PDA

View Full Version : «Λουκέτο» σε δύο ασφαλιστικές



GeorgeFZR
02/02/2007, 14:29
Αίσθηση προκάλεσε την Παρασκευή η δήλωση του προέδρου της Επιτροπής Ασφαλίσεων Αυτοκινήτων και Αστικής Ευθύνης Γιάννη Παυλίδη, σε ημερίδα στη Θεσσαλονίκη, ότι σύντομα θα βάλουν «λουκέτο» δύο ασφαλιστικές επιχειρήσεις.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Onomata den exoun autes oi etairies?????

:cry:

Gandalf dr685sm
02/02/2007, 14:34
H μία είναι μάλλον η Εγνατία, καθώς τον περασμένο μήνα πήρε παράταση λειτουργίας, οριακά αφού δεν μπορούσε να πληρώσει τις αποζημιώσεις.

Αυτό είπαν τουλάχιστον στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ και το άκουσα και απο φίλο ασφαλιστή.


Gandalf

byron
02/02/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Αίσθηση προκάλεσε την Παρασκευή η δήλωση του προέδρου της Επιτροπής Ασφαλίσεων Αυτοκινήτων και Αστικής Ευθύνης Γιάννη Παυλίδη, σε ημερίδα στη Θεσσαλονίκη, ότι σύντομα θα βάλουν «λουκέτο» δύο ασφαλιστικές επιχειρήσεις.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Onomata den exoun autes oi etairies?????

:cry:

Εγνατία ασφαλιστική και η θυγατρική της Le Mont (ή κάπως έτσι)

Η Εγνατία έχει 300.000 (!) ασφαλισμένους. :wave2:

el_hymador
02/02/2007, 14:41
Οι οποιες ανηκουν σε ενα ιδιοκτησιακο καθεστως......

μπερδεμενα παραγματα ... για την Le monde δεν εχει ξακαθαρισει ακομα ... η εγνατια μας αφηνει χρονους παντως....

dodos_1
02/02/2007, 14:43
ειναι σιγουρο οτι εκλεισε η le monde?

Nostra
02/02/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
ειναι σιγουρο οτι εκλεισε η le monde?


μέλλοντας χρησιμοποιήθηκε, όχι αόριστος.... :wave2:

byron
02/02/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
ειναι σιγουρο οτι εκλεισε η le monde?

Όχι δεν έχει κλείσει και μάλλον θα σωθεί, καθώς τα προβλήματα της είναι σχετικά μικρά και μπορούν να αντιμετωπιστούν.

Για την Εγνατία είναι μάλλον σίγουρο, καθώς κάποιοι Αμερικάνοι που θα κάλυπταν την ΑΜΚ, επέστρεψαν κακήν κακώς στο Ιράκ (!!!)

dodos_1
02/02/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μέλλοντας χρησιμοποιήθηκε, όχι αόριστος.... :wave2:

τρομαξαμε ρε φιλαρακι!:eyepop: εχω 3 οχηματα ασφαλισμενα σ'αυτη.

el_hymador
02/02/2007, 14:49
πμ οποιος θελει να μαθει κατι περισσοτερο

vangelis 64
02/02/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μέλλοντας χρησιμοποιήθηκε, όχι αόριστος.... :wave2:


Στιγμιαίος;

Διαρκείας;

Τετελεσμένος;

Μαντέψτε σωστά και κερδίστε ένα CBF 600 :lol: :lol:

airamhag
02/02/2007, 14:51
ωχ...


στις 7 ληγει το συμβολαιο μου ... με την Εγνατια


κ χτες ειχα 2 τρακαρισματα !!!:lol: :lol: :lol:


ευτχυως δεν καναμε δηλωση !!!

Nostra
02/02/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Στιγμιαίος;
Nescafe ή jacobs?

Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Διαρκείας;
Εισιτήριο ποδοσφαίρου ή οργασμός ?

Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τετελεσμένος;
Κούρκουλος ή Jesus Christ Superstar?

Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μαντέψτε σωστά και κερδίστε ένα CBF 600 :lol: :lol:
Με ABS ή χωρίς?



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

LINA
02/02/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Nescafe ή jacobs?

Εισιτήριο ποδοσφαίρου ή οργασμός ?

Κούρκουλος ή Jesus Christ Superstar?

Με ABS ή χωρίς?



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: δε παιζεσαι λεμε

τελειοοοοοοοοοοοοο :lol:



Φτου γμτ ληγει το συμβολαιο του παπιου στην ΕΓΝΑΤΙΑ τον Ιουνιο τι κανω?:sad:

vangelis 64
02/02/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Nescafe ή jacobs?

Εισιτήριο ποδοσφαίρου ή οργασμός ?

Κούρκουλος ή Jesus Christ Superstar?

Με ABS ή χωρίς?



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γεια σου ρε Τάσο!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

TROOPER
02/02/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Φτου γμτ ληγει το συμβολαιο του παπιου στην ΕΓΝΑΤΙΑ τον Ιουνιο τι κανω?:sad:

ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

tsikpit
02/02/2007, 15:20
ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ EOS ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΤΙ????

el_hymador
02/02/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsikpit
ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ EOS ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΤΙ????

Οχι , η ΕOS ενταξει ειναι

LINA
02/02/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:


Δευτερα πεφτει τηλεφωνο στον ασφαλιστη μου διακοπη και μεταφορα σε αλλη ασφαλιστικη :sick:

gloum
03/02/2007, 12:37
Τι παίζει αν κάποιος έχει εγνατία πλέον?

Zzz750
03/02/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Τι παίζει αν κάποιος έχει εγνατία πλέον?

Καλη ερωτηση:a011:
Τι γινεται ομως οταν καποιος περιμενει αποζημειωση ηδη?:a4:

warlord
04/02/2007, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Καλη ερωτηση:a011:
Τι γινεται ομως οταν καποιος περιμενει αποζημειωση ηδη?:a4:

εκει δεν σε καλυπτει το επικουρικο ταμειο των ασφαλειων?(η καπως ετσι?)

Dixasmenos
04/02/2007, 10:30
Καλά εγώ είμαι πολύ μα πολύ γκαντέμης! Πριν κανα εξάμηνο είχα Οικονομική ασφαλιστική και έκλεισε και τώρα έχω βάλει εγνατία και πάλι περιμένω τα κακά μαντάτα....Φτου!:bigcry:

arxaios
04/02/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dixasmenos
Καλά εγώ είμαι πολύ μα πολύ γκαντέμης! Πριν κανα εξάμηνο είχα Οικονομική ασφαλιστική και έκλεισε και τώρα έχω βάλει εγνατία και πάλι περιμένω τα κακά μαντάτα....Φτου!:bigcry:
Δεν μας λες ΣΕ ΠΟΙΑ θα ασφαλιστείς τώρα, για να ΜΗΝ ασφαλιστούμε και εμείς ;;;;;;;;;;;;
:lol: :lol: :lol:

Νίκος..
04/02/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Αίσθηση προκάλεσε την Παρασκευή η δήλωση του προέδρου της Επιτροπής Ασφαλίσεων Αυτοκινήτων και Αστικής Ευθύνης Γιάννη Παυλίδη, σε ημερίδα στη Θεσσαλονίκη, ότι σύντομα θα βάλουν «λουκέτο» δύο ασφαλιστικές επιχειρήσεις.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Onomata den exoun autes oi etairies?????

:cry:

ορίστε και το λινκ
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=775676&lngDtrID=251

lampros_fazer
04/02/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
εκει δεν σε καλυπτει το επικουρικο ταμειο των ασφαλειων?(η καπως ετσι?)
Ναι σε καλύπτει,αλλά εδώ σε ταλαιπωρούν πολλές φορές οι ασφαλιστικές (που λειτουργούν 'καλά') για να σε αποζημιώσουν,φαντάσου με το επικουρικό..:rolleyes:

tsikpit
04/02/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οχι , η ΕOS ενταξει ειναι

EYXARISTO GIATI EXO 3 OXIMATA EKEI!!!!:smilea: :p

:wave2:

byron
05/02/2007, 18:01
Τελικά έκλεισαν και οι δύο (http://www.capital.gr/news.asp?Details=238380)

hidefnick
05/02/2007, 22:17
Με 350.000 οχήματα ασφαλισμένα και έκλεισαν? Φαντάζομαι ο εκαθαριστής θα βρεί αποδειξούλες για φραπέδες ύψους πολλώωωωωωωωωωωωων μυρίων.......

Greek μπίζνες baby. Yeahhhhhhhhh:wave2: :wave2: :yuck: :yuck: :wave2: :wave2:

adam_tsouk
05/02/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εγνατία ασφαλιστική και η θυγατρική της Le Mont (ή κάπως έτσι)

Η Εγνατία έχει 300.000 (!) ασφαλισμένους. :wave2:

ουφ! ληγει τον αλλο μηνα!


:lol:

paramedic
06/02/2007, 00:23
Η κοπέλα μου έχει το αυτοκίνητο της ασφαλισμένο στην Εγνατία και την πήρε τηλέφωνο ο ασφαλιστής της ο οποίος ήταν και στέλεχος της Εγνατίας και της έιπε οτι θα την μεταφέρει στην ΙΝτεραμέρικαν χωρίς να πλήρώσει τίποτα και μάλιστα οτι η εταιρία θα κλύψει τα έξοδα μεταφοράς. Τώρα το πόσο ισχύει αυτό δεν ξέρω αλλά θα το δούμε σύντομα. Και πλήρωσε την ασφάλεια ενα μήνα πριν μόλις. Πάντως η Εγνατία είχε πολύ χαμηλά ασφάλιστρα και έιχα σκεφτεί να βάλω και εγω το τουτου μιας και η Εθνική που έχω τωρα θέλει πολλάααα. Τελικά δεν το έκανα και μάλλον έκανα καλά. Βέβαια κάθε φορά που έιναι να πληρώσω ασφάλεια στο τουτου τσούζει!

gcrook
06/02/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Η κοπέλα μου έχει το αυτοκίνητο της ασφαλισμένο στην Εγνατία και την πήρε τηλέφωνο ο ασφαλιστής της ο οποίος ήταν και στέλεχος της Εγνατίας και της έιπε οτι θα την μεταφέρει στην ΙΝτεραμέρικαν χωρίς να πλήρώσει τίποτα και μάλιστα οτι η εταιρία θα κλύψει τα έξοδα μεταφοράς. Τώρα το πόσο ισχύει αυτό δεν ξέρω αλλά θα το δούμε σύντομα. Και πλήρωσε την ασφάλεια ενα μήνα πριν μόλις. Πάντως η Εγνατία είχε πολύ χαμηλά ασφάλιστρα και έιχα σκεφτεί να βάλω και εγω το τουτου μιας και η Εθνική που έχω τωρα θέλει πολλάααα. Τελικά δεν το έκανα και μάλλον έκανα καλά. Βέβαια κάθε φορά που έιναι να πληρώσω ασφάλεια στο τουτου τσούζει!

Η Εθνικη παντα εγδερνε.
Θυμαμαι τι πληρωνα στο αμαξι πριν απο 4 χρονια.
Καλυτερα να το κυκλοφορεις λεει παρα να το ασφαλιζεις.
Μπρρρρρρ...:look:

freezer
06/02/2007, 05:23
Tίποτα...το θέμα με τις ασφαλιστικές είναι ελεεινό!
Το πάνε στο να επικρατήσουν δυο τρεις εταιρείες και να κανουν ότι θέλουν στις τιμές των ασφαλίστρων....
Και το σκεπτικό πήγαινε σε μια μεγάλη να μην έχεις πρόβλημα σκοτώνει τον ανταγωνισμό...

Πάντως σε ένα ευνομούμενο κράτος,είναι αδικαιολόγητο να σου λένε σε καλύπτει το επικουρικό ταμείο για ένα μήνα και μετά κόψε το λαιμό σου....θα έπρεπε να αναγνωρίζει την αδυναμία ελέγχου που έχει και να σε καλύπτει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου...έτσι από φιλότιμο έστω...λέξη ξεχασμένη στις μέρες μας.....

Πως δίνουν αυτές τις άδειες λειτουργίας χωρίς εγγυήσεις;!!!

ΖΗΤΩ ΟΙ ΑΡΠΑΧΤΕΣ!!!!!

dodos_1
06/02/2007, 08:45
τελικα ανακοινωσαν χθες στην τηλεοραση το κλεισιμο και των 2 ασφαλιστικων εταιρειων le monde και εγνατια.φαγαμε πακετο.:mad:

LINA
06/02/2007, 11:30
Μόλις μίλησα με τον ασφαλιστή μου ο οποίος με διαβεβαίωσε οτι τουλάχιστον τους δικους του πελατες οι οποιοι ήταν ασφαλισμενοι στην Εγνατια θα ασφαλιστουν δωρεαν για το υπολοιπο χρονικο διαστημα ως τη ληξη του συμβολαιου τους δωρεαν απ την ΑΣΠΙΣ με την προυποθεση οτι θα υπογραφτει συμβολαιο για τον επομενο χρονο στην ΑΣΠΙΣ και προπληρωθει. Για παραδειγμα το δικο μου συμβολαιο ληγει 6/07 αρα θα ειμαι δωρεαν ασφαλισμενη μεχρι τοτε αν προπληρωσω το συμβολαιο για 07/07 ως 06/08 και ολα μελι γαλα :D :D :D


τσεκαρετε το και στους δικους σας ασφαλιστες :wave2:

gloum
06/02/2007, 11:33
Εμένα πάλι ο δικός μας, μας έβαλε αυτόματα στην Εθνική χωρίς να πληρώσουμε τίποτα.Μάλλον σε βάζουν εκεί που βρήκαν δουλειά:)

LINA
06/02/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Εμένα πάλι ο δικός μας, μας έβαλε αυτόματα στην Εθνική χωρίς να πληρώσουμε τίποτα.Μάλλον σε βάζουν εκεί που βρήκαν δουλειά:)

εμενα ειναι πρακτορας , δλδ εχει πολλες ασφαλιστηκες με τις οποιες συνεργαζεται οποτε ισως κανουν τωρα καποιες προσφορες για να κερδισουν τους πελατες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ...

LINA
06/02/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Εμένα πάλι ο δικός μας, μας έβαλε αυτόματα στην Εθνική χωρίς να πληρώσουμε τίποτα.Μάλλον σε βάζουν εκεί που βρήκαν δουλειά:)

εμενα ειναι πρακτορας , δλδ εχει πολλες ασφαλιστηκες με τις οποιες συνεργαζεται οποτε ισως κανουν τωρα καποιες προσφορες για να κερδισουν τους πελατες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ...

OldMan
06/02/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
εμενα ειναι πρακτορας , δλδ εχει πολλες ασφαλιστηκες με τις οποιες συνεργαζεται οποτε ισως κανουν τωρα καποιες προσφορες για να κερδισουν τους πελατες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
εμενα ειναι πρακτορας , δλδ εχει πολλες ασφαλιστηκες με τις οποιες συνεργαζεται οποτε ισως κανουν τωρα καποιες προσφορες για να κερδισουν τους πελατες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ...
Μήπως εσένα ειναι πρακτορας , δλδ εχει πολλες ασφαλιστηκες με τις οποιες συνεργαζεται οποτε ισως κανουν τωρα καποιες προσφορες για να κερδισουν τους πελατες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ... ??? :confused:

DUKASII
06/02/2007, 13:47
γάτα είσαι ρε Ολδμαν...

!!!


παιδιά δεν έγινε τιποτα...θα σας κανουν τωρα τσάμπα την ασφαλίση που θα πληρώσετε του χρόνου.

:D

gloum
06/02/2007, 13:48
Μπα..εγώ απλά πιστεύω πως είναι ο δικός της πράκτορας και το κάνει για να πάρει πελάτες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ.Δεν ξέρω...ύποπτο μου φαίνεται:lol:

dodos_1
06/02/2007, 14:15
υποψιν οτι ειναι 30 μερες η προθεσμια για τη τακτοποιηση των εκκρεμοτητων και αλλαγης συμβολαιων.

LINA
06/02/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως εσένα ειναι πρακτορας , δλδ εχει πολλες ασφαλιστηκες με τις οποιες συνεργαζεται οποτε ισως κανουν τωρα καποιες προσφορες για να κερδισουν τους πελατες της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ... ??? :confused:

τελικα μονο οταν ειναι κατι σημαντικο το συστημα σας τα γραφει εις διπλουν και οσοι τα διαβαζουν τα καταλαβαινουν καλυτερα :rotflmao:

Gandalf dr685sm
06/02/2007, 14:30
Οι ασφαλιστές που έχουν πρακτορείο, προκειμένου για να μην χάσουν πελατεία , είναι σίγουρο οτι θα βρούν αρκετά παράθυρα για να μεταφέρουν τους πελάτες τους σε άλλες ασφαλιστικές.
Όπως και αντίστοιχα εκείνες οι εταιρίες, ίσως να επιβαρρυνθούν ενα μικρό κόστος για να κερδίσουν την χαμένη πελατεία της Εγνατίας που ανέρχεται κοντά στους 350.000 συνδρομητές!!! Συν περίπου νομίζω 80.000 της Le Monde (δεν είμαι σίγουρος οτι ισχύει αυτός ο αριθμός!)

Για την ιστορία πάντως , στην πορεία ελέγχονται και αρκετές άλλες ασφαλιστικές για το ποιόν τους και κατά πόσο αντέχουν σε αυτό που συντελείται στην αγορά τώρα.

Επίσης προσέξτε οτι αρκετοί έχουν δεί πολλά μαύρα σημεία ακόμα και στην κοινωνική ασφάλιση όσον αφορά τις νοσοκομειακές καλύψεις και ετοιμάζονται να δώσουν αρκετό χώρο στις ιδιωτικές...

Κάτι σαν τις ΗΠΑ ας πούμε... πιθανόν και για αυτό να γίνεται τώρα "ξεσκαρτάρισμα".. Θεωρία είναι βέβαια αλλά εχει πολλές πιθανότητες πραγματοποίησης.


Gandalf