PDA

View Full Version : Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19

typhoon
18/01/2020, 23:56
200 άλογα κ χαλαρά γίνεται?
Το μόνο "παρήγορο" είναι ότι ο τετρακυλινδρος κινητήρας καταπονει ελαφρώς λιγότερο την αλυσίδα από τα μεγάλα v2

Gsxrnitrous
19/01/2020, 00:23
Αρκετα γρήγορη οδηγηση, κ με ζορια απο πατηματα.ακομα κ εγω εχω ακουσει για τη βαλβολινη οτι ειναι οτι καλυτερο γτ δεν αφηνει την αλυσιδα να ανεβασει θερμοκρασιες. Ομως το πιτσιλισμα είναι ενα θεμα που με αγχωνει, οποτε.....
Οπως, προσωπικα αποφευγω βουρτσακια κτλ για να μν πληγωνω τα o rings.... Ξερω, ακραιο, αλλα φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα

gior-gos
19/01/2020, 10:41
50000 χλμ αλυσίδα με 200 άλογα και γρήγορη οδήγηση είναι επίτευγμα :beer:

OldMan
22/01/2020, 12:36
καθαρισμος με wd40 κ λεμε το συγκεκριμενο γιατι ΔΕ κανει ζημια στα o rings,

"Του φεγγαριου την πλατη καβαλας..
λαθρεπιβατης σε τοπικο γκαζαδικο.."

Parking
22/01/2020, 12:39
"Του φεγγαριου την πλατη καβαλας..
λαθρεπιβατης σε τοπικο γκαζαδικο.."

μιλάς με γρίφους γέροντα !

OldMan
22/01/2020, 12:45
μιλάς με γρίφους γέροντα !

Εσείς με καταντησατε ετσι..!!! :smokin:

Panos76
22/01/2020, 12:45
μιλάς με γρίφους γέροντα !

ήταν ξεκάθαρος ότι κάνει ζημιά στα ο ρινγκς καθώς τα στεγνώνει και τα ξεραίνει :D

OldMan
22/01/2020, 12:48
Πσο πιο απλα να μιλησω, ρε φουστη μου, πια..??

viper1
22/01/2020, 13:38
Πσο πιο απλα να μιλησω, ρε φουστη μου, πια..??

Άδικα προσπαθείς. Αφού δεν διαβάζει κανείς τις οδηγίες και εχουν μπερδέψει την βούρτσα με άλλο άκρο του κάτω σώματος. Οπότε άσε τους να καθαρίζουν και να λυπαινουν τις αλυσίδες με wd40. Δικά τους είναι τα μηχανάκια άλλωστε

Bowleno
22/01/2020, 13:44
Άδικα προσπαθείς. Αφού δεν διαβάζει κανείς τις οδηγίες και εχουν μπερδέψει την βούρτσα με άλλο άκρο του κάτω σώματος. Οπότε άσε τους να καθαρίζουν και να λυπαινουν τις αλυσίδες με wd40. Δικά τους είναι τα μηχανάκια άλλωστε

Έτσι ακριβώς, τα εργοστάσια που φτιάχνουν αλυσίδες κίνησης κλέφτες θα γίνουν; :lol:

RaGe_Raptor
22/01/2020, 15:15
και να λυπαινουν τις αλυσίδες με wd40.

λΥπάμαι που το ακούω. (σορρυ :p :D )

o_gavros
22/01/2020, 15:16
ιτ νέβερ γκετς όλντ :D

RaGe_Raptor
22/01/2020, 15:17
ιτ νέβερ γκετς όλντ :D

βού-ντού φόρτυ ftw μπίτσεζζζζ :a08:

o_gavros
22/01/2020, 15:20
θα υπάρχουν μοτοφόρα για ασούμε χίλια χρόνια;
ε, χίλια χρόνια θα σφάζονται παλικάρια για το αν ή όχι κάνει το βουντου, βουντού στα τσιμουχάκια.
απάνω τους!

GogosLux
26/01/2020, 18:44
Καλησπέρα και χρειάζομαι την βοήθεια σας σχετικά με την αλυσιδα του Tuono V4 Aprc 2014.

Λοιπον μετά απο 40Κ χιλιόμετρα η αλυσίδα ειναι ΟΚ απο αποψης κόμπων κλπ κλπ - τουτεστιν κυλάει ομαλά :D
Στην ρύθμιση ειναι το 60-70% οποτε θεωρητικά πιστεύω οτι δεν χρήζει άμεσης αλλαγής μιας και τα χιλιομετρα που γραφει πια ειναι λίγα και παντα σε ημερισιες βόλτες και κανα trackday.

Λέω λοιπον προς το παρόν να μην αλλάξω ολο το σετ αλλα μονο γρανάζι για να πάρει και λίγο άρπαγμα και να δοκιμάσω για οταν θα χρειαστεί ολο το σετ αλλαγμα - σίγουρα του χρόνου.

Απο οσο γνωρίζω για να το κοντίνουμε πάμε -1 δοντι εμπρος ή +2 πίσω.
Οποτε λέω να παω +2 πίσω για να μαζέψω και αλυσιδα (ή +1 πίσω μιας και βρίσκω και 43 και ισως δεν ειναι τοσο δραστική αλλαγή).
Λέω κάτι λάθος?

Πιστευετε οτι το 43 (μαμα 42) θα κανει κατι ή παμε για 44?

Επίσης, θα παω για steel και οχι αλλουμινίου αλλα με μπερδεύει ο τύπος :cry:

Μιας και ειναι το μαμα σετ παμε για αλυσιδα 525, σωστα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :winka:

Pew
26/01/2020, 20:30
Αν η αλυσιδα ηδη εχει τεντωσει αρκετα... απλα θα χαλασεις το καινουριο γραναζι σου νωριτερα απο το προβλεπομενο.
Να τα αλλαξεις ολα μαζι.

GogosLux
26/01/2020, 21:46
Αν η αλυσιδα ηδη εχει τεντωσει αρκετα... απλα θα χαλασεις το καινουριο γραναζι σου νωριτερα απο το προβλεπομενο.
Να τα αλλαξεις ολα μαζι.

Ευχαριστώ, ναι το εχω υποψην μου αυτο αλλα δεν με απασχολεί μιας και θελω να πειραματιστω με αλλα δόντια + δεν ειμαι σιγουρος οτι θελω να μπω στην διαδικασια αλλαγής τώρα μιας και θα το κανω μονος μου οταν ειναι η ώρα :D


Κατι σχετικά με τι ερώτησεις μου σχετικά με τον τυπο 525 και τον αριθμό στα δοντια ?

doctor_john
26/01/2020, 21:54
https://www.gearingcommander.com/

GogosLux
26/01/2020, 22:20
https://www.gearingcommander.com/

Ευχαριστω :winka:, ειχα ξεχάσει την ύπαρξη του.
Το συμπερασμα μου ειναι οτι σε σχεση με το μαμα 16/42 το 15/42 κάνει πιο δραστική αλλαγη σε σύγκριση με το 16/44.
Αρα η αλλαγη του πισω με +2 έχει πιο ήπια αποτελέσματα απο οτι -1 εμπρος και το +1 δοντι πισω μαλλον δεν αξίζει λόγω μικρής διαφοράς.

Τωρα σχετικά με τον τύπο, φαντάζομαι το 525 χρειάζομαι για να πάιξει με το μαμα σετ, σωστα? :rolleyes:

toyar
13/03/2020, 07:43
https://www.youtube.com/watch?v=VnPYdcbcAe0

Konstantinos
18/03/2020, 21:26
Παιδιά τη γνώμη σας. Δοκίμασα πρόσφατα το σπρέι αλυσίδας ipone x-trem chain road. Αυτό έχει την ιδιότητα να μην πιτσιλάει, ενώ αφήνει στην αλυσίδα ένα λευκό φιλμ το οποίο είναι εκεί ακόμα και μετά από 500 χλμ. Τώρα αυτό είναι καλό; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

doctor_john
18/03/2020, 21:36
Καλό είναι, δείχνει να αντέχει ακόμα.
Μπορείς να ελέγξεις γυρνώντας τον τροχό στο κεντρικό σταντ. Αν δεις ότι κρατάει "κόμπους" (αρθώσεις που δεν επανέρχονται αβίαστα σε ευθεία)
θα πρέπει να καθαρίσεις το υπάρχον και να λιπάνεις ξανά.
Αν το δοκιμάσεις, βάλε ένα ξύλο κάτω από το ψαλίδι έτσι ώστε να μην κρεμεται στην πιο χαμηλή θέση που μπορεί.

o_gavros
19/03/2020, 07:07
Παιδιά τη γνώμη σας. Δοκίμασα πρόσφατα το σπρέι αλυσίδας ipone x-trem chain road. Αυτό έχει την ιδιότητα να μην πιτσιλάει, ενώ αφήνει στην αλυσίδα ένα λευκό φιλμ το οποίο είναι εκεί ακόμα και μετά από 500 χλμ. Τώρα αυτό είναι καλό; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Δεν καινοτομισαν στην ΙΡΟΝΕ με το σπρέι αυτό.
Την ίδια δουλειά κάνουν τόσα και τόσα άλλα εδώ και χρόνια. Διάβασε εδώ σε αυτό το θρεντ για παράδειγμα, τις πολλές αναφορές που γίνονται στα σπρέι της Bell Ray bluetac & superclean(με επιφύλαξη το δεύτερο,πάει καιρός από τότε που τα σταμάτησα) και τι η χρήση τους επέφερε.

Konstantinos
19/03/2020, 08:32
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι μέσα στις 109 σελίδες του thread.
Μήπως γνωρίζεις κάτι επί του θέματος να με ενημερώσεις στα γρήγορα;

toyar
19/03/2020, 09:02
Τι ακριβώς ενημέρωση ζητας και μάλιστα γρήγορα;
Και γιατί γράφεις σε ένα θέμα που δε σε νοιάζει να διαβάσεις;

o_gavros
19/03/2020, 09:30
Δε θέλω να σου διαμορφώσω άποψη βάση του τι πιστεύωεγω. Ούτως ή άλλως έχω γράψει πολλές φορές σχετικά.
Κάνε μια αναζήτηση μέσα στο ίδιο το θρεντ αν βαριέσαι να το διαβάσεις όλο. Αν και τώρα με την καραντίνα ευκαιρία είναι για διάβασμα.

DoctoR_k6
19/03/2020, 10:23
Πολυ καλο. (ΣΤΟΠ)
Συνεχισε. (ΣΤΟΠ)

karateo
19/03/2020, 11:23
Άντε να το καθαρίσεις μετά (στοπ)
Μετά απο χ χιλιόμετρα με τη βρώμα που μαζεύει καταστρέφει την αλυσίδα (στοπ) :lol:

o_gavros
19/03/2020, 11:27
Πολυ καλο. (ΣΤΟΠ)
Συνεχισε. (ΣΤΟΠ)

Γκουχου γκουχου (στοπ).
ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ (ΣΤΟΠ).


[=repeat_bot_ON]

Pew
19/03/2020, 13:18
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι μέσα στις 109 σελίδες του thread.
Μήπως γνωρίζεις κάτι επί του θέματος να με ενημερώσεις στα γρήγορα;
Αγορασες ενα προιον, χωρις να ψαξεις πρωτα ή εστω δεν φαινεσαι προθυμος να το κανεις.
Να δεχτω αν επιμεινεις πως εψαξες και δεν βρηκες τιποτα.
Θα καταθεσεις αραγε την αποψη σου, για τον επομενο ενδιαφερομενο του προιοντος, η απλα ζητας το δικο μας χρονο γιατι η πληροφορια ειναι τσαμπα και οι εχοντες σαν χομπι την ενασχοληση με το αντικειμενο, πρακτικα μπορουν να γινουν οι τεχνικοι συμβουλοι σου;

Ηρεμα ρωταω.

Konstantinos
19/03/2020, 13:24
@ toyar & Pew:
Το αν αγόρασα κάτι χωρίς να το ερευνήσω προηγουμένως είναι δικός μου λογαριασμός.
Το αν θέλω ή αν μπορώ να ψάξω κάτι μέσα στις 109 σελίδες του thread είναι επίσης δικός μου λογαριασμός.
Το να μην απαντήσετε σε μια ερώτησή μου αν δεν γουστάρετε, είναι δικός σας.
Αλλά μην γίνεστε αγενείς χωρίς λόγο επειδή σας πείραξε η κλεισούρα λόγω κορωνοϊού ή επειδή απλώς τη βρίσκετε με αυτόν τον τρόπο.
Ο gavros και ο karateo απάντησαν μια χαρά και τους ευχαριστώ.

OldMan
19/03/2020, 13:54
Το αν αγόρασα κάτι χωρίς να το ερευνήσω προηγουμένως είναι δικός μου λογαριασμός.
Το αν θέλω ή αν μπορώ να ψάξω κάτι μέσα στις 109 σελίδες του thread είναι επίσης δικός μου λογαριασμός.
Το να μην απαντήσετε σε μια ερώτησή μου αν δεν γουστάρετε, είναι δικός σας.

Κατι δεν εχεις καταλαβεις καλα φιλαρακι και σου συνιστω να ξεκινησεις να το παρεις αλλιως απο την αρχή.. ;)

Και για να εξηγούμαι: ΔΕΝ ειμαστε forum ερωτήσεων-απαντήσεων τύπου Cosmopolitan, οπου ο καθενας έχει (ή νομιζει πως εχει..) δικαιωμα και απαιτηση απ'ευθειας και επι του προσωπικου απαντησης στο δικο του μοναδικό και πρωτοφανές στα χρονικα πρόβλημα..
Το αν καποιοι έχουν την ευγενή διάθεση να απαντησουν στο φτερό και καλοπροαίρετα, είναι καθαρά δικο τους θέμα και δεν θεωρώ οτι το κανουν για να εισπραξουν τα ευσημα..
Αν καποιοι άλλοι σε παραπέμπουν στον "σωστό" κατ΄αυτους τρόπο διευθετησης των queries σου, σιγουρα δεν το κανουν για να εισπραξουν τις αποδοκιμασιες σου..
Πιστευω να συμφωνησεις οτι οι εκφρασεις τυπου: "ειναι δικος μου λογαριασμός", αν ισχύουν, θα πρεπει να ισχύουν για ΟΛΕΣ τις πλευρες..
(όπως αυτή του αρμοδιου διαχειριστή να σε μπαναρει δια βίου, π.χ.);)

Γενικοτερα, το forum αυτό ΔΕΝ λειτουργεί με μοναδικη αρχή το "οποιος γουσταρει απανταει και οποιος δεν γουσταρει το βουλώνει"..

Υ.Γ.
Αν και εισαι μελος απο το 2002, ακόμη να μαθεις ότι οι Παρασκευες(*) είναι δύσκολες μερες για ολους μας..

edit: Και ορισμένες Πέμπτες το ιδιο..!!
(thanx Doctor_k6..)

Pew
19/03/2020, 14:02
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι μέσα στις 109 σελίδες του thread.



Αλλά μην γίνεστε αγενείς χωρίς λόγο επειδή σας πείραξε η κλεισούρα λόγω κορωνοϊού

Στο ιδιο μοτιβο:
Δεν νομιζω πως ημουν αγενης!

toyar
19/03/2020, 15:02
εμενα δε με πειραξε η κλεισουρα...
παντα αγενης ειμαι....
και ειναι δικος μου λογαριασμος....

Konstantinos
19/03/2020, 15:31
Η κριτική είναι πάντοτε ευπρόσδεκτη όταν γίνεται με τρόπο που δεν προσβάλει αυτόν που την δέχεται.
Στα συγκεκριμένα σχόλια με ενόχλησε το ύφος, που ήταν σαν του δασκάλου που μαλώνει τον αδιάβαστο μαθητή.
Δυστυχώς για μένα, έχω περάσει προ πολλού αυτή τη φάση.
Στην τελική, δεν τρέχει κάτι.
ΥΓ. Νόμιζα ότι οι Δευτέρες είναι οι πιο δύσκολες μέρες...

toyar
19/03/2020, 16:03
κι εμενα με ενοχλησε το υφος βαριεμαι να διαβαζω οποτε ξαναπειτε τα και γρηγορα

Bowleno
19/03/2020, 18:29
εμενα δε με πειραξε η κλεισουρα...
παντα αγενης ειμαι....
και ειναι δικος μου λογαριασμος....

Είδες τι παθαίνεις άμα είσαι κολλητός κάποιου γέρου εδώ μέσα;:D

OldMan
20/03/2020, 11:13
Ρεεειιιιι.... αίντε σταματηστε να βγαζετε δουλειες στην τοπικη Προϊσταμενη..

teogtp
20/03/2020, 11:20
Ρεεειιιιι.... αίντε σταματηστε να βγαζετε δουλειες στην τοπικη Προϊσταμενη..

Αληθεύει ότι με μακρυτριχο πινέλο έχουμε καλύτερη επάλειψη;



:tooth:

viper1
20/03/2020, 11:24
Επειδή θέλω να βοηθήσω τον φίλο να μην ψάχνει τις 109 σελίδες Μόλις ανοίξουν τα λιανικής θα πάω να πάρω καμμία 10αρια σπρέι θα τα δοκιμάσω όλα και θα γράψω εντυπώσεις. Σε περίπου 3000 χλμ θα έχω αποτελέσματα αν θέλεις να περιμένεις

karateo
20/03/2020, 11:48
Επειδή θέλω να βοηθήσω τον φίλο να μην ψάχνει τις 109 σελίδες Μόλις ανοίξουν τα λιανικής θα πάω να πάρω καμμία 10αρια σπρέι θα τα δοκιμάσω όλα και θα γράψω εντυπώσεις. Σε περίπου 3000 χλμ θα έχω αποτελέσματα αν θέλεις να περιμένεις

Μπορείς να παραγγείλεις online :p
Απλά τα 3.000 θα πρέπει να τα κάνεις στο stand απο ότι φαίνεται :lol:
Περιμένουμε τα αποτελέσματα.
Δεν ξανα-λαδώνω μέχρι να μας πείς τί βρήκες :p

RaGe_Raptor
20/03/2020, 11:59
ρε παιδιά,ρε παιδιά,ακόμα άγνωστος είναι αυτή η αλυσίδα ρε?

teogtp
20/03/2020, 12:16
ρε παιδιά,ρε παιδιά,ακόμα άγνωστος είναι αυτή η αλυσίδα ρε?

Είναι σαν τον Βαγγέλη Μερισιωτη.
Όλοι τον ξέρουν αλλά κανένας δεν τον γνωρίζει.

RaGe_Raptor
20/03/2020, 12:22
Είναι σαν τον Βαγγέλη Μερισιωτη.
Όλοι τον ξέρουν αλλά κανένας δεν τον γνωρίζει.

48 μποκάλες λιπαντικό αλυσίδας.
εεπείγουσα ανάγκη για επείγουσο τεστ.

viper1
20/03/2020, 14:15
Μπορείς να παραγγείλεις online :p
Απλά τα 3.000 θα πρέπει να τα κάνεις στο stand απο ότι φαίνεται :lol:
Περιμένουμε τα αποτελέσματα.
Δεν ξανα-λαδώνω μέχρι να μας πείς τί βρήκες :p

Δεν κάνω αγορές ον λαιν. Φοβουμε

karateo
20/03/2020, 18:55
Δεν κάνω αγορές ον λαιν. Φοβουμε

Άσε το δέμα 5 μέρες στο μπαλκόνι.
Όλο δικαιολογίες είστε :p

Μανολης67
20/03/2020, 20:18
DID σετ στο 660 20.000 χλμ πανω και εχει ακομα ζωη, 3-4 φορες αν θυμαμαι καλα την τανυσα,
Το μονο που κανω συχνα πυκνα λιπανση με καλο σπρει, χωμα δεν πηγαινω συχνα, 90% χιλιομετρων ασφαλτο,

ΥΓ σπρει ΜΟΤΟRΕΧ αυτο με την ασπρη επιφανεια

Kas_Tracer
05/04/2020, 20:57
Λίπανση αλυσίδας - επεισόδιο 36645778
Συγκριτικό από το γερμανικό Motorrad.
Με την αυτόματη μετάφραση μπορείς τουλάχιστον να δεις τους πίνακες μετρήσεων προς το τέλος του άρθρου.
Τουλάχιστον αυτοί κάνουν συγκρίσεις σε εργαστήριο.
Πρόβλημα ότι οι νικητές του τεστ (γερμανικά προΙόντα άραγε???) δεν τους έχω δει στην ελληνική αγορά.

https://www.motorradonline.de/zubehoer/kettenspray-schmierstoff-2020-vergleichstest/

viper1
05/04/2020, 21:01
Λίπανση αλυσίδας - επεισόδιο 36645778
Συγκριτικό από το γερμανικό Motorrad.
Με την αυτόματη μετάφραση μπορείς τουλάχιστον να δεις τους πίνακες μετρήσεων προς το τέλος του άρθρου.
Τουλάχιστον αυτοί κάνουν συγκρίσεις σε εργαστήριο.
Πρόβλημα ότι οι νικητές του τεστ (γερμανικά προΙόντα άραγε???) δεν τους έχω δει στην ελληνική αγορά.

https://www.motorradonline.de/zubehoer/kettenspray-schmierstoff-2020-vergleichstest/

Ξέχασες να βάλεις και αστροετος

typhoon
06/04/2020, 12:23
Να κάνω μια περίληψη για όσους βαριούνται να το διαβάσουν, αλλά αφού το είπε το γερμανικό περιοδικό άρα ισχύει.

Ξεκινάμε απο τους τρόπους μέτρησης, οι οποίοι έγιναν εργαστηριακά και όχι σε πραγματικές συνθήκες, δηλαδή δεν ψεκάστηκε καμία αλυσίδα.
Αντ αυτού χρησιμοποιήθηκε αυτό
417219
μεταλλικός τροχός διαμέτρου 35mm, περιστρεφόμενος με 686σαλ στον οποίο "έπεφτε" βάρος (αυτό το μεταλλικό Π απο πάνω) με δύναμη 400Ν (περίπου 40 κιλά) για 30 δευτερόλεπτα.
Το άριστα ήταν οι 40βαθμοί, οι οποίοι αναλύονταν 30 βαθμοί για την αντοχή στην φθορά, 5 για την αντοχή στην θερμοκρασία και 5 για τον συντελεστή τριβής (τί ακριβώς ήταν αυτό δεν καταλαβαίνω).

και αυτό
417221
μεταλικός δίσκος διαμέτρου 12 εκατοστών, στον οποίο ψεκάζεται το υλικό, απλώνεται ομοιόμορφα, το αφήνουν να στεγώσει 1 ώρα και μετά το περιστρέφουν με 1650σαλ για 15 λεπτά. Ο δίσκος ζυγίζεται στεγνός, μετά την 1 ώρα του ψεκάσματος καθώς και στο τέλος του 15 λεπτου. Σημείωση κανένα σπρέι δεν κατάφερε να πάρει άριστη βαθμολογία στο συγκεκριμένο τεστ, το οποίο μεταφράζεται στο ότι όλα τα σπρει λερώνουν. Βέβαια έτσι λένε στο άρθρο , αλλά στον πίνακα έχουν δώσει 10άρι...

Το άρθρο είναι εκτενές και πραγματοποιούνται και κάνα δυο ακόμη εργαστηριακές δοκιμές, όπως πχ η αντοχή των μετάλλων στην διάβρωση. Αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθούμε.

Στο άρθρο αναφέρονται ορισμένες παραδοχές , τις οποίες οι περισσότεροι δεν τις θεωρούν δεδομένες.

1)Το οποιοδήποτε σπρέι, όσο καλό και να είναι θα μαζέψει βρωμιά. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο νόημα να ψεκάζουμε μια βρώμικη αλυσίδα. Βέβαια ο Γερμανός προτείνει καθαρισμό κάθε 3 - 5 χιλιάδες χλμ.. Θα μου πεις απ το ολότελα..

2)Εφαρμογή του σπρει ανα 500-1000 χλμ (όσο καλύτερο τόσο αραιότερη), αλλά υπό την προϋπόθεση ότι αφήνουμε το σπρεί να στεγνώσει τουλάχιστον 30 λεπτά προτού οδηγήσουμε, έτσι ώστε να φύγουν οι πτητικοί παράγοντες και να βγεί η πραγματική του σύσταση.
Ψεκάζω και καβαλάω, είναι δώρον άδωρον, θα το βρώ στην ζάντα.

3)Η εφαρμογή του σπρέι πρέπει να γίνεται και στις δυο μεριές (μέσα - έξω) της αλυσίδας. Μέσα περισσότερο , έξω λιγότερο.


Σκέψεις δικές μου
Ο νικητής του συγκριτικού κοστίζει σχεδόν 18€ τα 400γραμ. Επειδή χρησιμοποιούσα παλαιότερα σπρέι, το μπουκαλάκι έβγαζε δεν έβγαζε 5-6 φορές (μάλλον έριχνα μπόλικο...) Πλέον δεν χρησιμοποιώ μιας και στις 50 εφαρμογές (χοντρά χοντρά 10 φιάλες) έχεις φτάσει το κόστος καινούργιων αλυσογράναζων.

Ότι σπρει και να χρησιμοποιήσεις, αν δεν καθαρίσεις επιμελώς την αλυσίδα, δεν έχει νόημα!

o_gavros
06/04/2020, 12:30
Ναι αλλά για το μηδενικό καθάρισμα που χρειάζεται η αλυσίδα άμα την περνάς βαλβολινα δε λέτε

:D

o teos
06/04/2020, 13:45
Το belray άφαντο απ το τεστ....σιγά μη βάλουν τον αμερικανό να τους πάρει και τα σώβρακα...Έχω αλλάξει ένα σωρό σπρέι έχω βάλει και βαλβολινη...αν είστε απ αυτούς που δε βαριούνται κάθε 100-150 χλμ να λαδωνουν και να καθαρίζουν ζάντα τότε βαλβολινη..όντως δε μαζεύει σχεδόν τίποτα εκτός από σκόνη και μόλις περνάς τη νέα περισσότερο φεύγει...Αν πάλι είστε σαν εμένα που βαριέμαι τότε σπρέι Μπελ ρει το superclean Όχι το tac....Ναι μαζεύει ακόμη μαζεύει βρώμα όπως όλα αλλά πετάει ελάχιστο πράμα ακόμα και σε ταχύτητες 200+ πέρασμα αλυσίδας κάθε 500χλμ ανάλογα τη χρήση πάντα και θέλει καθάρισμα αλυσίδα και μπροστινό γρανάζι κάθε 2000-3000χλμ όπωσδηποτε..

Ναι η αλυσίδα ότι και να κάνετε θα φθαρεί Ναι η αλυσίδα ότι και να βάλεις ακόμα και βαλβολινη θα μαζέψει βρώμα (δείτε εσείς της βαλβολινης τι χρώμα τρέχει όταν περνάτε την καινούρια αν δεν καθαρίσετε) και Ναι κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή..

Απ ότι δοκιμή έκανα πάντα σε ss θα διάλεγα το belray super clean στο τέλος και καθάρισμα με παραφινελαιο καθαρό κάθε 2000-3000χλμ(30λεπτα διαδικασία και τσεκάρεις και τα πάντα μια)..Αυτά..υπόψιν δεν πάω χώμα(εκτός απ τις βόλτες του γαύρου :bawl:)

o_gavros
06/04/2020, 18:19
Μην ακούτε τον τεντιμποη με το σουτιέν, εγώ τι σας λέω :p

karateo
29/06/2020, 09:31
Καθώς τελειώνει επιτέλους η μλκία belray blue tack που είχα πάρει και όπου και αν έχω ρωτήσει (στο πέρασμα μου) δεν έχουν βαλβολίνη 140
προτιμάμε κάποια συγκεκριμένη απο τις πρώτες 4 ή να πάρω τη φθηνότερη?

https://www.skroutz.gr/c/1733/Valvolines.html?keyphrase=140&o=140&order_by=pricevat&order_dir=asc



Ευχαριστώ!

viper1
29/06/2020, 09:38
Καθώς τελειώνει επιτέλους η μλκία belray blue tack που είχα πάρει και όπου και αν έχω ρωτήσει (στο πέρασμα μου) δεν έχουν βαλβολίνη 140
προτιμάμε κάποια συγκεκριμένη απο τις πρώτες 4 ή να πάρω τη φθηνότερη?

https://www.skroutz.gr/c/1733/Valvolines.html?keyphrase=140&o=140&order_by=pricevat&order_dir=asc



Ευχαριστώ!

Για την αλυσίδα είναι οχι το σασμαν. Την φτηνότερη

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/06/2020, 09:47
Καθώς τελειώνει επιτέλους η μλκία belray blue tack που είχα πάρει και όπου και αν έχω ρωτήσει (στο πέρασμα μου) δεν έχουν βαλβολίνη 140
προτιμάμε κάποια συγκεκριμένη απο τις πρώτες 4 ή να πάρω τη φθηνότερη?

https://www.skroutz.gr/c/1733/Valvolines.html?keyphrase=140&o=140&order_by=pricevat&order_dir=asc



Ευχαριστώ!

Γιατί 140αρα ρε μαν?Και η 90αρα μια χαρά κάνει δουλειά...

karateo
29/06/2020, 10:17
Γιατί 140αρα ρε μαν?Και η 90αρα μια χαρά κάνει δουλειά...

Ξέρω γω? Πιτσιλάει 5 σταγόνες λιγότερο να υποθέσω?

Αφού δεν έχω, και το κόστος είναι €2-3 έξτρα για καμιά δεκαετία να μήν προτιμήσω το λίγο ιδανικότερο?

Πάντως ο χρόνος και η μουτζούρα που θέλει το καθάρισμα με τα belray δεν συγκρίνεται με τον έξτρα χρόνο λαδώματος με λάδι!

Δε ξέρω αν κάθε 1500χλμ με belray (~3 λαδώματα) κάνεις άλλα 1000χλμ με βαλβολίνη (~3-4 λαδώματα) καθαρίσει μόνη της :D

Bowleno
29/06/2020, 11:00
Καθώς τελειώνει επιτέλους η μλκία belray blue tack που είχα πάρει και όπου και αν έχω ρωτήσει (στο πέρασμα μου) δεν έχουν βαλβολίνη 140
προτιμάμε κάποια συγκεκριμένη απο τις πρώτες 4 ή να πάρω τη φθηνότερη?

https://www.skroutz.gr/c/1733/Valvolines.html?keyphrase=140&o=140&order_by=pricevat&order_dir=asc



Ευχαριστώ!

Όποιο και να βάλεις πουτ@ν@θα γίνουν όλα, οπότε τουλάχιστον βάλε την πιο φτηνή πουτ@ν@.....:D

toyar
29/06/2020, 13:16
90 λέει το manual
Και δουλεμενη βγαλμένη από σασμάν αν σου χαρίσουν δεν θα στενοχωρηθεί η αλυσιδα

katsar
29/06/2020, 14:58
μεταξύ άλλων το δικό μου μανιουαλ λέει κατά λέξη
Recommended lubricant:
SAE30  50W motor oil or chain
lubricant suitable for O-ring
chains.

Coyote.V
29/06/2020, 18:13
μεταξύ άλλων το δικό μου μανιουαλ λέει κατά λέξη
Recommended lubricant:
SAE30 50W motor oil or chain
lubricant suitable for O-ring
chains.

Ένας κινητήρας είναι γεμάτος 0-rings και τσιμούχες, τι πιο φιλικό το λάδι κινητήρα για την αλυσίδα;
Εγώ μάλιστα που έχω συνεχή λίπανση με το tutoro βάζω 10W- 40, έχω 16.000χιλ από καινούργια και δεν χρειάστηκε ακόμα τέντωμα. Καταλαβαίνεις γιατί μιλάμε; η ζωή της αλυσίδας παρατείνεται όπως της καδένας του εκκεντροφόρου.
Λερώνει λίγο παραπάνω από τα σπρέι αλλά καθαρίζει πιο εύκολα, αλλά και τα 200€ που κάνει το σετ κάθε 25.000χιλ τα γλύτωσα.

Ντάξει, εκτός από το ΚΑΠΗ σύτεμ είναι καλό και για τους ταξιδιάρηδες... τούρινγκ μηχανές.

Coyote.V
29/06/2020, 18:18
Ναι αλλά για το μηδενικό καθάρισμα που χρειάζεται η αλυσίδα άμα την περνάς βαλβολινα δε λέτε

:D

Ούτε εγώ καθαρίζω ποτέ αλυσίδα, όλο το ζουμί είναι στα γύρω της. :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/06/2020, 04:40
Ξέρω γω? Πιτσιλάει 5 σταγόνες λιγότερο να υποθέσω?

Αφού δεν έχω, και το κόστος είναι €2-3 έξτρα για καμιά δεκαετία να μήν προτιμήσω το λίγο ιδανικότερο?

Πάντως ο χρόνος και η μουτζούρα που θέλει το καθάρισμα με τα belray δεν συγκρίνεται με τον έξτρα χρόνο λαδώματος με λάδι!

Δε ξέρω αν κάθε 1500χλμ με belray (~3 λαδώματα) κάνεις άλλα 1000χλμ με βαλβολίνη (~3-4 λαδώματα) καθαρίσει μόνη της :D

Σου λέω για 90αρα επειδή δυσκολεύεσαι να βρεις 140αρα.
Προσωπικά κάθε 500 χλμ λαδωνω.

kostaskk
30/06/2020, 10:25
εγω βαζω καμμενα κατάμαυρα λαδια αυτοκίνητου. με λαδωτηρι η πινελο. λαδωμα οποτε δειχνει να στεγνωνει η καθε 200 χιλιομετρα στο παπι
καθαρισμα αλυσίδας ποτε..

μια απορια αν θελω να κοντύνω μια αλυσηδα- αφαιρεσω κρικους ποιος ειναι ο τροπος? χωρις το εργαλειο που εχουν οι μαστωρες.
θελει ενας φιλος να το κανει και θα το χρειαστω κ εγω μιας και οι ρυθμιστες εφτασαν στο τερμα.
φανταζομαι καπως βγαζεις τους πυρους τις αλυσίδας, μπορει να γινει σωστα χωρις το εργαλειο?

andreastwin
30/06/2020, 11:06
εγω βαζω καμμενα κατάμαυρα λαδια αυτοκίνητου. με λαδωτηρι η πινελο. λαδωμα οποτε δειχνει να στεγνωνει η καθε 200 χιλιομετρα στο παπι
καθαρισμα αλυσίδας ποτε..

μια απορια αν θελω να κοντύνω μια αλυσηδα- αφαιρεσω κρικους ποιος ειναι ο τροπος? χωρις το εργαλειο που εχουν οι μαστωρες.
θελει ενας φιλος να το κανει και θα το χρειαστω κ εγω μιας και οι ρυθμιστες εφτασαν στο τερμα.
φανταζομαι καπως βγαζεις τους πυρους τις αλυσίδας, μπορει να γινει σωστα χωρις το εργαλειο?


εχεις σκεφτει οτι για να φτασει στο τερμα η ρυθμιση να θελει αλλαγη η αλυσιδα!!!!!!η θα κοβεις κρικους καθε φορα που θα τελειωνει η ρυθμιση, και μολις κοπει η αλυσιδα και μαγκωσει σε ενα απο τα δυο γραναζια, μπορει να σου σπασει καρτερ, ενα σωρο μπορει, και το χειροτερο :priest:

OldMan
30/06/2020, 12:10
μια απορια αν θελω να κοντύνω μια αλυσηδα- αφαιρεσω κρικους ποιος ειναι ο τροπος? χωρις το εργαλειο που εχουν οι μαστωρες.


Τροχος, σφυρι, ζουμπας και κρικος ασφαλειας (αν δεν εχει..)

Και καλυτερα να τα κανεις νουμι-καλλιγραφια για να περασεις σ' αυτα που ειπε ο παραπανω..;)

o_gavros
30/06/2020, 14:50
Ούτε εγώ καθαρίζω ποτέ αλυσίδα, όλο το ζουμί είναι στα γύρω της. :D

σταμάτα ρε μυστήριε, θα μας το κλείσεις το μαγαζί :p


εγω βαζω καμμενα κατάμαυρα λαδια αυτοκίνητου. με λαδωτηρι η πινελο. λαδωμα οποτε δειχνει να στεγνωνει η καθε 200 χιλιομετρα στο παπι
καθαρισμα αλυσίδας ποτε..

μια απορια αν θελω να κοντύνω μια αλυσηδα- αφαιρεσω κρικους ποιος ειναι ο τροπος? χωρις το εργαλειο που εχουν οι μαστωρες.
θελει ενας φιλος να το κανει και θα το χρειαστω κ εγω μιας και οι ρυθμιστες εφτασαν στο τερμα.
φανταζομαι καπως βγαζεις τους πυρους τις αλυσίδας, μπορει να γινει σωστα χωρις το εργαλειο?

ρε συ κωστακκ, ειδικά αν μιλάτε για αλυσίδα πάπιας, τότε ουτε οι πιο σκλιηροί Σκωτσέζοι δεν θα σας υποστήριζαν σε τετοιες πρακτικές...
Δεν αξίζει τον κίνδυνο.

Bowleno
30/06/2020, 15:11
εγω βαζω καμμενα κατάμαυρα λαδια αυτοκίνητου. με λαδωτηρι η πινελο. λαδωμα οποτε δειχνει να στεγνωνει η καθε 200 χιλιομετρα στο παπι
καθαρισμα αλυσίδας ποτε..

μια απορια αν θελω να κοντύνω μια αλυσηδα- αφαιρεσω κρικους ποιος ειναι ο τροπος? χωρις το εργαλειο που εχουν οι μαστωρες.
θελει ενας φιλος να το κανει και θα το χρειαστω κ εγω μιας και οι ρυθμιστες εφτασαν στο τερμα.
φανταζομαι καπως βγαζεις τους πυρους τις αλυσίδας, μπορει να γινει σωστα χωρις το εργαλειο?

Αν είναι για παπί, δεν αξίζει ούτε τον κόπο πόσο μάλλον τον κίνδυνο που λέει και ο γαύρος.... Πακέτο με γρανάζια να έχει 20-30 ευρώ Μαξ;

o_gavros
30/06/2020, 15:53
22€ το γνησιο σετ της γιαμαπα (αλυσιδα και δυο γραναζια) για το κρυφτονΧ, τελευταία φορά που ψώνισα.
οπότε ναι, αστο να πάει για αλύσίδα.

YAMAYAMA21
11/07/2020, 16:10
Σετ αλυσίδα(ενισχυμένη) γραναζια της JT με 35 ευρωπουλάκια περίπου έβαλα στο Cryptonάκι μου και δεν με εχει απογοητεύσει...9.000 χλμ με σπρεϊ αλυσίδας γράσσου απο τα JUMBO...
Μια χαρα τα πάει...Με 2 ευρωπουλάκια το μπουκάλι...
Χωρίς ίχνος ντροπής...

o_gavros
11/07/2020, 16:24
Το ενισχυμένη με κάνει και γελάω.
Το χωρίς ντροπή, δεν το καταλαβαίνω.γιατι να ντραπεις;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/07/2020, 06:40
Το ενισχυμένη με κάνει και γελάω.
Το χωρίς ντροπή, δεν το καταλαβαίνω.γιατι να ντραπεις;

Γιατί κάποιοι άν δε τα σκάσουν το προϊόν δεν είναι καλό.
Η νοοτροπία του Έλληνα. Το ίδιο προϊόν κάνει 30 ευρώ και 15.Μη πάρεις το 15 γιατί κάτι έχει. Πολλές φορές (τις περισσότερες)αυτή η λογική στέκει. Αλλά κάποιες φορές είναι λανθασμένη.
Το μηχανάκι μού το πήρα 800ευρώ Άτομα από το οικογενειακό μου περιβάλλον με κραξανε χωρίς καν να το δουν. Μόνο από τι τιμή. Θυμάμαι ένας φίλος μου είπε "γιατί έμπλεξες έτσι"χωρίς να το έχει δει. Αποδείχτηκε ότι όλοι έκαναν λάθος. Πήρα ένα παπάκι με επιδόσεις μοτοσυκλέτας αξιόπιστο.

BLiTzER
12/07/2020, 19:36
Πήρα ένα παπάκι με επιδόσεις μοτοσυκλέτας

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ ΠΑΙΚΤΑΡΑ!

typhoon
13/07/2020, 08:18
Ρε παιδιά μου ήρθε εχθές μια ιδέα.
Για πείτε γνώμες.

Λίπανση κλασικά με βαλβολίνη, τέλος.
Εάν προσθέσω στην βαλβολίνη λίγο αντιτριβικό , τύπου motorkote - superdynamic τι γίνεται?

Η μια μου σκέψη είναι η ιδανική. Το αντιτριβικό θα βοηθήσει τα oring να γλυστράνε πιο ωραία, να μην σχηματίζονται κόμποι κλπ.

Η κακή σκέψη είναι ότι το αντιτριβικό τελικά θα κάνει την βαλβολίνη να μην στέκεται στην αλυσίδα και να την πετάει ακόμη πιο εύκολα.

Τέλος μια τρίτη σκέψη είναι αν χρησιμοποιήσω σκέτο αντιτριβικό απευθείας στην αλυσίδα. Αν κ είναι "ζουμερο" σε σύσταση...

Οι δικές σας σκέψεις??

toyar
13/07/2020, 11:39
Εγώ δε χαραμίζω τόση σκέψη για ανοιχτή αλυσίδα....
Βαλβολινη μόνο μέχρι να σβήσει ο ηλιος
Το εργοστασιακο σετ με σπρευ κράτησε 19000χλμ. Το επόμενο επώνυμο φθηνό σετ με βαλβολινη έχει 35000 και συνεχίζει...

viper1
13/07/2020, 11:52
Ρε παιδιά μου ήρθε εχθές μια ιδέα.
Για πείτε γνώμες.

Λίπανση κλασικά με βαλβολίνη, τέλος.
Εάν προσθέσω στην βαλβολίνη λίγο αντιτριβικό , τύπου motorkote - superdynamic τι γίνεται?

Η μια μου σκέψη είναι η ιδανική. Το αντιτριβικό θα βοηθήσει τα oring να γλυστράνε πιο ωραία, να μην σχηματίζονται κόμποι κλπ.

Η κακή σκέψη είναι ότι το αντιτριβικό τελικά θα κάνει την βαλβολίνη να μην στέκεται στην αλυσίδα και να την πετάει ακόμη πιο εύκολα.

Τέλος μια τρίτη σκέψη είναι αν χρησιμοποιήσω σκέτο αντιτριβικό απευθείας στην αλυσίδα. Αν κ είναι "ζουμερο" σε σύσταση...

Οι δικές σας σκέψεις??

Είσαι έτοιμος για το master chef :lol:

o_gavros
13/07/2020, 12:54
Ρε παιδιά μου ήρθε εχθές μια ιδέα.
Για πείτε γνώμες.

Λίπανση κλασικά με βαλβολίνη, τέλος.
Εάν προσθέσω στην βαλβολίνη λίγο αντιτριβικό , τύπου motorkote - superdynamic τι γίνεται?

Η μια μου σκέψη είναι η ιδανική. Το αντιτριβικό θα βοηθήσει τα oring να γλυστράνε πιο ωραία, να μην σχηματίζονται κόμποι κλπ.

Η κακή σκέψη είναι ότι το αντιτριβικό τελικά θα κάνει την βαλβολίνη να μην στέκεται στην αλυσίδα και να την πετάει ακόμη πιο εύκολα.

Τέλος μια τρίτη σκέψη είναι αν χρησιμοποιήσω σκέτο αντιτριβικό απευθείας στην αλυσίδα. Αν κ είναι "ζουμερο" σε σύσταση...

Οι δικές σας σκέψεις??

Πες της όπως ηρθε, να φύγει.
Ένα μεγάλο γιατί αιωρείται πάνω από αυτή την ιδέα.

typhoon
13/07/2020, 15:53
Ένα μεγάλο γιατί αιωρείται πάνω από αυτή την ιδέα.
Αχαχαχαχαχχαχα!
Δεν υπάρχει γιατί! Έτσι γίνονται οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις!! Όλα ξεκινάνε από μια ιδέα! Βέβαια η υλοποίηση είναι άλλο θέμα...

OldMan
14/07/2020, 11:42
Περναμε καλα μαγκες εδωνανες..?? :D
(καμια παστουλα, τπτς..??)

Bowleno
14/07/2020, 12:07
Περναμε καλα μαγκες εδωνανες..?? :D
(καμια παστουλα, τπτς..??)

Μωσαϊκό, σΕ κάνει, Αντουάν;:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2020, 12:09
Περναμε καλα μαγκες εδωνανες..?? :D
(καμια παστουλα, τπτς..??)

Το πουλο δηλαδης Ε?

OldMan
14/07/2020, 13:05
Το πουλο δηλαδης Ε?

Αν ειχατε την ευγενη ευχαριστηση να τον λαμβάνατε αυτοβούλως..:a05:

spyro
15/07/2020, 10:33
πως θα γίνει να βάλω σε σίγαση αυτό το θέμα; Μου υπενθυμίζει κάθε φορά που μπαίνω στο σαιτ όλο αυτό τον άμπαλο κόσμο που κυκλοφορεί ανάμεσα μας και την αγωνιώδη προσπάθεια του να αισθανθεί οτι πιάνουν τα χέρια του

OldMan
15/07/2020, 14:16
πως θα γίνει να βάλω σε σίγαση αυτό το θέμα; Μου υπενθυμίζει κάθε φορά που μπαίνω στο σαιτ όλο αυτό τον άμπαλο κόσμο που κυκλοφορεί ανάμεσα μας και την αγωνιώδη προσπάθεια του να αισθανθεί οτι πιάνουν τα χέρια του

Με την μεταφορα του στις Αναζητησεις/Προβληματισμους, ισως..??

talimpan
15/07/2020, 14:31
Ο αναβάτης ο σωστός, ο πρόστυχος, βάζει βαζελίνη.

DrBig
15/07/2020, 14:49
Στον αναβάτη το σωστό, το πρόστυχο, βάζεις βαζελίνη.

Δυο-τρια συμφωνα αλλαξα οπως ειπε και ο Πανουσης.....

Bowleno
15/07/2020, 16:20
Με την μεταφορα του στις Αναζητησεις/Προβληματισμους, ισως..??

Πολύ θα το ήθελες, ε; :lol:

Tallyban
15/07/2020, 20:23
Αλυσίδα βήμα 520 ,Ιαπωνίας ,μια εκ των τεσσάρων γνωστών εταιρειών,διάρκεια χρήσης 2001-2018,170.000-180.000 χιλιομετρική διαρκεια.
Λιπανση-καθαρισμος με 85W140 ,εφαρμογή με παλιά οδοντόβουρτσα.
Φορτιση από 500αρι δικυλινδρο με μέτρια ροπή χαμηλά,μικρή διαδρομή ανάρτησης ,περιστασιακά ελαφρύς συνεπιβάτης.
Σε ταξίδια λίπανση με λιπαντικό σπρέι για ευκολία.
Η αλυσίδα αλλαχθηκε γιατί με τις συνεχείς κλοπές βενζίνης στη γειτονιά καταστράφηκαν μερικά ορινγκ.
Ο ρυθμιστής φθοράς ήταν περίπου στο μέσον του όταν αντικατασταθηκε.

talimpan
15/07/2020, 21:55
Γιομίσαμε

OldMan
16/07/2020, 13:00
Μη το λες..

5-6 καλοι κωλοι, χωρανε ακόμη..

sniper
16/07/2020, 13:14
Μη το λες..

5-6 καλοι κωλοι, χωρανε ακόμη..


Αν είναι καλοί και παραπάνω. Μην είσαι τέτοιος.

OldMan
16/07/2020, 14:59
Παλι καλα που δεν ειπες "τοιούτος"..

sniper
16/07/2020, 15:10
Παλι καλα που δεν ειπες "τοιούτος"..


Μας προσβλένετε τώρα.

lazkal
27/07/2020, 14:18
Για να μην χαλαρώνουμε ...
Έχω ήδη πάρει σετάκι Αλυσίδα (did-x)- γρανάζια (τα γρανάζια όxι sunstar) , και προχωρώντας στην αντικατάσταση , βλέπω την κατάσταση των παλιών (G.Honda) και λέω:
Μήπως αντέχουν ακόμη αρκετά ?
Για ρίχτε μια ματιά και πείτε ...

Ελπίζω οι Φωτό να ανέβουν σωστά ...

toyar
27/07/2020, 15:37
για αλλαγμα δεν ειναι παντως.....

o teos
27/07/2020, 15:43
Άνετα τα γρανάζια βγάζουν και άλλα χλμ αλλά αν έχει τζόγους η αλυσίδα και είναι στα τελευταία της άλλαξε τα όλα μαζί...συνηθως οι αλυσίδες την ακούν πρωτα

lazkal
27/07/2020, 18:36
Άνετα τα γρανάζια βγάζουν και άλλα χλμ αλλά αν έχει τζόγους η αλυσίδα και είναι στα τελευταία της άλλαξε τα όλα μαζί...συνηθως οι αλυσίδες την ακούν πρωτα

Η αλυσίδα είναι σώβρακο , θέλει όπωσδήποτε αλλαγή .
Απλά λυπάμαι για τα γρανάζια ( έχω ήδη τα νέα) , γιατι μου φαίνονται καλά ...

lazkal
27/07/2020, 18:41
για αλλαγμα δεν ειναι παντως.....

Απλώς ήθελε αλλαγή η αλυσίδα (ήταν πεθαμένη) και χωρίς να δώ τα γρανάζια παράγγειλα το σετάκι (γιατι το βρήκα προσφορά στο luis.de) .
Μόλις την έπλυνα ( για να φύγει η μπίχλα και να δουλέψω σαν άνθρωπος ) είδα τα γρανάζια και μου μπήκε το δίλημα : Τα κρατάω ή όχι ?

o teos
28/07/2020, 02:09
Νέα αλυσίδα νέα γρανάζια..τοσο απλά..προχωραμε...

Bowleno
28/07/2020, 11:58
Απλώς ήθελε αλλαγή η αλυσίδα (ήταν πεθαμένη) και χωρίς να δώ τα γρανάζια παράγγειλα το σετάκι (γιατι το βρήκα προσφορά στο luis.de) .
Μόλις την έπλυνα ( για να φύγει η μπίχλα και να δουλέψω σαν άνθρωπος ) είδα τα γρανάζια και μου μπήκε το δίλημα : Τα κρατάω ή όχι ?

Να έχεις κατά νου το εξής: ΠΑΝΤΑ σετ αλυσίδα και γρανάζια. Τα δουλεμένα γρανάζια τρώνε την καινούργια αλυσίδα πολύ πιο γρήγορα....