PDA

View Full Version : Τι τις ήθελα εγώ σήμερα τις καλημέρες;



Respect
01/02/2007, 19:31
Τι τις ήθελα εγώ σήμερα τις καλημέρες; (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34782/) Ψάχνομαι πάλι για Moto Guzzi..

(Πως το λέω τώρα αυτό; :look: )


76601

Respect
01/02/2007, 19:32
Το καινούριο!! 1200sport!!

Σημερινή παραλαβή!


76602

Respect
01/02/2007, 19:34
Και..


76603

Respect
01/02/2007, 19:35
..


76604

Respect
01/02/2007, 19:36
12400€ το griso
και
12500 το sport..

Respect
01/02/2007, 19:38
Πείτε καμιά γνώμη γενικώς για MotoGuzzi να μάθω..

Trickster
01/02/2007, 19:40
Sorry, αλλά δεν σας φαίνεται και εσάς εκεί που βγαίνει ο κύλινδρος οτι αν είσαι λίγο ψηλός θα σου καίει το γόνατο;;;;!! :confused: :confused:

Respect
01/02/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Sorry, αλλά δεν σας φαίνεται και εσάς εκεί που βγαίνει ο κύλινδρος οτι αν είσαι λίγο ψηλός θα σου καίει το γόνατο;;;;!! :confused: :confused: Ωπ!! Ενδιαφέρον.. αυτή είναι μία λεπτομέρεια που δεν υπολόγισα.

akamarinos
01/02/2007, 19:53
Τι ακριβως θες να ακούσεις?

Απ’ότι φανταζομαι δεν πρεπει να υπαρχει ουτε βιδα ετοιμοπαραδοτη

Μιλαμε για το υπερτατο παντρεμα
Ενας καθηγητης μου ειχε ένα δεν θυμαμαι για ποσα χρονια προσπαθουσε να το πουλησει

Γιατι θες να το αγορασεις αμα επιτρεπεται?
Για να εχεις κατι ιδιαιτερο και ψιλο-μοναδικο?

Συγνωμη αμα ημουν αποτομος αλλα αυτή πιστευω είναι η πραγματικοτητα:(

Respect
01/02/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
Τι ακριβως θες να ακούσεις?

Απ’ότι φανταζομαι δεν πρεπει να υπαρχει ουτε βιδα ετοιμοπαραδοτη

Μιλαμε για το υπερτατο παντρεμα
Ενας καθηγητης μου ειχε ένα δεν θυμαμαι για ποσα χρονια προσπαθουσε να το πουλησει

Γιατι θες να το αγορασεις αμα επιτρεπεται?
Για να εχεις κατι ιδιαιτερο και ψιλο-μοναδικο?

Συγνωμη αμα ημουν αποτομος αλλα αυτή πιστευω είναι η πραγματικοτητα:( Tο πάντρεμα είναι σε αυτά που έχω σκεφτεί από την άλλη το βρίσκω φοβερά όμορφο και όταν ανέβηκα πάνω η αίσθηση ήταν πράγματι ιδιαίτερη..
Η παραγωγή του εργοστασίου είναι αυτή τη στιγμή 17000 κομμάτια με στόχο να φτάσει τα 30000 ετησίως. Αυτό με τις βίδες μάλλον είναι μια πραματικότητα..
Απλά δε ξέρω στη πράξη πως συμπεριφέρονται αυτά τα μηχανήματα.. ζημιές, πιθανόν δύσκολα servise κλπ.

el_hymador
01/02/2007, 20:27
Φιλε αν περιμενεις γνωμες αλλων για να ψηθεις και να αγορασεις Μοτο Guzzi (η γενικα σαν Guzzi μηχανες) αστο....η σου αρεσουν και τις αγοραζεις η ψαχνεις για οτιδηποτε αλλο.

Αυτα για τις βιδες , την αξιοπιστια , την αξια μεταπωλησης (και την προοπτικη της...) τα ακουω βερεσε....

Εχω υπαρξει κατοχος δυο αντιεμπορικων (''ταφων'' τις λενε οι κακοβουλοι) μοτοσυκλετων οι οποιες μπορει να μου προκαλεσαν χασουρα σε χρημα , αλλα γουσταρα καθε λεπτο επανω τους.

Με ορθολογιστικα κριτηρια δεν προκειτε να βρεις ακρη....αν τα εξεταζαμε ολα ετσι θα οδηγουσαμε τουτου....:wave2:

Respect
01/02/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Φιλε αν περιμενεις γνωμες αλλων για να ψηθεις και να αγορασεις Μοτο Guzzi (η γενικα σαν Guzzi μηχανες) αστο....η σου αρεσουν και τις αγοραζεις η ψαχνεις για οτιδηποτε αλλο.

Αυτα για τις βιδες , την αξιοπιστια , την αξια μεταπωλησης (και την προοπτικη της...) τα ακουω βερεσε....

Εχω υπαρξει κατοχος δυο αντιεμπορικων (''ταφων'' τις λενε οι κακοβουλοι) μοτοσυκλετων οι οποιες μπορει να μου προκαλεσαν χασουρα σε χρημα , αλλα γουσταρα καθε λεπτο επανω τους.

Με ορθολογιστικα κριτηρια δεν προκειτε να βρεις ακρη....αν τα εξεταζαμε ολα ετσι θα οδηγουσαμε τουτου....:wave2: Σωστά όλα αυτά.. συμφωνώ και επαυξάνω αλλά να μη γνωρίζω 5 πράγματα..πριν τη "κάνω
εάν τη "κάνω";
Εν τοιαύτη περιπτώσει, είναι εύκολο να τη φτιάξει ο μάστορας (αν υπάρχει) άμα χαλάσει ή τα γαμοσταυρίδια θα πάνε σύνεφο;.. διότι κανείς δε θα ξέρει όπως με τα dukati..

el_hymador
01/02/2007, 21:46
Νομιζω οτι πλεον γινεται μια σοβαρη προσπαθεια για αντιπροσωπευση των guzzi στην Ελλαδα...αυτο σημαινει εγγυηση και εξουσιοδοτημενο service....για οτιδηποτε αλλο υπαρχουν δυο - τρεις κατοχοι guzzi εδω μεσα που μπορουν να σε ενημερωσουν εκτενεστερα.

α δες και τα πμ σου....

makis206
02/02/2007, 07:48
Στις αγγελίες είδα αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34710), ρίξε της μια ματιά, είναι κουκλάρα !

Μπορείς να στείλεις κι ένα πμ στον ιδιοκτήτη της για περισσότερες πληροφορίες όσο αναφορά τη συμβίωση με μια Guzzi στην Ελλάδα.:winka:

:beer: :beer:

Respect
02/02/2007, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Νομιζω οτι πλεον γινεται μια σοβαρη προσπαθεια για αντιπροσωπευση των guzzi στην Ελλαδα...αυτο σημαινει εγγυηση και εξουσιοδοτημενο service....για οτιδηποτε αλλο υπαρχουν δυο - τρεις κατοχοι guzzi εδω μεσα που μπορουν να σε ενημερωσουν εκτενεστερα.

α δες και τα πμ σου.... Η αλήθεια είναι πάντως πως και ο Παπανικολάου στη Πάτρα κάπως έτσι μου το παρουσίασε..

Respect
02/02/2007, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στις αγγελίες είδα αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34710), ρίξε της μια ματιά, είναι κουκλάρα !

Μπορείς να στείλεις κι ένα πμ στον ιδιοκτήτη της για περισσότερες πληροφορίες όσο αναφορά τη συμβίωση με μια Guzzi στην Ελλάδα.:winka:

:beer: :beer: Μakis206 tnks!!
Όμως ενδιαφέρομαι μόνο για το griso (τουλάχιστον για την ώρα) και χωρίς παράλληλα να έχω καταλήξει στο αν θα προχωρήσω σε αγορά!!
Είναι αυτό που λέμε ό,τι με "τρώει ο κώλος μου"... :lol: :lol:

makis206
02/02/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μakis206 tnks!!
Όμως ενδιαφέρομαι μόνο για το griso (τουλάχιστον για την ώρα) και χωρίς παράλληλα να έχω καταλήξει στο αν θα προχωρήσω σε αγορά!!
Είναι αυτό που λέμε ό,τι με "τρώει ο κώλος μου"... :lol: :lol:

Καταλαβαίνω απόλυτα, βλέπεις μια νύφη σωστός κορίτσαρος, μοντέλο και Θεά αλλά δυσκολο-ακριβο-συντήρητη (τουλάχιστον μέχρι να πειστείς για το αντίθετο) και σκέφτεσαι:

"Να την πάρω τη ρουφιάνα ; Να την έχω να την καμαρώνω, να της κάνω τα γούστα και χαλάλι της όλο μου το είναι ;"

Το σκέφτεσαι και διστάζεις. Απ'την άλλη πάλι την κοιτάς και λιώνεις..

Η ζωή μας όμως είναι μίαααα..:a13: :lol:

Με το καλό σ'ότι κι αν αποφασίσεις !:beer: :beer:

gian_nykt
02/02/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Το καινούριο!! 1200sport!!

Σημερινή παραλαβή!


θα σου έλεγα ενα απο τα 2 που εχεις σε αυτην την φωτό!
Εχω οδηγήσει την Breva, η οποία μοιάζει ΠΑΡΑ πολύ με BMW R1100-1150R σε χαρακτηριστικά (δούλεμα, μίζα, κιβώτιο, άξονα, μούρη), όπως και το Grisso το οποίο μου φάνηκε λιγότερο άνετο και λίγο στενόμακρο με μόνη λεπτομέρια να μου αρέσει το USD πειρούνι του, οπότε και πιο σωστή επιλογή μου φάνηκε η Breva!
To Sport φαίνεται πολύ ενδιαφέρον........εχει και look cafe racer και ειναι πιο μοναδικό!
Αν θέλεις λοιπόν σπορτίφ δες το Sport καλύτερα κι αν θέλεις άνεση την Breva. Υπάρχει βέβαια και η τουριστική εκδοχή αλλά......απ'ότι κατάλαβα δεν σε κόβω.....οπότε μένω στην παραπάνω άποψη σε οτι αφορά την MotoGuzzi.

griso850
02/02/2007, 09:34
το μηχανακι ειναι μοναδικο και ανεπαναληπτω και οταν το μαθεισ κιολας δεν πεζεται ειδικα το 1200 το καινουργιο ειναι και μαμω εχει μια σουπερσπορ διαθεση με κλασικη πινελια και οσο για την ζεστη ειναι υπαρκτη αλλα και ολες οι μηχανες παραγουν θερμοτητα απο το μοτερ και ενα ειχε δωσει ενα χτ επειδει τα ποδια του ζεστενωταν δεν νομιζω πως ειναι λογος να μην παρεις αυτην την μηχανη οσο για το σερβις δεν υπαρχει καμια απολητως δυσκολια πιστεψεμε εαν το πηγαινεις σε εξουσιοδωτημενο καταστημα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και το griso απευθηνεται κιολας σε οδηγους με σχετικο ψηλω αναστημα για τον λογο οτι ειναι λιγο μακρια το τιμονη η μηχανη λεμε ειναι απιστευτη την ερωτευεσε λεμεεεεεεεεεεεεε:wave2: :wave2:

Alki_Viades
02/02/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Sorry, αλλά δεν σας φαίνεται και εσάς εκεί που βγαίνει ο κύλινδρος οτι αν είσαι λίγο ψηλός θα σου καίει το γόνατο;;;;!! :confused: :confused:

Περισυ στην εκθεση μοτοσυκλετας ειχα οδηγησει την Breva 1100 και οντως τα γονατα μου εβρισκαν στους κυλινδρους! (ειμαι 1,83). Δεν ξερω τι παιζει στην griso αλλα προσεξε το.

Κατα τ'αλλα μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις...

Vstrommer71
02/02/2007, 09:43
Παντως εγκυκλοπαιδικα,τωρα τελευταια οι Guzzαιοι βγαζουν πολυ ομορφα μηχανακια.Σαν στυλ και βαψιμο το Sport ειναι απιστευτο.Πανεμορφο μηχανακι

atom_smasher
02/02/2007, 11:51
an eixa ta lefta guzzi tha pairna.
breva750 omws.

OldMan
02/02/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από griso850
το μηχανακι ειναι μοναδικο και ανεπαναληπτω και οταν το μαθεισ κιολας δεν πεζεται ειδικα το 1200 το καινουργιο ειναι και μαμω εχει μια σουπερσπορ διαθεση με κλασικη πινελια και οσο για την ζεστη ειναι υπαρκτη αλλα και ολες οι μηχανες παραγουν θερμοτητα απο το μοτερ και ενα ειχε δωσει ενα χτ επειδει τα ποδια του ζεστενωταν δεν νομιζω πως ειναι λογος να μην παρεις αυτην την μηχανη οσο για το σερβις δεν υπαρχει καμια απολητως δυσκολια πιστεψεμε εαν το πηγαινεις σε εξουσιοδωτημενο καταστημα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και το griso απευθηνεται κιολας σε οδηγους με σχετικο ψηλω αναστημα για τον λογο οτι ειναι λιγο μακρια το τιμονη η μηχανη λεμε ειναι απιστευτη την ερωτευεσε λεμεεεεεεεεεεεεε:wave2: :wave2:
Πάρε καμιά ανάσα, γιατί θα γίνεις σαν μπαρμπούνι που δεν μπορεί να κλάσει ...!!!:wave2:

Respect
02/02/2007, 14:15
:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

gixxerpap
02/02/2007, 14:27
ρε οταν γουσταρετε μια μηχανη, την αγοραζετε κατευθειαν χωρις δευτερη σκεψη ( εαν την αντεχετε οικονομικα εννοειται) και απολαυστε καθε λεπτο μαζι της!!!

μεχρι να τα βαλουμε κατω, να κανουμε τις χρηματοοικονομικες αναλυσεις, να παρουμε τις γνωμες γνωστων και φιλων κτλ κτλ, παει ο ενθουσιασμος, περασε!!!

ο αυθορμητισμος σε κατι τετοιες στιγμες, ειναι που θα σου μεινει αξεχαστος για μια ζωη!!!

πηγαινε αυριο πρωι-πρωι, καβαλα την και φυγε! εγω σου λεω απο τωρα καλοριζικη και καλα χιλιομετρα!!!!

hidefnick
02/02/2007, 14:37
Οι βίδες υπάρχουν όλες, και είναι και ΦΤΗΝΕΣ. Αλλά δεν χρειάζοντε και συχνά γιατί ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ.

Οσο για μαστρομήτσους, επιλέγεις και πας. Στα εξουσιοδοτημένα της Piaggio πάντως τα φτιάχνουν μια χαρά.

Τώρα το πάντρεμα είναι ένα πραγματκό θέμα, για αυτό μόνο αν πραγματικά κατασταλάξεις σε αυτό πάρτο. Αν και τελικά δύσκολα θα βρείς κάτι να το αλλάξεις.

Γαιδαράκος
02/02/2007, 15:50
Παλιός κατοχος monza ειχα κάνει γυρω στα 50000 χλμ μαζί της μέχρι που την έδωσα πριν 10 χρόνια καμία σχεση η ποιότητα των τότε με τα σημερινά αλλά ισως να ρωτήσεις και κατόχους μπρεβα για τα ηλεκτρικά και μόνο. Από την παρέα των γκουτσι του 90 έχουν μείνει
3 φιλοι με λεμαν τα οποία έχουν παντρευτεί και δεν τα αλλάζουν με τίποτα.

Να ξέρεις ότι θα έχεις διαρροές λαδιού ( περισσότερο θα τις έλεγα δάκρισμα ) επίσης συχνή αλλαγή ( 3ετία ) στις τσιμούχες άξονα & κιβωτίου.

Γούσταρα πολύ το Griso έκανα μια βόλτα μαζί του γύρω στα 150 χλμ δυστυχώς όντας 1.92, βρίσκουν τα γονατά μου ( το δεξί πρωτα γιατί είναι πιο πίσω ο αντιστοιχος κυλινδρος ) οπότε
και δεν το αγόρασα

Φανταστική ποιότητα παντού , μόνο πρόσεξε την εξάτμιση που για φέτος την έχουν ασκημισει,
επίσης τα φώτα του ήταν ασθενικά αλλά αυτό ήταν το μόνο που βρηκα σαν ελάτωμα ( πέρα απο τα αυτονόητα σαν γυμνο μηχανάκι ) παραδοσιακά οδηγάς με μια πάνω και αφήνεις να ανεβάζει στροφες

Σε γαλάζιο ήταν πανέμορφη.

Καλές βόλτες !

hidefnick
02/02/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γαιδαράκος
Παλιός κατοχος monza ειχα κάνει γυρω στα 50000 χλμ μαζί της μέχρι που την έδωσα πριν 10 χρόνια καμία σχεση η ποιότητα των τότε με τα σημερινά αλλά ισως να ρωτήσεις και κατόχους μπρεβα για τα ηλεκτρικά και μόνο. Από την παρέα των γκουτσι του 90 έχουν μείνει
3 φιλοι με λεμαν τα οποία έχουν παντρευτεί και δεν τα αλλάζουν με τίποτα.

Να ξέρεις ότι θα έχεις διαρροές λαδιού ( περισσότερο θα τις έλεγα δάκρισμα ) επίσης συχνή αλλαγή ( 3ετία ) στις τσιμούχες άξονα & κιβωτίου.
Καλές βόλτες !

Στον ένα χρόνο, και 10.000 χμ έχω αλλάξει 2 φορές τη λάμπα του φρένου, μάλον λόγω του ότι βαριέμε να ρυθμίσω το λεβιέ. Κανένα άλλο πρόβλημα. Διαρροές καθόλου, με εξαίρεση μια άχνα στο διαφορικό (το καλοκαίρι) αλλά τίποτα άλλο.

griso850
02/02/2007, 17:50
griso

griso850
02/02/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από griso850
griso


76699

tsoukas77
02/02/2007, 17:55
Σιγα την εταιρια...Χθεσινη στον χωρο...

griso850
02/02/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Σιγα την εταιρια...Χθεσινη στον χωρο...

ουτος η αλλιως η πιο παλαια στον χωρο ειναι η moto guzzi και οχι η ducati παντως αυτο ειναι το μονο σιγουρο

tsoukas77
02/02/2007, 19:35
Σαφεστατα το σχολιο μου ηταν χιουμοριστικο,για οσους δεν το αντεληφθησαν...

akamarinos
02/02/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από griso850
griso

:a23: πανεμορφο:a23:

hdbiker
03/02/2007, 03:40
Απο τις πιο ομορφες συγχρονες Moto Guzzi!!!!:beer:

Respect
03/02/2007, 05:34
Άλλες 2 για πόρωση..

(άντε να δούμε τι θα γίνει)


76743

Respect
03/02/2007, 05:37
2


76744

Respect
03/02/2007, 06:02
Δυστυχώς όμως.. αυτό εδώ τελικά είναι που θα με κάνει να πω το όχι... (@#@@!!!)


76745

griso850
03/02/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δυστυχώς όμως.. αυτό εδώ τελικά είναι που θα με κάνει να πω το όχι... (@#@@!!!)

AYTO EDO OMOS THA SE KANEI NA PIS NAI:wave2: :wave2:


76750

griso850
03/02/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από griso850
AYTO EDO OMOS THA SE KANEI NA PIS NAI:wave2: :wave2:


76752

Tropeas
03/02/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Φιλε αν περιμενεις γνωμες αλλων για να ψηθεις και να αγορασεις Μοτο Guzzi (η γενικα σαν Guzzi μηχανες) αστο....η σου αρεσουν και τις αγοραζεις η ψαχνεις για οτιδηποτε αλλο.

Αυτα για τις βιδες , την αξιοπιστια , την αξια μεταπωλησης (και την προοπτικη της...) τα ακουω βερεσε....

Εχω υπαρξει κατοχος δυο αντιεμπορικων (''ταφων'' τις λενε οι κακοβουλοι) μοτοσυκλετων οι οποιες μπορει να μου προκαλεσαν χασουρα σε χρημα , αλλα γουσταρα καθε λεπτο επανω τους.

Με ορθολογιστικα κριτηρια δεν προκειτε να βρεις ακρη....αν τα εξεταζαμε ολα ετσι θα οδηγουσαμε τουτου....:wave2:
+++

Respect
03/02/2007, 17:09
Ευχαριστώ άπαντες!!!
Οι συμβουλές αυτές σε πρώτη φάση ήταν πολύ χρήσιμες!!

Ζήτησα test ride και μου είπαν ναι.. με breva.. :confused:

:lol: :lol: :a31:

Βιαζόμουν και δεν έδωσα πολύ σημασία.
Τη Δευτέρα για το καλό της τσέπης μου ελπίζω να το επαναλάβει.. :lol: :lol: :winka: