PDA

View Full Version : Μηπως μονο εγω...



kakofonixx
12/02/2007, 02:15
... δεν αναβω τα φωτα μου στη μεγαλη σκαλα οταν οδηγω?? :uplate:

Και εξηγω...
Την Παρασκευη το απογευμα επρεπε να κατεβω στο κεντρο της Αθηνας για μια δουλεια. Ομως επειδη θα παραλαμβανα ενα αρκετα μεγαλο δεμα, δεν μπορουσα να παω με τη μηχανη.
Οποτε πηρα το αυτοκινητο του πατερα μου (μιας και εγω δεν εχω :D)
Μεχρι εδω ολα καλα, αν εξαιρεσει κανεις τη διαθεση που ειχα ξεροντας το πακετο που θα ετρωγα για να παραλαβω το (αλλο) πακετο :uplate:

Ως γνωστον οι οδηγοι των αυτοκινητων εχουν τη θεση τους πιο χαμηλα απο τις μηχανες, με αποτελεσμα οταν οδηγαμε με τα φωτα στη μεγαλη σκαλα να τους τυφλωνουμε απο τους καθρεπτες.

Ε τι να πω ρε παιδια.... 9,5 στους 10 οδηγους μηχανης που συναντησα στη διαδρομη με τυφλωναν!! :hypnotize :hypnotize

Απο τη μια λες ειναι για τη δικη μας ασφαλεια, για να μας προσεχουν. Απο την αλλη ομως ειναι σωστο αυτο??
Ισως και να ειναι πιο επικινδυνο αφου αν τυφλωσουμε εναν οδηγο αυτοκινητου μπορει να χασει ευκολα τον ελεγχο... :sick:
Και εμενα (οπως φανταζομαι ολους μας) μου εχουν τυχει περιπτωσεις που καποιος σε μια σφηνα να μη με προσεξει και να σκεφτω οτι αν ειχα τη μεγαλη σκαλα θα με ειχε δει... Παρ'ολα αυτα δεν τη χρησιμοποιω.

Περιμενω τις αποψεις σας και τη δικη σας σταση πανω στο θεμα.

tifoefs
12/02/2007, 02:20
Μεγαλη σκαλα ειναι υποχρεωτικη δια νομου τουλαχιστον εδω στα βορεια που μενω.

Προβολεας οχι !

:wave2:

MIKE_16V
12/02/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μεγαλη σκαλα ειναι υποχρεωτικη δια νομου τουλαχιστον εδω στα βορεια που μενω.

Προβολεας οχι !

:wave2:

Εσυ εννοεις την μεσαια...

Ενω ο Kakkofonix, τον προβολεα.

Μονο την μερα και με το παπι αναβω την "μεγαλη".

Στο Ζ τωρα που μπηκαν να Ξενον:uplate: με βλεπουν και με την μεσαια:winka:

fantacid
12/02/2007, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Εσυ εννοεις την μεσαια...

Ενω ο Kakkofonix, τον προβολεα.

Μονο την μερα και με το παπι αναβω την "μεγαλη".

Στο Ζ τωρα που μπηκαν να Ξενον:uplate: με βλεπουν και με την μεσαια:winka:

καλα, το παπι δεν εχει μεγαλη σκαλα....!!!

αλλα νομιω πως ειναι αρκετα εκνευρηστικο να σε τυφλωνουν συνεχεια αυτοι οι τεεντυμποιδες αλητες μηχανοβιοι!!:uplate:

kachius
12/02/2007, 08:51
...χρησιμοποιώ τη μεγάλη σκάλα μόνο την ημέρα (και αυτό αν δεν είναι πολύ σκοτεινή).

Τις ώρες που σύμφωνα με τον κοκ πρέπει να ανάψεις φώτα
(μισή ώρα πριν τη δύση έως μισή ώρα μετά την ανατολή) σβήνω προβόλι
και αφήνω τη μεσαία (καθώς τη νύχτα πραγματικά τυφλώνεις τους οδηγούς και δεν είναι
καθόλου μα καθόλου ωραίο)

tati
12/02/2007, 13:46
Απο την αλλη να ρωτήσω αυτά τα ξένον φώτα που και αμάξια και μηχανές εχουν ειναι νόμιμα?

γιατί και αυτά υπερτυφλώνουν και ειναι πολύ ενοχλητικο- επικίνδυνο

fantacid
12/02/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Απο την αλλη να ρωτήσω αυτά τα ξένον φώτα που και αμάξια και μηχανές εχουν ειναι νόμιμα?

γιατί και αυτά υπερτυφλώνουν και ειναι πολύ ενοχλητικο- επικίνδυνο

ασε ...... οσο πανε κ πληθαινουν !!!

bartlal
12/02/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Απο την αλλη να ρωτήσω αυτά τα ξένον φώτα που και αμάξια και μηχανές εχουν ειναι νόμιμα?

γιατί και αυτά υπερτυφλώνουν και ειναι πολύ ενοχλητικο- επικίνδυνο

για να πωλουνται εργοστασιακα ή/και να πωλουνται σε χωρες με ακρως αυστηρα κριτηρια (ουχί, δεν ομιλω για την χωρα μας), μαααααααλλον ειναι νομιμα!

:wave2:

kakofonixx
12/02/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Εσυ εννοεις την μεσαια...

Ενω ο Kakkofonix, τον προβολεα.

Ακριβως αυτο εννοω...:rolleyes:

Και στο δικο μου (v-strom 650 k7) δεν υπαρχει διακοπτης, δεν υπαρχει μεσαια σκαλα.
Τα φωτα ειναι αναμενα παντα στη μεγαλη σκαλα.
Ο λογος γινεται για οσους οδηγουν με τους προβολεις αναμενους... :wave2:

zireous
12/02/2007, 22:52
Εγώ παντού (τη μέρα) οδηγάω με ανοιχτά τα μεγάλα φώτα -το μπλε φωτάκι μου θυμίζει ότι είναι ανοιχτά, βολεύει. Τη νύχτα στη κίνηση, πάντα τη μικρή σκάλα, και ενίοτε παίζω τη μεγάλη γι' αυτούς με τα προβόλια και λοιπά ελεεινά, και καβαλάνε πεζοδρόμια. Εκτός όταν κάνω νυχτερινές βόλτες σε ερημιές οπότε τα μεγάλα δίνουν ρέστα.

Στις άλλες μου μηχανές τί κάνω;

Που και που τις βάζω μπροστά και βάζω αέρα κλπ μέχρι να τις σκοτώσω για μια χούφτα ευρά -δε ξέρω ποια να πετάξω και ποια να πουλήσω, παίζει και να δώσω τη μία δώρο άν πουλήσω την άλλη, αλλά δε ξέρω ποιά... :hypnotize

KaTaNaS
12/02/2007, 22:59
την ημέρα οι προβολείς δεν τυφλώνουν βρε παιδιά... γίνονται αντιληπτοί απλά...

zireous
12/02/2007, 23:44
Αυτό για τη μέρα το είπα επειδή 9 στους 10 που βλέπω εδώ έχουν σβηστά φώτα τη μέρα (εγώ συχνά είμαι ο δέκατος) -άσε πόσοι φοράνε κράνος...

Όχι ότι στην Αθήνα βλέπω πολλούς να τα ανάβουνε μέρα, μή κάψουνε καμιά λάμπα τα παιδιά δε λέει. :a31:

H.A.Balafoutre
13/02/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Εγώ παντού (τη μέρα) οδηγάω με ανοιχτά τα μεγάλα φώτα -το μπλε φωτάκι μου θυμίζει ότι είναι ανοιχτά, βολεύει. Τη νύχτα στη κίνηση, πάντα τη μικρή σκάλα, και ενίοτε παίζω τη μεγάλη γι' αυτούς με τα προβόλια και λοιπά ελεεινά, και καβαλάνε πεζοδρόμια. Εκτός όταν κάνω νυχτερινές βόλτες σε ερημιές οπότε τα μεγάλα δίνουν ρέστα.

Στις άλλες μου μηχανές τί κάνω;

Που και που τις βάζω μπροστά και βάζω αέρα κλπ μέχρι να τις σκοτώσω για μια χούφτα ευρά -δε ξέρω ποια να πετάξω και ποια να πουλήσω, παίζει και να δώσω τη μία δώρο άν πουλήσω την άλλη, αλλά δε ξέρω ποιά... :hypnotize


Τα φώτα στο Fazer είναι by default αναμένα στην μεσαία σκάλα.

Τη μέρα κάποιες φορές οδηγάω με τη μεγάλη σκάλα αλλά γενικά σπάνια το κάνω (αλλά θα συμφωνήσω με τον zireous).

Και σίγουρα δεν το κάνω το βράδυ ή σε περιπτώσεις συννεφιάς και γενικά χαμηλού φωτισμού στο δρόμο. Πιστεύω η μεγάλη σκάλα βοηθάει πιο πολύ όταν την ανάβεις στιγμιαία για να περάσεις ύποπτο σταυροδρόμι ή να προσπεράσεις κάποιον. Έτσι κάνει καλύτερα τη δουλειά της.

Πάντως προσωπικά ακόμη και απόγευμα με κόντρα ήλιο η μεγάλη σκάλα όταν αναβοσβήνει στα αυτοκίνητα μπροστά για να τα προσπεράσω ή για να τους κάνω γνωστή τη θέση μου και την πρόθεσή μου, κάνει άψογη δουλειά.

Καλό είναι να είναι αναμένη να σε βλέπουν, αλλά πρώτα θα πρέπει να είσαι στη σωστή γωνία και με τη σωστή ταχύτητα για να σε βλέπουν και κυρίως να κατανοήσουν τι είσαι και τι πρόθεση έχεις.

Κάποια στιγμή είχα βγεί βόλτα με ένα ΖΧ10 '05 κι ένα R1 '99 βράδυ. Οι τύποι είχαν συνέχεια τη μεγάλη σκάλα αναμένη για να τους βλέπουν, μιλάω για δρόμο στύλ Αρτεμισίου προδιαγραφών και ακόμη καλύτερος. Εγώ στην αρχή παραξενεύτηκα που πήγαιναν με τα φώτα τέζα όσο και τα γκάζια. Στο τέλος της βόλτας μου παραπονέθηκαν πως παρόλο που τύφλωναν τους οδηγούς δεν έκαναν δεξιά για να τους περάσουν. Πιστεύω πως έκαναν μεγάλο λάθος. Διότι ο Χ, στην καλύτερη περίπτωση μέτριος, κουτάκιας δεν μπορεί να διανοηθεί την ταχύτητα ή αν είναι μοτοσικλέτα, οπότε θα κάνει στην άκρη πιο αργά από όσο περιμένει ο αναβάτης. Πιστεύω το ίδιο συμβαίνει και με τον ήχο από την εξάτμιση. Μέχρι να διαχειριστεί ο εμπρός οδηγός το φώς ή τον ήχο......και να ενεργήσει όπως εμείς περιμένουμε να κάνει.....μέγα λάθος.

Xrider
13/02/2007, 12:07
Ειναι νομος τα αναμενα φωτα και το πρωι σε ολη την ΕΕ.
Τα νεα μοτο εχουν μονιμα αναμενα τα φωτα.
Ομως...δεν σημαινει οτι πρεπει να εχουμε την μεγαλη σκαλα αναμενη!!!
Ακομα και πρωι στραβωνει.
Εχουμε αναμενα τα φωτα πορειας και μονο (γιαυτο λεγωνται ετσι) αν θελεις να σε προσεξει καποιος παιζεις με τα φωτα η βαρας και τους τενορους.
Ελπιζω μια μερα να περασει η μοδα με τις λαμπες ΧΕΝΟΝ και να μην σπανε @@ τα κωλοφαναρα αυτο/μοτο..ειδικα το βραδι που ειναι πολυ εντονο το κοκκινο φως.
:smokin:

zireous
14/02/2007, 20:37
H.A.Balafoutre, είναι συχνό λάθος να περιμένουμε να αντιδράσει κάποιος όπως θα αντιδρούσαμε εμείς, αλλά και επειδή έχουμε συνηθίσει πχ να πηγαίνουμε με 270 στις ΕΟ να περιμένουμε τους άλλους να αφήσουν χώρο στη λωρίδα προσπεράσεων (Ελλάντα είμαστε, αυτή η λωρίδα κανονικά είναι άδεια έξω αν δε προσπερνας...). Το έχω ξαναπεί, στην Ελλάδα είναι πιο πιθανό να αλλάξει λωρίδα και να έρθει σε αυτή που είσαι 5 δεύτερα πριν τον προσπεράσεις, και να σε κλείσει, παρά να βγάλει φλας, να τσεκάρει καθρέφτη και μετά να αλλάξει λωρίδα. Η λύση είναι να κόψεις αρκετά για να μπορείς να αντιδράσεις και να είσαι ψυλλιασμένος για τη στραβή...

Xrider, είναι νόμος, και στη Γερμανία το χέσανε το θέμα και επιβάλανε και στα αυτοκίνητα ανοιχτά φώτα με αποτέλεσμα οι μηχανές να εξαφανίζονται πάλι στη κίνηση (δεν έχω πρόχειρη τη φώτο να δεις πόσο εύκολο είναι).
Εγώ είπα τη μέρα -και δεν έχω Xenon, τα μαμά τα δείχνουν όλα... Όταν ψιλοχαράζει και ακόμα ενοχλούν τα ρυθμίζω στη μικρή σκάλα. Το λεντάκι που δείχνει τη μεγάλη σκάλα όντως μου θυμίζει ότι τα έχω ανοιχτά μιας και δεν είμαι πρόθυμος να πουλήσω το θηριάκι μου για ένα νεότερο.

Οι προβολείς που είναι της μόδας στους νεοκάγκουρες με τα "φτιαγμένα" κουτιά είναι καί αυτοί παράνομοι, αλλά αυτοί χέστηκαν και οι τροχομπάτσοι δέν κάνουν καν αλκοτέστ τα φώτα θα κοιτάνε...

Sotirios
15/03/2007, 10:08
Καλημέρα παίδες
Το φορουμ μπορεί να έχει γραφτεί καιρό αλλά θέλω να συμπληρώσω-διορθώσω μια λεπτομέρια. Ο ΚΟΚ το λέει πολύ ορθά πως φώτα πορείας είναι αυτά που λέμε μεγάλα-προβολείς, φώτα διασταυρώσεως αυτά που λέμε πορείας- μεσαία και θέσεως τα μικρά. Στην πορεία λοιπόν έχουμε μεγάλα-πορείας και όταν διασταυρωνόμαστε με κάποιον κατεβάζουμε σε διασταυρώσεως- μεσαία. Τώρα θα μου πέιτε τα θέσεως γενικά τι ρόλο βαράνε? Ε κατι θα υπάρχει και γι αυτά πχ οταν είμαστε παρκαρισμένοι στην άκρη να φαίνεται η θέση μας κλπ κλπ κλπ.
Σύμφωνα με αυτές τις ονομασίες των φώτων καταλαβαίνει κανείς τι πρέπει να χρησιμοποιεί σε 2 ή 4 τροχούς, τώρα για τους κάγκουρες που τους λέτε (γενικώς) που κάνουν σούζες ε αυτοί θέλουν και ένα τρίτο φως από κάτω για να δείχνει ευθεία όταν είναι στον πίσω:wave2:

Da.Vintage
15/03/2007, 11:47
Οτι έχετε ανάφτε το Μικρά, Μεγάλα, Θέσεως, Προβολάκια και κανα κερί στην εκκλησία μπας και τη γλιτώσετε απο τους ηλίθιους που αν δεν τους τυφλώσεις δεν κάνουν κάν το κόπο να κοιτάξουν καθρεύτη! :mad:

Sotirios
15/03/2007, 11:54
Φίλε μου τόσο βούρλα που είναι (όσοι είναι) την ώρα που θα φάνε να χαζευουν στον καθρέπτη μεχρι να κατανοήσουν οτι είναι μηχανή αυτό που λάμπει πίσω τους και όχι ούφο πάλι θα την κάνουν τη βλακεία. Όπως λένε πολλοί εδω μέσα είναι να μην το έχει στο αίμα του κανείς.... αμα το χει... Κουράγιο υπομονή και επιμονή μπα και καλυτερέψει κανένας.

zireous
21/03/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Φίλε μου τόσο βούρλα που είναι (όσοι είναι) την ώρα που θα φάνε να χαζευουν στον καθρέπτη μεχρι να κατανοήσουν οτι είναι μηχανή αυτό που λάμπει πίσω τους...

Καί μπροστά τους.

Ταξιδευτής
22/03/2007, 11:08
Παντως ρε παιδια, η ουσια ειναι οτι τα φωτα των μηχανων στην μεγαλη σκαλα (προβολεις) ειναι σαφως εκτυφλωτικα αν εχεις την ατυχια να εισαι με κουτι. :mad:

Το Ζ εχει τα φωτα αναμμενα εξ ορισμου (δεν εχει διακοπτη να τα σβηνεις) οπως και ολες οι νεες μηχανες. Απο εκει και περα ομως δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα του να εχεις τους προβολεις αναμμενους την ημερα. Σε μια ηλιολουστη ημερα ουτως η αλλως οι προβολεις μικρη διαφορα θα κανουν. Το θεμα ειναι ΕΜΕΙΣ να προσεχουμε τι μλκιες μπορει να κανουν οι γυρω μας, παρα να εχουμε την απαιτηση να μας προσεξουν αυτοι.

Η μηχανη σε κινηση παντα θα χανει λογω μικρου ογκου -και στο Ελλαντα το μεγεθος δυστυχως μετραει... :mad:

Και κατι ακομα: ΕΛΕΟΣ με αυτα τα ηλιθια Xenon φωτα. Στα αυτοκινητα ειναι μια χαρα. Σε μηχανες ομως, ΟΣΑ εχω δει ειναι απιστευτα εκτυφλωτικα ακομα και στην μεσαια σκαλα! :mad:
Μιλαμε ημουν σε σταση περιμενοντας το λεωφορειο που ερχοταν και απι πισω ερχοταν μηχανη R1 με Xenon στη μεσαια σκαλα. Προσπαθουσα να διαβασω το νουμερο του λεωφορειου (στα 50 μετρα) και δεν μπορουσα λογω τυφλωσης απο τα κωλοφωτα της μηχανης!! :mad: :mad: :mad:

gloum
22/03/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
και στο Ελλαντα το μεγεθος δυστυχως μετραει... :mad:


Χμ...υπονοείς κάτι?:lol:

Nostra
22/03/2007, 11:45
κατά τη διάρκεια της ημέρας η μεγάλη σκάλα είναι Must...

.+-

Giorgos19
22/03/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κατά τη διάρκεια της ημέρας η μεγάλη σκάλα είναι Must...

.+-


+1