PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΚΟΥΤΙΟΥ!



675
07/02/2007, 20:09
αστειο ακουγεται ε?:p

λοιπον η αδερφη μου εχει βγαλει το διπλωμα αυτοκινητου εδω και 4 χρονια και δεν εχει αξιοθει να οδηγησει ακομα!

επειδη οπου να ναι βγαζω κι εγω (μηχανακι-τουτου)
λεμε να παρουμε ενα μαζι...:D

εμενα δε με πολυπειραζει που θα χω το μισο γιατι δεν θα το παιρνω συχνα εφοσον τις καθημερινες βρωμο-δουλειες μου εχει αναλαβει το αφοπλιστικο υπεροπλο μου townmate...:smokin:

απο την αλλη εχουμε καποια προβληματακια στην ανευρεση ενος κουτιου που να "ταιριαζει" και στους δυο....

ωστοσο μετα απο 2 συνοδους κορυφης με συγγενεις, γονεις και φιλους καταληξαμε στις ακολουθες επιλογες....

- ιταλικο fiat-ακι grande punto
- αμερικανακι ford focus
- γαλλικο citroen c4
- opel corsa

.....

ακουω γνωμες-αποψεις για τα συγκεκριμενα μοντελα(ολα στις στανταρ εκδοσεις)
λοιπες προτασεις μη σχετικες με τα προαναφερομενα μοντελα δεκτες:wave2: :beer:

zzr2005
07/02/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
αστειο ακουγεται ε?:p

λοιπον η αδερφη μου εχει βγαλει το διπλωμα αυτοκινητου εδω και 4 χρονια και δεν εχει αξιοθει να οδηγησει ακομα!

επειδη οπου να ναι βγαζω κι εγω (μηχανακι-τουτου)
λεμε να παρουμε ενα μαζι...:D

εμενα δε με πολυπειραζει που θα χω το μισο γιατι δεν θα το παιρνω συχνα εφοσον τις καθημερινες βρωμο-δουλειες μου εχει αναλαβει το αφοπλιστικο υπεροπλο μου townmate...:smokin:

απο την αλλη εχουμε καποια προβληματακια στην ανευρεση ενος κουτιου που να "ταιριαζει" και στους δυο....

ωστοσο μετα απο 2 συνοδους κορυφης με συγγενεις, γονεις και φιλους καταληξαμε στις ακολουθες επιλογες....

- ιταλικο fiat-ακι grande punto
- αμερικανακι ford focus
- γαλλικο citroen c4
- opel corsa

.....

ακουω γνωμες-αποψεις για τα συγκεκριμενα μοντελα(ολα στις στανταρ εκδοσεις)
λοιπες προτασεις μη σχετικες με τα προαναφερομενα μοντελα δεκτες:wave2: :beer:

το καλύτερο σε γενικές γραμμές θεωρείται το ford focus....αρκετοί χώροι, καλη οδηγική συμπεριφορά, αξιοπιστία...τώρα έχει βγάλει και καλά οικονομικα προγράμματα

το σιτροέν έχουν ωραίο πάτημα...εμένα μου αρέσει περισότερο απο όλα τα προηγούμενα η σχεδίαση....αλλά από ποιότητα είναι λίγο ψεύτικα.....(εννοώ πλαστικά κ τέτοια, όχι αξιοπιστία κινητήρα)

το όπελ είναι πολή αδιάφορο έως άσχημο αλλά πολύ τίμιο και πολύ καλό value for money....

το fiat θα το έπερνα μονο για τα φτηνά ανταλακτικά αν σκόπευα να στουκέρνω συχνα...:lol:

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΝΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ FOCUS....

STOYBI
07/02/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
αστειο ακουγεται ε?:p

λοιπον η αδερφη μου εχει βγαλει το διπλωμα αυτοκινητου εδω και 4 χρονια και δεν εχει αξιοθει να οδηγησει ακομα!

επειδη οπου να ναι βγαζω κι εγω (μηχανακι-τουτου)
λεμε να παρουμε ενα μαζι...:D

εμενα δε με πολυπειραζει που θα χω το μισο γιατι δεν θα το παιρνω συχνα εφοσον τις καθημερινες βρωμο-δουλειες μου εχει αναλαβει το αφοπλιστικο υπεροπλο μου townmate...:smokin:

απο την αλλη εχουμε καποια προβληματακια στην ανευρεση ενος κουτιου που να "ταιριαζει" και στους δυο....

ωστοσο μετα απο 2 συνοδους κορυφης με συγγενεις, γονεις και φιλους καταληξαμε στις ακολουθες επιλογες....

- ιταλικο fiat-ακι grande punto
- αμερικανακι ford focus
- γαλλικο citroen c4
- opel corsa

.....

ακουω γνωμες-αποψεις για τα συγκεκριμενα μοντελα(ολα στις στανταρ εκδοσεις)
λοιπες προτασεις μη σχετικες με τα προαναφερομενα μοντελα δεκτες:wave2: :beer:


ΚΤΜ... ΕΧΕΙ ?????? :confused: :confused:

675
07/02/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το καλύτερο σε γενικές γραμμές θεωρείται το ford focus....αρκετοί χώροι, καλη οδηγική συμπεριφορά, αξιοπιστία...τώρα έχει βγάλει και καλά οικονομικα προγράμματα

το σιτροέν έχουν ωραίο πάτημα...εμένα μου αρέσει περισότερο απο όλα τα προηγούμενα η σχεδίαση....αλλά από ποιότητα είναι λίγο ψεύτικα.....(εννοώ πλαστικά κ τέτοια, όχι αξιοπιστία κινητήρα)

το όπελ είναι πολή αδιάφορο έως άσχημο αλλά πολύ τίμιο και πολύ καλό value for money....

το fiat θα το έπερνα μονο για τα φτηνά ανταλακτικά αν σκόπευα να στουκέρνω συχνα...:lol:

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΝΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ FOCUS....

οντως και γω προς το focus συγκλινω...

παντως δεν θα συμφωνησω στο αδιαφορο corsa καθως το καινουριο μοντελο ειναι πολυ ομορφο και με καλο εσωτερικο...(βεβαια με το focus δε τιθεται θεμα συγκρισης..:p )
μιλαμε και για αλλη τιμη ομως...

οσο για το punto...

το μονο πραγμα που με τρελανε σ αυτο το αμαξακι ειναι οι γραμμες και ο σχεδιασμος του...τιποτα αλλο...

βεβαια σ αυτο δεν εχω μπει καν μεσα...ισως οταν μπω να αναθεωρησω!:D

αλλα μονο και μονο για τις στουκες της αδερφης μ στα παρκαρισματα λεω να παρω το fiat-ακι!
:lol: :rotflmao:

675
07/02/2007, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΚΤΜ... ΕΧΕΙ ?????? :confused: :confused:

kTm?????


απαπα!

πολυ ακριβα παιχνιδια αυτα φιλε μου!

αν βγαιναν και με τεσσερις ροδες....


:dizzy:

θα μας ειχαν πιει το αιμα κυριολεκτικα!:eyepop: :lol: :wave2:

dirtbird
07/02/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr


ωστοσο μετα απο 2 συνοδους κορυφης με συγγενεις, γονεις και φιλους καταληξαμε στις ακολουθες επιλογες....

- ιταλικο fiat-ακι grande punto
- αμερικανακι ford focus
- γαλλικο citroen c4
- opel corsa

.....


mE αρέσει που καταλήξατε σε μοντέλα της ίδιας κατηγορίας :rolleyes:

Πάντως ότι και να πάρεις από τα παραπάνω, εγώ θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.... :winka: :wave2:

ernti
07/02/2007, 20:38
Ε, οχι και ασχημο το οπελακι μου!! Ελεος δηλαδη.
Λοιπον φιλε το κορσα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο,μιας και αξιωθηκα να μαθω να οδηγαω τουτου στα 35,και να σου πω επισης οτι αυτο και το φορντ φοκους της σχολης οδηγων καθως και το καινουριο υπσιλον ειναι τα μοναδικα αυτοκινητα που εχω οδηγησει ποτε.Εμενα ειναι το 1400 twinport (βλεπε οικονομια).
Το εχω σχεδον 2 χρονια τωρα,δεν εχω κανει πολλα χλμ. αλλα δεν εχω κανενα παραπονο.
Η μονη στραβη που εχει γινει τη 1η μερα που το πηρα,ηταν που με τρακαρε απο πισω ενας ντελιβερας.
Ανταλλακτικα ηρθαν αμεσως,το κοστος δε με ενοιαξε γιατι καλυφθηκαν ολα απο ασφαλεια.
Παει καλα,νομιζω εχει περιπου 90 αλογα και κατι,και δεν μπορω να πω οτι δεν εχει κατι που θα ηθελα.
Αν θες να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο εδω ειμαστε.
Α,και δεν ειναι τυχαιο οτι ολα τα γραφεια ενοικιασεως προτιμουν τα μικρα κορσακια.

ronin1
07/02/2007, 20:58
φορντ ή οπελ....


φιατ?:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

oiko1979
07/02/2007, 21:25
ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ FIAT....

ΛΟΓΩ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΑΛΛΙΚΟ...

ΣΑΝ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟ OPEL...

ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΤΟ FOCUS...

ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ TOYOTA....KATALABAINEIS....

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

nassosxlvbros
07/02/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το καλύτερο σε γενικές γραμμές θεωρείται το ford focus....αρκετοί χώροι, καλη οδηγική συμπεριφορά, αξιοπιστία...τώρα έχει βγάλει και καλά οικονομικα προγράμματα

το σιτροέν έχουν ωραίο πάτημα...εμένα μου αρέσει περισότερο απο όλα τα προηγούμενα η σχεδίαση....αλλά από ποιότητα είναι λίγο ψεύτικα.....(εννοώ πλαστικά κ τέτοια, όχι αξιοπιστία κινητήρα)

το όπελ είναι πολή αδιάφορο έως άσχημο αλλά πολύ τίμιο και πολύ καλό value for money....

το fiat θα το έπερνα μονο για τα φτηνά ανταλακτικά αν σκόπευα να στουκέρνω συχνα...:lol:

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΝΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ FOCUS....

focus δαγκωτο!η καλυτερη επιλογη σε κρατημα/ποιοτητα/χωρους/αξιοπιστια/σερβις!
τα σιτροεν τα θεωρω κοροιδισια λεφτα για την ποιοτητα που εχουν και τα οπελ λογικη αγορα αλλα φαρμακι στα ανταλλακτικα και το σερβις...και απο σπορτιβικη συμπεριφορα/πατημα εχουν ααααγρια μεσανυχτα εκει στην οπελ...
ε,τωρα να γραψω για φιατ;:yuck:

KeLeYTiS
07/02/2007, 22:41
Το μοναδικο Ford που κατασκευαζεται Αμερικη ειναι το Maverick

Ψαγμενο αυτο απο το καλοκαιρι που εψαχνα και εγω για αυτοκινητο

warlord
07/02/2007, 23:13
λοιπον,ασε τις Βλακειες:mad: και πανε παρε ενα κοΚκινο καινουργιο TOYOTA CELICA Τ-SPORT στειλτο Αγγλια να σου το φορεσουν τετρακινηση και μια Τ-4,φιλτρακια,εξατμισουλα,19αρια ζαντολαστιχα,αεροτομες,κουστουμακι απο την Veilside Γαλλιας,lamborgini πορτουλες και μερικα αλλα τετοια καλουδια,:beer: μολις ερθει πανε Βαλε και μια 2η μπαταρια και βαλε και κανα 20000 βατ ηχο,πυροβολισε την αδερφη σου στο κεφαλι οταν διαφωνισει και θα εισε μια χαρα:lol: :bigcry: :lol: η

αλλιως πανε παρε το focus[SIZE=1]

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

paramedic
07/02/2007, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΚΤΜ... ΕΧΕΙ ?????? :confused: :confused:

Νομίζω οτι όπου να ναι θα βγάλει και ΚΤΜ ένα αυτοκίνητο. Ωραίο φαίνεται αρκει να μη χαλάει και αυτό το ίδιο με τις μηχανές της όμως...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paramedic
07/02/2007, 23:28
Photos


77167

675
08/02/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Ε, οχι και ασχημο το οπελακι μου!! Ελεος δηλαδη.
Λοιπον φιλε το κορσα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο,μιας και αξιωθηκα να μαθω να οδηγαω τουτου στα 35,και να σου πω επισης οτι αυτο και το φορντ φοκους της σχολης οδηγων καθως και το καινουριο υπσιλον ειναι τα μοναδικα αυτοκινητα που εχω οδηγησει ποτε.Εμενα ειναι το 1400 twinport (βλεπε οικονομια).
Το εχω σχεδον 2 χρονια τωρα,δεν εχω κανει πολλα χλμ. αλλα δεν εχω κανενα παραπονο.
Η μονη στραβη που εχει γινει τη 1η μερα που το πηρα,ηταν που με τρακαρε απο πισω ενας ντελιβερας.
Ανταλλακτικα ηρθαν αμεσως,το κοστος δε με ενοιαξε γιατι καλυφθηκαν ολα απο ασφαλεια.
Παει καλα,νομιζω εχει περιπου 90 αλογα και κατι,και δεν μπορω να πω οτι δεν εχει κατι που θα ηθελα.
Αν θες να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο εδω ειμαστε.
Α,και δεν ειναι τυχαιο οτι ολα τα γραφεια ενοικιασεως προτιμουν τα μικρα κορσακια.


πεστα φιλε μου!:beer:

ο πατερας μου εχει ενα opel manta gt/e 2L απο το '83 και ακομα κινηται!!

675
08/02/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
focus δαγκωτο!η καλυτερη επιλογη σε κρατημα/ποιοτητα/χωρους/αξιοπιστια/σερβις!
τα σιτροεν τα θεωρω κοροιδισια λεφτα για την ποιοτητα που εχουν και τα οπελ λογικη αγορα αλλα φαρμακι στα ανταλλακτικα και το σερβις...και απο σπορτιβικη συμπεριφορα/πατημα εχουν ααααγρια μεσανυχτα εκει στην οπελ...
ε,τωρα να γραψω για φιατ;:yuck:

ρε γμτ δεν το ηξερα πως η fiat ειχε τοσους πολλους φαν....:ZZZ: :lol:

675
08/02/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
λοιπον,ασε τις Βλακειες:mad: και πανε παρε ενα κοΚκινο καινουργιο TOYOTA CELICA Τ-SPORT στειλτο Αγγλια να σου το φορεσουν τετρακινηση και μια Τ-4,φιλτρακια,εξατμισουλα,19αρια ζαντολαστιχα,αεροτομες,κουστουμακι απο την Veilside Γαλλιας,lamborgini πορτουλες και μερικα αλλα τετοια καλουδια,:beer: μολις ερθει πανε Βαλε και μια 2η μπαταρια και βαλε και κανα 20000 βατ ηχο,πυροβολισε την αδερφη σου στο κεφαλι οταν διαφωνισει και θα εισε μια χαρα:lol: :bigcry: :lol: η

αλλιως πανε παρε το focus[SIZE=1]

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

θα θελα πολυ τα γαλλικα προιοντα της veilside αλλα βλεπεις θελω ενα τουτου με 10 και οχι 100 χιλιαρικα...:lol:

:wave2:

675
08/02/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Νομίζω οτι όπου να ναι θα βγάλει και ΚΤΜ ένα αυτοκίνητο. Ωραίο φαίνεται αρκει να μη χαλάει και αυτό το ίδιο με τις μηχανές της όμως...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μακρια απ τους πορτοκαλι πειρασμους!!!

:a024:

KaTaNaS
08/02/2007, 00:15
ναι για γραψτε για φιατ....

αλλά αφότου έχετε οδηφήσει ένα...


έχω το πουντακι του 01 και απλά είναι απίστευτο...


180 χιλιαδες απροβληματιστα χιλιομετρα...

project.breeze
08/02/2007, 00:33
Εγώ λέω πως αυτό θα σας βολέψει και τους δύο και είναι και σε πολύ καλή τιμή...


Για δες το (http://www.imported-bikes.com/webapps/bike_details.jsp?bikeId=271)

el_hymador
08/02/2007, 00:41
Τα opel ειναι για τον π.......ο (ποταμο :winka: )
Οταν αγοραζεις ανταλλακτικα , παθαινεις μια συγχυση ...δεν ξερεις αν βγηκες απο την αντιπροσωπεια η απο τον Λαλαουνη....
...τα τελευταια μοντελα εξαιρετικα αναξιοπιστα σε ηλεκτρικα.

Τo ford focus ειναι εμετικο και αυτο ειναι προσωπικο σχολιο , δεν εχω αλλο επιχειρημα:D
Ενας οικογενειαρχης φιλος που πηρε κιβωτιο στο χερι στα 50000χλμ ειναι μεμονομενο περιστατικο...οποτε μην μασας!!

Τα Citroen τελευταιας γενιας ειναι τα μοναδικα αυτοκινητα στον κοσμο που εχουν για δομικο στοιχειο της μετωπης τους το ψυγειο νερου ....ολο το υπολοιπο ειναι πλαστικοι φανοστατες και πλαστικες τραβερσες:lol: ....ασε που τα ηλεκτρικα τους ειναι πολυπλοκοτερα απο αυτα του τηλεσκοπιου hubble.

Τα Fiat ειναι παρεξηγημενα....δεν ειναι τοσο χαλια οσο λενε.....ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερο....παρ΄ολα αυτα εχουν αθραυστους κινητηρες και οι τελευταιες γενιες μια σχετικη ποιοτητα κατασκευης....βεβαια αυτο για την fiat σημαινει οτι οι τριγμοι στο σαλονι απλα αρχιζουν απο τα 5000 χλμ και μετα , αντι για τα 2000 χλμ:lol:


Η παγκοσμιοποιηση στην αγορα αυτοκινητου ειναι γεγονος εδω και χρονια ,οι κλασσικες αξιες που διαφοροποιουσαν τους κατασκευαστες εχουν γινει πλεον ενα fusion συνοθυλευμα μερικης (και προμελετημενης)αναξιοπιστιας , design αλλαξοκολιας και τεχνολογικης μπαλαφαρας....

...εν κατακλειδι ...

αφου κουτι πας να αγορασεις ρε φιλε , παρε ενα Κορεατικο να ξεχασεις τι σημαινει προβλημα...το αγοραζεις σχετικα φθηνα και οι απαιτησεις του ειναι μηδαμινες...θα σου ελεγα και για Ιαπωνα , αλλα ειναι πλεον πανακριβα....

αυτα.....

alex14
08/02/2007, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τα opel ειναι για τον π.......ο (ποταμο :winka: )
Οταν αγοραζεις ανταλλακτικα , παθαινεις μια συγχυση ...δεν ξερεις αν βγηκες απο την αντιπροσωπεια η απο τον Λαλαουνη....
...τα τελευταια μοντελα εξαιρετικα αναξιοπιστα σε ηλεκτρικα.

Τo ford focus ειναι εμετικο και αυτο ειναι προσωπικο σχολιο , δεν εχω αλλο επιχειρημα:D
Ενας οικογενειαρχης φιλος που πηρε κιβωτιο στο χερι στα 50000χλμ ειναι μεμονομενο περιστατικο...οποτε μην μασας!!

Τα Citroen τελευταιας γενιας ειναι τα μοναδικα αυτοκινητα στον κοσμο που εχουν για δομικο στοιχειο της μετωπης τους το ψυγειο νερου ....ολο το υπολοιπο ειναι πλαστικοι φανοστατες και πλαστικες τραβερσες:lol: ....ασε που τα ηλεκτρικα τους ειναι πολυπλοκοτερα απο αυτα του τηλεσκοπιου hubble.

Τα Fiat ειναι παρεξηγημενα....δεν ειναι τοσο χαλια οσο λενε.....ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερο....παρ΄ολα αυτα εχουν αθραυστους κινητηρες και οι τελευταιες γενιες μια σχετικη ποιοτητα κατασκευης....βεβαια αυτο για την fiat σημαινει οτι οι τριγμοι στο σαλονι απλα αρχιζουν απο τα 5000 χλμ και μετα , αντι για τα 2000 χλμ:lol:


Η παγκοσμιοποιηση στην αγορα αυτοκινητου ειναι γεγονος εδω και χρονια , η κλασσικες αξιες που διαφοροποιουσαν τους κατασκευαστες εχει γινει πλεον ενα fusion συνοθυλευμα μερικης (και προμελετημενης)αναξιοπιστιας , design αλλαξοκολιας και τεχνολογικης μπαλαφαρας....

...εν κατακλειδι ...

αφου κουτι πας να αγορασεις ρε φιλε , παρε ενα Κορεατικο να ξεχασεις τι σημαινει προβλημα...το αγοραζεις σχετικα φθηνα και οι απαιτησεις του ειναι μηδαμινες...θα σου ελεγα και για Ιαπωνα , αλλα ειναι πλεον πανακριβα....

αυτα.....

+1 σε ολα οσα εγραψες

:wave2:

el_hymador
08/02/2007, 01:12
...και ενα ανεκδοτακι σχετικο με την FIAT , η οποια περα απο την πλακα , αδικως εχει τοσο κακο ονομα στην αγορα...


''Στα πλαισια συνεργασιας των ομιλων WAG και FIAT οι Ιταλοι εκπροσωποι , εχουν επισκεφθει το εργοστασιο της Audi...τους κανουν μια γενικη περιηγηση , οι Ιταλοι ψαρωνουν με την ταξη , τον αυτοματισμο και την εργατικοτητα των Γερμανων στις γραμμες παραγωγης...στην συνεχεια τους πανε στις εγκαταστασεις των δοκιμων , οπου βλεπουν δεκαδες ραμπες για crash tests , βρεγμενες πιστες , χιονισμενες πιστες , πιστες με παγο , χωμα , προσομοιωσεις ολων των καιρικων συνθηκων κτλ - κτλ ...πραγματικα ενυπωσιασμενοι συνεχιζουν και σε μια γωνια βλεπουν ενα A3 κλειδωμενο με ενα παπαγαλακι μεσα....

>Αυτο τι ακριβως ειναι?

-Α...ειναι η δοκιμη που υποβαλουμε τα μοντελα μας σε οτι αφορα την στεγανοτητα...

>Δηλαδη?

-Μπορει να σας φανει λιγο σκληρο , αλλα η συνεπεια και η τελειοτητα στην δουλεια μας δυστυχως απαιτει θυσιες....απλα βαζουμε ενα παπαγαλακι σε ενα αυτοκινητο και κλεινουμε παραθυρα ,αγωγους εξαερισμου κτλ .... αν το παπαγαλακι ζει μετα απο μια μερα σημαινει οτι απο καπου υπαρχει εισροη αερα και το αυτοκινητο δεν πληρει τα standarts του ελεγχου........αν το παπαγαλακι πεθανει απο ασφυξια , σημαινει οτι το αυτοκινητο ειναι πολυτα στεγανο και μπορει να παει σε οποιαδηποτε εκθεση ανα τον κοσμο...

Μετα απο ενα εξαμηνο ειναι σειρα των Γερμανων να επισκεφθουν τις εγκαταστασεις των Ιταλων ...

Βλεπουν μια γενικευμενη αναρχια στις γραμμες παραγωγης , οι εργατες ειτε συνομιλουν καπνιζοντας ενω δουλευουν ειτε κανουν διαλλειμα ανα μισαωρο για καφε/φαγητο , τα ρομποτ κολανε ...χαλια μαυρα...

στην συνεχεια πανε στις εγκαταστασεις δοκιμων οπουεπικρατει το ιδιο κλιμα και ξαφνικα βλεπουν ενα punto κλειδωμενο με ενα παπαγαλακι μεσα...

-Χμ βλεπω οτι χρησιμοποιειτε τις ιδιες μεθοδους...

>Ε ναι αλλα με αλλα standarts...

-Δηλαδη?

>Βαζουμε ενα παπαγαλακι σε ενα αυτοκινητο και κλεινουμε παραθυρα ,αγωγους εξαερισμου κτλ .... αν το παπαγαλακι ζει , το αυτοκινητο εινα ετοιμο προς παραδοση...

-??Και ποτε ειναι προβληματικο??

>Αν το παπαγαλακι εχει δραπετευσει....

freezer
08/02/2007, 03:36
Fiat ,αξιοπρεπές με φθηνά ανταλλακτικά!

alex14
08/02/2007, 04:06
Σχετικα με την αξιοπιστια των αυτοκινητων.

Ο κατωθι πινακας δειχνει την συχνοτητα βλαβων σε ερευνα που εγινε σε HΠΑ και
Αγγλια νομιζω.


77198

freezer
08/02/2007, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Σχετικα με την αξιοπιστια των αυτοκινητων.

Ο κατωθι πινακας δειχνει την συχνοτητα βλαβων σε ερευνα που εγινε σε HΠΑ και
Αγγλια νομιζω.


Σε Ελληνικούς δρόμους να τα πούνε αυτά:lol: (και βρες και ένα πίνακα με το κόστος των επισκευών)

gian_nykt
08/02/2007, 06:44
[i]
- ιταλικο fiat-ακι grande punto
- αμερικανακι ford focus
- γαλλικο citroen c4
- opel corsa


το λοιπόν,

αφού ειναι για κοπέλα και καθαρά απο θέμα εμφάνησης θα έλεγα κατα σειρά Citroen, Corsa, Grande Punto, Focus. Το Focus για μενα απ'όλα αυτα ειναι το καλύτερο αλλά ειναι και το μεγαλύτερο (αλλη κατηγορία).
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα σε εμφάνηση ειμαι γενικα υπέρ του Focus.
Αν υπήρχε Ιαπωνικό θα το πρότινα με κλειστά μάτια (πχ YARIS).
Μακρια απο Citroen!
Opel ποτε δεν τα συμπάθησα!
Grande Punto δεν εχει ακουστεί τπτ αλλά ειναι συμπαθητικό σχετικά αμάξι (an και με τα Fiat είμαι λίγο επιφυλακτικός, ειναι ζαριά, μπωρεί να βγεί σκυλί μπορεί και όχι).
Πάνω απ'όλα μεγάλο ρόλο εχει και το τι της αρέσει και πιο αισθάνετε καλύτερα οταν ειναι μέσα κι οταν οδηγεί (ως κοπέλα) και έπειτα θα δει τα υπόλοιπα.
Αν ειμουνα δλδ εγω, απο αυτα τα 4 θα έπερνα ενα Focus σε μια μεσαία έκδοση εξοπλισμού.
Καλή αγορά!

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2007, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από freezer
Fiat ,αξιοπρεπές με φθηνά ανταλλακτικά!
το αξιοπρεπες που το ειδες.δευτερη φορα στα 100,000 που γινεται αλλαγη εγκεφαλου,μια καμενη φλατζα και πολλα προβληματα στα ηλεκτρονικα.να σκεφτεις μια φορα τραβηξα χειροφρενο και εσερνα τους πισω τροχους μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο.
δεν μιλαω για τριξιματα στα πισω τζαμια,ουτε για τα ηχεια που καηκανε,ουτε για τον υαλοκαθαρηστιρα που βγηκε ενα σιδερακι και σταματησε να δουλευει,ουτε για το ηχοσυστημα που σταματησε να δουλευει και αυτο

Cpt. Haddock
08/02/2007, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάντως ότι και να πάρεις από τα παραπάνω, εγώ θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.... :winka: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

project.breeze
08/02/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
το αξιοπρεπες που το ειδες.δευτερη φορα στα 100,000 που γινεται αλλαγη εγκεφαλου,μια καμενη φλατζα και πολλα προβληματα στα ηλεκτρονικα.να σκεφτεις μια φορα τραβηξα χειροφρενο και εσερνα τους πισω τροχους μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο.
δεν μιλαω για τριξιματα στα πισω τζαμια,ουτε για τα ηχεια που καηκανε,ουτε για τον υαλοκαθαρηστιρα που βγηκε ενα σιδερακι και σταματησε να δουλευει,ουτε για το ηχοσυστημα που σταματησε να δουλευει και αυτο




Εμεις στην οικογένεια μου είχαμε 2 Fiat Uno.Το ένα ήταν μοντέλο 86' και το άλλο 92' και τα δύο ήτανε 1000άρια και μεταφέρανε 4 άτομα με τις αποσκευές τους παντού στην Ελλάδα.Και τα δύο είχανε ξεπεράσει κατά πολύ τις 150.000km και δεν κάνανε ούτε τσικ.Τώρα έχουμε ένα Alfa Romeo 146 1.4 Twin Spark το οποίο έχει κάνει μέχρι στιγμής 120.000km και δεν μας έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα.Σαν δεύτερο αυτοκίνητο έχουμε ένα Fiat Panda 750 του 92' το οποίο έχει ούτε λίγο ούτε πολύ 170.000km.To Panda αυτό αγοράστηκε κατά την περίοδο της κατασκευής του εξοχικού στον Αγιόκαμπο και έπαιξε τον ρόλο του αγροτικού-φορτηγού.Μέχρι τώρα το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν ένα σπασμένο από την πολυκαιρία κολλάρο του ψυγείου λόγω του οποίου ανέβαζε θερμοκρασία.Το κολλάρο αντικαταστάθηκε και το Panda ζει και βασιλεύει.Από τριγμούς κτλ άλλο τίποτα το Panda αλλά δεν έχω απαίτηση από αυτοκίνητο 750 cc και τόσο χαμηλού κόστους κατασκευής να ακούγεται σαν Maybach.Μηχανικά πάντως τα ιταλικά μας (είναι και πολλά) βγήκαν αστέρια,το ένα καλύτερο από το άλλο...

PortisHead
08/02/2007, 09:07
2 είναι οι επιλογές σας :

Η μία είναι να πάρετε οτι γουστάρετε
και η άλλη ειναι να πάρετε HONDA.

Οπως σας εκοψα απο θεμα ηλικιας και εμπειρίας
ενα Jazz θα ήταν οτι πρέπει.


Υ.Γ.
Nαι...είμαι κολλημένος με τα Honda :D

kalesin
08/02/2007, 09:17
κοιτα να δεις, το C4 κ το focus ειναι σε αλλη κατηγορια απο τα corsa κ punto.

εχω το corsa κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, λιγο παραπανω γκαζι θα ηθελα αλλα παει μια χαρα. Το καινουργιο Punto δεν μου αρεσει φατσικα, αλλα γουστα ειναι αυτα.


Εχω οδηγησει κ τα αλλα 2 κ μου αφησαν κ τα 2 πολυ καλες εντυπωσεις. Ισως εδινα ενα προβαδισμα στο focus, νομιζω παταει λιγο καλυτερα..


στη θεση σου θα εριχνα κ μια ματια στο Clio..

sotpag
08/02/2007, 09:29
ακόμα δεν έμαθες πως δεν κάνουν αυτές τις ερωτήσεις!!!



στα 17060 μέλη θα πάρεις 1452 απαντήσεις ( οι υπόλοιποι δεν γράφουν...)



εγώ θα έλεγα να πάρεις μια μηχανή και να πείσεις την αδελφή σου πως έτσι είναι τα νέα αυτοκίνητα

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 09:53
Για συγκεντρωθείτε να μάθετε και κάτι...χαχαχαχχα


Focus: υψηλότατη αξιοπιστία... εφόσον...εφόσον δεν το οδηγεί γυναίκα... Που ξεχνάει το πόδι πάνω στον συμπλέκτη και στα 20-30.000 θα πάς για κιβώτιο και δίσκο.
Μέτριες προς ακριβές οι τιμές στα νέα ανταλλακτικά. Καλές περιπτώσεις τα immitation που λόγω των πωλήσεων του μοντέλου , θα τα βρείς παντού και θα κοστίζουν απο 40-50% κάτω.
Καλή η συμπεριφορά στον δρόμο, αλλά καμία σχέση με το προηγούμενο μοντέλο που φόραγε άλλες αναρτήσεις , συν McPherson αντιστρεπτικούς δοκούς.
Καλή τιμή και απόδοση για αυτό που θα πάρεις και αρκετά καλή συναρμολόγηση.

Πρόβλημα κυρίως στα ηλεκτρικά.

Opel: Σκύλος μαύρος και καλή απόδοση γενικά. Κινείται γενικώς σε μέτρια επίπεδα και μαζί με το micra, θα τα πρότεινα για γυναίκα, λόγω μεγέθους και κατανάλωσης. Τα κουμαντάρουν πιο εύκολα και τους φαίνονται πιο μαζεμένα. Παρόλα αυτά , αν δεν είναι κάποιο sport μοντέλο, θα σε κουράσει με απελπιστικά αργές εκκινήσεις και ρεπρίζ.

C4: πολύ μπλιμπλίκι και πλαστικό που δεν έχει συναρμολογηθεί καλά και παρουσιάζει τα μύρια όσα προβλήματα. Έχει γενικά καλή συμπεριφορά στον δρόμο.
Πολύ ακριβά ανταλλακτικά (Γαλλικό γαρ) και δύσκολη εώς αδύνατη μεταπώληση. Μακριά απο αυτό.

Fiat:...Ήθελα να ήξερα που την είδατε την αξιοπιστία. Όσα punto GT έσκαγαν Βούτα-Λιμανάκια κτλ. ΟΛΑ... ΜΑ ΟΛΑ... είχαν πρόβλημα στην υπερτροφοδοσία και είτε έκοβαν κολάρα , είτε ραγίζαν μοτέρ (!!!!). Για να μην πιάσω για ηλεκτρικά κτλ. Στήσιμο μηδέν ...δοκιμάστε να κάνετε απότομο S και θα δείτε την πίσω ρόδα να έρχεται μπροστά απο το μούριασμα.
Μοναδική εξαίρεση το νέο Fiat Panda , που από όσο μίλησα με παιδιά σε συνεργεία της FIAT, δεν γυρνάει πίσω για τίποτα. Αν αυτό σου κάνει σαν αυτοκίνητο , μην λυπηθείς το κάτι παραπάνω να πάρεις το 4Χ4... σκυλί μαύρο και κάνει οτι του ζητήσεις.

Ιαπωνικά γενικά: Φοβερά μοτέρ αλλά απο στήσιμο, πρέπει να χώσεις 10 μισθούς να αλλάξεις αναρτήσεις και να βάλεις και κανά anti-dive μπας και δεν μουριάσει σε καμιά απότομη στροφή. Τα στημένα αγωνιστικά δεν πλησιάζονται , μιας και οι τιμές τους είναι κοντά στο 20-25+ (βλ. Subaru, Honda R, κτλ.). Σημειωτέων οτι χάνουν τεράστια ποσά στην μεταπώληση και είναι ευαίσθητα στα ηλεκτρικά τους μέρη. Παθητική ασφάλεια επίσης χαμηλή, καθώς ποτέ σε crash test δεν έχουν περάσει στην πεντάδα.

Κορεάτικα... ΕΛΕΟΣ... γιατί νομίζετε οτι δίνουν εφόρου ζωής service;... Μήπως επειδή θα έχετε το ΙΧ σας απο 6-10 φορές το μήνα μέσα για επιδιορθώσεις; ... Επίσης παθητική ασφάλεια χαμηλή , στήσιμο για γέλια, μεταπώληση μηδέν (παίρνει κανείς μεταχειρισμένο Hundai; )κτλ.. κτλ...

Mazda... γιατί μια κατηγορία απο μόνο του;... Γιατί υπερέχει των υπολοίπων απο Ανατολή. Είναι αξιόπιστο, τσουχτερά εώς και ξεβράκωμα στα ανταλλακτικά του, έχει μερική μεταπώληση (αναλόγως το μοντέλο) και αν το πάρεις στα 20-25+ (βλ. ΜΧ5, RX7,etc.) τότε έχεις ενα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο.

Αλήθεια για όλα.

όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες προσαρμόζουν τους εγκεφάλους σε ορισμένα χιλιόμετρα να δώσουν ενδείξεις βλαβών και συντήρησης. Τα ανταλλακτικά προσφέρουν σε αυτές 45% κέρδος και είναι η κύρια πηγή εσόδων τους. οπότε οτι και να πάρεις , στο τέλος της 3τίας θα θέλει αλλαγή , καθώς το κόστος ανταλλακτικών θα είναι υπέρογκο και θα είναι καλύτερο να πάρεις κάτι καινούριο μπας και γλυτώσεις απο την συντήρηση.

ΤΙ έχω εγώ;... Ενα Fiesta του 83 (μοντέλο σχεδιαστικό του 78) MKI , με αρκετές βελτιώσεις εσωτερικά και εξωτερικά. Πρόκειται να αλλαχτεί και μοτέρ σύντομα απο 1000 σε 1300 με τετράδα.
Γιατί τόσο παλιό;... Γιατί έχει σίδερο-λαμαρίνα και οχι πλαστικό-λαμαρίνα.
Γιατί έχει συντήρηση γελοία που την κάνω και μόνος μου.
Γιατί ανταλλακτικά βρίσκω παντού και τα πάντα.
Γιατί δεν χρειάζεται να το αλλάξω..(ποιός θα το πάρει άλλωστε; ), μιας και επέζησε μια 25 ετία σχεδόν. Τι θα του κάνουν μερικά χρόνια ακόμα πέρα απο το να το περάσουν σε κατηγορία αντίκα;


Και κάτι για να γνωρίζεις καλά.... και το λένε το 80-90% των μηχανικών.... Γυναίκες και καινούριο αυτοκίνητο = 40-50% επιβάρυνση στην συντήρηση, καθώς δεν γνωρίζουν απο μηχανικά , το κουράζουν ή και το μικρο-στουκάρουν.


Δική σου απόφαση τώρα....


Gandalf

gian_nykt
08/02/2007, 09:59
δεν βάζεις κανένα XR2 μοτέρ στο Fiestάκη??

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 10:04
Το XR2 είναι δύσκολο να χωρέσει στην καμπίνα του μοτέρ, συν το οτι θέλει πατέντες με βάσεις για να στηριχτεί.

Επίσης είναι λίγο μανίκι με το υπάρχον κιβώτιο, μιας και έχω αλλάξει δίσκο-πλατό (σε μεγαλύτερο)αλλά μετά θέλει άλλα δεσίματα στο αυτοκίνητο , μιας και δεν ειναι κατασκευασμένο για 1600 (είναι το L) και θα πρέπει να προσαρμοστούν και οι τροχοί , τα φρένα κτλ...

Επίσης δεν περνάει απο ΚΤΕΟ, καθώς απο 1000 στα 1600 θεωρείται υπερκυβισμός και δεν είναι νόμιμο... Φυσικά υπάρχουν και παραθυράκια... αλλά προτιμώ να για όλο το σύνολο των λόγων να μην το κάνω...

Ούτως ή άλλως τα 95 άλογα που βγάζει 1330 με 4αδα και 4αρι κιβώτιο , στα 800 κιλά περίπου του Fiesta, νομίζω οτι είναι υπεραρκετά.


Gandalf

gian_nykt
08/02/2007, 10:06
αυτό το MkI


77220

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 10:20
Αυτό βγήκε το 1983 και ναι μεν έμοιαζε ίδιο , σε πρώτη ματιά, αλλά σε σχέση με αυτό που έχω εγώ...

είχε 13'' ζάντες και φαρδύ προφίλ ελαστικών (το έκανα αυτό)
είχε στρογγυλά φανάρια μπροστά (έπεται σύντομα)

Διαφορετικές διαστάσεις καμπίνα κινητήρα (κατά μερικά εκατοστά)
Διαφορετικές βάσεις κινητήρα (σε άλλα σημεία και πιο ενισχυμένα)
Διαφορετικό δέσιμο στο αμάξωμα (ενισχυμένες δοκούς)

Γενικά ήταν το XR2 μοντέλο... μετά έβγαλε συλλεκτικά μερικά κομμάτια RS (πολύ δύσκολο να βρείς έστω και σε φωτό)... και το μοντέλο L με Valencia κινητήρα (αυτό που βρήκα εγώ.)

Έχω κάνει γενικά αλλαγές όπως bilstein αναρτήσεις, διαφορετικά ακρόμπαρα, ενισχυμένα κολάρα σε μοτέρ, δίσκο-πλατό, μεγαλύτερο γρανάζωμα σε κιβώτιο, προβολείς μπροστά αλά XR2 (οχι φανάρια...για τα προβόλια μιλώ) κτλ... κτλ...

Αλλά έχει ακόμα αρκετό ψωμί , για να γίνει όπως το θέλω.

Αν είναι πεταμένα λεφτά;... μπα δεν θα το έλεγα... είναι αυτοκίνητο που και άλλο να πάρω σε 5 χρονάκια βγαίνει αντίκα και παίρνει license για αντίστοιχους αγώνες.
Είναι κάτι λοιπόν που θα έχω μια ζωή.


Gandalf

el_hymador
08/02/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για συγκεντρωθείτε να μάθετε και κάτι...χαχαχαχχα


Focus: υψηλότατη αξιοπιστία... εφόσον...εφόσον δεν το οδηγεί γυναίκα... Που ξεχνάει το πόδι πάνω στον συμπλέκτη και στα 20-30.000 θα πάς για κιβώτιο και δίσκο.
Μέτριες προς ακριβές οι τιμές στα νέα ανταλλακτικά. Καλές περιπτώσεις τα immitation που λόγω των πωλήσεων του μοντέλου , θα τα βρείς παντού και θα κοστίζουν απο 40-50% κάτω.
Καλή η συμπεριφορά στον δρόμο, αλλά καμία σχέση με το προηγούμενο μοντέλο που φόραγε άλλες αναρτήσεις , συν McPherson αντιστρεπτικούς δοκούς.
Καλή τιμή και απόδοση για αυτό που θα πάρεις και αρκετά καλή συναρμολόγηση.

Πρόβλημα κυρίως στα ηλεκτρικά.

Opel: Σκύλος μαύρος και καλή απόδοση γενικά. Κινείται γενικώς σε μέτρια επίπεδα και μαζί με το micra, θα τα πρότεινα για γυναίκα, λόγω μεγέθους και κατανάλωσης. Τα κουμαντάρουν πιο εύκολα και τους φαίνονται πιο μαζεμένα. Παρόλα αυτά , αν δεν είναι κάποιο sport μοντέλο, θα σε κουράσει με απελπιστικά αργές εκκινήσεις και ρεπρίζ.

C4: πολύ μπλιμπλίκι και πλαστικό που δεν έχει συναρμολογηθεί καλά και παρουσιάζει τα μύρια όσα προβλήματα. Έχει γενικά καλή συμπεριφορά στον δρόμο.
Πολύ ακριβά ανταλλακτικά (Γαλλικό γαρ) και δύσκολη εώς αδύνατη μεταπώληση. Μακριά απο αυτό.

Fiat:...Ήθελα να ήξερα που την είδατε την αξιοπιστία. Όσα punto GT έσκαγαν Βούτα-Λιμανάκια κτλ. ΟΛΑ... ΜΑ ΟΛΑ... είχαν πρόβλημα στην υπερτροφοδοσία και είτε έκοβαν κολάρα , είτε ραγίζαν μοτέρ (!!!!). Για να μην πιάσω για ηλεκτρικά κτλ. Στήσιμο μηδέν ...δοκιμάστε να κάνετε απότομο S και θα δείτε την πίσω ρόδα να έρχεται μπροστά απο το μούριασμα.
Μοναδική εξαίρεση το νέο Fiat Panda , που από όσο μίλησα με παιδιά σε συνεργεία της FIAT, δεν γυρνάει πίσω για τίποτα. Αν αυτό σου κάνει σαν αυτοκίνητο , μην λυπηθείς το κάτι παραπάνω να πάρεις το 4Χ4... σκυλί μαύρο και κάνει οτι του ζητήσεις.

Ιαπωνικά γενικά: Φοβερά μοτέρ αλλά απο στήσιμο, πρέπει να χώσεις 10 μισθούς να αλλάξεις αναρτήσεις και να βάλεις και κανά anti-dive μπας και δεν μουριάσει σε καμιά απότομη στροφή. Τα στημένα αγωνιστικά δεν πλησιάζονται , μιας και οι τιμές τους είναι κοντά στο 20-25+ (βλ. Subaru, Honda R, κτλ.). Σημειωτέων οτι χάνουν τεράστια ποσά στην μεταπώληση και είναι ευαίσθητα στα ηλεκτρικά τους μέρη. Παθητική ασφάλεια επίσης χαμηλή, καθώς ποτέ σε crash test δεν έχουν περάσει στην πεντάδα.

Κορεάτικα... ΕΛΕΟΣ... γιατί νομίζετε οτι δίνουν εφόρου ζωής service;... Μήπως επειδή θα έχετε το ΙΧ σας απο 6-10 φορές το μήνα μέσα για επιδιορθώσεις; ... Επίσης παθητική ασφάλεια χαμηλή , στήσιμο για γέλια, μεταπώληση μηδέν (παίρνει κανείς μεταχειρισμένο Hundai; )κτλ.. κτλ...

Mazda... γιατί μια κατηγορία απο μόνο του;... Γιατί υπερέχει των υπολοίπων απο Ανατολή. Είναι αξιόπιστο, τσουχτερά εώς και ξεβράκωμα στα ανταλλακτικά του, έχει μερική μεταπώληση (αναλόγως το μοντέλο) και αν το πάρεις στα 20-25+ (βλ. ΜΧ5, RX7,etc.) τότε έχεις ενα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο.

Αλήθεια για όλα.

όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες προσαρμόζουν τους εγκεφάλους σε ορισμένα χιλιόμετρα να δώσουν ενδείξεις βλαβών και συντήρησης. Τα ανταλλακτικά προσφέρουν σε αυτές 45% κέρδος και είναι η κύρια πηγή εσόδων τους. οπότε οτι και να πάρεις , στο τέλος της 3τίας θα θέλει αλλαγή , καθώς το κόστος ανταλλακτικών θα είναι υπέρογκο και θα είναι καλύτερο να πάρεις κάτι καινούριο μπας και γλυτώσεις απο την συντήρηση.

ΤΙ έχω εγώ;... Ενα Fiesta του 83 (μοντέλο σχεδιαστικό του 78) MKI , με αρκετές βελτιώσεις εσωτερικά και εξωτερικά. Πρόκειται να αλλαχτεί και μοτέρ σύντομα απο 1000 σε 1300 με τετράδα.
Γιατί τόσο παλιό;... Γιατί έχει σίδερο-λαμαρίνα και οχι πλαστικό-λαμαρίνα.
Γιατί έχει συντήρηση γελοία που την κάνω και μόνος μου.
Γιατί ανταλλακτικά βρίσκω παντού και τα πάντα.
Γιατί δεν χρειάζεται να το αλλάξω..(ποιός θα το πάρει άλλωστε; ), μιας και επέζησε μια 25 ετία σχεδόν. Τι θα του κάνουν μερικά χρόνια ακόμα πέρα απο το να το περάσουν σε κατηγορία αντίκα;


Και κάτι για να γνωρίζεις καλά.... και το λένε το 80-90% των μηχανικών.... Γυναίκες και καινούριο αυτοκίνητο = 40-50% επιβάρυνση στην συντήρηση, καθώς δεν γνωρίζουν απο μηχανικά , το κουράζουν ή και το μικρο-στουκάρουν.


Δική σου απόφαση τώρα....


Gandalf

Φιλε gandalf , τα Κορεατικα μπορει να μην εχουν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης , αλλα προς θεου δεν χαλανε με την καμια!! Φυσικα και δεν μιλαω για χοντρες βλαβες που σε γενικες γραμμες δεν βγαζει κανενα συγχρονο αυτοκινητο (σε γενικες γραμμες....τεσπα) αλλα για τις σπαστικες βλαβες στα ηλεκτρολογικα , κτλ....οι ανθρωποι θελουν να γινουν Χαλιφηδες στην θεση του Χαλιφη , οποτε προσφερουν ακριβως τα ιδια παραγματα που προσεφεραν οι Ιαπωνες χρονια πριν , και ειχε σαν αποτελεσμα την γιγαντωση τους...
Στησιμο και επιδοσεις δεν νομιζω οτι ειναι τα απαιτουμενα για ενα αυτοκινητο το οποιο εχει κατασκευαστει με γνωμονα την απροβληματιστη μετακινηση ...

Για τα fiat , εισαι λιγο αδικος απεναντι τους....τα Gt ηταν μοντελα ξεχειλωμενα απο πλευρας κινητηρα και για αυτο μπουρδελα....προσεφεραν επιδοσεις με λιγα φραγκα και αυτο το γνωριζαν οι επιδοξοι καγκουρες που τα αγοραζαν...στησιμο ειχαν αρκετα καλυτερο απο αλλους εκπροσωπους της κατηγοριας , οι οποιοι περεπιπτοντως ηταν εξισου αν οχι περισσοτερο αναξιοπιστοι

Για τα Γιαπωνεζικα εκτος του οτι ειναι πλεον πανακριβα , βγαζουν και αυτα τις μαλακοβλαβιτσες τους προσαρμοσμενα οπως σωστα ειπες στην τακτικη των αυτοκινητοβιομηχανιων για εσοδα απο ανταλλακτικα...

Δυστυχως κυκλοφορουν διαφορες παγιομενες αντιληψεις οι οποιες καμια σχεση δεν εχουν πλεον με την πραγματικοτητα...και εννοω ειτε για αρνητικες ειτε για θετικες εντυπωσεις...

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 11:18
1....Hundai...

Αγορασμένη απο την Ford , μαζί με την ΚΙΑ, και φέρουν συνήθως "δεύτερα" ανταλλακτικά όσον αφορά την ποιότητα. Εκτός και αν πας σε οχήματα των 20+ (Sportage) που είναι όπως και να το κάνεις σε άλλη βαθμίδα. Τα συνήθη προβλήματα σε Ηundai, είναι ο κλιματισμός, το ABS και τα ηλεκτρικά που αφορύν αισθητήρες κινητήρα. Μπορείς να ρωτήσεις όποιο συνεργείο θες για τα συγκεκριμένα.

2. Fiat Punto GT... πρώτη γεννιά που συνήθως, έβγαζε πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν συνήθως στην ρύθμιση του υπερ-συμπιεστή που΄"άνοιγε" απο πολύ χαμηλές στροφές με αποτέλεσμα να κουράζει τον κινητήρα και να τον "σπάει". Ειδικά όταν ήταν κρύος και η πίεση λιπαντικών όπως και η θερμοκρασία των κινούμενων μερών ήταν μη κατάλληλη για πολλά ζόρια.
Επίσης πρόβλημα είχαν με το στήσιμο, μιας και για τα δεδομένα που είχε σαν ιπποδύναμη , οι αναρτήσεις "κουραζόντουσαν " υπερβολικά" και το αυτοκίνητο χοροπηδούσε.

Αντίπαλος αυτών ήταν το Peugeot Rallye (το λευκό) με φοβερές επιδόσεις , τόσο σε στήσιμο όσο και σε απόδοση.

Προσωπική επιλογή αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο;... Κάτι μικρό σε διαστάσεις και αρκετά γρήγορο..

Πιθανώς Golf GTi, ή το Fiesta ST με το πρόσθετο kit για να ανέβει στους 170 απο 140+ ίππους που έχει στην πραγματικότητα.


Gandalf

Nostra
08/02/2007, 11:32
ρε παιδιά εφόσον έμεινε η συζήτηση περί νέου μικρού--μικρομεσαίου αυτοκινήτου...


ας μείνουμε σε αυτό ... ο φίλος και η αδελφή του δε θα πάρουν ούτε GT ούτε sportage...


παρακολουθώ την κουβέντα καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ για τη γνώμη σας περί νέου μικρού αυτοκινήτου...


:wave2:

SPORAKIAS
08/02/2007, 11:34
εμεις εχουμε ενα accent του 96 εχει κανει 150.000χλμ και μολις πριν ενα μηνα του αλλαξαμε τα ελατηρια απο τα πιστονια γιατι τσιμπαγε καποια λαδακια....ολες τις αλλες φορες πηγαινε για τα στανταρ σερβις και τα τυπικα...

οπως προαναφερθηκε μπορει να μην εχει την καλυτερη ποιοτητα αλλα απο μηχανικα(σασμαν,μοτερ,κ.λ.π) μας βγηκε αθανατο....

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 11:37
SPORAKIAS.... όντως... το μόνο αυτοκίνητο που έβγαλε η Hundai και άντεξε... για αυτό και πούλησε τόσο πολύ... Πάντως τα χλμ, που λες δεν είναι και πολλά... που να δείς κάτι άλλα με 300.000χλμ πάνω... σαν το δικό μου , ας πούμε. :D


Nostra,
Για μικρό , καινούριο και απροβλημάτιστο.. τα λεφτά μου στο Nissan Micra... Ο Ιάπωνας μόνο νερό και λάδι θέλει. Και σχετικά οικονομικό. Εξαρτάται βασικά τι ζητάς.

Θες γκάζι , επιδόσεις και λοιπά ή απλή μετακίνηση απο το ένα σημείο στο άλλο;


Gandalf

el_hymador
08/02/2007, 12:16
Gandalf σε συνεργειο δουλευω....accent , getz κτλ ειναι τοσο σπανια που τα φωτογραφιζουμε αν ερθει κανενα....

το ιδιο και τα ΚΙΑ , το ιδιο και τα DAEWOO - CHEVROLET....

Ειδικα για το getz εχω να πω μονο τα καλυτερα .....


ακομα και τα nissan που αναφερεις βγαζουν πλεον ζημιες πραγμα απαραδεκτο για την φημη της εταιρειας που τυν θεωρουσα μακραν την πιο αξιοπιστη ολων....ειπαμε το συγχρονο managment αυτο επιτασσει...

Nostra
08/02/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Nostra,
Για μικρό , καινούριο και απροβλημάτιστο.. τα λεφτά μου στο Nissan Micra... Ο Ιάπωνας μόνο νερό και λάδι θέλει. Και σχετικά οικονομικό. Εξαρτάται βασικά τι ζητάς.

Θες γκάζι , επιδόσεις και λοιπά ή απλή μετακίνηση απο το ένα σημείο στο άλλο;
Gandalf



απαιτήσεις
κινητήρας 1200-1400 κυβικά

ίπποι > 80 (για να αντέχει τον κλιματισμό και να ταξιδεύει χωρίς αγκομαχητά)

εξοπλισμός (ABS, κλιματισμός, 2 airbags, 4 ηχεία, δισκόφρενα μπρος-πίσω, ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός, 4θυρο)

τιμή από 5000 :p έως το πολύ 13000 ευρώ με το κλειδί στο χέρι...

αυτοκίνητο πόλης με δυνατότητα για ταξιδάκια χωρίς να κουράζει τον οδηγό



είχα δει πέρσυ το hyndai Getz που ήταν πολύ συμπαθητικό...

οπότε τί έχουμε ?

- Nissan Micra

- Nissan Almera

- Opel Corsa

- Ford Fiesta

- Ηyndai GETZ

- Ηyndai Accent (λόγω τιμής, όχι όγκου)

- Citroen C3

- Peugeot 206

- Peugeot 207 new

- Suzuki Swift

- Toyota Yaris

- KIA Rio

- Renault Clio

- Mitsubishi colt


Fiat, Seat έχουν αποκλειστεί...

τρέχα γύρευε ...


:lol: :lol: :lol:

PortisHead
08/02/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

ακομα και τα nissan που αναφερεις βγαζουν πλεον ζημιες πραγμα απαραδεκτο για την φημη της εταιρειας που τυν θεωρουσα μακραν την πιο αξιοπιστη ολων....ειπαμε το συγχρονο managment αυτο επιτασσει...

Ε βεβαια....αφου εμπλεξαν με τους @$#*-Γάλλους ... (βλεπε renault) τι περιμένεις.....

gian_nykt
08/02/2007, 12:28
παιδιά, μην τα μπλέκουμε, ο φίλος έδωσε συγκεκριμένα μοντέλα αμαξιών και πάνω σε αυτα απάντησα κι εγώ (πλην του Fiesta του Gandalf)........
Αμα ήταν να λέγαμε τι να πάρει....θα πήξει να διαβάζει απόψεις!!

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 12:34
el hymador....

μπορεί...τι να σου πω. Απόλυτος δεν είμαι. Σε ford ανταλλακτίκά δούλεψα ενα φεγγάρι και αυτά που λέω τα άκουσα απο άλλα παιδιά για τα hundai. Πάντως είναι μια σειρά αυτοκινήτων που δεν με ενθουσιλζει ούτε απο επιδόσεις, ούτε απο εμφάνιση.

Για τα micra έχω προσωπική εμπειρία απο της μάνας μου (μοντ. 92, το πρώτο "στρογγυλό" της σειράς) και του αδερφού μου, αγορά 06. Μόνο νερό και λάδι , παίρνουν και τσουλάνε άκρως ικανοποιητικά.

Σε γνωστό μου με primera (full extra version) το ίδιο και χωρίς προβλήματα και αυτό.

Αν βγάζουν και αυτά ζημιές τώρα... γαματα.





Nostra...

Golf 1.4 TSi... 140 ίππους και άκρως εντυπωσιακό σε επιδόσεις, συναρμολόγηση και στιβαρότητα. Πήγαινε να το δοκιμάσεις και θα με θυμηθείς.



Gandalf

afrotwin
08/02/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
αστειο ακουγεται ε?:p

λοιπον η αδερφη μου εχει βγαλει το διπλωμα αυτοκινητου εδω και 4 χρονια και δεν εχει αξιοθει να οδηγησει ακομα!

επειδη οπου να ναι βγαζω κι εγω (μηχανακι-τουτου)
λεμε να παρουμε ενα μαζι...:D

εμενα δε με πολυπειραζει που θα χω το μισο γιατι δεν θα το παιρνω συχνα εφοσον τις καθημερινες βρωμο-δουλειες μου εχει αναλαβει το αφοπλιστικο υπεροπλο μου townmate...:smokin:

απο την αλλη εχουμε καποια προβληματακια στην ανευρεση ενος κουτιου που να "ταιριαζει" και στους δυο....

ωστοσο μετα απο 2 συνοδους κορυφης με συγγενεις, γονεις και φιλους καταληξαμε στις ακολουθες επιλογες....

- ιταλικο fiat-ακι grande punto
- αμερικανακι ford focus
- γαλλικο citroen c4
- opel corsa

.....

ακουω γνωμες-αποψεις για τα συγκεκριμενα μοντελα(ολα στις στανταρ εκδοσεις)
λοιπες προτασεις μη σχετικες με τα προαναφερομενα μοντελα δεκτες:wave2: :beer:

kala ir8es edo na mas pis gia kouti?:uplate:
varemenos ise?
kanena gamokolokouto na min paris mas ftanoun osa exoume idi
ke ksekolate me ta mpourdela ta aftokinita sas
oti ke na paris provlima ine

ama 8es na metaferis polous pare taxi..
:rotflmao: :rotflmao:

Nostra
08/02/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kala ir8es edo na mas pis gia kouti?:uplate:
varemenos ise?
kanena gamokolokouto na min paris mas ftanoun osa exoume idi
ke ksekolate me ta mpourdela ta aftokinita sas
oti ke na paris provlima ine

ama 8es na metaferis polous pare taxi..
:rotflmao: :rotflmao:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
08/02/2007, 12:43
Λεωνίδα.. .ειδικά για σένα έχω ενα πολύ καλό pulman για να τοποθετούμε όλο το forum μέσα και να έχουμε αξιοπρεπείς διαμάχες...:D

Gandalf

afrotwin
08/02/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λεωνίδα.. .ειδικά για σένα έχω ενα πολύ καλό pulman για να τοποθετούμε όλο το forum μέσα και να έχουμε αξιοπρεπείς διαμάχες...:D

Gandalf

kitakse ama ine plesiomeno me ropala alisides gklop ke ala sinafi
min to krivis alo ferto tora...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vassilis88
08/02/2007, 12:54
ηλια στην κοπελα πιο πολυ θα ταιριαζει το γκραντε πουντο..

καινουριο αμαξι ειναι τι προβληματα να εχει δλδ..

το στιλο του αδερφου μου εχει 45000 χλμ κ δν εχει παρουσιασει τπτ..υποψην το οδηγουσε αρκετα γρηγορα.

α κ veilside ,ασχετο, ιαπωνικη δν ειναι?

PortisHead
08/02/2007, 12:56
....και κάτι ακόμα....
μιας και ειστε "νεούδια" (αν καταλαβα καλα) στην οδήγηση.....κοιτάξτε καλύτερα για
κανα μεταχειρισμένο (honda πάντα....είπαμε).....

:wave2:

afrotwin
08/02/2007, 12:58
enas lakis mod na to svisi grigora leme den 8eloume sizitisis me koutia edo mesa

PortisHead
08/02/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
enas lakis mod na to svisi grigora leme den 8eloume sizitisis me koutia edo mesa

Μην ειστε κομπλεξικοί οπως ειναι οι αυτοκινητάκιδες με τους μοτοσυκλετιστές.:D

Το καθένα εχει τη χάρη του και χρειάζετε εξίσου......
:wave2:

afrotwin
08/02/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μην ειστε κομπλεξικοί οπως ειναι οι αυτοκινητάκιδες με τους μοτοσυκλετιστές.:D

Το καθένα εχει τη χάρη του και χρειάζετε εξίσου......
:wave2:

re ante sta tsakidia me ta mpourdela lemeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

KaTaNaS
08/02/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
re ante sta tsakidia me ta mpourdela lemeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

cool bro

αφιερωμένο σε εσένα Λεωνίδα! :ninja:

http://www.youtube.com/watch?v=kvDMlk3kSYg

afrotwin
08/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
cool bro

αφιερωμένο σε εσένα Λεωνίδα! :ninja:

http://www.youtube.com/watch?v=kvDMlk3kSYg

kala asxeto ala i prospa8ia metrai....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
08/02/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kala asxeto ala i prospa8ia metrai....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε πειρατη, βλεπω τον μαυρο και μου θυμιζει εσενα να πούμε! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
08/02/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ρε πειρατη, βλεπω τον μαυρο και μου θυμιζει εσενα να πούμε! :

entaksi re katanofski
pes mas pou ise na er8oume na kerasis ke emas min ta pinis monos sou..
:rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
08/02/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
entaksi re katanofski
pes mas pou ise na er8oume na kerasis ke emas min ta pinis monos sou..
:rotflmao: :rotflmao:

γαματα... φταίει όλη η λαδίλα του τζούλ που ανέπνευσα την κυριακή στο βουνό...


και του'πα να βάλει με άρωμα φράουλα! :lol: :rotflmao:

afrotwin
08/02/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γαματα... φταίει όλη η λαδίλα του τζούλ που ανέπνευσα την κυριακή στο βουνό...


και του'πα να βάλει με άρωμα φράουλα! :lol: :rotflmao:

giati den pernete to kenourio me aroma varadero pou kikloforise..
:rotflmao: :rotflmao:

dodos_1
08/02/2007, 14:26
hyundai Getz...κορυφη λεμε!

afrotwin
08/02/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
hyundai Getz...κορυφη λεμε!

me kana vareli vazelini ke hunday ston kolo sou volevese?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dodos_1
08/02/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
me kana vareli vazelini ke hunday ston kolo sou volevese?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ρε καραγκιοζακο δεν βαρεθηκες να πεταγεσαι σαν τη πορδη σε καθε ποστ;...αϊντε afrogkiozi!

afrotwin
08/02/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
ρε καραγκιοζακο δεν βαρεθηκες να πεταγεσαι σαν τη πορδη σε καθε ποστ;...αϊντε afrogkiozi!

ama sou kseskiso tin iparksi 8a sou po ego pios ine karagkiozakos
anofeli epiviosi

ela ton poulo xalara min valis ta klamata leme:mad:

dodos_1
08/02/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ama sou kseskiso tin iparksi 8a sou po ego pios ine karagkiozakos
anofeli epiviosi

ela ton poulo xalara min valis ta klamata leme:mad:


re afrokaragkiozako εριξα ενα μυνημα στο ποστ,μου απαντας με μπινελικια με τη μορφη της πορδης χωρις να με ξερεις και πειραχτηκες που σε ειπα καραγκιοζακο..;ααα...τωρα γινεσαι χοντρομαλακακος...:wave2:

afrotwin
08/02/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
re afrokaragkiozako εριξα ενα μυνημα στο ποστ,μου απαντας με μπινελικια με τη μορφη της πορδης χωρις να με ξερεις και πειραχτηκες που σε ειπα καραγκιοζακο..;ααα...τωρα γινεσαι χοντρομαλακακος...:wave2:

ante xasou re pou 8a sou doso simasia na to pezis mouri meta oti mou ta exose o afro...

ise enas asimantos re:a14: :a17: :a26: :a04: :a31: :a54:

dodos_1
08/02/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ante xasou re pou 8a sou doso simasia na to pezis mouri meta oti mou ta exose o afro...

ise enas asimantos re:a14: :a17: :a26: :a04: :a31: :a54:


:a16: :a019: :a56:

afrotwin
08/02/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
:a16: :a019: :a56:

katourieme re ili8ie edo ke mia ora ase pou pinasa kiolas...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dodos_1
08/02/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
katourieme re ili8ie edo ke mia ora ase pou pinasa kiolas...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


τι καθεσαι τοτε;πηγαινε δες τη μαπα σου στο καθρεφτη και φαε ενα μαλακα!:lol: :lol: :lol: :wave2:

675
09/02/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε παιδιά εφόσον έμεινε η συζήτηση περί νέου μικρού--μικρομεσαίου αυτοκινήτου...


ας μείνουμε σε αυτό ... ο φίλος και η αδελφή του δε θα πάρουν ούτε GT ούτε sportage...


παρακολουθώ την κουβέντα καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ για τη γνώμη σας περί νέου μικρού αυτοκινήτου...


:wave2:

ευχαριστω nostra...:wave2:

και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας παρακολουθω τη συζητηση,,,;)

εν το μεταξυ πηγαμε στη φιατ να δουμε το πουντακι που το ψιλομπανισε η αδερφη μου....:rolleyes:

εμενα παλι μου τραβηξε την προσοχη το καινουριο panda ρε παιδια ....

να δω ποτε θα καταληξουμε σ ενα κωλοκουτο να τελειωνουμε!:bigcry:

675
09/02/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
....και κάτι ακόμα....
μιας και ειστε "νεούδια" (αν καταλαβα καλα) στην οδήγηση.....κοιτάξτε καλύτερα για
κανα μεταχειρισμένο (honda πάντα....είπαμε).....

:wave2:

μεταχειρο?!!

:eek:

θελεις να σε βρισει η αδερφη μου???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μου θελει καινουριο λεει....η diva:p :ZZZ:

675
09/02/2007, 00:26
Υπαρχει και μια αλλη λυση....

λοιπον ο πατερας μου εχει 2 "προ-πολεμικα" τουτου και ενα accent του '99

μπορω λοιπον να αφησω την αδερφη μ να πληρωσει ενα καρο λεφτα να παρει οτι γουσταρει και γω να τη βγαλω τζαμπε μ ενα opel manta 83' gt/e A/T 2000cc (με μηχανη απο opel omega '93):smokin:

βεβαια υπαρχει κι ενα μικρο προβλημα...
ειναι μαουνα τεραστια και δεν εχει υδραυλικο τιμονι:bigcry: :rotflmao:



λοιπον....πως το βλεπετε αυτο?:sun:

675
09/02/2007, 00:31
ειναι ακριβως ετσι μονο που ειναι ασπρο, και χωρις αεροτομη...:wave2:


77291

project.breeze
09/02/2007, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ειναι ακριβως ετσι μονο που ειναι ασπρο, και χωρις αεροτομη...:wave2:


Άμα θες να κυνηγάς πεζοδρόμια πάρτο...

KaTaNaS
09/02/2007, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
εμενα παλι μου τραβηξε την προσοχη το καινουριο panda ρε παιδια ....


πολύ καλό το νεο panda, ειδικά το 4x4 :beer:

el_hymador
09/02/2007, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πολύ καλό το νεο panda, ειδικά το 4x4 :beer:

+1 απλα το 4 χ 4 δεν εχει το νευρο της απλης εκδοσης.Κατα τα αλλα ειναι αρκετα ποιοτικο , ευρυχωρο , οικονομικο και ευκολο στην πολη.
Με μια εταιρεια ενοικιασεων που συνεργαζομαστε και χρησιμοποιει panda , εχουν αποδειχθει σκυλια στην κακομεταχειριση.

freezer
09/02/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
το αξιοπρεπες που το ειδες.δευτερη φορα στα 100,000 που γινεται αλλαγη εγκεφαλου,μια καμενη φλατζα και πολλα προβληματα στα ηλεκτρονικα.να σκεφτεις μια φορα τραβηξα χειροφρενο και εσερνα τους πισω τροχους μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο.
δεν μιλαω για τριξιματα στα πισω τζαμια,ουτε για τα ηχεια που καηκανε,ουτε για τον υαλοκαθαρηστιρα που βγηκε ενα σιδερακι και σταματησε να δουλευει,ουτε για το ηχοσυστημα που σταματησε να δουλευει και αυτο

Συνήθως από το αυτοκίνητο εισπράττεις το τρόπο οδήγησης και της γενικότερης προσοχής που του δίνεις.:a9:

Dixasmenos
09/02/2007, 17:21
Αφού ο καθένας λέει τον μακρύ και τον κοντό του εγώ θα πω τα δύο άκρα! Αν σε παίρνει οικονομικά ford focus αν όχι το fiataki που έχει πολύ φθηνά ανταλλακτικά και ας τους να λένε για τα προβλήματα. Δυστυχώς όλοι μας έχουμε ακούσει ότι πλέον ακόμα και οι μερσεντές (κάποιες) έχουν ξεκωλιαστεί στα προβλήματα. Το μόνο σχεδόν σίγουρο είναι ότι άσχετο αν μας αρέσουν ή όχι τα ιαπωνικά πραγματικά κάθε μέρα επιβεβαιώνουν ότι σπάνε πολύ δύσκολα (βλέπε starlet, corolla. yaris klp). Καλή αγορά!;)

675
09/02/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Άμα θες να κυνηγάς πεζοδρόμια πάρτο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ελα ρε γιατι?:rolleyes:

675
09/02/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+1 απλα το 4 χ 4 δεν εχει το νευρο της απλης εκδοσης.Κατα τα αλλα ειναι αρκετα ποιοτικο , ευρυχωρο , οικονομικο και ευκολο στην πολη.
Με μια εταιρεια ενοικιασεων που συνεργαζομαστε και χρησιμοποιει panda , εχουν αποδειχθει σκυλια στην κακομεταχειριση.

εχω αρχισει το ψηστιρι παιδια:winka:

vassilis88
10/02/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
enas lakis mod na to svisi grigora leme den 8eloume sizitisis me koutia edo mesa.....

............re ante sta tsakidia me ta mpourdela lemeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

ok moto forum δν εχουν θεση τα αμαξια κ εχουν οι μαλακιες που γραφονται συνεχεια με τα πορωμενα για το ποδοσφαιρο ???

τουλαχιστον με τα αυτοκινητα υπαρχει καποια σχεση ,εχουν ροδες κ κινητηρες ,κ τα οδηγουμε .....θεωρουνται οφφ τοπικ οι συζητησεις για αυτοκινητα κ οχι οτι αλλο ασχετο τελειως ομως?

ή στις διαμαχες κ στα ανεκδοτα δν ισυχει οτι το φορουμ ειναι για μηχανες..?

:a56:

675
10/02/2007, 14:28
αν δε κανω λαθος το θεματακι ειναι στις γενικες....


heloooouuuu:wave2: