PDA

View Full Version : HID Xenon στα SV



Alki_Viades
05/02/2007, 16:14
Εχει βαλει καποιος xenon στο SV του; Απ'οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης υπαρχει διαφοροποιηση στα φωτα μεταξυ 650 και 1000, ισχυει αυτο;

Επισης αν εχω καταλαβει καλα, στο 1000 χρειαζονται δυο λαμπες Η4 (αυτες που εχουν και τις 2 σκαλες σε εναν λαμπτηρα), δηλαδη πρεπει να ειναι απο τις πιο ακριβες λυσεις!??? Υποθετω δε λεει να αλλαξω μονο τη μια λαμπα,ε; :D (τι ειπα ο τσιπης!)

Γενικα δεν εχω παραπονο απο τα φωτα, ιδανικα θα αλλαζα μονο τη μεσαια σκαλα ωστε να εχω καλο φωτισμο σε επαρχιακους δρομους χωρις χρηση της μεγαλης που στραβωνει τους απεναντι....

Tropeas
05/02/2007, 18:23
Στο 03+ έχουν ακριβώς τα ίδια φώτα και το 650 και το 1000.;)

alexioannides
05/02/2007, 18:57
kala re lampro?
tosa rwtaei to paidi kai esy mono auto exeis na peis?
8a me tsatiseis kamia wra kai 8a spiniarw sthn karafla sou!:evil:

Tropeas
05/02/2007, 19:13
Αντε βρε Παλιομπαγλαμά , στην δικιά σου την καράφλα θα σπινιάρω...
Εγω έχω μαλούρα και δεν μπορεί να σπινιάρει το μπρίκι σου!
Να του δώσουμε και το λινκ που σε κάναμε άνθρωπο και σενα στις λάμπες... :p
έτσι για να μην παραπονιέσαι...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24335

(Αλκη μην παρεξηγείς το ύφος μου αλλά ο Σαλονικιός γουστέρνει να του τα χώνουμε...

:eyepop: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :rotflmao: )

div400
05/02/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

(Αλκη μην παρεξηγείς το ύφος μου αλλά ο Σαλονικιός γουστέρνει να του τα χώνουμε...

:eyepop: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :rotflmao: )

λειτουργεια σπαμ ενεργοποιημενη.....


τι ακριβως αρεσει στον σαλονικο να του χωνουνε?......και γιατι παρακαλω να του τα χωσουμε εμεις?...... :look: :a24: :a21:

alexioannides
05/02/2007, 19:40
τι ακριβως αρεσει στον σαλονικο να του χωνουνε?......και γιατι παρακαλω να του τα χωσουμε εμεις?......

mpa?
esy ti petagesai morh loumpina????:mad:

ston filo mas ton alkh milousame esy ti 8eleis twra?
mhpws goustareis na spiniarw sthn dikia sou karafla? e?




Αντε βρε Παλιομπαγλαμά , στην δικιά σου την καράφλα θα σπινιάρω...

Εγω έχω μαλούρα και δεν μπορεί να σπινιάρει το μπρίκι σου!

siga thn maloura! esy den hsoun pou epines frapelia gia na bgoune malia sthn karafla sou?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
05/02/2007, 19:45
Δεν ξέρω ειδικά για το sv, φαντάζομαι όμως ότι δεν διαφοροποιείται σε τίποτα από το fz1 που επίσης φοράει 2πλές Η4...
Δυστυχώς είναι η πιο ακριβή περίπτωση για full ξένον... :bigcry:

Για διπλές Η4 BIXENON με Low-High σκάλα, μαζί με τα ballast, καλωδιώσεις κλπ πήρα μια τιμή πάνω από 500 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.... :mad: :mad: :mad: από ότι έμαθα παίζουν και φθηνότερες λύσεις γύρω στα 350, αλλά με συμβιβασμούς στην ποιότητα και στις εναλλαγές μικρής-μεγάλης σκάλας...

Νομίζω ότι σε αυτήν την τιμή δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα....
Είναι τρομερά υπερτιμημένες...δεν είναι δυνατόν 2 λάμπες και 2 τροφοδοτικάκια να κάνουν τόσα λεφτά...κάτι η περιορισμένη ακόμα παραγωγή τους, κάτι τα μεγάλα περιθώρια κέρδους στο κύκλωμα διακίνησης-εμπορίας, το θέμα έχει πολύ "αέρα" μέσα και νομοτελειακά σύντομα θα "ξεφουσκώσει"... Υπομονή κανένα χρόνο που το βλέπω να πέφτει στα μισά και ακόμα παρακάτω με ταυτόχρονη άνοδο της ποιότητας - εφαρμογής τους στις μοτοσικλέτες...

Μην κάνεις το λάθος να πας μόνο για την μια....το μηχανάκι δεν θα βλέπεται και αναγκαστικά θα πας και για την άλλη...Όλα ή τίποτα ονομάζεται το παιχνίδι... :beer:

alexioannides
05/02/2007, 19:49
bravo ston theod
kai epishs symfwnw kai egw mazi tou.
as kanoume ypomonh mexri na fthnhnoun ligo...

Stergios69
05/02/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Για διπλές Η4 BIXENON με Low-High σκάλα, μαζί με τα ballast, καλωδιώσεις κλπ πήρα μια τιμή πάνω από 500 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.... :
Στο ebay 170 ευρώ...
Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η τοποθέτηση του μπαλλαστ.
Στο άφρικα κοντά 6 μήνες τώρα δεν έχουν πρόβλημα.

Alki_Viades
06/02/2007, 12:13
Επιτελους απαντηση! :a47: Ημουν ετοιμος ν'αρχισω να σπιναρω το ολοκαινουργιο Μ3 στη δικια μου καραφλα, Λαμπρο, Θαναση ευχαριστω.

Οντως τα 500 ειναι εξωφρενικο ποσο, κλασικο δουλεμα "για την ασφαλεια σου μιλαμε, τι ειναι 500 (ακομα...) ευρουλακια?"

Στεργιε μια γρηγορη ερευνα στο ebay βρισκει αρκετες λυσεις με 150-300 δολαρια αλλα πραγματα οπως ποσο γρηγορα γινεται εναλλαγη μικρης-μεγαλης σκαλας, χρονος ζωης λαμπας, ανθεκτικοτητα και διαστασεις ballast κανουν τη διαφορα. Ποια μαρκα να εμπιστευτεις...

Υποθετω λεγοντας μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η τοποθέτηση του μπαλλαστ εννοεις χωροταξικα?

ΥΓ. Η τοποθετηση χρειαζεται ηλεκτρολογικες γνωσεις κι εργαλεια ή εναι plug'n play?

Stergios69
06/02/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades

Στεργιε μια γρηγορη ερευνα στο ebay βρισκει αρκετες λυσεις με 150-300 δολαρια αλλα πραγματα οπως ποσο γρηγορα γινεται εναλλαγη μικρης-μεγαλης σκαλας, χρονος ζωης λαμπας, ανθεκτικοτητα και διαστασεις ballast κανουν τη διαφορα. Ποια μαρκα να εμπιστευτεις...

Υποθετω λεγοντας μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η τοποθέτηση του μπαλλαστ εννοεις χωροταξικα?
Εναλλαγή δεν γίνεται αστραπιαία, αλλά αρκετά γρήγορα.
Η λάμπα έχει μοτέρ και πάει μπρος πίσω για μικρή-μεγάλη σκάλα, δεν αναβοσβήνει.
Διάρκεια ζωής έχει 2000-3000 ώρες, με χρήση 2 ώρες την ημέρα θα σου πάει 3 χρόνια...
Στο άφρικα με κραδασμούς 6 μήνες τώρα ακόμα παίζει.
Διαστάσεις μπάλλαστ για Η4 είναι σχεδόν παντού ίδιες...
Το χωροταξικό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Stergios69
06/02/2007, 12:22
Επίσης αν δεν σε πειράζει η ανομοιομορφία όταν είναι αναμένα, μπορείς να έχεις τον ένα προβολέα αλογόνου συμβατικό και τον άλλο ΗΙD, ώστε ακόμα κι αν καεί το HID να μην μείνεις χωρίς φώτα.
Έτσι το έχω στο άφρικα
Από την άλλη η μετατροπή σε HID είναι απόλυτα αναστρέψιμη, οπότε και να μείνεις, βάζεις μια αλογόνου και είσαι ΟΚ.

Alki_Viades
06/02/2007, 12:58
απο το http://cgi.ebay.com/ebaymotors/6000K-H4-9003-HIGH-LOW-BI-XENON-KIT-hi-lo-bixenon-hid_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ36476QQihZ007QQitemZ170076000145QQrdZ1

Is this a bi-xenon kit?
Yes, this is a bi-xenon kit that utilizes xenon low beams and halogen high beams, which is identical to ALL European OEM bi-xenon systems (i.e. - Porsche, Mercedes, BMW, etc.). If you look at any European vehicle with OEM bi-xenons, you will see that they use halogen high beams as well. The reason that OEM European vehicles use halogen high beams is because real xenon high beam bulbs burn much hotter than low beam xenon bulbs to achieve a brighter light and eventually begin to burn the plastic headlight housings of cars

Δηλ. μονο η μικρη σκαλα ειναι hid xenon γιατι η μεγαλη θα ελιωνε το κρυσταλλο?

Αληθευει αυτο;

Stergios69
06/02/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
απο το http://cgi.ebay.com/ebaymotors/6000K-H4-9003-HIGH-LOW-BI-XENON-KIT-hi-lo-bixenon-hid_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ36476QQihZ007QQitemZ170076000145QQrdZ1

Is this a bi-xenon kit?
Yes, this is a bi-xenon kit that utilizes xenon low beams and halogen high beams, which is identical to ALL European OEM bi-xenon systems (i.e. - Porsche, Mercedes, BMW, etc.). If you look at any European vehicle with OEM bi-xenons, you will see that they use halogen high beams as well. The reason that OEM European vehicles use halogen high beams is because real xenon high beam bulbs burn much hotter than low beam xenon bulbs to achieve a brighter light and eventually begin to burn the plastic headlight housings of cars

Δηλ. μονο η μικρη σκαλα ειναι hid xenon γιατι η μεγαλη θα ελιωνε το κρυσταλλο?

Αληθευει αυτο;
To συγκεκριμένο δεν λέει διότι το halogen είναι τελείως εκτός κέντρου και δεν ''δουλεύει'' όπως πρέπει...
Το hid δεν έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία, επίσης το bi-xenon hid είναι η ίδια λάμπα hid που πάει μπρος-πίσω ανάλογα low-high beam...
Οπότε, ο κύριος πουλάει μούφα.

bartlal
06/02/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
To συγκεκριμένο δεν λέει διότι το halogen είναι τελείως εκτός κέντρου και δεν ''δουλεύει'' όπως πρέπει...
Το hid δεν έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία, επίσης το bi-xenon hid είναι η ίδια λάμπα hid που πάει μπρος-πίσω ανάλογα low-high beam...
Οπότε, ο κύριος πουλάει μούφα.

κοινως, αναφερεται στην 4η κατηγορια! (http://www.xenonhellas.gr/hid/h4-moto.html)


:wave2:

alexioannides
06/02/2007, 16:07
Λαμπρο, Θαναση ευχαριστω..........
kala re? emena giati de me euxaristeis dhladh?
egw prwtos de tous malwsa gia na sou broune thn apanthsh pou zhtouses?
egw ftaiw pou agwnizomai gia to kalo tou suzuki v2 forum....:evil:

gcrook
06/02/2007, 16:09
Η μερα της κρισης πλησιαζει Σαλονικια σκουληκαντερα.:smokin:
REPENT!:evil:


:lol: :rotflmao: :lol:

Alki_Viades
06/02/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
kala re? emena giati de me euxaristeis dhladh?
egw prwtos de tous malwsa gia na sou broune thn apanthsh pou zhtouses?
egw ftaiw pou agwnizomai gia to kalo tou suzuki v2 forum....:evil:

Εσενα μου ειπανε τα παιδια να μη σου μιλαω γιατι εισαι κωλοπαιδο και καλα, δε φταιω γω, καταλαβες φιλαρακι; :a13:

Ασε που μου λενε πως εισαι και κουλος, τι να πρωτοπιστεψω!

alexioannides
06/02/2007, 17:37
Εσενα μου ειπανε τα παιδια να μη σου μιλαω γιατι εισαι κωλοπαιδο και καλα, δε φταιω γω, καταλαβες φιλαρακι;

TIIIIII???? EGW? TO KALLITERO PAIDI? POIOS SOU TO EIPE? O KARAFLOS O TROPEAS?
H O HDWNOBLEPSIAS GCROOKHS?



Ασε που μου λενε πως εισαι και κουλος, τι να πρωτοπιστεψω!

NA PISTEPSEIS THN KARDIA SOU! FOLOW YOU HEART...
EGW KOYLOS?


RE GABADIA? PALIO KOULADIA? POIOS EIPE KAKH KOYBENTA GIA THN PARTI MOY?

8A SPINIARW STIS KARAFLES SAS PALIO ALUTEW:bigcry: :mad:

gcrook
06/02/2007, 17:57
Να δωσεις το λινκ μωρη λινατσα που το κραταγες κρυφο απο τους V2 αδερφους σου.:rolleyes:
Πολυ με πληγωνετε ρε πουστη μου εδω μεσα:bigcry:

mihalck
07/02/2007, 18:37
:) παιδια γεια! εγω εβαλα μπλε αλογονου, ειναι και το sv μπλε και του παει μια χαρα, εχω και τα 500 ευρω στη τσεπη.:p

alexioannides
07/02/2007, 19:48
παιδια γεια! εγω εβαλα μπλε αλογονου, ειναι και το sv μπλε και του παει μια χαρα, εχω και τα 500 ευρω στη τσεπη

kalws ton tsiph...

kala re kykloforas ston dromo me tosa lefta? an se klepsoun??? egw otan exw tosa polla lefta ta bazw sto braki moy gia na mh me klepsoun!!!! :o


apo fwtismo ti lene oi mple alogonou? einai kales? steile kamia bradinh foto na doume:wave2:

Tropeas
07/02/2007, 23:06
Καλώς τον.....!!!
και άλλος με μπλε sv και 650S??? ουάου γινόμαστε πολλοί σιγά σιγά... :rolleyes: :p ;) :wave2: :beer:

alexioannides
07/02/2007, 23:17
γινόμαστε πολύ

KAI AGRAMMATOS
KAI TSIGOUNHS
KAI KARAFLAS
KAI ARGOS....

EEE DEN YPARXEI XEIROTEROS.....

alexioannides
12/05/2007, 10:22
eee akousate akousate...

brhka fthno systhma xenon h4 gia ta sv mas!!!
egw ebala 2 h4 lampes xenon me 175eurw....

Tropeas
12/05/2007, 13:28
Που πως πότε ποιά?
μαζί με ballast και όλα?

alexioannides
12/05/2007, 14:42
nai ola komple 175 eurw!:o

Tropeas
12/05/2007, 15:33
θα πεις ? ή θα το κρατήσεις για την πάρτη σου...???
θα ρθω απάνω και θα στην σπινιάρω την καράφλα....:p

Alki_Viades
12/05/2007, 21:27
Ντιτεϊλς πλιζ αντ φαστ :alien:

gcrook
13/05/2007, 00:22
Το μουνι ο Σαλονικιος παλι θα κρατησει τα λινκς για παρτη του.....:D :mad: :D

alexioannides
13/05/2007, 19:11
mh me kathgwreite adhka re alytes

parte.... slim hid bi-xenon kit
http://www.mydepots.com/

Alki_Viades
15/05/2007, 12:02
Οκ και τωρα οι ερωτησεις: :D

To εχεις βαλει το κιτ; Η τοποθετηση ηθελε μετατροπες σε καλωδια/κονεκτορες; Η εναλλαγη μεγαλης/μεσαιας σκαλας ειναι αστραπιαια; Η μεγαλη σκαλα παραμενει αναμενη για οση ωρα θες; Οι λαμπες εχουν καλο φως;

alexioannides
15/05/2007, 16:09
To εχεις βαλει το κιτ; Η τοποθετηση ηθελε μετατροπες σε καλωδια/κονεκτορες; Η εναλλαγη μεγαλης/μεσαιας σκαλας ειναι αστραπιαια; Η μεγαλη σκαλα παραμενει αναμενη για οση ωρα θες; Οι λαμπες εχουν καλο φως;
nai, nai (metafora trofodosias mono), nai , nai, nai.