PDA

View Full Version : Λάμπες Vfr



Pepito
09/02/2007, 19:56
Μήπος ξερει κανένας φίλος τι τύπο λαμπων έχη το VFR 800;Γιατι απ'οτι ειδα εχει τέσερεις λάμπες (μάλον ιδιες)και δύο πολυ μικρες.Τί τυπος ειναι αυτές;Η4;Πώς τις ζητάμε αν καούν;:dizzy: :dizzy:

kostasdirt
09/02/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pepito
Μήπος ξερει κανένας φίλος τι τύπο λαμπων έχη το VFR 800;Γιατι απ'οτι ειδα εχει τέσερεις λάμπες (μάλον ιδιες)και δύο πολυ μικρες.Τί τυπος ειναι αυτές;Η4;Πώς τις ζητάμε αν καούν;:dizzy: :dizzy: H7

Pepito
10/02/2007, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
H7
H7 λοιπον.Σ'ευχαριστώ πολή φιλε:beer:

kostasdirt
11/02/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pepito
H7 λοιπον.Σ'ευχαριστώ πολή φιλε:beer: παρακαλώ..

ermisVFR
22/03/2007, 19:08
Προχθές είχα ένα επεισόδιο με έναν ανόητο που έκανε όπισθεν στην Μεσογείων για να αλλάξει λωρίδα. Ευτυχώς μόνο μου άγγιξε το λάστιχο. Θα πάω να βάλω HID άμεσα.
Είχα δει ένα VFR μαύρο στην Β.Σοφίας με τέτοια φώτα :sun: :sun: και εντυπωσιάστηκα. Είναι αδύνατο να μην σε προσέξουν. Από προχθές είμαι στο δίκτυο και ψάχνω.
Νεότερα σύντομα.

ermisVFR
02/04/2007, 14:27
Τα έβαλα! HID Xenon H7 6000Κ.:smokin:

:)Υπέρ: Αυτό για το οποίο τα έβαλα, ενεργητική ασφάλεια. Τα δοκίμασα λίγο στην Σύρο που ήμουν το ΣΚ από Μέγα Γιαλό στην Ερμούπολη και πίσω, περίπου 20+ χλμ. Σταματούσανε οι πάντες σε κάθε διασταύρωση για να περάσω.

:( Κατά: στην VFR είναι μανίκι να τα περάσεις μόνος. Οι Η7 έχουν μία προέκταση της βάσης στην οποία στηρίζεται η αλογόνου. Εδώ θέλει μεγάλη πατέντα.

Γενικά τα δικά μου τα φώτα δείχνουν χαμηλά για να μην τυφλώνω. ΛΑΘΟΣ. Έχω την εντύπωση ότι παρότι τα φώτα είναι δυνατά βλέπω μόνον όπου πέφτουν και τίποτα άλλο με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ πολύ τους προβολείς. Τα αλογόνου διαχέονταν ομαλότερα και μάλλον λόγο χαμηλότερης έντασης μπορούσα να δω και αντικείμενα εκτός της οπτικής δέσμης.

Βέβαια είναι μόνον μία πρώτη εντύπωση. Θα τα σηκώσω ελαφρά και θα επανέλθω.

kostasdirt
08/04/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Τα έβαλα! HID Xenon H7 6000Κ.:smokin:

:)Υπέρ: Αυτό για το οποίο τα έβαλα, ενεργητική ασφάλεια. Τα δοκίμασα λίγο στην Σύρο που ήμουν το ΣΚ από Μέγα Γιαλό στην Ερμούπολη και πίσω, περίπου 20+ χλμ. Σταματούσανε οι πάντες σε κάθε διασταύρωση για να περάσω.

:( Κατά: στην VFR είναι μανίκι να τα περάσεις μόνος. Οι Η7 έχουν μία προέκταση της βάσης στην οποία στηρίζεται η αλογόνου. Εδώ θέλει μεγάλη πατέντα.

Γενικά τα δικά μου τα φώτα δείχνουν χαμηλά για να μην τυφλώνω. ΛΑΘΟΣ. Έχω την εντύπωση ότι παρότι τα φώτα είναι δυνατά βλέπω μόνον όπου πέφτουν και τίποτα άλλο με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ πολύ τους προβολείς. Τα αλογόνου διαχέονταν ομαλότερα και μάλλον λόγο χαμηλότερης έντασης μπορούσα να δω και αντικείμενα εκτός της οπτικής δέσμης.

Βέβαια είναι μόνον μία πρώτη εντύπωση. Θα τα σηκώσω ελαφρά και θα επανέλθω.
Περιμένω εντυπώσεις από τα HID αυτό το φαινόμενο που λες το έχω δει και εγώ σε διάφορα αυτοκίνητα που έχω βάλει xenon μάλλον κάτι παίζει με τα κρύσταλα-καθρέπτες...

ermisVFR
11/04/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Περιμένω εντυπώσεις από τα HID αυτό το φαινόμενο που λες το έχω δει και εγώ σε διάφορα αυτοκίνητα που έχω βάλει xenon μάλλον κάτι παίζει με τα κρύσταλα-καθρέπτες...

Μετά από 10 μέρες χρήσης νομίζω ότι τελικά αξίζουν. Η ποσότητα του φωτός είναι εντυπωσιακή. :sun: :sun: Σε κάποιους, λίγους, ενοχλεί ή μάλλον ξενίζει και παίζουν με το σινιάλο.
Το αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο άλλα πολύ ανώτερο από τις αλογόνου.
Νομίζω ότι το τέλειο αποτέλεσμα εμφανίζεται μόνον όταν όλο το φανάρι είναι σχεδιασμένο για HID. Αυτά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εμείς είναι conversion kits τα οποία δεν δίνουν απολύτως τέλεια διάχυση του φωτός. Το ίδιο παρατήρησα και στο CBF φίλου που πρόσφατα πέρασε HID σε τοπικό συνεργείο.
Μου στοίχισε με τα μεταφορικά 114€ για δύο φανάρια. Μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξει κανείς και τα πάνω φώτα κυρίως διότι τα HID έχουν αργή απόκριση και χρειάζονται 2-3 δευτερόλεπτα να αποδώσουν πλήρως. Άλλωστε δεν υπάρχει και χώρος για τόσα Ballast. Στην VFR δεν έκανα καμία μετατροπή μη αναστρέψιμη (τρύπα). Τα ballast τα τοποθέτησα δεξιά και αριστερά μέσα στο φερινγκ μπροστά από τα ψυγεία και τα στερέωσα με ιμάντες.
Η μόνη πραγματική δυσκολία στην εφαρμογή ήταν να κατασκευάσω δύο ψευδοβάσεις στήριξης των λυχνιών, παραξενιά της VFR, τις οποίες έκανα αρχικά μόνος μου αλλά μετά σε έναν τόρνο και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.:smokin:
Know how πλέον υπάρχει οπότε για ότι θέλεις είμαι στην διάθεσή σου.

isido
23/04/2007, 11:28
Το περιμενω την αλλη βδομαδα να το παρω ολοκαινουργιο .Ελπιζω να αξιζει και να ειναι τοσο καλο οσο λενε.Για να λαμπες ξενον ρωτησα στην εκθεση μηχανης σε ενα περιπτερο και μου πε 115 ευρο για την μια λαμπα και 130 ευρο στα μεγαλα φωτα .

ermisVFR
23/04/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από isido
Το περιμενω την αλλη βδομαδα να το παρω ολοκαινουργιο .Ελπιζω να αξιζει και να ειναι τοσο καλο οσο λενε.Για να λαμπες ξενον ρωτησα στην εκθεση μηχανης σε ενα περιπτερο και μου πε 115 ευρο για την μια λαμπα και 130 ευρο στα μεγαλα φωτα .

Αν κατάλαβα καλά και περιμένεις VFR καλοσήρθες στη παρέα μας.:wave2::wave2::wave2:
Να το χαίρεσαι και καλοτάξιδο.
Πέρασε από εδώ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ Vfr (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35227&perpage=40&pagenumber=1) να καταγραφείς.

Για τα φώτα αφού το πάρεις τα λέμε.
Μεγάλα φώτα HID είναι μάλλον υπερβολή. Αν κάποιος σε αντικρίσει με τέσσερις προβολείς, ιδικά ηλικιωμένος, θα θέλει … οφθαλμίατρο.

kprearis
07/04/2008, 23:37
Εγώ έχω βάλει τις Phillips MotoVision και έιμαι πολύ ευχαριστημένος. Ούτε μετατροπές, ούτε ενοχλητικά για άλλα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες Xenon. Έχουν αρκετά διάχυτη δέσμη, πολύ καλό φωτισμό και ένα πορτοκαλί χρώμα στο κάτω μέρος της δέσμης τους, ώστε να ξεχωρίζουν πιο εύκολα κυρίως στην κίνηση και στις διεισδύσεις. Eίναι ειδικές για μοτοσυκλέτα. http://www.lighting.philips.com/in_en/consumer/carlighting/2_2wheeler_lighting/products_for_2wheeler/1_motovision.php?main=in_en_consumer_lighting&parent=89083467512&id=in_en_car_lighting&lang=en