PDA

View Full Version : προβλημα με φαναρι μεσαίας σκαλας...



n1k3man
31/01/2007, 17:46
Ψαχουλευα χτες να αλλάξω την λαμπα της μεσαιας σκαλας και διαπιστωσα οτι δεν εχει προβλημα η λαμπα αφου τελικά δουλεψε. Ετσι ανεβαλα την αγορα λαμπτηρων προς το παρον μεχρι να βρω ακρη με το εξης προβλημα. Το εξωτερικο περιβλημα της λαμπας [πισω απο το οποιο βρισκεται δλδ τοποθετημενη] εμποδιζει το φως. Τωρα το γιατι γινεται αυτο δεν εχω καταλαβει. Ισως εχει παρει υγρασια και εχει θολωσει, ισως και να εχει χαλασει με τον καιρο... Μιλαμε για SV650s <'03 και συγκεκριμενα του '99. Εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο προβλημα και πως το αντιμετωπισε? Γνωριζει να μου πει κανεις ποσο κοστιζει και αν πωλειται ξεχωριστα το περιβλημα αυτο? Διευκρινιζω βρισκεται πισω απο το κρυσταλλο του φαναριου και ειναι στρογγυλο. Κατι σαν τα φαναρια του δουκα ενα πραμα...


76459

gcrook
31/01/2007, 18:39
Επειδη η επικοινωνια γινεται η μιση με πμ και η αλλη μιση εδω και ακρη δεν βγαινει παραθετω (με το συμπαθειο κιολα):blush:


quote:
gcrook έγραψε στις 31-01-2007 18:21 :

quote:
n1k3man έγραψε στις 31-01-2007 17:22 :
Γιωργο καλησπερα. Ψαχουλευα χτες την Η7 της μεσαιας και πρεπει να εχει προβλημα το φαναρι τελικα γιατι η λαμπα δουλεψε. Σαν να εχει θολωσει και το φως δεν μπορει να περασει ευκολα. Δυσκολη περιπτωση. Ξερεις ποσο παει το στρογγυλο εξωτερικο περιβλημα του φαναριου?



Αυτο παντα θολο το θυμαμαι, αλλα μια χαρα μου φωτιζει εμενα.
μαλλον δεν κανει καλη επαφη καπου αλλα ειναι θεμα καλωδιων.
Δεν νομιζω οτι ειναι μονο του το στρογγυλο που λες το κατοπτρο.
Ενσωματωμενο στο φαναρι ειναι και το φαναρι ειναι ακριβο, αλλα για να μην σου πεω μαλακιες παρε τηλ.
Για αποριες σχετικα με ανταλλακτικα να παιρνεις τηλ ΜΟΝΟ στον Κολιουση (9239640)



ρε συ εκανα την Η7 να δουλεψει αλλα δεν φωτιζει σχεδον καθολου. Λες και εχω αναψει το φωτιστικο του σπιτιου!! Και δεν ειναι θεμα λαμπας αλλα αυτης της μαλακιας που σου λεω. Τεσπα παιρνω τηλ στον κολιουση καθιστος με ενα ποτηρι νερο στο αλλο χέρι!!


--------------------------------------------------------------------------------


Τωρα μιλας, νομιζα οτι εκανε διακοπες το πραμα ετσι που μου τα'πες.
Βασικα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα μιας και η Η7 ειναι ηδη πολυ δυνατη με το "κατοπτρο" να εστιαζει την δεσμη φωτος.
Σε πρωτη φαση σκεφτομαι οτι η η λαμπα εχει "πεσει" καπως (το πεσιμο ειναι τεχνικη ορολογια ολντμαν; ) , η η μπαταρια και ο ανορθωτης τα εχουν φτυσει οπως σου εγραψα.

Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ οπως στην περιπτωση σου.

Αυτο που βλεπεις εσυ σαν σκονη απο μεσα η θολο οπως το περιγραφεις ειναι νορμαλ, ετσι φαινεται και μενα ειναι το κρυσταλλο που το δειχνει ετσι.

Επαναλαμβανω οτι το φαναρι ειναι πολυ δυνατο.
Πηγαινε καλυτερα σε κανα ηλεκτρολογο και συντομα γιατι σε βλεπω να τα χωνεια μαζεμενα για μπαταρια και ανορθωτη και θα χαλαστεις.

OldMan
31/01/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
το πεσιμο ειναι τεχνικη ορολογια ολντμαν;

Giati den vriskeis ena pio glyko tropo na mE peis oti theleis SEX ??? :D

gcrook
31/01/2007, 18:42
:look: :look: :look:
Το μπουστη ολα τα βλεπει...

OldMan
31/01/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το μπουστη ολα τα βλεπει...

Θες να μάθει όλο το Forum τι φοράς αυτήν την στιγμή ??? :blush:

div400
31/01/2007, 18:47
αμα αρχισουμε να βγαζουμε και ηλεκτρικα τωρα.......:a35:













εδω εγιναν αξιοπιστα τα ντουντουκατι....

div400
31/01/2007, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θες να μάθει όλο το Forum τι φοράς αυτήν την στιγμή ??? :blush:


τα ερωτοπαιχνιδια σας (και οχι δεν θελω να μαθω) με ΠΜ , αντε σε λιγο θα φορατε και ροζ δερματινα δηλαδης?!?!

προς τα που βαδιζει ο μοτοσυκλετισμος τςτςτςτς....:yuck:



:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
31/01/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
τι φοράς αυτήν την στιγμή ??? :blush:

Φανταζομαι οτι δεν εχεις να γραψεις και πολλα επ'αυτου:blush: :blush: :blush: (κρυο εχει πλακα-πλακα)

n1k3man
01/02/2007, 16:26
οκ λοιπονε παιρνω τον δρομο για τον ηλεκτρολογο πριν βγαλουμε συμπερασματα. αντε μηπως και δουμε φως στη μεσαια σκαλα... Προς το παρον την βγαζω με προβολεα ρυθμισμενο για μεσαια σκαλα.

κριμα παντως για το SV. Tο ειχα για μηχανακι που δεν μασαει και πολλά...

gcrook
01/02/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man


κριμα παντως για το SV. Tο ειχα για μηχανακι που δεν μασαει και πολλά...

Επειδη μηχανακι 8 χρονων εχει προβλημα σε μια λαμπα;:eek: :eek: :eek:
Εγω τι να πω δηλαδη που πηρα την μπιελα στο χερι; (αλλα το καταχαρηκα λογω τιμης):smokin:

OldMan
01/02/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
πηρα την μπιελα στο χερι; (αλλα το καταχαρηκα λογω τιμης):smokin:
Σίγουρα στο ΧΕΡΙ την πήρες την μπιέλα ??? :blush:

Cpt. Haddock
01/02/2007, 17:05
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

n1k3man
01/02/2007, 17:16
οχι Γιωργο δεν μιλαω μονο για την λαμπα ρε συ ημαρτον! Εννοω και τις μπιελο-ιστοριες... Αφου οσες φορες το παιρνω αυτο το μηχανακι 7-8k στροφες δεν ξεπερναω. :look:

gcrook
01/02/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
οχι Γιωργο δεν μιλαω μονο για την λαμπα ρε συ ημαρτον! Εννοω και τις μπιελο-ιστοριες... Αφου οσες φορες το παιρνω αυτο το μηχανακι 7-8k στροφες δεν ξεπερναω. :look:

Περιεργο εγω νομιζα οτι τοσα χρονια ειχα ρελαντι πανω απο τις 8.000:look:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σίγουρα στο ΧΕΡΙ την πήρες την μπιέλα ??? :blush:

Δεν την εχω πιασει ακομα να δω ποσο στραβη ειναι:blush:
Ακουω τωρα τελευταια οτι εχει μεγαλη διαμετρο:blush: και"διαδρομη":blush:
Παντως η ζημια προηλθε απο ελλειψη λιπανσης:blush: του πισω:blush: κυλινδρου καθως τα καυτα πιστονια:blush: ανεβοκατεβαιναν με μανια:blush: στα υγρα:blush: ..... απο λαδι χιτωνια.....



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Τι θες εσυ μαρη:rolleyes: :D :rolleyes:

n1k3man
01/02/2007, 18:19
του σταξες το κορμι
με λιγα λογια
του εσβι!!

:rotflmao: :rotflmao: