PDA

View Full Version : Pegaso Strada ή Trail;;;



Σελίδες : [1] 2

VANDA
03/02/2007, 17:17
E;

:D

makis206
03/02/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
E;
:D

Για σένα ;

Trail !! :D :D



:lol: :beer: :lol:

VANDA
03/02/2007, 17:30
Λοιπόν, να βοηθήσω λιγάκι.

Και τα δύο είναι πολύ πιο χαμηλά από το ΧΤ που είχα συνηθίσει. Ιδίως το strada είναι πολύυυ χαμηλό. Δίνει έξτρα σέλα 2cm ψηλότερη, αλλά και πάλι. Οπότε trail.

Το μηχανάκι θα κάνει σχεδόν όλα τα χλμ του στην άσφαλτο, οπότε ...strada.

Έλα ομως που για τις βολτες και εκδρομές το trail είναι καλύτερο...

Έλα όμως που μόνο το strada βγαίνει μαύρο με μπλε ζαντα αλουμινίου...


(Μεταξύ μας, και το FMX μια χαρά ήταν, αλλά *μόνο* για χρήση πόλης, οπότε το έβγαλα από τη λίστα.)

makis206
03/02/2007, 17:56
Η άποψή μου παραμένει στο Trail για σένα

-Είναι ψηλότερο και το προτιμάς αφού σε βολεύει και περισσότερο όπως λες

-Στις βόλτες και στις εκδρομές το βλέπεις πιο άνετο απ'ότι το Strada.

-Το Trail το βάζεις άνετα στο χώμα (πράγμα που αν δεν κάνω λάθος το έκανες και στο ΧΤ) ενώ κινείται αξιοπρεπέστατα και στην άσφαλτο σε αντίθεση με το Strada που πιθανόν να το σκεφτείς πολύ για να το βάλεις στο χώμα.

Και τα δύο είναι εξίσου όμορφα, αν πιστεύεις οτι το μαύρο χρώμα και οι μπλε αλουμινένιες ζάντες του Strada αξίζουν να θυσιάσεις την άνεση που κι εσύ η ίδια πιστεύεις οτι θα σου προσφέρει το Trail, τότε πήγαινε στο Strada.

Με το καλό σε ότι κι αν αποφασίσεις :beer: :beer:

KaTaNaS
03/02/2007, 19:32
Βαντούλα, βάλε καμμιά φώτο να τις δουμε...



καθώς και τεχνικά χαρακτηριστικά...


καλά...


αν βαριεσαι, θα ψαξω αργοτερα στο γουγλε και θα σε πώ...


το θέμα πάντα είναι πιο κάνει περισσότερο κλίκ σε εσένα...



το ΚΤΜ γιατι το απέκλεισες; :sad:

Λεωνίδας
03/02/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
το ΚΤΜ γιατι το απέκλεισες; :sad: άντε πάλι :lol: :lol:

KaTaNaS
03/02/2007, 19:56
στραντα


76778

SF
03/02/2007, 19:58
Trail


76779

vaspiou
03/02/2007, 21:36
1. Κριμα για την απώλεια του ΧΤ σου.
2. Ελα με το FMX !!!! :yuck: :yuck: εσυ ξερεις απο μηχανακια.....
3. Για μες την πολη η Strada ειναι απιστευτη...STRADA δαγκωτό!!
Και στις βολτες μια χαρα θα εισαι....σιγα....
αυτα!
:beer:

byron
03/02/2007, 22:59
Strada δαγκωτό !!!

και σε factory, με carbon, ακτινες, ακτινική δαγκάνα και τρόμπα και ψηλότερη σέλλα (και πιο ακριβό όμως :sad: )


76788

kalant
03/02/2007, 23:06
vanda γιατι δεν κοιτας και σε αλλες μαρκες?

θελεις aprilia οποσδηποτε?

εγω ενα versys πχ θα το χτυπαγα ανετα, επισης και με τις απαιτησεις που θετεις παλι κανει...

καλη επιλογη σε οτι παρεις παντος...


:beer:

powerphot
03/02/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η άποψή μου παραμένει στο Trail για σένα

-Είναι ψηλότερο και το προτιμάς αφού σε βολεύει και περισσότερο όπως λες

-Στις βόλτες και στις εκδρομές το βλέπεις πιο άνετο απ'ότι το Strada.

-Το Trail το βάζεις άνετα στο χώμα (πράγμα που αν δεν κάνω λάθος το έκανες και στο ΧΤ) ενώ κινείται αξιοπρεπέστατα και στην άσφαλτο σε αντίθεση με το Strada που πιθανόν να το σκεφτείς πολύ για να το βάλεις στο χώμα.

Και τα δύο είναι εξίσου όμορφα, αν πιστεύεις οτι το μαύρο χρώμα και οι μπλε αλουμινένιες ζάντες του Strada αξίζουν να θυσιάσεις την άνεση που κι εσύ η ίδια πιστεύεις οτι θα σου προσφέρει το Trail, τότε πήγαινε στο Strada.

Με το καλό σε ότι κι αν αποφασίσεις :beer: :beer:

Εσύ Μάκη που τα ξέρεις αυτά?
Είσαι κρυφο-Fun?:lol: :lol:

Η γνώμη μου?
Δαγκωτό το "Trail", πάει σε περισσότερες διαδρομές σε αντίθεση με το STRADA που πάει άνετα απο ....καφετέρια σε καφετέρια.

Διαμαχες? λες?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VANDA
04/02/2007, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Strada δαγκωτό !!!

και σε factory, με carbon, ακτινες, ακτινική δαγκάνα και τρόμπα και ψηλότερη σέλλα (και πιο ακριβό όμως :sad: )


Μας υποχρέωσες!! Ημουν ανάμεσα σε δύο... τώρα έγιναν τρία! :bigcry:

makis206
04/02/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Εσύ Μάκη που τα ξέρεις αυτά?
Είσαι κρυφο-Fun?:lol: :lol:

Καρφωθήκαμε..:a13:

:lol: :lol:

Είναι πανέμορφο μηχανάκι πάντως αλλά εγώ προσωπικά αν ήθελα κάτι σαν το Strada θα πήγαινα στο Versys λόγω δικύλινδρου κινητήρα :winka:

:beer: :beer:

KaTaNaS
04/02/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μας υποχρέωσες!! Ημουν ανάμεσα σε δύο... τώρα έγιναν τρία! :bigcry:


kai to neo ΚΤΜ 690 τέσσερα! :rolleyes:

KaTaNaS
04/02/2007, 01:25
γκουχουγκουχου :D


76794

VANDA
04/02/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γκουχουγκουχου :D

Είσαι ΚΑΜΜΕΝΟΣ!!! :rotflmao:

Το ΚΤΜ το απέκλεισα λόγω κόστους (και κτήσης και χρήσης). Εξάλλου τι να τα κάνω εγώ τα αλόγατα? Είμαι ήσυχο παιδί, στράφι θα πάνε...

Επίσης, πρέπει να αποκλείσω και τπτ γιατί δε θα πάρω μηχανάκι ούτε του χρόνου. Δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω... :bawl:

gixxerpap
04/02/2007, 13:42
εγω τωρα να πω μια γνωμη, ή θα σας μπερδεψω περισσότερο?:look:

VANDA
04/02/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγω τωρα να πω μια γνωμη, ή θα σας μπερδεψω περισσότερο?:look:

Για πες κι εσύ... :wacko:

SeNNinhA
04/02/2007, 13:47
Απλά πράγματα

Περίπτωσεις

α) Πρόκειται να μπαίνεις στο χώμα όχι απλά για διάσχιση ενός χωματόδρομου (που και ένα αυτοκίνητο θα περνούσε) αλλά για να διασκεδάσεις λίγο παραπάνω όπως πχ ενα εύκολο trail ride:

>>>>>>> Pegaso TRAIL

Το χώμα θέλει ακτίνες και μεγάλο τροχό εμπρός


β) Θέλεις απλά να περνάς από το χώμα όταν βρεθεί μπροστά σου, σε κανένα νησάκι, σε καμία βολτίτσα εκδρομική στο βουνό και στην εθνική δεν θέλεις να στίβεις το γκάζι και να βλέπεις 180+ στο κοντερ αλλά να πηγαίνεις τουριστικά στα 160+

>>>>>>> Pegaso STRADA

Και μάλιστα με τις νέες τιμές μαζί με τα extra carbon και ζάντες. Η ποιότητά του είναι πολύ πολύ καλή και δεν συγκρίνεται με το Versys του οποίου γενικά τα πλαστικά έχουν μια αίσθηση μέτριας ποιότητας. Άσε που είναι απείρως ομορφότερο.


γ) Το ίδιο όπως το (β) αλλά σε ενδιαφέρει το γκάζι στην εθνική

>>>>>>> VERSYS

Το γκάζι του είναι ότι πρέπει και κερδίζει πόντους άσχετα με τα πλαστικά. Δεν έχει αντίπαλο από αυτά που λες.


Προσωπικά θα πήγαινα με το Trail αλλά ο καθένας έχει άλλη χρήση, άλλα γούστα και άλλα κριτήρια.

gcrook
04/02/2007, 13:49
Εγω πιστευω οτι το Strada θα σου πηγαινε πιο πολυ.:wave2:

gixxerpap
04/02/2007, 14:57
Λοιπόν, να βοηθήσω λιγάκι.

Και τα δύο είναι πολύ πιο χαμηλά από το ΧΤ που είχες συνηθίσει. Ιδίως το strada είναι πολύυυ χαμηλό. Δίνει έξτρα σέλα 2cm ψηλότερη, αλλά και πάλι. Οπότε trail.

Το μηχανάκι θα κάνει σχεδόν όλα τα χλμ του στην άσφαλτο, οπότε ...strada.

Έλα ομως που για τις βολτες και εκδρομές το trail είναι καλύτερο...

Έλα όμως που μόνο το strada βγαίνει μαύρο με μπλε ζαντα αλουμινίου...

μη μου πεις οτι δε βοηθησα:wacko:

KaTaNaS
04/02/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω πιστευω οτι το Strada θα σου πηγαινε πιο πολυ.:wave2:


ki egw pisteyw οτι θα της πήγαινε πάρα πολύ ένα ταγιεράκι...



αλλά το θέμα είναι αν δεν καβαλήσει η ίδια να δει διαφορές δεν θα βγαλει ακρη και απλά θα αποκλείσει θεωρητικά κάτι!

VANDA
04/02/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
Λοιπόν, να βοηθήσω λιγάκι.

Και τα δύο είναι πολύ πιο χαμηλά από το ΧΤ που είχες συνηθίσει. Ιδίως το strada είναι πολύυυ χαμηλό. Δίνει έξτρα σέλα 2cm ψηλότερη, αλλά και πάλι. Οπότε trail.

Το μηχανάκι θα κάνει σχεδόν όλα τα χλμ του στην άσφαλτο, οπότε ...strada.

Έλα ομως που για τις βολτες και εκδρομές το trail είναι καλύτερο...

Έλα όμως που μόνο το strada βγαίνει μαύρο με μπλε ζαντα αλουμινίου...

μη μου πεις οτι δε βοηθησα:wacko:

:a015: :a016: :a09:

gcrook
04/02/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ki egw pisteyw οτι θα της πήγαινε πάρα πολύ ένα ταγιεράκι...




Δεν ντρεπεσαι ρε καθικι να της την πεφτεις της κοπελας στα ισια; :rotflmao:
Μην φοβασαι αντιπροεδρα ο προεδρας θα καθαρισει για παρτη σου.:smokin:


Ενιγουει φιλε μου καλε καλε μου φιλε Σταυρο.
Εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το strada.
Και ειμαι στρητας τι να κανουμε.
Στρητ μηχανακι θα επελεγα.
Εκτος και αν ηθελα χωμα, γιατι εγω προσωπικα ταξιδια και με παπι κανω αμα λαχει( και μαλλον θα λαχει ετσι που ηρθαν τα πραγματα)... :rotflmao:
τωρα η Βαντα ειναι αλλη περιπτωση και δηλωνει και η ιδια αναποφασιστη οποτε...

Παντως, αν εχουν διαφορες στο πως τοποθετουν τον αναβατη πανω τους αυτα τα 2 μηχανακια, δεν το ξερω.



Υ.Γ Σχετικα με εκεινο που δεν προλαβα να σου πω χθες για την πιστα...μαλακα θα επρεπε να με ειχες ρεψει στην σφαλιαρα κανονικα....:sad: :rotflmao:

KaTaNaS
04/02/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παντως, αν εχουν διαφορες στο πως τοποθετουν τον αναβατη πανω τους αυτα τα 2 μηχανακια, δεν το ξερω.



Υ.Γ Σχετικα με εκεινο που δεν προλαβα να σου πω χθες για την πιστα...μαλακα θα επρεπε να με ειχες ρεψει στην σφαλιαρα κανονικα....:sad: :rotflmao:


de jerw καθόλου... πρέπει να τα καβάλήσω για να σε πώ για την θέση οδήγησης...
επίσης δε γνωρίζω αν φοράει tubeless το strada.. αν ναι, θα είναι πολύ πιο σκληρό σε οιαδήποτε ανωμαλία του οδοστρώματος...

επίσης όλοι οι Δούκες ΚΤΜ έχουν πρόβλημα με στραβωμένες ζάντες απο τις παλιολακούβες και τα σκληρά tubeless...

δεν έχω δεί επίσης τί ζάντες φοράει το τραϊαλ... αν είναι 19αρα η μπροστινή...


αν ειναι σημαινει πως θα στριβει και θα ελίσεται πιο αργά απο το στραντα...


ξαναματαλέω δοκίμασε τα αμφότερα...


αν και σε βλέπω γερμένη πρός στραντα!


αλήθεια... έχεις σκοπόνα κάνεις πολλά ταξίδια; γιατί όπως είπα και ο πρόεδρας και με παπί τα κάνεις... αν είναι μιά στο τόσο...


Υ.Γ. πολύ θα χαρώ να δούμε παρεάκι το βιντεάκι ρε αεροπόρε... να σε εξηγήσω και τη διαφορά του κοπλιμάν απο το "πέσιμο"! :evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παντως απο τα μεγαρα δε θυμαμαι τιποτα... μόνο οτι είχα μια κουλαντζα μπροστα μου...


ααα, και για το σουζούκι σου, μη στεναχωριέσαι... επειδημία είναι... και το δικό μου για γενικη επισκευή είναι...:D

VANDA
04/02/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Είναι πανέμορφο μηχανάκι πάντως αλλά εγώ προσωπικά αν ήθελα κάτι σαν το Strada θα πήγαινα στο Versys λόγω δικύλινδρου κινητήρα :winka:

:beer: :beer:

Εσύ αν θες δικύλινδρο, πάρε αυτό. Φτηνό είναι... :uplate:


76809

byron
04/02/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Εσύ αν θες δικύλινδρο, πάρε αυτό. Φτηνό είναι... :uplate:


Χμμμμ, εν είν κακό..... 70 αλογάκια με 120 κιλά

Το μόνο που θα κάνει πολύ καλά το συγκεκριμένο είναι να κάνεις πλάκα στον SF μέσα στην πόλη (που θα έχει το Busa βέβαια.....) :lol:

VANDA
04/02/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

και σε factory, με carbon, ακτινες, ακτινική δαγκάνα και τρόμπα και ψηλότερη σέλλα (και πιο ακριβό όμως :sad: )

Πού το βρήκες αυτό να το τσεκάρω λίγο? Μόνο κάτι ιταλικά forums βρίσκω... Είναι κάτι σαν limited έκδοση?

byron
04/02/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Πού το βρήκες αυτό να το τσεκάρω λίγο? Μόνο κάτι ιταλικά forums βρίσκω... Είναι κάτι σαν limited έκδοση?

Απλά η Aprilia παρουσίασε μια factory έκδοση όπως έχει κάνει στο Tuono και στο Mille. Στον κινητήρα δεν έχει διαφορές. Εκτός των εξαρτημάτων που ανέφερα παραπάνω έχει και κάποιες άλλες διαφορές που μπορείς να δεις στο site της Aprilia (http://www.aprilia.com/modelli/adventure/modello.asp?id=127). Είδα και μια συζήτηση για το συγκεκριμένο εδώ. (http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?t=100343)

:wave2:

SeNNinhA
04/02/2007, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Πού το βρήκες αυτό να το τσεκάρω λίγο? Μόνο κάτι ιταλικά forums βρίσκω... Είναι κάτι σαν limited έκδοση?


Όχι δεν είναι limited έκδοση. Είναι η νέα προσφορά της Aprilia. Έχει ρίξει τις τιμές για τα απλά Strada/Trail και ακόμη στhν παλιά τιμή δίνει το Strada factory με carbon φτερά νέες ελαφρύτερες ζάντες κλπ


Strada Factory 1


76838

SeNNinhA
04/02/2007, 21:34
Strada Factory 2


76839

SeNNinhA
04/02/2007, 21:35
Strada


76840

SeNNinhA
04/02/2007, 21:36
Trail


76841

KaTaNaS
04/02/2007, 23:17
einai ola panemorfa...

ernti
04/02/2007, 23:23
Ε, αποκριες ερχονται,κι οι καρναβαλοι ειναι επικαιροι...

makis206
05/02/2007, 01:23
Τώρα εδώ που τα λέμε.. γιατί να μην ξαναπάρεις ΧΤ ;:cool:


"ΧΤΧ ή ΧΤR" θα μου πεις τώρα αλλά θα τη βρούμε τη λύση :lol:

kalant
05/02/2007, 01:26
το ασημι με τις μπλε ζαντες το χτυπαγα (το επαιρνα δηλαδη) ανετα...

:D

gixxerpap
05/02/2007, 01:41
λοιπον για να μη νομιζεις οτι σε κοροιδευω, εκανα την ερευνα μου, εψαξα, ρωτησα και κατεληξα.....
ειχα κανει μερικα χλμ πριν απο λιγο καιρο (τι περιεργο) με ενα strada και ομολογω οτι για μεσα στην πολη ειναι τρομερα ευκολο!
ειχα ομως τους ενδοιασμους μου για την αξιοπιστια του, μιας και τα προηγουμενα pegaso ειχαν μερικα θεματακια με τα ηλεκτρολογικα τους......
μετα απο ενα τηλεφωνημα ομως, σε φιλο μου, μηχανικο της aprilia (κατα γενικη παραδοχη τον καλυτερο), μπορω πλεον να σου το προτεινω αφοβα....

η γνωμη μου δε -οπως και η δικη του-, ειναι πως δεν αξιζει καν να το παρεις καινουργιο, μιας και μπορουμε να βρουμε ευκολα μεταχειρισμενο με λιγα χλμ και με λιγοτερα απο ?5.000....
ο ιδιος διαβεβαιωνει πως δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε απο ενα μεταχειρισμενο. εξαλλου, οτι βρεις-βρουμε-βρει σε περιπτωση μεταχειρισμενου, του ριχνουμε ενα τηλ και του ριχνει εναν ελεγχο....

ωραιο βεβαιο και το factory, αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τη διαφορα χρηματων, μιας και δεν υπαρχει σαν μεταχειρισμενο

οσο για το trail ειναι περισσοτερο θεμα αισθητικης (εμενα δε μου αρε), ειδικα αφου δεν προκειται να πατησει χωμα. επιπλεον, ισως θα πρεπει να εχεις κατα νου, οτι θα ειναι και λιγοτερο ''εμπορικο'' σε περιπτωση πωλησης....

βοηθησα?:p




μπααα.......

EVI
05/02/2007, 01:45
Τα παπριλια ειναι πανεμορφα διχως αλλο οκ αλλα εμενα με ΄΄φοβιζουν΄΄ σαν αντιπρωσοπεια παντα με χαλαγε που αλλαζε συχνα χερια και στην αλλαγη πανω νεκρωνε η αγορα απο ανταλακτηκα


μηπως να το ξανασκευτοσουν?


και εγω ονειρευομε Τuono & mile αλλα δεν.......

υστερα παλι να ειμαι επηρεασμενη απο το rs του αδελφου μου ......... τες πα ξανακοιτατο παντος γιατι αυτο το γαμημενο το ανταλακτικο ουτε στο e-bay δε το βρισκεις 3ο χερι........






και φυσικα το γαμησα στα ορθογραφικα παλι και φυσικα τα βλεπω αλλα βαριεμε :smokin:

kalant
05/02/2007, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

και φυσικα το γαμησα στα ορθογραφικα παλι και φυσικα τα βλεπω αλλα βαριεμε :smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

θα μπορουσες να γραφεις στο word (που εχει ορθογραφικο ελεγχο) και να κανεις copy-paste μετα εδω...

αλλα αφου δεν σε πειραζει και δεν μας πειραζει η ορθογραφια, γ@μ@το μωρε...

:beer:

EVI
05/02/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

θα μπορουσες να γραφεις στο word (που εχει ορθογραφικο ελεγχο) και να κανεις copy-paste μετα εδω...

αλλα αφου δεν σε πειραζει και δεν μας πειραζει η ορθογραφια, γ@μ@το μωρε...

:beer:


ειναι και αυτο μια λυση φιλε μου


αλλα αμα λες να το γαμησω τοτεΝΕΣ οκ με επεισες

(κουραστικες αλλα με επεισες ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalant
05/02/2007, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειναι και αυτο μια λυση φιλε μου


αλλα αμα λες να το γαμησω τοτεΝΕΣ οκ με επεισες

(κουραστικες αλλα με επεισες ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol:

:wave2:

powerphot
05/02/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
οσο για το trail ειναι περισσοτερο θεμα αισθητικης (εμενα δε μου αρε), ειδικα αφου δεν προκειται να πατησει χωμα. επιπλεον, ισως θα πρεπει να εχεις κατα νου, οτι θα ειναι και λιγοτερο ''εμπορικο'' σε περιπτωση πωλησης....

βοηθησα?:p
μπααα.......

Δηλαδή ρε Γιώργο πρέπει να πάρει κάποιος ένα μοντέλο επειδή θα έχει μετα-πωλειτική αξία κι ας μη του αρέσει?
Τότε όλοι θα κυκλοφορούμε με μοντέλα που αρέσουν σε άλλους κι όχι σε μας.
Δηλαδή μ' αρέσει το δικό σου που εσένα δε σ' αρέσει αλλά σ' αρέσει του άλλου, ενώ του άλλου αρέσει το δικό μου! ε? :rotflmao: :rotflmao:

Αλήθεια εσύ σήμερα τι εχεις? να δω αν μ' αρέσει!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
05/02/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Αλήθεια εσύ σήμερα τι εχεις? να δω αν μ' αρέσει!


Κάτι που δεν έχει εύκολη μεταπώληση. (για να μην το έχει σπρώξει ακόμα :lol: )

VANDA
05/02/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όχι δεν είναι limited έκδοση. Είναι η νέα προσφορά της Aprilia. Έχει ρίξει τις τιμές για τα απλά Strada/Trail και ακόμη στhν παλιά τιμή δίνει το Strada factory με carbon φτερά νέες ελαφρύτερες ζάντες κλπ


Ξέρεις ποιος το δίνει το factory στην παλιά τιμή??? Ωραίο είναι..



Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
λοιπον για να μη νομιζεις οτι σε κοροιδευω, εκανα την ερευνα μου, εψαξα, ρωτησα και κατεληξα.....
ειχα κανει μερικα χλμ πριν απο λιγο καιρο (τι περιεργο) με ενα strada και ομολογω οτι για μεσα στην πολη ειναι τρομερα ευκολο!
ειχα ομως τους ενδοιασμους μου για την αξιοπιστια του, μιας και τα προηγουμενα pegaso ειχαν μερικα θεματακια με τα ηλεκτρολογικα τους......
μετα απο ενα τηλεφωνημα ομως, σε φιλο μου, μηχανικο της aprilia (κατα γενικη παραδοχη τον καλυτερο), μπορω πλεον να σου το προτεινω αφοβα....

Μάλλον πρέπει να τον έχουμε από κοντά τον φίλο σου...

powerphot
05/02/2007, 10:50
:D"edit"
Με έχετε μπερδέψει με τις "παραθέσεις" που κάνετε.
Αλλού διάβασα αλλού απάντησα:lol: :lol:

VANDA
05/02/2007, 10:51
Τώρα εδώ που τα λέμε.. γιατί να μην ξαναπάρεις ΧΤ ;

Εψαξα λίγο για ένα ΧΤ σαν το δικό μου αλλά απογοητεύτηκα. Το ΧΤΧ καινούριο δε με τρελαίνει.. δεν ξέρω...




μηπως να το ξανασκευτοσουν?

Το έχω κάψει από την πολλή σκέψη... :look:

byron
05/02/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μάλλον πρέπει να τον έχουμε από κοντά τον φίλο σου...

O Bill (γιατί προφανώς για αυτόν μιλάει) είναι super. Εννοείται ότι και τα 2 μου τα Aprilia τα έχει αναλάβει ο Βασίλης.

Για τις τιμές του Strada, ισχύει κάποια προσφορά. Κάπου είχα δει την ανακοίνωση της Aprilia Hellas. Δεν πέρνεις κανένα τηλ. τον Αρμακόλα (210 9401260) μπας και έχει το Strada για test drive? Eκεί είχα κάνει τεστ το SXV 550 :bigcry:

byron
05/02/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Κάπου είχα δει την ανακοίνωση της Aprilia Hellas.

Νάτη ... (http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=81&NEWS_DATA_ID=56160)

makis206
05/02/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Εψαξα λίγο για ένα ΧΤ σαν το δικό μου αλλά απογοητεύτηκα. Το ΧΤΧ καινούριο δε με τρελαίνει.. δεν ξέρω...

Εγώ τώρα το βάζω κι αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34935) κι η μισή ντροπή είναι δική μου κι η άλλη μισή πάλι δική μου είναι :lol:

DUKASII
05/02/2007, 11:10
και σένα και μάλιστα γεννημένη την γνωστή κατεμάδικη ημερομηνία...:D
έχω να πω πως μόνο ένα μοτόρι σου ταιριάζει..


και άσε το ψηλό να λέει...


76879

VANDA
05/02/2007, 11:12
:bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:

byron
05/02/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
έχω να πω πως μόνο ένα μοτόρι σου ταιριάζει..


Ρε DUKASII δε λέω τα ΚΤΜ τα γουστάρω πάρα πολύ, αλλά το συγκεκριμένο σαν τον Donald Duck με καμινάδα στο κ@λο είναι βρε παιδί μου. (αλλά περί ορέξεως..... )

FestoNero
05/02/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ρε DUKASII δε λέω τα ΚΤΜ τα γουστάρω πάρα πολύ, αλλά το συγκεκριμένο σαν τον Donald Duck με καμινάδα στο κ@λο είναι βρε παιδί μου. (αλλά περί ορέξεως..... )
:rolleyes:
Μπα....
:wacko:


(Το στραντα παρε... γιατι ειναι κουκλι!)
:beer:


76888

VANDA
05/02/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
και σένα και μάλιστα γεννημένη την γνωστή κατεμάδικη ημερομηνία...:D
έχω να πω πως μόνο ένα μοτόρι σου ταιριάζει..


και άσε το ψηλό να λέει...

Να το πω με άλλα λόγια:

ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝΕ... ΚΤΜ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ!!

Αν και δε νομίζω να έπαιρνα το συγκεκριμένο... :rolleyes:

byron
05/02/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
:rolleyes:
Μπα....
:wacko:


Μάλλον πολλές ταινίες βλέπω και τρώω κάτι φλάς.....:sad: (beetle juice πχ )


76899

gcrook
05/02/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μάλλον πολλές ταινίες βλέπω και τρώω κάτι φλάς.....:sad: (beetle juice πχ )

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ε οχι ρε ο αθρωπας:rotflmao: :rotflmao:

FestoNero
05/02/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μάλλον πολλές ταινίες βλέπω και τρώω κάτι φλάς.....:sad: (beetle juice πχ )
:eyepop:
Μαλλον και οι σχεδιαστες της ΚΤΜ πολλες ταινιες βλεπουν!!!
:eek:

VANDA
05/02/2007, 22:59
Λοιπόν.


Λέω να πάρω V-Strom. :look:

kalant
05/02/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Λοιπόν.


Λέω να πάρω V-Strom.

α μαλιστα, κατι μου λεει οτι το πας λαου λαου για versys :D


κοπελια οδηγησε το, πραγματικα θα εντυπωσιαστεις...

:wave2:

SF
05/02/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
και σένα και μάλιστα γεννημένη την γνωστή κατεμάδικη ημερομηνία...:D
έχω να πω πως μόνο ένα μοτόρι σου ταιριάζει..


και άσε το ψηλό να λέει...

Πας καλά ρε καμμένε ββκο!! Είναι εξατμίσεις αυτές;
:uplate: :rotflmao: :uplate:

Αντί να πεις κάνα φχαριστώ που δε την έχω πείσει να πάρει FMX!!!!! :D


76984

byron
05/02/2007, 23:37
Με το καλό !!! Ρίξε και καμμιά φωτό να δει ο μάτις μας μόλις το πάρεις ..

:wave2:

VANDA
06/02/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
α μαλιστα, κατι μου λεει οτι το πας λαου λαου για versys :D


κοπελια οδηγησε το, πραγματικα θα εντυπωσιαστεις...

:wave2:

Δεν το πολυσυμπαθώ το versys.. και το V-strom δλδ ασχημούλι είναι. :alien: Απλά το οδήγησα λιιιίγο χθες και ήταν πολύ φιλικό.

DUKASII
06/02/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Πας καλά ρε καμμένε ββκο!! Είναι εξατμίσεις αυτές;
:uplate: :rotflmao: :uplate:

Αντί να πεις κάνα φχαριστώ που δε την έχω πείσει να πάρει FMX!!!!! :D εγω φίλε ψηλε και άχαρε...για σένα φροντίζω αλλα δε με πιάνς..

με το κτμ...πρώτον δεν υπάρχει περίπτωση να της πει κανένας στο δρόμο .."ΠΩ ΠΩ ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙΣ".. και να της πιάσει τη κουβέντα τάχα μου ότι του άρεσε το μηχανάκι..

δεύτερον...μόλις του βάλει τις ακραπες...από το θόρυβο και να της μιλήσει κάποιος...ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ...

τρίτον...θα μπορείς και συ να οδηγάς συχνά ένα υπέρτατο μηχάνημα οδήγησης..και να γυρνάς μετά σαν γκεουλας που σε και να λες..ΠΩ ΠΩ..ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΡΕ ΠΟΝΕΣΑΝ...

τέταρτον...το μηχανάκι είναι μπροστά από την εποχή του..οπως πάντοτε όλα τα κτμ...και όπως παντα..μετα από 2-3 χρόνια όλες οι άλλες εταιρίες θα κάνουν τα ίδια σχέδια πάνω κάτω με τη κτμ.

δες τώρα τα απανταχού σμ...ψευτο σμ και λοιπές μαλακιές..

πέμπτον...θα χεις τη κοπέλα σου πάνω σε ένα γρήγορο και ασφαλές μηχανάκι για μέσα στη πόλη...στο οδηγικό στυλ που έχει μάθει και έχει προσαρμοστεί...
ευκολοδήγητο..ελαφρύ ...με πολύ καλή αντιπροσωπεία...πάρα πολύ καλά φρένα..πάρα πολύ καλές αναρτήσεις.. ιδιαίτερο(όπως και η κοπέλα..)μοναδικό (όπως και η κοπέλα..)...





:D :lol:




υ.γ.: δε συγκινηθηκες τουλαχιστον??:lol: :rotflmao:

VANDA
06/02/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


δεύτερον...μόλις του βάλει τις ακραπες...από το θόρυβο και να της μιλήσει κάποιος...ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ...



Καλά αν του φορέσω και ακράπες... πάει, με χώρισε ο εσέφ!!

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

DUKASII
06/02/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Καλά αν του φορέσω και ακράπες... πάει, με χώρισε ο εσέφ!!

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: ΠΟΟΎ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΔΕΣΠΟΤΑΣ??

ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΣΤΗ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ???:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Julius
06/02/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII



:bigcry: :bawl:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VANDA
06/02/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
:lol: :rotflmao: ΠΟΟΎ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΔΕΣΠΟΤΑΣ??




Τώρα τον περιμένουμε... να μας λειτουργήσει... :D

Παρακαλείται το εκκλησίασμα όπως προσέλθει ευλαβώς διά την κοινωνία..



μπορεί να μην ξέρουμε τι μηχανάκι να πάρουμε.. αλλά η πινακίδα είναι ήδη γνωστή.

latris mixanis
06/02/2007, 13:17
Το Vstrom θα παρθεί για σένα ή για το SF?? :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Nα μην πάρεις Vstrom, πάρε κάτι άλλο που να γουστάρεις!!

KaTaNaS
06/02/2007, 14:09
ριξε μια ματιά... (http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-5997.html)


:wave2:

SF
06/02/2007, 21:21
:rotflmao:

KaTaNaS
07/02/2007, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Πας καλά ρε καμμένε ββκο!! Είναι εξατμίσεις αυτές;



Εσ 'Εφι, αν δείς κάτι τέτοιο (http://www.ktm690supermoto.com/) στο δρόμο, θα σε χαλάσουν οι εξατμίσεις του; :rolleyes:

VANDA
07/02/2007, 10:28
Ρε σεις...


και το transalp600 που οδηγώ εδώ και λίγες μέρες (μάχιμο, παλιό, με 100.000 στην πλάτη, ταλαιπωρημένο...)......


μ' αρέσει!

Φοβάμαι μην ξενερώσω στο χαμηλό strada. :dizzy:

Επίσης, πέρασα από το μηχανικό μου το πρωί και είχε ένα aprilia απ έξω, για το οποίο περίμενε λέει κάτι μήνες για τα ανταλλακτικά του...

sniper
07/02/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
.......

Επίσης, πέρασα από το μηχανικό μου το πρωί και είχε ένα aprilia απ έξω, για το οποίο περίμενε λέει κάτι μήνες για τα ανταλλακτικά του...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalant
07/02/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ρε σεις...


και το transalp600 που οδηγώ εδώ και λίγες μέρες (μάχιμο, παλιό, με 100.000 στην πλάτη, ταλαιπωρημένο...)......


μ' αρέσει!

Φοβάμαι μην ξενερώσω στο χαμηλό strada. :dizzy:

Επίσης, πέρασα από το μηχανικό μου το πρωί και είχε ένα aprilia απ έξω, για το οποίο περίμενε λέει κάτι μήνες για τα ανταλλακτικά του...

εμ, γι'αυτο σου ειπα, κοιταξε και σε κατι αλλο, βεβαια θα μπερδευτεις περισσοτερο αν αρχισεις να κοιτας ολες τις μαρκες...

για τα aprilia ειναι γνωστη η δυσκολια για ανταλλακτικα κλπ...

κι εγω οταν κοιταζα για scooter ειχα καταληξει στο sportcity αλλα τελικα λογω αντιπροσωπειας πηρα καποιο αλλο...

παντως αν θες να ειναι ψηλο οπως λες και για την χρηση επισης που το θες θα επεμενα να ξανακοιταξεις το versys, δεν μου αρεσε κι εμενα αλλα απο κοντα και στην βολτα που το πηρα αλλαξα γνωμη...

ιδιως το μαυρο ειναι τελειο...

βεβαια γουστα ειναι αυτα...

το v-strom δεν θα στο συνιστουσα, ειναι πολυ ταξιδιατικο για την χρηση που το θες...

latris mixanis
07/02/2007, 13:15
Bρήκαμε τι μηχανάκι θα πάρεις!! Μετά από αρκετή σκέψη λέω να πάρεις: KTM DUKE II 640 (Με 24 ή 36μήνες ΑΤΟΚΟ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ)
Τιμή: 8.950 ?
Κυβικά: 625 cc
Τύπος Κινητήρα: Μονοκύλινδρο , Υγρόψυκτο , Τετραβάλβιδο
Ιπποδύναμη: 55 hp
Βάρος: 152 kg


:beer: :beer: :beer:


77089

DUKASII
07/02/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Bρήκαμε τι μηχανάκι θα πάρεις!! Μετά από αρκετή σκέψη λέω να πάρεις: KTM DUKE II 640 (Με 24 ή 36μήνες ΑΤΟΚΟ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ)
Τιμή: 8.950 ?
Κυβικά: 625 cc
Τύπος Κινητήρα: Μονοκύλινδρο , Υγρόψυκτο , Τετραβάλβιδο
Ιπποδύναμη: 55 hp
Βάρος: 152 kg


:beer: :beer: :beer: δε θα το έλεγα...
θα βγει καινουριο .

sniper
07/02/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Bρήκαμε τι μηχανάκι θα πάρεις!! Μετά από αρκετή σκέψη λέω να πάρεις: KTM DUKE II 640 (Με 24 ή 36μήνες ΑΤΟΚΟ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ)
Τιμή: 8.950 ?
Κυβικά: 625 cc
Τύπος Κινητήρα: Μονοκύλινδρο , Υγρόψυκτο , Τετραβάλβιδο
Ιπποδύναμη: 55 hp
Βάρος: 152 kg


:beer: :beer: :beer:

Μηχανή θέλει η κοπέλα ..... όχι κομπρεσέρ :D

latris mixanis
07/02/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
δε θα το έλεγα...
θα βγει καινουριο .

xmxm αν μπορεί να περιμένει μέχρι να βγει ας το κάνει!!!

το θέμα είναι ότι η λύση δεν είναι mitsubishi :rotflmao: :rotflmao: αλλά KTM :D



μην μου το χαλάς ββκο

latris mixanis
07/02/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μηχανή θέλει η κοπέλα ..... όχι κομπρεσέρ :D

:a27:


Τώρα αν πω ότι το ΚΤΜ είναι πιο όμορφο απ' το δικό σου θα είναι μεγάλη κακία;;:rolleyes:

:smokin:

sniper
07/02/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
:a27:


Τώρα αν πω ότι το ΚΤΜ είναι πιο όμορφο απ' το δικό σου θα είναι μεγάλη κακία;;:rolleyes:

:smokin:

Όχι... απλά θα καταλάβουμε ότι δεν έχεις καλό γούστο :D

DUKASII
07/02/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
:a27:


Τώρα αν πω ότι το ΚΤΜ είναι πιο όμορφο απ' το δικό σου θα είναι μεγάλη κακία;;:rolleyes:

:smokin: ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΙΑ ΟΧΙ...

ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩς..!!!:smokin:

sniper
07/02/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΙΑ ΟΧΙ...

ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩς..!!!:smokin:

Σας μύρισε κάτι; :lol:

latris mixanis
07/02/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όχι... απλά θα καταλάβουμε ότι δεν έχεις καλό γούστο :D

Αφου σε κάνω παρέα όντως δεν έχω γούστο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
07/02/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Αφου σε κάνω παρέα όντως δεν έχω γούστο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να προσέχεις με ποιους κανεις παρέα γενικότερα :winka:

Και σταμάτα να σπαμμάρεις... δεν βοηθάς την φίλη σου έτσι... ούτε και με τις κακόγουστες προτάσεις σου βέβαια... :lol:

SeNNinhA
07/02/2007, 14:16
Επειδή είχα το TUONO (φοβερό μηχανάκι) θα σου πω ότι

α) Η ποιότητα κατασκευης της Arpilia είναι ανώτερη από τα Japan ακόμη και από Honda και φαίνετα με την πρώτη ματιά.

β) Επειδή κι εγω χρειάστικα ανταλλακτικά εκτός του τυπικού service (που τα έχει στοκ κάθε συνεργείο), ότι χρειάστηκα ήρθε μέσα σε 10-15 ημέρες βαριά, κατευθείαν από Ιταλία στο συνεργειο. Και μάλιστα επείδη μια βάση για ενα μανιταρι την βιαζόμουνα γιατί ήθελα να μπω στην πίστα, μου ήρθε μέσα σε 4 ημέρες με courrier (+8 ευρώ νομίζω) το οποίο ήταν στάνταρ σαν επιλογή της Aprilia και όχι χάρη προσωπική.

Εγώ Aprilia παίρνω με κλειστά τα μάτια πια.

Δεν ξέρω αν βγήκε ήδη στην αγορά ή πότε βγαίνει αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει το χώμα εγώ θα κοιτούσα το SHIVER


77097

DUKASII
07/02/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να προσέχεις με ποιους κανεις παρέα γενικότερα :winka:

Και σταμάτα να σπαμμάρεις... δεν βοηθάς την φίλη σου έτσι... ούτε και με τις κακόγουστες προτάσεις σου βέβαια... :lol: ρε φιογκο εννοείς οτι αυτο το μηχανακι που είπε η δεσποινις πιο πάνω...ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΜΗ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΙ?????

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΛΩΡΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΟ...ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο.!!!!


77098

SeNNinhA
07/02/2007, 14:18
.


77099

sniper
07/02/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρε φιογκο εννοείς οτι αυτο το μηχανακι που είπε η δεσποινις πιο πάνω...ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΜΗ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑΙ?????

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΛΩΡΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΟ...ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο.!!!!

Δεν θα το γυρίσω σε διαμάχη.... V πάρε όποιο σου αρέσει :D

bartlal
07/02/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν θα το γυρίσω σε διαμάχη....

κοτα!

:evil:


:smokin:


:evil:

SeNNinhA
07/02/2007, 17:28
Βασικά

α) τι budget τελικά είναι διαθέσιμο?

β) το χώμα ενδιαφέρει και πόσο?

γ) ο όγκος ενοχλεί ή όχι?

FestoNero
07/02/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
κοτα!

:evil:


:smokin:


:evil:
Πουλ πουλ πουλ πουλ πουλ πουλ πουλ
πουλ πουλ;
πουλ πουλ πουλ
πουλ;
:look:
:alien:

SF
07/02/2007, 21:31
Αν μαμήσετε εντελώς το θρεντ, θα πάρει KLE250!!!!!!!!

:alien:

creperistas
07/02/2007, 22:03
Καλησπέρα! Πρίν καιρό ήμουν στον ίδιο προβληματισμό με σένα. Τελικά κάποιος καλός άνθρωπος σε ένα forum με παρέπεμψε στο site www.apriliabikers.gr Εκεί διαπίστωσα ότι:
α) Η εδώ αντιπροσωπεία της Aprilia είναι επιεικώς απαράδεκτη (καμία σχέση με Μοτοδυναμική κλπ) όσον αφορά σε υπηρεσίες και ανταλλακτικά
β) Το Pegaso και ειδικώτερα το Trail βγάζει μερικά προβληματάκια που είναι συνιθισμένα μεν για Aprilia αλλά σπαστικά δε για τον ιδιοκτήτη.
Συγκεκριμένα παραδείγματα: Σε έναν τύπο, του καιγόταν η λάμπα του προβολέα κάθε φορά που έπεφτε σε μεγάλη λακούβα με δύναμη!
Σε πολλούς έσπαγε το ελατήριο από το καπάκι που κρύβει την τάπα του ρεζερβουάρ μετά τα πρώτα 30 ανοίγματα!
Σε έναν κόπηκε στα καλά καθούμενα το αριστερό μαρσπιέ!
Και το αστείο είναι ότι τα ανταλλακτικά αυτά αργούν πολύ να έρθουν, όχι λόγω εργοστασίου αλλά αντιπροσωπείας. Πιστεύω ότι αν αντιπροσωπευόταν από άλλο, τα Aprilia θα ήταν ισάξια με τα γιαπωνέζικα.
Να είσαι προετοιμασμένη για το τί σε περιμένει!

Πρόταση: Kawasaki Versys ή Yamaha XT660R
Η επιλογή δικιά σου!

VANDA
07/02/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Βασικά

α) τι budget τελικά είναι διαθέσιμο?

β) το χώμα ενδιαφέρει και πόσο?

γ) ο όγκος ενοχλεί ή όχι?



α) έλα ντε.. εδώ που φτάσαμε...

β) πολύ λίγο ...λέει ο εσέφ

γ) έτσι νόμιζα, αλλά στην πράξη όχι ιδιαίτερα

:look:

powerphot
10/02/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
Καλησπέρα! Πρίν καιρό ήμουν στον ίδιο προβληματισμό με σένα. Τελικά κάποιος καλός άνθρωπος σε ένα forum με παρέπεμψε στο site www.apriliabikers.gr Εκεί διαπίστωσα ότι:
α) Η εδώ αντιπροσωπεία της Aprilia είναι επιεικώς απαράδεκτη (καμία σχέση με Μοτοδυναμική κλπ) όσον αφορά σε υπηρεσίες και ανταλλακτικά
β) Το Pegaso και ειδικώτερα το Trail βγάζει μερικά προβληματάκια που είναι συνιθισμένα μεν για Aprilia αλλά σπαστικά δε για τον ιδιοκτήτη.
Συγκεκριμένα παραδείγματα: Σε έναν τύπο, του καιγόταν η λάμπα του προβολέα κάθε φορά που έπεφτε σε μεγάλη λακούβα με δύναμη!
Σε πολλούς έσπαγε το ελατήριο από το καπάκι που κρύβει την τάπα του ρεζερβουάρ μετά τα πρώτα 30 ανοίγματα!
Σε έναν κόπηκε στα καλά καθούμενα το αριστερό μαρσπιέ!
Και το αστείο είναι ότι τα ανταλλακτικά αυτά αργούν πολύ να έρθουν, όχι λόγω εργοστασίου αλλά αντιπροσωπείας. Πιστεύω ότι αν αντιπροσωπευόταν από άλλο, τα Aprilia θα ήταν ισάξια με τα γιαπωνέζικα.
Να είσαι προετοιμασμένη για το τί σε περιμένει!

Πρόταση: Kawasaki Versys ή Yamaha XT660R
Η επιλογή δικιά σου!

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν μου βρεις ένα φόρουμ για οτιδήποτε αντικείμενο, υπάρχει στον κόσμο, που να λέει ΜΟΝΟ τα καλά και τα θετικά του θα σου πω μπράβο!
Να είναι όμως φόρουμ, κι όχι "ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ" site εταιρίας, ούτε "ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΟ CLUB"!
Το www.apriliabikers.gr φτιάχτηκε για να βγάλει προς τα έξω όλα αυτά τα προβλήματα που υπάρχουν όπως υπάρχουν και σε πολλές άλλες μάρκες.
Το www.apriliabikers.gr ΔΕΝ πουλάει ούτε αγοράζει μηχανές Aprilia, ΔΕΝ πληρώνεται απο κανέναν έμπορο, για να προωθήσει τίποτα, ούτε πληρώνει κανέναν για να μπαίνει να γράφει θετικά σχόλια όπως περιοδικά κι άλλα συναφή "ΜΜΕ".
Τα περισσότερα ποστ ΝΑΙ είναι τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ της Aprilia αυτό είναι και το ζητούμενο!
Το 90% των τεχνικών προβλημάτων που έχουν παρουσιαστεί τα τελευταία 2 χρόνια σε μηχανές
Aprilia έχουν λυθεί η τουλάχιστον ξέρουμε απο που προέρχονται.
Αν πχ βλέπεις 10 χρήστες μηχανών aprilia με 10 διαφορετικά προβλήματα να έχουν γράψει το πρόβλημά τους αυτό δεν σημαίνει ότι κι οι υπόλοιπες 200-300 έχουν πρόβλημα η έπρεπε να μπουν να γράψουν....."Ω, τι ωραία μηχανή η aprilia, πόσο ευτυχισμένος άνθρωπος είμαι που την έχω"!
Όλες οι μηχανές ανεξαρτήτου μάρκας είναι οι καλύτερες για όλους τους ιδιοκτήτες, που τις έχουν, το θέμα είναι όμως να λέγονται πρώτα τα "στραβά κι ανάποδα" τους όχι για να αποτρέψουν κάποιους να στραφούν προς τα εκεί, αλλά για να διορθωθούν όσο γίνεται.
Όταν δίνεις κάποιες χιλιάδες Ευρώ για να πάρεις μια μηχανή οποιαδήποτε μάρκας έχεις την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να είναι σωστή κι αντικειμενική η σχέση πελάτη-εταιρίας.
Σωστά "σε παρέπεμψε ο καλός άνθρωπος στο www.apriliabikers.gr".

Έτσι για να βάλουμε λίγο τα πράματα στην θέση τους:winka: :wave2:

Zep
10/02/2007, 15:05
Σαν κάτοχος του Trail να πω και εγώ την γνώμη μου...

Καταρχήν θα συμφωνήσω με τον powerphot...

Θα συμφωνήσω επισης, ότι η αντιπρωσοπεία στην Ελλάδα όντως έχει μαυρα χάλια (με ότι αυτό συνεπάγεται) και αυτό είναι το σημείο που πονάει όλους του κατόχους aprilia ανα τον κόσμο (όχι μόνο στην Ελλάδα).

Όσον αφορά τα προβληματάκια, μόνο με το ελατηριο (που στην τελική δεν είναι και τόσο σημαντικο) θα συμφωνήσω, τα υπόλοιπα προβληματα που αναφέρει ο φίλος creperistas ούτε τα έχω συναντήσει (7000km έως τώρα) ούτε τα έχω ακούσει από άλλους (ώντας και "συχνός" χρήστης του apriliabikers.gr) και σίγουρα δεν είναι πιο συχνά στο Trail αφου στην ουσία τα μηχανάκια είναι ίδια.

Για να έρθω στο θέμα τώρα, παρότι έχω οδηγήσει και το strada 1,2 χιλιόμετρα (το οποίο στρίβει λίγο καλύτερα λόγω στησιματος και ελαστικών) δεν μετάνοιωσα καθόλου που πήρα το Trail αντί του strada (και γενικά δεν έχω μετανοιώσει μέχρι τώρα που πήρα το Trail). Μπαίνει στο χώμα άνετα (για τα κιλά του -το έχω δοκιμάσει δλδ) και τα καταφέρνει πολύ καλά και στην άσφαλτο (είναι πραγματικό on-off ουτε πιο πολύ on ούτε πιο πολύ off).

Και όπως λέει και Χάρυ κλυν, "και να το πουλαγα πάλι Trail θα περνα"



:wave2: :wave2:

byron
10/02/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
Σε έναν τύπο, του καιγόταν η λάμπα του προβολέα κάθε φορά που έπεφτε σε μεγάλη λακούβα με δύναμη!
Σε πολλούς έσπαγε το ελατήριο από το καπάκι που κρύβει την τάπα του ρεζερβουάρ μετά τα πρώτα 30 ανοίγματα!
Σε έναν κόπηκε στα καλά καθούμενα το αριστερό μαρσπιέ!

Να είσαι προετοιμασμένη για το τί σε περιμένει!

Πρόταση: Kawasaki Versys ή Yamaha XT660R
Η επιλογή δικιά σου!

:a53: :a53: :a53: :a53: Ουαουυυυ !!! φαντάσου να ήσουν κάτοχος ΚΤΜ Super Duke και να έπαιρνε φωτιά το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας λόγω σπασμένης βάσης εξάτμισης τι θα πάθαινες... (0-300 9-2006)

(Καμμιά μομφή προς τα SD που τη θεωρώ καταπληκτική μοτοσυκλέττα. Απλά χαζοβλάβες συμβαίνουν σε όλεςςςς τις μοτοσυκλέττες. Στο ίδιο τεστ με το SD το Tuono παραλίγο να μείνει με ένα τελικό εξάτμισης μείον, καθώς έφυγε η βίδα που την κράταγε). :D

SF
20/02/2007, 20:45
XAXAXAXAXAXAXA












Πήρε Transalp!






(Και δε την πίεσε κανείς λέμε!)



:a25: