PDA

View Full Version : Πιστεύετε;



Σελίδες : [1] 2 3

LIBYKOS
06/02/2007, 10:38
Χθες βράδυ, γύρω στις μία που γύριζα στο σπίτι, είχα σταματήσει σε ένα φανάρι. Απέναντι είναι η εκκλησία του Αγ. Γεωργίου.

Δίπλα μου έρχεται ένα παπί ( χωρίς κράνος φυσικά ), κάνει το σταυρό του το παλικάρι και μου ρίχνει μια ματιά. Με κοιτάει και μου λέει : «πιστεύεις φίλε ;»

«Πιστεύω» του απαντώ « αλλά δεν ξέρω που »

«Ούτε και εγώ δεν ξέρω, αλλά το κάνω από συνήθεια» μου απαντά.

Κουνάμε και οι δύο το κεφάλι και του λέω : «Ας έχουμε το νου μας γιατί ούτε ο ίδιος ο Άγιος δεν έχει πλέον τη δύναμη να μας προστατέψει. Προσεκτικά και να φοράς το κράνος σου».

Με ευχαρίστησε, άναψε εν τω μεταξύ το φανάρι και ο καθένας τράβηξε το δρόμο του.

Δεν ξέρετε πόσο περίεργα μου έκατσε η όλη η φάση.



Εσείς πιστεύετε ρε παιδιά;
Κάνετε το σταυρό σας στα φανάρια;

Cpt. Haddock
06/02/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Εσείς πιστεύετε ρε παιδιά;

:nono: :nono: :nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Κάνετε το σταυρό σας στα φανάρια;

:nono: :nono: :nono: προτιμώ να προσέχω παρά να κάνω το σταυρό μου...

:rolleyes:

gloum
06/02/2007, 10:44
Όχι για τον απλούστατο λόγο ότι δεν πιστεύω.Πάντως εύχομαι όποιος πιστεύει όταν κάνει τον σταυρό του τα δάχτυλα του (είτε 3 όντας ορθόδοξος,είτε δύο όντας καθολικός,είτε 4 όντας προτεστάντης) να βρίσκουν πάνω σε κράνος και όχι στο κεφάλι του:)

alximistis
06/02/2007, 10:45
Καταρχάς θεωρώ ότι η πίστη είναι απόλυτα υποκειμενικό θέμα. Πιστεύεις ή δεν πιστεύεις.
Δεν έχει πιστεύεις λίγο ή μόνο σε αυτά (συνήθως που μας συμφέρουν) και πάει λέγοντας.
Κι αυτά τα λέω περισσότερο γιατί δεν θέλω ούτε να θιχθούν κάποιοι από αυτά που θα πω ούτε να ανοίξω μια τέτοια διαμάχη του στυλ "άπιστε άθεες δεν ντρέπεσαι" ή "άσχετε που πιστεύεις ότι σου λένε" κλπ.
Η καθαρά υποκειμενική μου άποψη ΔΕΝ έχει να κάνει με την εκκλησία το τονίζω αυτό ούτε στρέφομαι ενάντια της.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν πιστεύω πουθενά! Αναγνωρίζω μόνο τη δύναμη της φύσης και αυτή των νόμων που τη διέπουν.
Γι αυτό ούτε κάνω τον σταυρό μου ούτε πηγαίνω σε ναούς κι εκκλησίες ούτε τηρώ εκκλησιαστικά έθιμα.
Εκτός βέβαια από όταν πηγαίνω ως επισκέπτης να δω τις εικόνες ως μορφή τέχνης κλπ.
Απλά είμαι άθεος όπως το εκλαμβάνω εγώ.

Αυτά και χωρίς καμία παρεξήγηση.

airamhag
06/02/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Χθες βράδυ, γύρω στις μία που γύριζα στο σπίτι, είχα σταματήσει σε ένα φανάρι. Απέναντι είναι η εκκλησία του Αγ. Γεωργίου.

Δίπλα μου έρχεται ένα παπί ( χωρίς κράνος φυσικά ), κάνει το σταυρό του το παλικάρι και μου ρίχνει μια ματιά. Με κοιτάει και μου λέει : «πιστεύεις φίλε ;»

«Πιστεύω» του απαντώ « αλλά δεν ξέρω που »

«Ούτε και εγώ δεν ξέρω, αλλά το κάνω από συνήθεια» μου απαντά.

Κουνάμε και οι δύο το κεφάλι και του λέω : «Ας έχουμε το νου μας γιατί ούτε ο ίδιος ο Άγιος δεν έχει πλέον τη δύναμη να μας προστατέψει. Προσεκτικά και να φοράς το κράνος σου».

Με ευχαρίστησε, άναψε εν τω μεταξύ το φανάρι και ο καθένας τράβηξε το δρόμο του.

Δεν ξέρετε πόσο περίεργα μου έκατσε η όλη η φάση.



Εσείς πιστεύετε ρε παιδιά;
Κάνετε το σταυρό σας στα φανάρια;

Εγω πιστευω.
Δεν κανω παντα το σταυρο μου ... το κανω μονο οταν νοιωθω πως το εχω αναγκη...καποιες φορες τον εκανα κ χωρις να περναω απο εκκλησια...

LIBYKOS
06/02/2007, 10:54
Δεν είναι το θέμα μου το αν αυτός που δεν είναι χριστιανός, ή που δεν πάει στις εκκλησίες είναι άπιστος ή μίασμα ή οτιδήποτε άλλο. Αυτά πιστεύω είναι για τους κοντόφθαλμους.

Για να το πάω λίγο πιο μακριά, οι θρησκείες είναι μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εφεύρεση του ανθρώπου ώστε ορίσει το τι είναι αυτό που τον αναγκάζει να πιστεύει κάπου.

Τώρα, το πως δημιουργήθηκαν οι διάφορες θρησκείες, το γιατί παρουσιάζουν αυτές τις ιδιομορφίες που παρουσιάζουν, έχουν να κάνουν με πάρα πολλούς παράγοντες, γεωγραφικούς, κοινωνικούς, πολιτισμικούς και άλλους πολλούς που όλοι μας πιστεύω ότι αντιλαμβανόμαστε

DUKASII
06/02/2007, 11:03
πάλι οποτε περναω απο εκκλησία σκεφτομαι τι μυαλο είχε ο ανθρωπος που βρήκε αυτόν τον τροπο για να υποτάξει κάτω απο μια τόσο απλη ιδέα ολοκληρη την ανρωπότητα...

OldMan
06/02/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Κάνετε το σταυρό σας στα φανάρια;
Εγώ θέλω, αλλά το γαμημένο το ρελαντί δεν μ'αφήνει ...:sad:

Alki_Viades
06/02/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Δίπλα μου έρχεται ένα παπί ( χωρίς κράνος φυσικά ), κάνει το σταυρό του το παλικάρι και μου ρίχνει μια ματιά. Με κοιτάει και μου λέει : «πιστεύεις φίλε ;»

«Πιστεύω» του απαντώ « αλλά δεν ξέρω που »

«Ούτε και εγώ δεν ξέρω, αλλά το κάνω από συνήθεια» μου απαντά.

Καβαλαει μηχανη αλλα δεν φοραει κρανος, κανει το σταυρο του αλλα κι αυτο απο συνηθεια.

Αξιος εκπροσωπος του 90+% του ανθρωπινου γενους!


77012

paTman_the
06/02/2007, 14:46
Πολύ βαθύ θέμα για εδώ δε νομίζετε;

Πάντως νομίζω ότι για να απαντήσει ο κάθε ένας μας αυτή την ερώτηση θα έπρεπε πρώτα να σκεφτεί τι σημαίνει για αυτόν θεός και θρησκεία. Μετά μπορεί να σκεφτεί αν θέλει να πιστεύει σε αυτό/ά.

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι είναι ευτυχισμένοι όσοι έχουν την πολυτέλεια να λένε ότι δεν πιστεύουν σε τίποτα...

Γειά σας!!

Gandalf dr685sm
06/02/2007, 14:53
Μιλάμε για ενα πολύ προσωπικό θέμα που δεν χωράει καμία κρίση απο κανέναν.

Ειδικά στο θέμα Πίστης, είναι κάτι που απασχολεί τον καθένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και δεν νομίζω οτι πέφτει σε κανέναν λόγος, στο αν αυτό που κάνει είναι σωστό ή οχι. Φυσικά απο την στιγμή που δεν ενοχλεί τους διπλανούς του.

Προσωπικά πάντως πιστεύω στον Χριστιανισμό αλλά οχι στον δογματισμό της σημερινής θρησκείας.


Gandalf

el_hymador
06/02/2007, 17:36
Να με ρωτησει παπακιας ξεκρανωτος αν πιστευω?...sorry αλλα θα με επιαναν τα γελια...

Ευτυχως που δεν ησουν εξω απο το σπιτι του λαου στον Περισσο να σκασει κανα MZ διχρονο με ταγαρια - μπαγκαζιερες και να σε αρχισει στα περι ''Σοσιαλιστικης κοινοκτημοσυνης , υπεραξιας , προλεταριακης αφυπνισης'' κ.τ.λ.

:lol:

KaTaNaS
06/02/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ θέλω, αλλά το γαμημένο το ρελαντί δεν μ'αφήνει ...:sad:

και νόμιζα πώς συμβαίνει μόνο σε μένα! :rolleyes:


σιγουρα ο τρισκατάρατος βάζει χέρι στο καρμπ! :mad:

KaTaNaS
06/02/2007, 17:50
εμένα πάντως μου άρεσε η περιγραφή του λιβύκου...


σα να βλέπεις ταινία, εκέι που ο πρωταγωνιστής συναντά τον άγγελο του και δεν το ξέρει!





:wave2: :sun: :sun: :sun:

έχετε δεί την τελευταία ταινία (δεν θυμαμαι τιτλο) στον κινηματογραφο, ελληνική, που αφορά εναν ζηλιάρη αγωνιζόμενο μοτοκροσά που τρακάρει;

soundstorm
06/02/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μιλάμε για ενα πολύ προσωπικό θέμα που δεν χωράει καμία κρίση απο κανέναν.

Ειδικά στο θέμα Πίστης, είναι κάτι που απασχολεί τον καθένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και δεν νομίζω οτι πέφτει σε κανέναν λόγος, στο αν αυτό που κάνει είναι σωστό ή οχι. Φυσικά απο την στιγμή που δεν ενοχλεί τους διπλανούς του.




Gandalf
Ακριβως.

Tropeas
06/02/2007, 21:45
ΠΙΣΤΕΥΩ...
ότι μπορώ να βοηθήσω να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ τον εαυτό μου...

FestoNero
06/02/2007, 22:25
Εγω το εχω καταργησει απο νωρις.
Δεν μου ελεγε τιποτα, μου φαινοταν σαν ενα υποχρεωτικο τελετουργικο το ολο θεμα της εκκλησιας.
Απο'κει κι'επειτα, το αν υπαρχει θεος δεν με απασχολει αυτη τη στιγμη.
Αν πιασω τα 70-80, θ'αρχισω να πηγαινω εκκλησια γιατι μαλλον δεν θα'χω κατι καλυτερο να κανω..

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ θέλω, αλλά το γαμημένο το ρελαντί δεν μ'αφήνει ...:sad: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paramedic
06/02/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
έχετε δεί την τελευταία ταινία (δεν θυμαμαι τιτλο) στον κινηματογραφο, ελληνική, που αφορά εναν ζηλιάρη αγωνιζόμενο μοτοκροσά που τρακάρει;
Το Πέντε Λεπτά Ακόμα λές. Ωραία ταινία και με διδάγματα που ο καθένας ερμηνεύει διαφορετικά.
Εγώ πάντως δεν πιστεύω πια γιατί έχω δεί πολλά ανάποδα ρε γαμώτο και σε προσωπικό επίπεδο και στο χωρο της δουλειάς μου που πραγματικά σε κάνουν να λές οτι εάν υπάρχει θεός μας έχει ξεχάσει προ πολλού. Και τι στο καλό δεν μπορεί όλα να έιναι δοκιμασία πια!!

KaTaNaS
07/02/2007, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Εγώ πάντως δεν πιστεύω πια γιατί έχω δεί πολλά ανάποδα ρε γαμώτο και σε προσωπικό επίπεδο και στο χωρο της δουλειάς μου που πραγματικά σε κάνουν να λές οτι εάν υπάρχει θεός μας έχει ξεχάσει προ πολλού. Και τι στο καλό δεν μπορεί όλα να έιναι δοκιμασία πια!!

πώς μπορούμε όμως με το μικροσκοπικό μυαλουδάκι μας να καταλάβουμε την Θεία βούληση;

και με τι θράσσος να τολμήσουμε να την εξηγήσουμε;

LIBYKOS
07/02/2007, 09:41
Και τι σημαίνει δεν πιστεύω;
Δεν μπορεί να μην πιστεύουμε πουθενά ( ούτε και στους εαυτούς μας να υποθέσω; )

vangelis 64
07/02/2007, 10:27
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
εάν υπάρχει θεός μας έχει ξεχάσει προ πολλού.

Νομίζω ότι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

Προσωπικά ναι,πιστεύω.

Cpt. Haddock
07/02/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
εάν υπάρχει θεός μας έχει ξεχάσει προ πολλού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νομίζω ότι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.


δλδ? :confused:

δεν υπάρχει θεός και μας θυμάται; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
07/02/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δλδ? :confused:

δεν υπάρχει θεός και μας θυμάται; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλό αλλά....
Οχι,εμείς τον έχουμε ξεχάσει.Και δεν είμαι θρήσκος με την έννοια τού δογματισμού και τής εξουσίας που ασκεί η θρησκεία στα θύματά της.
Ισως κάποτε μάς δοθεί η ευκαιρία να το κουβεντιάσουμε από κοντά.:wave2:

Cpt. Haddock
07/02/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Οχι,εμείς τον έχουμε ξεχάσει.

για να τον ξεχάσαμε σημαίνει οτι υπήρξε.

Καλώς η κακώς η απόδειξη της ύπαρξης εκκρεμεί ακόμα....

:D :wave2: :evil:

LIBYKOS
07/02/2007, 10:45
Να υπάρξει ως τι;
Ως έννοια;
Ως πρόσωπο;
Και γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να ορισθεί;
Η ερμηνεία που έχουμε δόσει είναι η σωστή, ή είναι αυτή που μας βολεύει;

powerphot
07/02/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Καβαλαει μηχανη αλλα δεν φοραει κρανος, κανει το σταυρο του αλλα κι αυτο απο συνηθεια.

Αξιος εκπροσωπος του 90+% του ανθρωπινου γενους!

Κάνει το σταυρό του για να μη χτυπήσει όταν πέσει χωρίς κράνος επειδή δεν έχει λεφτά να το αγοράσει!
Είναι πιο οικονομικό κι έχεις την συνείδησή σου ήσυχη!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
07/02/2007, 12:04
έχετε δεί την τελευταία ταινία (δεν θυμαμαι τιτλο) στον κινηματογραφο, ελληνική, που αφορά εναν ζηλιάρη αγωνιζόμενο μοτοκροσά που τρακάρει; [/B]

Η όλη σκέψη της ταινίας ήταν ξεπατικωτούρα από τον Τελευταίο πειρασμό πάντως(άσχετο)

makis206
07/02/2007, 12:26
Προσωπικά πιστεύω στο Χριστό και στην Παναγία και σε όλα αυτά γενικότερα που είδα όσο αναφορά τη θρησκεία του Χριστιανισμού όσα χρόνια ζω.

Δεν μιλάω για θαύματα κλπ κλπ, μιλάω για ότι εικόνες είδα είτε μέσα από εκκλησίες, είτε μέσα από περιγραφές μοναχών και παπάδων, εικόνες ακόμα και μέσα απ'την τηλεόραση !

Δεν χρειάζεται να μου αποδειχτεί τίποτα κι από κανέναν. Δεν έχω ανάγκη να δω αποδείξεις για να νοιώσω όμορφα όταν η στάση για τσιγάρο κατεβαίνοντας απ'τη μηχανή περιλαμβάνει και το άναμμα ενός κεριού σε μία εκκλησία και κάποια λόγια της ψυχής μου κοιτάζοντας μια εικόνα..

Ακόμα κι αν τα λέω του εαυτού μου εμένα μου αρκεί !

Συνεχίζοντας το ταξίδι μου νοιώθω ήδη καλύτερα !

Κι ας μην είμαι απ'αυτούς που κάθε Κυριακή δίνω το παρών στην εκκλησία της γειτονιάς μου.


:beer:

paramedic
07/02/2007, 12:47
Πάντως την γνώμη μου οτι δηλαδή αν υπάρχει θεός μας έχει ξεχάσει προ πολλού την συμερίζονται πάρα πολλά άτομα στον τομέα εργασίας μου. Και πώς να μην έχουν αυτήν την άποψη όταν βλέπουν να κάνουν τόσες προσπάθειες να σώσουν ένα παλικάρι 27 χρονών(απο ατύχημα σε καράβι εξαιτίας ενός πούστη που πήρε τηλέφωνο για φάρσα οτι έβαλε βόμβα και το παιδί το πλάκωσε μια πόρτα 1 τόνου) και κάθε φορά που κάνουν ένα καλό βήμα τότε κάτι στραβό συμβαίνει ξανά και μας πάει πολύ πίσω.
Ή όταν βλέπουμε νέα άτομα πάλι 27-28 χρονών με όγκο εγκεφάλου να ταλαιπωρούνται χρόνια και να έχουν μια αργή και άσημη πορεία(αν δείτε πως μεταμορφώνεται ο άνθρωπος θα νομίζετε οτι είστε σε θρίλερ)με κατάληξη φυσικά τον θάνατο(προχτές μόλις πέθανε στα χέρια μου μια κοπέλα 27 ετών-οι συγγενείς με παρακαλούσαν να κόψω φάρμακα να πεθάνει πιο νωρίς και δεν το έκανα γιατι ΔΕΝ έιμαι θεός εγώ να πάρω μια ζωή έστω και έτσι).
Και πόσα άλλα παραδείγματα τα οποία είναι πιο φρικιαστικά και δεν ταιριάζουν εδώ. Γιατί να πιστέψω οτι μια ανώτερη δύναμη(έστω με αυτό το μικρό μυαλό που έχω φίλε μου KaTaNa) αφήνει όλα αυτά να συμβάινουν όταν έιναι τοσο τραγικά και όταν ακούω μια ζωή οτι η δύναμη αυτή έιναι καλή και μας φυλάει.
Δεν λέω οτι δεν πιστεύω στην ανώτερη δύναμη(πείτε το Θεο πέιτε το Βούδα ή όπως θέλετε) αλλά ότι υπάρχει αλλά δεν ασχολείται και πολύ μαζί μας πια. Το γιατι δεν το ξέρω γιατι δεν έχω την εφυυία αλλά πληθαίνουν οι φωνές που έχουν την ίδια άποψη και δεν ξέρω τι ισχύει τελικά...

Υ.ΓΣόρυ για το μεγάλο πόστ ε...

evvou
07/02/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Προσωπικά πιστεύω στο Χριστό και στην Παναγία και σε όλα αυτά γενικότερα που είδα όσο αναφορά τη θρησκεία του Χριστιανισμού όσα χρόνια ζω.

Δεν μιλάω για θαύματα κλπ κλπ, μιλάω για ότι εικόνες είδα είτε μέσα από εκκλησίες, είτε μέσα από περιγραφές μοναχών και παπάδων, εικόνες ακόμα και μέσα απ'την τηλεόραση !

Δεν χρειάζεται να μου αποδειχτεί τίποτα κι από κανέναν. Δεν έχω ανάγκη να δω αποδείξεις για να νοιώσω όμορφα όταν η στάση για τσιγάρο κατεβαίνοντας απ'τη μηχανή περιλαμβάνει και το άναμμα ενός κεριού σε μία εκκλησία και κάποια λόγια της ψυχής μου κοιτάζοντας μια εικόνα..

Ακόμα κι αν τα λέω του εαυτού μου εμένα μου αρκεί !

Συνεχίζοντας το ταξίδι μου νοιώθω ήδη καλύτερα !

Κι ας μην είμαι απ'αυτούς που κάθε Κυριακή δίνω το παρών στην εκκλησία της γειτονιάς μου.
:beer:

+1000!! γεια σου κουμπαρε!! :beer: :beer: :beer:

OldMan
07/02/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλώς η κακώς η απόδειξη της ύπαρξης εκκρεμεί ακόμα....
Το πιάσαμε το υπονοούμενο, κύριος... :D

project.breeze
07/02/2007, 14:09
Εγώ πιστεύω στην ιδεολογία του Χριστιανισμού(θεωρητικά μου αρέσει αν και ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί,είμαι ρομαντικός τί να κάνουμε...).Αυτό το οποίο δεν μπορώ είναι η προσωποποίηση της εκκλησίας.Δεν μπορώ την εκκλησιαστική εξουσία είτε είναι ένας απλός ιερέας είτε ο ίδιος ο αρχιεπίσκοπος (πραγματικά τον σιχαίνομαι).Δεν μπορώ την εικονολατρεία,τα τάμματα,τα λεφτά που πρέπει να αφήνουμε στις εικόνες,τις χρυσές εικόνες,τους χρυσούς πολυελαίους,τα χρυσά κηροπήγια...Δεν μπορώ να βλέπω τον Χριστόδουλο να φοράει το πανάκριβο χρυσό στέμμα του,να κρατάει το πανάκριβο χρυσό σκήπτρο του και να φοράει τον τεράστιο,χρυσό σταυρό του...Είναι ειρωνικό να βλέπεις έναν τέτοιον άνθρωπο να λέει:"...ο έχων δύο χιτώνας να δίνει τον έναν...".Εκκλησία θα πηγαίνω μόνο στην Ανάσταση,για 5 λεπτά και όχι παραπάνω,αηδιάζω με όλη αυτή την κατάσταση.Αν υπάρχει Θεός τότε είναι παντού και όχι σε μια εκκλησία γεμάτη από μαριονέτες με χρυσούς σταυρούς στο λαιμό που μιλάνε και κρίνουν τα πάντα...

Gandalf dr685sm
07/02/2007, 14:42
runneras125..

- Τα ιερατεία Τον περίμεναν ώς Σωτήρα αλλά τον εκτέλεσαν με συνοπτικές και υποκριτικές διαδικασίες μόλις διαπίστωσαν οτι κουνιόντουσαν οι "καρέκλες" τους.
- Τα ιερατεία αλλοίωσαν μετέπειτα τις θρησκευτικές διδαχές με αποφάσεις οικουμενικών συμβουλίων, αιρέσεις, διαχωρισμούς, διχοτομήσεις, κτλ.
- Τα ιερατεία σήμερα, αποζητούν να επανακάμψουν ώς μόνη σανίδα σωτηρίας, στον βόθρο που κολυμπάμε όλοι.


Δυστυχώς η εξουσία είναι πάντα το πρώτο στάδιο της αλλοίωσης και απο αυτό η εκκλησία έχει μπόλικο.

Πως το είχε πεί να δείς;

Α..."Αν θες να δείς τον Θεό , κοίτα μέσα σου"... με οτι αυτό συνεπάγεται και μπορείς να αναλύσεις και να σκεφτείς σαν άνθρωπος.


Gandalf

Gandalf dr685sm
07/02/2007, 14:51
Σχολιασμός των υπολοίπων...

Στοιχείο 1... ο Άνθρωπος είναι εγωκεντρικό και εγωιστικό ον. Με αυτό σαν πρώτο στοιχείο , είναι αδύνατο να στηρίξουμε επιχηρηματολογία , απέναντι σε μια κοσμική δύναμη που δεν επικεντρώνεται στην μικρή κοινωνία μας, αλλά σε όλο το σύμπαν...αόρατο και ορατό.

Στοιχείο 2... Τα θαύματα συντελούνται κάθε μέρα... Δεν χρειάζεται να είναι ορατά ΄σε εμάς. Η συμπαντική συνομωσία για εκατομύρια χρόνια που προστάτευσε την Γη για να υπάρξουμε σήμερα εμείς, οδηγεί σε ενα συνοθύλευμα μαθηματικών συμπτώσεων σε ελάχιστα όρια απόκλισης που οδηγούν σε αξίωμα. Αυτό είναι ενα καθημερινό θαύμα , όπως και το οτι κάθε μέρα κοιτάμε στα μάτια τα παιδιά μας ή/και τον άνθρωπο μας και απολαμβάνουμε αυτο που ζούμε εδώ.

Στοιχείο 3... Το προσωπικό "μαρτύριο" του καθενός πολλές φορές είναι ακατανόητο σε εμάς. Όπως είναι ακατανόητο και το οτι , ίσως κάποια εκατομμύρια έτη φωτός μακριά, ενας πλανήτης μπορεί να πεθαίνει για να δημιουργηθεί ενας άλλος.

Στοιχείο 4... Ο άνθρωπος φέρει πεπερασμένη λογική σκέψη. Ναι μεν έχει κρίση , αλλά δεν είναι παντογνώστης. Αντίθετα πέρα απο την καθημερινότητα τους, ελάχιστοι ανταποκρίνονται στις εσωτερικές τους ανυσηχίες και βολεύονται με καμιά μπύρα στο Δέλεαρ... (οχι οτι αυτό είναι κακό..μια χαρά είναι!!).

Είμαστε όντα με πολύ μικρό περιθώριο ζωής και με πολύ μεγάλη ιδέα για την ύπαρξη μας. Δυσανάλογα-τεράστια-μεγάλη. Αυτό είναι το ελάττωμα μας , που μας κρατάει με παρωπίδες.. και ίσως να είναι καλύτερα έτσι , μιας οι "μακάριοι, πτωχοί το πνεύματι"...και το "εν οίδα οτι ουδέν οίδα"... να είναι η απάντηση σε αυτό που αναρρωτιόμαστε κάθε μέρα σχεδόν...

Πως μπορώ να απολαύσω την ζωή μου καλύτερα και καθημερινά...;;;

Απλά με τον ζείς την ημέρα όπως σου έρχεται και να ερευνάς αλλά να μην κολλάς σε αυτό.


Καλησπέρα σε όλους και προσοχή στους δρόμους παιδιά.


Gandalf

bartlal
07/02/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το πιάσαμε το υπονοούμενο, κύριος... :D

ΕΙΔΙΚΑ εσυ δεν επρεπε να το θεωρεις υπονοουμενο, μιας και σου εχει αποδειχθει περσυ οτι ΔΕΝ υπαρχει ΘΕΟΣ!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
07/02/2007, 16:25
Ο Χριστός που ξέρουμε ,σχολιάζουμε κρίνουμε, συμφωνούμε ή κατηγορούμε, είναι Αυτός που μας παρέδωσε το ιερατείο. Από εκεί τον ξέρουμε. Αλλοιωμένος ή γνήσιος Αυτού τα διδάγματα προσπαθούμε να ακολουθήσουμε. Τώρα αν κάποιοι που τα ακολουθούν δεν είναι διάσημοι, και κάποιοι γνωστοί πράτουν το ‘δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις.’ Ναι μεν ενοχλούν μέχρι αηδίας εμάς, και μέχρι μίσους άλλους, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία του Χριστού, αλλά ούτε την αξία των σωστών ανθρώπων που βρίσκονται στην εκκλησία
Περισσότερες ζημιές κάνουν οι πιο πάνω ‘εκπρόσωποι’ και οι ημιμαθείς ‘πιστοί’ παρά οι πολέμιοι.
Αυτά μάθανε με αυτά πιστεύουν ή διαφωνούν όσοι δεν το ψάχνουν.
Χωρίς παρωπίδες (για τους φανατικούς που είναι χριστιανοί γιατί τους το είπανε)αλλά και χωρίς μίσος από τους (ελειπομαθείς) ‘προοδευτικούς’ αντιπαράθεση δεν υπάρχει.
Η ψάχνεις την εμπειρία (και την δικιά σου απόδειξη) , η δεν την γουστάρεις αυτήν την πίστη και ψάχνεις έναν άλλον θεό.
Είτε είναι ο θρύλος, είτε το 1,03στην πίστα, είτε το χρήμα είτε ο Μαρξ,
Και τάζεις την ζωή σου στο δικό σου παραμύθι.


Ο καθένας θέλει τον κόσμο καλύτερο. ,
Εγώ πιστεύω ότι θα γίνει καλύτερος αν όλοι πιστέψουμε ότι είμαστε αδέλφια με πατέρα τον Θεό. Άλλος αν πάρει το πρωτάθλημα ο θρύλος, άλλος αν όλα τα έθνη γίνουν κουμουνιστικά, και άλλος χεστικε στην τελική για τον κόσμο, η πάρτη του να έχει φράγκα και να περνά αυτός καλά.
Ο καθείς τελικά κάπου πιστεύει και κάπου είναι ταγμένος.
Η ανασφάλεια του και ή αμάθεια του εκδηλώνονται μέσα από την έκφραση του μίσος που έχει προς τους αντιφρονούντες. :wave2:





Γι αυτό και εσυ που πιστεύεις στον Χριστό, αλλά και εσυ που πιστεύεις σε οτιδήποτε άλλο, φοράτε πάντα κράνος γιατί, :lol:

1ον Αν σκοτωθείς δεν θα δεις τον θρύλο να παίρνει το πρωτάθλημα.:lol:
2ον Αν σκοτωθείς δεν θα μπορείς να αγωνιστείς για την παγκόσμια ένωση του προλεταριάτου.:lol:
3ον ο Θεός σου έδωσε την ζωή και σε έκανε αυτεξούσιο . Αν κάνεις μαλακία δεν φταίει Αυτός. :lol:


Είναι δικιά σου ή ζωή, δικιά σου και η πορεία της.


4ον Εσύ που κοιτάς μόνο την πάρτη σου,




































:a26: Αν σκοτωθείς στα @ρχιδι@ μου, να πάς να γ@μηθείς.:a26:

vangelis 64
08/02/2007, 02:34
Tai και Gandalf....

Γράψατε,για μένα,τις πιο ειλικρινείς κουβέντες.



:sun:

eNeRGy
08/02/2007, 11:26
H αναγκη του ανθρωπου να νιωσει μοναδικος, θεοπλαστος, υπερτατος, κυριαρχος, κα, εκαναν τον δημιουργο (οτι ειναι αυτο τελοσπαντων) να στειλει τον γιο του στην ΓΗ...

πολυ εγωιστικο δεν ειναι...???

καποιοι ακολουθουν το... Πιστευε, και ΜΗ ερευνα...
εμενα μου ταιριαζει περισσοτερο το... Πιστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ!

:beer:

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 11:30
eNeRGy..

Είναι εγωιστικό αν σκεφτούμε οτι έγινε με γνώμονα την απαλλαγή μας απο πολλά. Απο την άλλη όμως είναι και μάθημα , αν θες να το ακούσεις, ....μάθημα αυταπάρνησης και προσωπικής θυσίας που σε μια λογική που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε.

Αν τώρα το σκεπτικό σου , αφορά το σύμπαν σαν σύνολο ... και γιατί μόνο εμάς... δεν μπορώ να σου απαντήσω. Είναι κάτι που δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς επειδή δεν γνωρίζω τι είναι το σύμπαν στην πραγματικότητα.

Gandalf

stavrogin
08/02/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


....μάθημα αυταπάρνησης και προσωπικής θυσίας που σε μια λογική που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε...

Gandalf


Μονο στην ελληνικη ιστορια υπαρχουν μερικες χιλιαδες θυσιες , αυταπαρνησης,συνηθως δραματικοτερες.Οι οποιοι μαλιστα δεν ανασταινωνται,μετα,τους τρωνε τα σκουληκια.Και πολλες φορες θυσιαζονται ματαια.Για μενα η θυσια του θεανθρωπου μου λεει λιγοτερα απο οτι μου λεει η θυσια ανθρωπου.

Γενικα δε με ενδιαφερει καθολου το τι εκανε αυτος ο τυπος.Με ενδιαφερει το τι ειπε, οχι για τη θεωρια αλλα για την πραξη ζωης.

Επισης ειμαι υπερ της αποψης του "πιστευε, και μη ερευνα" και κατα αυτη την εννοια η πιστη δεν προυποθετει αποδειξεις .Δε γινεται να ζητας απο την μια αποδειξεις και απο την αλλη να πιστευεις ειλικρινά.Οπως λεει κι ο φιλος μου ο Φιοντορ τρια ειναι τα εργαλεια του κακου.Το κυρος ,το θαυμα και το μυστηριο.Η αποδειξη δινει κυρος αρα ειναι κακο. Τετοια πραγματα τα προσεγγιζεις με την καρδια οχι με το μυαλο.

Για μενα προσωπικα ισχυει οτι λεει η υπογραφη μου.Προς το παρον.

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 12:50
παράδοξο μου κάνει το μήνυμα σου φίλε μου...

Απο την μια εξυμνείς το οτι κάποιοι άλλοι , μαρτύρησαν/πέθαναν ώς ένδειξη αυταπάρνησης και θυσίας για ευτελή πράγματα επί αυτής της διάστασης/πραγματικότητας/πλανήτη.
Απο την άλλη λες οτι πιστεύεις αλλά δεν παραδέχεσαι το οτι η θυσία Του έγινε για σκοπούς πολύ ανώτερους απο τους παραπάνω.

Για να είμαι και ειλικρινής δεν σε κρίνω... απλά μου προκαλεί την περιέργεια αυτό που αναφέρεις.


Gandalf

LIBYKOS
08/02/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

.Οπως λεει κι ο φιλος μου ο Φιοντορ τρια ειναι τα εργαλεια του κακου.Το κυρος ,το θαυμα και το μυστηριο.Η αποδειξη δινει κυρος αρα ειναι κακο. Τετοια πραγματα τα προσεγγιζεις με την καρδια οχι με το μυαλο.



Δεν υπάρχει καλό και κακό
Ούτε και υπάρχουν εργαλεία
Εμείς οι ίδιοι είμαστε τα "εργαλεία" για να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο ή χειρότερο
Και γιατί το μυαλό να μην είναι αρωγός του καλού, παρά μόνο του κακού;
Η απόδειξη δίνει και φως. Μήπως και το φως είναι κακό;

stavrogin
08/02/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Δεν υπάρχει καλό και κακό
Ούτε και υπάρχουν εργαλεία
Εμείς οι ίδιοι είμαστε τα "εργαλεία" για να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο ή χειρότερο
Και γιατί το μυαλό να μην είναι αρωγός του καλού, παρά μόνο του κακού;
Η απόδειξη δίνει και φως. Μήπως και το φως είναι κακό;


1.
Εξαρταται.Μιλαω για κατι το συνγκεκριμενο.Σε κατι συνγκεκριμενο υπαρχει καλο και κακο.Οπως υπαρχουν καλοι και κακοι μαστορες,καλα και κακα κρασια.Οτι κανει καλο στην μοτοσυκλετα σου ειναι καλο,αν θελεις τη μοτοσυκλετα σου.

Ετσι αν θελουμε το υποτιθεμενο "καλο" του ανθρωπου,της κοινωνιας διαμορφωνουμε μια "ηθικη" καλων και κακων πραγματων αναλογα με το αν προσφερουν,προαγουν την υποθεση μας ή οχι.

Αοριστα οπως το θετεις "δεν υπαρχει καλο και κακο" μπορει να εχεις δικιο αλλα δεν εχεις πει τιποτα ΑΚΟΜΑ.

Θα μπορουσα να αμφισβητισω και την ιδια την λεξη "υπαρχει" αφου ο ιδιος ο θεος ο "πανταχου παρων και τα παντα πληρων" κυριολεκτικα "λαμπει (λατρευεται ,πιστευεται)........... δια της απουσιας του(μιας και ειναι μη αντιληπτος απο τις 5 αισθησεις)".Υπαρχει δηλαδη ακριβως επειδη δεν τον βλεπουμε.Γιατι αν τον βλεπαμε θα αμφιβαλαν πρωτοι για την υπαρξη του οι "πιστοι".
Οπως λεει κι ο Στανταλ: "Η μονη δικαιολογια του θεου ειναι οτι δεν υπαρχει"

2.
ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ υπαρχουν τα εργαλεια του σατανα:rotflmao: διαβολου ,βελζεβουλη κλπ κλπ.Η θρυσκεια ειναι γεματη με καλο-κακο, εργαλεια πιστης-απιστιας,τιπσ και τρικσ. Οποτε παλι εξαρταται.
3.
Δεν ειπα αν το μυαλο ειναι ή δεν ειναι αρωγος.Ειναι και τα δυο.Οπως και να χει σε θεματα πιστης και οχι μηχανολογιας πρεπει και το μυαλο να υπηρετει την καρδια.
4.
Σε θεματα πιστης (παλι).Η αποδειξη πειθει τους αφελεις.Για ενα γερο μυαλο με μια καλη καρδια,καμια αποδειξη δεν θα ειναι αρκετη,αν πρωτη η καρδια δε δειξει το δρομο.Κι ας'το θεο να χτυπιεται και να κανει θαυματα.

Κι εξ'ου η τραγωδια......

5.Περι φωτος:

Ο θεος του ηλιου ,Του Φωτος δηλαδη,οναμαστηκε απο τους αρχαιους ,Απόλλων.

"...και ποιός θα τ'αρνηθή πως ο Απόλλων μοιάζει τρομαχτικά μέ το "άπολλύων,σά νά είτανε είδος μετοχή τού ένεστώτα, γιά νά χαραχτηρίση τό θεό πού όλοένα σκοτώνει."Ψυχαρης, το ταξίδι

Αυτες ειναι οι απαντησεις.Δεν ειναι αστειο:rotflmao:

stavrogin
08/02/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
παράδοξο μου κάνει το μήνυμα σου φίλε μου...

Απο την μια εξυμνείς το οτι κάποιοι άλλοι , μαρτύρησαν/πέθαναν ώς ένδειξη αυταπάρνησης και θυσίας για ευτελή πράγματα επί αυτής της διάστασης/πραγματικότητας/πλανήτη.
Απο την άλλη λες οτι πιστεύεις αλλά δεν παραδέχεσαι το οτι η θυσία Του έγινε για σκοπούς πολύ ανώτερους απο τους παραπάνω.

Για να είμαι και ειλικρινής δεν σε κρίνω... απλά μου προκαλεί την περιέργεια αυτό που αναφέρεις.


Gandalf

Δεν εξυμνώ,απλα παρατηρω. Πως να το κανουμε; ...κατωτεροι του θεανθρωπου,με μια πιστη και βεβαιοτητα μερικες φορες στα ορια της ανοησιας,αλλες του μεγαλειου εδωσαν περισσοτερα προσδοκωντας λιγοτερα.Διαφωνω με την "θυσια" αλλα τους σεβομαι πολυ περισσοτερο,γιατι ηταν θνητοι, με ανθρωπινους δεσμους,αμφιβολια,φοβο θανατου κλπ κλπ.

Σε αυτη την περιπτωση ο σκοπος ΔΕΝ αγιαζει τα μεσα.Τα μεσα αγιαζονται απο αυτα που θυσιαζεις.
Νομιζω οτι αυτο πρεπει να ειναι και το θεμα στον "Τελευταιο πειρασμο" του Καζαντζακη

Δεν ειπα οτι πιστευω.Ειπα οτι ισχυει η υπογραφη μου.Διαβασε την.

Ειπα οτι μεταξι του "Πιστευε ,και μη ερευνα" και του "Πιστευε και μη, ερευνα" κατ εμε σωστο ειναι το πρωτο.Οποιος ασπαζεται το δευτερο ,δεν πιστευει.Ερευνά.Για να πιστεψει πρεπει να ασπαστει την πρωτη εκδοχη.Γιατι ξαναλεω ειναι υποθεση καρδιας κι οχι λογικης διαδικασιας,γι αυτο δεν τιθεται θεμα αποδειξεων,θαυματων κλπ κλπ.

Η ουσια ,το ζουμι ειναι οτι μπορει η υπαρξη "πίστης" να ειναι ,ας πουμε ,καπως αοριστη μη αντιληπτη,Αλλα το αποτελεσμα της ειναι απτο,εστω και αν δεν φαινεται.Θα μπορουσε δηλαδη κανεις να θεσπισει αντικειμενικα κρητιρια του αν καποιος πιστευει ή οχι.

Μπορει ισως κανεις να πει οτι ο "Θεος" ειναι μοναχα μια λεξη που τοποθετηθηκε μπροστα απο την λεξη "Πιστη" γιατι να αποκτησει η τελευταια νοημα.Κατα την γνωμη μου η λεξη "Θεος" ειναι εντελως περιττη.

crs-k
08/02/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πώς μπορούμε όμως με το μικροσκοπικό μυαλουδάκι μας να καταλάβουμε την Θεία βούληση;

και με τι θράσσος να τολμήσουμε να την εξηγήσουμε;


Ουαουουου ... :eyepop:

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 15:56
ανθρωποκεντρικές ερωτήσεις για ανθρωποκεντρικές απαντήσεις...

Το καλό και το κακό είναι πάντα μια υποκειμενική άποψη , βασισμένη στην ηθική οπτική της εποχής.

Έτσι χιλιετίες πριν , τους κλέφτες και τους μοίχους τους πετροβολούσαν μέχρι θανάτου, εκπληρώνοντας την καλή αίσθηση δικαίωσης που περιβάλλει και την Παλαιά Διαθήκη.

Αντίθετα σήμερα κάτι τέτοιο θεωρείται κακό και βάναυσο , στηριζόμενο στην σημερινή ηθική οπτική γωνία.

Όσον αφορά τις αποδείξεις... είναι ορατές αρκεί κάποιος να θέλει να τις δεί και να μην τις κρύβει πίσω απο το άτομο του και τα δικά του συμφέροντα...

π.χ. Προσεύχεται κάποιος για το "θαύμα" του να έχει υγεία και λεφτά...

Αδυνατεί να συγκρίνει οτι αυτά τα έχει ήδη , σε σχέση με κάποιον κακομοίρη που εκείνη την ώρα με το ενα πόδι χτυπημένο απο νάρκη ή απο κουτρουβάλιασμα σε λόφο, προσπαθεί να περάσει τα σύνορα μιας χώρας λαθραία..

Είπαμε... η λογική μας είναι πεπερασμένη και εντόνως εγωιστική και εγωκεντρική.


Gandalf

crs-k
08/02/2007, 16:01
Ρε καλοι μου συμφορουμητες ...

Θα κανω μια ερωτηση που εχω ξανακανει αλλες 3-4 φορες εδω μεσα και ΣΟΒΑΡΗ απαντηση ΔΕΝ εχω παρει ποτέ !!! :sick:

Οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι (μετα την διασπαση της Σοβιετικης Ενωσης και την απελευθερωση των θρησκειων εκει) φτανουν μετα βιας τα 150.000.000 !

Οι υπολοιποι 6.350.000.000 κατοικοι αυτου του πλανητη ειναι Μ@λ@κες ή ο Θεος ΣΑΣ του εχει γραμμενους στ' απαυταρια του ??? :dizzy:


Ελεος πια με τις Θρησκειες! :sick:

Πιστεψτε οοοτι θελετε ... :sad:





Μηπως πρεπει ν' αρχισω να πιστευω στα "τρολ" που κρυβονται σε σκιερα μερη ? :hypnotize :lol:

OldMan
08/02/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οι υπολοιποι 6.350.000.000 κατοικοι αυτου του πλανητη ειναι Μ@λ@κες ή ο Θεος ΣΑΣ του εχει γραμμενους στ' απαυταρια του ???
Και τα 2, αλλά τι σε νοιάζει εσένανε ρεεεε???:D

bartlal
08/02/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε καλοι μου συμφορουμητες ...

Θα κανω μια ερωτηση που εχω ξανακανει αλλες 3-4 φορες εδω μεσα και ΣΟΒΑΡΗ απαντηση ΔΕΝ εχω παρει ποτέ !!! :sick:

Οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι (μετα την διασπαση της Σοβιετικης Ενωσης και την απελευθερωση των θρησκειων εκει) φτανουν μετα βιας τα 150.000.000 !

Οι υπολοιποι 6.350.000.000 κατοικοι αυτου του πλανητη ειναι Μ@λ@κες ή ο Θεος ΣΑΣ του εχει γραμμενους στ' απαυταρια του ??? :dizzy:


Ελεος πια με τις Θρησκειες! :sick:

Πιστεψτε οοοτι θελετε ... :sad:





Μηπως πρεπει ν' αρχισω να πιστευω στα "τρολ" που κρυβονται σε σκιερα μερη ? :hypnotize :lol:


για να εισαι εκλεκτος, πρεπει να εισαι με τους λιγους! :winka:










οι σατανιστες βεβαια ειναι λιγοτεροι, λες να ξερουν κατι παραπανω? :confused: :p

crs-k
08/02/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τα 2, αλλά τι σε νοιάζει εσένανε ρεεεε???:D


"Κοιτα να σου πω αφεντικο ... Εγω ΔΕΝ πληρωνομαι και ΔΕΝ με νοιαζει, αλλα μηπως κανουμε τζαμπα δουλεια?" :look: :confused: :hypnotize

Clopywrite Asterix, Η κατοικια των Θεων (sic) :D :lol:

OldMan
08/02/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
(μετα την διασπαση της Σοβιετικης Ενωσης
Τώρα το είδα μωρή βρωμοΤρότσκα ...!!! :eyepop:

(ΟΛΑ θα τα πω στον Τανάσ' ...) :evil:

crs-k
08/02/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα το είδα μωρή βρωμοΤρότσκα ...!!! :eyepop:

(ΟΛΑ θα τα πω στον Τανάσ' ...) :evil:



Εχω να παω σε "γ@μησια" την Κυριακη, οποτε γλυτωνω ... :D :smokin:

Druuna
08/02/2007, 16:50
+1 σε ολα stavrogin


:smokin: :wave2:

tai
08/02/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε καλοι μου συμφορουμητες ...

Θα κανω μια ερωτηση που εχω ξανακανει αλλες 3-4 φορες εδω μεσα και ΣΟΒΑΡΗ απαντηση ΔΕΝ εχω παρει ποτέ !!! :sick:

Οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι (μετα την διασπαση της Σοβιετικης Ενωσης και την απελευθερωση των θρησκειων εκει) φτανουν μετα βιας τα 150.000.000 !

Οι υπολοιποι 6.350.000.000 κατοικοι αυτου του πλανητη ειναι Μ@λ@κες ή ο Θεος ΣΑΣ του εχει γραμμενους στ' απαυταρια του ???


Ελεος πια με τις Θρησκειες!

Πιστεψτε οοοτι θελετε ...




Μηπως πρεπει ν' αρχισω να πιστευω στα "τρολ" που κρυβονται σε σκιερα μερη ? :hypnotize


Την θεανθρώπιση και την τριαδικότητα μιας ύπαρξης, για να την κατανοήσεις πρέπει να έχεις ένα μορφωτικό και φιλοσοφικό υπόβαθρο. Γι αυτό ο χριστιανισμός δυσκολεύεται να εξαπλωθεί, εν αντιθέσει με τον μωαμεθανισμό η τον βουδισμό.
Και αν η αθεΐα είναι σωστή γιατί δεν την αποδέχεται ο κόσμος? Εδώ και 120 περίπου χρόνια που έχει ζωή αυτή η θεωρία κρατά το σταθερό 10-12% . γιατί? Μήπως είναι λάθος και οι πολλοί το κατάλαβαν? αν ήταν κάτι σωστό ή χρήσιμο δεν θα είχε επεκταθεί σαν τον χριστιανισμό στα πρώτα 100 χρόνια?. Έχει περάσει πολύς χρόνος. Δεν έπιασε το παραμύθι.



Αν οι πολλοί κάνουν το σωστό, τότε οι άθεοι είναι οι πιο λάθος :rolleyes:
Αν οι λάθος είναι οι πολλοί, τότε οι άθεοι είναι οι σωστοί. :rolleyes:
Με την ίδια λογική (?) οι φυσικομαθηματικοί που δεν είναι οι λιγότεροι από όλα τα επαγγέλματα αλλά ούτε και οι περισσότεροι, είναι λάθος από όλες της απόψεις.:confused: :D
Το μυαλό και η γνώση δεν πάει με την ποσότητα φίλτατε. :nono:






Αλλά όταν δεν έχεις ούτε το ένα ούτε το άλλο πώς να το κατανοήσεις? :a22: :a22: :lol: Άντε κανόνισε καμιά εκδρομή, γιατί με αυτές της συζητήσεις σου ανεβαίνει η πίεση. :a22: :lol:,
:beer: :beer: :beer:

vangelis 64
08/02/2007, 18:11
Εμένα,ένα μού τη σπάει:

Η χλεύη και ο σαρκασμός απέναντι σε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε.

Το ίδιο πράγμα ένοιωσα και σ' ένα άλλο thread,με θέμα την ομοιοπαθητική.Κρίμα.

LIBYKOS
08/02/2007, 18:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
[B][
[/COLOR] Το μυαλό και η γνώση δεν πάει με την ποσότητα φίλτατε. :nono:




+1000, και να προσθέσω και την καρδιά.

Και συν τοις άλλοις, πως μπορούμε, υποθέσεις καρδιάς και όχι λογικής διαδικασίας να τις περιορίζουμε μέσα σε τόσο "λογικά" και συγκεκριμένα επιχειρήματα;


γιατί θα πρέπει πάτα να συγχέουμε την πίστη με το Θεό;

KaTaNaS
08/02/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ουαουουου ... :eyepop:

καλά κορόιδευε

DimChios
08/02/2007, 23:49
Σε γενικές γραμμές δεν θα ήθελα να συμμετάσχω σε αυτό το τόπικ!
Έχω κάποιες απόψεις αλλά δεν θα ήθελα να τις αναλύσω...όχι τώρα τουλάχιστον!
Προσπάθησα μερικές φορές χωρίς κανένα αποτέλεσμα προς καμμία από τις κατευθύνσεις!
Γενικώς "ψάχνω" μερικά πράγματα από αυτά που ακούω μιάς και θεωρώ πως δεν φοράω παρωπίδες!

Τέσπα, για να μή το αναλύσω περισσότερο...

Χρήστο, crs-k, επειδή το ανέφερες και ΆΝ φυσικά θέλεις μου απαντάς...

Εσύ, πού πιστεύεις? Ή αν θέλεις αλλιώς, σε τί πιστεύεις? :look:

:wave2: :wave2:

zephyr1
09/02/2007, 00:22
Ο καθενας απλα θα μπορουσε να πει απλα τι πιστευει και οχι τι ειναι σωστο και τι λαθος,αυτο ειναι το ερωτημα του Thread.

Για αλλη μια φορα αποδυκνιεται οτι <καποιοι> θελουν να υποστιριξουν το δικο τους πιστευω και να κανουν ολους τους αλλους να αποδεχτουν αυτο ως σωστο.

Εγω λεω οτι τετοια θεματα απλα θα πρεπει να επερναν τον π0#λο.

Καλα περιμενει κανεις να βγαλει ακρη απ την επιλογη καποιου πανω στην θρησκεια και στο τι πιστευει.:lol:

Ενα θα σας πω αν συμπεριφερομασταν ολοι σαν τον χριστο, θα ειμασταν τωρα αλλου .

Κρατηστε μονο αυτο ,το τι εγινε μετα εχει να κανει με την μαλακι@ του ανθρωπου,μην τα βαζετε ολα στο ιδιο καζανι.

ΠΙστευω εις ενα θεο πατερα παντοκρατορα κτλ,κτλ.

Φιλουμπες.:wave2:

conkark
09/02/2007, 01:33
Με την αδειά σας αγαπητοί συνάδελφοι, να κάνω μια παραίνεση: Θεωρώ ότι τα ρεζιλίκια των ιερολειτουργών της εκκλησίας, κάθε άλλο παρά στα της θρησκείας ανήκουν. Αυτό βέβαια δεν αφορά το 100% των ιερέων. Ομοίως δεν πιστεύω στη τυπολατρεία και στις εκκλησιαζόμενες κατινάρες
Προσωπικά πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη που στα ελληνικά καλείται Θεός, καθώς και στα διδάγματα που άφησε παρακαταθήκη ο Χριστός. Πιστεύω λοιπόν στη Βίβλο, αλλά όχι σ'αυτή που μας μαθαίνουν. Αυτή είναι "πειραγμένη" απ' τους εβραιομασόνους, οι οποίοι βρίσκονται σε όλες τις μεγάλες βιβλιοθήκες του κόσμου ως βιβλιοθηκάριοι, οπότε έχουν απρόσκοπτη πρόσβαση στα συγγράμματα κι έτσι τα παραχαράσσουν, τα αντικαθιστούν, τα εξαφανίζουν, τα χαλκεύουν. Στη πραγματικότητα ο Χριστός είχε ελληνική παιδεία και δεν ήταν απόγονος εβραίων (Δαυίδ κλπ), ή καμίας άλλης εθνικότητας, διότι απλά ήταν Υιός Θεού. Οταν οι εβραίοι του είπαν ότι είναι υιός Δαυίδ, ο Χριστός αποκρίθηκε: Πώς είμαι γυός του, αφού αυτός με αποκαλούσε "Κύριό του"; Ο λόγος που δίδαξε ήταν για να αποτρέψει και να σώσει τους εβραίους απ'το κακό, τους οποίους σε όλη τη Διαθήκη αποκαλούσε "γενιά φιδιού", δηλ γόνους του εωσφόρου. Και δεν αναφερόταν μόνο στους γραμματείς και φαρισαίους-όπως θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε- αλλά σε ΟΛΟ το εβραϊκό έθνος. Οι περιοχές που "γεννήθηκε" ο Χριστός έκατοικούντο κατά το 70% από εθνικούς, δηλ έλληνες,(αυτό το παραδέχεται ακόμα και η εβραιοβίβλος). Δεν ήθελε να διδάξει τους έλληνες, διότι έλεγε ότι δεν το έχουν ανάγκη οι έλληνες. Υπάρχουν συγκεκριμένα παραδείγματα στη Καινή Διαθήκη. Οι εβραίοι εκμεταλλεύτηκαν και διαστρέβλωσαν την αιτία που ο Χριστός τους δίδασκε, και αυτοονομάστηκαν "περιούσιος λαός"-και εξαιτίας αυτού θέλουν την παγκοσμιοποίηση όπου αυτοί θα κυβερνούν όλο τον κόσμο, έχοντας κάνει τα σχέδιά τους για την επίτευξη, που αναφέρονται στα "πρωτόκολλα των σοφών της Σιών". Εξάλλου, αν θεωρούσαν πραγματικά τον Χριστό ως Θεό των εβραίων, θα τον σταύρωναν; Και ασφαλώς επειδή ο Χριστός γνώριζε ότι τα λόγια του θα παραχαραχτούν απ'τους εβραίους, είπε "ερευνάτε τας γραφάς". Δεν είπε "μελετάτε να μάθετε τις γραφές". Δεν υπάρχει πουθενά στα ευαγγέλια η προτροπή "πίστευε και μή ερεύνα". Και αν ορισμένοι το αναφέρουν, αποτελεί αυθαιρεσία. Αν υπάρχει παρακαλούνται να μας αναφέρουν τα εδάφια και τους ευαγγελιστές. Αν πάλι ίσως σε κάποια βιβλία, αναφέρεται κάτι τέτοιο, είναι εύκολο να αντιληφθούμε ότι είναι πρόσθετο το εγχείρημα. Εχουν διασπείρει διάφορα ψεύδη κατά τόπους και κατά καιρούς, διότι γνωρίζουν ότι από στόμα σε στόμα θα εξαπλωθούν, όπως αναφέρουν ρητά τα "πρωτόκολλα", όπως το ότι ερεύνησαν τα δημοτολόγια της εποχής του Χριστού και δεν υπάρχει κανείς με το όνομα Ιησούς Χριστός, ή το "πίστευε και μη ερεύνα", ή η εσκεμμένα ύπουλη μετάφραση του "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι". Ποιός πιστεύει ότι ο Χριστός μας θέλει άτομα με ειδικές ανάγκες; Απλά εδώ ΄πρότεινε να είμαστε ταπεινόφρονες και όχι υπερήφανοι αλλαζόνες. Οποιος ερευνήσει τα περί Χριστού από διάφορες πηγές, θ'ανακαλύψει ότι δεν πρόκειται περί μυθευμάτων για τα παιδιά, αλλά αντίθετα μεγάλο φιλοσοφικό πεδίο. Το οποίο έχει να κάνει και με την αρχαιοελληνική σοφία, απ'την οποία επωφελήθηκαν και όλοι οι λαοί του κόσμου, και πολλά μυστικά αναφερόντουσαν στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, που την έκαψαν οι εβραίοι για να μη φανερωθεί ο δόλος τους, και όσα διεσώθηκαν τα εξαφάνισαν οι εβραίοι από προσώπου γης. Αναφέρω ένα παραδειγματάκι, για όσους δεν το γνωρίζουν: Ο Βούδας-ο θεός των απω-ανατολιτών- προέρχεται απ'τους έλληνες Βουτταίους ή Βουδαίους, οι οποίοι πίστευαν στον ΒΟΥ ΔΊΑ! Αυτοί οι πρόγονοί μας είχαν φτάσει στην Ινδία, με τον μέγα Αλέξανδρο-για να μη το ξεχνάμε.

Προσωπικά δεν είμαι ούτε ελληνάρας, αλλά ούτε και δογματικός ορθόδοξος. Απλά προσπαθώ να ερευνήσω και να αποδώσω την αλήθεια στον ελεύθερο λιγοστό χρόνο μου,(απ'το να πηγαίνω στα σκυλάδικα), κοινωνάω 2-3 φορές το χρόνο και εξομολογούμαι στον πατέρα Τιμόθεο ηγούμενο της μονής Πεντέλης, και πιστεύω στο εγχείρημα του να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος μέρα με τη μέρα. Μια ευχούλα μου δίνει ο γέροντας κι αυτό ήταν. Νοιώθω καλύτερα, και σαν να περπατάω είκοσι πόντους πάνω απ'τη γη. Δεν γνωρίζω αν καταφέρνω στην πράξη να βελτιώνομαι σαν άνθρωπος, να υπολογίζω τον διπλανό μου, και να είμαι περισσότερο δίκαιος, αλλά θέλω να προσπαθώ. Κι αυτό νομίζω ότι είναι κάτι.
Και ολοκληρώνω με ένα ερώτημα: Πιστεύετε ότι ο κόσμος είναι καλύτερος τώρα που δεν πιστεύει σχεδόν κανείς, ή αν οι άνθρωποι σεβόντουσαν τα διδάγματα του Χριστού, όπως το "ου φονεύσεις", "ου κλέψεις", ου ψευδομαρτυρήσεις", "ου μοιχεύσεις", "αγάπα τον πλησίον σου ως σεαυτώ" και "ειρήνη υμήν" ;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει και ποιός είναι ο Θεός ή το γιατί κυριαρχεί το μίσος και η αδικία. Αυτό που πιστεύω είναι ότι για όλα υπάρχει μια αιτία. Ο λόγος αιτίου - αποτελέσματος. Η αρχή του αποχρώντος λόγου, που μαθαίναμε στο σχολείο. Και ότι κάπου-κάπου θα πρέπει να σοβαρευόμαστε με τη ζωή, και όχι να την παίρνουμε στη πλάκα. Ν'αφήνουμε τις ματαιοδοξίες μας παράμερα, για να νοιώσουμε και λίγο ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

gcrook
09/02/2007, 02:04
Αν πεταξω κανα καντηλι πρωινιατικα θα το παμε στις Διαμαχες το πρωι;:D
Εκει ως γνωστο τα φιλοσοφουμε τα πραγματα καλυτερα.

stavrogin
09/02/2007, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Με την αδειά σας αγαπητοί συνάδελφοι, να κάνω μια παραίνεση: .................
Και ολοκληρώνω με ένα ερώτημα: Πιστεύετε ότι ο κόσμος είναι καλύτερος τώρα που δεν πιστεύει σχεδόν κανείς, ή αν οι άνθρωποι σεβόντουσαν τα διδάγματα του Χριστού, όπως το "ου φονεύσεις", "ου κλέψεις", ου ψευδομαρτυρήσεις", "ου μοιχεύσεις", "αγάπα τον πλησίον σου ως σεαυτώ" και "ειρήνη υμήν" ;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει και ποιός είναι ο Θεός ή το γιατί κυριαρχεί το μίσος και η αδικία. Αυτό που πιστεύω είναι ότι για όλα υπάρχει μια αιτία. Ο λόγος αιτίου - αποτελέσματος. Η αρχή του αποχρώντος λόγου, που μαθαίναμε στο σχολείο. Και ότι κάπου-κάπου θα πρέπει να σοβαρευόμαστε με τη ζωή, και όχι να την παίρνουμε στη πλάκα. Ν'αφήνουμε τις ματαιοδοξίες μας παράμερα, για να νοιώσουμε και λίγο ΑΝΘΡΩΠΟΙ...


Βασικα,:a04:
κοινως κουκουρουκου.
Μην καυχιεσαι για τους ελληνες .Δεν σε θελουν για δικο τους.
Ουτε χριστιανος εισαι γιατι τον πλησιον δεν τον αγαπας οταν ειναι εβραιος.
Μηπως εισαι εβραιος;

crs-k
09/02/2007, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Την θεανθρώπιση και την τριαδικότητα μιας ύπαρξης, για να την κατανοήσεις πρέπει να έχεις ένα μορφωτικό και φιλοσοφικό υπόβαθρο. Γι αυτό ο χριστιανισμός δυσκολεύεται να εξαπλωθεί, εν αντιθέσει με τον μωαμεθανισμό η τον βουδισμό.
....................




Το οποιο (μορφωτικο επιπεδο) διαθετει προφανως η θειά Μαριώ στην Άνω Σουβάλα και ΔΕΝ διαθετει ο Κινεζος, Ινδος, Αιγυπτιος κλπ επιστημονας ε? :p :lol:


Τεσπα ...

Εγω ξερω οτι μονο οι αρρωστιες "εξαπλωνονται" ... :yuck:


:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
09/02/2007, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
.............................
Χρήστο, crs-k, επειδή το ανέφερες και ΆΝ φυσικά θέλεις μου απαντάς...

Εσύ, πού πιστεύεις? Ή αν θέλεις αλλιώς, σε τί πιστεύεις? :look:

:wave2: :wave2:



Ειμαι "δηλωμενος" (εδω και χρονια) Αθρησκος ΚΑΙ Αθεος ! :D

crs-k
09/02/2007, 07:14
Επειδη βλεπω οτι "στεναχωριομαστε" και ΔΕΝ μ' αρεσει ... :(


Πορευτειτε εν ειρηνη αδελφοι ! :wave2:




Εγω ΔΕΝ ξαναπανταω στο θρεντ ... :smokin:

DimChios
09/02/2007, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Επειδη βλεπω οτι "στεναχωριομαστε" και ΔΕΝ μ' αρεσει ... :(


Πορευτειτε εν ειρηνη αδελφοι ! :wave2:




Εγω ΔΕΝ ξαναπανταω στο θρεντ ... :smokin:



Προσωπικά δεν στεναχωριέμαι καθόλου!

Κάτσε ρε φίλε, έβαλα και καφέ μόλις!!! :a55: :D




Ρε δείτε το μλκ που τα πηρε! :alien: :alien: :alien:




Κι ήθελα να του κάνω 1-2 ερωτησούλες ακόμα! :rolleyes:


:smokin: :wave2:

Gandalf dr685sm
09/02/2007, 09:54
Χρήστο, όταν δεν συμφωνεί κάποιος μαζί σου , δεν σημαίνει οτι σε απορρίπτει ή σε αγνοεί σε επίπεδο του "τι λέει αυτός τώρα"... απλά επειχηρήματα αντιπαραθέτουμε , χωρίς να είναι απαραίτητο να συμφωνήσει ο ένας με τον άλλον.

σε αυτό το επίπεδο λοιπόν..


Το οποιο (μορφωτικο επιπεδο) διαθετει προφανως η θειά Μαριώ στην Άνω Σουβάλα και ΔΕΝ διαθετει ο Κινεζος, Ινδος, Αιγυπτιος κλπ επιστημονας

Σε αντιθεση με αυτό που σκέφτεσαι τώρα, ο απλός λαός , παίρνει έτοιμα , αυτά που του προσφέρουν. Σε αυτή την περίπτωση ο Βραχμάνος, Βουδιστής, Ινδουιστής , Καθολικός, Ορθόδοξος σε πολύ μεγάλο ποσοστό , υποβάλλεται σε μια "πλύση" εγκεφάλου βάση επίσημου δόγματος που υπάρχει στην οικογένεια του. Αυτό μαθαίνει πρώτα σε μια ηλικία που δεν γνωρίζει και πολλά.

Έτσι είναι αρκετά δύσκολο, να "ξεθάψεις" αυτά τα θεμέλια και να πείς οτι ξεκινώ κάτι απο την αρχή , υπερνικώντας τους δικούς σου φόβους αλλά και τις αντιδράσεις απο το οικείο περιβάλλον.

Άρα η Θεία απο το χωριό , με αυτό έμαθε, με αυτό πάει και ειδικά χωρίς εφόδια γνώσης για να κρίνει και να μεταλλάξει αυτό που τις δινουν , σαν "αληθινό δόγμα".
Αυτό ισχύει για το κοράνι, για την Βίβλο , για το Ταλμούδ, για το Τάο κτλ...

Η θρησκεία σαν διαδικασία είναι δόγμα και καταπατά προσωπικές έλευθερίες. Αυτό σε διαφορά με τον Χριστιανισμό (σαν ιδέα) για εμένα το κάνουν και οι υπόλοιπες ιδέες που αφορούν άλλες θρησκείες.

Μην ξεχνάς οτι οι διδαχές του Μωάμεθ έγιναν με γνώμονα την συγκέντρωση των νομάδων σε ενα αυστηρό κοινωνικό πλαίσιο.

Οι Βουδιστές απο την άλλη, ναι μεν σέβονται τα έμβια όντα , αλλά σε βαθμό καταναγκασμού της προσωπικότητας τους.

κτλ..κτλ..κτλ..

Στην ιδέα του Χριστιανισμού τώρα , παρόλο που είναι πάρα πολύ δύσκολο να το εφαρμόσεις σήμερα, ο άνθρωπος και η γαλήνη/ηρεμία/καλό του, είναι η κεντρική ιδέα , σε βαθμό που να σε κάνει να υποφέρεις αν τα προσαρμόσεις στο σήμερα.

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση όντως αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι όπου μπορείς να είσαι σίγουρος οτι κάτι είναι λάθος ή σωστό.

Ακόμα και όταν μιλάμε για αθεϊσμό, κυρίως επειδή οι επιστημονικές ανακαλύψεις που έχουμε κάνει , σε πολύ μεγάλο ποσοστό αεροβατούν και θεωρούν παρά παραθέτουν απτά στοιχεία, που είναι και η κεντρική ιδέα του αθεϊσμού.


Gandalf

LIBYKOS
09/02/2007, 11:21
Αλλο ένα thread που πήρε λάθος δρόμο!!

Η ερώτηση ήταν αν πιστεύουμε, και όχι που, τι πως και γιατί.

Όταν, ( όντας εκτεθειμένοι στους κινδύνους με τους δολοφόνους που κυκλοφορούν και δεν ξέρεις από πού θα σου ’ρθει, όλα τα αντίμετρα στο φόβο που έχουμε αναπτύξει με τη λογική, φαίνονται λίγα, και αυτές τις στιγμές που φαίνονται λίγα ), χρειαζόμαστε το κάτι παραπάνω, τη στιγμή που χρειαζόμαστε την πίστη σε ΚΑΤΙ, ό,τι και αν είναι αυτό.

Αυτό που βλέπω είναι ότι προσπαθεί ο ένας πείσει τον άλλον ότι, αυτό που πιστεύει είναι και το σωστό. Αρκετά εγωιστικό, δεν νομίζετε;

Nostra
09/02/2007, 11:27
εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι η αλήθεια δε βρίσκεται στον Θεό...





η αλήθεια, πατέρα, βρίσκεται.....



























στους SEX PISTOLS.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:











έχοντας σχετιστεί με την εκκλησία πριν πολλά χρόνια έχω ενημερωθεί, διαβάσει, συγκρίνει και αμφιβάλει σχεδόν με όλες τις θρησκείες...



δηλώνω συνειδητά άθρησκος .... αλλά η όποια κουβέντα από κοντά και όταν...



όσο για το άθεος.... Ο καθένας μας είναι ένας μικρός θεός... εσείς αγνοήτε το θεό που κρύβετε μέσα σας και τραβιέστε να βρείτε τους άλλους.... γούστα και εγγενείς δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις είναι αυτά...


still friends... :wave2: :wave2: :wave2:

LIBYKOS
09/02/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
όσο για το άθεος.... Ο καθένας μας είναι ένας μικρός θεός... εσείς αγνοήτε το θεό που κρύβετε μέσα σας και τραβιέστε να βρείτε τους άλλους.... γούστα και εγγενείς δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις είναι αυτά...


still friends... :wave2: :wave2: :wave2:

+10000

Αλλωστε έχουμε πιο πολλά που μας ενώνουν παρά που μας χωρίζουν......

Μόνο που δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη

OldMan
09/02/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
.... αλλά η όποια κουβέντα από κοντά και όταν...
Στο σπίτι σου με κεράκια και Σατώ Γρενουάρ ...???:blush:

stavrobeis
09/02/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι η αλήθεια δε βρίσκεται στον Θεό...





η αλήθεια, πατέρα, βρίσκεται.....



























στους SEX PISTOLS.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



















ΓΚΕ ΓΚΕ ?????????????? ΓΚΕ ΓΚΕ ??????????????

Υ.Γ Απαντηση στην υπογραφη μου (οχι το Χ εεε?)

conkark
10/02/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Βασικα,:a04:
κοινως κουκουρουκου.
Μην καυχιεσαι για τους ελληνες .Δεν σε θελουν για δικο τους.
Ουτε χριστιανος εισαι γιατι τον πλησιον δεν τον αγαπας οταν ειναι εβραιος.
Μηπως εισαι εβραιος;



-Αγαπητέ συνάδελφε, το τελευταίο σου ερώτημα ΠΌΘΕΝ προκύπτει; ΤΟ ΑΝ ΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΘΈΛΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΚΌ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ Ο ΜΌΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ. Ασε πρώτα να δούμε την ετυμηγορία του εθνικού δημοψηφίσματος. Ασφαλώς και δεν υπερηφανεύομαι για τους νεοέλληνες. Αλλά από την αρχαία ελληνική γραμματεία, όλος ο κόσμος εκστασιάζεται.

-Δεν διάβασες με προσοχή τα γεγραμμένα μου. Ανέφερα πουθενά ότι δεν αγαπάω τους εβραίους; Για τους σιωνιστές, τους τέκτονες, τους μασόνους και λοιπούς του είδους μίλησα. Ωστόσο παραθέτεις κομμάτι απ'το κείμενό μου που θέτει ερώτημα, και δεν το απαντάς. Επειδή δηλώνεις άθεος, θα σου είναι κομματάκι δύσκολο με φαίνεται. Κι εσύ, γιατί κόπτεσαι τόσο για τους εβραίους; Μήπως μας κρύβεις τίποτα;

-Το θέμα του ποστακίου είναι "αν πιστεύετε". Είπα "πιστεύω". Μη κρίνεις λοιπόν, "ίνα μη κριθείς". Το δικαίωμά σου σταματάει στην απάντησή σου" δεν πιστεύω". Πιο κει είναι το δικό μου δικαίωμα. Μη το καταπατάς σε περικαλώ. Ο καθένας έχει δικαίωμα στη πίστη όσο και στη μή πίστη. "Οστις βούλεται οπίσω μου ελθείν". Κανένα δεν υποχρέωσε ο Χριστός. Το αν εσύ δεν γουστάρεις να εφαρμόσεις ή να λάβεις το μήνυμα, αυτό δεν σημαίνει ότι εκείνος δεν τό'στειλε. Και τί σου είπε; "Μη σκοτώσεις", "μη κλέψεις", "μη ψεύδεσαι", "μην απατήσεις", και να έχεις σεβασμό στον συνάνθρωπό σου. Εφόσον εσύ δεν πιστεύεις, άρα και σκοτώνεις, και κλέβεις, και ψεύδεσαι, και απατάς, και εξαπατάς τους συνανθρώπους σου. Εκ λογικής συνεπαγωγής. Διότι αν όλα αυτά που εκείνος είπε τα εφαρμόζεις, είσαι μαζί του, και δεν το ομολογείς για διαφόρους λόγους. Διότι -τουλάχιστον για μένα- χριστιανός είναι εκείνος που προσπαθεί να εφαρμόσει τη συμπεριφορά του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Και αυτό δεν καλείται "δογματισμός".
-Ο,τι με τη λογική σου είναι ακατανόητο, το ειρωνεύεσαι. Και δεν σε κρίνω. Διαπιστώνω. Αυτό προτείνεις γενικά; Το αν είσαι δογματικός αναρχοκομουνιστής, αυτό δεν σημαίνει και καλά, ότι βρήκες και την άκρη.


Ωστόσο, το ερώτημα παραμένει αναπάντητο: Αν εφαρμόζαμε αυτά που μας δίδαξε ο Χριστός, θα είμασταν καλύτεροι άνθρωποι και θα είχαμε μιά καλύτερη κοινωνία, ή όχι; Και γιατί; Μήπως είναι φως-φανάρι; Μήπως είναι η απλή λογική; Ας το απαντήσει όποιος συνάδελφος έχει την ικανότητα της κόσμιας δεοντολογίας.

Αλλά έλεος: Να προπηλακίζεται και να χλευάζεται κάποιος επειδή προσπαθεί να σέβεται τους συνανθρώπους του, είναι τουλάχιστον η λογική του παραλόγου -αν όχι του lucifer, που τρίβει τα χέρια του από ηδονή!...Ή η λογική της Νέας Τάξης πραγμάτων, που οι σιωνιστές ύπουλα έχουν δρομολογήσει. Ή και το "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρε-μαστάρια ή κρεμα-στάρια!
Mε αγάπη και κατανόηση...:wave2:


ΥΓ. Οταν κινδυνεύεις με τη μηχανή σε κάποια φάση, δεν λες "Χριστέ μου" ή "Παναγία μου"; Ή μήπως λες "Βούδα μου"; Ή μήπως λες "Σωκράτη μου"; Ή "Κρίσνα μου"; Ή μήπως δεν κινδυνεύεις καθόλου;

conkark
10/02/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
+10000

Αλλωστε έχουμε πιο πολλά που μας ενώνουν παρά που μας χωρίζουν......

Μόνο που δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη




Φίλτατε Λιβυκέ, αυτά που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να μας ενώνουν, είναι δυστυχώς αυτά που μας χωρίζουν. Ελπίζω να έλαβες το μήνυμα.

conkark
10/02/2007, 00:37
Ωχ, λάθος!

SF
10/02/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν πεταξω κανα καντηλι πρωινιατικα θα το παμε στις Διαμαχες το πρωι;:D
Εκει ως γνωστο τα φιλοσοφουμε τα πραγματα καλυτερα.

Θα διευκολύνεις πολύ την κατάσταση :smokin:

tai
10/02/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τ

Εγω ξερω οτι μονο οι αρρωστιες "εξαπλωνονται" ...

Στη φύση μόνο τα υγειά μέλη αυξάνονται., τα ελαττωματικά υπάρχουν σε σταθερούς αριθμούς, έως οτου προσαρμοστούν ή έως της εξαλείψεως τους :a36:






:lol: :rotflmao: :lol:

tai
10/02/2007, 13:27
Τελικά οι φανατικοί που ενοχλούνται, εκνευρίζονται, με την ύπαρξη διαφορετικών απόψεων και χρησιμοποιούν ( :yuck: ) χαρακτηρισμούς, ανήκουν σε άλλη πλευρά από ότι περίμενα.
:wave2:

stavrogin
10/02/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
-Αγαπητέ συνάδελφε,... Αλλά από την αρχαία ελληνική γραμματεία, όλος ο κόσμος εκστασιάζεται.

...Γραφει πουθενα η αρχαια ελληνικη γραμματια "ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ";
Πουθενα.
Την ευθηνη για την οποια καταντια,δεν την εχουν οι "ΑΛΛΟΙ" αλλα παντα εμεις.


...Ωστόσο παραθέτεις κομμάτι απ'το κείμενό μου που θέτει ερώτημα, και δεν το απαντάς. Επειδή δηλώνεις άθεος, θα σου είναι κομματάκι δύσκολο με φαίνεται. Κι εσύ, γιατί κόπτεσαι τόσο για τους εβραίους; Μήπως μας κρύβεις τίποτα;
[/QUOTE]

Τι να απαντησω; Αφου αυτα που αναφερεις ανοικουν στις δεκα εντολες των ΕΒΡΑΙΩΝ που κατηγορας .
Ου φονευσεις-Πολεμος πατηρ παντων εστι(Ηρακλειτος)συμβιβασε τα
Ου μοιχευσεις-Διας δεν ειχε αφησει θνητο που να μην ειναι κερατας

Ναι θα ηταν καλητερος ο κοσμος,αλλα καμια σχεση με τους λογους που πιστευεις εσυ.
Η φυση του ανθρωπου ειναι μια κι απαραλλαχτη κι αυτη ευθηνεται παντα.
Πολεμοι ,αδικιες ατιμιες ουτε αυξηθηκαν ουτε μειωθηκαν.Αλλα τοτε υπηρχε συμπνοια.Ολοι υπομέναν ολα ΜΑΖΙ.Τωρα οχι.
Για σενα ειμαι Ραββινος:rotflmao:

-Το θέμα του ποστακίου είναι "αν πιστεύετε". Είπα "πιστεύω". Μη κρίνεις λοιπόν, "ίνα μη κριθείς". [/QUOTE]

Δεν πιστευεις.Νομιζεις οτι πιστευεις.Αποδειξη;Ποτε δε θα λαβεις τους καρπους της πιστης σου οσο τουλαχιστον εχεις αυτα τα μυαλα.Στο υπογραφω.

Το δικαίωμά σου σταματάει στην απάντησή σου" δεν πιστεύω". Πιο κει είναι το δικό μου δικαίωμα. Μη το καταπατάς σε περικαλώ. Ο καθένας έχει δικαίωμα στη πίστη όσο και στη μή πίστη. "Οστις βούλεται οπίσω μου ελθείν". Κανένα δεν υποχρέωσε ο Χριστός. Το αν εσύ δεν γουστάρεις να εφαρμόσεις ή να λάβεις το μήνυμα, αυτό δεν σημαίνει ότι εκείνος δεν τό'στειλε. Και τί σου είπε; "Μη σκοτώσεις", "μη κλέψεις", "μη ψεύδεσαι", "μην απατήσεις", και να έχεις σεβασμό στον συνάνθρωπό σου. Εφόσον εσύ δεν πιστεύεις, άρα και σκοτώνεις, και κλέβεις, και ψεύδεσαι, και απατάς, και εξαπατάς τους συνανθρώπους σου. Εκ λογικής συνεπαγωγής. Διότι αν όλα αυτά που εκείνος είπε τα εφαρμόζεις, είσαι μαζί του, και δεν το ομολογείς για διαφόρους λόγους. Διότι -τουλάχιστον για μένα- χριστιανός είναι εκείνος που προσπαθεί να εφαρμόσει τη συμπεριφορά του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Και αυτό δεν καλείται "δογματισμός". [/QUOTE]

Μεχρι τωρα εχω μιλησει πολυ περισσοτερο χριστιανικα απο εσενα.Απλα φοβαμαι καποιον που βγαζει μισος.Δηλ εσενα.


-Ο,τι με τη λογική σου είναι ακατανόητο, το ειρωνεύεσαι. Και δεν σε κρίνω. Διαπιστώνω. Αυτό προτείνεις γενικά; Το αν είσαι δογματικός αναρχοκομουνιστής, αυτό δεν σημαίνει και καλά, ότι βρήκες και την άκρη.


Ωστόσο, το ερώτημα παραμένει αναπάντητο: Αν εφαρμόζαμε αυτά που μας δίδαξε ο Χριστός, θα είμασταν καλύτεροι άνθρωποι και θα είχαμε μιά καλύτερη κοινωνία, ή όχι; Και γιατί; Μήπως είναι φως-φανάρι; Μήπως είναι η απλή λογική; Ας το απαντήσει όποιος συνάδελφος έχει την ικανότητα της κόσμιας δεοντολογίας.

Αλλά έλεος: Να προπηλακίζεται και να χλευάζεται κάποιος επειδή προσπαθεί να σέβεται τους συνανθρώπους του, είναι τουλάχιστον η λογική του παραλόγου -αν όχι του lucifer, που τρίβει τα χέρια του από ηδονή!...Ή η λογική της Νέας Τάξης πραγμάτων, που οι σιωνιστές ύπουλα έχουν δρομολογήσει. Ή και το "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρε-μαστάρια ή κρεμα-στάρια!
Mε αγάπη και κατανόηση...:wave2:


ΥΓ. Οταν κινδυνεύεις με τη μηχανή σε κάποια φάση, δεν λες "Χριστέ μου" ή "Παναγία μου"; Ή μήπως λες "Βούδα μου"; Ή μήπως λες "Σωκράτη μου"; Ή "Κρίσνα μου"; Ή μήπως δεν κινδυνεύεις καθόλου; [/QUOTE]

Αντε να απαντησω.Βασικα με ενοχλησε πολυ το ρατσιστικο υφος του 1ου ποστ.
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι για την κατασταση του κοσμου δεν μπορει να εφθηνεται μια φυλη.Ουτε (...σιωνιστές, τους τέκτονες, τους μασόνους)

Αυτα ειναι καραμελες και πικρες καραμελες.Επισης θεωρω ανθρωπους που εχουν τετοιες αποψεις επικηνδινους.Με τρομαζουν.

conkark
11/02/2007, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
...Γραφει πουθενα η αρχαια ελληνικη γραμματια "ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ";
Πουθενα. Ηθελες να μας πουν οι αρχαίοι δηλ, ότι φταίνε οι μασόνοι;Μα τα πρωτόκολλα γράφτηκαν το 1895 μΧ!

Την ευθηνη για την οποια καταντια,δεν την εχουν οι "ΑΛΛΟΙ" αλλα παντα εμεις.
.Θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω, αγαπητέ: Την κυρίως ευθύνη την έχουν πάντα οι ιθύνοντες και οι κρατούντες. Και ποιοί είναι αυτοί; Δεν το ήξερες ότι η μασονία κινεί τα νήματα; Ή έχεις λόγους να το αποκρύβεις; Στα πρωτόκολλα των σιωνιστών αναφέρουν οι ίδιοι ότι οι λαοί είναι πρόβατα, και ως τέτοιοι είναι εύκολο να ποδηγετούνται, my friend.



...Ωστόσο παραθέτεις κομμάτι απ'το κείμενό μου που θέτει ερώτημα, και δεν το απαντάς. Επειδή δηλώνεις άθεος, θα σου είναι κομματάκι δύσκολο με φαίνεται. Κι εσύ, γιατί κόπτεσαι τόσο για τους εβραίους; Μήπως μας κρύβεις τίποτα;
[/QUOTE]

Τι να απαντησω; Αφου αυτα που αναφερεις ανοικουν στις δεκα εντολες των ΕΒΡΑΙΩΝ που κατηγορας .
Υπεκφεύγεις. Ο Χριστός αυτά δίδαξε: Δεν είπε "βάλε τη μάχαιρα στη θήκη, γιατί μάχαιρα έδωσες μάχαιρα θα λάβεις; " Το ξανάγραψα ότι η Βίβλος έχει παραχαραχθεί. Για άνοιξε το Ταλμούδ, να δεις αν οι ραβίνοι συνιστούν κάτι τέτοιο. Αντίθετα βρίζουν Χριστό και χριστιανούς με τα χειρότερα λόγια, όπως ακάθαρτους σαν τα γουρούνια κλπ.Κι επίσης εγκλημάτισαν στην ιστορία κατά χριστιανόπουλων-και όχι μόνο- για το λόγο ακριβώς ότι ήταν χριστιανόπαιδα,γεγονός τεκμηριωμένο από εγκληματολογικά ιστορικά της αστυνομίας. Διαθέτω γεγονότα και ημερομηνίες.

Ου φονεύσεις-Πόλεμος πατήρ πάντων εστί(Ηράκλειτος)συμβίβασέ τα
Ου μοιχεύσεις-Διας δεν ειχε αφήσει θνητό που να μην ηταν κερατάς
Ετερον εκάτερον. Μη συγχέεις δύο θέματα που αναφέρονται σε διαφορετικές περιπτώσεις. Υπήρξαν και οι Σωκρατικές, Αριστοτελικές, οι Πλατωνικές κλπ φιλοσοφικές ηθικές, που έχουν στοιχεία χριστιανισμού. Εξάλλου το ότι ο πόλεμος είναι πατέρας όλων, δεν απορρίπτει και το κακό, και μάλιστα σε εποχές που υπήρχαν βάρβαροι λαοί που διαρκώς επωφθαλμιούσαν τις διπλανές χώρες να κατακτήσουν. Μίλησα για το μεγαλείο της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας. Δεν είπα ότι ήταν θεοί! Αλλά ούτε και χριστιανοί ασφαλώς , πριν τον Χριστό. Είχαν όμως τον βωμό προς τιμήν του αγνώστου θεού. Ο Καντ δεν είπε "ανάθεμα στους έλληνες που δεν άφησαν τίποτα να βρούμε κι εμείς οι νεώτεροι"! Η αληθινή ιστορία και μυθολογία αποκρύπτονται απ'τους ίδιους κυρίους , που αρέσκονται στην απόκρυψη και χάλκευση ιστορικών και χριστιανικών γεγονότων. Τα όσα επιτρέπουν να βγουν στο φως, περισσότερο συσκοτίζουν παρά διαφωτίζουν, για τη κοινωνική σύγχιση.


Ναι θα ηταν καλητερος ο κοσμος,αλλα καμια σχεση με τους λογους που πιστευεις εσυ. Τότε για ποιούς λόγους; Το ερώτημα είναι σαφές. Η απάντηση;
Η φυση του ανθρωπου ειναι μια κι απαραλλαχτη κι αυτη ευθηνεται παντα. Σφάλλεις. Η φύση του ανθρώπου είναι εκ φύσεως καλή."Κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση". Η κοινωνία και η παιδεία τη διαμορφώνουν. Υπάρχουν βέβαια και τα γονίδια, αλλά κι αυτά υπόκεινται σε καλλιέργεια. Σε παραπέμπω στη ψυχολογία.
Πολεμοι ,αδικιες ατιμιες ουτε αυξηθηκαν ουτε μειωθηκαν.Αλλα τοτε υπηρχε συμπνοια.Ολοι υπομέναν ολα ΜΑΖΙ.Τωρα οχι.
Για σενα ειμαι Ραββινος:rotflmao: Συ είπας. Αυτό εσύ το ξες.

-Το θέμα του ποστακίου είναι "αν πιστεύετε". Είπα "πιστεύω". Μη κρίνεις λοιπόν, "ίνα μη κριθείς". [/QUOTE]

Δεν πιστευεις.Νομιζεις οτι πιστευεις.Αποδειξη;Ποτε δε θα λαβεις τους καρπους της πιστης σου οσο τουλαχιστον εχεις αυτα τα μυαλα.Στο υπογραφω. Είδες που δεν έχεις καταλάβει τί είναι χριστιανισμός αληθινός; Χριστιανισμός δεν είναι ωφελιμισμός. Δεν προσδοκώ απολαβές από πουθενά. Απλά θέλω να είμαι αξιοπρεπής και να έχω κοινωνικές ευαισθησίες. Πιστεύω στο δικαίωμα του σκέπτεσθαι και του φέρεσθαι του καθενός συνανθρώπου μου, αρκεί να μην βάλλεται κατά του ανθρώπου.

Το δικαίωμά σου σταματάει στην απάντησή σου" δεν πιστεύω". Πιο κει είναι το δικό μου δικαίωμα. Μη το καταπατάς σε περικαλώ. Ο καθένας έχει δικαίωμα στη πίστη όσο και στη μή πίστη. "Οστις βούλεται οπίσω μου ελθείν". Κανένα δεν υποχρέωσε ο Χριστός. Το αν εσύ δεν γουστάρεις να εφαρμόσεις ή να λάβεις το μήνυμα, αυτό δεν σημαίνει ότι εκείνος δεν τό'στειλε. Και τί σου είπε; "Μη σκοτώσεις", "μη κλέψεις", "μη ψεύδεσαι", "μην απατήσεις", και να έχεις σεβασμό στον συνάνθρωπό σου. Εφόσον εσύ δεν πιστεύεις, άρα και σκοτώνεις, και κλέβεις, και ψεύδεσαι, και απατάς, και εξαπατάς τους συνανθρώπους σου. Εκ λογικής συνεπαγωγής. Διότι αν όλα αυτά που εκείνος είπε τα εφαρμόζεις, είσαι μαζί του, και δεν το ομολογείς για διαφόρους λόγους. Διότι -τουλάχιστον για μένα- χριστιανός είναι εκείνος που προσπαθεί να εφαρμόσει τη συμπεριφορά του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Και αυτό δεν καλείται "δογματισμός". [/QUOTE]

Μεχρι τωρα εχω μιλησει πολυ περισσοτερο χριστιανικα απο εσενα.Απλα φοβαμαι καποιον που βγαζει μισος.Δηλ εσενα. Ε, οχι και μίσος, φιλαράκο! Από πού το έβγαλες πάλι αυτό; Απάντησα ήδη πιο πριν ότι δεν συμμερίζομαι απόψεις που αντίκεινται στον άνθρωπο. Μεμπτό είναι αυτό;


-Ο,τι με τη λογική σου είναι ακατανόητο, το ειρωνεύεσαι. Και δεν σε κρίνω. Διαπιστώνω. Αυτό προτείνεις γενικά; Το αν είσαι δογματικός αναρχοκομουνιστής, αυτό δεν σημαίνει και καλά, ότι βρήκες και την άκρη.


Ωστόσο, το ερώτημα παραμένει αναπάντητο: Αν εφαρμόζαμε αυτά που μας δίδαξε ο Χριστός, θα είμασταν καλύτεροι άνθρωποι και θα είχαμε μιά καλύτερη κοινωνία, ή όχι; Και γιατί; Μήπως είναι φως-φανάρι; Μήπως είναι η απλή λογική; Ας το απαντήσει όποιος συνάδελφος έχει την ικανότητα της κόσμιας δεοντολογίας.

Αλλά έλεος: Να προπηλακίζεται και να χλευάζεται κάποιος επειδή προσπαθεί να σέβεται τους συνανθρώπους του, είναι τουλάχιστον η λογική του παραλόγου -αν όχι του lucifer, που τρίβει τα χέρια του από ηδονή!...Ή η λογική της Νέας Τάξης πραγμάτων, που οι σιωνιστές ύπουλα έχουν δρομολογήσει. Ή και το "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρε-μαστάρια ή κρεμα-στάρια!
Mε αγάπη και κατανόηση...:wave2:


ΥΓ. Οταν κινδυνεύεις με τη μηχανή σε κάποια φάση, δεν λες "Χριστέ μου" ή "Παναγία μου"; Ή μήπως λες "Βούδα μου"; Ή μήπως λες "Σωκράτη μου"; Ή "Κρίσνα μου"; Ή μήπως δεν κινδυνεύεις καθόλου; [/QUOTE]

Αντε να απαντησω.Βασικα με ενοχλησε πολυ το ρατσιστικο υφος του 1ου ποστ.
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι για την κατασταση του κοσμου δεν μπορει να εφθηνεται μια φυλη.Ουτε (...σιωνιστές, τους τέκτονες, τους μασόνους)
Βρε stavrogin, γιατί με παρεξηγείς; Λες ότι είσαι απόλυτα βέβαιος για κάτι που δεν γνωρίζεις, ενω όλος ο κόσμος τό'χει τούμπανο κι εσύ κρυφό καμάρι, όπως λέει κι ο λαός. Εσύ πχ αγαπάς εγκληματίες; Και κάποιος που φυλάσσεται από εγκληματίες θεωρείται-κατ'εσέ- ρατσιστής εγκληματιών; Το "ρατσιστής" δεν μπαίνει σε ό,τι δεν είναι καλό. Απλά δεν έχεις εντρυφήσει στο θέμα. Ενημερώσου σχετικά και ψάξ'το και θα το καταλάβεις ποιός κυβερνάει τον κόσμο, ποιά είναι τα σχέδιά του και τί είναι παγκοσμιοποίηση ή ενωμένη Ευρώπη.

Αυτα ειναι καραμελες και πικρες καραμελες.Επισης θεωρω ανθρωπους που εχουν τετοιες αποψεις επικηνδινους.Με τρομαζουν] Μην εναντιώνεσαι σε μένα. Εγώ εξάλλου δεν έχω εξουσία. Ενας απλός ανθρωπάκος είμαι με ελαττώματα και προτερήματα όπως όλοι. Άλλους να φοβάσαι. Αν καταφέρεις να βγάλεις τον δογματικό μανδύα του αναρχοκομουνισμού, είμαι σίγουρος ότι διαθέτεις τη δυναμική να δεις την αλήθεια. Επειδή σε έχουν μάθει ότι εχθρός σου είναι οι μεγαλοκεφαλαιοκράτες, και σου κρύβουν τί είναι αυτοί. Κι εγώ γιαυτούς σου μιλάω, μόνο που προχωράω και στην άλλη τους ιδιότητα. Αυτοί είναι οι επικίνδυνοι εχθροί της ανθρωπότητας και όχι ο πλούτος. Ο πλούτος δεν έχει ψυχή. Οι κατέχοντες είναι οι εχθροί σου. Εμένα να με θεωρείς φίλο σου, γιατί έτσι νοιώθω. :beer:

nimbus
11/02/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εμένα πάντως μου άρεσε η περιγραφή του λιβύκου...


σα να βλέπεις ταινία, εκέι που ο πρωταγωνιστής συναντά τον άγγελο του και δεν το ξέρει!





:wave2: :sun: :sun: :sun:

έχετε δεί την τελευταία ταινία (δεν θυμαμαι τιτλο) στον κινηματογραφο, ελληνική, που αφορά εναν ζηλιάρη αγωνιζόμενο μοτοκροσά που τρακάρει;


αφού δεν θυμάσαι την ταινία που είδες, πώς περιμένεις να την έχουμε δει εμείς?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γειά σου βρε κατανα αρχηγέ:lol: :wave2:

vangelis 64
11/02/2007, 19:18
"5 λεπτά ακόμα" λέγεται και είναι πραγματικά καλή.

Δείτε τη!

nassosxlvbros
11/02/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Χρήστο, όταν δεν συμφωνεί κάποιος μαζί σου , δεν σημαίνει οτι σε απορρίπτει ή σε αγνοεί σε επίπεδο του "τι λέει αυτός τώρα"... απλά επειχηρήματα αντιπαραθέτουμε , χωρίς να είναι απαραίτητο να συμφωνήσει ο ένας με τον άλλον.

σε αυτό το επίπεδο λοιπόν..



Σε αντιθεση με αυτό που σκέφτεσαι τώρα, ο απλός λαός , παίρνει έτοιμα , αυτά που του προσφέρουν. Σε αυτή την περίπτωση ο Βραχμάνος, Βουδιστής, Ινδουιστής , Καθολικός, Ορθόδοξος σε πολύ μεγάλο ποσοστό , υποβάλλεται σε μια "πλύση" εγκεφάλου βάση επίσημου δόγματος που υπάρχει στην οικογένεια του. Αυτό μαθαίνει πρώτα σε μια ηλικία που δεν γνωρίζει και πολλά.

Έτσι είναι αρκετά δύσκολο, να "ξεθάψεις" αυτά τα θεμέλια και να πείς οτι ξεκινώ κάτι απο την αρχή , υπερνικώντας τους δικούς σου φόβους αλλά και τις αντιδράσεις απο το οικείο περιβάλλον.

Άρα η Θεία απο το χωριό , με αυτό έμαθε, με αυτό πάει και ειδικά χωρίς εφόδια γνώσης για να κρίνει και να μεταλλάξει αυτό που τις δινουν , σαν "αληθινό δόγμα".
Αυτό ισχύει για το κοράνι, για την Βίβλο , για το Ταλμούδ, για το Τάο κτλ...

Η θρησκεία σαν διαδικασία είναι δόγμα και καταπατά προσωπικές έλευθερίες. Αυτό σε διαφορά με τον Χριστιανισμό (σαν ιδέα) για εμένα το κάνουν και οι υπόλοιπες ιδέες που αφορούν άλλες θρησκείες.

Μην ξεχνάς οτι οι διδαχές του Μωάμεθ έγιναν με γνώμονα την συγκέντρωση των νομάδων σε ενα αυστηρό κοινωνικό πλαίσιο.

Οι Βουδιστές απο την άλλη, ναι μεν σέβονται τα έμβια όντα , αλλά σε βαθμό καταναγκασμού της προσωπικότητας τους.

κτλ..κτλ..κτλ..

Στην ιδέα του Χριστιανισμού τώρα , παρόλο που είναι πάρα πολύ δύσκολο να το εφαρμόσεις σήμερα, ο άνθρωπος και η γαλήνη/ηρεμία/καλό του, είναι η κεντρική ιδέα , σε βαθμό που να σε κάνει να υποφέρεις αν τα προσαρμόσεις στο σήμερα.

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση όντως αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι όπου μπορείς να είσαι σίγουρος οτι κάτι είναι λάθος ή σωστό.

Ακόμα και όταν μιλάμε για αθεϊσμό, κυρίως επειδή οι επιστημονικές ανακαλύψεις που έχουμε κάνει , σε πολύ μεγάλο ποσοστό αεροβατούν και θεωρούν παρά παραθέτουν απτά στοιχεία, που είναι και η κεντρική ιδέα του αθεϊσμού.


Gandalf


αλλο πραμα να προσπαθησεις να κατανοησεις το "θειο" αλλο η πιστη κι αλλο το καλουπωμα που μεθοδευουν οι παπαδες της καθε θρησκειας.....ΑΥΤΟ δε γουσταρω...απλα οι εννοιες αθεισμος και απιστος δεν ειναι ιδιο πραμα ο καθενας το λαμβανει κατα το ποσο τον εκφραζει η καθε θεωρια...τελικα, πιστευουμε η δικαιολογουμαστε γι'αυτα που κανουμε;αλλο να κανεις λαθη και αλλο να τρεχεις πανικοβλητος και να αλαλαζεις"Παναγια μου αμαρτησα σωσε με..."
προσωπικα θα προτιμουσα τα λαθη μου να μη στεναχωρουσαν κανεναν....αυτο σημαινει οτι σε μερικους χρωσταω :beer:
μακια!;)
και τι σ@ατα να πιστεψεις; στην απονια την εχθρα; την αδιαφορια μηπως;
καμια πιστη δε στεκει αν δεν υπαρχουν ανθρωποι...:(

zireous
12/02/2007, 22:36
Εγώ καταρχήν έχω κάτι ψιλοαντιρρήσεις με όλες τις οργανωμένες θρησκείες (και οι χαζοβιόληδες οι dianetics μέσα), πχ και με την αρχαία ελληνική θρησκεία (το Δωδεκάθεο λέμε), καί τον Ινδουισμό, καί ακόμα με ολόκληρα τμήματα του Θιβετανικού Βουδισμού, αλλά και με πιο αφηρημένες θρησκείες που δε ξέρουνε τι λένε στους πιστούς τους όπως η ορθόδοξη ελληνικιά...


Κάπου στο βάθος κήπος ίσως να χρειάζονται οι θρησκείες για να υπάρχει η απειλή εκ των άνω για να κουλάρουν λίγο οι άνθρωποι ανά τους αιώνες -αλλά αυτή είναι η αισιόδοξη οπτική, στη πραγματικότητα είναι ένα ακόμα εργαλείο στα χέρια κάφρων που θέλουν χρήμα και δύναμη.


Η μόνη ουσία που μου χρησίμεψε εμένα σχετική ελαφρά με κάποιες θρησκευτικές παραδόσεις ήρθε κάποιες στιγμές που χαλαρώνεις, κλείνεις τα ρολά στο σύμπαν γύρω σου και αρχίζεις να σκέφτεσαι λιγουλάκι πιο καθαρά -πές το διαλόγισμό, πές το ενδοσκόπηση, πές το όπως θες, μή το πεις κολονοσκόπηση είναι άλλο. :rotflmao:

Η ουσία αυτή, που λέει ότι πρέπει να νοιώθεις καλά στο πετσί σου, και να βλέπεις θετικά τα πράγματα είναι το νόημα της ζωής -οι επιστήμονες ανακαλύπτουν σιγά σιγά ότι ο ανθρώπινος οργανισμός έχει ικανότητες αυτοίασης και άλλα κουφά κόλπα, και συνδέουν ακόμα και την επιθυμία του ανθρώπου πχ να φτάσει σε μια κατάσταση με τον μηχανισμό που στην ουσία τον πάει σε αυτή τη κατάσταση. Οι ίδιοι επιστήμονες έχουν αποδείξει ότι ο "παράδεισος" μπορεί να είναι απλά μια έκκριση υγρών κατ' εντολή του εγκεφάλου για να σβήσει τρομερούς πόνους ή την αγωνία του θανάτου...



Τί σημαίνει αυτό σε σχέση με το thread; Πιστεύω ή όχι;


Δεν ξέρω. Είναι όπως το δει κανείς. Εγώ πιστεύω ότι το να βρέξει δεν είναι απαραίτητα κακό, άμα το πας σιγά σιγά και ντριφτάρεις ελαφρά σε καμιά ερημιά, δέ θα φας τα πλαστικά σου, άλλος μπορεί να πηγαίνει το πίσω τροχό πιο μπροστά από τον άλλο, και άλλος να χέζεται πάνω του και να περιμένει το τέλος του κόσμου άμα του γλιστρήσει ο τροχός -δες το κόμικ.

Είναι όπως το δει κανείς.

eXJey
13/02/2007, 22:19
13 Ιουλίου 2006, περίπου 1 η ώρα το μεσημέρι ξεκινώ το ταξίδι της επιστροφής στην Αλεξανδρούπολη με το νεοαποκτηθέν zx11 έπειτα από δημοπρασία στο emarket.gr

Κάπου στην Ξάνθη σε ένα βενζινάδικο (και αφού είχε πιαστεί ο κ@λος μου και η μέση) σταματώ να φουλάρω (για 5η-6η φορά...).

ΠΡΩΤΗ φορά ΤΕΤΟΙΟ ταξίδι, και μάλιστα σε άγνωστους δρόμους για μένα τουλάχιστον Αθήνα-Θεσσαλονίκη (άσε χάλια...., τουλάχιστον εδώ από Καβάλα και μέχρι Ορεστιάδα έχουμε μια Εγνατία 2 λωρίδων ανά κατεύθυνση σκέτη γλύκα μιλάμε ~για τελικές~).

Δίπλα μου σταματά ένα τζιπ, βγαίνουν δυο ρασσοφόροι και ζητούν να βάλουν βενζίνη.

Δεν είμαι άνθρωπος που πηγαίνω τις Κυριακές στην εκκλησία. Αντιθέτως και κατ'επέκταση κάνω downloads δεκάδες καντήλια μηνιαίως. Λάθος μου, το κάνω όμως. Θέλω κάποιον να με χαστουκίσει για να το καταλάβω σε στιγμή που νιώθω ότι πρέπει να το κάνω.

Ο ένας μεγαλύτερος σε ηλικία και γνωστός στο πρόσωπο. Ηταν ο πρώην Αλεξανδρουπόλεως Ανθιμος (μητροπολίτης) και νυν Θεσσαλονίκης.

Με χαμόγελο τον πλησιάζω και τον χαιρετώ. Είμαι τόσο χάλιας που ούτε το χέρι του φίλησα (ως πρέπον?). Αλλά με συγχωρώ προσωπικά, διότι ένιωσα κάτι δίπλα του και μόνο που με κοίταξε.

"Που σε ξέρω, ποιος είσαι;"

(ξεροβήχω) "πάτερ, συγνώμη δεν μπορώ να θυμηθώ πως πρέπει να σας αποκαλέσω..."

(ο ακόλουθός του με πλησιάζει και μου λέει "σεβασμιότατος...")

"Σεβασμιώτατε, είμαι από Αλεξανδρούπολη. Δεν ήταν να δυνατόν να μην σας χαιρετίσω από κοντά. Η πόλη γνωρίζεται ότι είναι μια γειτονιά εκεί στον Εβρο".

"Μάλιστα...... πω, πω, τι μεγάλη μηχανή! Που πηγαίνεις, που ήσουνα;" :wacko:

"Μπορεί να φαίνεται βρώμικη σεβασμιότατε, αλλά μόλις το πρωί την αγόρασα και επιστρέφω από την Αθήνα"

"Να προσέχεις, μου άρεσαν και μένα οι μηχανές όταν ήμουν στην ηλικία σου, να προσέχεις"

Και πριν προλάβει να τελειώσει την φράση, σηκώνει το χέρι του όπως το σηκώνουν οι παπάδες και μου την ευλογεί.

Αν με ρωτήσετε, ΝΑΙ, δεν το θεωρώ τυχαίο γεγονός. Και ΟΧΙ βέβαια πως θα νομίζω ότι κυκλοφορώντας με <ευλογημένη> μοτο δεν θα πάθω ποτέ τίποτα.

Πιστεύω ή δεν πιστεύω, αυτό με άγγιξε. Δεν ξέρω καν αν έκανα καλά που το ανέφερα. Ισως θα έπρεπε να το κρατήσω μέσα μου σαν ένα ευχάριστο γεγονός.

Σύμφωνα με το νόμο των πιθανοτήτων, αυτό ΔΕΝ έπρεπε να συμβεί.

Τώρα, αν λάβουμε υπόψην τους νόμους του ...Μέρφυ....... :eyepop:

LIBYKOS
14/02/2007, 08:38
Μπορούν φίλε μου να γίνουν πολλά λογικά και μη σχόλια και εξηγήσεις, αλλά να σταθείς στο ότι συνέβη κάτι που σε άγγιξε. Τώρα, το πως και το γιατί.............

Το νου σου πρώτα απ΄όλα

:wave2:

KaTaNaS
14/02/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Μπορούν φίλε μου να γίνουν πολλά λογικά και μη σχόλια και εξηγήσεις, αλλά να σταθείς στο ότι συνέβη κάτι που σε άγγιξε. Τώρα, το πως και το γιατί.............

Το νου σου πρώτα απ΄όλα

:wave2:

+1 :wave2:

zireous
14/02/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
...

Το νού σου, όπως στρώνεις κοιμάσαι, οι πιο πολλοί που συναντάς στο δρόμο είμαστε άθεοι, βουδιστές, μοϊκανοί, σαλαμέμποροι κλπ κακοποιά στοιχεία, άρα τα κάθε λογής ξόρκια δε πιάνουνε σε όλους...
:rotflmao:

tai
15/02/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
καμια πιστη δε στεκει αν δεν υπαρχουν ανθρωποι...:( :a18:
:a20:

:a46: :a46:

:a23: :a23:

ela ela
23/02/2007, 23:28
Ολοι καπου πιστευουμε και ψαχνουμε τον δημιουργο μας...
Να φανταστητε οτι στην επανασταση για να πιστεψουνε οι ανθρωποι τον Κολωκοτρωνη,του ειπε οτι ειδε στον υπνο του την Παναγια.

Ninja636
25/02/2007, 12:01
Είμαι άθεος. Δεν πιστεύω ούτε σε θεούς ούτε σε δαίμονες. Περισσότερα, για όποιον ενδιαφέρεται, σε αυτό το καταπληκτικό βιβλίο (http://en.wikipedia.org/wiki/God_delusion).

loukasfilm
25/02/2007, 13:57
Και πάλι γειά σας. Δυστυχώς καταστάσεις με κράτησαν μακρυά από το φόρουμ για λίγο. Μου έλειψαν ο Κάπταιν, ο Λύκος, και πολλά άλλα αγαπητά μέλη του φόρουμ. Μέχρι και ο Κόνκαρκ μου έλειψε, (εντάξει ξέρω αυτό πρέπει να το ψάξω).:lol:

Προσωπικά δεν πιστεύω, αν και αυτό είναι ήδη γνωστό.

Κάθησα και διάβασα όλα τα πόστ, και θέλω να σταθώ σε δύο πραγματάκια.

Το βασικό για μένα είναι ότι, σε μια στιγμή κινδύνου μετην μηχανή, ούτε χριστέ μου θα πω, ούτε παναγία μου, αλλά θα κοιτάξω να βγώ άμεσα από αυτήν την κατάσταση. Αν αρχίσεις και προσεύχεσαι έχεις στουκάρει.:wave2:

Και μια φιλική συμβουλή στον φίλο μου Κόνκαρκ. Ο Λιακόπουλος φίλτατε δεν είναι Αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Αναφέρεσε στα Πρωτόκολλα της Σιών και δεν αναφέρεις ούτε από ποιον γράφτηκαν, ούτε τι θέλανε να εξυπηρετήσουν. Και τρίτο ούτε ο Σωκράτης, ούτε ο Πλάτωνας είχαν κομμάτια του Χριστιανισμού μέσα τους, ούτε γενικότερα η Αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Ο Χριατιανισμός πήρε ότι τον βόλευε στις επιδιώξεις του. Αν τον βόλευε ο Επίκουρος (:lol:), θα χρησιμοποιούσε αυτόν.

Καλώς σας βρήκα :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
26/02/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Μου έλειψαν ο Κάπταιν

:uplate: :eyepop: :look:

κι αυτό πρέπει να το κοιτάξεις

:lol: :lol:


:beer:

div400
26/02/2007, 10:23
there is only one true religion.....BBB


Bikes,Booze n' Boobs!!!

















οδηγω SV , δεν αντέχω το ποτο και αυτο το πραμα αναμεσα στα σκελια μου εχω ξεχασει σε τι χρησημευει......







:bigcry: :bawl: :bigcry:

υγ: ειμαι αθεος...δεν εχω τον θεο μου δηλ.

gcrook
26/02/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400









οδηγω SV , δεν αντέχω το ποτο και αυτο το πραμα αναμεσα στα σκελια μου εχω ξεχασει σε τι χρησημευει......


.

Μαλλον για να ξεβιδωνεις το μονοσελο θα'ναι.
Δεν παιρνω και ορκο.....

:rotflmao:

LIBYKOS
26/02/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400



οδηγω SV , δεν αντέχω το ποτο και αυτο το πραμα αναμεσα στα σκελια μου εχω ξεχασει σε τι χρησημευει......




Μαύρα χάλια δηλ, από το τι οδηγάς μέχρι ........

:lol: :lol: :lol:

H.A.Balafoutre
27/02/2007, 00:22
ΟΧΙ.

Αλλά πιστεύω στο να έχω σε άριστη κατάσταση τη μηχανή μου, να κλείνω το γκάζι εκεί που πρέπει και να μην το ανοίγω εκεί που δεν πρέπει.

Να προσέχω τα πάντα γύρο μου στο ανθρωπίνως δυνατό, αλλά ακόμη και τότε όσο πιο νέος στα αντανακλαστικά τόσο καλύτερη αντίδραση από την εμπειρία.

Οπότε ο αντίπαλός μου είναι ο χρόνος. Κι όχι τα Θεία.

Η φυσική μιλάει κι όταν την αψιφήσεις (συμπεριφερθείς αλαζωνικά απέναντί της) επόμενο είναι να υποστείς τις συνέπειες.

Αν ήταν να πιστεύω θα πήγαινα στο Άγιον Όρος και δεν θα χρησιμοποιούσα αυτό (το internet ντε) το όργανο του σατανά.

Μεταξύ σοβαρού κι αστείου. Για να μην ξεχνιόμαστε. Διότι μια (1) φορά άνοιξα το στόμα μου......τέσπα. Ας το αφήσω εδώ.:sad:

paTman_the
27/02/2007, 12:01
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι τελικά οι περισσότεροι πιστεύουν εδώ μέσα! Και δεν εννοώ "πιστεύω" με την έννοια που έχουν οι γιαγιάδες της ενορίας σας... Οι απαντήσεις που είδα, πέρα των μαλακιούλων, προϋποθέτουν κάποια πιστεύω. Έτσι μου φαίνεστε!

Κουφάλες κρυφοχριστουδουλικοί!!!! ΦΑΝΕΡΩΘΕΙΤΕ!!

vassilis88
27/02/2007, 12:40
πιστευω φανατικα μαλιστα κ δν μπορει να μου αλλαξει κανεις τωρα πια γνωμη..

στον ΕΝΑ κ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ..

τον θεο των grand prix..:winka:


79414

paTman_the
27/02/2007, 12:46
Τώρα μιλάμε!!! :D :D :D :D :D

Οι hondaκηδες παρακαλούντε όπως αποχωρήσουν και ας σπεύσουν στην πλησιέστερη εκκλησία τους!!!!
Ίσως με κάνα ευχέλαιο να πάρουν και φέτος το οδηγών!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: