PDA

View Full Version : ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ !!!!!!!!!!!



spive82
08/02/2007, 13:34
ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ !!!!!!!!!!!


ΣΑΝ ΑΥΤΟ : http://www.capital.gr/news.asp?Details=240391


ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ .


ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ?

zzr2005
08/02/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ !!!!!!!!!!!


ΣΑΝ ΑΥΤΟ : http://www.capital.gr/news.asp?Details=240391


ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ .


ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ?

έχει ξανασυζητηθεί.....αν θες ανέσυρε το σχετικό thread όπου, όπως καταλαβαίνεις, είχε γίνει της π@@@νας...:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
08/02/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ?

Υπέρ.


(το γιατί το έχω αναλύσει ξεκάθαρα σε παλιότερο θρεντ)

Όποιος πιστεύει οτι η παιδεία στην ελλαδα ειναι δωρεάν και δημόσια απλά δεν ξέρει τι του γίνεται...

:sick: :wave2:

Cpt. Haddock
08/02/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ .

Επίσης...

Άλλο το "μη κερδοσκοπικά" άλλο το δεν πληρώνω δίδακτρα



μη μπλέκουμε βούρτσες με π#$τσες...

zzr2005
08/02/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπέρ.


(το γιατί το έχω αναλύσει ξεκάθαρα σε παλιότερο θρεντ)

Όποιος πιστεύει οτι η παιδεία στην ελλαδα ειναι δωρεάν και δημόσια απλά δεν ξέρει τι του γίνεται...

:sick: :wave2:

απλα να σημειώσω ότι ιδιωτικά πανεπιστημιακά ιδρύματα δεν υπάρχουν πουθενά στην Ευρώπη....μονο στο Αμέρικα....όπου τα Funds είναι πολλά....

τώρα γιατί θέλουν να κάνουν κάτι στην Ελλάδα που δεν έχει γίνει πουθενά στην Ευρώπη δεν ξέρω...

spive82
08/02/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επίσης...

Άλλο το "μη κερδοσκοπικά" άλλο το δεν πληρώνω δίδακτρα



μη μπλέκουμε βούρτσες με π#$τσες...




ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ' ΤΗΣ

ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ "ΚΕΡΔΟΣ" ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΔΑΚΤΡΑ . ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ

ΑΝΩΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ .

KaTaNaS
08/02/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΑΝΩΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ .

δεν υπάρχει αυτο το πράγμα που λες... :nono:

εχουμε ξεμείνει απο

οικοδομους,

μπογιατζηδες,

ηλεκτροσυγκολλητες,

μονταδώρους

ηλεκτρολόγους

υδραυλικούς


και ένα σωρό τέχνες....



ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεε

η δουλειά του τεχνίτη πληρωνεται πολύ καλά!


όσο για την παιδεία... πλέον με το νετ, κανείς δεν έχει δικαιολογια αν έχει όρεξη!

Druuna
08/02/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν υπάρχει αυτο το πράγμα που λες... :nono:

εχουμε ξεμείνει απο

οικοδομους,

μπογιατζηδες,

ηλεκτροσυγκολλητες,

μονταδώρους

ηλεκτρολόγους

υδραυλικούς


και ένα σωρό τέχνες....



ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεε

η δουλειά του τεχνίτη πληρωνεται πολύ καλά!


όσο για την παιδεία... πλέον με το νετ, κανείς δεν έχει δικαιολογια αν έχει όρεξη!




+1



:beer:

Cpt. Haddock
08/02/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ' ΤΗΣ
ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ "ΚΕΡΔΟΣ" ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΔΑΚΤΡΑ . ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ
ΑΝΩΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ .

1. Μη γράφεις κεφαλαία.

2. εγώ το ξέρω, εσύ έγραψες "ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ."

Άλλο τα δίδακτρα, άλλο το κέρδος...

Το αν η ανωτατη παιδεία (θα) είναι για τους "'εχοντες"... μα και τώρα έτσι είναι, όποιος ανήκει στους "έχοντες" (αυτά τα αιώνια κομπλεξ του έλληνα) δε μπαίνει στη διαδικασια εξετάσεων κλπ, την κάνει κατ΄ευθείαν για έξω... σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με τα μπουρδέλα που έχουμε εδώ...

Κι έχει πολυ δίκιο ο katanas, έχουμε πήξει στους "επιστήμονες", τον διακαή πόθο της ελληνίδας μάνας να δει το παιδί της γιατρό/δικηγόρο/μηχανικό και απο μεσαία και εξειδικευμένα στελέχη @@@δια...

Ψάχνουν τα λογιστήρια για υπαλλήλους (που παλια έβγαιναν απο τις μεσαίες σχολες) και σκάνε παιδια με πτυχία ΑΕΙ και μαστερ και πιανουν δουλεια με το βασικο των 800+ ευρω

(το πτυχίο όμως δειχνει ωραία στον τοίχο του σπιτιού για να καμαρώνει η μαμα στους επισκέπτες)

:rolleyes:

zzr2005
08/02/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Άλλο τα δίδακτρα, άλλο το κέρδος...

Το αν η ανωτατη παιδεία (θα) είναι για τους "'εχοντες"... μα και τώρα έτσι είναι, όποιος ανήκει στους "έχοντες" (αυτά τα αιώνια κομπλεξ του έλληνα) δε μπαίνει στη διαδικασια εξετάσεων κλπ, την κάνει κατ΄ευθείαν για έξω... σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με τα μπουρδέλα που έχουμε εδώ...

Κι έχει πολυ δίκιο ο katanas, έχουμε πήξει στους "επιστήμονες", τον διακαή πόθο της ελληνίδας μάνας να δει το παιδί της γιατρό/δικηγόρο/μηχανικό και απο μεσαία και εξειδικευμένα στελέχη @@@δια...

Ψάχνουν τα λογιστήρια για υπαλλήλους (που παλια έβγαιναν απο τις μεσαίες σχολες) και σκάνε παιδια με πτυχία ΑΕΙ και μαστερ και πιανουν δουλεια με το βασικο των 800+ ευρω

(το πτυχίο όμως δειχνει ωραία στον τοίχο του σπιτιού για να καμαρώνει η μαμα στους επισκέπτες)

:rolleyes:

ιδιωτική πρωτοβουλία χωρίς στόχο το κέρδος δεν νοείτα....
ποιος θα διαθέσει τα τεράστια ποσά που χρειάζονται για να στηθεί ένα σοβαρό εκπαιδευτικό ίδρυμα χωρίς να στοχευει στο κέρδος???

για τα υπόλοιπα που λες σχετικά με τη νοοτροπία συμφωνώ απόλυτα....

KaTaNaS
08/02/2007, 14:03
επειδή χτίζουμε μια οικοδομή... έρχονται στιγμές που έχω πιστεψει ότι χτίζω στην Αλβανία, ή στο Ιράν ή στο πακιστάν... :sad:

afrotwin
08/02/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
επειδή χτίζουμε μια οικοδομή... έρχονται στιγμές που έχω πιστεψει ότι χτίζω στην Αλβανία, ή στο Ιράν ή στο πακιστάν... :sad:

to pirgo tis vavel ftiaxnis agori mou?
:rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
08/02/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
to pirgo tis vavel ftiaxnis agori mou?

δυστυχώς μοιάζει πάρα πολύ...

και μιλάμε για το 90% των οικοδομών στην Αθήνα...

τις χάσανε οι έλληνες απο τα χέρια τους...

afrotwin
08/02/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δυστυχώς μοιάζει πάρα πολύ...

και μιλάμε για το 90% των οικοδομών στην Αθήνα...

τις χάσανε οι έλληνες απο τα χέρια τους...

ne malakes ine i elines na to pezoun amorfotoi atalantoi adeksioi ke na xtizoun giapia
i elines agori mou ine ksipnioi me tilepazaria me tiletragoudao ke mexri tilepipes vgazoun lefta
ase tous malakes tous kanivalous na xtizoune..
:rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
08/02/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ne malakes ine i elines na to pezoun amorfotoi atalantoi adeksioi ke na xtizoun giapia
i elines agori mou ine ksipnioi me tilepazaria me tiletragoudao ke mexri tilepipes vgazoun lefta
ase tous malakes tous kanivalous na xtizoune..
:rotflmao: :rotflmao:

ipa kiegw kapia ejhshsh tha yparxi!

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

paw na to pw kai stous allous! :lol: :rotflmao:

cityfly
08/02/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
απλα να σημειώσω ότι ιδιωτικά πανεπιστημιακά ιδρύματα δεν υπάρχουν πουθενά στην Ευρώπη....μονο στο Αμέρικα....όπου τα Funds είναι πολλά....



:eek: :eek: :eek:

ποιος σου το πε αυτό;

φυσικά και υπάρχουν

VegasKitty
08/02/2007, 14:31
Βρε παιδια, προσωπικη αποψη, αλλα και βεβαια πρεπει να υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια!!!

Δε καταλαβα, γιατι να παω σε ελληνικο πανεπιστημιο (τζαμπα τι να σου πω), στο οποιο μετραει μονο η προσπαθεια μιας εξεταστικης, και οχι αυτη 4 χρονων (οπως ηταν και για μενα) για να μπω σε πανεπιστημιο.

Γιατι εγω που τρεχω και παλευω 4 χρονια, να βγαλω βαθμους, να κανω να ρανω, και να γυρισει ο καθε π@π@ρας να μου πει, κοπελια, επιδη μας συμφερει τωρα θεωρεισε ελληνιδα και πρεπει να δωσεις 13 μαθηματα να μπεις στο ελληνικο πανεπιστημιο, κτλ κτλ (μεγαλη και πικραμενη ιστορια)

Οπως και το αλλο, γιατι εγω να χανω την εξεταστικη μου και τα χρονια μου στο "δημοσιο" και "δωρεαν" πανεπιστημιο, επειδη οι καθηγητες αποφασισανε οτι αυτα που περνουν και οι 4 μηνες αδειας το χρονο δεν τους φτανουν!!! :mad:

Να παν να πνηγουν ολοι τους, και ας μην παω ποτε σε ελληνικο πανεπιστημιο!!! :mad:

Αντε με συνχυσατε μεσημεριατικα...

afrotwin
08/02/2007, 14:53
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

min sinexizete den antexo alo
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:
pinasa
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/02/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
με συνχισατε...
Τι σε κάνανε ??? :eyepop:

VegasKitty
08/02/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι σε κάνανε ??? :eyepop:

Οκ??? :look:

:rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
08/02/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι σε κάνανε ??? :eyepop:

min sou kani entiposi refstopioite efkola....
:rotflmao: :rotflmao:

soundstorm
08/02/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν υπάρχει αυτο το πράγμα που λες... :nono:

εχουμε ξεμείνει απο

οικοδομους,

μπογιατζηδες,

ηλεκτροσυγκολλητες,

μονταδώρους

ηλεκτρολόγους

υδραυλικούς


και ένα σωρό τέχνες....



ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεε

η δουλειά του τεχνίτη πληρωνεται πολύ καλά!


όσο για την παιδεία... πλέον με το νετ, κανείς δεν έχει δικαιολογια αν έχει όρεξη!

Ακου πολυ συχνα να μιλανε για την ανεργια και για τους οκνυρους Ελληνες,που δεν πανε στην οικοδομη.Κ διαφορα αλλα σχετικα επαγγελματα.
Εγω μια ερωτηση να σας κανω?
Εχετε δουλεψει ποτε σε οικοδομη?Ειτε ως οικοδομοι,ειτε ως ηλεκτρολογοι,ειτε ως μαρμαραδες,ειτε ως ξυλουργοι,η σιδεραδες και πολλα αλλα?
Οχι ως αφεντικα αλλα ως υπαλληλοι?
Οταν δουλεψετε σε τετοιες δουλειες,οταν δεις τη μεση σου να ματωνει και τα χερια να μελανιαζουν απο το κρυο,να σκαει το κρεας απο τα βερνικια η να πιανεις στην οικοδομη τα σιδερα και να ψηνονται τα χερια σου,τοτε πειτε την γνωμη σας.

Δεν λεω βεβαια,αν εισαι ανεργος ολα θα τα κανεις,και εισαι πραγματι κακομαθημενος αν εισαι ανεργος και δεν πας σε οτι δουλεια να ειναι.Αλλα καλος η μαλλον κακος απο αυτες τις δουλειες πρωτον δεν ζει ανθρωπος και δευτερον δεν αντεχει και πολυ σωματικα(απο πειρα μιλαω και οχι απο οτι βλεπω απο την τηλεοραση)

Θα μου πεις,να ρε φιλε οι ξενοι που ζουν μια χαρα.
Ναι αλλα οι ξενοι ζουν 10 ατομα σε ενα σπιτι,χωρις καμια ανεση χ με ενα παντελονι που το χαρησε η γειτονισα.

Δευτερον.Αν μια μερα ερθει στο δελεαρ μαζι σας ενας οικοδομος(λεμε τωρα)
και πει σε μια γυναικα του φορουμ:οικοδομος ειμαι.
Πως θα τον κοιταξει?τι θα πει?
Ο χαμαλης θα σκεφτει.Και οχι μονο η γυναικα.
Να ακομα ενας λογος.

Αν ενας οικοδομος παρει μια μηχανη πως θα την πληρωσει?
Με μεροκαματο 30 ευρω και χωρις να ξερει ποτε ξανα θα εχει μεροκαματο?


Και επειδη δεν μπορω να γραφω πολλα.
Για καποιον που ειπε οτι χτιζει.....
Για λογαριασε ποσα στοιχηζει το ικα που θα πληρωσεις,τα μπετα,τα καλουπια,τα σιδερα,το κερδος του εργολαβου και τελος βγαλε να δεις και ποσο μεροκαματο θα πληρωσεις.

Να δοξαζετε το Θεο οσοι δεν κανετε τετοιες δουλειες και αφηστε τους αλλους στον καημο τους.

Τελος οσοι εχουν αμφιβολια για αυτα που λεω μπορουν να πανε σε μια οικοδομη να πιασουν δουλεια......


Παντα φιλικα!

jbear
08/02/2007, 15:54
Αυτο που με νοιαζει ειναι οτι θελω να δωσω εξετασεις και δε μπορω...:mad: :mad: :mad:
Κι οχι μονο εγω, ειναι αρκετα ατομα...:mad: :mad: :mad:

Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να σου στερησει την εξεταστικη! Ακομα κι ενα ατομο να ηθελε να δωσει εξετασεις και να ηταν κατα της καταληψης, θα επρεπε η σχολη να μεινει ανοιχτη!!! Εξαλλου δε το καταλαβα...απο ποτε οι εξετασεις ειναι υποχρεωτικες? Αμα θες δινεις, αλλιως δεν παιρνεις ποτε πτυχιο, οτι γουσταρει κανει ο καθενας!!! Μη παιρνεις ομως τους αλλους στο λαιμο σου... :mad: Οποιος δε θελει να γραψει μπορει απλα να κατσει σπιτι του!!!

Το κοβω να πεφτει ξυλο στην αυριανη συνελευση...

soundstorm
08/02/2007, 15:56
Και επειδη το προηγουμενο δεν ηταν του θεματος...
Σχετικα με τα πανεπηστημια ενα δεν καταλαβαινω.
Δεν ειναι καλα ουτε και τζαμπα τα Ελληνικα δημοσια πανεπηστημια οποτε να κανουμε ιδιωτικα.
Εγω παλι λεω...Γιατι να μην Φτιαξουμε τα δημοσια?
Δεν γινετε?
αν ναι γιατι στα δημοσια θα υπαρχει παντα το βισμα ε?
Ενω τα ιδιωτικα βρε παιδι θα ειναι σαν το ευαγγελιο!!!!
Γιατι οι καθηγητες τα εχουν γραμμενα εκει που δεν πιανει μελανι?
Τοτε να απολυθουν.
Γιατι οι φοιτητες δεν πατανε το ποδι τους?
Να τους κοψουν.
Μιλησε η μαριετα για τους ταραξιες που δεν σεβονται ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ που πληρωνει ενοικια για το παιδι του ενω κανουν καταληψεις.
Ε σε λιγα χρονια ο φτωχος που θα τα βρει τα λεφτα για ενοικια ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟ?
Τεσπα...

cityfly
08/02/2007, 16:05
εγώ πάλι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων σημαίνει ταυτόχρονα και κατάργηση του δημοσίου;
γιατί αυτή την καραμέλα χρησιμοποιούν ουσιαστικά όσοι είναι κατά των ιδιωτικών

αντί να κάτσουμε να κουβεντιάζουμε για τις προϋποθέσεις δημιουργίας ιδιωτικών και τον τρόπο που μπορεί να βελτιωθεί παράλληλα το δημόσιο λέμε ένα σκέτο όχι;

και τι κάνουμε μας αρέσει η κατάσταση όπως είναι σήμερα;

σήμερα πάρα πολλοί άνθρωποι που σπουδάζουν σε "κολλέγια" που "συνεργάζονται" με πανεπιστήμια του εξωτερικού και που λειτουργούν νόμιμα αλλά ταυτόχρονα το κράτος δεν τα αναγνωρίζει ή δεν ξεκαθαρίζει την ισοτιμία τους, εσείς τι λέτε είναι αυτή ωραία κατάσταση;

Cpt. Haddock
08/02/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Δεν ειναι καλα ουτε και τζαμπα τα Ελληνικα δημοσια πανεπηστημια οποτε να κανουμε ιδιωτικα.
Εγω παλι λεω...Γιατι να μην Φτιαξουμε τα δημοσια?


Πάλι τα ίδια.... :rolleyes:

τι σχεση έχει η (οικτρή) κατάσταση των υπαρχόντων πανεπιστημίων με το αν θα υπάρξουν ιδιωτικα...

είπε κανείς να γίνουν τα υπάρχοντα ιδιωτικα; οτι να 'ναι λετε ώρες-ώρες

είπε κανεις να μη βελτιωθούν τα δημόσια? Να βελτιωθούν.

Γιατι να μην υπάρχουν και ιδιωτικα ρωτάω εγώ...

soundstorm
08/02/2007, 16:09
Πιστευεται οτι οταν γινουν τα ιδιωτικα,μετα απο λιγο χρονικο διαστημα τα δημοσια δεν θα φτασουν στην απαξιωση και τελικα στην ΜΗ τυπικη αλλα ουσιαστικη καταργηση τους,οχι απο το λαο αλλο απο το κρατος?
Αν αυτο δεν γινει τοτε πρωτος εγω συμφωνω να γινουν τα ιδιωτικα!

Cpt. Haddock
08/02/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ πάλι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων σημαίνει ταυτόχρονα και κατάργηση του δημοσίου;
γιατί αυτή την καραμέλα χρησιμοποιούν ουσιαστικά όσοι είναι κατά των ιδιωτικών

αντί να κάτσουμε να κουβεντιάζουμε για τις προϋποθέσεις δημιουργίας ιδιωτικών και τον τρόπο που μπορεί να βελτιωθεί παράλληλα το δημόσιο λέμε ένα σκέτο όχι;

και τι κάνουμε μας αρέσει η κατάσταση όπως είναι σήμερα;

σήμερα πάρα πολλοί άνθρωποι που σπουδάζουν σε "κολλέγια" που "συνεργάζονται" με πανεπιστήμια του εξωτερικού και που λειτουργούν νόμιμα αλλά ταυτόχρονα το κράτος δεν τα αναγνωρίζει ή δεν ξεκαθαρίζει την ισοτιμία τους, εσείς τι λέτε είναι αυτή ωραία κατάσταση;

Τα ίδια γράψαμε...

Ρε Μανώλη, εθελοτυφλούμε στην Ελλάδα και βαυκαλιζόμαστε οτι έχουμε δωρεάν παιδεία... :sick:

Εδω το άρθρο 16 που τόσοι κόπτονται ΚΑΤΑ της αναθεώρησής του λέει στη παράγραφο 2 (επί λέξη):

2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.

Και παρ' όλα αυτά ΟΥΤΕ αυτό θέλουν να αλλαχτει... και υποτίθεται οτι ειναι αριστεροί αυτοί που δε θέλουν την αλλαγη... :sad: :sick:

Μιλάμε για υπερσυντηρητικό κείμενο της δεκαετίας του '50...

Cpt. Haddock
08/02/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Πιστευεται οτι οταν γινουν τα ιδιωτικα,μετα απο λιγο χρονικο διαστημα τα δημοσια δεν θα φτασουν στην απαξιωση και τελικα στην ΜΗ τυπικη αλλα ουσιαστικη καταργηση τους,οχι απο το λαο αλλο απο το κρατος?

δλδ τώρα δεν είναι απαξιωμένα ε; :rolleyes: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

soundstorm
08/02/2007, 16:18
Αμεεεε.Αλλα ποσο χειροτερα αραγε μπορουν να γινουν.
ΜΗ χειροτερα που λενε και στο χωριο μου!!!:lol: :lol:

Alchimistis
08/02/2007, 16:19
Αυτο που με νοιαζει ειναι οτι θελω να δωσω εξετασεις και δε μπορω...
Κι οχι μονο εγω, ειναι αρκετα ατομα...

Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να σου στερησει την εξεταστικη! Ακομα κι ενα ατομο να ηθελε να δωσει εξετασεις και να ηταν κατα της καταληψης, θα επρεπε η σχολη να μεινει ανοιχτη!!! Εξαλλου δε το καταλαβα...απο ποτε οι εξετασεις ειναι υποχρεωτικες? Αμα θες δινεις, αλλιως δεν παιρνεις ποτε πτυχιο, οτι γουσταρει κανει ο καθενας!!! Μη παιρνεις ομως τους αλλους στο λαιμο σου... Οποιος δε θελει να γραψει μπορει απλα να κατσει σπιτι του!!!

Το κοβω να πεφτει ξυλο στην αυριανη συνελευση...
Καλώς την Δαπ!
Koiτα αν ειναι έτσι ούτε εγω γουστάρω την Δαπ ουτε την ψηφισα...αρα δεν θα πρέπει να βγεί σαν παράταξη?
Οι καταλήψεις και γενικότερα οι κινητοποιήσεις τις αποφασιζουν οι φοιτητές και οι Γενικές Συνελέυσεις...
Και δεν ειναι μόνο τα ιδιωτικά σαν ιδιωτικά αλλα ειναι η κοροιδία...Τα ιδιωτικά θα χρηματοδοτούνται και αυτα απο το κράτος ( Γιαννάκου speaking)...αυτό σημαίνει λιγότερα χρηματα για τα ιδιωτικά...
Επισης ο επιστημονας που θα βγαίνει απο το δημοσιο θα ερχεται σε συγκρουση με αυτόν απο το Ιδιωτικό...Γιατι?
Γιατι? Γιατι τα ιδιωτικά συνήθως εχουν σπονσορες εταιρείες που αυτές καθορίζουν το πρόγραμμα σπουδών τους...ετσι θα βγαίνουν εξηδικευμένοι για τις ανάγκες τις αγοράς και όχι επίστήμονες που θα γνωρίζουν ολα τα αντικειμενα σπουδών της επιστήμης τους...η εταιρεία θα τους κρατάει για Χ χρονια μέχρι οι ανάγκες τις αγοράς να αλλάξουν και θα απολύονται για να επανειδικευτουν (Νομος-Πλαισιο) ειναι και τόσα αλλα που βαριέμαι να γράψω απλά ψάξτε το λίγο πρίν πείτε οτιδήποτε...
Τελος επιδη ακούω οτι επειδη σημερα η παιδεία δεν ειναι δωρεάν δεν μας ενοχλουν τα ιδιωτικά....
Δηλαδη ειναι που ειναι στραβό το κλίμα να το φάει και ο Γαιδαρος???
Με τα ιδιωτικά σχολεία βελτιώθηκαν τα δημόσια?, το ίδιο και με τα Νοσοκομεία, με το ΚΤΕΟ....
Εγω λέω οτι ειναι πολύ αφελής όποιος νομίζει οτι οι μεταρυθμίσεις γίνονται ή θα βελτιώσουν την Παιδεία...
Αυτά απο έναν Φοιτητή

cityfly
08/02/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δλδ τώρα δεν είναι απαξιωμένα ε; :rolleyes: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


απαξιωμένα;



μπαααααααααααα


τι λες τώρα

μη λες τέτοια πράγματα
:nono: :nono:

απλά

έχουν πάει στον πάτο και πιο κάτω δεν πάνε


τι; το ίδιο είναι;
κοίτα να δεις, ναι το ίδιο είναι

soundstorm
08/02/2007, 16:25
Οσο πιο κατω και να δεις,,,,,,,,
εχει και αλλο.......

crs-k
08/02/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι σε κάνανε ??? :eyepop:


Αφου ΔΕΝ εγραψε "με συγνχυσατε" ευχαριστημενος να 'σαι ... :wacko:


:lol: :rotflmao: :lol:

bartlal
08/02/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis

Με τα ιδιωτικά σχολεία βελτιώθηκαν τα δημόσια?, το ίδιο και με τα Νοσοκομεία, με το ΚΤΕΟ....
Εγω λέω οτι ειναι πολύ αφελής όποιος νομίζει οτι οι μεταρυθμίσεις γίνονται ή θα βελτιώσουν την Παιδεία...
Αυτά απο έναν Φοιτητή

γιατι πολυ απλα δεν τρεμει κανενος η θεση για να κανει το αυτονοητο: ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ του που τον πληρωνουμε. για αυτο και δεν θα βελτιωσουν τιποτα. ομως, αν θελω να μαθω/κανω τη δουλεια μου, ναι, ΘΕΛΩ και το εναλλακτικο αλλα αμεσο απο το να περιμενω π.χ. 6 μηνες για οδοντιατρο στο ΙΚΑ μετα απο τηλεφωνικο "ραντεβου", ή να ξερω οτι αν βαλω τον κ@λο μου κατω να τελειωσω τη σχολη μου, θα εξαρταται απο εμενα οτι θα την τελειωσω, και οχι γιατι εγιναν καταληψεις, απεργιες, βανδαλισμοι κλπ


αυτη ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι η διαφορα! :winka:

H.A.Balafoutre
08/02/2007, 16:54
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα ελληνικά πανεπιστήμια έφτασαν να είναι τόσο αναποτελεσματικά ώστε να μπαίνουμε στον κόπο και να μιλάμε για ότι άλλο εκτός από το να βρούμε τρόπο να τα βελτιώσουμε και να διατηρήσουν τον σεβαστό χαρακτήρα που έχουν(?), τέλος πάντων θα έπρεπε να έχουν. Πιστεύω είναι προς το εθνικό συμφέρον να βελτιωθούν παρά να ψάχνουμε λύσεις που δεν έχουν δοκιμαστεί στα ελληνικά δεδομένα.

Alchimistis
08/02/2007, 17:13
γιατι πολυ απλα δεν τρεμει κανενος η θεση για να κανει το αυτονοητο: ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ του που τον πληρωνουμε. για αυτο και δεν θα βελτιωσουν τιποτα. ομως, αν θελω να μαθω/κανω τη δουλεια μου, ναι, ΘΕΛΩ και το εναλλακτικο αλλα αμεσο απο το να περιμενω π.χ. 6 μηνες για οδοντιατρο στο ΙΚΑ μετα απο τηλεφωνικο "ραντεβου", ή να ξερω οτι αν βαλω τον κ@λο μου κατω να τελειωσω τη σχολη μου, θα εξαρταται απο εμενα οτι θα την τελειωσω, και οχι γιατι εγιναν καταληψεις, απεργιες, βανδαλισμοι κλπ

Αν δέν θές να περιμένεις 6 μήνες να ζητήσεις βελτίωση της ΔΗΜΟΣΙΑΣ υγείας και οχι να φτιάξεις τα ιδιωτικά δηλαδη να κοιτάξει καθένας την πάρτη του... γιατι αυτό ειναι που μας εχει φάει...
Και ο παππούς που δεν θα εχει φράγκα να τα σκάσει στον Ιδιωτικο τι θα γίνει ?να πεθάνει?

Τες πά...πάντως να ξέρεται οτι οι φοιτητές δεν τα κάνουν ολα αυτά για χαβαλέ!
Ειναι πολύ κουράστικο να δίνεις 2πλά μαθήματα μετά και δεν το θέλει κανεις αυτό...Απλά πιστεύω οτι η κοινή γνώμη προπαγανδίζεται άσχημα απο τα ΜΜΕ σχετικά με τις κινητοποιήσεις των φοιτητών...και καλο ειναι να ακούτε και την αλλη πλευρά καμια φορά
Φιλικά Μανώλης

zzr2005
08/02/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
:eek: :eek: :eek:

ποιος σου το πε αυτό;

φυσικά και υπάρχουν

ποιο???
αμιγως ιδιωτικό έτσι???
όχι υπό την εποπτία του Δημοσίου ...από ό,τι ξέρω έιναι δημόσια και λειτουργούν με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.....

bartlal
08/02/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Αν δέν θές να περιμένεις 6 μήνες να ζητήσεις βελτίωση της ΔΗΜΟΣΙΑΣ υγείας και οχι να φτιάξεις τα ιδιωτικά δηλαδη να κοιτάξει καθένας την πάρτη του... γιατι αυτό ειναι που μας εχει φάει...
Και ο παππούς που δεν θα εχει φράγκα να τα σκάσει στον Ιδιωτικο τι θα γίνει ?να πεθάνει?


για φαντασου να μην υπηρχαν και τα ιδιωτικα και ο κοσμος αναγκαστικα να πηγαινε στα δημοσια: ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειχε πεθανει ο παππους!


....περισσοτερο αιθεροβαμωνες θεωρω οσους νομιζουν οτι στην Ελλαδα που (κακα τα ψεματα) ο καθενας κοιταει μονο τον κ@λο του, θα εχεις σε....... 6 (!!!!) μηνες βελτιωση της δημοσιας υγειας/εκπαιδευσης/οργανωσης κλπ...


:winka:

bartlal
08/02/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ποιο???
αμιγως ιδιωτικό έτσι???
όχι υπό την εποπτία του Δημοσίου ...από ό,τι ξέρω έιναι δημόσια και λειτουργούν με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.....

:nono: :nono: :nono:

deree college, la verne (αν και εχει κλεισει γιατι το παραρτημα των Αθηνων δεν καλυπτοταν οικονομικα), το αλλο απεναντι απο το ζαππειο.

ΔΕΝ αναφερομαι στα ιδιωτικα κολλεγια με πτυχιο μεσω Αγγλιας!

zzr2005
08/02/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
:nono: :nono: :nono:

deree college, la verne (αν και εχει κλεισει γιατι το παραρτημα των Αθηνων δεν καλυπτοταν οικονομικα), το αλλο απεναντι απο το ζαππειο.

ΔΕΝ αναφερομαι στα ιδιωτικα κολλεγια με πτυχιο μεσω Αγγλιας!

la verne και deree είναι αμερικάνικα Πανεπιστήμια....
εγώ μίλησα για ευρωπαικά Πανεπιστήμια....

bartlal
08/02/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
la verne και deree είναι αμερικάνικα Πανεπιστήμια....
εγώ μίλησα για ευρωπαικά Πανεπιστήμια....

το deree ειναι αυτονομο βασει αμερικανικων προδιαγραφων και περιοδικων ελεγχων. οχι παραρτημα αμερικανικου πανεπιστημιου (οπως ηταν το la verne, California)

οσο για τα ευρωπαικα, το μονο που θα πω ειναι το εξης: απο τη στιγμη που ελεγχονται απο τα "μαμα" ευρωπαικα πανεπιστημια για την ποιοτητα και υλη που προσφερουν στους φοιτητες, γιατι να μην υπαρχουν εντος συνορων? βαλε και την παραμετρο εκροη συναλλαγματος πριν απαντησεις!

:winka:

Alchimistis
08/02/2007, 18:15
...περισσοτερο αιθεροβαμωνες θεωρω οσους νομιζουν οτι στην Ελλαδα που (κακα τα ψεματα) ο καθενας κοιταει μονο τον κ@λο του, θα εχεις σε....... 6 (!!!!) μηνες βελτιωση της δημοσιας υγειας/εκπαιδευσης/οργανωσης κλπ...


Και μόνος σου το λές οτι ο καθένας κοιτάει τον κώλο του...
Καλύτερα λοιπόν αιθεροβάμων παρά να βουλιάζω στην λήθη του βολεύεσθαι

Φαντάσου...το να ζητάς το αυτονόητο δηλαδη δωρεάν παιδεία-υγεία κτ.λ. εχει φτάσει να φαίνεται ουτοπικο...

zzr2005
08/02/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
το deree ειναι αυτονομο βασει αμερικανικων προδιαγραφων και περιοδικων ελεγχων. οχι παραρτημα αμερικανικου πανεπιστημιου (οπως ηταν το la verne, California)

οσο για τα ευρωπαικα, το μονο που θα πω ειναι το εξης: απο τη στιγμη που ελεγχονται απο τα "μαμα" ευρωπαικα πανεπιστημια για την ποιοτητα και υλη που προσφερουν στους φοιτητες, γιατι να μην υπαρχουν εντος συνορων? βαλε και την παραμετρο εκροη συναλλαγματος πριν απαντησεις!

:winka:

πρόσαφατα έχει γίνει σκάνδαλο με καταγγελίςε καθηγητών για γνωστό αμερικανικό πανεπιστήμιο που είχε παράρτημα στην Ελλάδα και αποδείχθηκε πως λειτουργούσε χωρίς κανένα έλεγχο....και η ποιότητα σπου΄δών ήταν της πλάκας

πιστεύεις ότι ένα πανεπιστήμιο μπορεί να λειτουργήσει με επιτήρηση απο 2000-3000 μίλια μακριά?

αλλά εγώ άλλο είπα στον φίλο...
είπα ότι σε καμία χζώρα της Ευρώπης δεν λειτουργούν πανεπιστήμια αμιγώς ιδιωτικά χωρίς δημόσια εποπτεία....γιατί να υπάρξει στην Ελλάδα???

bartlal
08/02/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Και μόνος σου το λές οτι ο καθένας κοιτάει τον κώλο του...
Καλύτερα λοιπόν αιθεροβάμων παρά να βουλιάζω στην λήθη του βολεύεσθαι

Φαντάσου...το να ζητάς το αυτονόητο δηλαδη δωρεάν παιδεία-υγεία κτ.λ. εχει φτάσει να φαίνεται ουτοπικο...

εχεις αναλογιστει γιατι οι Σκανδιναβικες χωρες εχουν τα τελεια σχεδον κοινωνικα συστηματα?

γιατι αν και αντικοινωνικοι (με πολλα ερωτηματικα πισω απο αυτη τη λεξη) εχουν ΜΕΣΑ τους την αισθηση της υποχρεωσης ΚΑΙ του δικαιωματος.

εδω, μονο δικαιωματα ξερουμε. τις υποχρεωσεις στην καλυτερη τις αγνοουμε επιδεικτικα.

οοοοοοοοοοοταν αυτο αλλαξει, τοτε ναι, θα ανεβω και εγω σε ενα συννεφο να πεταξω μαζι σας!


...αλλα φοβαμαι οτι αυτη η στιγμη εχει φυγει δια παντος, εχοντας παρατηρησει την εξελιξη της ελληνικης κοινωνιας (δηλαδη εμενα, εσενα, τον πιο αγνωστο στο "παλαι ποτέ φιλοξενο χωριο στη μεση του πουθενα") απο το 80 και μετα ... :sad:

KaTaNaS
08/02/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Ακου πολυ συχνα να μιλανε για την ανεργια και για τους οκνυρους Ελληνες,που δεν πανε στην οικοδομη.Κ διαφορα αλλα σχετικα επαγγελματα.
Εγω μια ερωτηση να σας κανω?



Εχετε δουλεψει ποτε σε οικοδομη?Ειτε ως οικοδομοι,ειτε ως ηλεκτρολογοι,ειτε ως μαρμαραδες,ειτε ως ξυλουργοι,η σιδεραδες και πολλα αλλα?
Οχι ως αφεντικα αλλα ως υπαλληλοι?
Οταν δουλεψετε σε τετοιες δουλειες,οταν δεις τη μεση σου να ματωνει και τα χερια να μελανιαζουν απο το κρυο,να σκαει το κρεας απο τα βερνικια η να πιανεις στην οικοδομη τα σιδερα και να ψηνονται τα χερια σου,τοτε πειτε την γνωμη σας.

με συγχωρείς φίλε μου, αλλά νομίζω πώς υπερβάλεις λίγο... πόσο μάλλον εδώ στην Ελλάδα που έχουμε 10 μήνες καλοκαίρι

στις βόρειες χώρες δηλαδή πώς επιζούν οι οικοδομοι; το μονο που τους φρεναρει ειναι ο πάγος κατα την σκυροδέτηση...

αλλά κανείς δεν σε εμπόδισε να ντυθείς καλά , να φορέσεις τα κατάλληλα προστατευτικά εξαρτήματα, ένα ζευγάρι γάντια, ένα φίλτρο όταν βάφεις, προστατευτικά στα μάτια όταν τρίβεις τον σοφά ...

το λοιπόν δεν δέχομαι τίποτα τόσο ακραίο που παρουσιάζει την οικοδομή σαν το Βιετνάμ... ήμαρτων...

πόσο μαλθακοί γίναμε;

και δείξε μου ένα άλλο επάγγελμα που διαρκεί 7.30 με 14.30 ...

Δεν λεω βεβαια,αν εισαι ανεργος ολα θα τα κανεις,και εισαι πραγματι κακομαθημενος αν εισαι ανεργος και δεν πας σε οτι δουλεια να ειναι.Αλλα καλος η μαλλον κακος απο αυτες τις δουλειες πρωτον δεν ζει ανθρωπος και δευτερον δεν αντεχει και πολυ σωματικα(απο πειρα μιλαω και οχι απο οτι βλεπω απο την τηλεοραση)

50 ευρώ μεροκάματο για έναν ανειδίκευτο εργάτη δε το θεωρώ διόλου ευκαταφρόνητο

Θα μου πεις,να ρε φιλε οι ξενοι που ζουν μια χαρα.
Ναι αλλα οι ξενοι ζουν 10 ατομα σε ενα σπιτι,χωρις καμια ανεση χ με ενα παντελονι που το χαρησε η γειτονισα.


ας αφήσουμε το λοιπόν τις οικοδομες να μας τις φτιάχνουν ξένοι... ας αφήσουμε την τεχνογνωσία να χαθεί... ο έλληνας μάστορας ήταν πολύ καλός κάποτε, τωρα οι τελευταίοι έιναι έτοιμοι να συνταξιοδοτηθούν και την σκυτάλη την έχουν άλλοι.

ας όψεται που η κατασκευή βιομηχανοποιείται αργά αργά

Δευτερον.Αν μια μερα ερθει στο δελεαρ μαζι σας ενας οικοδομος(λεμε τωρα)
και πει σε μια γυναικα του φορουμ:οικοδομος ειμαι.
Πως θα τον κοιταξει?τι θα πει?
Ο χαμαλης θα σκεφτει.Και οχι μονο η γυναικα.
Να ακομα ενας λογος.

καλα αυτο δε το σχολιαζω... είναι αστείο ...

ότι δουλειά και να κάνεις, όπως βλέπεις τον εαυτό σου έτσι θα σε βλέπουν και οι αλλοι...



Αν ενας οικοδομος παρει μια μηχανη πως θα την πληρωσει?
Με μεροκαματο 30 ευρω και χωρις να ξερει ποτε ξανα θα εχει μεροκαματο?


το μεροκάματο δεν είναι 30, στην χειρότερη ειναι 40 (στην αρχή)

και αν χρησιμοποίήσει ειδικά ελληνας το μυαλό του και διορατικότητα στη δουλειά πάνω φθάνει και 3 χιλιάρικα μηνιαίο μισθό...

μη λέμε ότι θέλουμε

Και επειδη δεν μπορω να γραφω πολλα.
Για καποιον που ειπε οτι χτιζει.....
Για λογαριασε ποσα στοιχηζει το ικα που θα πληρωσεις,τα μπετα,τα καλουπια,τα σιδερα,το κερδος του εργολαβου και τελος βγαλε να δεις και ποσο μεροκαματο θα πληρωσεις.

δεν καταλαβα τι θες να πείς...

αλλά αφου απευθύνεσαι σε μένα, να σου απαντήσω αλλιώς...

λυπάμαι πολύ που φτιάχνω το σπίτι των γονιών μου και το δικό μου στην Ελλάδα και το χτίζουν ξένοι...

με τεχνογνωσία που έμαθαν εδώ...

και τώρα παρουσιάζονται σαν εργολάβοι...

και το ακόμα πιο δυστηχές είναι ότι και να θέλεις δύσκολα βρίσκεις έλληνα... και ας πληρώνεις παραπάνω.

τώρα αν αυτό το χάλι δικαιολογείται με την παρακάτω σου πρόταση μάλλον μας παραχαιδεψανε στα σπιτια μας...

Να δοξαζετε το Θεο οσοι δεν κανετε τετοιες δουλειες και αφηστε τους αλλους στον καημο τους.

Τελος οσοι εχουν αμφιβολια για αυτα που λεω μπορουν να πανε σε μια οικοδομη να πιασουν δουλεια......


μακάρι φίλε να πήγαιναν τα παιδάκια...

να τελειώναν το Λύκειο, να έκαναν μια τεχνική σχολή 1 χρόνο και κατευθείαν βοηθόί, και το κράτος να επιδοτούσε τους εργοδότες με μειωμένη ασφάλιση για να δώσει κινητρα...

την ευριματικότητα του έλληνα την χρειάζεται ο τεχνικός χώρος






Παντα φιλικα!



παρομοίως,

Παντα ορθιοι:beer:

bartlal
08/02/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
πρόσαφατα έχει γίνει σκάνδαλο με καταγγελίςε καθηγητών για γνωστό αμερικανικό πανεπιστήμιο που είχε παράρτημα στην Ελλάδα και αποδείχθηκε πως λειτουργούσε χωρίς κανένα έλεγχο....και η ποιότητα σπου΄δών ήταν της πλάκας

πιστεύεις ότι ένα πανεπιστήμιο μπορεί να λειτουργήσει με επιτήρηση απο 2000-3000 μίλια μακριά?

αλλά εγώ άλλο είπα στον φίλο...
είπα ότι σε καμία χζώρα της Ευρώπης δεν λειτουργούν πανεπιστήμια αμιγώς ιδιωτικά χωρίς δημόσια εποπτεία....γιατί να υπάρξει στην Ελλάδα???

επειδη εχω βασιμες υποψιες οτι ΔΕΝ ειναι το la verne, μηπως αναφερεσαι στο southeastern college?

γιατι δεν μπορω να θεωρησω την ποιοτητα σπουδων του la verne της πλακας! :winka:


το να λειτουργει ενα πανεπιστημιο ΔΕΝ ειναι θεμα 3000 μιλιων, δεν ειμαστε και στην εποχη του χαλκου που δεν μπορει να ελεγχθει ή καταγγελθει και παρ ολα αυτα συνεχισει να δουλευει! :winka:




οσο για το ερωτημα σου, οκ, θα συμφωνησω οτι χωρις καμμια δημοσια εποπτεια ειναι δυσκολο. ΑΛΛΑ: πως την εννοουμε αυτη? ετησιες εξετασεις των φοιτητων απο δημοσια υπηρεσια? ετησιες εξετασεις της ιδιας της σχολης-κολλεγιου με βαση την υλη, κτιρια, κλπ κλπ? και απο ποια χωρα θα εποπτευεται η ποιοτητα? απο το πχ αγγλικο υπουργειο παιδειας?(μιας και αυτο ειναι που εχει πιστοποιησει το πανεπιστημιο του αρα υπο την δικη του δικαιοδοσια ειναι και ο ελεγχος του παραρτηματος) ή απο το ελληνικο που δεν γουσταρει το αγγλοσαξωνικο συστημα και θα βαζει τρικλοποδιες συνεχεια (ΔΙΚΑΤΣΑ κλπ) με αποκορυφωμα την εμμεση αποριψη αυτων των φοιτητων?

:winka:

zzr2005
08/02/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
εχεις αναλογιστει γιατι οι Σκανδιναβικες χωρες εχουν τα τελεια σχεδον κοινωνικα συστηματα?

γιατι αν και αντικοινωνικοι (με πολλα ερωτηματικα πισω απο αυτη τη λεξη) εχουν ΜΕΣΑ τους την αισθηση της υποχρεωσης ΚΑΙ του δικαιωματος.

εδω, μονο δικαιωματα ξερουμε. τις υποχρεωσεις στην καλυτερη τις αγνοουμε επιδεικτικα.

οοοοοοοοοοοταν αυτο αλλαξει, τοτε ναι, θα ανεβω και εγω σε ενα συννεφο να πεταξω μαζι σας!


...αλλα φοβαμαι οτι αυτη η στιγμη εχει φυγει δια παντος, εχοντας παρατηρησει την εξελιξη της ελληνικης κοινωνιας (δηλαδη εμενα, εσενα, τον πιο αγνωστο στο "παλαι ποτέ φιλοξενο χωριο στη μεση του πουθενα") απο το 80 και μετα ... :sad:

είχε μια πολύ ωραία συνέντευξη του Πρώην Σουηδού Πρωθυπουργού στην Ελευθεροτυπία πρόσφατα όπου επεσήμανε τα θετικά του δημοσίου τομέα...
έλεγε οτι στηΣουηδία δεν έχουν έχουν αυξηθεί οι θέσεις εργασίας στο ιδιωτικό τομέα εδώ κ πολλά χρόνια
αντίθετα οι θέσεις στο Δημόσιο τομέα συνεχώς αυξάνεται...ενώ παράλληλα αυξάνεται η παραγωγικότητα και η ανταγωνιστικότητα της οικονομίας
αυτά για τους θιασώτες της ιδιωτικοποίησης....
απλά εκεί όπως λές έχουν κοινωνική ευσυνείδησία....
ξέρουν ότι το κράτος είναι αυτοί και όχι ενα νταβατζής που τους προσέχει.... :wave2:

bartlal
08/02/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

απλά εκεί όπως λές έχουν κοινωνική ευσυνείδησία....
ξέρουν ότι το κράτος είναι αυτοί και όχι ενα νταβατζής που τους προσέχει.... :wave2:

αααααααααααααα μπραβο στο στομα σου! that's the difference! :winka:


γιατι αν μας ενδιεφερε απλα να δουλευουμε και μεσα απο τη δουλεια να αποδεικνυουμε οτι την αξιζουμε την θεση, ΔΕΝ θα την χρειαζομασταν τις "μονιμοτητες" ως ασπιδα... :winka: μ@λακας ειμαι εγω στον ιδιωτικο τομεα, που τρεμω καθε φορα μην γινει το παραμικρο στη δουλεια μου?

KaTaNaS
08/02/2007, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

απλά εκεί όπως λές έχουν κοινωνική ευσυνείδησία....
ξέρουν ότι το κράτος είναι αυτοί και όχι ενα νταβατζής που τους προσέχει....

ειδες που τελικά τα πιο απλά πράγματα κάνουν την τρομερή διαφορά!

Alchimistis
08/02/2007, 18:49
εδω, μονο δικαιωματα ξερουμε. τις υποχρεωσεις στην καλυτερη τις αγνοουμε επιδεικτικα.

οοοοοοοοοοοταν αυτο αλλαξει, τοτε ναι, θα ανεβω και εγω σε ενα συννεφο να πεταξω μαζι σας!
Αυτο που είπε και ο φίλος ο ΖΖR ηθελα να πώ γιατι το είχα διαβάσει και εγώ...
Μπορείς να μου αναφέρεις μερικές απο τις υποχρεώσεις μας που τις αγνοούμε επιδεικτικά...
Πιστεύεις δηλαδή για να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα οτι ο δρόμος που ανοίγεται προς τις ιδιωτικες επιχειρήσεις- Πανεπιστήμια θα οφελήσει τους φοιτητές και θα βελτιώσει την παιδεία?
Και εγώ συμφωνώ οτι ειμάστε λαός στ'αρχιδισμού...αυτο δεν ειναι θέμα παιδείας?

zzr2005
08/02/2007, 18:50
επειδή κατά βάθος συμφωνούμε πιστεύω ότι η κοινωνική ευσυνειδησια καλλιεργείται από το κράτος ....
μέσω της Παιδείας, των παροχών κτλ...
οταν το κράτος απο τη στιγμή που γεννιέσαι κοιτάει πως να σε αφαιμάξει χωρίς να σου προσφέρει τίποτα τότε και εσύ κοιτάς την αρπαχτή όπως γίνεται στην Ελλάδα....

KaTaNaS
08/02/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
οταν το κράτος απο τη στιγμή που γεννιέσαι κοιτάει πως να σε αφαιμάξει χωρίς να σου προσφέρει τίποτα τότε και εσύ κοιτάς την αρπαχτή όπως γίνεται στην Ελλάδα....

+1000 :sad:

soundstorm
08/02/2007, 18:56
Φιλε KATANAS ,σε κατι εχεις δικιο.Αυτο ειναι το ωραριο.Αν και δεν θα μεινει ετσι για πολυ αλλα ενταξει.Απο εκει και περα φιλε μου,για τις συνθηκες εργασιας,ετσι για δοκιμη οταν το καλοκαιρι περνας απο μια οικοδομη,για πιασε ενα σιδερο να δεις ποσο αντεχει το χερι σου να το κραταει.Επισης κρατα το και μια μερα του χειμωνα.
Για σκεψου τα σιδερα που πρεπει να ανεβουν με την πλατη στον τελευταιο οροφο,γιατι ο γερανος δεν μπορει...(ενα παραδηγμα)
Και σου ξαναλεω οτι αυτες τις δουλειες τις εχω φαει πολυ στην μαπα.
Επισης το μεροκαματο 50ευρω ειναι σε δουλειες ειτε χωρις ικα ειτε παρταιμ.
Τελος η κοινονικη απαξιωση ειναι τοσο μεγαλη που μακαρι να μην την γνωρισει ανθρωπος.
απο τα 15 μου εκανα τετοιες δουλειες.....και εστρωσα τον κ@@@ μου στο σχολειο.
Τελος μιας και δεν το θεωρεις ασχημο επαγγελμα..Δεν γινεσε οικοδομος?
Αστο φιλε λοιπον...

bartlal
08/02/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Αυτο που είπε και ο φίλος ο ΖΖR ηθελα να πώ γιατι το είχα διαβάσει και εγώ...
Μπορείς να μου αναφέρεις μερικές απο τις υποχρεώσεις μας που τις αγνοούμε επιδεικτικά...
Πιστεύεις δηλαδή για να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα οτι ο δρόμος που ανοίγεται προς τις ιδιωτικες επιχειρήσεις- Πανεπιστήμια θα οφελήσει τους φοιτητές και θα βελτιώσει την παιδεία?
Και εγώ συμφωνώ οτι ειμάστε λαός στ'αρχιδισμού...αυτο δεν ειναι θέμα παιδείας?


το τι αγνοουμε επιδεικτικα ειναι κατι το οποιο μπορεις να παρατηρησεις απο μονος σου εκει εξω. δεν θα σου πω εγω τι αλλα θα σου δωσω ενα προχειρο παραδειγμα (Σ.Σ. σε παρακαλω ΜΗΝ κολησεις στο παραδειγμα το κανω μονο ως τροφη για γενικοτερα σχολια, οχι για σχολιασμο στο ιδιο το παραδειγμα): κυκλοφορει ο υπ.μεταφορων ξεκρανωτος. του την λεμε εμεις οι μοτοσυκλετιστες, οταν οι ιδιοι δεν θα το φορεσουμε και τις 1.000.000 φορες που θα το χρησιμοποιησουμε. αλλο συντομο παραδειγμα: βασεις για πινακιδες ωστε να κλεινουν και να μην μας γραφουν τα ρανταρ. παρανομουμε, το ξερουμε αλλα ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ.

θα παω ομως κατ΄ευθειαν στα ερωτηματα σου: αν τα ιδιωτικα πανεπιστημια εχουν το ΟΚ να λειτουργησουν, και αρχισει η ανταλλαγη (αν και μαλλον μονοδρομος θα ειναι παρα ανταλλαγη) φοιτητων προς αυτα απο τα δημοσια, για να μην κλεισει το κρατος τα δημοσια, μετα τον περαιτερω ξεπεσμο, ΜΑΝΤΕΨΕ τι πρεπει να κανει: ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ την ποιοτητα και τις υπολοιπες αρρωστιες των!

και προσεξε: αναφερθηκα ως τωρα χρησιμοποιωντας την λεξη εκπαιδευση ΟΧΙ παιδεια. παιδεια ειναι κατι που ξεκιναει απο την πρωτη ημερα που ζουμε μεσα στο σπιτι, ΔΕΝ περιμενουμε τα πανεπιστημια να γινουμε ανθρωποι "μορφωμενοι"!

:winka:

bartlal
08/02/2007, 19:02
δυστυχως για τη συζητηση, αλλα ειμαι στη δουλεια και πρεπει να φυγω.


ελπιζω αυριο να εχω καποιο χρονο να συμμετασχω... αρκει να μην πλακωσει ο μακης1996 και σπαμαρει αποπροσανατολιζοντας μας! :lol: :lol: :lol:


παω για καμμια καπνιστη-τσικνο:beer:


:wave2:

KaTaNaS
08/02/2007, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Φιλε KATANAS ,σε κατι εχεις δικιο.Αυτο ειναι το ωραριο.Αν και δεν θα μεινει ετσι για πολυ αλλα ενταξει.Απο εκει και περα φιλε μου,για τις συνθηκες εργασιας,ετσι για δοκιμη οταν το καλοκαιρι περνας απο μια οικοδομη,για πιασε ενα σιδερο να δεις ποσο αντεχει το χερι σου να το κραταει.Επισης κρατα το και μια μερα του χειμωνα.
Για σκεψου τα σιδερα που πρεπει να ανεβουν με την πλατη στον τελευταιο οροφο,γιατι ο γερανος δεν μπορει...(ενα παραδηγμα)
Και σου ξαναλεω οτι αυτες τις δουλειες τις εχω φαει πολυ στην μαπα.
Επισης το μεροκαματο 50ευρω ειναι σε δουλειες ειτε χωρις ικα ειτε παρταιμ.
Τελος η κοινονικη απαξιωση ειναι τοσο μεγαλη που μακαρι να μην την γνωρισει ανθρωπος.
απο τα 15 μου εκανα τετοιες δουλειες.....και εστρωσα τον κ@@@ μου στο σχολειο.
Ασε καλυτερα....

φίλε soundstorm

επειδή έχω μεγαλώσει στα σίδερα...

και ξέρω πολύ καλά τη μυρωδιά τους και το βάρος τους...


ξέρω οτι πληρώνεται καλά η δουλειά, και επιμένω πώς τα νέα παιδιά δεν πρέπει να εξοστρακίζονται στα πανεπιστήμια απο κολλημένες ιδεολογίες της κοινωνίας και των οικογενειών τους!


καλα έκανες και σταματησες τη δουλεια στην οικοδομη... φαίνεται πώς ήταν επειδή δεν είχες άλλη λύση , οπότε και δε την αγάπησες, οπότε και μάστορας καλός δύσκολο να γινόσουν...


η κοινωνική απαξίωση δεν υφίσταται, εκτός κι αν πάς στο κολωνάκι να πάρεις ενα εσπρέσσο με τα ρούχα της δουλειάς...

εμείς καθορίζουμε το επίπεδο μας... αν νοιώθεις μίζερος σαν οικοδόμος, θα το νιώθεις παντού...

Alchimistis
08/02/2007, 19:07
Και πώς θα βελτιωθει το δημόσιο χωρίς να βοηθήσει το κράτος και σ'αυτην την περίπτωση το κράτος αγνοεί επιδεικτικά την εκπαιδευση...
Στην μόνη περίπτωση που θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός ειναι ανάμεσα στα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Οταν ο προυπολογισμός του κράτους δινει μονο το 2,5 % για την Παιδεια (Αυτο σημαίνει απο Παιδικους σταθμους μεχρι Πανεπιστήμια) και αυτο το 2,5 θα το μοιράσει και στα ιδιωτικά μετά τι θα περισέψει με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου!
Ζητάω το αυτονόητο δεν ζητάω τπτ τρελο

soundstorm
08/02/2007, 19:11
Δεν ηταν αυτη η δουλεια μου.Για να καταλαβεις ο πατερας μου ηταν σιδερας στις οικοδομες και αγροτης.Απο πιτσιρικας το μονο που ηξερα ηταν οικοδομη και ''ντεμπλα''.
Δεν λεω,αυτο με εκανε αυτο που ειμαι σημερα.Στρωνει χαρακτηρα ο καζμας μου ειπαν καποτε.
Αλλα δυστηχως φιλε δεν ζεις με αυτο.Μαστορας..Ο εργατης?
Ενω ο δικηγορος?
Θα μου πεις ναι,αλλα ολοι δικηγοροι?
Κ εγω θα συμφωνησω,αλλα αν ειχα τα 50 ευρω τη μερα,6ημερο,ικα,και 8ωρο θα αφηνα τα σκυλαδικα και θα πηγαινα στην οικοδομη και εγω~:wacko:

soundstorm
08/02/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Και πώς θα βελτιωθει το δημόσιο χωρίς να βοηθήσει το κράτος και σ'αυτην την περίπτωση το κράτος αγνοεί επιδεικτικά την εκπαιδευση...
Στην μόνη περίπτωση που θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός ειναι ανάμεσα στα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Οταν ο προυπολογισμός του κράτους δινει μονο το 2,5 % για την Παιδεια (Αυτο σημαίνει απο Παιδικους σταθμους μεχρι Πανεπιστήμια) και αυτο το 2,5 θα το μοιράσει και στα ιδιωτικά μετά τι θα περισέψει με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου!
Ζητάω το αυτονόητο δεν ζητάω τπτ τρελο

Το προβλημα φιλε μου ειναι οτι ο καθε ανθρωπος σκεφτεται το συμφερον του.
Ενος εργατη το συμφερον ας πουμε,δεν ειναι να εχει ικα,να εχει 8ωρο,6ημερο
αλλα μια θεση στο δημοσιο,γιαυτο και αγωνιζετε.
Οποτε φτασαμε σε ενα σημειο ο καθε ενας να λεει,,,ε τι με νοιαζει εμενα εγω στο δημοσιο να μπω.....
Ολα τα αλλα πλεον ειναι λεπτομερειες!

Alchimistis
08/02/2007, 19:32
Moυ αρέσει που όλοι οι παραπάνω κατακεραυνωνεται τους Έλληνες που κοιτάνε μονο το συμφέρον τους που αδιαφορούν για ολα και την ίδια στιγμη με την στάση σας κάνεται το ίδιο...
Λέγοντας μας αιθεροβάμωνες
http://www.edopolytexneio.org/mediawiki/images/3/34/Utopia.jpg

soundstorm
08/02/2007, 23:38
Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα.
Τεσπα...

VegasKitty
09/02/2007, 09:32
Παιδες τωρα μπηκα και ειδα γενικα τι εχει γραφτει για το θεμα (και στα παιδια που δε με ξερουν, μην σχολιασετε την ορθογραφια αλλα τις ιδεες του κειμενου μου.. :D )

Λοιπον, το να εισαι οικοδομος, η οτι αλλο δεν ειναι καθολου απαξιοτικο, γιατι ολα τα επαγγελματα χρειαζοντε!! Τι θα καναμε χωρις skilled workers, οτι κλαδος και αν ειναι αυτος??
Ουτε σπιτια θα ειχαμε, ουτε ηλεκτρολογικα, ουτε τιποτα. Καμοια δουλεια δεν ειναι ντροπη!!!

Αλλα οπως προειπαν καποια ατομα, η Ελληνικη νοοτροπια του "το δικο μου παιδι πρεπει να ειναι δικηγορος, γιατρος..." κτλ is a load of shit!!! Δε καταλαβα, γιατι οχι??? Το ιδιο προβλημα εχουμε πλεον και στη ναυτιλια, που η μαμαδες δεν θελουν τους κανακαριδες τους να πηγαινουν στα βαπορια, και ας πληρωνει μισθο 4,000+ το μηνα!!! :eyepop:

Οσο για τα πανεπιστημια γενικα, καλα κανουν και υπαρχουν τα δημοσια, γιατι η εκπαιδευση ειναι δικαιωμα του καθενος, απλα πρεπει να γινει καποια ενεργια για να καλυτερευσουν. Δεν ειπε κανενας να κατηργηθουν, απλα να μπει μια ταξη και επιτελους αυτο που λεμε Δημοσια Εκπαιδευση να αξιζει, οπως καποτε αξιζε, και ολοι ειχαν και λεγανε (και στο εξωτερικο) για το Πολυτεχνειο και τη Παντειο, και τωρα πλεων τπτ.. :sad:

gavos
09/02/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Παιδες τωρα μπηκα και ειδα γενικα τι εχει γραφτει για το θεμα (και στα παιδια που δε με ξερουν, μην σχολιασετε την ορθογραφια αλλα τις ιδεες του κειμενου μου.. :D )

Λοιπον, το να εισαι οικοδομος, η οτι αλλο δεν ειναι καθολου απαξιοτικο, γιατι ολα τα επαγγελματα χρειαζοντε!! Τι θα καναμε χωρις skilled workers, οτι κλαδος και αν ειναι αυτος??
Ουτε σπιτια θα ειχαμε, ουτε ηλεκτρολογικα, ουτε τιποτα. Καμοια δουλεια δεν ειναι ντροπη!!!

Αλλα οπως προειπαν καποια ατομα, η Ελληνικη νοοτροπια του "το δικο μου παιδι πρεπει να ειναι δικηγορος, γιατρος..." κτλ is a load of shit!!! Δε καταλαβα, γιατι οχι??? Το ιδιο προβλημα εχουμε πλεον και στη ναυτιλια, που η μαμαδες δεν θελουν τους κανακαριδες τους να πηγαινουν στα βαπορια, και ας πληρωνει μισθο 4,000+ το μηνα!!! :eyepop:

Οσο για τα πανεπιστημια γενικα, καλα κανουν και υπαρχουν τα δημοσια, γιατι η εκπαιδευση ειναι δικαιωμα του καθενος, απλα πρεπει να γινει καποια ενεργια για να καλυτερευσουν. Δεν ειπε κανενας να κατηργηθουν, απλα να μπει μια ταξη και επιτελους αυτο που λεμε Δημοσια Εκπαιδευση να αξιζει, οπως καποτε αξιζε, και ολοι ειχαν και λεγανε (και στο εξωτερικο) για το Πολυτεχνειο και τη Παντειο, και τωρα πλεων τπτ.. :sad:


Το τίποτα είναι σχετικό φίλε μου.. Σκέψου ότι ένα πανεπιστήμιο δε βαθμολογείται (στο παγκόσμιο ranging) με μόνα κριτήρια την ποιότητα της γνώσης και την έρευνα που πράττουν αλλά και σε θέματα οργάνωσης, προσφοράς υπηρεσιών προς τους φοιτητές, εξοπλισμούς κτλ. που όπως όλοι γνωρίζουμε τα ελληνικά πανεπιστήμια πάσχουν.. Το Καποδιστριακό είναι το πρώτο από τα ελληνικά πανεπιστήμια και κατεχει περίπου την 320 θέση παγκοσμίως φαντάσου τα άλλα.. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα όπως φαίνονται.. Στο Imperial στην Αγγλία που είναι 4ο στο κόσμο και 1ο στην ευρώπη έχουνε παρει αρκετοί συμφοιτητές μου υποτροφίες (σπουδάζω στην Πληροφορική κ Τηλεπικοινωνιών στο Καποδιστριακό) και μου λενε ότι πολλοί καθηγητές τους είναι έλληνες, ο υπεύθυνος του μεταπτυχιακού προγράμματος τους είναι έλληνας, και πάει αρκετά συχνά και τους κάνει διαλέξεις ο εδώ καθηγητής μου Θεοδωρίδης.. Μου λένε ότι από άποψης δυσκολίας είναι σαφώς πιο εύκολα και η γνώση που έχουν πάρει από το πανέπιστημιο στην ελλάδα όχι απλά τους αρκεί αλλά τους κάνει να ξεχωρίζουν.. Η ελλάδα έχει απίστευτο υλικό από άποψης επιστημόνων αλλά δυστυχώς έχει και απίστευτο υλικό από πλευράς μαλακισμένων.. Οι νεοσύστατες σχολές (<15 χρόνια) όπως η δικιά δεν αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα από τους ανθρώπους τους αλλά λάποιες από τις άλλες όπως η Ιατρική Αθηνών ας πούμε που τη θεωρώ το άνδρο της κακομοιριάς του ελληνικού πανεπιστημίου.. Ο αδερφός μου είναι φοιτητής εκεί και πήγα να παρακολουθήσω μία ομιλία χθες μαζί του που έκανε μία εκλπηκτική επιστήμων διδάκτωρ του Μετσόβιου και Γιατρός σχετικά με τα κινητά και υγεία.. Η ομιλία γινόταν στο λαικό νοσοκομείο με σωρεία από γιατρούς ανάμεσα σε αυτούς πλήθος καθηγητών του αδερφού μου, καρεκλοκένταυροι εκ πεποιθήσεως !! ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ ΛΕΞΗ ΑΠΤΗΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ.. Δεν τους ενδιέφερε ούτε στο τόσο να μάθουν 2 καινούρια πράγματα.. Ήρθαν μόνο να δώσουν το παρών επειδή έπρεπε.. Όσον αφορά τα ιδιωτικά φυσικά και είμαι κατά αλλά αυτό είναι τεράστια ιστορία αν θέλετε μαζευόμαστε κάποια φορά να το συζητήσουμε.. Μέχρι τότε απλά σκεφτείτε βασικές έννοιες όπως, ΓΝΩΣΗ, ΗΘΙΚΗ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ και το πως θα θέλατε να εκφράζονται από ένα πανεπιστήμιο.. Με όσα γίνονται καθημερινά στις σχολές με καταλήψεις και άθε βδομάδα στο κέντρο της αθήνας είμαι επίσης κατά.. Επίσης μεγάλο θέμα, επίσης το συζητάμε κάποια στιγμή αν βρεθούμε.. :(

cityfly
09/02/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
απλα να σημειώσω ότι ιδιωτικά πανεπιστημιακά ιδρύματα δεν υπάρχουν πουθενά στην Ευρώπη....μονο στο Αμέρικα....όπου τα Funds είναι πολλά....

τώρα γιατί θέλουν να κάνουν κάτι στην Ελλάδα που δεν έχει γίνει πουθενά στην Ευρώπη δεν ξέρω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ποιο???
αμιγως ιδιωτικό έτσι???
όχι υπό την εποπτία του Δημοσίου ...από ό,τι ξέρω έιναι δημόσια και λειτουργούν με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.....


π.χ. στην ιταλία για να μην πάμε μακρυά

από την ιστοσελίδα του ιταλικού υπουργείο παιδείας

"Non-State Universities (Universit&#224; non statali, legalmente riconosciute)

Non-State universities may be recognised by a decree of the Minister of Education. Legal recognition takes place after an evaluation process concerning the university statute, its organisation model, budget, etc. The degrees awarded by non-State universities legally recognised by the State have the same legal value as those of State universities.
Non-State universities have to comply with the same general principles and criteria as defined by the national university legislation for State institutions. The differences between State and non-State universities concern funding and governance."

http://www.study-in-italy.it/study/university-sector.html


άμα το ψάξεις θα βρεις και πια είναι και λεπτομέρειες

VegasKitty
09/02/2007, 11:00
gavos πολλα απο αυτα που ειναι για το ranging ενος πανεπιστημιου τα ξερω απο πρωτο χερι γιατι εχω μεγαλωσει και σπουδασει στο εξωτερικο.... Και αυτο που μου εκανε εντυπωση, ηταν για το ΜΒΑ μου οπου ανα 2 χρονια (γιατι ηταν full time dual-MBA) οχι μονο ειχαν απο εναν Ελληνα σπουδαστη, αλλα εκαναν αμαν και πως να εχουν Ελληνες φοιτητες γιατι μας θεωρουν απο τους καλυτερους (και ειναι το νο. 2 στην Αμερικη για το συγκεκριμενο τμημα του)!!! Ασε που αυτοι που εχουν το καλητερο image και την μεγαλητερη εκτιμηση ειναι η Ελληνες καθηγητες!!!

Γιατι λοιπον στο εξωτερικο μας θελουν και μας προτιμουν και μας εκτιμανε, και εδω στην Ελλαδα προσπαθουν να μας κρατησουν σαν προββατα (σε αυτο το τομεα) :mad: Και γιατι να υπαρχουν οι "αιωνιοι" φοιτητες στα πανεπιστημια??? Βεβαια να μου πειτε κατι παει να γινει με αυτο το θεμα, αλλα ελεος!!!

Οσο για το θεμα της ομιλιας που εθεσες, unfortunatelly, δεν ειναι η πρωτη φορα που γινετε κατι τετοιο.... :sad: Εχει τυχει και εγω να παρακολουθω κατι ομιλιες, και οι περισσοτεροι που ειναι εκει να παιζουν με τα κινητα τους, να μιλαν μεταξυ τους, και γενικα να γραφουν τον ομιλητη κανονικοτατα!!! :eyepop: Αυτους θα τους αρεσε κατι τετοιο??? :mad: Αλλα ολα αυτα πανε πισω στο θεμα παιδειας, και οχι αυτη που περνουμε μονο απο το σχολειο, αλλα και απο τα σπιτια μας και απο την καθημερινοτητα μας....

zzr2005
09/02/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
π.χ. στην ιταλία για να μην πάμε μακρυά

από την ιστοσελίδα του ιταλικού υπουργείο παιδείας

"Non-State Universities (Universit&#224; non statali, legalmente riconosciute)

Non-State universities may be recognised by a decree of the Minister of Education. Legal recognition takes place after an evaluation process concerning the university statute, its organisation model, budget, etc. The degrees awarded by non-State universities legally recognised by the State have the same legal value as those of State universities.
Non-State universities have to comply with the same general principles and criteria as defined by the national university legislation for State institutions. The differences between State and non-State universities concern funding and governance."

http://www.study-in-italy.it/study/university-sector.html


άμα το ψάξεις θα βρεις και πια είναι και λεπτομέρειες

από ότι βλέπω λέει ότι τα μη κρατικά Πανεπιστήμια μπορούν να ανγνωριστούν με διάταγμα του υπουργείου, κατόπιν αξιολόγησης και παραθέτει τα σχετικά κριτήρια...
δεν λέει αν υπάρχουν αξιολογημένα ισότιμα ιδιωτικά Πανεπιστήμια....

Υ.Γ. όσοι γνωστοί μου σπούδασαν Ιταλία, και είναι πολλοί, όλοι σπόυδασαν σε ιταλικά ΔΗΜΟΣΙΑ Πανεπιστήμια επί πληρωμή εννοείται....
μερικοί κατάφεραν να πάρουν κ μεταγραφή σε ελληνικά....
για ιδιωτικά δεν έχω ακούσει κανέναν να εχει παει να σπουδάσει έξω....

cityfly
09/02/2007, 12:26
το αν έχει ή όχι πάει κάποιος έξω να σπουδάσει σε ιδιωτικό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν

το ότι το υπουργείο αναφέρει ότι η αναγνώριση γίνεται κατόπιν αξιολόγησης και βάσει κριτηρίων σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αναγνωρισμένα πανεπιστήμια;
:eek: :eek: