PDA

View Full Version : θα χωράω να μπω;



Skakinen
03/02/2007, 17:58
Φίλοι συμφορουμίτες (και ελπίζω σε λίγο καιρό και συνV-Stromίτες) θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα:
στο γκαράζ του σπιτιού μου που βάζω αυτοκίνητο και μηχανή η είσοδος είναι έτσι ώστε με τη μηχανή που έχω τώρα (Transalp 600) περνάω και μπαίνω με τον τρόπο που βλέπετε παρακάτω (αρκετά άνετα θα έλεγα):
http://users.hol.gr/~sd1312/DSC01792.JPG
μην σας ξεγελάει ο καθρέφτης του αυτοκινήτου , η χούφτα περνάει από πάνω

Η απόσταση μεταξύ τοίχου και φτερού του αυτοκινήτου είναι 75 εκ όπως φαίνεται στην άλλη φωτογραφία:
http://users.hol.gr/~sd1312/DSC01789.jpg

Με δεδομένο ότι το V-Strom φαίνεται λίγο πιο ογκώδες από το Transalp λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα;
Πάντως σε μέτρηση που έκανα στο κρίσιμο (για μένα ) σημείο των μηχανών δηλαδή χαμηλά στο ρεζερβουάρ , το V-Strom φαίνεται 2-3 πόντους πιο παχύ αλλά δεν ξέρω με τα κάγκελα μήπως φουσκώσει κι άλλο.
Τι λέτε ρε παιδιά;
Υπάρχουν φίλοι που πριν το V-Strom είχαν Transalp να μου πουν τη γνώμη τους;

Εννοείται ότι δεν θα μείνω στις μετρήσεις, αν δεν δοκιμάσω στην πράξη δεν αγοράζω τη μηχανή.

Υ.Γ. μια λύση είναι να τη στήσω έξω από το σπίτι να περιμένω να περάσει κάποιος με V-Strom και να τον παρακαλέσω για μια δοκιμή επί τόπου...;) αλλά ο δρόμος που μένω δεν έχει πολλή κίνηση

Skakinen
04/02/2007, 10:38
...ούτε ένας ρε παιδιά;
:( :( :(

kalant
04/02/2007, 12:22
μα τι λες ρε φιλε τωρα, θα περιμενεις να περαει καποιος για να τσεκαρεις την μηχανη του αν περναει?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πηγαινε παρε ενα v-strom για test ride και δοκιμασε το, τοσο δυσκολο ειναι πια?

Random
04/02/2007, 13:01
περνας ανετα....:D

costas81
05/02/2007, 16:15
δυσκολο το βλεπω φιλαρακι!

Respect
05/02/2007, 16:21
Oι γρατζουνιές στο τοίχο από τη μηχανή είναι; :look:

Skakinen
05/02/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Oι γρατζουνιές στο τοίχο από τη μηχανή είναι; :look:

είναι από την προηγούμενη ιδιοκτήτρια η οποία είχε και μικρότερο αυτοκίνητο από το δικό μου
(Honda Jazz - Toyota Avensis)
:smilea: :smilea: :smilea:

div400
05/02/2007, 17:57
ασε το τουτου απ'εξω....η μηχανη ειναι πιο σημαντικη :winka: :smokin:

panos26
05/02/2007, 18:12
γκρεμισε λιγο τον τοιχο και θα εισαι μια χαρα:smokin:

THEOD
05/02/2007, 18:59
Κοίτα που το έβαζα εγώ....(φυσικά χωρίς την ζελατίνα...) :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Στον ίδιο χώρο το Τράνσαλπ έμπαινε αέρα-πατέρα....:smokin: :smokin: :smokin:


76937

chris1980
05/02/2007, 19:08
:eyepop:
τι εκανες εκει
πρωτα το παρκαρες και μετα εχτισες τους τοιχους γυρω του?

Vezouvios
07/02/2007, 08:07
καλητερα να μην δειξω που την εχω παρκαρισμενη εγω!!!
Θα κανω μια περιγραφη!!!
Λοιπον καταρχην την εχω τυλιξει με ζελατινα (εκεινη που βαζουμε στα φαγητα,οχι το αλουμινοχαρτο)
Επισης ειναι καλυμενη απο περιπου 1,5 τονο αφρολεξ οπωτε για να την βγαλω φωτο ειναι δυσκολο αφου δεν μπορεις καν να την διακρινεις!!!
Βεβαια οταν ειναι να την δουλεψω ξανα ,θελει περιπου κανα 2ωρο για να την ξεθαψουμε!!

Οταν λεω αφρολεξ εννοω εκεινο το υλικο που βαζουμε στα μαξιλαρια για γεμιση!!
Και το οποιο ειναι σε τεραστιες υφασματινες σακουλες!:rotflmao:

costas81
07/02/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Κοίτα που το έβαζα εγώ....(φυσικά χωρίς την ζελατίνα...) :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Στον ίδιο χώρο το Τράνσαλπ έμπαινε αέρα-πατέρα....:smokin: :smokin: :smokin:


θυμαμαι οταν ειχες πρωτοποσταρει την φωτο που ειχαμε μεινει ολοι!

παντως πρεπει να κανεις και μπρατσα βαλε βγαλε!

η καινουργια μπαινει πιο ανετα?

THEOD
07/02/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81

η καινουργια μπαινει πιο ανετα?

το Στρομ μαζί με τα κάγκελα και την ζελατίνα ήταν ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ μηχανάκι....:smilea: (και έκανε έναν τρομερό ήχο ο μεγάλος V2 εκεί μέσα... :D :D :D )

Συγκριτικά το ΦΖ1 είναι και λιγότερο μήκος (αφήνει 5 πόντους μπρός-πίσω) και χαμηλότερο (δεν χρειάζεται να βγάζω πια την ζελατίνα :D ), και με στενότερο τιμόνι.... Με λίγα λόγια μπαίνει παιχνιδάκι.... :smokin: :smokin:


(Εεεεε.... μικρό προβληματάκι είχα με τα 3 σκαλάκια που πρέπει να ανέβει πρώτα :blush:, αλλά το έλυσα με μια ξύλινη ράμπα... :beer: )

Vezouvios
10/02/2007, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
[
η καινουργια μπαινει πιο ανετα? [/B]
Ελπιζω να μην εννοεις το καινουργιο vstrom???

A τον μλκ αχαχααχχαχααχχαχχχχχαχααχχχαχχαχα
κωστα εγραψες!!!

argy_kap
11/02/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
το Στρομ μαζί με τα κάγκελα και την ζελατίνα ήταν ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ μηχανάκι....:smilea: (και έκανε έναν τρομερό ήχο ο μεγάλος V2 εκεί μέσα... :D :D :D )

Συγκριτικά το ΦΖ1 είναι και λιγότερο μήκος (αφήνει 5 πόντους μπρός-πίσω) και χαμηλότερο (δεν χρειάζεται να βγάζω πια την ζελατίνα :D ), και με στενότερο τιμόνι.... Με λίγα λόγια μπαίνει παιχνιδάκι.... :smokin: :smokin:


(Εεεεε.... μικρό προβληματάκι είχα με τα 3 σκαλάκια που πρέπει να ανέβει πρώτα :blush:, αλλά το έλυσα με μια ξύλινη ράμπα... :beer: )

Θανάση, έχω την εντύπωση οτι ήρθε πάλι ο καιρός να αλλάξεις μηχανή ή κάνω λάθος και δεν πέρασε τόοοοοσος καιρός?

blueblack
11/02/2007, 09:33
ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΡΕ ΦΙΛΕ.............


Άλλά καί νά διαλέγεις μηχανάκι...........
μέ τό ΑΝ........ΧΩΡΑΕΙ........ή δέν χωράει στό γκαράζ....????
Πάνε τά λίγα μου μαλλιά...!!!!!!!

:wave2:

costas81
12/02/2007, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Ελπιζω να μην εννοεις το καινουργιο vstrom???

A τον μλκ αχαχααχχαχααχχαχχχχχαχααχχχαχχαχα
κωστα εγραψες!!!



τι μαλακας που είσαι και εσύ???


μονο εσυ το παρεξηγησες!!!

Vezouvios
12/02/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
τι μαλακας που είσαι και εσύ???


μονο εσυ το παρεξηγησες!!!

Να μην λεμε και καμια μαλακια να περναει η ωρα?:rotflmao:

THEOD
17/02/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Θανάση, έχω την εντύπωση οτι ήρθε πάλι ο καιρός να αλλάξεις μηχανή ή κάνω λάθος και δεν πέρασε τόοοοοσος καιρός?


Μια χαρά είναι ο καιρός...:D :D :D αλλού είναι το πρόβλημα... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πρώτον τα μπικικίνια που δεν περισσεύουν, και δεύτερο...έχοντας διαβεί προοδευτικά σε μια 20ετία όλη την κλίμακα από διάφορα δίχρονα μονοκύλινδρα χωμάτινα σε μονοκύλινδρα τετράχρονα ον-οφφ, σε 2-3 δικύλινδρα μεσαία ον-οφ, σε 2 τετρακύλινδρα 600άρια, σε μέγκα ον-οφ, και τώρα σε τετρακύλινδρο χιλιάρι ....εεεε τώρα πια υπάρχει πρόβλημα επιλογής (if you know what i mean...).

Δύσκολο να πείς ότι αλλάζεις τώρα το ολοκαίνουργιο ακόμα FZ1...
Με τι, και πόσο θα κοστίσει, και τι παραπάνω θα προσφέρει, και γιατί και...και...και... :confused: :confused: :confused:

Πρέπει να σου "γυαλίσει" δυνατά κάτι για να το κάνεις, και μέχρι στιγμής δεν έχω νοιώσει κάτι τέτοιο....:smokin: :smokin: :smokin: