γίνεται αλλά παίζει σε περίπτωση αντιλογισμού της χρέωσης για οποιοδήποτε λόγο (επιστροφή κλπ.) να μη μπορεί η visa να αντιστρέψει την χρέωση...


ο τρόπος που σου είπα είναι τελείως ανέξοδος και ο πλέον ασφαλής σε σχέση με το fraud risk...

:wave2: :wave2:

gcrook
31/01/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
η visa έχει όσο (ημερήσιο και μηνιαίο) πιστωτικό όριο της πει η τράπεζα που την έχει εκδώσει...


σαφώς και μπορείς να βάλεις ένα ημερήσιο όριο π.χ. 100? αλλά κάποια φορά θα ξεχαστείς και θα πας να αγοράσεις κάτι αξίας 120? και θα φας "πόρτα" και μετά θες δυο εργάσιμες για την αλλαγή του πιστωτικού ορίου...


εναλλακτικά αφήνεις πολύ λίγα χρήματα μέσα στον λογαριασμό και όταν θες να αγοράσεις κάτι πας την προηγούμενη σε ένα ΑΤΜ για refill...




:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες για ημερησιο και μηνιαιο οριο (ασχετα αν η τραπεζα μια φορα τον μηνα κανει αναληψη απο τον λογαριασμο σου για να ξεχρεωσεις την καρτα σου) , αλλα η μεγιστη αξια αγορας ειναι και το πιστωτικο σου οριο.

Τωρα αν θα χαλας καθε μερα 10 ευρω για ψωνια η μεσα σε 1 λεπτο 2.500 ευρω ειναι στο χερι σου.

Αυτο που κανονιζεις εσυ με την τραπεχα σε πρωτη φαση ειναι πως θα γινεται η αποπληρωμη του χρεους της πιστωτικης (εγω ζητησα να αποπληρωνεται ολο το ποσο) .

δεν ξερω δεν το εψαξα και πολυ αλλα ποτε δεν με χρεωσε η τραπεχα τιποτα παραπανω απο ψιχουλα, ισως γιατι ημαν καλη πελατισσα και πλερωκα αμεσως.:sad:

Nostra
31/01/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες για ημερησιο και μηνιαιο οριο (ασχετα αν η τραπεζα μια φορα τον μηνα κανει αναληψη απο τον λογαριασμο σου για να ξεχρεωσεις την καρτα σου) , αλλα η μεγιστη αξια αγορας ειναι και το πιστωτικο σου οριο.

Τωρα αν θα χαλας καθε μερα 10 ευρω για ψωνια η μεσα σε 1 λεπτο 2.500 ευρω ειναι στο χερι σου.

Αυτο που κανονιζεις εσυ με την τραπεχα σε πρωτη φαση ειναι πως θα γινεται η αποπληρωμη του χρεους της πιστωτικης (εγω ζητησα να αποπληρωνεται ολο το ποσο) .

δεν ξερω δεν το εψαξα και πολυ αλλα ποτε δεν με χρεωσε η τραπεχα τιποτα παραπανω απο ψιχουλα, ισως γιατι ημαν καλη πελατισσα και πλερωκα αμεσως.:sad:

βρε μπιελοχτυπημένε...



μίλησα πουθενά για πιστωτική κάρτα visa...? :confused: :confused: :confused:


μίλησα για χρεωστική κάρτα visa.... :rolleyes:

η οποία συνδέεται με ένα λογαριασμό (τρέχοντα ή ταμιευτηρίου) και σε κάθε συναλλαγή τα λεφτά αφαιρούνται αυθημερόν (ή τελοσπάντων όταν έρθει η χρέωση από τα γραφεία της visa)

κοινώς αν δεν έχεις ήδη λεφτά μέσα στον λογαριασμό... δε μπορείς να αγοράσεις τίποτα...


:wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
31/01/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
βρε μπιελοχτυπημένε...





Αυτο δεν ειναι εντελως σιγουρο.:rotflmao:
Οσο για τα αλλα οκ σορι "φανταρος" ειμαι και εχει λιωσει το κορμι.:rotflmao:
So gimme a break:sad:

dukeandthecity
31/01/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με έχεται μπερδέψει.Εγώ θέλω κάτι αντίστοιχο της τηλεκάρτας.Πληρώνω δηλαδή 400 ευρώ που κάνει το κράνος,μου δίνουν αυτή τη πλαστική κάρτα με τα σχετικά νούμερα επάνω,αγοράζω το κράνος και μετά τη πετάω,χωρίς κανένα παραπάνω μπλέξιμο και ασχολία με τη τράπεζα...

Γίνεται?:D

μας εχεις πρηξει το αριστερο το @@@@

στειλε πμ να τα κανονσουμε με την δικια μου προπληρωμενη. Δεν χρεώνω και πολλα.:a021:
ρώτα και τον :a024:

MikeG
31/01/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
μας εχεις πρηξει το αριστερο το @@@@

στειλε πμ να τα κανονσουμε με την δικια μου προπληρωμενη. Δεν χρεώνω και πολλα.:a021:
ρώτα και τον :a024:

Τι κιόλας σας το έπρηξα...Αμάν...Ευτυχώς υπάρχει άλλο ένα

Ευχαριστώ!

:beer: :beer: :winka:

byron
31/01/2007, 13:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μίλησα για χρεωστική κάρτα visa.... :rolleyes: : [/QUOTE

Η οποία λεγεται ELECTRON VISA !!!!!:mad:

Καλά μιλάμε για να πουλάτε κάρτες είσαστε....... Μαύρο δρόμο θα έπαιρνε ο πελάτης. :D

Βρε MikeG πήγαινε και πάρε μια προπληρωμένη κάρτα αφού δεν θέλεις πολλά πολλά με τράπεζες και κάρτες :wave2:

dukeandthecity
31/01/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Βρε MikeG πήγαινε και πάρε μια προπληρωμένη κάρτα αφού δεν θέλεις πολλά πολλά με τράπεζες και κάρτες :wave2:

κατσε ρε μαστορα και θα μου διωξεις τον πελατη πανω που τον έψησα. ΜικεΓ μην τον ακους σε μενα θα ερθεις. :lol: :lol:

gcrook
31/01/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μίλησα για χρεωστική κάρτα visa.... :rolleyes: : [/QUOTE

Η οποία λεγεται ELECTRON VISA !!!!!:mad:

Καλά μιλάμε για να πουλάτε κάρτες είσαστε....... Μαύρο δρόμο θα έπαιρνε ο πελάτης. :D

Βρε MikeG πήγαινε και πάρε μια προπληρωμένη κάρτα αφού δεν θέλεις πολλά πολλά με τράπεζες και κάρτες :wave2:

Kala to katalava oti elege malakies o kompogianniths:sick: :look: :sick: :rolleyes: :mad: :D :ZZZ:

MikeG
31/01/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
κατσε ρε μαστορα και θα μου διωξεις τον πελατη πανω που τον έψησα. ΜικεΓ μην τον ακους σε μενα θα ερθεις. :lol: :lol:

Ένας ένας παιδιά,μη σπρώχνεστε.Άλλος με προσφορά?:smokin:

byron
31/01/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
στειλε πμ να τα κανονσουμε με την δικια μου προπληρωμενη. Δεν χρεώνω και πολλα.:a021:
ρώτα και τον :a024:

Οκ σε έφτιαξε ο Duke. Αν δεν τα βρείτε στο :a021: στείλε μου πμ να τα βρούμε μαζί στο :a021: :a021:.

Εχουμε κάτι προηγούμενα μαζί..... :D

Χωρίς πλάκα στείλε μην. να το κάνουμε :wave2:

EDIT @ : Άλλαξα τα emoticons :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
31/01/2007, 13:48
Ευχαριστώ και πάλι

Nostra
31/01/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η οποία λεγεται ELECTRON VISA !!!!!:mad:

Καλά μιλάμε για να πουλάτε κάρτες είσαστε....... Μαύρο δρόμο θα έπαιρνε ο πελάτης. :D
[/B]


βρε Βύρωνα δε πα να λέγεται και MITSOS VISA ...

τί σουφρώνεις τα καραμανλίσια φρύδια σου? :lol: :lol: :lol:

οι electron είναι "λείες" και μόνο για ηλεκτρονική χρήση (POS, e-POS)

οι άλλες είναι embossed... (μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως και οι electron αλλά και στα παλιά χειροκίνητα μηχανάκια με τα καρμπoνιζέ slips)


edit: και οι μεν και οι δε μπορούν να είναι είτε πιστωτικές είτε χρεωστικές αλλά για χρεωστικές χρησιμοποιούνται οι electron για να υποχρεωθεί ο πελάτης να κάνει σύγχρονη Οnline συναλλαγή ώστε να πάρει αυτόματη έγκριση από το σύστημα ελέγχοντας το διαθεσιμο υπόλοιπο

και λοιπόν? :confused:


τώρα για το να πουλάμε κάρτες άστο... εμείς φτιάχνουμε τα προϊόντα και τη διαχείρισή τους... άλλοι παραμυθιάζουν τον κόσμο να τις πάρει και να τις "φορτώσει" ...

:wave2: :wave2: :wave2:

byron
31/01/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
οι electron είναι "λείες" και μόνο για ηλεκτρονική χρήση (POS, e-POS)
οι άλλες είναι embossed... (μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως και οι electron αλλά και στα παλιά χειροκίνητα μηχανάκια με τα καρμπoνιζέ slips)


Bre Nostrako.... από e-shop θέλει να αγοράσει ο άνθρωπος.
Τελευταία φορά που είδα χειροκίνητο μηχανάκι, είχα μαλλιά και οδηγούσα παπί....

Μια χαρά είναι οι electron (δεν χρεώνεσαι και τίποτις) αλλά αν πέσει σε λάθος χέρια μπορεί o κακός να σου αδειάσει τον λογαριασμό. :smokin:

Nostra
31/01/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Bre Nostrako.... από e-shop θέλει να αγοράσει ο άνθρωπος.
Τελευταία φορά που είδα χειροκίνητο μηχανάκι, είχα μαλλιά και οδηγούσα παπί....

Μια χαρά είναι οι electron (δεν χρεώνεσαι και τίποτις) αλλά αν πέσει σε λάθος χέρια μπορεί o κακός να σου αδειάσει τον λογαριασμό. :smokin:


είπα εγώ πουθενά ότι η χρεωστική visa που λέω ΔΕΝ είναι electron? :confused: :confused: :confused:


και γι' αυτό το λόγο αφήνεις πολύ λίγα χρήματα μέσα ώστε να χάσεις το πολύ 20-30 ευρώ ... αν γίνει στραβή... που μεταξύ μας... δε γίνεται στραβή έτσι απλά και αβίαστα...... :winka:


:wave2: :wave2:

fantacid
31/01/2007, 14:23
δε μπορω να καταλαβω πως τα κατφερνετε κ πνιγεστε σε μια κουταλια νερο!!!

μικε παιφι μου μην αγχωνεσε!!
μονο ρωτα ποσο ειναι τα μεταφορικα κ το χτυπαμε στο φτερο!

υ.γ.κατι επαθε κ δε μπορω να σΕ στειλω πμ!

παρε τηλ για να κανονισουμε!
:wave2:

MikeG
31/01/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δε μπορω να καταλαβω πως τα κατφερνετε κ πνιγεστε σε μια κουταλια νερο!!!

μικε παιφι μου μην αγχωνεσε!!
μονο ρωτα ποσο ειναι τα μεταφορικα κ το χτυπαμε στο φτερο!

υ.γ.κατι επαθε κ δε μπορω να σΕ στειλω πμ!

παρε τηλ για να κανονισουμε!
:wave2:

ok!Τα μεταφορικά είναι 12 euros, εκτός αν τελικά πάρω & τίποτα άλλο & ανέβει η παραγγελία πάνω από 300 οπότε είναι δωρεάν.

:a013: :wave2:

fantacid
31/01/2007, 14:36
ok

οταν παω σπιτι θα ριξω μια ματια κ γω μπας κ μου παρω κανα δωρακι :wacko:

MikeG
31/01/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ok

οταν παω σπιτι θα ριξω μια ματια κ γω μπας κ μου παρω κανα δωρακι :wacko:

έτσι!

:beer: :wave2:

OldMan
31/01/2007, 15:34
Ενδιαφέρεται κανείς για κανονικές καρτούλες (VISA, Mastercard, Χρυσή American Expess κ.λ.π.) σε τιμές "φιλικές" ?? :winka:

byron
31/01/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τώρα για το να πουλάμε κάρτες άστο... εμείς φτιάχνουμε τα προϊόντα και τη διαχείρισή τους... άλλοι παραμυθιάζουν τον κόσμο να τις πάρει και να τις "φορτώσει" ...

:wave2: :wave2: :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ενδιαφέρεται κανείς για κανονικές καρτούλες (VISA, Mastercard, Χρυσή American Expess κ.λ.π.) σε τιμές "φιλικές" ?? :winka:

Ήμουν σίγουρος ότι η οικειότητα σου με τον nostra ΔΕΝ ήταν τυχαία.:sad:

Τη φτιάξατε τη παράγκα παλιοκανάγιες ;;;:evil:

lampros_fazer
01/02/2007, 20:12
Μωρέ και αγορές κανεις και στοίχημα παίζεις..:cool:

MikeG,το motocard (και πολλά άλλα) ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ visa electron (προπληρωμένες/χρεωστικές όπως θες πέστο)..

Με τέτοια κάρτα αγόρασα και εγώ από εκεί..

Μόνο βάλε τα λεφτά στην κάρτα καναδυο μέρες πριν κάνεις την αγορά..

Όπως ακριβώς τα είπε ο Νόστρα είναι..(και Eurobank και Alpha βγάζουν τέτοιες)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
θα πας στην Πειραιώς...
θα ανοίξεις ένα λογαριασμό
θα βάλεις μέσα τα λεφτά του αντικειμένου που θες να αγοράσεις
θα ζητήσεις να σου βγάλουν μια χρεωστική κάρτα visa συνδεδεμένη με τον παραπάνω λογαριασμό
θα χρησιμοποιείς την κάρτα για τις Online αγορές σου και τα λεφτά θα αφαιρούνται από τον παραπάνω λογαριασμό
σε περίπτωση που σου υποκλέψουν την κάρτα θα χάσεις μόνο τα (λίγα) λεφτά που θα έχεις μέσα στον λογαριασμό
μπορείς να ανοίξεις και κωδικό στο web banking της πειραιώς και να παρακολουθείς τις κινήσεις της κάρτας και του λογαριασμού Οnline...
όλα τα παραπάνω με μηδέν διαχειριστικό κόστος...

Skakinen
01/02/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλημέρα.
Θέλω να κάνω μια αγορά από online shop,συγκεκριμένα από το Motocard (http://www.motocard.com) αλλά δεν έχω πιστωτική.Η ερώτηση μου είναι η εξής : Από όσο γνωρίζω μπορείς να πας σε κάποιες τράπεζες σε και να βγάλεις κάποιες προπληρωμένες κάρτες στις οποίες μόλις τελιώσει το ποσό που έχεις βάλει μέσα αχρηστεύονται.Μπορεί λοιπόν να γίνει η αγορά με μια τέτοια κάρτα?Αντικαθηστά μια πιστωτική?Όποιος ξέρει κάτι επί του θέματος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ.


:wave2:

Αυτό που ζητάς είναι αυτό εδώ:http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314
Δεν αντικαθιστά μια πιστωτική , ΕΙΝΑΙ πιστωτική απλώς λειτουργεί αντίστροφα , πρώτα πληρώνεις και μετά τη χρησιμοποιείς. ΔΕΝ είναι Electron , χρησιμοποιείται όπως μια οποιαδήποτε Visa.
Αν υπάρχει υπόλοιπο μπορείς να κάνεις συναλλαγή αν δεν υπάρχει υπόλοιπο δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή. Στο κάνω πιο λιανά: θες να κάνεις μια αγορά 100 ευρώ, πας το πρωί σττο υποκατάστημα βαζεις τα χρήματα συν μια προμήθεια της τάξης του ενός ευρώ(αν θυμάμαι καλά) και το απόγευμα της ίδιας μέρας μπορείς να κάνεις τη συναλλαγή σου όπως θα έκανες με οποιαδήποτε Visa. Ακόμη και να σου χακέψει κάποιος τον αριθμό στο Internet θα χάσεις το ποσό που άφησες μέσα. Δεν χρειάζεται να την πετάξεις μετά διότι αν είναι άδεια από χρήματα ΔΕΝ κινδυνεύεις. Την κρατάς διότι κάποια στιγμή θα την ξαναχρειαστείς όπότε ξαναπάς στο υποκατάστημα βάζεις χρήματα κλπ κλπ. Ούτε να ανοίγεις λογαριασμούς ούτε τίποτα.
παστρικές δουλειές.
Την χρησιμοποιώ πολύ συχνά.
Ελπίζω να βοήθησα.

fantacid
02/02/2007, 00:12
η attikacard εχει χρεωση φωρτισης 6% (τοσο ειχε παλιοτερα σιγουρα)
η αντοιστοιχη της eurobank εχει 1€ κατα τοπους 2€
οταν εκανα την πρωτη μου φωρτιση (ελαχιστη 30€) μου κρατησαν 2€ προμηθεια.
σε καποια στιγμη πηγα σε αλλο καταστημα κ με χρεωσαν 1€
απο τοτε επισημενο στον ταμεια οτι η χρεωση ειναι 1€ κ τοσο κραταει!

δεν εχει σημασια το ποσο.
απλα πειτε στο ταμεια οτι "οι αλλοι" μου κρατανε 1€

θα μου πειτε στα @@ μου για 1€ ε?

bartlal
02/02/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skakinen
Αυτό που ζητάς είναι αυτό εδώ:http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314
Δεν αντικαθιστά μια πιστωτική , ΕΙΝΑΙ πιστωτική απλώς λειτουργεί αντίστροφα , πρώτα πληρώνεις και μετά τη χρησιμοποιείς. ΔΕΝ είναι Electron , χρησιμοποιείται όπως μια οποιαδήποτε Visa.
Αν υπάρχει υπόλοιπο μπορείς να κάνεις συναλλαγή αν δεν υπάρχει υπόλοιπο δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή. Στο κάνω πιο λιανά: θες να κάνεις μια αγορά 100 ευρώ, πας το πρωί σττο υποκατάστημα βαζεις τα χρήματα συν μια προμήθεια της τάξης του ενός ευρώ(αν θυμάμαι καλά) και το απόγευμα της ίδιας μέρας μπορείς να κάνεις τη συναλλαγή σου όπως θα έκανες με οποιαδήποτε Visa. Ακόμη και να σου χακέψει κάποιος τον αριθμό στο Internet θα χάσεις το ποσό που άφησες μέσα. Δεν χρειάζεται να την πετάξεις μετά διότι αν είναι άδεια από χρήματα ΔΕΝ κινδυνεύεις. Την κρατάς διότι κάποια στιγμή θα την ξαναχρειαστείς όπότε ξαναπάς στο υποκατάστημα βάζεις χρήματα κλπ κλπ. Ούτε να ανοίγεις λογαριασμούς ούτε τίποτα.
παστρικές δουλειές.
Την χρησιμοποιώ πολύ συχνά.
Ελπίζω να βοήθησα.


sorry, αλλα ΕΙΝΑΙ visa electron η καρτα που ανεφερες!! :winka:


:wave2:


76635

OldMan
02/02/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
sorry, αλλα ΕΙΝΑΙ visa electron η καρτα που ανεφερες!! :winka:

Προφανώς ρε Γιώργη...
(αλλιώς δεν πρόκειται για πιστωτική αλλά για Bank Guarantee - ρίχνω το χρήμα και μου το "προσέχει" η τράπεζα μέχρι να ζητηθεί από τον πωλητή !!)

και μην πεταχτεί κανένας ΠακετανιοΣολομοστρόγκος και αρχίσει τα "μα όχι" "τι λέτε τώρα.." κ.λ.π. !!! :smokin:

Cpt. Haddock
02/02/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς ρε Γιώργη...
(αλλιώς δεν πρόκειται για πιστωτική αλλά για Bank Guarantee - ρίχνω το χρήμα και μου το "προσέχει" η τράπεζα μέχρι να ζητηθεί από τον πωλητή !!)

Μαα... δεν...




μισό...



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
και μην πεταχτεί κανένας ΠακετανιοΣολομοστρόγκος και αρχίσει τα "μα όχι" "τι λέτε τώρα.." κ.λ.π. !!! :smokin:

καλώς.. :D

byron
02/02/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μαα... δεν...

μισό...

καλώς.. :D

+1000000 !!!!!