PDA

View Full Version : Πιστεύετε;



Σελίδες : 1 2 [3]

zireous
20/05/2007, 22:16
Τώρα όταν πέρυσι σου λέγαμε διάφοροι για Σιδηρόπουλο, Άσιμο και τζάζ εσύ παπαρολογούσες φίλτατε Conkark... Τώρα μπορεί να ξεστραβώθηκες (ίσως) αλλά τότε άλλα έλεγες.


Tί να λέμε τώρα.


Καλή τύχη, και σιγά μη σε ψηφίσω... :lol:


Ο πρώτος μου κολλητός φίλος στο μάταιο τούτο κόσμο ήτανε νεγράκι (έξω), ο δεύτερος (εδώ, Αιγάλεω) ήταν γυφτάκι, και ακόμα και τώρα πρώτα γνωρίζω κάποιον και μετά τον κρίνω γιατί άμα έχεις κριτήριο επιλογής την εθνικότητα, το χρώμα, ή τη ράτσα κάποιου (και δε βλέπεις ότι κάποιοι πχ ανοίξανε τα σύνορα -για συγκεκριμένους λόγους- και κάποιοι άλλοι άλλοι μπήκαν μέσα για να ικανοποιήσουν τη πείνα τους απλά) δεν είσαι τίποτα άλλο από ρατσιστής.

Τώρα άμα οι πολιτικοί που έχουμε φρόντισαν για κάτι τέτοιο, μή τους ψηφίσεις ξανά, και άμα θες να ανήκεις στη κοινή γνώμη δικαίωμά σου, όπως και δικαίωμά μου να σου λέω ότι η δικιά μου κοινή δεν είναι, και αυτά που λές τη προσβάλλουν.

Μακριά από μένα όσοι θέλουν συνειδητά να υπερασπιστούν έστω και τόσο πρόχειρα τέτοιες ποταπές ιδέες που κουβαλάς, φίλε Conkark... Άμα δεν αντέχεις κρύψου στη σπηλιά σου πίσω από τη θωρακισμένη πόρτα σου και άσε μερικούς από μας να υπομένουμε να βγαίνουμε βόλτα παρά το πανικό που όλοι μας σερβίρουνε -και συ μέσα σ' αυτούς- στο μπάχαλο που είναι η Ελλάδα.

Μήπως τα βλέπεις όλα τόσο μαύρα επειδή δεν τα έχεις πραγματικά δει σκούρα ποτέ;
(γιατί παλιά που μπουκάριζε Έλληνας και μου έκλεβε το σπίτι, άλλαζε τίποτα, ή έβρισκα δουλειά πιο εύκολα; )

:a014:

LIBYKOS
21/05/2007, 09:33
Ελπίζω η αντιπαράθεση να τελειώσει εδώ γιατί είστε :a6:

Εχουμε μπλέξει τα μπούτια μας μου φαίνεται......

TROOPER
21/05/2007, 11:18
sober αστο μη προσπαθεις............

καμενο χαρτι ειναι.

:wave2:

zireous
21/05/2007, 14:44
Σήμερα δε σου τη λέω ρε conkark, χρόνια πολλά.

:beer:

(αύριο πάλι, γιατί άμα δεν τρωγόμαστε κάθε χρόνο δέ μαθαίνεις κάτι καινούριο) :lol:


Σόρι για το οφτόπικ σε ένα θέμα που μου φαίνεται παντελώς οφπλάνετ από μερικά που γράφετε -πιστέφτε και γράφτε ότι θέλετε, δέ ξανασχολούμαι με το συγκεκριμένο τόπικ.

Ρίχνω μπαν σε μένα και πάω για μπάν(ιο). :lol:

sober
22/05/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
sober αστο μη προσπαθεις............

καμενο χαρτι ειναι.

:wave2:


Χαιρε και σε σενα Τρουπερ!!:wave2:

conkark
24/05/2007, 01:39
Εχω μάθει ότι οι συζητήσεις γίνονται προβάλλοντας ή αντιπαραθέτοντας επιχειρήματα επάνω σε τοποθετήσεις συζητούντων. Αν αγαπητοί συνάδελφοι θέλετε τα ποστάκια να έχουν αυτό το επίπεδο, εγώ απλά είμαι out, και συνεχίστε χωρίς την αντίθετη άποψη, εφόσον τόσο σας ενοχλεί. Το παράδοξο είναι ότι αυτή είναι η δημοκρατία που πρεσβεύετε! Χαλάλι σας!...
Ζήριους, σ'ευχαριστώ πολύ για τα "χρόνια πολλά". Να είσαι πάντα καλά. Αλλά ρε συ, όποιος κάνει παρέα με μαύρους και γύφτους σημαίνει ότι είναι σωστός; Εγώ επιλέγω τους φίλους μου ανάλογα με το πνευματικό και ψυχικό τους επίπεδο. Και ως γνωστόν όσοι Αλβανοί που διαπράττουν εγκλήματα ή οι μαύροι που έρχονται απ'τα χωριά τους και μιλάνε φωνάζοντας τα βράδυα κάτω απ΄το μπαλκόνι μου, δεν έχουν επίπεδο και παιδεία ανεπτυγμένη. Το ίδιο αφορά και στους αντίστοιχους έλληνες, ρε μεγάλε. Οι μαύροι, τί ιστορικό υπόβαθρο έχουν; Τον καννιβαλισμό και τη μαύρη μαγεία, τη Βουντού που έχουν γεμίσει τον κόσμο με αυτή; Ημαρτον πια. Κι εγώ έχω φιλαράκια απ'όλες τις φυλές του Ισραήλ. Αλλά όσους έχουν στοιχεία παιδείας. Με τους άλλους δεν ταιριάζω. Πρέπει να διευκρινίζουμε και τα αυτονόητα, δηλ; Για να σ'αρπάξουν οι Ταλιμπάν να σου κόψουν το κεφάλι, να δούμε θα σου αρέσουν; Περίμενε να φτιάξουν τη μεγάλη Αλβανία υπό την αιγίδα της Αμερικής και θα σου πω εγώ τί θέλουν να διεκδικήσουν! Κι ο Χριστός είπε ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε αδέλφια, κι ότι πρέπει να σέβετε ο ένας τον άλλον. Αλλά αν οι άλλοι δεν σε σέβονται τί κάνεις;
Λοιπόν, εγώ αποχωρώ για να είσαστε πέντε έξι ευχαριστημένοι, μια και δεν θα συνεχίσω να σας χαλάω τη μανέστρα...Αφού θέλετε να βρίζετε τον Κολοκοτρώνη και τον Χριστό και να δοξάζετε τους Αλβανούς, δικαίωμά σας. Αλλά σε όλη την Ελλάδα πόσοι είσαστε; Τρεις κι ο κούκος;
Αααα, ξέχασα! Εγώ έχασα τη δουλειά μου από μια Τσετσένα αρχιτεκτόνισσα συνάδελφο, που ζήτησε μισθό κομουνιστικό! Και είν'αλήθεια αυτό...

Χαίρετε! Ο πρώην συνομιλητής σας.

stavrogin
24/05/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Εχω μάθει ότι οι συζητήσεις γίνονται προβάλλοντας ή αντιπαραθέτοντας επιχειρήματα επάνω σε τοποθετήσεις συζητούντων. Αν αγαπητοί συνάδελφοι θέλετε τα ποστάκια να έχουν αυτό το επίπεδο, εγώ απλά είμαι out, και συνεχίστε χωρίς την αντίθετη άποψη, εφόσον τόσο σας ενοχλεί. Το παράδοξο είναι ότι αυτή είναι η δημοκρατία που πρεσβεύετε! Χαλάλι σας!...
Ζήριους, σ'ευχαριστώ πολύ για τα "χρόνια πολλά". Να είσαι πάντα καλά. Αλλά ρε συ, όποιος κάνει παρέα με μαύρους και γύφτους σημαίνει ότι είναι σωστός; Εγώ επιλέγω τους φίλους μου ανάλογα με το πνευματικό και ψυχικό τους επίπεδο. Και ως γνωστόν όσοι Αλβανοί που διαπράττουν εγκλήματα ή οι μαύροι που έρχονται απ'τα χωριά τους και μιλάνε φωνάζοντας τα βράδυα κάτω απ΄το μπαλκόνι μου, δεν έχουν επίπεδο και παιδεία ανεπτυγμένη. Το ίδιο αφορά και στους αντίστοιχους έλληνες, ρε μεγάλε. Οι μαύροι, τί ιστορικό υπόβαθρο έχουν; Τον καννιβαλισμό και τη μαύρη μαγεία, τη Βουντού που έχουν γεμίσει τον κόσμο με αυτή; Ημαρτον πια. Κι εγώ έχω φιλαράκια απ'όλες τις φυλές του Ισραήλ. Αλλά όσους έχουν στοιχεία παιδείας. Με τους άλλους δεν ταιριάζω. Πρέπει να διευκρινίζουμε και τα αυτονόητα, δηλ; Για να σ'αρπάξουν οι Ταλιμπάν να σου κόψουν το κεφάλι, να δούμε θα σου αρέσουν; Περίμενε να φτιάξουν τη μεγάλη Αλβανία υπό την αιγίδα της Αμερικής και θα σου πω εγώ τί θέλουν να διεκδικήσουν! Κι ο Χριστός είπε ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε αδέλφια, κι ότι πρέπει να σέβετε ο ένας τον άλλον. Αλλά αν οι άλλοι δεν σε σέβονται τί κάνεις;
Λοιπόν, εγώ αποχωρώ για να είσαστε πέντε έξι ευχαριστημένοι, μια και δεν θα συνεχίσω να σας χαλάω τη μανέστρα...Αφού θέλετε να βρίζετε τον Κολοκοτρώνη και τον Χριστό και να δοξάζετε τους Αλβανούς, δικαίωμά σας. Αλλά σε όλη την Ελλάδα πόσοι είσαστε; Τρεις κι ο κούκος;
Αααα, ξέχασα! Εγώ έχασα τη δουλειά μου από μια Τσετσένα αρχιτεκτόνισσα συνάδελφο, που ζήτησε μισθό κομουνιστικό! Και είν'αλήθεια αυτό...

Χαίρετε! Ο πρώην συνομιλητής σας.


Oι μαυροι φωνακλαδες εχουν παραδοση ή μαλλον ειχαν μεχρι που τους πηδηξαν οι καλοι πολιτισμενοι λευκοι χωρις σαλιο.Ναι ειναι αυτο το Βουντου ,τα ταμ ταμ ,η επαφη με τα πνευματα,οι 2000 γλωσσες .Απιστευτη ιατρικη που πλεον με σοβαρο ματι την κοιτανε και οι δυτικοι επιστημονες.Οταν μιλαμε για αφρικη μιλαμε για 2000 φυλες και αντιστοιχα θα χαμε σχηματισμενη αποψη αν ειχαμε και δυο χιλιαδες αποψεις.Ουτε οι ιδιοι ξερουν πλεον τι ηταν.Το να ρωτας Νιγηριανη την θρησκεια της και να σου λεει οτι ειναι χριστιανη ειναι τουλαχιστον λυπηρο γιατι οτι εχουμε να κερδισουμε σα γνωσεις απο αυτους τους ανθρωπους ανοικει στο "ταμ ταμ" παρελθον τους.Διαβασε καμια ιστορια,δε κανει κακο, Μπαζιλ Νταβιντσον"η ιστορια της αφρικης" απελπιστικα περιληπτικη αλλα 600 σελιδουλες.

Τωρα, εσυ γουσταρεις τον Κολοκοτρωνη,σε καταλαβαινω, εγω ειμαι καραισκακικος.Εχε υπ'οψιν σου οτι ο Κολοκοτρωνης οπως κι οι περισσοτεροι αρχηγοι του 21,ειχε μεγαλη εκτιμηση στους αξιους ανθρωπους ανεξαρτητως γλωσσας ή θρησκειας.Παρε παραδειγμα τον ηρωα σου αν θες να αξιζεις το ονομα του που αναφερεις συνεχεια.

Τωρα οσο αφορα το οτι εχασες τη δουλεια σου απο τσετσενα αυτο δε βαραινει την τσετσενα οσο τον εργοδοτη σου.Η αρχιτεκτονικη ειναι τεχνη απιστευτα περιπλοκη. Αν ο εργοδοτης δεν μπορει να εκτιμησει το εργο που παραγεις ειναι ακαταλληλος για εργοδοτης σου.Τωρα αμα η τσετσενα ειναι καλητερη ,τοτε πασο. Επισης αυτο αντικατοπτριζει και την γενικη καταπτωση και υποτιμηση της αρχιτεκτονικης στην ελλαδα.Οπως και να χει ,φταιει η ελλαδα ,το συστημα ,ο καπιταλισμος,ο εργοδοτης ,οχι η Τσετσενα.
Ειναι καιρος να γινεις ρατσιστης με τους ελληνες,θα μου φαινοταν πιο λογικο.

zireous
24/05/2007, 23:52
Conkark είσαι εντός της δικιάς σου πραγματικότητας και μόνο, και δεν έχεις επιχειρήματα καν (παρά μόνο κάποια παιδικά κολλήματα που σε ωθούν σε γενικεύσεις όπως αυτά που γράφεις παραπάνω, οπότε άστον τον διάλογο μαζί μου, σου θυμίζω ότι όταν σου έβαζα κάτι λινκς της wikipedia εσύ έβγαζες το συμπέρασμα οτί τα παίρνω από κει).

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποδεχτεί (με καλά ποσοστά, ψάξτο) ότι η προέλευση του ανθρώπινου είδους είναι η Αφρική -ναί οι πρόγονοί σου όπως και οι δικοί μου πιθανότατα ήταν μαύροι -κάποτε είχα βάλει και λινκ με βιβλιογραφία από διάφορους πανεπιστημιακούς κλπ, βρέστο.

Βάλε πρώτα αυτό στο κεφάλι σου, και μετά άμα αντέχεις τη σκέψη έλα να συζητήσουμε και τα άλλα προβληματάκια σου (διότι περί αυτού πρόκειται) -κάτι ψιλοκολλήματάκια με Εβραίους, Αλβανούς, Τσετσένους κλπ.


Το δημοκρατικότατο και χριστιανικότατο επιχείρημά σου ότι σε ενοχλούν κάποιοι που κάνουν φασαρία κάτω από το μπαλκόνι σου, να το σχολιάσω;

Μετακόμισε, αλλά μπορεί να σου κάτσουν και χειρότερα, πχ να γίνεις γείτονάς μου και να τύχει να έρχονται τα παιδιά για να κάνουμε πρόβες (και κάποιες προσωπικές μου ελευθερίες είναι αποτέλεσμα άπειρων καβγάδων με διάφορους στόκους σα και σένα, οπότε μάλλον θα μετακόμιζες γρήγορα καθότι είναι πολλά τα db σε ώρες μή κοινής ησυχίας).



Με βάση αυτά που λές, λογικά θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα όντως με την ελληνική νομοθεσία (και όχι απαραίτητα με κάποιον που είχε τα @@ να προκόψει έξω από τη χώρα του), και μή νομίζεις ότι είσαι κάτι επειδή είσαι αρχιτέκτονας.


Πρωτίστως με βάση αυτά που γράφεις είσαι παρτάκιας και ρατσιστής.


Τα 'φιλικά' και οι παπαριές που λές συνήθως, στους δήθεν φίλους σου, όχι σε μένα.

conkark
25/05/2007, 00:29
Είπα να μη παρέμβω, αλλά περί εμού γίνεται λόγος. Εξάλλου δεν πιστεύω ότι είμαι λιγότερο άνθρωπος από όλους μας ή ότι θα πρέπει να παραλληλίζομαι με τις απόψεις άλλων που θέλουν να μου τις επιβάλλουν. Χατιράκια ΓΙΟΚ(για να είμαι αρεστός και σε ορισμένους που γενιτσαρο-φέρνουν).
MY FRIEND Stavrogin, ποιός σου είπε ότι είμαι ρατσιστής; Διάβασε με μεγαλύτερη προσοχή τα όσα προείπα και μη προτρέχεις. Είμαι χριστιανός. Και αυτό προϋποθέτει σεβασμό προς όλους τους ανθρώπους, ασχέτως χρώματος και φυλής. Δεν θα δοξάσω όμως και τους σταυρωτές μου! Αυτό μόνο ο Χριστός το μπόρεσε. Σαν άνθρωπος διακρίνομαι απ'τα λάθη και τα πάθη μου. Και μη μου πει κάποιος ότι είναι καλύτερος από μένα, ή αλάνθαστος-εκτός κι αν είναι ο πάππας της Ρώμης!

Δέν είναι μόνο η αρχιτεκτονική ως τομέας της παραγωγικής διαδικασίας που έχει δεχτεί λαθρομετανάστες, αλλά όλα τα επαγγέλματα πανεπιστημιακού επιπέδου, έχουν κάποιον αριθμό αλλοδαπών, με μοναδικό κριτήριο τη χαμηλή αμοιβή. Την Τσετσένα-η οποία ήταν 60 χρονών- δεν τη δοκίμασαν καν. Απλά τη δήλωσαν ως σχεδιάστρια, λόγω του ότι δεν είναι μέλος του τεχνικού επιμελητηρίου Ελλάδας, επειδή χρειάζεται αναγνώριση με εξετάσεις του πτυχίου της. Οπως εγώ με το πτυχίο του αρχιτέκτονα μηχανικού που κατέχω, αν πάω στην Αγγλία για να ασκήσω το επάγγελμα, θα πρέπει να περάσω τις δικές τους εξετάσεις πρώτα-πράγμα που θέλει πολύ χρόνο και διάθεση. Κι ενώ ο μισθός μου το 2001 ήταν ό,τι όριζε η συλλογική σύμβαση εργασίας, εκείνης της έδωσαν 180.000 δρχ! δηλ,το μισθό σχεδιάστριας, κι έκανε και κολοτούμπες! Με ρώτησε γιατί με απέλυσαν,επειδή μου την είχαν αναθέσει για να την κατατοπίσω σχετικά, αλλά εγώ από αξιοπρέπεια δεν της είπα. Απλά, αποχώρησα...

Τώρα, το θέμα των μαύρων στην Ελλάδα. Δεν ακούστηκε τίποτα για εγκληματικότητα, κι αυτό τους τιμά. Ομως, απλώνουν την πραμάτεια τους στα πεζοδρόμια, πουλάνε παράνομα, στην εφορία δεν πληρώνουν, δεν πληρώνουν ενοίκιο καταστήματος, και εξ αυτού, τα μικρομάγαζα των αυτών περιοχών απειλούνται με κλείσιμο, όπως της μάννας μου το υπόγειο μαγαζάκι που πουλάει τα είδη τους, αλλά πληρώνει εφορία, ενοίκιο,ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ,ΟΤΕ, έχει ταμειακή μηχανή κλπ. Αυτό θεωρείται δίκαιο; Τα μαγαζάκια τριγύρω κλείνουν το ένα μετά το άλλο.
Επειτα, η παράνομη πώληση των cds. Η παράνομη γενικά εργασία κλπ. Σε εποχές που ήδη χτυπιόμαστε απ'τα μεγάλα τραστ των μονοπωλίων και της γενικότερης ανεργίας, υπό την είσοδο της παγκοσμιοποίησης, που βρίσκεται ante portas.

Οι οικοδομές έχουν κατακλυσθεί από αλβανούς,πολωνούς, ρουμάνους κλπ αλλοδαπούς. Γνωρίζω αλλοδαπούς που δουλεύουν σε συνεργεία, σε πλυντήρια, σε σιδηρικά-χρώματα, σερβιτόρους, υδραυλικούς, σουβλατζήδες, σε delivery, σε βιομηχανίες, στο τραγούδι(σκυλάδικο), φίλος μου αλβανός κιθαρίστας σε σκυλάδικα κοκ. Μέχρι κι ο καντηλαναύτης στην ενορία μου στον Αγ.Γεώργιο Κυψέλης, είναι αλβανός! Δηλαδή, δεν υπάρχουν έλληνες επαγγελματίες που να θέλουν τέτοιες εργασίες; Και δεν αναφέρομαι στον τρύγο της ελιάς και των πορτοκαλιών, που όντως μπορεί να είναι ελάχιστοι οι έλληνες ενδιαφερόμενοι. Για να μη μιλήσω για τους κινέζους!..Η για τις διάφορες αλλοδαπές μαφίες-εκτός των εγχωρίων! Μέχρι τώρα. Φαντάσου σε λίγο χρόνια τί θα γίνεται εδώ.

Νομίζω ότι όλο αυτό αποτελεί επικουρικό μέτρο για τη σύγχρονη ανεργία. Αν δεις τις καταγγελίες των επαγγελματικών συνδικάτων, αλλά και πολιτών, θα καταλάβεις καλύτερα.

Κι αυτό δεν έχει να κάνει με τον ρατσισμό, αλλά με την περιγραφή της πραγματικότητας.
Ρατσιστής είναι όποιος δεν θέλει να υπάρχουν άλλα έθνη και οργανώνει πολέμους κατακτητικούς κι επιθετικούς προς αλλοεθνείς. Ρατσιστής δεν είναι όποιος δέχεται την ύπαρξη όλων των εθνών. Αντίθετα, καλείται διεθνιστής. Αλλά οι λαοί να ζουν στη χώρα τους. Η να μεταναστεύουν νόμιμα, προς χώρες όπου δεν θα δημιουργήσουν προβλήματα ανεργίας και εγκληματικότητας στους εκεί κατοίκους, και σε λογικό αριθμό. Νομίζω ότι το σκεπτικό μου δεν είναι αποκρουστικό και μέμψιμο, αλλά λογικό. Και αν έχω για να βοηθήσω τον οποιονδήποτε φουκαρά θα το κάνω. "Ο έχων δύο χιτώνες να δίνει τον ένα..." . Αλλά έτερον εκάτερον.

Οσο για τον Κολοκοτρώνη, δεν είναι ήρωάς μου μόνο, αλλά ολόκληρης της Ελλάδας που υπάρχει σήμερα...Σκέψου το χωρίς παρωπίδες προκατάληψης και πες μου. Είναι πολύ απλό: Χωρίς τον Κολοκοτρώνη θα είμασταν γιουσουφάκια, γενίτσαροι, θα είχαμε μαντήλες, μουστάκια, θα στερούσαμε με το βούρδουλα τα δικαιώματα των γυναικών, λευκά κελιά, χούντα...Ξηγημένα πράματα. Παρακάτω παραθέτω ανδραγαθήματα τούρκικα εκείνης της εποχής, σε συνδιασμό με την πίστη των ελλήνων-για να μην είμαι off topic...:wave2:

conkark
25/05/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Conkark είσαι εντός της δικιάς σου πραγματικότητας και μόνο, και δεν έχεις επιχειρήματα καν (παρά μόνο κάποια παιδικά κολλήματα που σε ωθούν σε γενικεύσεις όπως αυτά που γράφεις παραπάνω, οπότε άστον τον διάλογο μαζί μου, σου θυμίζω ότι όταν σου έβαζα κάτι λινκς της wikipedia εσύ έβγαζες το συμπέρασμα οτί τα παίρνω από κει).

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποδεχτεί (με καλά ποσοστά, ψάξτο) ότι η προέλευση του ανθρώπινου είδους είναι η Αφρική -ναί οι πρόγονοί σου όπως και οι δικοί μου πιθανότατα ήταν μαύροι -κάποτε είχα βάλει και λινκ με βιβλιογραφία από διάφορους πανεπιστημιακούς κλπ, βρέστο.

Βάλε πρώτα αυτό στο κεφάλι σου, και μετά άμα αντέχεις τη σκέψη έλα να συζητήσουμε και τα άλλα προβληματάκια σου (διότι περί αυτού πρόκειται) -κάτι ψιλοκολλήματάκια με Εβραίους, Αλβανούς, Τσετσένους κλπ.


Το δημοκρατικότατο και χριστιανικότατο επιχείρημά σου ότι σε ενοχλούν κάποιοι που κάνουν φασαρία κάτω από το μπαλκόνι σου, να το σχολιάσω;

Μετακόμισε, αλλά μπορεί να σου κάτσουν και χειρότερα, πχ να γίνεις γείτονάς μου και να τύχει να έρχονται τα παιδιά για να κάνουμε πρόβες (και κάποιες προσωπικές μου ελευθερίες είναι αποτέλεσμα άπειρων καβγάδων με διάφορους στόκους σα και σένα, οπότε μάλλον θα μετακόμιζες γρήγορα καθότι είναι πολλά τα db σε ώρες μή κοινής ησυχίας).



Με βάση αυτά που λές, λογικά θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα όντως με την ελληνική νομοθεσία (και όχι απαραίτητα με κάποιον που είχε τα @@ να προκόψει έξω από τη χώρα του), και μή νομίζεις ότι είσαι κάτι επειδή είσαι αρχιτέκτονας.


Πρωτίστως με βάση αυτά που γράφεις είσαι παρτάκιας και ρατσιστής.


Τα 'φιλικά' και οι παπαριές που λές συνήθως, στους δήθεν φίλους σου, όχι σε μένα.


Ζήριους, επειδή μου ταχεις παραζαλήσει με τις μαλακίες που χρησιμοποιείς για δημόσιο διάλογο, μη νομίζεις ότι μόνο εσύ μπορείς να βρίζεις. Καιρό σε αποφεύγω γιατί το ποιόν σου είναι εμφανέστατο, αλλά η υπομονή μου εξαντλήθηκε, κι απλά σε γράφω στ'αρχίδια μου, και δεν σε γουστάρω για συνομιλητή. Να συζητάς με τους ομοίους σου τους απαίδευτους που για να κλάσετε πρέπει να ανοίξετε τη Βικιπαίδεια,και να συμβουλεύεστε τους εγκάθετους ανθέλληνες "επιστημονικούς κύκλους". Αντε ξερόλα χατζηπαπάρα, θα μου τη πεις κιόλας επειδή σπούδασα άφραγκος στην Ιταλία που δούλευα μετακομίσεις σπιτιών για να τη βγάλω.Ομολόγησε τον σατανισμό σου ρε! Φοβάσαι; Ποιός είσαι εσύ ρε μαλακοκάβλι που θα με κρίνεις; Θα βρίσεις τον Χριστό μου για να με κάνεις βουδιστή ρε βούδα; Καραγκιόζη επιστή-μουνα! Τσιφλίκι σου είναι το φόρουμ ρε παραμορφωμένε; Εμείς που είμαστε αμόρφωτοι δεν έχουμε δικαίωμα άποψης και λόγου; Θα μας φιμώσεις και θα μας προπηλακίσεις ρε χουντάλα; Και ποιός σου ανάθεσε το ρόλο του δικτάτορα και του δικαστή ρε βλάχο; Να πας στα σώματα ασφαλείας ρε, σου ταιριάζουν. Να κάνεις τον Χατζηχρήστο μπάτσο!:rotflmao: Μπες στις διαμάχες ρε, να σε βρίσω όπως σου χρειάζεται, γιατί εδώ σέβομαι το θρεντ του συναδέλφου. Αντε τσάμπα μάγκα! Δεν επιτρέπεις απόψεις αλλονών ρε Σαρλώ δικτάτορα! Θα με πεις και στόκο. Στόκο να βάλεις στον κώλο σου να μη κλάνει εδώ μέσα! Πες τη δική σου άποψη ρε και τουμπέκα ψιλοκομμένη! Αντε γιατί πολύ αέρα σου δώσαμε! Αφού δεν παίρνεις από λόγια, μόνο τα μπινελίκια χρειάζεσαι. Σαν τους φίλους σου τους τούρκους. Τους χαϊδεύουμε,τους χαϊδεύουμε κι αυτοί να μας πηδήξουν! Διάβασε τα δικαιώματά σου και τις υποχρεώσεις σου στη βίκη ρε αγροίκε!

conkark
25/05/2007, 00:46
Ο Άγιος Εφραίμ



Ο Άγιος Εφραίμ γεννήθηκε στα Τρίκαλα στις 14 Σεπτεμβρίου του 1384μ.Χ. Ήταν ένα από τα οκτώ παιδιά της οικογένειας Μόρφη. Οι γονείς του όταν βάπτισαν τον Άγιο του έδωσαν το όνομα Κωνσταντίνος. Σε μικρή ηλικία ο Άγιος Εφραίμ ορφάνεψε από πατέρα. Από εκείνη την στιγμή η μητέρα του ανέλαβε εξ ολοκλήρου την φροντίδα της οικογένειας. Στην φροντίδα αυτή συμπεριέλαβε και την χριστιανική αγωγή των παιδιών της. Ο Άγιος από μικρός έδειξε ιδιαίτερη αγάπη για τον Θεό και την Χριστιανική πίστη.


Όταν ο Άγιος Εφραίμ ήταν δεκατεσσάρων ετών, στην περιοχή των Τρικάλων γινόταν από τους Τούρκους, υπό τις διαταγές του Σουλτάνου Βαγιαζίτ του 1ου, επιχειρήσεις παιδομαζώματος. Το παιδομάζωμα ήταν το πρώτο στάδιο της δημιουργίας των Γενίτσαρων. Μάζευαν οι Τούρκοι μικρά Ελληνόπουλα, τα έστελναν στην Τουρκία όπου σε ειδικά στρατόπεδα τα μεγάλωναν γεμίζοντας την καρδιά τους αγάπη για τον Αλλάχ και μίσος για τον Χριστό και την Ελλάδα. Αυτά τα Ελληνόπουλα γίνονταν οι φοβεροί Γενίτσαροι, που όπως λένε πολλές μαρτυρίες ήταν σκληρότεροι και από τους ίδιους τους Τούρκους.


Φοβούμενη η μητέρα του Αγίου ότι θα τον πάρουν και αυτόν οι Τούρκοι, τον συμβούλεψε να φύγει από το πατρικό του σπίτι και να κατευθυνθεί σε περιοχές της Ελλάδας που δεν ήταν ακόμα κάτω από τον Τουρκικό ζυγό. Όταν έφτανε σε μια τέτοια περιοχή, τον ορμήνεψε, να βρει ένα μοναστήρι και να εισαχθεί εκεί ως δόκιμος μοναχός, μιας και η μοναστική ζωή ήταν κάτι που επιθυμούσε και ο ίδιος. Τις συμβουλές αυτές ακολούθησε ο Άγιος Εφραίμ και μετά από πολλούς κόπους έφτασε στο όρος Αμώμων της Αττικής. Είναι το όρος που, στις μέρες μας, στους πρόποδες του είναι χτισμένη η Νέα Μάκρη. Στο όρος είχαν μαζευτεί χριστιανοί ασκητές, και από αυτούς ονομάστηκε όρος Αμώμων, δηλαδή όρος των Καθαρών. Εκεί υπήρχε και το ανδρικό μοναστήρι του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Σε αυτό το μοναστήρι κατάφυγε ο Άγιος Εφραίμ και έμεινε έως την ηλικία των 18 ετών ως δόκιμος μοναχός της μονής.


Στην ηλικία των δεκαοκτώ χρίστηκε μοναχός και έλαβε το όνομα Εφραίμ (όπως έχουμε αναφέρει μέχρι τότε ονομαζόταν Κωνσταντίνος). Μετά δε από λίγα χρόνια χειροτονήθηκε Ιερέας. Στο μοναστήρι περνούσε πολύ λίγο χρόνο. Συνήθως ήταν απομονωμένος σε μια σπηλιά στην περιοχή όπου και ασκήτευε.


Τα χρόνια περνούσαν και η Οθωμανική αυτοκρατορία είχε υποδουλώσει σχεδόν όλη την Ελλάδα. Στην περιοχή της Αττικής δρούσαν Τουρκικά στρατεύματα υπό τις διαταγές του Εβρενόμπεη. Μέρος αυτών των στρατευμάτων, το 1424, αναπτύχθηκε στην περιοχή του όρους Αμώμων και άρχισε να καταστρέφει, να λεηλατεί και να δολοφονεί, κάνοντας πράξη την συνήθη τακτική των Τουρκικών στρατευμάτων τον καιρό εκείνο. Έτσι έφτασαν και στο μοναστήρι του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και απαίτησαν να τους παραδοθούν οι θησαυροί του μοναστηριού. Το μοναστήρι όμως ήταν φτωχό και το μόνο που κατάφεραν να πάρουν οι Τούρκοι από εκεί ήταν οι ζωές όλων των μοναχών που σφαγιάστηκαν στην αυλή του μοναστηριού.


Ο Άγιος την ημέρα εκείνη δεν ήταν στο μοναστήρι. Όταν το επισκέφθηκε την επόμενη, βρήκε τα πτώματα των μοναχών στην αυλή και το μοναστήρι κατεστραμμένο. Αφού φρόντισε για την ταφή των μοναχών, αποσύρθηκε μόνιμα πλέον στην σπηλιά που ασκήτευε. Στο μοναστήρι κατέβαινε μόνο στις μεγάλες εορτές για να λειτουργήσει στην εκκλησία του. Σε μια τέτοια εορτή, στις 14 Σεπτεμβρίου του 1425 (ημέρα μνήμης της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού), ξαναεπισκέφθηκαν οι Τούρκοι την μονή. Συνέλαβαν τον Άγιο και άρχισαν να τον υποβάλουν σε φρικτά βασανιστήρια προσδοκώντας να τους αποκαλύψει τυχών μυστικές κρύπτες με θησαυρούς που δεν είχαν καταφέρει να ανακαλύψουν. Οκτώ ολόκληρους μήνες ο Άγιος υπέμενε τα φρικτά βασανιστήρια των Τούρκων έως τις 5 Μαΐου του 1426 κρεμασμένος ανάποδα καρφωμένος με καρφιά στον κορμό μιας μουριάς, παρέδωσε την ψυχή του στον Κύριο, σε ηλικία 42 ετών.


Στις μέρες μας στο μοναστήρι αυτό μένουν και υπηρετούν μοναχές. Το λείψανο του Αγίου Εφραίμ φυλάσσεται εκεί και καθημερινά εκατοντάδες πιστών το επισκέπτονται ζητώντας από τον Άγιο την ευλογία και την βοήθεια του. Ο Άγιος με την χάρη του Θεού έχει κάνει χιλιάδες θαύματα. Στον περίβολο της μονής, και προστατευμένη από κτίσμα που χτίστηκε γύρω της, υπάρχει η μουριά πάνω στην οποία ο Άγιος Εφραίμ άφησε την τελευταία του πνοή. Η ηρεμία που επικρατεί στον χώρο είναι κάτι που δεν περιγράφεται με λέξεις. Θα την νιώσετε κι εσείς όταν με την βοήθεια του Χριστού επισκεφθείτε τον Άγιο Εφραίμ στην μονή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, στην Νέα Μάκρη Αττικής.


Η εκκλησία μας έχει αφιερώσει στην μνήμη του Αγίου Εφραίμ δύο ημέρες του έτους. Την 5η Μαΐου όπου τιμούμε το μαρτυρικό θάνατο του Αγίου και την 3η Ιανουαρίου όπου τιμούμε την ανεύρεση των ιερών λειψάνων του. Τα ιερά λείψανα του Αγίου Εφραίμ βρέθηκαν με Θεία Παρέμβαση το 1950, 524 ολόκληρα χρόνια μετά τον θάνατο του.

zireous
25/05/2007, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
...

Στις διαμάχες...

:wave2:

conkark
25/05/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Στις διαμάχες...

:wave2:


Αν έχεις βαρέσει νευρική παράκρουση, πρώτα τα χαπάκια σου,και μετά να μπαίνεις εδώ. Δε βλέπεις ότι όλοι οι συνάδελφοι είναι ευπρεπείς; Εσύ ποιός είσαι; Ο πάρτα όλα; Την άποψή σου και τουμπέκιασμα μεγάλε! Οι τραμπουκισμοί σου αλλού. Γκεγκε;

TROOPER
25/05/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Αλλά αν οι άλλοι δεν σε σέβονται τί κάνεις;

γυρνας και το αλλο μαγουλο δεν ειχε πει ο ετσι σου???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

x-rider
25/05/2007, 08:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS

Εσείς πιστεύετε ρε παιδιά;







ΝΑΙ.

zanny
25/05/2007, 10:01
Γενικότερα, όσοι ψάχνονται για βήμα", μπορούν κάλλιστα να ανέβουν στον βράχο της Ακρόπολης που έχει και κόσμο αυτόν τον καιρό...
Ρεδεπαμκαλά.. :mad:

zireous
25/05/2007, 22:53
conkark αγόρι μου, στις διαμάχες είπαμε, εκτός και άν είναι ωραία πίσω από το πληκτρολόγιό σου -και σου αρκεί να διαβάζεις μόνο ότι γράφεις.


Άν κάποιοι έβγαλαν τίποτα γρήγορα συμπεράσματα επειδή ο conkark σπάστηκε (πάλι), άς διαβάσουν και τα άλλα ποστ που έχω κάνει σε σχετικά topics μπας έχουνε και μια πιο σφαιρική άποψη για τη γνώμη μου, δεν υπάρχει κάνας λόγος να κάθομαι να ασχολούμαι εδώ με δαύτον.

kiriakost
25/05/2007, 23:51
Επι του αρχικού θέματος
Πιστεύετε;

Ναι πιστεύω ... και μάλιστα φανατικά ... έζησα και δυο περιπτώσεις που στην χριστιανική ορολογία χαρακτηρίζονται ως θαύματα .... και έτσι δεν έχω πλέων κανένα ενδοιασμό .... πιστεύω με τα 1000 .

h_m_akis
26/05/2007, 16:10
μεχρι σημερα δεν πιστευα... πριν καμια ωρα ομως εγινε κατι και με εκανε να πιστεψω...εκει που γυριζω απο χαλκιδα μεσ'στο κατακαλοκαιρο με το που φτανω βαρυμπομπη να σου κατι νερα να με λουζουν παντου..........:sick: ................ενιωσα λες και με κατουρουσαν και οι 40 αγιοι αποστολοι μαζι!!! θαυμα θαυμα φωναξα αλλα δεν μ'ακουσε κανεις...(πουτ@ν@ yoshimura)...και στη renault τελειωσαν ολα:hypnotize δεν εξηγειτε αλλιως ηταν θαυμα...σιγουρα υπαρχει θεος...



ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ:mad: :mad: :mad:







:wave2:

stavrogin
26/05/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
μεχρι σημερα δεν πιστευα... πριν καμια ωρα ομως εγινε κατι και με εκανε να πιστεψω...εκει που γυριζω απο χαλκιδα μεσ'στο κατακαλοκαιρο με το που φτανω βαρυμπομπη να σου κατι νερα να με λουζουν παντου..........:sick: ................ενιωσα λες και με κατουρουσαν και οι 40 αγιοι αποστολοι μαζι!!! θαυμα θαυμα φωναξα αλλα δεν μ'ακουσε κανεις...(πουτ@ν@ yoshimura)...και στη renault τελειωσαν ολα:hypnotize δεν εξηγειτε αλλιως ηταν θαυμα...σιγουρα υπαρχει θεος...



ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ:mad: :mad: :mad:







:wave2:

Αμαρτωλε ,βλασφημεις οι 40 αποστολοι ειναι μονο 12 ,
40 ειναι οι αγιοι σαραντα ,σκετοι:rotflmao: :rotflmao:

marios8
26/05/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

40 ειναι οι αγιοι σαραντα ,σκετοι:rotflmao: :rotflmao:

Kαι ουδεμίαν σχέση έχουν με τα 40 παλικάρια απο τη Λεβαδιάν :winka:


:lol: :rotflmao: :lol: :beer: :wave2:

kiriakost
26/05/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
μεχρι σημερα δεν πιστευα... πριν καμια ωρα ομως εγινε κατι και με εκανε να πιστεψω...εκει που γυριζω απο χαλκιδα μεσ'στο κατακαλοκαιρο με το που φτανω βαρυμπομπη να σου κατι νερα να με λουζουν παντου..........:sick: ................(πουτ@ν@ yoshimura)...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ:mad: :mad: :mad:

:wave2:

Αμα την επομένη φορά δεις ακρίδες , και την παρά επόμενη βατράχια .... πούλα την τη μηχανή ... είναι καταραμένη με τις πληγές του Φαραώ !! :smokin:

zireous
20/07/2007, 00:36
Επειδή μια παλιά μου φίλη έτυχε να τη ξαναδώ πρόσφατα, και η πίστη της στο Χριστό της έδωσε κουράγιο σε πολύ σκοτεινές στιγμές της που μοιράστηκε μαζί μου (και αυτό ήταν όντως το μόνο της στήριγμα σε κάποιες φάσεις -όπως και σε άλλους φίλους-, και εγώ την είχα ξεχάσει, ίσως μια κουβέντα να βόηθαγε), οφείλω παρόλο που είμαι τελείως αντίθετος με την τυφλή πίστη και τις οργανωμένες θρησκείες να παραδεχτώ ότι βοηθάει. Αυτό που δεν ξέρετε οι περισσότεροι είναι ότι προτιμώ τεχνικές που είναι μεν τώρα πια αποδεκτές ακόμα και στην Ιατρική, είναι όμως αρκετά αρχαίες και κοινές σε ανατολικές θρησκείες και μπορεί να έχουν να κάνουν με σωστή διατροφή, έλεγχο στις κραιπάλες κλπ. Σε παρόμοιες σκοτεινές φάσεις προτίμησα πιο αυτοκριτικό και ενεργητικό τρόπο αντιμετώπισης, που αναμφίβολα αποξενώνει αλλά λύνει και το πρόβλημα...

Είναι όμως οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος που λέει και ο ποιητής, το οποίο δεν πολυζορίζω καθότι οι βόλτες μου αρέσουν περισσότερο, που σημαίνει άμα φτάσω γύρω στα 70, θα ρίξω και καμμιά βουτιά εκτός κάρματος (σικ).

Η θρησκεία όπως όλα θέλει μέτρο.

Πάω για μπύρα τώρα μπας ξεχάσω αυτά που έγραψα παραπάνω...

tai
20/07/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Επειδή μια παλιά μου φίλη έτυχε να τη ξαναδώ πρόσφατα, και η πίστη της στο Χριστό της έδωσε κουράγιο σε πολύ σκοτεινές στιγμές της που μοιράστηκε μαζί μου (και αυτό ήταν όντως το μόνο της στήριγμα σε κάποιες φάσεις -όπως και σε άλλους φίλους-, και εγώ την είχα ξεχάσει, ίσως μια κουβέντα να βόηθαγε), οφείλω παρόλο που είμαι τελείως αντίθετος με την τυφλή πίστη και τις οργανωμένες θρησκείες να παραδεχτώ ότι βοηθάει. Αυτό που δεν ξέρετε οι περισσότεροι είναι ότι προτιμώ τεχνικές που είναι μεν τώρα πια αποδεκτές ακόμα και στην Ιατρική, είναι όμως αρκετά αρχαίες και κοινές σε ανατολικές θρησκείες και μπορεί να έχουν να κάνουν με σωστή διατροφή, έλεγχο στις κραιπάλες κλπ. Σε παρόμοιες σκοτεινές φάσεις προτίμησα πιο αυτοκριτικό και ενεργητικό τρόπο αντιμετώπισης, που αναμφίβολα αποξενώνει αλλά λύνει και το πρόβλημα...

Είναι όμως οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος που λέει και ο ποιητής, το οποίο δεν πολυζορίζω καθότι οι βόλτες μου αρέσουν περισσότερο, που σημαίνει άμα φτάσω γύρω στα 70, θα ρίξω και καμμιά βουτιά εκτός κάρματος (σικ).

Η θρησκεία όπως όλα θέλει μέτρο.

Πάω για μπύρα τώρα μπας ξεχάσω αυτά που έγραψα παραπάνω...
:eyepop:
ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΕΣΥ:look:


Να το κοιταξεις :rolleyes:
























:wave2: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

zireous
20/07/2007, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:eyepop:
ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΕΣΥ:look:


Να το κοιταξεις :rolleyes:


























:wave2: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Βγάζετε εύκολα συμπεράσματα μόνο από λίγες απόψεις που προλαβαίνετε να διαβάσετε από κάποιον...

Εσύ το βιβλίο που σου είχα πει κάποτε το διάβασες;

(θα το βρεις σε όλα τα καλά καταστήματα δίσκων)
:beer: :wave2:

tai
20/07/2007, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Βγάζετε εύκολα συμπεράσματα μόνο από λίγες απόψεις που προλαβαίνετε να διαβάσετε από κάποιον...

Εσύ το βιβλίο που σου είχα πει κάποτε το διάβασες;

(θα το βρεις σε όλα τα καλά καταστήματα δίσκων)
:beer: :wave2:
εχεις πμ