PDA

View Full Version : Fazer1000S ή VFR800



Pepito
06/02/2007, 22:08
Καλός σας βρίκα.Καλησπέρα.Παρακολουθώ αρκετο καιρό το φώρουμ αλλά δεν είχα κανει εγραφή.Με απασχολεί ενα δήλημα για αγορα μηχανής .Εχω ενα yamaha TT600R του 2001 και πριν λίγο καιρό πουλιθηκε ενα varadero που ειχα.Θέλω την γνόμη σας γιατί εχο βρει ενα Fazer1000s και ενα VFR800 και τα δύο ειναι μοντέλο του 2002...πανω κατω στα ιδια χιληόμετρα και στην ίδια κατασταση.Το fazer ειναι 500 ευρό πιο φτινό στην αγορά του.Τι λέτε εσεις ;...Εχω και το ΤΤ οπότε θελω ενα μηχανακι για ταξιδια αλλά και να στριβει καλά και να μπορο να μεταφέρω και λιγα πραγματα μαζι...Να μην ειναι ουτε κουραστικο ας πουμε γιαυτο και δεν ήθελα να πάρω ss αλλά και να μην ειναι απότομο...Και αν καποτε θελίσω να το δωσω να μην χασω και χρηματα πάρα πολά...Τι με σιμβουλεύετε;:smilea:Υπόψην οτι με ενδηαφερει όσο πιο ολκλιρωμένη προταση δηλαδή μηχανη μπορό να αγοράσω.:smilea:

KaTaNaS
06/02/2007, 22:14
γεια χαρά! με τον Ιταλό τον ηθοποιο τον πεπίτο έχεις καμμία σχέση; :lol:



θα σου πούν οι Θάνος και Hornet που τα είχαν και έχουν...


εγώ πιστεύω πώς πρέπει να τα δοκιμασεις διοτη 4 εν σειρά με V4 έχουν διαφορά σαν λειτουργιά...


και επίσης σαν το χονδα δύσκολα να βρέις μοτο να συγκρίνεις στα πολλά χιλιόμετρα!


καλώςήλθες! :wave2:

kalant
06/02/2007, 22:14
καλωσηρθες...

:beer:

καλυτερα να το εβαζες στην κατηγορια μοντελα...

Pepito
06/02/2007, 22:35
E συγνόμη για την λαθος θεση που έβαλα την ερώτηση,αν θέλει καποιος μπορεί να το αλλάξη.
Τις μηχανές τις εκανα μία βολτα και είδα οτι το fazer δείχνη πιο πολυ γκαζάτο,ενώ το VFR είναι παντού πιο πώς να το πω-εχει πιο ποιοτηκή κύληση.Πάντος απο ομορφιά μου άρεσε πιο πολλη το VFR όπος και τα όργανα μπροστα στον πήνακα που ηταν πιο σύχρονα.Αλλά το fazer φανηκε πιό ανετο στη θέση οδηγησης για μέσα στην πόλη και κώβει το τιμόνι του πιό πολή και είναι και πολή πιο ¨αλήτικο¨στην εμφάνηση του..Αλλά σε ανοιχτό δρόμο που πήγα λιγο πιο έξω το VFR ηταν πιό σταθερό και αρχοντηκό.Τόρα δεν ξερω από αξιόπιστο πιο πολή πιο είναι και απο βλάβες.Αλλά και σέρβις και τετοια τί παιζει παιδιά;Πιό καίει περισότερο;Στις στροφές πιο εχει καλύτερη συμπεριφορά; Από κούραση ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ πολύ πιο ειναι καλύτερο.Γιατί εχω και το μπόυ μου(1.90 και 102κιλά:beer: ).Ευστάθια ειχαν και τα δύο αλλά μαλλον νομίζω το VFR όσο ανεβένει η ταχητητα είναι καλύτερο στο δρόμο.Τι λέτε;:)

KaTaNaS
06/02/2007, 22:42
αυτα που εχω ακουσει ειναι τοι το χοντα ειναι πολύ βαρυ εξού και η σταθερότητα του....


αντενδύκνεται για χρηση πόλης...

zolotas
06/02/2007, 22:53
VFR ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ...........:beer: ............καμια 50 ατομα εχουν εδω μεσα .

που ειστε ρε ? Τακη ?? μυτιλιναιε?? βγειτε να μιλησετε ρε εεεεε....... και εχουμε απ ολα τα χρωματακια .......κοκκινο ,μαυρο,μπλε ,ασημι ...........

οχι απλα θα το παρεις αλλα θα γινεις και φανατικος οπαδος στο τελος............

εχει ενα μειονεκτημα ομως......δεν παει χωμα :a39:

πανε ανοιξε το κορανι στα μοντελα να διαβασεις :a8: .......οι αλλοι διαβαζουν αρλεκιν :smokin:

Pepito
06/02/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
VFR ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ...........:beer: ............

Eγω θέλο να πάρω με ανοιχτά μάτια :cool: :cool: :cool: γιαυτό και ροτάω...Βεβαια είπαμε για χόμα εχω το ΤΤR οπώτε θελω πιο ασφάλτηνο...:smilea:

soundstorm
06/02/2007, 23:27
Και εγω το vfr θα προτιμουσα!

EVI
06/02/2007, 23:54
fazer 4 κυλινδρο εν σειρα πολυ περισσοτερα αλογα (καταπινει χιλιομετρα ανετα ) περισσοτερη ροπη

Pepito
07/02/2007, 07:47
Για δωστε ρε παιδιά καμια βοήθια.:( Εχω δίλιμα τι να διαλέξω και δεν μπορό να αποφασίσω.Τι να πάρω;Αντε γιατι στο τέλος θα πουληθούνε και τα δύο και θα μείνω με το ΤΤ μου.:blush: Και αντε πάλι απο την αρχή αναζητιση:eyepop:

alex14
07/02/2007, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pepito
Για δωστε ρε παιδιά καμια βοήθια.:( Εχω δίλιμα τι να διαλέξω και δεν μπορό να αποφασίσω.Τι να πάρω;Αντε γιατι στο τέλος θα πουληθούνε και τα δύο και θα μείνω με το ΤΤ μου.:blush: Και αντε πάλι απο την αρχή αναζητιση:eyepop:

Εμεις θα σου πουμε τι θα παρεις ?
Εσυ πληρωνεις, εσυ διαλεγεις. Και τα δυο ειναι πολυ καλα. Οποιο σου κανει κλικ παρτο χωρις πολλες σκεψεις.

:wave2:

DUKASII
07/02/2007, 08:42
όλα κάτω αφου σου αρέσουν απο τι κατάλαβα και τα 2.

δες πιο εχει πιο φτηνά ανταλακτικά και αναλωσιμα.
νομίζω επίσης οτι το φειζερ σαν 1000αρι καιει πιο πολύ..χαλάει λάστιχα πιο πολύ(νομίζω είπα..)

και επίσης το φειζερ εχει αλλάξει μοντέλο.

σε ταξίδι το vfr λογω του φουλ φερινγ θα έχει καλύτερη προσασία (στα γονατα κυρίως ) απο τι το φειζερ αλλα το φειζερ σαν πιο ορθιο νομίζω θα έχει καλυτερη θεση για οδηγηση σε επαρχιακούς(δε θα κουραζει χερια απο τα φρένα γκαζιαα..)

τωρα ολα αυτα στα λέω οπως τα κόβω με το μάτι.


στειλε π.μ σε Θανο (ειχε το φειζερ που θες -και του χε κανει πολλα χιλ σε ταξίδια και δικαβαλο) και στον αλλονα τον Πορνετ (που χει το vfr και κοντευει να κανει το γυρο του κόσμου..)

τελος να σου πω οτι ταξίδια ανετα θα κάνεις και με ένα blackbird.και είναι στα λεφτά που ψάχνεις.

Pepito
07/02/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εμεις θα σου πουμε τι θα παρεις ?
:wave2:
Οχι δεν θελω να μου πειτε εσεις ποιο να παρω.Θελω τη βοηθηα σας για να εχο μια καλητερη εικόνα απο τις δύο μοτοσικλετες.Εμενα μου αρεσε ποιο πολή το VFR αλλά ειναι πιο σκυφτή θεση οδηγησης και δεν ξερω αν ειναι κουραστηκο αυτο.Επίσης το fazer δεν ειχε τόση καλη προστασία απο τον αρεα οσο ανεβενει η ταχήτητα. :)

EVI
07/02/2007, 14:50
νομιζω οτι αυτα που σου ειπαμε ειναι υπερ αρκετα για να εχεις μια πρωτη γευση
(διαβασες τι σου εγραψε ο dukas στο τελος?)


καλη αγορα :beer:

ruyjin
07/02/2007, 15:14
φίλε μηχανάκι που να καλύπτει 100% όλες τις ανάγκες - διαθέσεις - κάυλες κλπ κλπ δε ξέρω αν έχει βγει ακόμα

το Fazer έχει τιμόνι και κόβει καλύτερα μέσα στην πόλη, αλλά εσύ είπες ότι δε το θές για την πόλη
εχω ανεβει σε Fazer και καποια στιγμη ειδα οτι σε σχεση με το VFR ειναι πιο ορθιο και κατα συνεπεια πιο ξεκουραστο και ιδιως για μεσα σε πολη, μιας κι εγω κυκλοφορω καθημερινα με το VFR
έχει και 40-50 άλογα περισσότερα
πολλοί θα πουν μπράβο, εγώ θα πω: ε και!!!
και τι έγινε που έχει περισσότερα άλογα!
το θες για τελικές ή για να ευχαριστιέσαι ταξίδι?
οπότε αν όπως λες δεν εχει καλη προστασια πώς θα εκμεταλευτείς τα περισσότερα αλογα?
ρωτάω...

το VFR είναι πιο καινούριο, τεχνολογικά είναι άντε-γεια, ποιοτικά είναι επίσης άντε-γεια, όχι μόνο σε σχέση με το Fazer αλλά μέ όποιο μηχανάκι και αν το συγκρίνεις
έχει πολύ καλή προστασια, εγω με 200-210 και δε σκυβω τελειως
σε ταξιδι δε σε κουραζει που ειναι πιο σκυφτο
πιο σκυφτο σε σχεση με το Fazer γιατι γενικότερα δεν ειναι και SS για να πηγαινεις ξαπλα

συντήρηση?
και τα 2 τα ιδια φανταζομαι χωρις μεγαλες διαφορες
βεβαια το μεγαλο σερβις του VFR κοστίζει αλλα επειδη δε το εχω κανει ακομα δε το σκεφτομαι
λάστιχα χαλανε το ιδιο, 1000αρι το ένα, πιο βαρύ το άλλο, μη τη ψαχνεις
αν ειναι να παρεις μεγαλο μηχανακι θα πληρωσεις λιγο παραπανω, δεν ειναι εντουρο ουτε παπι.

αντικειμενικος?
μην περιμενεις να ειμαι

ΚΑΙ αν με ρωτησεις τώρα πιο μηχανακι θελω να ΕΧΩ ή μαλλον να συνεχισω να ΕΧΩ, αυτο είναι το VFR


:wave2:

ronin1
07/02/2007, 15:25
κ τα δυο ειναι κ γαμω...

μονος σου το λες...μου αρεσει αυτο γιατι ειναι ετσι, αλλα κ το αλλο γιατι ειναι ετσι κ ετσι...

ειναι πολυ καλα μοτο..τι σε καυλωνει εσενα πιο πολυ...δε νομιζω να παρεις καποιο απο τα δυο κ να το μετανιωσεις...

αυτοι που τα εχουν θα σου πουνε λεπτομερειες...

εισαι οντως σε διλλημα...:winka:

SeNNinhA
07/02/2007, 15:36
Είναι δυνατόν να γίνεται τέτοια ερώτηση?


VFR

EVI
07/02/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Είναι δυνατόν να γίνεται τέτοια ερώτηση?


VFR

αντικειμενικος


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

ruyjin
07/02/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Είναι δυνατόν να γίνεται τέτοια ερώτηση?


VFR

εγώ θα διαφωνήσω και θα πώ:
VFR

γιατι;
το έχω πεί 1000 φορές
black is beautifull

:smokin:

X_NR750
07/02/2007, 17:57
Και τα 2 ειναι καλα μηχανακια με τα + και τα - τους

εγω ενα πραγμα θα πω

πηγαινεις την βολτα σου και αραζεις για καφε με τα φιλαρακια σου

γυρνας και κοιτας την Βεφα

:eek:

οπως περιπου την πρωτη φορα που την ειδες

αξια ανεκτιμητη

X_NR750
07/02/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Και εγω το vfr θα προτιμουσα!

και μου την ελεγες χρεπι ρε?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

X_NR750
07/02/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αυτα που εχω ακουσει ειναι τοι το χοντα ειναι πολύ βαρυ εξού και η σταθερότητα του....


αντενδύκνεται για χρηση πόλης...

ειναι βαρυ σιγουρα ναι

στην πολη παει αλλα το λυπασαι

η σταθεροτητα του εχει να κανει με το πλαισιο και τις αναρτησεις περισσοτερο

Pepito
07/02/2007, 22:52
Λοιπον,επηδη λενε ότι η πολυ σκέψη τρωη τον αφέντη,τσακ μπαμ εκανα την επιλογή μου.Διάβασα και αυτα που μου γράψατε και εκανα και μια καλή βόλτε και τα δύο και τελικά επέλεξα το VFR σε κόκκινο χρόμα .Και αυτό περισώτερο γιατι εχει πολη καλητερη αίσθηση ποιότητας,έχει καλυτερη αεροδυναμική καληψη και γιατι μού έκατσε καλήτερα στο ματι(αυτό το "κλικ" που λενε).Ετσι ελπίζο να μην το μετανηόσω και θα κοιτάξω να συνιθίσω το τιμόνι που μου πέφτει καπως μικρό,δεν μπορω να το εξηγησω καλιτερα.Δηλαδή εχει αυτα τα κλιπον και θέλουνε σηνηθεια μαλλον γιατι δεν τα εχο συνηθήσει αλλά και λόγο υψους μου(1.90)με ριχνουν το σόμα καπως μπροστα.Αυτα λοιπόν και σας ευχαρηστώ για τη βοήθια σας.Ελπίζο να βρω και ενα μάνιουαλ στα Ελληνικά να μαθο και να διαβασο για το VFR γιατι δεν ειχε μαζί απο τον προηγούμενο ιδιοκτιτη και δεν ξερω που παν τα τεσερα. :(

KaTaNaS
08/02/2007, 00:07
αμέτρητα ορθια χιλιόμετρα εύχομαι φίλε :wave2:


:beer: :beer: :beer:


καλά, το'χες βρει σε κοκκινο και το σκεφτόσουν; :winka:

ruyjin
08/02/2007, 09:20
ετσι ετσι
παρτε ολοι κοκκινο για να ξεχωριζω εγω με το μαυρο

:D :D

καλοριζικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

KaTaNaS
08/02/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin

παρτε ολοι κοκκινο για να ξεχωριζω εγω με το μαυρο


είπαμε εσύ έισαι ο μαϊκλ Νάϊτ των μοτό... :lol:


εκεινη η φωτο σου απο Λαμία, Λούτσα δεν θυμαμαι, μαυροντυμενος πανω στον μαυρο πυραυλο έχει αφήσει ίστορία... :beer:

Alchimistis
08/02/2007, 11:20
Την καλυτερη επιλογη εκανες!
Καλά ταξίδια !!!!! και απειρα ορθια χιλιομετρα!!

idi
08/02/2007, 12:25
γιατι ακους τον καθενα και δε παιρνεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ? :confused: :smokin:

Θάνος
08/02/2007, 13:06
Καλό και το VFR και ωραία τα λένε όλοι οι αντικειμενικοί κάτοχοι του.

Ωστόσο ο κινητήρας του fazer το καταπίνει ζωντανό το vfr παντού και πάντα (στάθη μην ακούς) και μια χαρά άνετο είναι και μπορείς να ταξιδεύεις με 200 σταθερά με πλήρες φορτίο για αιώνες.

Εγώ πήγα την Ελλάδα πάνω κάτω μ'αυτό φορτωμένο σαν γαιδούρι και δικάβαλο και όταν από Αθήνα σταμάτησα Ξάνθη ήμασταν ξεκούραστοι και βγήκαμε και για ποτάκι...

Προσωπική μου εκτίμηση, επειδή το φόρτωμα γονατίζει τον κινητήρα, άμα θέλεις ταξίδια και μπαγκάζια, να πάρεις κυβικά. Οτιδήποτε από 1000 και πάνω δηλαδή. Για όλα τα υπόλοιπα κάνε ό,τι λέει το κέφι σου...

hornet
08/02/2007, 14:04
μα βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος!

ΤΟ VFR δεν σχεδιαστηκε για να ειναι το υπεροπλο στον δρομο με 150 αλογα τροχο και αλλα τετοια..ταξιδι παει μια χαρα και ασε το θανο να λεει ...ρωτα τον ποσες φορες τον περιμενω στα ταξιδια να βαλει βενζινα στο μπιντονι που καβαλαει

Επισης και το λεω στους υπολοιπους επειδη ειναι honda το vfr μην αμολατε αρλουμπες επειδη εισαστε αντιχοντικοι τα χουμε ξαναπει για να παρεις vfr πρεπει να ξερεις τι θελεις να χεις καβαλησει αρκετα μηχανακια και να καταλαβεις τι σου λειπει η τι θες τελωσπαντων απο μια μοτοσυκλεττα

Υ.Γ:Αμα το βλεπεις λιωνεις και αμα ειναι κοκκινο λιωνεις ακομα περισσοτερο..διοτι αμα σου κανει το μηχανακι στο ματι ειναι ολα τα λεφτα υστερα αμα σου κανει και σε αυτο που το θες εισαι ευτυχισμενος

ruyjin
08/02/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
είπαμε εσύ έισαι ο μαϊκλ Νάϊτ των μοτό... :lol:


εκεινη η φωτο σου απο Λαμία, Λούτσα δεν θυμαμαι, μαυροντυμενος πανω στον μαυρο πυραυλο έχει αφήσει ίστορία... :beer:

αχ αυτος ο grook αχ!!!!!
αυτος φταιει :rotflmao: :rotflmao:

από Καμενα Βουρλα ηταν Σταυρο :D

ruyjin
08/02/2007, 15:02
Fazer vs VFR

λοιπόν συγκεντρωτικα,
δεν ειπε κανενας να παρει ντε και καλα το VFR και αν ακουσει εμας και οχι το τι θελει ο ιδιος θα κανει λαθος

Fazer
πιο δυνατός κινητηρας
πιο ορθια θεση οδηγησης -> πιο ξεκουραστο
τουρισταδικο με ss κινητηρα
φορτωνεται επισης

VFR
τεχνολογικα πιο καινουριο
ABS - προαιρετικα αν θες
πιο ωραια οργανα
πιο καλη προστασια απο αερα
πιο καλη ποιοτητα
φορτωνεται για πλακα
V4
μονομπρατσο
πιο δυνατα φωτα ταξιδιου
μεγαλυτερο τεποζιτο

οποιος θελει συμπληρωνει

:wave2:

Alchimistis
08/02/2007, 15:24
Oπως το είπε και ο Hornet!
Το VFR ειναι σχεδιασμένο για ταξίδι ενω το Fazer ειναι και για πολη δεν εχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για ταξίδι...
Και επιπλέον ο κινητήρας του(V-tec) ειναι διαμάντι!

idi
08/02/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis

Και επιπλέον ο κινητήρας του(V-tec) ειναι διαμάντι!

δηλ τι εχει καλυτερο απο αυτον του fazer? (το λεω σαν παραδειγμα μιας και ειναι στο θεμα μας...)

:confused: :confused: :confused: :confused:

sniper
08/02/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δηλ τι εχει καλυτερο απο αυτον του fazer? (το λεω σαν παραδειγμα μιας και ειναι στο θεμα μας...)

:confused: :confused: :confused: :confused:

Τωρα θα συγκρίνουμε 2 εντελώς διαφορετικούς κινητήρες;

Αντε πάρε το Versys και μην ασχολείσαι με τεχνολογικά θέματα εσυ....

Κανονικά ουτε καν έπρεπε να γινεται η συγκριση μεταξύ FZ1 - VFR αλλά....

DrIoannis
08/02/2007, 15:32
VFR θα έλεγα και εγώ.Ο κινητήρας είναι εξαιρετικός(όχι ότι του fazer δεν είναι),πιο ταξιδιάρικο,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εξαιρετικό πλσίσιο.Καλή και στη μεταπώληση θα έλεγα.Ο ήχος του επίσης,εάν δίνεις κάποια σημασία σε αυτό, είναι πολύ ωραίος.

Alchimistis
08/02/2007, 15:42
δηλ τι εχει καλυτερο απο αυτον του fazer? (το λεω σαν παραδειγμα μιας και ειναι στο θεμα μας...)
Re idi eleos...an eixe kanena zzr mesa na fantastw ti tha eleges?
Ma einai ταξιδιρικο μηχανάκι αυτο και μονο και μονο!Ο κινητήρας του αν δεν το εχεις οδηγήσει δεν μπορείς να καταλάβεις...
Αα και για να μην ξεχνίομαστε Kawasaki sucks:yuck:

AFTER
08/02/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Kawasaki sucks:yuck:

οσα δεν πιανει η αλεπου.....:rolleyes:

Θάνος
08/02/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
[b]Fazer
φορτωνεται επισης

VFR
φορτωνεται για πλακα


Μάλλον θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα επειδή το ένα είναι ημίγυμνο street και το άλλο sport touring. Στην πράξη θα έλεγα με απόλυτη σιγουριά ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο.

Επειδή διαβάζω αρκετά σχόλια σχετικά με το ταξιδιάρικο ύφος μίας μοτοσυκλέτας ή την ικανότητα της να φορτώνεται θα πω ξανά ότι το πιο σημαντικό σε μία μοτοσυκλέτα σε ένα μεγάλο φορτωμένο ταξίδι είναι τα κυβικά.

Εγώ στα ταξίδια που έκανα εκτός από μεγάλες αποστάσεις, κουβαλούσα κατά κανόνα και μεγάλο φορτίο (όσοι ταξιδεύουν με τη γυναίκα τους θα με καταλαβαίνουν). Τα μπαγκάζια το ζύγιζα πριν τα φορτώσω για να μην ξεπεράσουμε κατά το δυνατόν το μέγιστο φορτίο. Το νούμερο ένα πλεονέκτημα του fazer είναι ότι έχει έναν πολύ δυνατό κινητήρα που ό,τι και να μου λέτε για vtech και V4, δεν μπορεί τίποτα να φτάσει τη χρηστικότητα του 1000 σε φορτωμένο επαρχιακό στροφιλίκι και μακρινές αποστάσεις.

Και δεν μιλάω για σπορ καταστάσεις, μιλάω να κάνεις μία προσπέραση χωρίς να ιδρώνεις, να ανεβαίνεις 180άρες ανηφορικές φουρκέτες χωρίς να σκάει το μηχανάκι και να μην είσαι όλη την ώρα ανέβαζε κατέβαζε για να κινηθείς με αξιοπρέπεια. Όταν έχεις μπροστά σου μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα να διανύσεις, η άνεση αυτή που σου προσφέρει ένας δυνατός ροπάτος κινητήρας δεν αντικαθίσταται με τίποτα.

Όταν λοιπόν σε πλήρες φορτίο ακόμα και το 1000 έρχεται στιγμές που δείχνει να ζορίζεται, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα κάνει το 800 με τα 50 λιγότερα άλογα.

Όποιος θέλει να γράψει αποστάσεις και να ταξιδέψει με φορτίο, θέλει κυβικά τελεία και παύλα!

Θα ταξιδέψεις πολύ καλύτερα με ένα street μηχανάκι πολλών κυβικών, παρά με ένα sport touring λιγότερων κυβικών.

Αν έβγαζαν το VFR σε 1000άρι ή παραπάνω θα ήταν το απόλυτο st μηχανάκι.

Alchimistis
08/02/2007, 18:00
Δηλαδή για 200 κυβικά γίνεται η όλη ιστορία?
Τές πα το βλέπεις εξ αρχής λάθος γιατι το μηχανάκι αυτό δεν εχει σχεδιαστεί για να πηγαίνεις τάπα αλλα για να ταξιδεύεις άνετα και με ασφάλεια
Αν θές να πηγαίνεις τάπα πέρνεις ενα Ρ1 και τελειώνει η ιστορία

Θάνος
08/02/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Δηλαδή για 200 κυβικά γίνεται η όλη ιστορία?
Τές πα το βλέπεις εξ αρχής λάθος γιατι το μηχανάκι αυτό δεν εχει σχεδιαστεί για να πηγαίνεις τάπα αλλα για να ταξιδεύεις άνετα και με ασφάλεια
Αν θές να πηγαίνεις τάπα πέρνεις ενα Ρ1 και τελειώνει η ιστορία

Δεν είπα να πηγαίνεις τάπα, το διευκρίνησα αυτό. Όσο για τα 200 κυβικά φυσικά και κάνουν τη διαφορά.. Μιλάμε για 40-50 άλογα που κυρίως βγαίνουν σε ροπή.

Αν δεν σου φτάνει αυτό σκέψου τι διαφορά έχει η hayabusa των 1300 κυβικών με ένα άλλο 1000άρι και πόση διαφορά κάνουν 300 κυβικά.

Τέλος πάντων κολλάτε συνέχεια στο σχεδιάσμο. Τι θα πει σχεδιασμός; Μπορεί να σου δώσει κάποιες ανέσεις ο προσανατολισμός μίας μοτοσυκλέτας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ταυτόχρονα να χρησιμοποιηθεί και για άλλες χρήσεις το ίδιο ή και περισσότερο καλά.

Anyway, δεν τίθεται θέμα να το βλέπω σωστά ή λάθος. Έχω κάνει τα ταξίδια μου και με το παραπάνω, έχω αρκετά ολοκληρωμένη άποψη γύρω από το θέμα "ταξίδι" και ξέρω πολύ καλά τι θέλω από ένα μηχανάκι. Δεν κολλάω στην ταμπέλα που έχει η εταιρία για το κάθε μοντέλο, ούτε διαβάζω το manual για να σχηματίσω γνώμη.

Alchimistis
08/02/2007, 18:31
Τέλος πάντων κολλάτε συνέχεια στο σχεδιάσμο. Τι θα πει σχεδιασμός; Μπορεί να σου δώσει κάποιες ανέσεις ο προσανατολισμός μίας μοτοσυκλέτας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ταυτόχρονα να χρησιμοποιηθεί και για άλλες χρήσεις το ίδιο ή και περισσότερο καλά.

Anyway, δεν τίθεται θέμα να το βλέπω σωστά ή λάθος. Έχω κάνει τα ταξίδια μου και με το παραπάνω, έχω αρκετά ολοκληρωμένη άποψη γύρω από το θέμα "ταξίδι" και ξέρω πολύ καλά τι θέλω από ένα μηχανάκι. Δεν κολλάω στην ταμπέλα που έχει η εταιρία για το κάθε μοντέλο, ούτε διαβάζω το manual για να σχηματίσω γνώμη.
Συμφώνω με αυτά που λές και αν ο φίλος έλεγε οτι το μηχανάκι θα το ήθελε και για πολη τότε στάνταρ θα έλεγα Fazer....
Kαλά ταξίδια λοιπόν και σε σ'ενα και στον Φίλο μας:beer:

hornet
09/02/2007, 08:41
αποψεις πολλες οπως παντα ο καθενας αποκομιζει οτι μπορει απο αυτες το ιδιο και με τις εμπειριες..ο δημιουργος της συζητησης πηρε vfr οποτε σαν θεμα εχει κλεισει και θα βγαλει μονος του τα συμπερασματα του

επισης κατι αλλο σε καμια περιπτωση η διαφορα αλογων δεν ειναι 50 αλογα αλλα 24 αφου το fz1 βγαζει 124 αλογα τροχο και το vfr 100

αλλα παλι ξεφευγουμε απο το θεμα μας δεν ειναι τα αλογα το παν σε μια μοτο αλλα η ομοιογενεια του συνολου κατι στο οποιο το vfr σε σχεση με fz1 ειναι σε αλλο πλανητη

DUKASII
09/02/2007, 09:44
λέω να κανετε ενα μονοήμερο μεχρι τα συνορα και πίσω και να μα πείτε μετα ποιος κερδισε..

sniper
09/02/2007, 09:50
και μόνο από το θέμα κατανάλωση το VFR είναι μπροστά.... το έχουμε καταλάβει όσοι πήγαμε βόλτες παρέα μα VFR

Θάνος
09/02/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και μόνο από το θέμα κατανάλωση το VFR είναι μπροστά.... το έχουμε καταλάβει όσοι πήγαμε βόλτες παρέα μα VFR

Αα.. ήρθαν οι εμπειρογνώμονες τώρα.

Το vfr κουβαλάει ένα βυτίο βενζίνη μαζί του τι κατανάλωση μου λες. Με το δικό σου το συγκρίνεις;

THEOD
09/02/2007, 09:53
Πάντως εγώ αυτόν τον ...Πόρνετ τον εχω για πρωινό... :a9: :D :a014: :a014:

sniper
09/02/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Αα.. ήρθαν οι εμπειρογνώμονες τώρα.

Το vfr κουβαλάει ένα βυτίο βενζίνη μαζί του τι κατανάλωση μου λες. Με το δικό σου το συγκρίνεις;

Ισως δεν το εξέφρασα σωστά.... Επειδή είναι βυτιοφόρο δεν χρειάζεται να σταματάει κάθε τόσο για ανεφοδιασμό....

Τι να το συγκρίνω με το δικό μου.... εγώ θέλω 15λιτρα κάθε 100χλμ

hornet
09/02/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάντως εγώ αυτόν τον ...Πόρνετ τον εχω για πρωινό... :a9: :D :a014: :a014:

βρε καλως την περδικα και ας αργησε...σιγα με το φαγητο εσυ γιατι θα χαλασει η αναλογια:rotflmao: :wave2:

ruyjin
09/02/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μάλλον θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα επειδή το ένα είναι ημίγυμνο street και το άλλο sport touring. Στην πράξη θα έλεγα με απόλυτη σιγουριά ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο.


γιατι κολατε παντα σε μια λεξη !
Fazer
φορτωνεται επισης

VFR
φορτωνεται για πλακα

δεν ειπα κατι αρνητικο για το Fazer, μαλιστα ειπα και οτι ειναι πιο δυνατο και οτι ειναι και πιο ξεκουραστο λογο θεσης οδηγησης και οτι φορτωνεται
το εθεσα ετσι γιατι πολλοι το Fazer δε θα το εχουν φανταστει φορτωμενο

το θεμα ειναι να κανει γι αυτο που το θες και να σου αρεσει να βλεπεις το μηχανακι που οδηγεις

το αν φορτωνεται λιγο καλυτερα το ενα, εχει λιγο καλυτερη τελικη το αλλο δε παιζουν και μεγαλη σημασια

οπως ειπα και σε αλλο ποστ το θεμα ειναι να σε καλυπτει οσο γινεται περισσοτερο γιατι το 100% ειναι μαλλον αδυνατο

:wave2:

THEOD
09/02/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
βρε καλως την περδικα και ας αργησε...σιγα με το φαγητο εσυ γιατι θα χαλασει η αναλογια:rotflmao: :wave2:

όσο και να χαλάσει πάλι καλύτερη θα είναι..... :a08: :a08: :a08: :D