PDA

View Full Version : Τα φώτα σας παρακαλώ..



lampros_fazer
02/02/2007, 15:52
Για δώστε μου μια βοήθεια-εξήγηση ρε παίδες..Κοιτάζοντας για ψηφιακή στο ebay,συνάντησα σε μια την παρακάτω περιγραφη:
'This product is manufacturer refurbished in New Condition. OLYMPUS refurbished box. Unopened, everything is keeping in the original manufactory status.'

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί..:confused: Ρώτησα τον πωλητή και δεν μου'χει απαντήσει ακόμα..

Καμιά βοήθεια..;;Είναι καινούρια η μηχανή ή όχι..;; :look:

Εδώ είναι η αγγελία..

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180080431654&sspagename=ADME:B:AAQ:US:1

evvou
02/02/2007, 16:42
το μονο σιγουρο ειναι οτι η μηχανη ειναι used

τωρα το manufacturer refurbished σημαινει πως της εχει γινει καποια συντηρηση απο την olympus και την εχουν επαναφαρει στην αρχικη της μορφη και ειναι σε σφραγισμενο κουτι κλπ κλπ κλπ

μπορει να ειναι used, αλλα εσυ θα την παρεις σαν καινουργια :beer: :wave2:

island
02/02/2007, 21:23
Συνήθως refurbished είναι τα ελαττωματικά προϊόντα που βγαίνουν από την γραμμή παραγωγής ενός εργοστασίου και αφού τα αγοράσει με το κιλό κάποιος τρίτος τα επισκευάζει και τα μεταπουλά πάντα σε διαφορετική συσκευασία από την αρχική.

Επίσης συνήθως σε αυτά τα προϊόντα υπάρχει η σφραγίδα R ανάγλυφη στο πλαστικό τους έτσι ώστε να μην μπορούν να πουληθούν σαν Α διαλογής.

Δηλαδή μιλάμε για καινούργια και αμεταχείριστα προϊόντα που ήταν ελαττωματικά από την κατασκευή τους και επισκευάστηκαν.

Ορισμένες φορές όμως refurbished είναι και μεταχειρισμένα παλαιότερα μοντέλα στα οποία έχει γίνει επισκευή σε κομμάτια που θεωρούνται ότι θα έχουν φθαρεί από τον προηγούμενο χρήστη.

o_gavros
02/02/2007, 21:31
Όπως στα λένε τα παιδιά απο πάνω.
αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι αφού είσαι στο ψάξιμο για μηχανη,κοίτα και κάπου αλλού πέρα απο Olympus.
γιατί στο λέω?όχι ότι δεν είναι καλές μηχανές,ίσα ίσα.
Φίλος μου όμως εδώ πάνω,αγορασε πριν 1,5 χρόνο περίπου καινούρια Οlympus με ανάλυση 6.1ΜΡ.
έκανε τη μαλακία τότε και δεν αγόρασε άμεσα μια μεγαλύτερη κάρτα μνήμης απο αυτήν που είχε το κουτί,και τώρα δεν μπορεί να βρει πουθενά συμβατή καρτα μνήμης!!!
και αυτό γιατί η εταιρεία προχώρησε στην χρήση καρτών ίδιου τύπου μεν (νομίζω ΧD,δεν είαμι σίγουρος) αλλά διαφορετικών τάσεων δε,και πλέον δεν μπορεί να βρει σε κανένα κατάστημα συμβατή κάρτα για τη μηχανή του!!!



Αν θες βοήθεια στο ψάξιμο,αυτό το περιοδικό με είχε βοηθήσει πολύ όταν έψαχνα κι εγώ.
online digital magazine (http://www.letsgodigital.org/en/camera/products.html)



Καλές αγορές.

iLia
02/02/2007, 21:48
Μπορει επισης να ειναι προιον που επιστραφηκε λογω κατεστραμμενης συσκευασιας ( και οχι προβληματος με το ιδιο το προιον) η προιoν που επιστρεφεται επειδη 'ξεμεινε' στο μαγαζι. Αφου ελεγχθει οτι ειναι σε αριστη κατασταση ξαναπουλιεται ως refurbished.