PDA

View Full Version : Καυση νεκρων



AFROPANTELOS
09/02/2007, 09:00
Ποια ειναι η γνωμη σας για το θεμα της καυσης των νεκρων κατοπιν επιθυμιας ;

Γιατι οι εκκλησια (παπαδες) την πολεμανε;

Παιζοντε μηπως πολα συμφεροντα;

Προσωπικα πιστευω στην ελευθερια του καθενος να ταφει η να καει.



:beer: :beer:

Cpt. Haddock
09/02/2007, 09:04
Υπέρ...

και χ@στηκα για το τι λενε οι παπαδες... :mad:

Δεν πανε αυτοί κάθε 3 χρόνια να ξεθαύουν συγγενείς απο κορεσμένα νεκροταφεία και να τους ξαναθάβουν επειδή δεν έχουν λιώσει...

:mad:

THEOD
09/02/2007, 09:37
Είναι τέτοια η απαράδεκτη κατάσταση και η κατάντια των Ελληνικών νεκροταφείων (τουλάχιστον στην Αθήνα που έχω προσωπική άποψη), που η προαιρετική καύση των νεκρών φαντάζει σαν την μόνη λογική λύση ....

Vezouvios
09/02/2007, 09:45
Εγω ειμαι υπερ!!!
Ασε που σκεφτομαι πολυ σοβαρα εαν επιτραπει να κανω και αλυσιδα επιχειρησεων καυσεως νεκρων!!
Εαν ενδιαφερετε κανεις απο αθηνα για franchise.... μηνυμα!!!!:rotflmao:

Nostra
09/02/2007, 11:19
Καρά-ΥΠΕΡ....


Η βιομηχανία της κηδείας εκμεταλλεύεται πολύ κόσμο... και το γάμου επίσης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

:winka:



Θίγονται οι τελετάρχες (που παρόλ' αυτά θα συνεχίσουν να πουλάνε φέρετρα και ομαδικούς καφέδες παρηγοριάς.

Θίγεται το κορακό-παπαδαριό γιατί τα κέρδη είναι πολλά πέριξ των νεκροταφείων.

Θίγονται οι δήμοι καθώς έχουν αρκετά κέρδη από τα νεκροταφεία τους.

Η εκάστοτε κυβέρνηση θα δυσκολευτεί να υπερψηφίσει τέτοιο νόμο (εκτός κι αν πιέσει η Ε.Ε.) καθώς το πολιτικό (και οικονομικό) κόστος της κόντρας με τους ρασοφόρους είναι μεγάλο.

ΥΠΕΡ στην καύση...


αλλά πολύ γουστάρω να βγει κάποιος με αντίθετη γνώμη και επιχειρήματα καθώς έχω πολλά να πω...
:evil:


:wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
09/02/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπέρ...

και χ@στηκα για το τι λενε οι παπαδες... :mad:

Δεν πανε αυτοί κάθε 3 χρόνια να ξεθαύουν συγγενείς απο κορεσμένα νεκροταφεία και να τους ξαναθάβουν επειδή δεν έχουν λιώσει...

:mad: +1000000

γεροπιτσιρικος
09/02/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Καρά-ΥΠΕΡ....


Η βιομηχανία της κηδείας εκμεταλλεύεται πολύ κόσμο... και το γάμου επίσης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

:winka:



Θίγονται οι τελετάρχες (που παρόλ' αυτά θα συνεχίσουν να πουλάνε φέρετρα και ομαδικούς καφέδες παρηγοριάς.

Θίγεται το κορακό-παπαδαριό γιατί τα κέρδη είναι πολλά πέριξ των νεκροταφείων.

Θίγονται οι δήμοι καθώς έχουν αρκετά κέρδη από τα νεκροταφεία τους.

Η εκάστοτε κυβέρνηση θα δυσκολευτεί να υπερψηφίσει τέτοιο νόμο (εκτός κι αν πιέσει η Ε.Ε.) καθώς το πολιτικό (και οικονομικό) κόστος της κόντρας με τους ρασοφόρους είναι μεγάλο.

ΥΠΕΡ στην καύση...


αλλά πολύ γουστάρω να βγει κάποιος με αντίθετη γνώμη και επιχειρήματα καθώς έχω πολλά να πω...
:evil:


:wave2: :wave2:

Πάντα υπέρ στο να υπάρχει επιλογή...

Σο ότι θα θιγεί η βιομηχανία της κηδείας.....

ΔΕΝ νομίζω...

Και οι παπάδες εκεί θα είναι να διαβάσουν τον/ την νεκρό, και οι τελετάρχες θα σου δείχνουν αντί για μοντέλα κουτιών, μοντέλα βάζων, και οι δήμοι, αφού είναι ήδη κορεσμένα τα νεκροταφεία, ευκαιρία να τα αδειάσουν λίγο για αυτούς που δεν θα επιλέγουν την καύση...

Ο δογματικός λόγος που η εκκλησία δεν επιτρέπει την καύση είναι γιατί στην ανάσταση νεκρών, τόσο η ψυχή, όσο και το σώμα ανασταίνονται... με την καύση, σώμα δεν υπάρχει...

Βέβαια, τώρα γιατί επιτρέπει η εκκλησία τους δωρητές οργάνων (που είναι και ο Χριστόδουλος) και όχι την καύση, ενισχύει το παράλογο της εκκλησίας...

Αυτά

θέμα και αυτό που βρήκατε!!!!:rolleyes:

Nostra
09/02/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Πάντα υπέρ στο να υπάρχει επιλογή...

Σο ότι θα θιγεί η βιομηχανία της κηδείας.....

ΔΕΝ νομίζω...

Και οι παπάδες εκεί θα είναι να διαβάσουν τον/ την νεκρό, και οι τελετάρχες θα σου δείχνουν αντί για μοντέλα κουτιών, μοντέλα βάζων, και οι δήμοι, αφού είναι ήδη κορεσμένα τα νεκροταφεία, ευκαιρία να τα αδειάσουν λίγο για αυτούς που δεν θα επιλέγουν την καύση...

Ο δογματικός λόγος που η εκκλησία δεν επιτρέπει την καύση είναι γιατί στην ανάσταση νεκρών, τόσο η ψυχή, όσο και το σώμα ανασταίνονται... με την καύση, σώμα δεν υπάρχει...

Βέβαια, τώρα γιατί επιτρέπει η εκκλησία τους δωρητές οργάνων (που είναι και ο Χριστόδουλος) και όχι την καύση, ενισχύει το παράλογο της εκκλησίας...

Αυτά


φυσικά υπέρ της επιλογής,

δε μίλησε κανείς για υποχρεωτική καύση εξάλλου θα περάσουν 20-30 χρόνια για να περάσει στη συνείδηση του γιου και της κόρης να επιλέξει κάτι διαφορετικό από τα θέσφατα... :wave2:

evvou
09/02/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπέρ...

και χ@στηκα για το τι λενε οι παπαδες... :mad:

Δεν πανε αυτοί κάθε 3 χρόνια να ξεθαύουν συγγενείς απο κορεσμένα νεκροταφεία και να τους ξαναθάβουν επειδή δεν έχουν λιώσει...

:mad:

+100000000000000000000
πιο υπερ δε γινετε :mad:

alximistis
09/02/2007, 14:18
Ως άνθρωπος φυσικά υπέρ!!!!!!!
Και όχι μόνο στα λόγια. Θα πάω κανονικότατα να γίνω μέλος του συνδέσμου και να εκφράσω την επιθυμία μου να με κάψουν.
Από κε ικαι πέρα.... είναι και ζήτημα δικαιώματος.
Να υπάρχουν επιλογές!!!! Να αποφασίζει ο καθένας όπως εκείνος κρίνει.

SeNNinhA
09/02/2007, 14:21
Φυσικά και είμαι ΥΠΕΡ


Είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέξει τον τρόπο που ζει καθώς και τον τρόπο που θα πεθάνει εφόσον δεν ενοχλεί τους άλλους. Άρα πως σε ένα ελεύθερο κράτος που επιτρέπει την ανεξιθρησκία μπορεί να απαγορεύεται η κάυση των νεκρών?

Καλά για την Εκκλησία δεν το συζητώ. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (και όχι ο Χριστιανισμός) είναι ενας μεγάλος ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και εκμεταλεύονται όλο τον κόσμο. Το ίδιο φυσικά πρέπει να κάνουν και όλες οι ηγεσίες των οποιαδήποτε θρησκειών αλλά δεν με ενδιαφέρει για αυτές. Άσε που όλα σχεδόν όσα μαθαίνουμε σχετικά με την θρησκεία μας είναι διαστρευλωμένα. Τους έχω σιχαθεί πια. Τουλάχιστον να μαθαίνουμε την αλήθεια και ας μην είναι τόσο εντυπωσιακή όσο θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε.

Μακάρι να γινόταν η δευτέρα παρουσία για να έβλεπα όλους (σχεδόν) τους παπάδες που θα έτρεχαν να κρυφτούν.

ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ μαζί τους και με τα λεφτά τους

LINA
09/02/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Καρά-ΥΠΕΡ....


Η βιομηχανία της κηδείας εκμεταλλεύεται πολύ κόσμο... και το γάμου επίσης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

:winka:



Θίγονται οι τελετάρχες (που παρόλ' αυτά θα συνεχίσουν να πουλάνε φέρετρα και ομαδικούς καφέδες παρηγοριάς.

Θίγεται το κορακό-παπαδαριό γιατί τα κέρδη είναι πολλά πέριξ των νεκροταφείων.

Θίγονται οι δήμοι καθώς έχουν αρκετά κέρδη από τα νεκροταφεία τους.

Η εκάστοτε κυβέρνηση θα δυσκολευτεί να υπερψηφίσει τέτοιο νόμο (εκτός κι αν πιέσει η Ε.Ε.) καθώς το πολιτικό (και οικονομικό) κόστος της κόντρας με τους ρασοφόρους είναι μεγάλο.

ΥΠΕΡ στην καύση...


αλλά πολύ γουστάρω να βγει κάποιος με αντίθετη γνώμη και επιχειρήματα καθώς έχω πολλά να πω...
:evil:


:wave2: :wave2:

+++++++++ ΥΠΕΡ ΛΟΙΠΟΝ

cityfly
09/02/2007, 16:01
κάργα υπέρ


κι ας λένε ό,τι θέλουν οι παπάδες

Vezouvios
09/02/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Καρά-ΥΠΕΡ....
Η βιομηχανία της κηδείας εκμεταλλεύεται πολύ κόσμο... και το γάμου επίσης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα θεωρεις οτι στην περιπτωση της καυσεως .οτι ολοι θα το γυρισουν στο να καινε τους νεκρους τους?
:winka:
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Θίγονται οι τελετάρχες (που παρόλ' αυτά θα συνεχίσουν να πουλάνε φέρετρα και ομαδικούς καφέδες παρηγοριάς. Μα ακομα και στις επιχειρησεις με κλιβανους ,που καινε νεκρους ,και εκει χρησιμοποιουνε φερετρα,και εχουνε και κψμ!
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Θίγεται το κορακό-παπαδαριό γιατί τα κέρδη είναι πολλά πέριξ των νεκροταφείων.
Θα ανεβει το κερδος στις πωλησης του βαζου που θα βαζεις την τεφρα.
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Θίγονται οι δήμοι καθώς έχουν αρκετά κέρδη από τα νεκροταφεία τους. Πολυ απλα ,και το να ανοιξεις μια επιχειρηση με χρηση κλιβανου για αποτεφρωση νεκρου θα σου ζηταν ενα καρο φορους,τους οποιους θα ανακαλυψουν αργοτερα..
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Η εκάστοτε κυβέρνηση θα δυσκολευτεί να υπερψηφίσει τέτοιο νόμο (εκτός κι αν πιέσει η Ε.Ε.) καθώς το πολιτικό (και οικονομικό) κόστος της κόντρας με τους ρασοφόρους είναι μεγάλο. Το ιδιο ηταν και με τις αστυνομικες ταυτοτητες,, Ποιος κερδισε????


Οπως και να ειναι παλι θα βρουν τους τροπους να μας τα παρουν!!!

Cpt. Haddock
09/02/2007, 16:06
Το θέμα όμως είναι αλλού... :mad:

Το οτι σε μια, κατ' όνομα δυστυχώς, ευρωπαϊκή χώρα γίνεται συζήτηση για κάτι που είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ δικαίωμα του καθενός μας, δείχνει πόσο πίσω ειναι αυτή η χώρα και πόσο ισχυ΄ρό είναι το λόμπυ των ορθόδοξων μουλάδων...

:mad:

KaterinaX
09/02/2007, 16:19
ΥΠΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ

airamhag
09/02/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το θέμα όμως είναι αλλού... :mad:

Το οτι σε μια, κατ' όνομα δυστυχώς, ευρωπαϊκή χώρα γίνεται συζήτηση για κάτι που είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ δικαίωμα του καθενός μας, δείχνει πόσο πίσω ειναι αυτή η χώρα και πόσο ισχυ΄ρό είναι το λόμπυ των ορθόδοξων μουλάδων...

:mad:

δυστυχως ετσι ειναι ...

jimmis77
09/02/2007, 17:45
ειμαι υπερ.

tai
09/02/2007, 19:36
Κάποτε το 99% θέλανε ταφή. (Όντας χριστιανοί)
Τώρα υπάρχει ένα σοβαρό ποσοστό ανθρώπων που ΔΕΝ θέλει να ταφεί
Όλοι οι πολίτες πρέπει να έχουν το δικαίωμα να κάνουν το πτώμα τους ότι θέλουν.
Είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ δικαίωμα του καθενός μας, όπως σωστά είπε ο καπετάνιος.

rsp
10/02/2007, 11:52
Να αρχισω ξεκαθαριζοντας οτι σιχαινομαι αυτο το πραγμα που λεγετε εκκλησια ετσι οπως το εχουν καταντησει! Απο εκει και περα, ο νομος εχει αλλαξει και πλεον επιτρεπετε η καυση των νεκρων, αλλαξε τις ιδιες μερες που εγιναν και καποιοι δημοι αυτονομοι (Βραχασι) και ετσι περασε στα ψιλα! Αλλα αν και ο νομος το επιτρεπει πλεον, δεν υπαρχουν στην Ελλαδα ακομα οι καταλληλες εγκαταστασεις, αρα πρεπει να γινει και η μεταφορα του νεκρου σε αλλη χωρα! Πληροφοριακα σας λεω, η φτηνοτερη λυση ειναι Βουλγαρια, περιπου 2500ε η μεταφορα και καυση. Απο εκει και περα ομως δεν μπορουμε να περιμενουμε να μας διαβασουν κι ολας...Αφου επιλεγουμε να καει ο νεκρος δεν μπορουμε να απαιτουμε απο την εκκλησια να μας διαβασει αφου ειναι κατα των αρχων της. Καλος ή κακος αν επιλεξουμε την καυση, δεν μας διαβαζουνε! Μην θελουμε και το σκυλο χορτατο και την πιτα κομμενη!

latris mixanis
10/02/2007, 11:53
Υπερ της καύσης και μάλιστα ο πατέρας μου το έχει απαιτήσει να το κάνουμε .

Δε νομίζω όμως ότι θα επιτραπεί ποτέ κάτι τέτοιο στην Ελλάδα :)

rsp
10/02/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Υπερ της καύσης και μάλιστα ο πατέρας μου το έχει απαιτήσει να το κάνουμε .

Δε νομίζω όμως ότι θα επιτραπεί ποτέ κάτι τέτοιο στην Ελλάδα :)


Επιτρεπετε ηδη....

Διαβασε και το απο πανω...

SeNNinhA
10/02/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Απο εκει και περα ομως δεν μπορουμε να περιμενουμε να μας διαβασουν κι ολας...Αφου επιλεγουμε να καει ο νεκρος δεν μπορουμε να απαιτουμε απο την εκκλησια να μας διαβασει αφου ειναι κατα των αρχων της. Καλος ή κακος αν επιλεξουμε την καυση, δεν μας διαβαζουνε! Μην θελουμε και το σκυλο χορτατο και την πιτα κομμενη!


Αυτό όπως και πολλά άλλα (όπως το πιο κραυγαλέο ας πούμε ότι οι γυναίκες απαγορεύεται να γίνουν ιερείς.... που είναι η ισότητα του Χριστού? μήπως εξαντλείται στους αντρες? για να μην αναφέρω και άλλα πολλά χοντρα) είναι μια εφεύρεση των αρχηγών της εκκλησίας. Δεν ειναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ αυτά. Πολλά βέβαια την εποχή εκείνη ήταν αναγκαία τρικ για να μπρορέσουν να προσυλητίσουν τον ειδολατρικό κόσμο εύκολα καθώς και να μπορέσουν να διατηρήσουν μια τάξη και ενα ήθος στους κόλπους των πιστών οι οποίοι δεν ήταν και τα καλύτερα παιδιά οπότε χρειάζονταν ενα μπαμπούλα. Αλλά να διατηρούνται μέχρι σήμερα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και μειώνει στα μέγιστα την αξιοπιστία της εκκλησίας ακόμη και στα μάτια εμάς των πιστών, πόσο μάλλον αυτών που ασπάζονται διαφορετικά πράγματα. ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ και πάλι ΚΡΙΜΑ και ΝΤΡΟΠΗ. Δυστυχώς μόλις το ψάξει κάποιος λίγο παραπάνω (όχι πολύ, λίγο) ανακαλύπτει ότι το 80% απ'ότι ξέρουμε είναι παραποιημένη ιστορία που βασίζεται μεν σε αλήθεια αλλά έχει καταντήσει πια σαν παραμύθι.

Οπότε ΝΑΙ. ΑΠΑΙΤΩ από την ΕΚΚΛΗΣΙΑ να με διαβάζει εφόσον κατά την διάρκεια της ζωής μου ήμουν χριστιανός και ας κάνω ότι θέλω με το νεκρό σώμα μου. Άλλωστε η ψυχή μου είναι που κρίνεται όταν πεθαίνω και όχι το σώμα μου. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙ. Αν και να σου πω, λίγο με νοιάζει αφού ότι και να πουν οι τραγόπαπαπες ο ΘΕΟΣ κρίνει και κατακρίνει τελικά ακόμη και αυτούς που δεν είναι χριστιανοί ανάλογα με τις πράξεις τους. Ή μήπως μόνο εμείς θα παμε στον Παράδεισο? Τα ίδια κάνουν και με τον πολιτικό γάμο και με τα βαφτίσια οι ΓΥΦΤΟΙ.

ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ με αυτούς πια.

rsp
10/02/2007, 12:14
Στη βαση δεν διαφωνουμε, απλα δεν νομιζω οτι πραγματικα πιστευεις οτι θα αλλαξουν κατι οι τραγοπαπαδες...

SeNNinhA
10/02/2007, 12:20
ΟΧΙ βέβαια.

Η εκκλησία είναι η μεγαλύτερη ΜΠΙΖΝΑ που υπάρχει. Γι αυτό και εγώ απέχω απο αυτή και συμμετέχω όπου και όταν το αισθάνομαι και με τον τρόπο που το αισθάνομαι. Δεν τους έχω ανάγκη ούτε να με ευλογήσουν ούτε να με συγχωρέσουν. Ο ΘΕΟΣ ξέρει και δεν χρειάζεται διευθαρμένους μεσάζοντες.


Βέβαια για να μην βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι, έχω συναντήσει και πολλούς απλούς παπάδες που μια χαρά είναι και πολύ καλά τα λέμε αλλά είναι οι εξαιρέσεις δυστυχώς.

KaTaNaS
10/02/2007, 12:42
εγω είμαι υπέρ της ελέυθερης επιλογής...


προσωπικά προτιμώ την ιδέα ένας άνθρωπος να γυρνά στους χυμούς της μάνας Γής...



εκτός και αν σκορπιστεί η στάχτη του στην θάλασσα που ποτέ δεν μένει ακίνητη...


ή αν καθίσουν αυτές (σταχτες) στα φύλλα των δένδρων που λιάζονται στον ήλιο...

πολύ ποιητικό και πολύ ινδιάνικο ε; :sun:



σημασια έχει πώς το κορμί μας (ακόμη κι αυτό) είναι δανεικό! :sun:

SeNNinhA
10/02/2007, 12:49
ΩΡΑΙΟΣ Ο KaTaNaS


RESPECT ....!!!!!

Xrider
10/02/2007, 12:51
:rolleyes: ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ...ΠΩΣ ΡΕ ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΤΕ?
ΑΝ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΨΕΙ,ΠΩΣ ΘΑ ΔΕΒΡΩ ΕΞΩ?
ειναι ερωτηματα φιλοσοφικου ενδιαφεροντως αλλα ειναι..ερωτηματα!

KaTaNaS
10/02/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
:rolleyes: ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ...ΠΩΣ ΡΕ ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΤΕ?

χαχαχαχαχα μαυρισμένοι... διάλογος: ρε Τάσο εσύ δεν είσουν ξανθός ρε φίλε; :lol: :rotflmao: ΄


στην ανάσταση των νεκρών, θα είμαστε ένα μάτσο Αέρηδες!

tai
10/02/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αυτό όπως και πολλά άλλα (όπως το πιο κραυγαλέο ας πούμε ότι οι γυναίκες απαγορεύεται να γίνουν ιερείς.... που είναι η ισότητα του Χριστού? μήπως εξαντλείται στους αντρες? για να μην αναφέρω και άλλα πολλά χοντρα) είναι μια εφεύρεση των αρχηγών της εκκλησίας. Δεν ειναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ αυτά. Πολλά βέβαια την εποχή εκείνη ήταν αναγκαία τρικ για να μπρορέσουν να προσυλητίσουν τον ειδολατρικό κόσμο εύκολα καθώς και να μπορέσουν να διατηρήσουν μια τάξη και ενα ήθος στους κόλπους των πιστών οι οποίοι δεν ήταν και τα καλύτερα παιδιά οπότε χρειάζονταν ενα μπαμπούλα. Αλλά να διατηρούνται μέχρι σήμερα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και μειώνει στα μέγιστα την αξιοπιστία της εκκλησίας ακόμη και στα μάτια εμάς των πιστών, πόσο μάλλον αυτών που ασπάζονται διαφορετικά πράγματα. ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ και πάλι ΚΡΙΜΑ και ΝΤΡΟΠΗ. Δυστυχώς μόλις το ψάξει κάποιος λίγο παραπάνω (όχι πολύ, λίγο) ανακαλύπτει ότι το 80% απ'ότι ξέρουμε είναι παραποιημένη ιστορία που βασίζεται μεν σε αλήθεια αλλά έχει καταντήσει πια σαν παραμύθι.

Οπότε ΝΑΙ. ΑΠΑΙΤΩ από την ΕΚΚΛΗΣΙΑ να με διαβάζει εφόσον κατά την διάρκεια της ζωής μου ήμουν χριστιανός και ας κάνω ότι θέλω με το νεκρό σώμα μου. Άλλωστε η ψυχή μου είναι που κρίνεται όταν πεθαίνω και όχι το σώμα μου. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙ. Αν και να σου πω, λίγο με νοιάζει αφού ότι και να πουν οι τραγόπαπαπες ο ΘΕΟΣ κρίνει και κατακρίνει τελικά ακόμη και αυτούς που δεν είναι χριστιανοί ανάλογα με τις πράξεις τους. Ή μήπως μόνο εμείς θα παμε στον Παράδεισο? Τα ίδια κάνουν και με τον πολιτικό γάμο και με τα βαφτίσια οι ΓΥΦΤΟΙ.

ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ με αυτούς πια.
Όταν θες να σε διαβάσει μια εκκλησία, θα πρέπει να είσαι μέλος της.
Που σημαίνει ότι ακολουθείς το καταστατικό της.
Αν διαφωνείς με την ορθόδοξη άποψη της ταφής, τότε βρες μια εκκλησία που διδάσκει αυτά που θεωρείς σωστά και γίνε μέλος της
Βάλε τον παπά που διαβάζει στάχτες να σε διαβάσει.
Είναι πολύ εγωιστικό να θες να αλλάξεις μια ιστορία 2000 χρόνων κατά πως σε βολεύει.
Άλλωστε αφού αυτή η εκκλησία και οι παπάδες της είναι διεφθαρμένοι, τι θες μαζί τους?
Γιατί να σε διαβάσει ένας ‘τραγόπαπας’ μιας ‘αναξιόπιστης’ εκκλησίας?
:confused: :confused:

Αν δεν κατανοούμε κάτι, δεν είναι ντε και καλά λάθος.
Λάθος είναι η επιβολή του δικού μου ‘σωστού’ είτε το λέει η Χ εκκλησία, είτε το λές εσύ.

BELZEBOYLIS
10/02/2007, 13:40
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ Α.Ε έχει το δόγμα της , οποίος θέλει το ακολουθεί … η καύση μπορεί και πρέπει να είναι επιλογή του καθένα .. Δεν γίνεται να ζητάμε όμως να αλλάξει το δόγμα της η εταιρία ….. :wave2:

SeNNinhA
10/02/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Όταν θες να σε διαβάσει μια εκκλησία, θα πρέπει να είσαι μέλος της.
Που σημαίνει ότι ακολουθείς το καταστατικό της.
Αν διαφωνείς με την ορθόδοξη άποψη της ταφής, τότε βρες μια εκκλησία που διδάσκει αυτά που θεωρείς σωστά και γίνε μέλος της
Βάλε τον παπά που διαβάζει στάχτες να σε διαβάσει.
Είναι πολύ εγωιστικό να θες να αλλάξεις μια ιστορία 2000 χρόνων κατά πως σε βολεύει.
Άλλωστε αφού αυτή η εκκλησία και οι παπάδες της είναι διεφθαρμένοι, τι θες μαζί τους?
Γιατί να σε διαβάσει ένας ‘τραγόπαπας’ μιας ‘αναξιόπιστης’ εκκλησίας?
:confused: :confused:

ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και η πίστη μου δεν έχει να κάνει με την ηγεσία της εκκλησίας όσο καλή ή κακή είναι αυτή. Μην μπερδεύεις την πίστη με το ποιος είναι ο αρχηγός της εδώ.

Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ 2000 ΧΡΟΝΩΝ αυτά που έχεις μάθει μέχρι τώρα αλλά ενα ευκολοχώνευτο παραμυθάκι που την τότε εποχή ήταν απαραίτητο με όλες του τις γαρνιτούρες για να ενθουσιάσει και να προσυλητήσει πιστούς κυρίως έλληνες ειδωλολάτρες στην αρχή. Καθώς και όλες του οι απαγορεύσεις ήταν αναγκαίες για έμμεσο εκφοβισμό των πιστών ώστε να ακολουθηθούν κάποιοι κανόνες για να μην γίνει μπάχαλο στην αρχή μέχρι να αποκτήσουν όλοι αυτοί υπόσταση πραγματική.

Θέλεις να σε ρωτήσω το πιο απλό για την Βηθλεέμ και την γέννηση του Χριστού? Ξέρεις πόσα ψέματα υπάρχουν εκεί? Μερικά από αυτά:

1) Ο Ιωσήφ και η Μαρία πήγαν εκεί γιατί οι Ρωμαίοι είχαν διατάξει απογραφή.
- Ο Ιωσήφ έμενε και δούλευε σε ελεύθερη από Ρωμαίους πόλη και δεν είχε ανάγκη να πάει για απογραφή πουθενά ειδικά αφού η απογραφή γινόταν για φορολογικούς σκοπούς και σίγουρα δεν θα πήγοαινε οικειοθελώς γι αυτό.
- Επειδή η απογραφή αφορούσε φορολογικά, η διαταγή ήταν να απογραφούν όλοι στον τόπο εργασίας τους. Τι πήγαινε να κάνει αυτός στην Βηθλεέμ?
- Ούτε και αναφέρεται πουθενά στις γραφές ότι έφτασε το ίδιο βραδυ που γέννησε αν και μικρή σημασία έχει αυτό. Ο τόπος όμως είναι σημαδιακός γιατί θα έπρεπε να έχει σχέση με το Ιουδαϊκό έθνος αλλιώς δεν θα ήταν σημαδιακό.

2) Η ημερομηνία δεν ήταν 25 Δεκεμβρίου. Η ημερομηνία αυτή διαλέχθηκε διότι την συγκεκριμένη ημερομηνία οι ειδολολάτρες Έλληνες είχαν συνηθήσει να γιορτάζουν μι αμεγάλη παγανιστική γιορτή και δεν ήθελε (πολύ σωστά) η τότε εκκλησία να τους βγάλει εντελώς έξω από τις συνήθειές τους αλλά να τους προσαρτήσει σιγά σιγά στους κόλπους της. Το ίδιο ισχύει και για το Πάσχα.

3) Δεν είναι αληθεια τα όμορφα παραμύθια περι γέννησης σε στάβλο ή αχυρώνα ή σπηλιά. Απλά αναφέρεται ότι δεν έμεναν σε δωμάτιο στο πανδοχείο και το πιθανότερο είναι ότι έμεναν απλά έξω από τα δωμάτια

4) Ηρθαν οι τρείς μάγοι με τα δώρα?
- Πουθενά δεν αναφέρεται ο αριθμός τρέις (3). Απλά λέγεται ότι ήρθαν "ΣΟΦΟΙ" και του έδωσαν 3 δώρα καθώς και δεν αναφέρεται η χώρα προέλευσής τους. Επίσης δεν φαίνεται να τον επισκεύθηκαν την στιγμή της γέννησης αλλά μάλλον κανα-δυο χρόνια αργότερα.

Αυτά μπορείς με λίγο ψάξιμο σε ιστορικά βιβλία να τα διαπιστώσεις και μόνος σου και δεν χρειάζεται να πιστέψεις εμένα. Αυτά είναι μόνο ένα μικρό μέρος από το παραμύθι που μας ταϊζουν.

Φυσικά και πιστεύω στο Χριστό αλλά αρνούμαι να τρώω κουτόχορτο σε εποχές που η αλήθεια θα ήταν πιο ευπρόσδεκτη.


Και ακριβώς επειδή ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να με ευλογήσει ο παπάς ούτε και να μου δώσει συγχώρεση δεν τους δίνω σημασία περισσότερη από όσο και όταν θέλω εγώ. Αλλά είναι δικαίωμά μου σαν χριστιανός να φωναζω για να μου πουνε την πραγματική αλήθεια.

Εσύ είναι σαν να λες ότι ζεις στην Ελλάδα και αφού έχει αυτή την κυβέρνηση πρέπει να την αποδεκτείς σιωπηλά ότι και να κάνει ότι και να λέει και να μην ζητάς το καλύτερο από αυτή.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ (γνώμη μου)

stavrogin
10/02/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εγω είμαι υπέρ της ελέυθερης επιλογής...

...αν σκορπιστεί η στάχτη του στην θάλασσα που ποτέ δεν μένει ακίνητη...


ή αν καθίσουν αυτές (σταχτες) στα φύλλα των δένδρων που λιάζονται στον ήλιο...

πολύ ποιητικό και πολύ ινδιάνικο ε; :sun:



σημασια έχει πώς το κορμί μας (ακόμη κι αυτό) είναι δανεικό! :sun:

Moυ θημισες "Τον Μεγαλο Λεμποφσκυ" την ταινια με τον Τζεφ Μπριτζες που πεταξαν την τεφρα του φιλου τους στη θαλασσα αλλα κοντρα στον ανεμο και τους ηρθε ολη στα μουτρα:rotflmao:

Τωρα επι του θεματος. Στην κηδεια του παππου μου ,το σωμα του μου φανηκε εντελως αδειο,Εμοιαζε περισσοτερο με σκευος με επιπλο παρα με σωμα ανθρωπου που καποτε μιλουσε επικοινωνουσε κλπ.
Αισθανθηκα πως η μοναδικη αξια αυτου του σωματος ειχε να κανει με τις αναμνησεις μας απο αυτον.Με την συναισθηματικη μας "υποχρεωση",με τον δικο μας φοβο για τον θανατο.
Επισης μου φανηκε πως κι ο ιδιος δεν ειχε καμια εξουσια στο μεταθανατιο σωμα του οσο ακομα ζουσε.
Τι σημασια εχει λοιπον το τι θα γινει το σωμα το δικο μου αφου πεθανω.Εμενα προσωπικα δε με απασχολει καθολου και σιγουρα δε θα με απασχολει ουτε οταν θα εχω πεθανει,ας γινω σκυλοτροφη ή λιπασμα.Μοναχα οι ζωντανοι ενδιαφερονται για το τι θα γινει το σωμα τους αφου πεθανουν,κανενα νεκρο δεν εχω ακουσει να ενδιαφερεται

Τωρα βεβαια αμα το θεμα τιθεται σε οικονομικη βαση,οτι και να πειτε εχετε δικιο.

:rotflmao:

stavrogin
10/02/2007, 14:19
Αφησα δυο ακομα παραμετρους

1.Η τελετη

Χρειαζεται μια τελετη για να προσαρμοστουν οι ζωντανοι στην απουσια.

2.Λογοι αισθητικης

Οι κηδειες ως εχουν μου φαινονται ακρως αντιαισθητικες και ζηλευω τους αραπαδες στη Νεα Ορλεανη με τις τζαζ και τα παρτι τους

Ή τις δικες μας μοιρολογιστρες με τα μοιρολογια αλλα και τα ανεκδοτα για το μακαριτη.

Υπερ της καυσης.
απο αισθητικης αποψεως η καυση ειναι πιο αφανιστικη πιο κοντα στο θανατο ως αφανισμο

tai
10/02/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και η πίστη μου δεν έχει να κάνει με την ηγεσία της εκκλησίας όσο καλή ή κακή είναι αυτή. Μην μπερδεύεις την πίστη με το ποιος είναι ο αρχηγός της εδώ.

Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ 2000 ΧΡΟΝΩΝ αυτά που έχεις μάθει μέχρι τώρα αλλά ενα ευκολοχώνευτο παραμυθάκι που την τότε εποχή ήταν απαραίτητο με όλες του τις γαρνιτούρες για να ενθουσιάσει και να προσυλητήσει πιστούς κυρίως έλληνες ειδωλολάτρες στην αρχή. Καθώς και όλες του οι απαγορεύσεις ήταν αναγκαίες για έμμεσο εκφοβισμό των πιστών ώστε να ακολουθηθούν κάποιοι κανόνες για να μην γίνει μπάχαλο στην αρχή μέχρι να αποκτήσουν όλοι αυτοί υπόσταση πραγματική.

Θέλεις να σε ρωτήσω το πιο απλό για την Βηθλεέμ και την γέννηση του Χριστού? Ξέρεις πόσα ψέματα υπάρχουν εκεί? Μερικά από αυτά:

1) Ο Ιωσήφ και η Μαρία πήγαν εκεί γιατί οι Ρωμαίοι είχαν διατάξει απογραφή.
- Ο Ιωσήφ έμενε και δούλευε σε ελεύθερη από Ρωμαίους πόλη και δεν είχε ανάγκη να πάει για απογραφή πουθενά ειδικά αφού η απογραφή γινόταν για φορολογικούς σκοπούς και σίγουρα δεν θα πήγοαινε οικειοθελώς γι αυτό.
- Επειδή η απογραφή αφορούσε φορολογικά, η διαταγή ήταν να απογραφούν όλοι στον τόπο εργασίας τους. Τι πήγαινε να κάνει αυτός στην Βηθλεέμ?
<<ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ Β΄ 1 ΕΓΕΝΕΤΟ δε εν ταις ημέραις εκείναις εξήλθε δόγμα παρά Καίσαρος Αυγούστου απογράφεσθαι πάσαν την οικουμένην. >>
<<3 και επορεύοντο πάντες απογράφεσθαι, έκαστος εις την ιδίαν πόλιν. >>
1ον Δεν ήταν οικιοθελής η πορεία του.
2ον Η απογραφή ναι μεν γινότανε για φορολογικούς κυρίος λόγους, αλλά δεν μπορούσες να το αρνηθείς.
3ον Δεν υπάρχει ελεύθερη περιοχή στην Ιουδαία επί ρωμαίων.

- Ούτε και αναφέρεται πουθενά στις γραφές ότι έφτασε το ίδιο βραδυ που γέννησε αν και μικρή σημασία έχει αυτό. Ο τόπος όμως είναι σημαδιακός γιατί θα έπρεπε να έχει σχέση με το Ιουδαϊκό έθνος αλλιώς δεν θα ήταν σημαδιακό.
Όντος δεν αναφέρετε, αλλά και δεν υποστηρίζετε κάτι τέτοιο.

2) Η ημερομηνία δεν ήταν 25 Δεκεμβρίου. Η ημερομηνία αυτή διαλέχθηκε διότι την συγκεκριμένη ημερομηνία οι ειδολολάτρες Έλληνες είχαν συνηθήσει να γιορτάζουν μι αμεγάλη παγανιστική γιορτή και δεν ήθελε (πολύ σωστά) η τότε εκκλησία να τους βγάλει εντελώς έξω από τις συνήθειές τους αλλά να τους προσαρτήσει σιγά σιγά στους κόλπους της. Το ίδιο ισχύει και για το Πάσχα.

< ΣΩΣΤΑ για το 25/12
ΛΑΘΟΣ για το πασχα, που ειναι απο το πασχα των εβραίων.>

3) Δεν είναι αληθεια τα όμορφα παραμύθια περι γέννησης σε στάβλο ή αχυρώνα ή σπηλιά. Απλά αναφέρεται ότι δεν έμεναν σε δωμάτιο στο πανδοχείο και το πιθανότερο είναι ότι έμεναν απλά έξω από τα δωμάτια

<ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ Β΄7 και έτεκε τον υιόν αυτής τον πρωτότοκον, και εσπαργάνωσεν αυτόν και ανέκλινεν αυτόν εν τη ΦΑΤΝΗ, διότι ουκ ην αυτοίς τόπος εν τω καταλύματι.>
4) Ηρθαν οι τρείς μάγοι με τα δώρα?
- Πουθενά δεν αναφέρεται ο αριθμός τρέις (3). Απλά λέγεται ότι ήρθαν "ΣΟΦΟΙ" και του έδωσαν 3 δώρα καθώς και δεν αναφέρεται η χώρα προέλευσής τους. Επίσης δεν φαίνεται να τον επισκεύθηκαν την στιγμή της γέννησης αλλά μάλλον κανα-δυο χρόνια αργότερα.
ΝΑΙ<κατα ματθαιον Β2'ιδού μάγοι από ανατολών 2 λέγοντες που εστιν ο τεχθείς βασιλεύς των Ιουδαίων; είδομεν γαρ αυτού τον αστέρα εν τη ανατολή και ήλθομεν προσκυνήσαι αυτω. 3 Ακούσας δε Ηρώδης ο βασιλεύς εταράχθη και πάσα >

Αυτά μπορείς με λίγο ψάξιμο σε ιστορικά βιβλία να τα διαπιστώσεις και μόνος σου και δεν χρειάζεται να πιστέψεις εμένα. Αυτά είναι μόνο ένα μικρό μέρος από το παραμύθι που μας ταϊζουν.
ολα αυτα που είπες δεν τα λεει η ορθόδοξη εκκλησία! ψάχτο!!!
Φυσικά και πιστεύω στο Χριστό αλλά αρνούμαι να τρώω κουτόχορτο σε εποχές που η αλήθεια θα ήταν πιο ευπρόσδεκτη.


Και ακριβώς επειδή ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να με ευλογήσει ο παπάς ούτε και να μου δώσει συγχώρεση δεν τους δίνω σημασία περισσότερη από όσο και όταν θέλω εγώ. Αλλά είναι δικαίωμά μου σαν χριστιανός να φωναζω για να μου πουνε την πραγματική αλήθεια.

Αντί να ακούς την ράδιο αρβύλα, τους πολέμιους του Χριστού που δημιουργούν θεωρίες και μετά της κατηγορούν για θεωρίες της εκκλησίας, τους μωαμεθανούς, ή τους καθολικούς, ρώτα την ίδια την ορθόδοξη εκκλησία, αν αποδέχεται ή διδάσκει τέτοιες μ@λ@κίες.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ (γνώμη μου)
καλό είναι να έχεις γνώμη, κακό να την έχεις χωρίς καλό ψάξιμο.
:wave2:

KaTaNaS
10/02/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
ας γινω σκυλοτροφη ή λιπασμα.

ωχχχχ

πριν απο λίγο ρώτησα την μάνα μου (που εχει γινει πρόσφατα γιαγιά και την πειράζουμε) τι θέλει, να την θαψουμε ή να την κάψουμε...

και μου απάντησε


"ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ!" :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
10/02/2007, 18:21
By the way...

κυκλοφορούσε στους δρόμους μια πολύ ενδιαφέρουσα αφίσσα....

:smokin:


77412

Xrider
10/02/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:wave2:
+1 simfono me ton tai
To provlima einai oti milame gia istoria xiliadon xronon prin kai den pisteuo oti kanenas apo emas den einai se 8esi na pei ti akrivos egine kai giati..gia ton aploustato logo oti kaneis apo esas (ego imoun) den itan paron.
opote i apodexese ta pragmata opos einai,i gia filosofikous logous ta psaxneis kai vgazeis to diko sou posrisma i ta aporipteis teleios..oxi en meri!
Sto 8ema mas omos peri kausis nekron,einai axio aporias giati arxaioi laoi opos Egypt,Ellines,Mogoloi,Mayas,Inkas klp DEN ekaigan tous nekrous giati pisteyan stin Anastasi ton nekron.
An einai ali8eia?
Tora opoios paei na pei oti einai ypervoliko kai oti einai metaforiko.....prota as skeftei an i idia i zoi den einai ypervoliki kai apisteuti apo moni tis kai me poio kritirio kapoios diaxorizei oti to ena ginetai kai to allo oxi!?

Xrider
10/02/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αφησα δυο ακομα παραμετρους

1.Η τελετη

Χρειαζεται μια τελετη για να προσαρμοστουν οι ζωντανοι στην απουσια.

2.Λογοι αισθητικης

Οι κηδειες ως εχουν μου φαινονται ακρως αντιαισθητικες και ζηλευω τους αραπαδες στη Νεα Ορλεανη με τις τζαζ και τα παρτι τους

Ή τις δικες μας μοιρολογιστρες με τα μοιρολογια αλλα και τα ανεκδοτα για το μακαριτη.

Υπερ της καυσης.
απο αισθητικης αποψεως η καυση ειναι πιο αφανιστικη πιο κοντα στο θανατο ως αφανισμο
+1
Vlepo to exeis psaxei apo psyxologikis pleyras!
Bravo!!
to epiases to nooima!

SeNNinhA
11/02/2007, 18:43
Tai

Στο σχολείο μας τα μαθαίνουν όλα αυτά και όχι από ράδιο αρβύλα. Και το σχολείο ακολουθεί εντολές της εκκλησίας απολυτα

Τα υπόλοιπα μπορώ να σου παραθέσω και εγώ αποσπάσματα από ευαγγέλια διότι ανα τα διαβάσεις δεν λένε όλα το ίδιο για το ίδιο γεγονός. Συν ότι κάποια πράγματα για να τα διασταυρώσεις πρέπει να τα τσεκάρεις και με ιστορικά βιβλία αλλιώς δεν έχει νόημα.

ΤΟ γεγονός είναι ότι υπάρχουν ιδιάιτερα πολλά ψέματα και ακόμη πιο πολλές ανακρίβειες τις οποίες κάλλιστα είχαν νόημα την εποχή εκείνη αλλά όχι σήμερα.

Τεσπα. Το θέμα μας είναι άλλο. Η καύση νεκρών. Η ταφή απλά ακολουθήθηκε λόγω της παράδοσης που ίσχυε τότε. Αυτό δεν σημαίνει ότι η καύση δεν πρεπει να γίνει αποδεκτή. Αλλιως λόγω ανάστασης νεκρών κπλ θα έπρεπε να μας ταρίχευαν όπως τους αιγύπτιους φαραώ και να δω τότε που θα χορούσαν οι ζωντανοί.

ΚΑΥΣΗ παρακαλώ για όποιον το επιθυμεί.

AFROPANTELOS
12/02/2007, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
:rolleyes: ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ...ΠΩΣ ΡΕ ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΤΕ?
ΑΝ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΨΕΙ,ΠΩΣ ΘΑ ΔΕΒΡΩ ΕΞΩ?
ειναι ερωτηματα φιλοσοφικου ενδιαφεροντως αλλα ειναι..ερωτηματα!

Και εαν εισε δωρητης πως θα ανστηθεις χωρις ματια ,νεφρα σπλινα συκωτι κτλπ .:beer: :beer: :beer:

LIBYKOS
12/02/2007, 09:41
Ένα από τα μεγαλύτερα φιλοσοφικά προβλήματα ( αν όχι το μεγαλύτερο ) στην ιστορία της ανθρωπότητας, και βέβαια αυτό που αναδεικνύει όλη την ανασφάλεια του ανθρώπου, είναι το τι γίνεται «μετά».

«Θα με θάψουν, θα με κάψουν, θα με πετάξουν στο γκρεμό ή τη θάλασσα, θα με φάνε τα σκυλιά». Πόσο εγωιστικό ακούγεται, να έχουμε φύγει από τη ζωή και να μας νοιάζει τι θα κάνουν το άψυχο κορμί μας, λες και μας ανήκει.

Το θάψιμο, η ταφή στο χώμα, ή στη θάλασσα, γίνονται καθαρά για λόγους υγιεινής, για να αποφύγουμε τις ασθένειες που αναπτύσσονται όταν ένα κομμάτι κρέας αρχίσει και σαπίζει.
Αλλά γίναμε τόσοι πολλοί που αρχίζει να σαπίζει και το χώμα που μας σκεπάζει.

Τέλος πάντων, ας με κάνουν ό,τι θέλουν. Αλλά επειδή κι εγώ κουβαλώ όλες τις ανασφάλειες του ανθρωπίνου είδους και ακόμη περισσότερες, στο δίλημμα « να με κάψουν ή να με θάψουν », απαντώ, ότι αν θέλουν να με κάψουν δεν έχω αντίρρηση.

Το μόνο που θα ήθελα από αυτούς που θα μείνουν πίσω, είναι να με θυμούνται και να χαίρουνται. Και αν ταιριάξει, να στήσουν ένα τρελό πανηγύρι, είτε πάνω στον τάφο μου είτε γύρω από το βάζο μου.

KaterinaX
12/02/2007, 10:55
Και αν ταιριάξει, να στήσουν ένα τρελό πανηγύρι, είτε πάνω στον τάφο μου είτε γύρω από το βάζο μου.


__________________
LIBYKOS



ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ?? ΤΡΕΛΛΟ ΓΛΕΝΤΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΖΟ......
ΠΟΛΥ ΚΩΜΙΚΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!

el_hymador
12/02/2007, 11:19
Συμφωνω με τον Κatana...

Απλα αν ειχα την δυνατοτητα επιλογης θα προτιμουσα να με φυτεψουν σε κανα βουνο , σε καμια ραχουλα η να με φουνταρουν στην θαλασσα.

Εχω μια υποψια αγοραφοβιας και το να με στριμωξουν διπλα σε αλλους μεσα σε ενα ξυλινο κουτι δεν μου αρεσει σαν ιδεα ...ασε που δεν γουσταρω ουτε τα τελετουργικα ουτε την εμπορικη εκμεταλευση απο τα κορακια (και δεν εννοω μονο τους νεκροθαφτες...)

...anyway ας κανουν οτι θελουν , αν ειναι να προβληματιζομαστε και για τα μετα θανατο , γαμησε τα:D

tai
12/02/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Και εαν εισε δωρητης πως θα ανστηθεις χωρις ματια ,νεφρα σπλινα συκωτι κτλπ .:beer: :beer: :beer:


Χωρις πλακα .

Είτε θέλετε να σας κάψουν είτε θέλετε να σας θάψουν είτε να σας φάνε, δώστε στους συνανθρώπους σας τα όργανα σας αφού πια δεν σας χρειάζονται.:wave2:

conkark
15/02/2007, 01:37
Είμαι υπέρ της ελεύθερης ανθρώπινης βούλησης. Οποιος θέλει την καύση του σαρκίου του, να έχει απρόσκοπτα το δικαίωμα αυτό. Και όποιος δεν πιστεύει, να έχει το δικαίωμα να μη του διαβάσουν επικήδειες ευχές. Βέβαια το επιχείρημα της κερδοσκοπίας σε όλες τις περιπτώσεις θα παρεμβάλεται. Μη φανταστείτε ότι το κράτος, το δημόσιο, ο δήμος θα παρέχουν δωρεάν καύση!
Προσωπικά επιθυμώ την ταφή, επειδή πιστεύω ότι από χώμα είμαστε δομημένοι και στο χώμα πηγαίνουμε. Κι επειδή είμαι χριστιανός, πιστεύω ότι το σώμα μας είναι κατοικία Θεού, και ότι Αυτός μας το δώρισε-μέσω των γονιών μας- οπότε οφείλουμε να το σεβόμαστε. Επίσης είμαι κατά της εμφύτευσης αντί της οριζόντιας θέσης, επειδή πιστεύω στον όρο "κοιμητήριο" και όχι σ'εκείνο του "νεκροταφείου". Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει ανάσταση νεκρών, κατά την έννοια ότι θα έχουμε την ενσώματη ζωή εκ νέου, αλλά ανάσταση των ψυχών ενδεχομένως. Οσο για τη δωρεά οργάνων και ενδοιασμούς έχω μεταφυσικούς, αλλά και στην επικινδυνότητα της διαδικασίας από λαμόγια "γιατρούς" παρακυκλώματος, μολονότι συνειδησιακά-ανθρωπιστικά θα ήθελα να ήμουν δωρητής.
Το θέμα της καύσης το ανέγειρε ο Μαστοράκης απ'το radio gold προχτές. (Για να υπενθυμίσω, ο Μαστοράκης ήταν εκείνος που στην εξέγερση του πολυτεχνείου κατά της χούντας, ως "δημοσιογράφος", είχε ονομάσει τους φοιτητές ως "παλιόπαιδα", που εξεγέρθησαν κατά του "νόμιμου καθεστώτος" της δικτατορίας. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.) Ως ηθικός αυτουργός λοιπόν στην εν λόγω εκπομπή ο αμερικανόφιλος χουντικός κύριος αυτός, υποστήριζε ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται καύση των νεκρών. Και μάλιστα χλεύαζε όσους δεν την επιθυμούν. Και οι ανυποψίαστοι νεολαίοι ακροατές -ως ποίμνιο- συμπαρασύροντο και φανατιζόντουσαν, μιάς και ο Μαστοράκης -και καλά- παίζει ροκ στο ράδιό του. Δεν κατανοούν ορισμένοι ότι είναι στυγνός έμπορος. Καλή η μουσική που παίζει -δε λέω- αλλά περί καύσης, ζήτω που καήκαμε!
Ετσι και ο Σημίτης κατάργησε το θρήσκευμα απ'τις ταυτότητες. Κι εμείς τί κερδίσαμε απ'αυτό; Κατ'αρχήν δεν έπρεπε να είχε κάνει δημοψήφισμα για το μείζον αυτό θέμα; Ή ο Καραμανλής δεν έπρεπε να κάνει δημοψηφίσματα για την ιδιωτικοποίηση της παιδείας ή για την ένταξη της Τουρκίας κλπ; Το κεντρικό νόημα όλων αυτών: Μη πιστεύετε σε πολιτικούς και "ημετέρους" όταν σας προτείνουν πράγματα για το καλό σας...Οσον αφορά στη Βίβλο, είναι παραχαραγμένη από κείνους που θέλουν να την οικειοποιηθούν. Ο νοών νοήτω. Το θέμα χρίζει έρευνας των γραφών.

crs-k
15/02/2007, 07:53
Εδω και πολλα χρονια, εχω αφησει "ευχη και καταρα" στις κορες μου, να σκορπισουν την σταχτη μου στον ανεμο που περναει πανω απο μια κορφη ... :rolleyes:

Θα προτιμουσα τον Μύτικα στον Όλυμπο, αλλα πολυ μικρη σημασια θα ειχε ... :cool:

Cpt. Haddock
15/02/2007, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εδω και πολλα χρονια, εχω αφησει "ευχη και καταρα" στις κορες μου, να σκορπισουν την σταχτη μου στον ανεμο που περναει πανω απο μια κορφη ... :rolleyes:

Υπήρχε ένας αμερικάνος, λάτρης της Ελλάδας, ο οποίος ερχόταν καθε καλοκαίρι για σχεδόν 2 δεκαετίες και ταξίδευε με κοτερα στα ελληνικά νησιά...

Είχε αφήσει μια αντίστοιχη επιθυμία και, όταν πέθανε, ήρθαν οι συγγενείς και φίλοι του με τη στάχτη, βγήκαμε στο Σαρωνικό πολλά κότερα και τη σκορπίσαμε στη θάλασσα που τόσο αγάπησε.

Ακόμα ανατριχιάζω όταν το θυμάμαι παρόλα τα χρόνια που πέρασαν.

Ο καλύτερος επίλογος μιας ζωής...

:smilea:

melenia
15/02/2007, 09:20
κι αντιστοιχα υπάρχει μια μεγάλη ΕΛΛΗΝΙΔΑ
που έγραψε ιστορία παγκοσμίως στη μουσική
και είδικά σ'αυτό που λέμε λυρικό τραγούδι
και όπερα, που είχε ζητήσει να καεί το σώμα
της και να σκορπιστεί στο Αιγαίο που τόσο
αγάπησε και μετέδωσε αυτή την αγάπη
για το βαθύ γαλάζιο όπου κι αν βρέθηκε....
παρ'όλο που η χώρα της την πλήγωσε με
πολλούς τρόπους.......
σεβασμός στην κυρία Μαρία Καλογεροπούλου,
κατα κόσμον Μαρία Κάλλας......

melenia
15/02/2007, 09:36
τώρα όσον αφορά την καύση είμαι κι εγώ
υπέρ της ελεύθερης επιλογής.....
κάποια στιγμή που είχα αυτή τη συζήτηση με ένα ιερέα
με βοήθησε να καταλάβω πολλά πράγματα....
καταρχήν ήταν κι αυτός υπέρ της ελεύθερης
βούλησης και επιλογής κάτι που δίδασκε κι ο Χριστός...
μου μίλησε για την ομοιότητα της ύλης του σώματος
με το χώμα αλλά κυρίως για την ψυχή.....
και στο τέλος μόνο αυτό έχει σημασία.....
αν κάποια στιγμή περάστε από την Αγ.Κυριακή
κοντά στο Μοναστηράκι(Αθηνάς 30),αναζητείστε
τον παπά Γεράσιμο,πραγματικά αξίζει τον κόπο...
είναι ένας άνθρωπος ιδιαίτερα χαρισματικός,
βαθειά φιλοσοφημένος,ανοιχτό μυαλό,
δεν θα σας δώσει νουθεσίες και συμβουλές...
απλά θα σας ακούσει και θα συζητήσει για τα πάντα...
σαν ένας καλός φίλος.....

KaterinaX
15/02/2007, 09:40
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Ο καλύτερος επίλογος μιας ζωής...

:smilea: [/B]


ΝΑΙ στη θαλασσα....

+1000000000...........

kalesin
15/02/2007, 10:03
Για να χρησιμοποιησω/παραφρασω μια φραση που ειπε ο Λουκιανος ο Σαμοσατευς..


"Τι με νοιαζει τι θα γινει το σωμα μου αν εγω εχω πεθανει κ δεν ζω να το χρησιμοποιω. Αφηστε το σε μια γωνια να λιωσει. Κ αν ερθουν τα σκυλια να με φανε... ε τοτε αφηστε μου κ μια μαγκουρα να τα διωχνω..."

Ισως το μεγαλυτερο θεμα εχει να κανει με αυτο που πιστευουμε πως αποτελει σεβασμο προς αυτους που φευγουν. Μαλλον δεν εχουμε συνηθισει αυτη την διαδικασια κ γι΄αυτο σε πολλους φαινεται "βλασφημη" "ανιερη" κτλ κτλ...

Κ εγω θα ηθελα να με καψουν οταν πεθανω κ να σκορπισουν τις σταχτες μου στη θαλασσα στο χωριο μου, η στην παραλια του.

Οπως κ να εχει θα ηθελα να εχω την επιλογη να αποφασισω.

Τωρα σε οτι εχει να κανει με τους παπαδες... δεν θα το σχολιασω. Εδω στην κουνιαδα μου, δεν της βαφτιζουν το παιδι γιατι παντρευτηκε με πολιτικο γαμο...





αν σε καψουν κ μετα θαψουν το βαζακι με τις σταχτες σου, τοτε ειναι μεσα στις προυποθεσεις που θετουν οι παπαδες; :confused: :confused:

melenia
15/02/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Για να χρησιμοποιησω/παραφρασω μια φραση που ειπε ο Λουκιανος ο Σαμοσατευς..


"Τι με νοιαζει τι θα γινει το σωμα μου αν εγω εχω πεθανει κ δεν ζω να το χρησιμοποιω. Αφηστε το σε μια γωνια να λιωσει. Κ αν ερθουν τα σκυλια να με φανε... ε τοτε αφηστε μου κ μια μαγκουρα να τα διωχνω..."

Ισως το μεγαλυτερο θεμα εχει να κανει με αυτο που πιστευουμε πως αποτελει σεβασμο προς αυτους που φευγουν. Μαλλον δεν εχουμε συνηθισει αυτη την διαδικασια κ γι΄αυτο σε πολλους φαινεται "βλασφημη" "ανιερη" κτλ κτλ...

Κ εγω θα ηθελα να με καψουν οταν πεθανω κ να σκορπισουν τις σταχτες μου στη θαλασσα στο χωριο μου, η στην παραλια του.

Οπως κ να εχει θα ηθελα να εχω την επιλογη να αποφασισω.

Τωρα σε οτι εχει να κανει με τους παπαδες... δεν θα το σχολιασω. Εδω στην κουνιαδα μου, δεν της βαφτιζουν το παιδι γιατι παντρευτηκε με πολιτικο γαμο...





αν σε καψουν κ μετα θαψουν το βαζακι με τις σταχτες σου, τοτε ειναι μεσα στις προυποθεσεις που θετουν οι παπαδες; :confused: :confused:




+1000

και κάτι ακόμα .....για τους παπάδες....
αυτός που ανέφερα πιο πάνω
όταν του είπα οτι σκέφτόμουν πολιτικό γάμο
μου πρότεινε να είναι μάρτυρας στο γάμο....
και το εννοούσε.....:winka:

KaterinaX
15/02/2007, 10:39
Εχω την εντυπωση οτι δε ζουμε πλεον στη δημοκρατια, αλλα στη δικτατορια της κοινης γνωμης..! Κι οσοι αντιτασσονται γκετοποιουνται! ΓΙΑΤΙ???????

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΙΖΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ!

HolyDiver
15/02/2007, 12:16
"Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο να πυρπολυθώ":a015:

zireous
15/02/2007, 20:47
Εγώ επειδή είμαστε σε φιλοσοφικό τμήμα του φόρουμ θα προτείνω δύο άλλες λύσεις:

1 Μία τουρμπίνα από παλιό Boeing συνδεμμένη με αποχέτευση και απλά εξαερώνεσαι.

2 Πηγαίνεις όσο πιο βόρεια μπορείς με τη μηχανή, όταν σβήσει ή κολλήσει από το κρύο συνεχίζεις και γίνεσαι παγάκι -προσθέτεις και εικαστικά στο τοπίο.
:rotflmao:

conkark
18/02/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
Εχω την εντυπωση οτι δε ζουμε πλεον στη δημοκρατια, αλλα στη δικτατορια της κοινης γνωμης..! Κι οσοι αντιτασσονται γκετοποιουνται! ΓΙΑΤΙ???????

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΙΖΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ!


Η "δικτατορία της κοινής γνώμης" το μεγαλύτερο κακό που κάνει, είναι στους ζωντανούς και όχι στους νεκρούς. Πχ μας επιβάλλει να ψηφίζουμε τα εντός βουλής κόμματα-και καλά ότι ΜΟΝΟ αυτά είναι σοβαρά- και αν πεις για εξωκοινοβουλευτικά, είσαι αυτόματα γελοίος!:alien:

Mε την απλή λογική, το αν με θάψουν ή αν με κάψουν ή αν με φάνε οι μάο-μάο νεκρό, είναι ήσσωνος σημασίας θέμα. Καθίσταται όμως μείζον απ' τη φιλοσοφική θεώρηση του ζητήματος.
Αν κάποιος δεν θέλει να ταφεί ορθόδοξα, σημαίνει ότι δεν πιστεύει στις χριστιανικές διαδικασίες. Αρα, δεν δικαιούται παράλληλα να ζητά θρησκευτικό γάμο ή βάπτιση, αν θέλει να μη μετρά με δύο στάθμες και δύο μέτρα. Οφείλουμε να είμαστε συνεπείς με τις πεποιθήσεις μας, αν θέλουμε να αξιώνουμε υπόβαθρο ισορροπημένης προσωπικότητας. (Παράδειγμα γενικό, δεν μπορεί η γυναίκα να ζητά ισότιμη σχέση με τον άντρα, και να τον υποχρεώνει να την πληρώνει ως αυτονόητο, αλλά ούτε κι ο άντρας να έχει δικαιώματα που η γυναίκα δεν έχει). Απόλυτη ελευθερία δεν υπάρχει, εφόσον υπάρχουν αρχές και αξίες. Απόλυτη ελευθερία απολαμβάνει μόνο το ζωικό βασίλειο και όχι το ανθρώπινο. Πχ δεν μπορούμε να είμαστε αιμομείκτες κλπ. Τα ζώα όμως μπορούν. Αν θέλουμε λοιπόν να μας κάψουν νεκρούς, ή να κάνουμε πολιτικό γάμο, οφείλουμε να το αιτιολογήσουμε με την ΜΗ πίστη μας. Αλλά δεν μπορούμε ούτε να εθελοτυφλούμε ούτε να παραπλανούμε με τις πράξεις μας και τους άλλους. Αυτόν που εκτιμώ είναι εκείνος που απρόσκοπτα δηλώνει άθεος! Συνεπώς οι πράξεις του στηρίζονται στην ιδιότητά του αυτή. Εκείνος όμως που είναι ανερμάτιστος είναι ο δήθεν χριστιανός, που παραπέει μεταξύ απιστίας και "πίστης". Εν κατακλείδι, η χριστιανική θρησκεία είναι συγκεκριμένη, και ο καθένας δεν μπορεί να τη φέρνει στα μέτρα του. Οποιος λοιπόν θέλει, ή ακολουθεί ή αλλάζει πορεία. Το θέμα είναι να μη ντρέπεσαι για το τί είσαι ή το τί δηλώνεις.

Κι ένα αντιπροσωπευτικό τραγουδάκι: All we are is dust in the wind...(KANSAS).

eNeRGy
18/02/2007, 12:05
και εγω ειμαι υπερ της καυσης... αλλα το να κολυμπαω στις σταχτες σας μου ερχεται καπως... spooky!!!

Πως την ειδατε κυριοι? Μαρια Καλας?
Η Ελευθερια του ατομου δε πιανει οσους μενουν πισω?

Νομιζω εχει απαγορευθει κιολας να πετας σταχτες πτωματων στη θαλασσα...

Πρεπει να βρουμε αλλο χωρο... :D


ΥΓ.Σε αυτον που ειπε οτι η ανασταση δε γινεται αμα σε καψουν γιατι χρειαζεσαι και το σωμα σου: Τοτε αυτοι που καιγονται σε σπιτια, αυτοκινητα, κλπ και δε βρισκουν ποτε σωμα, πως και τους διαβαζουν και ολα ειναι μια χαρα με την ανασταση και την ταφη???... ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ... παιζει χοντρο χρημα...

ermis21
19/02/2007, 07:01
όπως έχω πει στους φίλους μου όταν πεθάνω θέλω να με κάψουν πάνω σε ένα σωρό από κληματόβεργες σαν τους βάρβαρους και γύρω από τον σωρό μου που θα καίγετε να στήσουνε γλέντι.

Xrider
19/02/2007, 12:22
Den einai plaka....


http://everythingelse.listings.ebay.com/Funeral-Cemetery_W0QQfclZ3QQfcoZ1QQsacatZ88739QQsocmdZListingItemList