PDA

View Full Version : 1o Trail Ride 2007



Σελίδες : [1] 2

KaTaNaS
06/02/2007, 19:22
αντιγράφω (http://www.off-road.gr/article982.html) απο off-road.gr


φέτος μπαίνει νέα κατηγορία για νέους αγωνιζόμενους σε αυτον τον θεσμό των αγώνων πλοήγησης! :beer:




Επιτέλους χιόνισε! Τα βουνά άσπρισαν, τα τζάκια άναψαν, το χώμα λάσπωσε... Τέρμα οι δικαιολογίες! Το κύπελλο Trail Ride 2007 του Off Road Team αρχίζει με τις καλύτερες προοπτικές!
Στις 25 Φεβρουαρίου 2007 θα ξεκινήσει ο πρώτος αγώνας, το Χειμερινό μας Trail Ride, από τον Άγιο Στέφανο, έξω από τα Goodies στις 9:00 π.μ.







Η διαδρομή θα κινηθεί προς την Ιπποκράτειο Πολιτεία, Μαλακάσα, Βαρνάβα, Μαραθώνα και επιστροφή στο Κρυονέρι. Στην πλειονότητά της θα είναι εμπλουτισμένη με καινούργια κομμάτι που μπαίνουν πρώτη φορά σε Trail Ride! Tα χιλιόμετρα δεν θα ξεπεράσουν τα 100.

Ο βαθμός δυσκολίας αναμένεται υψηλός αλλά και χαμηλός, αφού θα υπάρχει εναλλακτική διαδρομή για μοτοσυκλέτες on-off και άπειρους αναβάτες σε κάποια δύσκολα κομμάτια της διαδρομής. Η λάσπη όμως, όπως φαίνεται θα είναι αναπόφευκτη, κάνοντας την υπόλοιπη διαδρομή αρκετά ενδιαφέρουσα και όμορφη για όλους!

Οι κατηγορίες θα αλλάξουν και θα εμπλουτιστούν με μία ακόμη, την Entry Level για πρωτοεμφανιζόμενους αναβάτες που αναζητούν κάτι πιο ήπιο όπως και οι αναβάτες για μοτοσυκλέτες on-off, που θα ακολουθούν ευκολότερη διαδρομή. Παράλληλα, οι πιο έμπειροι αναβάτες θα αποκτήσουν την δική τους κατηγορία, δίνοντας την ευκαιρία στους νέους του χώρου να πρωταγωνιστήσουν. Για όλους όμως θα είναι απαραίτητα τα καλά χωμάτινα λάστιχα, για παν ενδεχόμενο και για σιγουριά.

Θα υπάρχει βοήθεια στα δύσκολα σημεία αλλά πάνω από όλα σκοπός μας είναι να παίξουμε με μεγάλα μονοπάτια που θα μας ζεστάνουν μέσα στο κρύο του χειμώνα! Η πλοήγηση θα παίξει σημαντικό ρόλο και η απόλαυση είναι εξασφαλισμένη!

Όπως πάντα, ο τερματισμός θα γίνει σε ταβέρνα, όπου θα γίνει και η απονομή.

Πληροφορίες - συμμετοχές: www.off-road.gr, 6936660300

Χορηγοί και του 1ου Trail Ride 2007 είναι το Moto Χατζηγεωργίου, η Art METRON τα είδη ένδυσης Sinisalo, Sidi, SHOEI, η ΜΑΚΑΝ και χορηγοί επικοινωνίας όπως πάντα το περιοδικό "0-300" και φυσικά το www.off-road.gr.



Κατεβάστε τη δήλωση συμμετοχής


Για το Off-Road Team

Δημήτρης Αθανασουλόπουλος
Off Road Special Projects
Χειμάρρας 59 ΤΚ 10444 Αθήνα
Τηλ: 2105127160
Fax: 2105127532
Mob: 6936660300
Email: doc@trailride.gr

KaTaNaS
06/02/2007, 19:33
παίζουν μια-δυο συσκευές εκτύλιξης δρομοβιβλίου...


η μία είναι δωράκι του Χρήστου Crs η άλλη απο παιδιά του off-road.gr

οπότε για έναν αγώνα μη ξοδεύεσθαι... τα μοιραζόμαστε...


αν και σε περίπτωση που δε βρέχει το μπλοκάκι μια χαρά βολέυει...


:beer: :beer: :beer:

Vstrommer71
06/02/2007, 22:32
Εγω σε περιμενω Πατρα!:wacko:

KaTaNaS
06/02/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εγω σε περιμενω Πατρα!:wacko:

πατρα θα τρεξω στανταρ... :beer: :beer: :beer:


:wave2:

Vstrommer71
06/02/2007, 22:37
Πατρα θα ειναι ωραια 22 Απριλη.Χιονια,λασπες,κατολισθησεις,απειρη λασπη μουρλια!
Aρχισα να ψαχνω και σπονσορες να βοηθησουν!

Nik0s
06/02/2007, 22:42
Σταύρο, τις επόμενες μέρες βάζω τακουνάκια !

22-23-24 Φεβρουαρίου θα είμαι στο Λουτράκι στο Enduro training που έχουμε κλείσει μια παρέα 3 μέρες εντατικά μαθήματα :winka:

Αν δεν είμαι λιωμένος από την κούραση, θέλω πολύ να είμαι την Κυριακή το πρωί εκεί !

Ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να μοντάρω το road book που έχω εδώ και καιρό και θα λείψω και 16-20 Φεβρουαρίου εκτός Ελλάδας οπότε στενεύεουν τα όρια...

Πάντως θα προσπαθήσω γιατί ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η κατάσταση !


:wave2:

KaTaNaS
06/02/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Σταύρο...


άντε με το καλό! :beer:


αν χρειάζεσαι βοήθεια σε κάτι πές μου! :wave2:

Nik0s
06/02/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
άντε με το καλό! :beer:


αν χρειάζεσαι βοήθεια σε κάτι πές μου! :wave2:



:beer: :beer: :beer:

Tropeas
06/02/2007, 23:59
Αντε ρε Στάυρακα , να μας ενημερώνεις να ρθουμε να σε δούμε!!!:D :beer: :wave2:

KaTaNaS
07/02/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αντε ρε Στάυρακα , να μας ενημερώνεις να ρθουμε να σε δούμε!!!:D :beer: :wave2:

bre afhste tous dromous kai elate na trejete na goustarete :wave2:

EVI
07/02/2007, 00:35
δε το πιασα

θα τρεξει κατανας?

ποτε ? που?


ερχωμαι


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Nostra
07/02/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
δε το πιασα

θα τρεξει κατανας?

ποτε ? που?


ερχωμαι....


πήγαινε εσύ ... πάρε και τη σκηνή μαζί σου και κονσέρβες με φασόλια και κάνα κονιάκ ... γιατί θα περάσει από εκεί ....








σε δυο μήνες.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

SeNNinhA
07/02/2007, 12:14
Λόγω εγχείρησης στην μέση μέσα στον επόμενο μήνα θα απουσιάσω από το πρώτο αλλά ελπίζω να είμαι στα επόμενα. Το DT πάντως είναι ετοιμοπόλεμο στο γκαράζ.

EVI
07/02/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
πήγαινε εσύ ... πάρε και τη σκηνή μαζί σου και κονσέρβες με φασόλια και κάνα κονιάκ ... γιατί θα περάσει από εκεί ....








σε δυο μήνες.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




:rotflmao: :p :p :p :p

nikonian
08/02/2007, 07:50
Θα περάσω από τον Χ΄΄γεωργίου , να μου πει αν κάνουν τα on-off λάστιχα που μου πούλησε για το trail ride και αν κάνουν θα'ρθω κι εγώ.
Με τους νέους οδηγούς βέβαια. Νέος με οστεοπόρωση και αλτσχαϊμερ. Χααααα!

KaTaNaS
08/02/2007, 08:38
Nikonian γιατί να μην κάνουν τα λάστιχα βρε; :winka:

KaTaNaS
08/02/2007, 08:41
έτσι για να να φτιαχτείται...


αναδημοσιευω δελτίο τύπου απο DOC:


Απίστευτη πίπα η σημερινή!
Τα χιόνια λιώνουν, ευτυχώς λίγα ήταν παγωμένα, αλλά η γλίτσα ήταν τρομερή! Ελάχιστες ανηφόρες δεν βγαίνουν με τίποτα! Και τα λούκια ρυάκια με ροή! Όπου φλαταδούρα τουλάχιστον το διασκέδαζα, στα πιο ψηλά έπαιζα με το χιόνι, αλλά στα μονοπάτια... Φρίκη! Αυτά που είχα για δύσκολα απλά έγιναν πίπες, κι αυτά που είχα για εναλλακτικές -η εύκολη διαδρομή που λέγαμε- έγιναν αρκετά δύσκολα! Αν δεν χιονίσει θα είναι καλά μέχρι τις 25. Αν όμως χιονίσει... με βλέπω να τρέχω τελευταίες μέρες για διαδρομή στην... άσφαλτο!

Μπαίνω σε ένα μονοπάτι στο Κατσιμίδι... που ήταν κανά 4άρι χιλιόμετρα, μια ώρα το υπολόγιζα... Ε! Έκατσα τέσσερις και δεν το ένγαλα τελικά! Στην μέση του βρήκα μια καβάτζα και γύρισα πίσω... Ευτυχώς που είχα το GPS γιατί αλλιώς την είχα βαμμένη... Άρχισε να πέφτει και η ώρα...
Το μονοπάτι δεν είχε διέξοδο για 3 χλμ. Δεν το έβρισκα με τίποτα! Παρόλο που το είχα ξανακάνει, παρόλο που είχε σημάδια, με μισό μέτρο χιόνι δεν φαινόντουσαν τα ίχνη του... Πιο πολύ ποδαρόδρομος για να βρίσκω σημάδια, και λιγότερο οδήγημα... Άσε που είναι και όλο βράχια - trial κομμάτι!-. Ε! σε κάποια φάση... έχασα τα αυγά και τα πασχάλια! Ο δύσκολος βράχος κάπου στη μέση του δεν έβγαινε με τίποτα! Τόση γλίτσα και τόσο χιόνι... το είχαν κάνει γυαλί! Δώσε σπρώξιμο, δώσε burn out στο χιόνι... είχα ιδρώσει και η ώρα πέρναγε!
Τηλέφωνο αμέσως! Ευτυχώς έπιανε!
-Σταύρο πάρε το Ψωμάκη κι ελάτε εκεί και κει να περιμένετε μέχρι νεωτέρας...
-Τι έγινε ρε?
-Άσε... Ελάτε να με πάρετε και το μηχανάκι την άνοιξη...
...
...
-Δεν τον βρίσκω το ψωμίμι...
-Θα σε ξαναπάρω...

Με το διάλειμμα ανέκτησα λίγες δυνάμεις, και με κάτι μαγικά καβαλάω το βράχο! Από κάτω το ψιλοχάος, ενώ οι μυτερές πέτρες δεν φαίνονταν...
Είχα και καραφλά λάστιχα πανάθεμά με!

Μετά από μία ακόμη ώρα, έκοψα το μονοπάτι από μια καβάτζα και έληξα το εγχείρημα...


Άρχισα να αναθεωρώ κατηγορίες, δυνατότητες, διαδρομές και εναλλακτικές...
Η διαδρομή που είχα στο μυαλό μου αλλάζει δραματικά! Ή 45 χιλιόμετρα πίπα, ή καμιά 80ριά φλαταδούρα κι ότι γίνει με το καιρό...

Μην νομίζετε βέβαια ότι και η φλαταδούρα –τώρα- βγαίνει εύκολα! Ή ποδαράκια κάτω μέσα στο χιονισμένο λούκι, ή τέρμα γκάζι στο πάγο κι όπου πάει!

Αύριο πάλι βουνό...

KaTaNaS
08/02/2007, 08:42
.


77206

KaTaNaS
08/02/2007, 08:43
..


77207

Vstrommer71
08/02/2007, 11:05
Kαπου πηρε το ματι μου κιτακι με καρφια για χωματινα λαστιχα:a13: :lol:

taxydromos
08/02/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Kαπου πηρε το ματι μου κιτακι με καρφια για χωματινα λαστιχα:a13: :lol:

δοκιμασε τα στο παναχαικο και μας λες :smokin:

marios8
08/02/2007, 17:57
Θα προσπαθησω να ειμαι εκει :beer: :beer: :wave2:

KaTaNaS
08/02/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θα προσπαθησω να ειμαι εκει :beer: :beer: :wave2:


:beer: :beer: :beer:

taxydromos
09/02/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
:beer: :beer: :beer:
:beer: :beer: :beer:

Nik0s
09/02/2007, 10:42
Επειδή όπως είπα πιο πάνω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, καθότι θα γυρίσω Σάββατο βράδυ από τον Σπανό στο Λουτράκι, αν εμφανιστώ-διακτινιστώ την Κυριακή το πρωί στην εκκίνηση, θα μπορέσω να συμμετάσχω, έστω εκτός συναγωνισμού ? :confused:

KaTaNaS
09/02/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Επειδή όπως είπα πιο πάνω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, καθότι θα γυρίσω Σάββατο βράδυ από τον Σπανό στο Λουτράκι, αν εμφανιστώ-διακτινιστώ την Κυριακή το πρωί στην εκκίνηση, θα μπορέσω να συμμετάσχω, έστω εκτός συναγωνισμού ? :confused:

mporeis... an eisai tyxeros mporei na breis kai rolo perisseyoumeno...


διαφορετικά μπλοκάκι, και πληρώνεις εκεί επι τόπου, κατι παραπάνω μου φαίνεται... :wave2:

taxydromos
09/02/2007, 13:46
ορε Σταυρο εσυ τι θα κανεις με το πρωταθ. tr θα συμετασχεις η οχι??
η περιμενεις να αποκτησεις κανα καθαρο πρωτα??
για πε:)

SeNNinhA
09/02/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Επειδή όπως είπα πιο πάνω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, καθότι θα γυρίσω Σάββατο βράδυ από τον Σπανό στο Λουτράκι, αν εμφανιστώ-διακτινιστώ την Κυριακή το πρωί στην εκκίνηση, θα μπορέσω να συμμετάσχω, έστω εκτός συναγωνισμού ? :confused:


Πάντα γίνονται δεκτές συμμετοχές της τελευταίας στιγμής όμως λόγω ανάγκης για προετοιμασία και κυρίως για να υπάρχουν αρκετά roadbook κάνε ένα τηλέφωνο στην οργανωση ώστε να σε έχουν υπόψην και να έχουν προβλέψει και ένα για εσένα.

Nik0s
09/02/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πάντα γίνονται δεκτές συμμετοχές της τελευταίας στιγμής όμως λόγω ανάγκης για προετοιμασία και κυρίως για να υπάρχουν αρκετά roadbook κάνε ένα τηλέφωνο στην οργανωση ώστε να σε έχουν υπόψην και να έχουν προβλέψει και ένα για εσένα.


ΟΚ !

Θενκς :D

marios8
09/02/2007, 19:44
Eγω σήμερα πέρασα roadbook και IMO. Mερικοί μου φαίνεται κάνουν τις πάπιες!!

Ακούς Trickster ?:D

Trickster
09/02/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Eγω σήμερα πέρασα roadbook και IMO. Mερικοί μου φαίνεται κάνουν τις πάπιες!!

Ακούς Trickster ?:D

Ρε συ αν το πιστεύεις έχω γυρίσει 30 βενζινάδικα και 10 μαγαζιά με ανταλλακτικα ψάχνοντας να βρω μπουζί για το ktmι μου και δεν βρίσκω!! :mad: :mad: Αν είναι δυνατόν!!

NGK BR8EG αν έχει κανένας κανά μαγαζί εδώ μέσα..

Και έλεγα να σου πω να πάμε βολτίτσα την Κυριακή για προπόνηση και θα είναι ευκαιρία μιας και έχεις και τα οργανάκια σου να τα δοκιμάσεις..

Αύριο θα το ματσακωνέψω, ανέμενε μύνημά μου..

KaTaNaS
09/02/2007, 19:55
την κυριακή θα παίξει πολύ σκληρό πρόγραμμα!


το τελευταιο τρελι ραιντ... συν 60 χιλιόμετρα μονοπατάδα...


όποιος μέινει πίσω γυρναέι πιστάκια και επεριμένει το γκρούπ κάνοντας προπόνηση...



μάλλον 9.30 με 10 στην καγκελόπορτα...


μπορεί να συμμετάσχω . μπορεί και να περιμένω στα πιστάκια... είδωμεν...

ο καιρός προβλέπεται υγρός...



θα κλάψουν μανούλες! :lol:

KaTaNaS
09/02/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
ορε Σταυρο εσυ τι θα κανεις με το πρωταθ. tr θα συμετασχεις η οχι??
η περιμενεις να αποκτησεις κανα καθαρο πρωτα??
για πε:)


δε ξέρω τίποτα ακόμα! :sad:


αν δεν βρω τιποτα να παρω... μαλλον θα μπω με το μωρακι μου...

marios8
09/02/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ρε συ αν το πιστεύεις έχω γυρίσει 30 βενζινάδικα και 10 μαγαζιά με ανταλλακτικα ψάχνοντας να βρω μπουζί για το ktmι μου και δεν βρίσκω!! :mad: :mad: Αν είναι δυνατόν!!

NGK BR8EG αν έχει κανένας κανά μαγαζί εδώ μέσα..

Και έλεγα να σου πω να πάμε βολτίτσα την Κυριακή για προπόνηση και θα είναι ευκαιρία μιας και έχεις και τα οργανάκια σου να τα δοκιμάσεις..

Αύριο θα το ματσακωνέψω, ανέμενε μύνημά μου..


:beer: :beer:

STOYBI
09/02/2007, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ρε συ αν το πιστεύεις έχω γυρίσει 30 βενζινάδικα και 10 μαγαζιά με ανταλλακτικα ψάχνοντας να βρω μπουζί για το ktmι μου και δεν βρίσκω!! :mad: :mad: Αν είναι δυνατόν!!

NGK BR8EG αν έχει κανένας κανά μαγαζί εδώ μέσα..

Και έλεγα να σου πω να πάμε βολτίτσα την Κυριακή για προπόνηση και θα είναι ευκαιρία μιας και έχεις και τα οργανάκια σου να τα δοκιμάσεις..

Αύριο θα το ματσακωνέψω, ανέμενε μύνημά μου..

Trickster απο ποια περιοχη εισαι ?? Παντως NGK BR8 η 9 ES σου κανει !!

Trickster
09/02/2007, 20:53
Περιστέρι είμαι stoub.. είσαι σίγουρος πως κάνει το BR8ES;; Από αυτά βρήκα αλλά έλεγα να πάω by the book..

STOYBI
09/02/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Περιστέρι είμαι stoub.. είσαι σίγουρος πως κάνει το BR8ES;; Από αυτά βρήκα αλλά έλεγα να πάω by the book..

Ναι σιγουρος !! Στον οικονομου να πας τον ξερεις ???

Trickster
09/02/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ναι σιγουρος !! Στον οικονομου να πας τον ξερεις ???

Όχι δεν το ξέρω.. κάνε ένα κόπο ακόμα και στείλε ένα pm αν δεν βαριέσαι! :D :D :(

taxydromos
09/02/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Όχι δεν το ξέρω.. κάνε ένα κόπο ακόμα και στείλε ένα pm αν δεν βαριέσαι! :D :D :(

παρε δυο μπουζι ναχεις...:winka:

Trickster
09/02/2007, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
παρε δυο μπουζι ναχεις...:winka:

:winka: :winka: τώρα που την πατήσαμε, μάθαμε..

KaTaNaS
09/02/2007, 22:16
o oikonomoy einaι στο αιγαλεω... στον εσταυρωμένω στην ιερά οδό απο πίσω στο ύψος της εμπορικής τράπεζας (κοντα στον Κηφισσό)


είναι καλό παιδί... αν και ψιλό ξυνός στην αρχή...


σμυρνης 64 αιγάλεω... 2105910568 εξουσιοδοτημενος εννοείται!


μαλλον μεχρι τις 2-3 θα ναι ανοιχτος αυριο, παρε να ρωτησεις...

marios8
09/02/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
:winka: :winka: τώρα που την πατήσαμε, μάθαμε..


Ελπίζω να θυμιθείς και το μπουζόκλειδο :a24: :D

Nik0s
15/02/2007, 19:13
Τακουνάκια.... τσεκ ! :D :winka:

KaTaNaS
15/02/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τακουνάκια.... τσεκ ! :D :winka:


:beer:

KaTaNaS
21/02/2007, 13:17
η Κυριακή πλησιάζει παίδες...


ετοιμάστε τα μοτορια


let the engines run! :lol:



ο μάριος8 έλαβε ήδη συμμετοχή....


Νίκ0 πώς το βλέπεις;


αν έρθεις με 950 και τερματήσεις θα βραβεφθείς τιμητικά! :wave2:

KaTaNaS
21/02/2007, 13:24
εγω χρειάζομαι μερικές ελεύθερες ώρες για να συνδέσω το IMO μου...


να βαλω πανω τη συσκευη εκτυλιξης ρολλού


να φτιάξω πατέντα μαγνητάκι πάνω στον νέο μου δίσκο εμπρός...


να αλλάξω το μπροστινό λάστιχο...


να πάρω καινούργια γυαλιά-μάσκα για το κράνος


να αφαιρέσω τα πίσω footpegs


να πλύνω το φίλτρο αέρος


μουμπλε μουμπλε


η μισή διασκέδαση είναι η προετοιμασία! :sun:

Nik0s
21/02/2007, 13:54
Χτες βράδυ γύρισα από εξωτερικό και αύριο ξημερώματα αναχωρούμε για Λουτράκι και enduro training !!! :cry: :lol:

Το μόνο που δεν έχω προλάβει καθόλου να κάνω είναι να βάλω πάνω το ηλεκτρικό roadbook, αλλά δεν πτοούμαι, έτσι κι αλλιώς δε σκόπευα να κυνηγίσω χρόνους...

Θα κάνω ο,τι μπορώ να έρθω !

:wave2:

KaTaNaS
21/02/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Χτες βράδυ γύρισα από εξωτερικό και αύριο ξημερώματα αναχωρούμε για Λουτράκι και enduro training !!! :cry: :lol:



καλό μάθημα! :beer:


την καλύτερη εφαρμογή-προπόνηση θα κάνει την κυριακή να έρθεις...

marios8
21/02/2007, 15:07
Eλπίζω να κρατήσει ο καιρός:sick:

KaTaNaS
21/02/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Eλπίζω να κρατήσει ο καιρός:sick:

μην ανησυχεις... απο καβατζες θα πάτε οι νέοι! κατι σαν το κυριακατικο δηλαδη! :rolleyes:

marios8
21/02/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μην ανησυχεις... απο καβατζες θα πάτε οι νέοι! κατι σαν το κυριακατικο δηλαδη! :rolleyes:


Aν οι καβάτζες είναι σαν την Κυριακατικη ανηφοριά, σε συνδιασμό με βροχή τότε την π@υτσίσαμε :lol:
Κατανα ξέρεις περίπου που θα κινηθούμε?
Τα εχεις κάνει αυτα τα μονοπάτια?
Θα εχει μαλακά ή σκληρά εδάφη?:wave2:

KaTaNaS
21/02/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Aν οι καβάτζες είναι σαν την Κυριακατικη ανηφοριά, σε συνδιασμό με βροχή τότε την π@υτσίσαμε :lol:
Κατανα ξέρεις περίπου που θα κινηθούμε?
Τα εχεις κάνει αυτα τα μονοπάτια?
Θα εχει μαλακά ή σκληρά εδάφη?:wave2:

ο αλυτάρχης και σχεδιαστης της διαδρομής δήλωσε πώς θα είμαστε δίπλα ακριβώς απο το τελευταιο τρέλι του γενάρη, αλλά σε άλλα μονοπάτια...


περίπου σαν αυτα που πατήσαμε την κυριακή απο θέμα χώματος και πέτρας...


αέρα θα κανονισουμε πόσο θα βάλουμε εκεί το πρωι... εχει βενζιναδικο στα 200 μετρα...


άλλωστε κι εγω θα το συζητησω εκει με εμπειροτερους ανάλογα με τον καιρό εκεινη την στιγμη και τον καιρό που θα κάνει την παρακευη και το σαββατο...


νερό να παρεις μαζί σου όπως και δήποτε! και κανα παστελακι σε μικρη συσκευασιά ή καμμια mars για να τονωθεις...






ο ταχυδρόμος δεν θα έρθει;

marios8
21/02/2007, 18:15
Ρε Σταύρο πού ακριβώς είναι αυτό?

taxydromos
21/02/2007, 20:39
εγω θα περιμενω την ανοιξη...:sun:

Trickster
24/02/2007, 20:29
Καλή τύχη αύριο στους αγωνιζομένους.. ξέρετε ποιοί είστε εσείς!! :D :winka: :D :winka:

Κάντε το forum μας περήφανο :)

KaTaNaS
24/02/2007, 22:00
ρε σεις... ταχυδρομε, τρικστεράκο.. αν δεν βγειετ αλλού, γιατί δεν ερχόσαστε να παρακολουθήσετε;


θα βγουν οδηγιες για προσβαση στα πιο θεάσιμα σημεία...

KaTaNaS
24/02/2007, 22:02
διοργανωτης και αλυταρχης λέει:

Μάγκες, καλημέρα!
Η καλή μέρα από το προηγούμενο βράδυ φαίνεται...
Όσο δεν βρέχει ο βαθμός δυσκολίας μειώνεται...

Κάνει και κρυάκι... ούτε που θα ιδρώσετε!

Υπάρχουν 5 καβάτζες που συνολικά κάνουν την διαδρομή μικρότερη κατά 4 χιλιόμετρα.
Ο καθένας βαθμολογείται σε όποια κατηγορία θέλει / έχει δηλώσει.
Από κει και πέρα, μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιες εναλλακτικές διαδρομές (καβάτζες) θέλει και ανάλογα να χρεωθεί βαθμούς ποινής (χρόνο) που αντιστοιχούν στην κάθε μία
ΟΛΕΣ οι καβάτζες είναι υποχρεωτικές για την Entry Level κατηγορία.
Από τα on-off, άλλοι έχουν δηλώσει στην enduro, άλλοι στην entry. Όπως θέλετε. Καλό θα είναι όμως, τα on-off να χρησιμοποιήσουν και αυτά ΟΛΕΣ τις καβάτζες, και να μην ριψοκινδυνέψουν κάποιο δύσκολο!


Η 1η καβάτζα παρακάμπτει μια δύσκολη ανηφόρα κι ένα μονοπάτι.
Η 2η ένα δύσκολο κατηφορικό κι ένα επόμενο ανηφορικό
Η 3η παρακάμπτει το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδρομής και καλό είναι να την χρησιμοποιήσουν και οι περισσότεροι αναβάτες της enduro κατηγορίας.
Το δύσκολο έγκειται σε ένα κατηφορικό μονοπάτι, μικρό αλλά δύσκολο, που οδηγεί χαμηλά και στη συνέχει έρχεται ανηφόρα που δεν έχει διέξοδο από πουθενά! Πρέπει να την ανέβεις υποχρεωτικά με την μία, παίρνοντας και φόρα από πριν στην κατηφόρα! Ενδιαφέρον κομμάτι αλλά κομματάκι... δύσκολο!
Η 4η καβάτζα παρακάμπτει ένα όχι και τόσο δύσκολο κομμάτι. Είναι όμως ένα συνεχές μονοπάτι σε off camper πλαγιά με ανεβοκατεβάσματα.
Τέλος, η 5η παρακάμπτει τελείως ένα τελευταίο μονοπάτι, που περιλαμβάνει ουσιαστικά δύο δύσκολες κατηφόρες!
Οι Pro απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν καβάτζες.
Οι πιο έμπειροι της enduro μπορούν άνετα να βγάλουν την διαδρομή.
Οι πιο άπειροι της enduro, να ΜΗΝ πάνε από το δύσκολο 3ο αλλά να χρησιμοποιήσουν την καβάντζα.
Entry και On-Off για να μην παιδεύονται να χρησιμοποιήσουν όλες τις καβάτζες όπως είπαμε! Οι πιο μάγκες της on-off μπορούν να κάνουν το 1ο, κομμάτι, άντε και το 2ο, πες και το 4ο... πιο ζόρικα το 5ο! Προς θεού ΟΧΙ το 3ο!

KaTaNaS
24/02/2007, 22:06
και ο διοργανωτης-αλύταρχης συνεχιζει:

Μόλις γύρισα από το βουνό!

Ταμάμ! Απλά τέλεια! Αν κρατήσει έτσι δεν σας λέω τίποτα!
Όσο για το κρύο... ούτε που θα το καταλάβετε! Τους άμοιρους 15 κριτές λυπάμαι... που θα ξεροσταλιάσουν!

7 ΣΕΔ "σφραγιδωτά" κι άλλα 4 βοηθητικά...Κανονίστε να καβατζώσετε και τις ... καβάτζες!

τις 8:30 ανοίγει η γραμματεία. 9:30 γίνεται η ενημέρωση!

Εμπρός ξεκινά η Entry Level, μετά η Pro και τέλος η Enduro.

Μη στεναχωριέστε οι Pro... Οι Entry level θα πάνε από τις καβάτζες και δεν θα δημιουργηθούν κολλήματα.

Το βράδυ νούμερα...

KaTaNaS
24/02/2007, 22:16
Κατά τις 11 στην άσφαλτο της Δροσοπηγής... Εκείκ γύρω παίζεται το παιχνίδι...

Όλο το χαρτί!

Από καλιφόρνια πάνω, στην διασταύρωση αριστερά
1. δεξιά πριν το "αλματάκι" ξεκινάει κατηφορικό δύσκολο μονοπάτι...
2. και εκεί που γίνεται χωματόδρομος, βλέπεις δεξιά τον αγωγό να τον κατεβαίνουν και να ανεβαίνουν την ανηφόρα...
3. στην διασταύρωση δεξιά, παίρνεις την οδό Αφιδνών ευθεία. Όταν αρχίσει να κατηφορίζει γενναία, προς την εθνική, αριστερά σου ξεκινάει φρεσκοστρωμένος πετρόδρομος. Μετά την δεξιά φουρκέτα, αριστερά έχει πλάτωμα... Στο βάθος του μονοπάτι και το θεαματικότερο σημείο του αγώνα! Θα δεις το κίτρινο Patrol μου...
4. Αν είσαι εκεί θα σου που κι άλλα...

STOYBI
24/02/2007, 22:20
Σταυρο σε ποια κατηγορια δηλωσες ????

Με εχεις μπερδεψει ρε παιδακι μου τωρα τελευταια !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
24/02/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Σταυρο σε ποια κατηγορια δηλωσες ????

Με εχεις μπερδεψει ρε παιδακι μου τωρα τελευταια !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εχω δηλωσει κατηγορια: enduro

κλαση: on-off


οι κατηγοριες ειναι

pro (οι περσινες εξάδες περίπου)


enduro (ολοι οι λοιποι παλιοι)


entry level (ολοι οι νεοι)



και οι κλασεις ειναι:


on-off

<450 cc


βετερανοι


:beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
25/02/2007, 17:47
:sun: :beer: :beer: :sun:



αποτέλεσμα γενικής: 11ος σε 70 συμμετοχές! :beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
25/02/2007, 17:50
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ


79156

SPORAKIAS
25/02/2007, 18:21
ευγε νεε μου......:beer: :beer: :beer:

Trickster
25/02/2007, 18:32
Μπράβο ρε Κατανα! Πάντα στους πρώτους!! :beer: :beer: :wave2: :wave2: :beer: :beer:

STOYBI
25/02/2007, 18:50
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μπραβο βρε Σταυρη !!!!! :beer: :beer:


Η Φωτο εκτυπωνετε μιας και μολις την ειδαν οι μικρες με επρηξαν !!!!


:beer: :beer: :beer:


:wave2:

taxydromos
25/02/2007, 19:49
καλη αρχη εκανες Σταυρο!:a013:
φαινεται οτι η καινουργια μασκα σου εφερε γουρι!!:smokin:

orizontas
25/02/2007, 20:02
μπρα;βο ρε σταυρακα


αντε και μεσα στην πενταδα .....


τελεια πολυ το χαρηκα ...


εισαι πρωτος ......

:beer: :beer:

marios8
25/02/2007, 20:10
Να ξαναπώ μπραβο στον Σταυρο (γιατι του τα είπα και απο κοντά).
Εγω προσωπικά πιστεύω, οτι δεν υπάρχει αλλο ατομο να οδηγάει αυτο το πλοίο έτσι :beer: .

Druuna
25/02/2007, 21:06
:a18: :a46: :a012:

Trickster
25/02/2007, 22:13
Μάριε πως τα πήγες;; Τερμάτισες κανονικά;;:wave2:

marios8
25/02/2007, 23:14
Nαι όλα μια χαρά.

Τερματισα 7ος στην κατηγορια μου απο 17.
Και 40 κατι (αν θυμάμαι καλα) απο τους 70.

Ηταν μοναδικη εμπειρια γιατι ηταν και το 1ο μου trail ride :sun:

Σου ειχα πει να ερθεις να το κανουμε μαζι αλλα δεν με ακουσες, το φοβηθηκες.
Αντε την επομενη φορα :wave2:

Trickster
26/02/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Nαι όλα μια χαρά.

Τερματισα 7ος στην κατηγορια μου απο 17.
Και 40 κατι (αν θυμάμαι καλα) απο τους 70.

Ηταν μοναδικη εμπειρια γιατι ηταν και το 1ο μου trail ride :sun:



:winka: :beer: :winka: :beer:

Μπράβο, και εις ανώτερα!




Σου ειχα πει να ερθεις να το κανουμε μαζι αλλα δεν με ακουσες, το φοβηθηκες.
Αντε την επομενη φορα :wave2:

Καμμία σχέση :nono: :nono: , υποχρεώσεις γαρ και δεν θα μπορώ να ξεμυτίσω μέχρι και τις 9/3, έχω φρικάρει..

prop
26/02/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Καλα... το κυπελλο το κερδισες στο αγωνα με την μηχανη... τους νανους σε τι ακριβως αγωνα τους κερδισες;;; :p :p

dirtbird
26/02/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από prop
Καλα... το κυπελλο το κερδισες στο αγωνα με την μηχανη... τους νανους σε τι ακριβως αγωνα τους κερδισες;;; :p :p

Το φορεματάκι από πίσω μούρλια είναι.......:lol: :lol:

KaTaNaS
26/02/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από prop
Καλα... το κυπελλο το κερδισες στο αγωνα με την μηχανη... τους νανους σε τι ακριβως αγωνα τους κερδισες;;; :p :p


στο μπαλετο....

zubitos
28/02/2007, 02:00
katana πολλα μπραβο!

μάριε προοδεύεις, αντε και στο dacar :smilea:

KaTaNaS
01/03/2007, 11:33
το άρθρο του διοργανωτή:




65 χιλιόμετρα μονοπάτι!!!

Σύμφωνα με τις στατιστικές, όταν τα Trail Rides είναι δύσκολα, είναι τα πιο ενδιαφέροντα αλλά δεν τερματίζουν όλοι...
Όταν είναι εύκολα, τερματίζουν οι περισσότεροι, αλλά οδηγικά το ενδιαφέρον είναι μειωμένο...

Η αυλαία του 2007 άνοιξε με ένα ρεσιτάλ μονοπατάδας, ένα Trail Ride από τα παλιά, μικρό και ζουμερό, που ενώ ήταν ίσως το δυσκολότερο από κάθε άλλη φορά, τερμάτισαν σχεδόν όλοι!
Η μαγική αυτή συνταγή πέτυχε με τις οι εναλλακτικές διαδρομές στα δύσκολα μονοπάτια, που έδωσαν τη χαρά του τερματισμού στην πλειοψηφία και την απόλαυση της οδήγησης σε όλους!

Οι 80 συμμετέχοντες στο τελευταίο Trail Ride του θεσμού ήταν αριθμός εντυπωσιακός, πόσο μάλλον να τους δούμε τόσο ενθουσιασμένους από την διαδρομή, που ήταν ότι καλύτερο από πλευράς ιδιομορφίας!

Όλος ο αγώνας εντοπιζόταν σε μια μικρή περιοχή, τα φλατ κομμάτια έλλειπαν, ενώ τα μονοπάτια είχαν την τιμητική τους! Συνεχή περάσματα από δύσκολα και δύσβατα περάσματα, με πολύ κόπο και ακόμη περισσότερο θέαμα, βοήθησαν στην άνοδο του οδηγικού επιπέδου όλων, ενώ οι βοήθειες στα κρίσιμα – δυσκολότερα σημεία έκαναν το αδύνατο δυνατό!

Μέχρι και αυτοκίνητο με εργάτη και ιμάντες είχε επιστρατευτεί στην εντυπωσιακή ανηφόρα που μόνο 5 αναβάτες κατάφεραν να ανέβουν μόνοι τους!
100 θεαματικά μέτρα hill climbing, με τους θεατές αμφιθεατρικά καθισμένους και οπλισμένους με τις φωτογραφικές τους μηχανές, να απολαμβάνουν το θέαμα!

Ο καιρός βέβαια στάθηκε ο καλύτερος σύμμαχος, αφού η βροχή έκανε τελικά υπομονή, ενώ το κρύο αντιμετωπίστηκε από την ένταση της προσπάθειας.



Από τα «Βασιλικά» η διαδρομή ανέβηκε στην Πάρνηθα, για να ξανακατέβει προς την Δροσοπηγή, μέσα από ένα ατέλειωτο και συνεχές μονοπάτι, που διακοπτόταν από ελάχιστους βατούς χωματόδρομους. Οι εναλλακτικές διαδρομές έδωσαν την λύση για τους λιγότερο έμπειρους και με βαριές μοτοσυκλέτες αναβάτες, ενώ οι πολλοί κριτές στα ΣΕΔ (Σημεία Ελέγχου Διέλευσης) έδιναν τους ανάλογους βαθμούς ποινής.

Τα αργά περάσματα έριξαν κατά πολύ την μέση ταχύτητα που κυμάνθηκε γύρω στα 15km/h για την πλειοψηφία των αγωνιζομένων, που ευχαριστήθηκαν την διαδρομή όσο καμία άλλη! Οι κατηφόρες που έμοιαζαν «γκρεμοί», οι ανηφόρες που έμοιαζαν «τείχη», και οι αρνητικές κλίσεις σε off road περάσματα, αποτέλεσαν ένα τεράστιο σχολείο για τους νέους, μια ατέλειωτη παιδική χαρά για τους πιο έμπειρους!

Από την Art Metron στον Άγιο Στέφανο, ο τερματισμός ήταν μόλις 3 χιλιόμετρα μακρύτερα, στην παραδοσιακή ταβέρνα του Κρυονερίου, όπου έσβησε την δίψα και την ταλαιπωρία των κατευχαριστημένων αναβατών!

Εκεί έγινε και η απονομή, όπου βραβεύτηκαν οι νικητές των κατηγοριών Pro και Enduro, αλλά και οι Rookies της χρονιάς στην Εntry level κατηγορία! Επίσης, βραβεύτηκαν οι καλύτεροι «βετεράνοι» αναβάτες, αφού αποτελούν χρόνια την πλειοψηφία στα Trail Rides, όπως και οι ταχύτεροι με τις μοτοσυκλέτες On-Off που σε έναν αγώνα σαν κι αυτόν τους δυσκόλεψαν με το βάρος τους!
Επίσης βραβεύτηκαν κι άλλοι αναβάτες από το... τέλος!


Νικητές στην Pro αλλά και στην γενική ήταν ο Αλέξανδρος Ψωφάκης με Suzuki DRZ 400 Ε, μπροστά από τον Σπύρο Παλαιολόγου με ΚΤΜ 200 EGS και τον Χάρη Καμαρούλια με Yamaha WR 450 F.
Στην κατηγορία Enduro 1ος ήταν ο Πέτρος ****** με ΚΤΜ 250 ΕΧC με 2ο τον Βασίλη ******* με ΚΤΜ 525 EXC, και 3ο τον Θοδωρή ******* με ΚΤΜ 400 EXC. Το κύπελλο του πρώτου βετεράνου πήγε στον Σταύρο ******* με Husqvarna TE 250, ενώ πρώτος στα On-Off ήταν ο Σταύρος ******* με KTM 640 Adventure.

Επίσης βραβεύτηκε ο Στέλιος ******** για το ήθος τους και την διαρκή του ρομαντική παρουσία εδώ και χρόνια, αφού μετά την εγκατάλειψη του φίλου του από κολλημένο κινητήρα, του διέθεσε την μοτοσυκλέτα του για να συνεχίσει, διακόπτοντας ο ίδιος τον αγώνα του! Η παρέα των Trail Ride τον ευχαριστεί!

Χορηγοί του 1ου Trail Ride ήταν το Moto - Ελαστικά Χατζηγεωργίου, τα ήδη ένδυσης enduro SHOEI, Sinisalo, Sidi με ειδικές τιμές για τους συμμετέχοντες, η Art Metron, η ΜΑΚΑΝ Touratech και όπως πάντα, χορηγοί επικοινωνίας το περιοδικό Μοτοσυκλέτας και Δράσης 0-300 και η ιστοσελίδα www.off-road.gr

Aνανεώνουμε το ραντεβού μας για τις 22 Απρίλη, στην Πάτρα, όπου θα συμμετέχουν και Quad – ATV καθώς και αυτοκίνητα 4Χ4 σε ένα Trail Ride σε συνεργασία με τον ΑΟΔΠ που έχει ένα πλούσιο ενεργητικό με επιτυχημένες διοργανώσεις στο είδος!

KaTaNaS
01/03/2007, 11:35
...


79609

KaTaNaS
01/03/2007, 11:42
...


79612

KaTaNaS
01/03/2007, 12:05
2


79615

KaTaNaS
01/03/2007, 12:05
3


79616

KaTaNaS
01/03/2007, 12:06
4


79617

KaTaNaS
01/03/2007, 12:07
5


79618

KaTaNaS
01/03/2007, 12:07
6


79619

KaTaNaS
01/03/2007, 12:10
7


79621

KaTaNaS
01/03/2007, 12:11
8


79622

KaTaNaS
01/03/2007, 12:12
9


79623

KaTaNaS
01/03/2007, 12:13
10


79624

KaTaNaS
01/03/2007, 12:14
11


79625

STOYBI
01/03/2007, 20:41
Ρε.... Αυτος ο ο μορφονιος στην μεση ποιος ειναι ?? :confused: :confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


79676

KaTaNaS
02/03/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ρε.... Αυτος ο ο μορφονιος στην μεση ποιος ειναι ??

Loxias Stavros Katanas...

Κυριε λοχαγέ ευπειθώς αναφέρω πως χρειάζομαι μονοήμερη άδεια για να λάβω συμμετοχή στον άττικα στις 18!

Τιμή μου να με πατρωνάρουν τα ελληνικά Στρατά! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
02/03/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Loxias Stavros Katanas...

Κυριε λοχαγέ ευπειθώς αναφέρω πως χρειάζομαι μονοήμερη άδεια για να λάβω συμμετοχή στον άττικα στις 18!

Τιμή μου να με πατρωνάρουν τα ελληνικά Στρατά! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Χίλια μπράβο ρε Σταύρο....


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

KaTaNaS
02/03/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Χίλια μπράβο ρε Σταύρο....
΄Σε ευχαριστώ ρε Τάσο! φαντάσου να έιχα και φώτα δηλαδή! :lol: :lol:



κατσε να βαλω και την καλη φωτο...

KaTaNaS
02/03/2007, 10:04
η καλη χαχαχαχα


79735

KaTaNaS
02/03/2007, 10:07
...


79736

dirtbird
02/03/2007, 10:14
Σταύρο, αυτή είναι η ανηφόρα που δυσκόλευε στο τέλος?

Cpt. Haddock
02/03/2007, 10:22
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
02/03/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σταύρο, αυτή είναι η ανηφόρα που δυσκόλευε στο τέλος?


ναι , να και ο φιλος σου με το crf


στις φωτο κλασσικά δεν φαίνεται η κλίση...


εκει που πέφτουν όλοι δεν κρατιεσαι ορθιος με τα πόδια...


79738

crs-k
02/03/2007, 10:25
Μπραβο ρε Σταυρη!


:smokin: :beer: :wave2: