PDA

View Full Version : Αλουμινένιο Roadbook....γιατί ?



motaba
08/02/2007, 11:35
Γεια χαρά!

Κοιταγα στο site της Touratech και είδα ότι έχει πολλά RoadBook τα οποία είναι μεταλλικά (αλουμίνιο φαίνεται..). Προσωπικά έχω - πρίκα με τη μηχανή - ένα παλιό RoadBook της "Ramirez" το οποίο είναι πλαστικό (..και για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε..:blush: ) .

Η μόνη χρησιμότητα των μεταλλικών που μπορώ να σκεφτώ είναι η ανθεκτικότητα σε περίπτωση πτώσης σε Rally - Raid :p ...

Καλή φάση πάντως το μοτέρ και ο φωτισμός...


77226

Nik0s
08/02/2007, 11:39
Το συγκεκριμένο το είχα αγοράσει από το ebay γύρω στα 200 ευρώ.

Μι αρκετά μεγάλη διαφορά από το πλαστικό της Ramirez είναι οτι της Touratech είναι ηλεκτρικό και επιτρέπει χειρισμό από μπουτόν στο τιμόνι :winka:

OldMan
08/02/2007, 11:41
Ρε motaba ...

Αφού είσαι (εξακριβωμένα και διασταυρωμένα) για τους Προβληματισμούς, γιατί γράφεις στα Τεχνικά ?? :D

Anyway, πλαστικό roadbook holder στην Σαχάρα κάτω από τον ήλιο στους 55-60 βC δεν θα άντεχε και πολύ !!!

rsp
08/02/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε motaba ...


Anyway, πλαστικό roadbook holder στην Σαχάρα κάτω από τον ήλιο στους 55-60 βC δεν θα άντεχε και πολύ !!!

Γιατι αλλωστε ολοι που αγοραζουν roadbook περνανε μια φορα την εβδομαδα απο Σαχαρα...:smokin:

OldMan
08/02/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Γιατι αλλωστε ολοι που αγοραζουν roadbook περνανε μια φορα την εβδομαδα απο Σαχαρα...:smokin:
:rolleyes: το είδα από την αρχή το όνειρο, αλλά είπα μήπως... :rolleyes:

rsp
08/02/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: το είδα από την αρχή το όνειρο, αλλά είπα μήπως... :rolleyes:

Μα εχω τοσο καιρο να γραψω....δεν σου ειχα λειψει?

Nik0s
08/02/2007, 11:54
Τώρα που τελείωσε το Dakar και δεν έχει ηλίθιους να τρέχουν πάνω κάτω είναι πιο ήρεμα και που και που πετάγομαι λίγο...


:smokin:

Stergios69
08/02/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τώρα που τελείωσε το Dakar ...


:smokin:
Ε ναι, γιατί με τον αγώνα γεμίζει κάγκουρες η έρημος και δεν φχαριστιέσαι οδήγηση... :D :wave2:

motaba
08/02/2007, 12:01
Ουγκ-Ουγκ!!

Δεν το σκέφτηκα για τη θερμοκρασία ..... :hypnotize

Highλίκι ο έλεγχος από το τιμόνι :winka: !!




Ναι μ@λ@κία.... ASAP στις βελτιώσεις...

:wave2:

OldMan
08/02/2007, 12:01
Έφυγε για Προβληματισμούς !!! :wave2:

(τυχερέ Τάσο, τα καλύτερα κομμάτια παίρνεις... ) :smokin:

Nostra
08/02/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έφυγε για Προβληματισμούς !!! :wave2:

(τυχερέ Τάσο, τα καλύτερα κομμάτια παίρνεις... ) :smokin:


κι εγώ σ' αγαπάω... :wave2: :wave2: :wave2:

STOYBI
08/02/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε motaba ...

Αφού είσαι (εξακριβωμένα και διασταυρωμένα) για τους Προβληματισμούς, γιατί γράφεις στα Τεχνικά ?? :D

Anyway, πλαστικό roadbook holder στην Σαχάρα κάτω από τον ήλιο στους 55-60 βC δεν θα άντεχε και πολύ !!!

Και δεν μου λες βρε Αντωνιο ???

Τα φτερα και τα πλαστικα περιφερειακα των μοτο πως αντεχουν στις υψηλες θερμοκρασιες ???
:confused:

motaba.... Απλα τα πραγματα... Τα αλουμινενια ειναι πολυ πιο ανθεκτικα στις πτωσεις μιας και στα σημεια της μοτο που τοποθετουνται ειναι πολυ ευαλωτα σε αυτες ....

:wave2:

dirtbird
08/02/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Και δεν μου λες βρε Αντωνιο ???

Τα φτερα και τα πλαστικα περιφερειακα των μοτο πως αντεχουν στις υψηλες θερμοκρασιες ???
:confused:

motaba.... Απλα τα πραγματα... Τα αλουμινενια ειναι πολυ πιο ανθεκτικα στις πτωσεις μιας και στα σημεια της μοτο που τοποθετουνται ειναι πολυ ευαλωτα σε αυτες ....

:wave2:

πάω να βάλω αλουμινένια φτερά στην κούτα.........:ninja:

Vstrommer71
08/02/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba

Καλή φάση πάντως το μοτέρ και ο φωτισμός...
Αμα δεις κιολας ΠΟΣΟ εχει θα σου κοπει η ορεξη!!!:sick:


Εγω παντως θα παρω το RB Compact,καλο για 160 ευρουδακια

Vstrommer71
08/02/2007, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το συγκεκριμένο το είχα αγοράσει από το ebay γύρω στα 200 ευρώ.

Νικοοοο,το πουλας????:confused:



Spam ειναι,αλλα αξιζει!

KaTaNaS
08/02/2007, 23:52
ta aloyminenia ths makan εχουν μεταλλικα ράουλα με τροχαλίες και ιμάντα εσωτερικά...


ξετυλίγεται πόλύ εύκολα το δρομοβιβλίο...


και βεβαίως ακόμα προτιμότερο είναι να είναι φωτιζόμενο και ηλεκτρικό με κουμπί στο γκρίπ...

Vstrommer71
09/02/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ta aloyminenia ths makan εχουν μεταλλικα ράουλα με τροχαλίες και ιμάντα εσωτερικά...


ξετυλίγεται πόλύ εύκολα το δρομοβιβλίο...


και βεβαίως ακόμα προτιμότερο είναι να είναι φωτιζόμενο και ηλεκτρικό με κουμπί στο γκρίπ...
Nαι ρε Γουϊνυ,αλλα αμα σκεφτεις το αθροισμα βαση για DRZ 107 ευρω+Roadbook (το φτηνοτερο 160 ευρω)+ΙΜΟ (απο 300 ευρω και πανω)+Λαμπακια,κοντρολλακια,παπαρακια (καμμια 50 ευρω) μου φαινεται οτι θελει γερες τσεπες το αθλημα!:bawl:


Το Alt+Shift το θυμασαι μετα την...τεταρτη λεξη ρε????:lol:

KaTaNaS
09/02/2007, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Nαι ρε Γουϊνυ,αλλα αμα σκεφτεις το αθροισμα βαση για DRZ 107 ευρω+Roadbook (το φτηνοτερο 160 ευρω)+ΙΜΟ (απο 300 ευρω και πανω)+Λαμπακια,κοντρολλακια,παπαρακια (καμμια 50 ευρω) μου φαινεται οτι θελει γερες τσεπες το αθλημα!:bawl:


Το Alt+Shift το θυμασαι μετα την...τεταρτη λεξη ρε????:lol:


koίτα ... έτσι έλεγα κι εγώ... αλλά απο την άλλη αν το ψάξεις απο την αρχή σωστά, παίρνεις κατευθειαν την κορυφή, και έχεις εξοπλισμό που σου μένει για πάντα...

αστα να πάνε ... και βαριέμαιαιαιαιαιαιαιαιαι

Nik0s
09/02/2007, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Νικοοοο,το πουλας????:confused:



Spam ειναι,αλλα αξιζει!



Μπααααα !!!

Πάντως βλέπω συχνά να πωλουνται στο ebay :winka:

:wave2: