PDA

View Full Version : ιταλικά - ερώτηξις



cityfly
31/01/2007, 14:09
έχει κάνει κάποιος από σας ιταλικά στο ιταλικό ινστιτούτο να μου πει αν έμεινε ικανοποιημένος από το επίπεδο;

παίζει ένα υπερεντατικο τετράμηνο (12 ώρες τη βδομάδα) το χει παρακολουθήσει κανείς;

:wave2:

TROOPER
31/01/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
έχει κάνει κάποιος από σας ιταλικά στο ιταλικό ινστιτούτο να μου πει αν έμεινε ικανοποιημένος από το επίπεδο;

παίζει ένα υπερεντατικο τετράμηνο (12 ώρες τη βδομάδα) το χει παρακολουθήσει κανείς;

:wave2:

πας για ducati??????????

:lol: :lol: :lol: :lol:

ernti
31/01/2007, 20:58
Εχω κανει εγω περυσι ενα εντατικο απο νοεμβριο-μαιο,αλλα οχι εκει που λες.Ηταν ενα ολιγομελες σε ενα φροντιστηριο στη πολη μου.Θα σε γοητευσουν πολυ τα ιταλικα.Ειναι μια υπεροχη γλωσσα,πολυ πλουσια και εμενα μου δινονται πολλες ευκαιριες να τα εξασκησω.
Να εχεις ομως υποψη σου οτι θα ριξεις ΠΟΛΥ διαβασμα,γιατι ναι μεν τα ιταλικα εχουν ευκολη προφορα,και τα πιανεις ευκολα αμα τα ακους αλλα εχουν ΠΟΛΥ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ.Παρα πολυς κοσμος που αρχιζει το χειμωνα,(50% περιπου) τα παραταει τα χριστουγεννα.
Θα διαβαζεις και το ΜΟΤΟCICLISMO

KaterinaX
01/02/2007, 08:59
Ειναι πραγματικα πολυ ωραια γλωσσα, εχει ομως παρα πολυ διαβασμα στη γραμματικη της, εννοειται οτι τα υπερεντατικα ειναι ακομα πιο κοπιαστικα!

Αξιζει παντως !

xastoukopsaro
01/02/2007, 14:12
αυτο που ακουγεται για τα ιταλικα και για την προφορα ειναι μισος μυθος.... ναι ειναι πιο ευκολο ενας ελληνα να προφερει σωστα τα ιταλικα απ οτι ενας γερμανος....

εγω θα σου προτεινα κατι αλλο... αν εχεις χρονο (τρεις μηνες) και χρημα.... να πας ιταλια στο ιταλικο ινστιτουτο για ξενους στην περουτζια.... ειναι διαφορετικα να ακους και να πρεπει να μιλας καθημερινα απ οτι να κανεις 12 ωρες την εβδομαδα.
Με λιγο διαβασμα θα δεις οτι το επιπεδο σου θα ειναι πολυ διαφορετικο. και κατι αλλο..... ενα 70% των ελληνων που εχουν μαθει ιταλικα δεν μπορουν να τα πιασουν.... στην ιταλια μονο στην τηλεοραση μιλανε χωρις προφορα και διαλεκτο και αυτο οχι παντα....

αν θες πληροφοριες πες μου.....

xastoukopsaro
01/02/2007, 14:15
εγω παντως αν με ρωτησεις τους χρονους ουτε το ονομα τους δεν θυμαμαι.....
......

κατεβασε ιταλικες ταινιες θα σε βοηθησουν παααααααααρα πολυ αν εχει καποια ιδεα απο την γλωσσα!
divx ita γραψε σε καποιο peer to peer και θα βρεις πολυ πραγμα