PDA

View Full Version : καθαρισμος αλυσιδας



h2opolo
13/02/2007, 02:09
Ξερετε καποιο καλο τροπο για να καθαρισω την αλυσιδα της μηχανης μου?

kaps
13/02/2007, 06:48
Λοιπόν στο ΜΟΤΟ είδα προιόν της AFAM που κάνει αυτή τη δουλειά . Είναι σαν το μπουκάλι του ΑΖΑΧ δηλαδή με ψεκαστή και κάνει για O-RING αλλά και μη O-RING.

savvas
13/02/2007, 11:20
Εγω την εχω βρει με το παραφινέλαιο, σαν κι αυτο, κανενα.
Τα σπρει ειναι πιο ακριβα, και το πολυ πολυ να κανουν την ιδια δουλεια.

Παρε 1 κιλο απο φαρμακειο για να'χεις, αλοιψε την με πινελακι και μετα με νερο (με το λάστιχο), μετα το στεγνωμα βαλε το σπρει ή ότι λαδι βαζεις στην αλυσιδα σου.

costas81
21/02/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από h2opolo
Ξερετε καποιο καλο τροπο για να καθαρισω την αλυσιδα της μηχανης μου?


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35331&highlight=%2A%E1%EB%F5%F3%E9%E4%E1%2A


:wave2:

MIKE_16V
21/02/2007, 13:47
Εδω και κανα εξαμηνο εχω αγορασει αυτο το πραγματακι....

Και με εχει βολεψει...ουτε πινελα...ουτε γινετε χαμος απο βρωμες παντου...:winka:


78828

gmeles
21/02/2007, 14:31
Το ιδιο εχω και γω!!! Πραγματικα το καθαρισμα της αλυσιδας απο αγγαρια εγινε παιχνιδακι, μεσα σε 10 λεπτακια <<καθαρισες>>. χωρις ιχνος βρωμιας ουτε πανω σου αλλα ουτε και κατω στο γκαραζ!!

tomd
21/02/2007, 14:39
Καταπληκτικό..... από που το πήρατε αυτό το kit και πόσο σας κόστισε;

MIKE_16V
21/02/2007, 14:42
εδω (http://www.moto-outlet.gr) 25Ε

tomd
21/02/2007, 14:44
thnx :)

costas81
23/02/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Το ιδιο εχω και γω!!! Πραγματικα το καθαρισμα της αλυσιδας απο αγγαρια εγινε παιχνιδακι, μεσα σε 10 λεπτακια <<καθαρισες>>. χωρις ιχνος βρωμιας ουτε πανω σου αλλα ουτε και κατω στο γκαραζ!!


και πως ακριβως παιζει γιατι το βιντεακι που εχει φαινετε να μην παιζει!

MIKE_16V
23/02/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
και πως ακριβως παιζει γιατι το βιντεακι που εχει φαινετε να μην παιζει!

Αφου μετρησεις και κοψεις τα βουρτσακια στο μεγεθος της αλυσιδας σου,

Περνας τα 2 πλαστικα καπακια, που εχουν τα βουρτσακια μεσα, και τα κουμπωνεις στην αλυσιδα, δενεις με ενα γατζο το κλειστο πλεον κουτι απο ενα σταθερο σημειο, πχ σταντ....ωστε να μην κουνιετε οταν θα γυρνας την ροδα.

Συνδεεις το μπουκαλι με την παραφυνη, στην τρυπα με το σωληνακι...και γυρνας την ροδα.

Απο κατω εχεις βαλει ενα λεκανακι και ολη η βρωμικη παραφυνη πεφτει εκει....

Απο μια αλλη τρυπα που εχει το κουτι λιπαινεις.

gmeles
23/02/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Αφου μετρησεις και κοψεις τα βουρτσακια στο μεγεθος της αλυσιδας σου,

Περνας τα 2 πλαστικα καπακια, που εχουν τα βουρτσακια μεσα, και τα κουμπωνεις στην αλυσιδα, δενεις με ενα γατζο το κλειστο πλεον κουτι απο ενα σταθερο σημειο, πχ σταντ....ωστε να μην κουνιετε οταν θα γυρνας την ροδα.

Συνδεεις το μπουκαλι με την παραφυνη, στην τρυπα με το σωληνακι...και γυρνας την ροδα.

Απο κατω εχεις βαλει ενα λεκανακι και ολη η βρωμικη παραφυνη πεφτει εκει....

Απο μια αλλη τρυπα που εχει το κουτι λιπαινεις.

ετσι ακριβως!!!:)

roukos_x
19/07/2014, 14:03
σημερα ειχα κ εγω την πρωτη εμπειρια με τον καθαρισμο αλυσιδας.
Ειχα διαβασει πιο πριν τι, πως, που κ τα σχετικα..με ειχαν συμβουλεψει κιολας, οποτε ειπα να ξεκινησω!
ξεκινησα με πινελο κ παραφινελαιο, ποτισα καλα την αλυσιδα απολες τις μεριες (η απο μεσα μου ξεφυγε λιγο. Απο μεσα εννοω την πλαϊνη πλευρα που κοιταει την ζαντα) κ γραναζι.
ετριψα καλα με το πινελο κ αφου εφυγαν τα πιο πολλα (ετσι πιστευα..), ξεβγαλα με νερο κ σαπουνι για τα πιατα κ με σφουγγαρι.
Πηγα μια μικρη βολτιτσα κ επεστρεψα για στο λιπαντικο σπρεϋ.
εκει απογοητευτηκα...
ΤΟ ΤΙ ΕΒΓΑΖΕ Η ΑΛΥΣΙΔΑ..ΔΕΝ ΠΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!!
μαυριλα, μαυριλα, μαυριλα! τπτ αλλο!
οποτε πηρα χαρτι κ σκουπιζα
(περιττο να αναφερω οτι τελειωσα σχεδον μισο ρολο ελεφαντα).
Ψεκασα με το σπρεϋ κ την εκανα με ελαφρα γτ ψιχαλιζε.
(κλασσικο οταν ασχολουμαι με την μηχανη..)

πρεπει να εφυγε τουλαχιστον μισο εκατοστο επιστρωση βρωμας απο αλυσιδα κ γραναζι..
αλλα επειδη δεν εγινε η δουλεια οπως ηθελα να γινει, μεσα στην βδομαδα θα επαναληφθει..
Ισως αντι για πινελο παρω ενα βουρτσακι..

edit:
απορια... αυτο το παραφινελαιο..επειδη δεν το εχω ξαναπιασει στα χερια μου κ δεν το εχω ξαναδουλεψει..
αν παει σε ζαντα,λαστιχο η καπου αλλου, παιζει να προκαλεσει τπτ???
να πω την αληθεια το ψιλοφοβηθηκα, γι'αυτο ειχα σκεπασει ζαντα/λαστιχο με ενα χαρτονι
κ μετα την επλυνα πολυ καλα μην τυχον και...

amyroukai
19/07/2014, 14:40
Στο φρένο να μην πάει. Κατά τα λοιπά, ότι έχει πετάξει η αλυσίδα στη ζάντα θα καθαρίσει και αν σου πάει στο λάστιχο κάνε μιά με το σαπούνι φεύγει αμέσως.

spyrakos35
19/07/2014, 17:37
Φαρμακευτικο παραφινελαιο;

Θα σου κανει και απαλα χερακια......

Οπως ειπε ο γιαννης, οχι ο ομρφος, ο απο πανου

roukos_x
19/07/2014, 17:46
Φαρμακευτικο παραφινελαιο;

Θα σου κανει και απαλα χερακια......

Οπως ειπε ο γιαννης, οχι ο ομρφος, ο απο πανου


:lol: απαλα δεν ξερω....αλλα
μαυριλα κ λαδιλα σιγουρα!!!

GiannisBlessed
20/07/2014, 22:48
εγω παιρνω απο σουπερ μαρκετ παραφινελαιο.ειναι πιο φτηνο νομιζω...
δεν υπαρχει λογος για φαρμακευτικο.

filam
28/07/2014, 13:42
Κάποια στιγμή είχα πάρει αυτό εδώ (http://www.snif.gr/showproduct/4729850/sprei-alusidas-katharistiko-michelin-400ml-michelin)για τον καθαρισμό της αλυσίδας. Έκανε μια χαρά δουλειά!!! Για επαναλίπανση χρησιμοποίησα πάλι της Michelin αυτό εδώ (http://www.snif.gr/showproduct/4480115/lipantiko-spreu-alusidas-motosukletas-tupou-off-ro). Έβαλα Off Road για καλύτερα καθώς το ταλαιπωρώ λιγάκι. Λόγω δουλειάς έρχετε σε επαφή με αρκετή σκόνη!

thunder ace
28/07/2014, 18:03
Παραφινελαιο (και μονο)εδω και πολλα χρονια.

roukos_x
05/08/2014, 19:50
19/7 εκανα τον πρωτη φορα καθαρισμο στην αλυσιδα κ σημερα, με αφορμη εναν πολυ μικρο θορυβο, ξαναεκανα, οπως το ειχα ξαναπει αλλωστε!
αυτη την φορα ημουν σουπερ ετοιμασμενος με μια απιστευτη οδοντοβουρτσα που πηρα απο το σουπερ μαρκετ!
:lol:

αυτη τη φορα δεν ψαρωσα, οσο μαυριλα εβγαζε, τοσο πονο εδινα.
απο το τριψιμο παραλιγο να βγει το τζινι.
καθαρισε, εγινε κουκλα, πηγα μια βολτιτσα κ γυρισα με θεοστεγνη αλυσιδα κ εβαλα λιπαντικο!
ολο το βραδυ θα μεινει ακινητη.
ενταξει, το πρωι μολις φτασω στην δουλεια περιμενω να δω μαυρη την ζαντα, απο τις πιτσιλιες...αλλα....
η αλυσιδα ειναι τζιτζι! ΑΑΑΑΥΤΟ ειναι το νοημα!