PDA

View Full Version : Μετα-ολυμπιακή Ελλάδα και θεάματα



Nik0s
10/02/2007, 13:31
Σκεφτόμενος οτι κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να ανήκουν και στο φιλότεχνο κοινό, θα ήθελα να σας μεταφέρω τις σκέψεις μου..

Μετά τους ολυμπιακύς αγώνες της Αθήνας, η αλήθεια είναι οτι η πόλη απέκτησε (επιτέλους) κάποιους χώρους, μεγάλους και σύγχρονους, με προδιαγραφές να φιλοξενούν μεγάλες παραστάσεις κάθε είδους όπως συναυλίες, μουσικές και χορευτικές παραστάσεις. Ιδιώτες, εκμεταλλευόμενοι τα ακίνητα αυτά που θα σάπιζαν στα χέρια του δημοσίου (ως συνήθως), έκαναν την κίνηση, και πήραν την εκμετάλλευση των χώρων αυτών. Ένας τέτοιος χώρος είναι το Badminton theatre στο Γουδί.

Η αρχή έγινε πέρυσι, με την διοργάνωση της παράστασης Cats, ένα από τα πιο διάσημα και μακροβιότερα Musical, που παίζεται σε Αγγλία και Αμερική επί χρόνια. Το θέατρο (τότε) δεν είχε ολοκληρωθεί, αλλά είχε στηθεί ένα "πρόχειρο" για να στεγάσει την παράσταση. Η εταιρία παραγωγής, με ξέφρενο μαρκετινγκ καλεί τον κόσμο να δει την παράσταση..... και τι κατάλαβε ?

Μια καλή κατά τ'αλλα παράσταση, γεμάτη τεχνικά προβλήματα και τεράστιες καθυστερήσεις - τη βραδιά που είχα πάει, έγινε διακοπή 1 ώρας... Το πρόβλημα ? Οι απαιτήσεις ρεύματος για την παράσταση και τον τεχνικό εξοπλισμό δεν μπορούσαν να καλυφθούν επαρκώς, με αποτέλεσμα να "πεφτει" και να μπλοκάρει όλα τα λογισμικά (γιατί ως γνωστόν όλα πλέον σε αυτές τις παραστάσεις ρυθμίζονται από λογισμικά) και να περιμένουμε για ολικό reboot !!

Δεν συζητάμε για το parking... Χώρος υπάρχει ναι (έκανα το λάθος να πάω με το αυτοκίνητο τότε), αλλά για να μπεις και να βγείς από το χώρο στάθμευσης, μπορεί και να φας 2 ώρες, με ουρές αυτοκινήτων να περιμένουν υπομονετικά σε 1 λωρίδα κυκλοφορίας...

Χτες το βράδυ πήγα και είδα (ως ξεροκέφαλος) μετά από προτροπή της καλής μου το Swan Lake... "Δείτε την ή ζήστε με το παράπονο οτι την χάσατε" διαφήμιζε η παραγωγή.... Ε λοιπόν έζησα με το παράπονο οτι την είδα !! Στο νεόκτιστο πλεόν θέατρο Badminton, ένα άθλιο και κακόγουστο κατασκεύασμα μέσα στο πράσινο (που φήμες λένε οτι είναι και παράνομο και αυθαίρετο) χωρητικότητας 1000-1500+ ατόμων πήγα και είδα αυτή την άθλια παράσταση, για ακόμα μία φορά με πολλά τεχνικά προβλήματα.... Πάλι υπομονή, πάλι κουρτίνες και σκηνικά να εναλάσσονται αρύθμιστα.... Στην πρεμιέρα λέει άρχισε με καθυστέρηση 1 ώρας, με τεράστια προβλήματα και διακοπές. Πάει αυτό όμως. Οι χορευτές, τρίτης διαλογής (γιατί πολλοί νομίζουν οτι έρχονται οι ίδιοι συντελεστές του εξωτερικου !!), οι αναπληρωματικοί ας πούμε που τους δίνουν κανα φράγκο να γυρναν τον κόσμο με παραστάσεις.... Πανάκριβα εισιτήρια χωρίς κανένα added-value.... Στην Αγλλία δίνεις 100 ευρώ για καλή θέση, αλλά πέρνεις και δωρεάν πρόγραμμα, μπαινοβγαίνεις από άλλη είσοδο και όχι την ίδια με άλλα 1000 άτομα, τελοσπάντων...

Πραγματικά αποκαλυπτικά είναι τα σχόλια του κόσμου στο athinorama.gr

Δυστυχώς, μέχρι και ο έλληνας ιδιώτης, στο βωμό του κέρδους θυσιάζει τα πάντα, προσφέροντας στις μάζες που τρέχουν πανικόβλητες να δουνε μια παράσταση της προκοπής, τριτοκοσμικά θεάματα, πλασάρωντας τα ως το απόλυτο must, κοροιδεύοντας τον κόσμο που δεν είχε ποτέ την τύχει να δει μια τέτοια παράσταση στο εξωτερικό όπως θα έπρεπε να είναι....

Jesus Christ Superstar ??? Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω....

Πραγματικά κρίμα....

el_hymador
10/02/2007, 14:51
Eχεις απολυτο δικιο σε ολα οσα λες ...τις συγκεκριμενες παραστασεις δεν τις εχω δει , αλλα εχω φαει ακριβοπληρωμενες ''φολες'' απο αντιστοιχες αλλες...

Δυστυχως , απο την μια οι αρπακολα οτι φαμε , οτι πιουμε διοργανωτες που καλουν μια ζωη μετριοτητες και ''πεθαμενες'' καταστασεις και απο την αλλη το Ελληνικο ''κοινο'' που προτιμα να δινει 150€ για να απολαυσει μια αποθεωση του κιτς , μια κακοτεχνη μουσικη(?) , το στριμωγμα , την αθλια και τσαμπουκαλεμενη εξυπηρετηση στα σκυλαδικα...

καλα να παθουμε λοιπον....

lampros_fazer
13/02/2007, 23:37
Γι'αυτό που θίγεις,την ακαταλληλότητα του θεάτρου (και συν τοις άλλοις το 'σκάνδαλο' όπως αναφέρει της παραχώρησης) ,είχε ρεπορτάζ το Βήμα της κυριακής..Εκτός από την (α)καταλληλότητα εμένα μου φάνηκε και άκρως ακαλαίσθητο..

Nik0s
14/02/2007, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
εμένα μου φάνηκε και άκρως ακαλαίσθητο..


Τελείως όμως !!! :cry: