PDA

View Full Version : χεχεχεχεεε..ε!ε! ερχεται!!!



Xrider
01/02/2007, 11:50
Η απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους...δλδ και καφετεριες..
Εδω εγινε πριν δυο χρονια....αν γινει πραγματικοτητα "θα τα δειτε ολα"...
Δικαιολογιες οτι δεν θα γινει δεν πιανουν γιατι τα προστιμα ειναι τεραστια και τα πληρωνει ο καταστηματαρχης..του κλεινουν ακομα και το μαγαζι.....

απο ΕΡΤ

Άλλη μια χώρα προστίθεται στη λίστα της καπνοαπαγόρευσης. Στη Γαλλία από σήμερα ισχύει η απαγόρευση του καπνίσματος σε επιχειρήσεις, σε εμπορικά και αθλητικά κέντρα, σε νοσοκομεία, αεροδρόμια και μέσα μαζικής μεταφοράς. Οι καπνιστές και οι τουρίστες της χώρας θα περάσουν ακόμη πιο δύσκολες ώρες, σε ένα χρόνο ακριβώς, το κάπνισμα θα απαγορεύεται και σε όλους τους δημόσιους χώρους, στους οποίους περιλαμβάνονται τα εστιατόρια και τα καφέ. Η εκστρατεία κατά του καπνίσματος έχει γίνει "σημαία" της Ευρωπαϊκής Ενωσης και μία – μία χώρα καθιερώνει νέους κανονισμούς απαγόρευσης του καπνίσματος στους κοινόχρηστους χώρους.

zoropatra
01/02/2007, 11:57
μωρε δεν πανε να φτυσουνε τα α@#$%$ια τους λεω εγω?

σιγα μην απαγορευσουν να καπνιζουμε στην καφετερια.........


και αντε και το κανουν.......σκεφτεστε μετα να κανουν αποχη απο τις καφετεριες οι

καπνιστες?παει θα κλεισουν ολες!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

melenia
01/02/2007, 12:00
άσε που ο καφές είναι συνυφασμένος με το τσιγάρο.......

:smokin: :a55: :smokin:

Nostra
01/02/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από melenia
άσε που ο καφές είναι συνυφασμένος με το τσιγάρο.......

:smokin: :a55: :smokin:


ο καφές (ειδικά ο πρωινός) είναι συνυφασμένος και με άλλο πράγμα....


:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
01/02/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ο καφές (ειδικά ο πρωινός) είναι συνυφασμένος και με άλλο πράγμα....

Με την Ρούλα Κορομηλά; :look: :wacko:

Xrider
01/02/2007, 12:02
Και εδω τα ιδια λεγαμε αλλα...δεν!!
Ουτε σε κλαμπ δεν καπνιζουν πια.
Σπιτικες συγκεντρωσεις απο εδω και περα...

OldMan
01/02/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ο καφές (ειδικά ο πρωινός) είναι συνυφασμένος και με άλλο πράγμα....

Εεεεε πες ρε μ@λάκα (και πίνω πολλούς...) !!! :confused:

zephyr1
01/02/2007, 12:04
:smokin: :smokin: :smokin:

:a47: :a47: :a47:

:uplate: :uplate: :uplate:

melenia
01/02/2007, 12:05
θα έρθουν οι χρυσές εποχές της ποτοαπαγόρευσης.....

θα καπνίζουμε σε καταγώγια και κάποιος θα φιλάει
τσίλιες.....θα βρίσκουμε τσιγάρα στη μαύρη αγορά....
.................................................................................



:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

melenia
01/02/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:smokin: :smokin: :smokin:

:a47: :a47: :a47:

:uplate: :uplate: :uplate:


κάπνισε όσο προλαβαίνεις.......

:smokin: :smokin: :smokin:


ας ανάψουμε ένα τσιγάρο επι τη ευκαιρία...

Nostra
01/02/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεεεε πες ρε μ@λάκα (και πίνω πολλούς...) !!! :confused:


δε μας χέζεις ρε Νταράλα... :D :D :D



:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
01/02/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από melenia
θα καπνίζουμε σε καταγώγια και κάποιος θα φιλάει
τσίλιες.....

Γιατί, τώρα τι διαφορετικο κάνουμε ??? :look:

sniper
01/02/2007, 12:08
Εδώ είναι Ελλάδα...

Τίποτα δεν κρατάει για πολύ.... Σαν την καλή ασφαλτο...

Nostra
01/02/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί, τώρα τι διαφορετικο κάνουμε ??? :look:


για τσιγάρα περιπτέρων μιλάμε ρε αχαΐρευτε... όχι για τη ρίγανη των χωμάτινων....



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ZETARAS
01/02/2007, 12:10
Πολύ λαλάκες τελικά αυτοί οι ευρωπαίοι!!! Ήμουν στην Ιταλία πριν από μια εβδομάδα και η απαγόρευση του τσιγάρου είναι για να σε πιάνουν τα γέλια και να σου σπάνε τα νεύρα!!! Δεν καπνίζουν πουθενά μόνο σε εξωτερικού χώρους και γι' αυτό όλοι είναι στον δρόμο με ένα τσιγάρο στο χέρι + ότι η γόπα στους δρόμους πάει σύννεφο!!! Άσε στα κλαμπ που βλέπεις το κλαμπ μέσα άδειο και όλοι είναι απ΄έξω με το ποτό στο χέρι μέσα στο κρύο και καπνίζουν!! Μιλάμε για γελοιότητες και κοινωνικό ρατσισμό!!! Αν θέλουν ας διαμορφώσουν το νόμο για μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών να δούμε τα μαγαζιά μη καπνιστών πόσο θα μείνουν ανοιχτά!!!

:D :D

zephyr1
01/02/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
για τσιγάρα περιπτέρων μιλάμε ρε αχαΐρευτε... όχι για τη ρίγανη των χωμάτινων....



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol:

Μηπως να παρω κανα χωματινο?:look:

:lol: :lol: :lol:

alex14
01/02/2007, 12:16
Να ανοιξουν καφετεριες,εστιατορια ΜΟΝΟ για καπνιστες. Να παρουν ειδικη αδεια, να βαλουν και το σχετικο σηματακι στην πορτα " FOR SMOKERS ONLY" και λυθηκε το προβλημα.:evil:

:smokin:

edit : μη μου πειτε οτι θα απαγορεψουν την εισοδο στους μη καπνιζοντες



:smokin:

Xrider
01/02/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZETARAS
Πολύ λαλάκες τελικά αυτοί οι ευρωπαίοι!!! Ήμουν στην Ιταλία πριν από μια εβδομάδα και η απαγόρευση του τσιγάρου είναι για να σε πιάνουν τα γέλια και να σου σπάνε τα νεύρα!!! Δεν καπνίζουν πουθενά μόνο σε εξωτερικού χώρους και γι' αυτό όλοι είναι στον δρόμο με ένα τσιγάρο στο χέρι + ότι η γόπα στους δρόμους πάει σύννεφο!!! Άσε στα κλαμπ που βλέπεις το κλαμπ μέσα άδειο και όλοι είναι απ΄έξω με το ποτό στο χέρι μέσα στο κρύο και καπνίζουν!! Μιλάμε για γελοιότητες και κοινωνικό ρατσισμό!!! Αν θέλουν ας διαμορφώσουν το νόμο για μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών να δούμε τα μαγαζιά μη καπνιστών πόσο θα μείνουν ανοιχτά!!!

:D :D
εννοεις ετσι?
ειχε -2


76555

OldMan
01/02/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
για τσιγάρα περιπτέρων μιλάμε ρε αχαΐρευτε...

Και γω γι αυτά μιλάω ρε λαλάκη...!!

(στου Στέλιου του Αμάνικου που τυχαίνει να παίζουμε κανα χαρακιράκι ή κανένα κούκο μονό α βολοντέ και 2ο υπόγειο είναι και δεν δουλεύει ο εξαερισμός - όπως σε κάθε σωστό μαγαζί, εξάλλου...) :wave2:

Υ.Γ.
Τσιλιαδόρος είναι συνήθως ο Μπάμπης ο Πετούγιας (αλλά καμιά φορά σκάει μύτη και η Ντίνα η Χλεπού...)

Xrider
01/02/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γω γι αυτά μιλάω ρε λαλάκη...!!

(στου Στέλιου του Αμάνικου που τυχαίνει να παίζουμε κανα χαρακιράκι ή κανένα κούκο μονό α βολοντέ και 2ο υπόγειο είναι και δεν δουλεύει ο εξαερισμός - όπως σε κάθε σωστό μαγαζί, εξάλλου...) :wave2:

Υ.Γ.
Τσιλιαδόρος είναι συνήθως ο Μπάμπης ο Πετούγιας (αλλά καμιά φορά σκάει μύτη και η Ντίνα η Χλεπού...)

Ο Μακης ο Σουγιας τι εγινε?

ZETARAS
01/02/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
εννοεις ετσι?
ειχε -2

Ακριβώς έτσι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αλλά με πολύ περισσότερο κόσμο όχι τρεις και ο κούκος!!!

makis206
01/02/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:lol: :lol: :lol:
Μηπως να παρω κανα χωματινο?:look:
:lol: :lol: :lol:

Μην ξεχάσεις το κλαδευτήρι στην εργαλειοθήκη :look:

:lol: :rotflmao: :lol:

b_bong12
01/02/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZETARAS
Πολύ λαλάκες τελικά αυτοί οι ευρωπαίοι!!! Ήμουν στην Ιταλία πριν από μια εβδομάδα και η απαγόρευση του τσιγάρου είναι για να σε πιάνουν τα γέλια και να σου σπάνε τα νεύρα!!! Δεν καπνίζουν πουθενά μόνο σε εξωτερικού χώρους και γι' αυτό όλοι είναι στον δρόμο με ένα τσιγάρο στο χέρι + ότι η γόπα στους δρόμους πάει σύννεφο!!! Άσε στα κλαμπ που βλέπεις το κλαμπ μέσα άδειο και όλοι είναι απ΄έξω με το ποτό στο χέρι μέσα στο κρύο και καπνίζουν!! Μιλάμε για γελοιότητες και κοινωνικό ρατσισμό!!! Αν θέλουν ας διαμορφώσουν το νόμο για μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών να δούμε τα μαγαζιά μη καπνιστών πόσο θα μείνουν ανοιχτά!!!

:D :D

+10000000000

Εφαγα και εγω την ιδια φρικη.
Ελεεινοι

Βεβαια πρεπει να καπνισα λιγοτερο απ'οτι θα καπνιζα αν αφηνανε και μεσα σε μπαρ και κλαμπ

OldMan
01/02/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ο Μακης ο Σουγιας τι εγινε?

Θεός σχωρέστον...

(πήγε από το πολύ κάπνισμα...) :sad:

maintenance
01/02/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
+10000000000

Εφαγα και εγω την ιδια φρικη.
Ελεεινοι

Βεβαια πρεπει να καπνισα λιγοτερο απ'οτι θα καπνιζα αν αφηνανε και μεσα σε μπαρ και κλαμπ


που να δείς σε άαααααααλλη χώρα, ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους, να οριοθετείται το πεζοδρόμιο για τους καπνίζοντες.

φρικτότατη φρίκη.:eek: :eek: :eek:

H.A.Balafoutre
01/02/2007, 13:50
Μια χαρά. Δεν με χαλάει καθόλου να μην καπνίζω κι ας είμαι καπνιστής.

LINA
01/02/2007, 13:51
NO :smokin: PLEASE


:a18: :a25: :a18:


τωρα που το κοψα δε με χαλαει καθολου :D

Lupo
01/02/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ο Μακης ο Σουγιας τι εγινε?

Μπάμπη δεν τον έλεγαν?

:smokin: :smokin: :smokin:

zolotas
01/02/2007, 16:21
ευκαιρια ρε φουγαρα να το κοψετε το ρημαδι


76572

675
01/02/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Η απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους...δλδ και καφετεριες..
Εδω εγινε πριν δυο χρονια....αν γινει πραγματικοτητα "θα τα δειτε ολα"...
Δικαιολογιες οτι δεν θα γινει δεν πιανουν γιατι τα προστιμα ειναι τεραστια και τα πληρωνει ο καταστηματαρχης..του κλεινουν ακομα και το μαγαζι.....

απο ΕΡΤ

Άλλη μια χώρα προστίθεται στη λίστα της καπνοαπαγόρευσης. Στη Γαλλία από σήμερα ισχύει η απαγόρευση του καπνίσματος σε επιχειρήσεις, σε εμπορικά και αθλητικά κέντρα, σε νοσοκομεία, αεροδρόμια και μέσα μαζικής μεταφοράς. Οι καπνιστές και οι τουρίστες της χώρας θα περάσουν ακόμη πιο δύσκολες ώρες, σε ένα χρόνο ακριβώς, το κάπνισμα θα απαγορεύεται και σε όλους τους δημόσιους χώρους, στους οποίους περιλαμβάνονται τα εστιατόρια και τα καφέ. Η εκστρατεία κατά του καπνίσματος έχει γίνει "σημαία" της Ευρωπαϊκής Ενωσης και μία – μία χώρα καθιερώνει νέους κανονισμούς απαγόρευσης του καπνίσματος στους κοινόχρηστους χώρους.

μονο καλο θα εχει να κανει σε ολους πιστευω...
πολυ μ αρεσει!

ειδικα για την καπνα που βρομιζε τα ρουχα μου τοσα χρονια!:mad:

:wave2:

Λεωνίδας
01/02/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
μονο καλο θα εχει να κανει σε ολους πιστευω...
πολυ μ αρεσει!

ειδικα για την καπνα που βρομιζε τα ρουχα μου τοσα χρονια!:mad:

:wave2: +1000 :D :D :D

τουλάχιστον στη δουλειά δεν καπνίζει κανείς... πάλι καλά :rolleyes:

Krokodilos001
01/02/2007, 21:13
:a25: :a25: :a25: :a25: :a25:
:a18: :a18: :a18: :a18: :a18:

ernti
01/02/2007, 21:28
Καλααα!! Εδω ειναι ελλαδα,κι οπως πηγε στο διαολο το προηγουμενο μετρο με το διαχωρισμο στους δημοσιους χωρους,ετσι θα παει και το καινουριο,ΑΝ ποτε τολμησει κανεις να το εξαγγειλει!Ειχα τον πατερα μου στον Ευαγγελισμο τοτε που ηταν ακομα φρεσκο το προηγουμενο με το καπνισμα στους δημοσιους χωρους και το καπνισμα πηγαινε συννεφο!!

el_hymador
01/02/2007, 22:04
ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...Θα ηθελα να εβλεπα(αν μπορουσα απο τον καπνο...) τα μουτρα κανενος Ευρωπαιου επιτροπου , οταν θα μπουκαρει για ελεγχο σε καφετερια / club σε κανα εξαμηνο .....

Αληθεια ποιες θυματε την κοινοτικη οδηγια σχετικα με την απαγορευση του κοκορετσιου??
Αν παει κανεις απο Σταματα , Βλαχικα ΣΚ θα διαπιστωσει την πληρη εφαρμογη της.... :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


Του Ελληνα ο τραχηλος ζυγο δεν υπομενει....:D

EVI
01/02/2007, 23:55
και για καθηστε λιγο


οδηγα με κρανος (αν και χωρις ειναι απολαυση και μην μου λετε μαλακιες ειδικα οταν πας αργα αργα μια ηλιουλουστη μερα -και το λεω εγω που ΠΑΝΤΑ φοραω κρανος και ΠΑΝτα λεω σε αλλους να φωρεσουν)(αλλο τι ειναι σωστο και αλλο τι ειναι ωραιο)


καντε σεξ με προφυλακτικο (μην μου λετε μαλακιες πιο ωραια ειναι χωρις αλλα δε το κανουμε)

μην καπνιζετε (ε καλα ΕΓΩ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ )

Μην τρεχεις

μην πινεις

μην τρως πολυ

μην ξενυχτας

μην φωναζεις θα κλεισει ο λαιμος σου


μην μπλεξεις με κακες παρεες


μην τσακωνεσε

μην ντυνεσε ελαφρια θα κρυωσεις

μην βριζεις






















ΧΕΣΤΕ ΜΕ



οτι θελω θα κανω


αι στιχτιρ πια





:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

fantacid
02/02/2007, 01:03
ρε παιδια δεν υπαρχει ηδη νομος που επιβαλει την υπαρξη χωρου για "μη καπνιζοντες"??

ναι ειναι εκεινο το σηματακι που βλεπετε σε 2 τραπεζακια σε καθε καφετερια κ ρεστωραν ΔΙΠΛΑ απο το τασακι!!!
ολες οι επιχειρησεις υγειονομικου ενδιαφεροντος υποχρεουνται να εχουν ενα χωρο διαμορφωμενο για "μη καπνιστες" αλλα οι περισσοτερες (αν οχι ολες) εχουν ενα δυο τραπεζακια στη γωνια/διπλα απο τη τουαλετα/πισω στο κηπο/πανω στο παταρι ενα τετοιο σηματακι για να καλυπτονται απο το νομο

βρειτε μου εναν υγειονομο που να μη ΝΤΡΑΠΕΙ να κανει ελεγχο για την τηρηση αυτου του νομου!

εδω στα νοσοκομεια που εκτος του νομου ειναι κ στη διακριτικη ευαισθισια του καθενος να μη καπνισει κ βλεπεις στους διαδρομου γιατρους κ νοσηλευτες να κανουν ενα τσιγαρακι στα μουλωχτα!!!

dodos_1
02/02/2007, 08:56
ολοι ραντεβου στον Αλεξιου...για τσιγαρο οχι για λουκουμαδες!:smokin: :smokin: :smokin:

ΜΟΖΑΡΤ
02/02/2007, 09:38
για μενα το τσιγαρο του αλλου στην μαπα μου ειναι οπως η κλανια μου στην δικη του.
οταν σταματησετε να καπνιζετε θα σταματησω να κλανω:rotflmao:

ernti
02/02/2007, 10:01
Πρρρρρρρρρ!!!

VegasKitty
02/02/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
και για καθηστε λιγο

οδηγα με κρανος (αν και χωρις ειναι απολαυση και μην μου λετε μαλακιες ειδικα οταν πας αργα αργα μια ηλιουλουστη μερα -και το λεω εγω που ΠΑΝΤΑ φοραω κρανος και ΠΑΝτα λεω σε αλλους να φωρεσουν)(αλλο τι ειναι σωστο και αλλο τι ειναι ωραιο)

καντε σεξ με προφυλακτικο (μην μου λετε μαλακιες πιο ωραια ειναι χωρις αλλα δε το κανουμε)

μην καπνιζετε (ε καλα ΕΓΩ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ )

Μην τρεχεις

μην πινεις

μην τρως πολυ

μην ξενυχτας

μην φωναζεις θα κλεισει ο λαιμος σου

μην μπλεξεις με κακες παρεες

μην τσακωνεσe

μην ντυνεσε ελαφρια θα κρυωσεις

μην βριζεις

ΧΕΣΤΕ ΜΕ

οτι θελω θα κανω

αι στιχτιρ πια

:smokin: :smokin: :smokin:

:a23: :a25: :a23:

Πες τα βρε κοπελα μου!!!

Μια ζωη να μας λενε ολοι τι να κανουμε και να μη κανουμε!!!!

Και οχι τπτ αλλο, αλλα αν μπορουσαμε να δουμε πισω απο τη
"σκηνη" θα βλεπαμε οτι ολοι αυτοι οι δηθεν και θελουμε το καλο
ολων, κτλ, κτλ, καθοντε και καπνιζουν τα πουρα τους και κανουν
ολα αυτα τα οποια ειναι εναντια (και καλα) :rolleyes:

ΜΟΖΑΡΤ
02/02/2007, 10:26
παντως σοβαρα για εμας που δεν καπνιζουμε δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ενοχλητικο ειναι.
ειχα ταξιδεψει καποτε με τον καρβουνιαρη και ημουν στο τελευταιο βαγονι που επιτεποταν το καπνισμα:uplate:
σκαγανε μυτη και απο αλλα βαγονια για να καπνισουν.κοντεψα να πεθανω.δεν εβλεπε ο ενας τον αλλον.
και η κοπελα μου καπνιζει αλλα παντα σε ανοιχτους χωρους.
τελος παντων δεν θελω να φανω κομπλεξικος αλλα δυστυχως η ελευθερια σας σταματει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.αν λοιπον σαν απογορεψουν το καπνισμα,να ξερετε οτι εσεις πολυ πιο πριν μας εχετε απαγορεψει τον καθαρο αερα σε κλειστους τουλαχιστον χωρους

Xrider
02/02/2007, 10:29
Η απαγορευση του καπνισματος σε νοσοκομεια κ.α ευαισθητους χωρους με βρισκει συμφωνω.
ΟΜΩΣ....
Εδω δεν μιλαμε για κοκορετσια..
Ο νομος εδω ειναι ως εξης..Αν καποιος κανει οτι αναβει τσιγαρο στο μαγαζι σου του λες οτι,απαγορευεται..αν δεν πεις τιποτα και περασει ο πολισμαν ακομα και της δημοτικης αστυνομιας η καποιος που δεν καπνιζει ρηξει ενα τηλεφωνακι με το κινητο του στην αστυνομια..οι συνεπειες ειναι
1.Στην καλητερη ενα προστιμο 10/20000€
2.Στην χειροτερη σου κλεινουν το μαγαζι για ενα μηνα + το προστιμο και αν επαναληφθει σου αφαιρουν εντελως την αδεια.
Πες μου τωρα εναν Ελληνα που θα δικυνδυνεψει για ενα τσιγαρο ολα αυτα:rolleyes:

ΟΜΩΣ....το καπνισμα ειναι μονο η αρχη...
Στην αλλη χωρα που ειπε καποιος συμφορουμιτης οτι απαγορευεται παντου,αν πιεεις ενα δυο ποτηρακια και γινεις ελαφρως γκολ σε χαρακτηρηζουν αλκοολικο,σε στελνουν για αποτοξινωση και στον φακελο σου ακομα και στην δουλεια συν ολα τα αλλα φαινεσε και για αλκοολικος...
Ολα αυτα εχουν μια βαθυτερη ριζα..που βασιζεται στην καταργηση της διαφορετικοτητας του ατομου...
Ειναι ενας αμεσως τροπος κοπαδοποιησης και ελενχου ολων...
Κατι που ισως δεν εχετε σκεφτει...Οταν αγοραζεις απο τα μεγαλα Υπερκαταστηματα,βοηθας να κλεισουν τα μικρα,αυτο με την σειρα του φερνει ενα μονοπωλιο που μεσα σε λιγα χρονια εισαι αναγκασμενος να καταναλωνεις θελλωντας και μη αυτο που σου δινουν και οχι αυτο που θελλεις.
π.χ
Εγω γουσταρω να μασαω
ΤΣΙΧΛΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ
....δεν υπαρχουν πια ,γιατι καποιος αποφασισε οτι κανουν κακο στα δοντια μου και πλεον οτι υπαρχει ειναι με XILITOLO το οποιο δεν χαλαει τα δοντια αλλα απλα ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ..
Ρωταω εγω τωρα τι προβλημα εχει ο οποιοσδηποτε με τα δικα μου δοντια...δικα μου ειναι οτι θελω τα κανω η μηπως οχι?
Θα μπορουσα να γραψω σελλιδες με αλλα παραδειγματα αλλα πιστευω οτι ολοι λιγο πολυ εχοθμε καταλαβει τι παιχνιδι παιζεται.
Ζητω η νεα ταξη!!!

KaterinaX
02/02/2007, 10:42
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αφαιρεσω απο καποιον ενα δικαιωμα του, στη ζωη ΤΟΥ, για να ικανοποιησω, απλα, ενα δικο μου.....

Η ελευθερια του ενος, σταματα εκει που αρχιζει, η ελευθερια του αλλου!!

Στους δικους ΜΟΥ χωρους ( γραφειο,αυτοκ., κρεβ/ρα κλπ) μπορω να απαγορευω η να επιτρεπω ο,τι θελω...

Σε κοινοχρηστους ομως χωρους , οφειλω να σεβομαι κ τις ελευθεριες των αλλων...

ΔΕΝ μου αρεσει καθολου η εικονα των ανθρωπων-μιασματα, εξοριστοι απο τα κτιρια ακομα των εταιρειων που εργαζονται, απλα κ μονον επειδη θελουν να καπνισουν ενα τσιγαρο...

xastoukopsaro
02/02/2007, 11:06
εδω στην ιταλια εδω και δυο τρια χρονια απαγορευεται το καπνισμα παντου....
προσοχη ομως.... αν μια καφετερια θελει να εχει χωρο καπνισματος πρεπει αυτοσ να ειναι με το απαραιτητο συστημα εξααιρισμου που πολους καταστηματαρχες δεν τους συμφερει. Για 50τμ χωρου κανει περιπου 10.000!!! Επεισης ο χωρος των μη καπνιζοντων πρεπει να ειναι τουλαχιστον το 51% του ολου χωρου....:confused: :confused:
στην ελλαδα πιστευεται οτι δεν θα τους συμφερει να κανουν χωρο καπνιστων??

Στην αρχη στραβωσαμε πολυ εντονα με αυτο το μετρο αλλα σιγα σιγα συνηθιζεις....
και μην μου πει κανεις για κρυο κλπ κλπ γιατι οπως ελεγε και ενας φιλος παραπανω εχει τυχει και με - 5 να ειμαστε εξω για ενα τσιγαρακι...:smokin:
καποιος θα σκεφτει... σιγα εγω θα το σκασω και τι θα μου κανουν....
τα προστημα ξεκινανε απο 25 ευρω και μπορουν να φτασουν 250 αν ειναι σε παρουσια παιδιων γυναικας εγκυος κλπ κλπ.... και ο καταστηματαρχης ειναι υποχρεομενος να καλεσει τις αρχες γαιτι αν κατσει καμοια στραβη και παρει καποιος τηλ η τυχει να γινει ελεγχος μπορει να παει μεχρι και 6 μηνες κλεισιμο.....:eek: :eek:


Στην ελλαδα βεβαια ειναι το αλλο απαραδεκτο..... σε ενα μεγαλο ποσοστο υπηρεσιες - τραπεζες - μαγαζια καπνιζουν και μπαινεις μεσα και η ατμοσφαιρα ειναι βαρια...
Το πλεον απαραδεκτο κατα την γνωμην μου ειναι να καπνιζουν σε φαρμακειο... εκει μεσα μπαινουν αρρωστοι με ασμα γριες γιαγιαδες κλπ κλπ και να εισαι με το τσιγαρο στο χερι........ (ειμαι καπνιστης και εγω)

το μονο στην ολη υποθεση που δεν γουσταρω ειναι Ο ΝΟΜΟΣ
αν εμενα μου ελεγε ενας μην καπνιζεις σε παρακαλω γιατι με ενοχλει θα το εσβηνα η θα απομακρυνομουν γιατι δεν θελω να ενοχλω τον διπλανο μου... αλλα να μου λενε μην καπνιζεις γιατι το λεει ο νομος.... οχι αυτο δεντο γουσταρω....


παντως μετα απο 2-3 χρονια που ζουμε με αυτο το μετρο , θα ελεγα σε πολλες περιπτωσεις ειναι σωστο..... ασε που οταν εισαι εξω απο το μαγαζι και καπνιζεις κανεις πολλες δημοσιες σχεσεις..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Xrider
02/02/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro

παντως μετα απο 2-3 χρονια που ζουμε με αυτο το μετρο , θα ελεγα σε πολλες περιπτωσεις ειναι σωστο..... ασε που οταν εισαι εξω απο το μαγαζι και καπνιζεις κανεις πολλες δημοσιες σχεσεις..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μαλλον εισαι Νοτο και τα λες αυτα...

xastoukopsaro
02/02/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Μαλλον εισαι Νοτο και τα λες αυτα...


περουτζια..... γιατι δεν κανεις δημοσιες σχεσεις??? εγω ολο κοριστακια γνωριζω εκει εξω στο κρυο....:wave2: :wave2:

το ενα μαλιστα ηταν στην μοντζα που πηγα ταξιδακι... ασχετο που δεν την ξαναειδα.....

Xrider
02/02/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
περουτζια..... γιατι δεν κανεις δημοσιες σχεσεις??? εγω ολο κοριστακια γνωριζω εκει εξω στο κρυο....:wave2: :wave2:

το ενα μαλιστα ηταν στην μοντζα που πηγα ταξιδακι... ασχετο που δεν την ξαναειδα.....

Εισαι πιο κατω...γιατι πιο πανω...δεν....

675
02/02/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
+1000 :D :D :D

τουλάχιστον στη δουλειά δεν καπνίζει κανείς... πάλι καλά :rolleyes:

αντικαπνιστες - καπνιστες σημειωσατε 1


:a9:

:D

zireous
03/02/2007, 21:21
Εγώ πάντως το έκοψα γιατί κάπνισα αρκετά, όχι επειδή κάποιος χλεχλές σώνει και καλά το απαγόρεψε (το ήξερα από την αρχή ότι είναι μαλακία το τσιγάρο, και η υπέρμετρη αισιοδοξία μου όσον αφορά τις στατιστικές μου έλεγε ότι μάλλον δεν θα την έβγαζα καθαρή άν το συνέχιζα) -άσε που βγάζω βενζίνες για όπου γουστάρω με αυτά που περισσεύουνε τώρα. :winka:

Παλιότερα μέχρι και αεροπορική εταιρία μόνο για καπνιστές έγινε, πέρα από το πανικό, απλά σε δημόσιους κλειστούς χώρους καλό είναι να απαγορεύεται, στα πριβέ μαγαζιά μόνο για καπνιστές γιατί να μή παίζουνε; Βάλε και κάμποσα ζόρικα φιλτράκια άνθρακα στον εξαερισμό και τέλος.

Αλλά βλέπεις το απαγορεύεται δίνει και παίρνει -ίσως και επειδή απαγορευόταν το αρχίσαμε οι περισσότεροι...
:a47:

bored
03/02/2007, 21:40
εγώ, αν το απαγορέψουν, δια νόμου δηλαδή, θα αρχίσω το κάπνισμα.

έγινε το κράτος η μαμά μας.

@@ σιγά μην το απαγορέψουν... θα ξεσηκωθεί όλη η καπνοβιομηχανία τση ελλαδάρας μας