PDA

View Full Version : Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

SeNNinhA
14/05/2010, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
.... αλλα πρωτα να βελτιωθουν σαν μηχανισμοι και αλλο,δηλαδη αν ειχαν ενα τροπο να ριχνουν σταγονα μετρωντας τις περιστροφες του τροχου θα ηταν τελειο!

Ναι θα εξελίξουν ψεκασμό απευθείας στο εμπρός γρανάζι....

:smokin: :smokin: :smokin:

McGyver
14/05/2010, 05:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ναι θα εξελίξουν ψεκασμό απευθείας στο εμπρός γρανάζι....

:smokin: :smokin: :smokin:

:confused:

SeNNinhA
14/05/2010, 05:39
Πλάκα πλάκα πιο πιθανόν είναι να εξελιχθεί ιμάντας που να αντέχει 150-200Hp και χώμα παρά να ασχοληθούν με την λίπανση...

;) ;) ;)

TROOPER
14/05/2010, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τι γελά ρε βλαμένο;;;

που εισαι και περηφανο με τη παπρια σου :lol: :lol: :lol:

ο ορισμος του λεβεντομαλακα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
14/05/2010, 05:56
Όξω ρε σεις ...!!! :smokin: :D :mad:

sapila racing
14/05/2010, 06:03
Εσεις που ασχολείστε με την λίπανση της αλυσίδας τόσο ενδελεχώς, αυτό ξερετε τί είναι?

O Vandas πάντως το ξέρει. :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68252&perpage=15&pagenumber=105


197754

OldMan
14/05/2010, 06:16
Και γιατί δεν τραβούσαν το σωληνάκι αναθυμιάσεων πάνω στο μπροστινό γρανάζι ..?? :winka:

sapila racing
14/05/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γιατί δεν τραβούσαν το σωληνάκι αναθυμιάσεων πάνω στο μπροστινό γρανάζι ..?? :winka:

Αυτα τα έκαναν οι Εγγλέζοι.
Οι Ιάπωνες εχουν αλλη πιο επιστημονική αντίληψη, ασε που αυτα τα μοτέρια εβγαζαν λαδια απο τις αναθυμιάσεις μόνο στο σκίσιμο. :winka:
Ισως επαιζε και κανα χαρακίρι αν εβγαζε λάδια το Kawasaki στις χαμηλές. ;)

Parhs
05/08/2010, 15:17
Παιδες ενα λιπαντικο ασπρο της Valvoline ειναι καλο λιπαντικό;
Για αλυσιδα παντα..
Πετρέλαιο ειναι καλο για καθάρισμα;

Lioulios
05/08/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Parhs
Παιδες ενα λιπαντικο ασπρο της Valvoline ειναι καλο λιπαντικό;
Για αλυσιδα παντα..
Πετρέλαιο ειναι καλο για καθάρισμα;
Πρίν μία εβδομάδα πήγα και πήρα wd40 . Έπιασα και την σήκωσα σε διπλό στάντ ,έστρωσα κάτω εφημερίδες , έβαλα και λίγες μέσα εσωτερικά για να μην κάνω χάλια και ξεκίνισα το ψέκασμα . Έριξα πολύ .

Μετά τρίψιμο με πανί να φύγει η μαυρίλα και μετά με οδοντόβουρτσα εσωτερικά και ...παντού .

Φύσημα με αέρα και τελείωμα πάλι με καθαρό πανί και καθάρισμα και στο γρανάζι .

Χρόνος μία μιση ώρα . Η αλυσίδα έγινε όπως την είχα πάρει .

Λυπαντικό βάζω belray .Πολύ καλό .Το Valvoline δεν ξέρω .

Αυτό που έχω πάντως να πω είναι ότι η μηχανή το κατάλαβε :lol: .
Μηδέν ήχος στην κύλιση σβηστή . Αθόρυβες αλλαγές (δεν ενοώ σαζμάν). Ένεση ζωής στην αλυσίδα . Αξίζει .

Parhs
05/08/2010, 16:01
Αρα καλύτερα να πάρω wd-40 αντι πετρελαίου και με μια βουρτσα-πινελο να καθαρίσω;
Αλλα πως εφυγε μετα το wd40; Αφου και αυτο λάδι ειναι..
Ψαχνομαι για πιο λάδι ειναι καλό... Πήρα ένα επειδη δεν ειχα αλλη επιλογή της CBM δε ξέρω αν ειναι καλό....

Επισης το μηχανακι εχει 7500 χιλιομετρα οι μαστορες που την ειδαν λένε πως θελει αλλαγη η αλυσίδα και το νιώθω πως οταν γκαζώνω κάνει γκουπ κάπως.μου ειπαν πως εχει χαλαρώσει αρκετά.
Ισως επειδη το πήρα μεταχείρισμένο παίζει να μην την ειχε λαδώσει ποτέ για να έγινε έτσι....
Δε ξέρω παίδες...
και δε ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και γρανάζια μπρος πισω οπως μου ειπε ο μαστορας..

Lioulios
05/08/2010, 16:22
Δεν ξέρω αν είναι το πιο σωστό αυτό που έκανα εγά ,αλλά πιστεύω πως ήταν Οκ . Εγώ σου λέω τι έκανα εγώ .

Αρχικά δημιουργήθηκε από Parhs
με μια βουρτσα-πινελο να καθαρίσω;
οδοντόβουρτσα...Να φύγουν ΟΛΑ

Αρχικά δημιουργήθηκε από Parhs

Αλλα πως εφυγε μετα το wd40; Αφου και αυτο λάδι ειναι..
Τρίψιμο καλό με βαμβακερό πανί (φανέλα) και φύσημα με αέρα (κομπρεσέρ).Μετά λάδι για αλυσίδα ,αλλά έβαλα λίγο λιγότερο .
Το wd40 μπορεί να είναι λάδι αλλά δεν πάει να πει ότι κάνει ζημιά .Απλά δεν είναι ικανό να λυπάνει την αλυσίδα .




Άμα κάνει και γκούπ... Άλαξέ τα όλα (αλυσογράναζα)

...Μην πιάσεις να την καθαρίσεις ...Για πέταμα είναι (αν όπως λες ανοίγεις το γκάζι και ακούς γκουπ)

Για να το καταλάβεις και μόνος σου πήγαινε και βρες μία μηχανή έκθεσης(καινούρια) και δες τα δόντια του γραναζιού .Μετά στα καπάκια ,δες τα δικά σου . Θα απογοητευτείς .Ελάχιστη διαφορά ,κάνει τη διαφορά . Κούνησέ τη και πάνω στο γρανάζι να δεις ότι ¨χορεύει¨.

Parhs
05/08/2010, 16:51
τη κουνησε ο τεχνικος και κουνιόταν.. αλλα σιγουρα ειναι και γρανάζι λες...
μπρος πίσω; ι μονο το πίσω γρανάζι να αλλάξω;
Αλλα πως γινεται να εσκισε τα γραναζια και την αλυσίδα τοσο γρήγορα;

Στο ξεκίνημα ειναι ενταξει και οταν ανεβαζω.. αν κλεισω το γκαζι και το ανοιξω τοτε ακουγεται..
Πιάνει αποτομα κάπως και ακουγεται αυτο το γκουπ σαν να τεντωνει η αλυσίδα...

Παπάκι ειναι modenas kriss το καινουργιο.
Ποσο κοστίζουν τα γρανάζια του άραγε;;;

Parhs
06/08/2010, 12:59
Δε ξέρω αν αξίζει να αλλάξω και γρανάζια και αλυσίδα ή μονο αλυσίδα μιας και το μηχανάκι δεν ειναι τόσο παλαιό...
Να δοκιμάσω αλυσίδα και αν υπάρχει ακομη προβλημα να παω και σε γρανάζια;

Βρηκα μια αλυσιδα με 15 ευρώ DID..
δε θυμάμαι μοντέλο..
Ειναι φτηνή μήπως; Γιατι ακουω κατι για 100 ευρώ κτλ...
Αλλα ειναι για παπί 120 κυβικά

Lioulios
06/08/2010, 15:00
100-120 κάνουν οι καλές για μεγάλες μοτό .Μερικές και παραπάνω .

Άλαξέτα όλα .Θα στρωθούν μαζί και είναι καλύτερα . Αν έχουν φθαρεί πολύ τα γρανάζια θα σου φάνε και την κανούρια αλυσίδα .

Μπορείς επίσης αν θέλεις να το συζητήσεις με κάποιο μάστορα για το τι ακριβώς θέλεις και να αλλάξεις και το γρανάζωμα . Ένα δόντι παραπάνω (ή και πιο πολλά) ,ένα παρρακάτω .
Θα αλλάξει η μετάδωση ας το πούμε και θα είναι καλύετρο χαμηλά ή ψηλά .

Parhs
06/08/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
100-120 κάνουν οι καλές για μεγάλες μοτό .Μερικές και παραπάνω .

Άλαξέτα όλα .Θα στρωθούν μαζί και είναι καλύτερα . Αν έχουν φθαρεί πολύ τα γρανάζια θα σου φάνε και την κανούρια αλυσίδα .

Μπορείς επίσης αν θέλεις να το συζητήσεις με κάποιο μάστορα για το τι ακριβώς θέλεις και να αλλάξεις και το γρανάζωμα . Ένα δόντι παραπάνω (ή και πιο πολλά) ,ένα παρρακάτω .
Θα αλλάξει η μετάδωση ας το πούμε και θα είναι καλύετρο χαμηλά ή ψηλά .

Αρα θεωρείς λογική τιμή αυτη για παπιο αλυσίδα;
Βεβαια δε ξερω αν ειναι απο τις καλές η low end απο τη σειρα της DID..

Τωρα για λιπαντικό ειδα διαφορα. Εχω κάποια σε μορφή γρασου και λαδιού.Ειναι και τα δυο τυχαιεες μάρκες.Το γρασο δε το εμπιστευομαι αφου μολις ψεκαζω λερωνει και το χερι σου γιατι βγενουν απο παντου λάδια!!!

Αρα
Motul , Castrol, Wurth, Belray ή αλλο ;


Απο γρανάζια δε ξέρω νομιζω πως δε θέλω ουτε μεγαλύτερη τελική ούτε λιγοτερη επιταχυνση..
Καλυτερα να παρω τα μαμίσια ή αλλα;
Αν παρω αλλα το θεμα ειναι θα προσαρμόζουν καλά;
Επισης το μπροστα γρανάζι οχι αυτο στο τροχο αλλάζει ευκολα ή όχι;
Επίσης χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο εκτός απο τα κατάλληλα κλειδιά;
Δηλαδη αν απαιτήται δυναμοκλειδο ειδικές κόλλες- λιπαντικά..

Lioulios
06/08/2010, 15:22
Πλάκα κάνεις . έτσι ;

....δυναμοκλειδο ειδικές κόλλες- λιπαντικά...... αλλά κατα τα άλλα είσαι άσχετος ;

Ο κανονικός σου λογ/σμός είναι αυτός ή έχεις 2ο για να σπας πλάκα ;

Parhs
07/08/2010, 10:59
Απλά μου αρέσει να κάνω σωστη δουλειά..
Δεν έχω δυναμόκλειδο κτλ για αυτο ρωτάω...

Δεν κάνω καμια πλάκα....

Απλα δε ξερω εαν οταν αλλάζω γρανάζια θα πρεπει να τα σφίξω με δυναμοκλειδο ή με ένα απλό κλειδί και δεν υπάρχει και κίνδυνος...

Και οταν λέω λιπαντικά κτλ έχω δει απο βιβλία μανουαλ που λένε... καθαρίστε μετα με το τάδε... λαδώστε με το τάδε...Για αυτο λέω.. Μηπως δηλαδή πρέπει να βαλω καποιο ειδικό γράσο στις βίδες κτλ(anti seize )κτλ ή δε τρέχει τπτ αν τα κάνω χωρίς ειδικά εργαλεία.. δηλαδη σφιξιμο όσο νομίζω κτλ , τεντωμα αλυσίδας όσο νομίζω μιας και δεν εχω βρει πουθενά να λέει πόσο χρειάζεται το μοτόρι κτλ..
Δηλαδη δε θελω να εχω κανει καμια πατατα αν τα αλλαξω μονος μου και μετα μου βγει κανενα γρανάζι στο δρόμο... επειδη δε θα τα εχω σφιξει όσο πρέπει.. ή να τα εχω σφιξει πολύ και να κανω ζημιά..

div400
07/08/2010, 12:11
δυναμόκλειδο χρειάζεται εφόσων θες να σφήξεις τις βίδες με τον ροπή που προτείνει ο κατασκευαστής στο manual (εάν προτίνει...).
το ίδιο ισχύει και για τις σπιρόκολλες, εφόσον το manual ορίζει την χρήση της βάλε, εάν οχι μην βάλεις.

βασικά ακολούθα οτι λέει το manual της μηχανής σου! απο εκεί θα μάθεις και εάν και τι κλειδιά ή ''ειδικά εργαλεία" θα χρειαστείς για την εργασια αυτήν.

βεβαιώσου ότι έχεις ότι χρειαστείς (εργαλεία & ανταλλακτικά) και μπόλικο χρόνο για να έχεις πιέση και κάντο!



:wave2:

Parhs
07/08/2010, 12:26
Ειναι και αυτο το οτι δεν έχω το manual της,μονο το παλαιότερο μοντέλο..
θα ρωτησω στην αντιπροσωπία πάλι απο Δευτερα...

Lioulios
07/08/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ο κανονικός σου λογ/σμός είναι αυτός ή έχεις 2ο για να σπας πλάκα ;

Sory:wave2:

AUFGEBRACHT
07/08/2010, 15:02
Τελικά αυτή η αλυσίδα εξακολουθεί να παραμένει άγνωστος...Για λύστε μου μια απορία, το περίφημο o-ring είναι αυτό το πλαστικό τσιμουχάκι με το πράσινο βελάκι, ενώ στο κόκκινο βελάκι απουσιάζει; Βασικά σήμερα παρατήρησα ότι ένα τέτοιο ήταν κολλημένο πάνω στο ψαλίδι της μοτοσυκλέτας και από τη μια μεριά λείπανε 4-5 τέτοια...Υπάρχει πρόβλημα;;;

AUFGEBRACHT
07/08/2010, 15:08
Και η φωτό...


206160

Ichigo
07/08/2010, 15:39
Βασικά τη λαδώνεις καθόλου κατ αρχήν; :hypnotize :confused:
Μάλλον υπάρχει πρόβλημα και σοβαρό θα έλεγα! :wave2:

hlektronio
07/08/2010, 17:33
τα ο-ρινγκ ξερενονται ετσι και αλλιως ακομα και λαδωμενη να ειναι η αλυσιδα
γιαυτο αλυσιδα απλη(που ειναι και πιο φτηνη) και λαδωμα ανα 200 χλμ

AUFGEBRACHT
07/08/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Βασικά τη λαδώνεις καθόλου κατ αρχήν; :hypnotize :confused:
Μάλλον υπάρχει πρόβλημα και σοβαρό θα έλεγα! :wave2:

Η αλυσίδα δεν είναι αυτή της φωτό η οποία είναι κατεστραμμένη από ότι βλέπω,αυτή βρήκα πρόχειρη. Λαδώνεται κάθε 250χλμ ευλαβικά...

daz
07/08/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
τα ο-ρινγκ ξερενονται ετσι και αλλιως ακομα και λαδωμενη να ειναι η αλυσιδα
γιαυτο αλυσιδα απλη(που ειναι και πιο φτηνη) και λαδωμα ανα 200 χλμ

Θες να πεις πως οι αλυσίδες με ο-ring, x-ring, w-ring είναι μαρκετίστικα κόλπα για να τα παίρνουν απ' τους αφελείς?

hlektronio
08/08/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Θες να πεις πως οι αλυσίδες με ο-ring, x-ring, w-ring είναι μαρκετίστικα κόλπα για να τα παίρνουν απ' τους αφελείς?

ναι ,ετσι πιστευω

Joyrider
22/05/2011, 18:38
Μπορεί ένα λιπαντικό με τεφλόν να προκαλέσει γρηγορότερη ζημιά στην αλυσίδα λόγω της περισσότερης σκόνης που κολλάει πάνω του από ένα χωρίς? Με την προϋπόθεση ότι και με τα δυο θα καθαρίζεις και θα λαδώνεις κάθε 500χλμ.


Η μηχανή είναι hornet και δεν μπαίνει χώμα αλλά τρώει όλη την βρώμα του δρόμου όταν βρέχει.

Μήπως είναι υπερβολή το τεφλόν αφού και το μπουκάλι επάνω γράφει racing αλλά η μηχανή δεν μπαίνει πίστα? (motorex χρυσό).

Να ξαναγυρίσω στο motorex 622 road use (πράσινο)?

AUFGEBRACHT
22/05/2011, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μπορεί ένα λιπαντικό με τεφλόν να προκαλέσει γρηγορότερη ζημιά στην αλυσίδα λόγω της περισσότερης σκόνης που κολλάει πάνω του από ένα χωρίς? Με την προϋπόθεση ότι και με τα δυο θα καθαρίζεις και θα λαδώνεις κάθε 500χλμ.


Η μηχανή είναι hornet και δεν μπαίνει χώμα αλλά τρώει όλη την βρώμα του δρόμου όταν βρέχει.

Μήπως είναι υπερβολή το τεφλόν αφού και το μπουκάλι επάνω γράφει racing αλλά η μηχανή δεν μπαίνει πίστα? (motorex χρυσό).

Να ξαναγυρίσω στο motorex 622 road use (πράσινο)?

Συνάδελφε δεν ξέρω εάν το teflon προκαλεί γρηγορότερη ζημιά στην αλυσίδα αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 να σου πω την εμπειρία μου...Πάντα χρησιμοποιώ το motorex 622 road το πράσινο που λες και είμαι πολυ ευχαριστημένος.Μια φορά στο κατάστημα που το αγοράζω, δεν είχε μου έδωσε το racing με teflon,λέγοντας μου ότι είναι καλύτερο.Έχει ένα άσπρο χρώμα το οποίο αισθητικά ήταν μια αηδία πάνω στην αλυσίδα,άσε που μετά από μερικές μέρες μπήκα σε βατό χωματόδρομο,όχι κάτι extreme και ό,τι χώμα και σκόνη υπήρχε πήγε και κόλλησε στην αλυσίδα. Προχτές πήγα πάλι μετά από καιρό να πάρω το 622 και μου δίνει πάλι το racing...άσε που η motorex άλλαξε και μπουκάλια και δεν το πήρα πρέφα αμέσως.Μόλις πήγα σπίτι και το πήρα πρέφα του το επέστρεψα και μου είπε πως του κάνει εντύπωση γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος,όλοι οι πελάτες του αυτό χρησιμοποιούν και το τέφλον είναι πολύ καλύτερο από το 622 και για το λόγο αυτό φέρνει μόνο το racing πλέον...έκανα τη μαλακία και το πήρα τελικά,έδωσα 16 ευρώ τζάμπα και την άλλη μέρα το έδωσα σε φίλο που έχει ένα Ζ και πήγα σε άλλο κατάστημα και πήρα το κλασσικό 622.

Joyrider
22/05/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Συνάδελφε δεν ξέρω εάν το teflon προκαλεί γρηγορότερη ζημιά στην αλυσίδα αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 να σου πω την εμπειρία μου...Πάντα χρησιμοποιώ το motorex 622 road το πράσινο που λες και είμαι πολυ ευχαριστημένος.Μια φορά στο κατάστημα που το αγοράζω, δεν είχε μου έδωσε το racing με teflon,λέγοντας μου ότι είναι καλύτερο.Έχει ένα άσπρο χρώμα το οποίο αισθητικά ήταν μια αηδία πάνω στην αλυσίδα,άσε που μετά από μερικές μέρες μπήκα σε βατό χωματόδρομο,όχι κάτι extreme και ό,τι χώμα και σκόνη υπήρχε πήγε και κόλλησε στην αλυσίδα. Προχτές πήγα πάλι μετά από καιρό να πάρω το 622 και μου δίνει πάλι το racing...άσε που η motorex άλλαξε και μπουκάλια και δεν το πήρα πρέφα αμέσως.Μόλις πήγα σπίτι και το πήρα πρέφα του το επέστρεψα και μου είπε πως του κάνει εντύπωση γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος,όλοι οι πελάτες του αυτό χρησιμοποιούν και το τέφλον είναι πολύ καλύτερο από το 622 και για το λόγο αυτό φέρνει μόνο το racing πλέον...έκανα τη μαλακία και το πήρα τελικά,έδωσα 16 ευρώ τζάμπα και την άλλη μέρα το έδωσα σε φίλο που έχει ένα Ζ και πήγα σε άλλο κατάστημα και πήρα το κλασσικό 622.

Αν έμπαινα χώμα δεν θα το σκεφτόμουν, θα έμενα στο 622 αλλά αν και με χρήση δρόμου κολλάνε πάλι διάφορα πάνω στο τεφλόν δεν έχω όρεξη να καθαρίζω μετά από κάθε βόλτα. Θα το χρησιμοποιήσω μου φαίνεται κανα δυο φορές να δω τι θα κάνει και μετά το χαρίζω όπως λες κ εσύ. Αλλά 16 ευρώ :sick: , εγώ νομίζω 11,5 το είχα πάρει. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

taisteal
23/05/2011, 01:27
απορια...εχω αλλαξει δυο αλυσιδες μεχρι τωρα,η τελευταια εχει κανει γυρω στις 10 χιλ.χλμ.την προσεχω την καθαριζω με παραφινελαιο,ποτε δεν στεγνωνει απο λιπανση,χρησιμοποιω το καστρολ το σπρει,παντα τεντωμενη σωστα,και οταν γυριζω απο χωμα η λασπη καθαρισμα αμεσως....γιατι κατσαρωνουν?????και η προηγουμενη και αυτη.σε καμμια προηγουμενη μηχανη δεν το παθαινα.οι αλυσιδες ειναι διαφορετικης μαρκας.τα φωτα σας κυριοι:rolleyes:

fonzareli
02/07/2011, 19:07
Παιδιά επειδή ήθελα ένα γράσσο για την αλυσίδα έριξα μια ματιά στο πρακτικερ μπας και βρω κάτι στα γρήγορα να τελειώνω. Η αλυσίδα μου είναι με x-ring, καινούρια, και η μηχανή ασφάλτινη.

Βρήκα από 7-10 ευρώ τα εξής:

1) Γράσσο λευκού λιθίου autocare
2) Super grass autocare (non-fling o-ring safe γράφει πάνω) Γράσσο λευκού λιθίου
3) Presto chain lube
4) Castrol chain lube racing (o-ring x-ring)
5) Shell advance chain lube

και ένα καθαριστικό: Bison chain cleaner

Λέει κάτι κάποιο από αυτά ή να πάρω κάτι άλλο από ιντερνετ; Το castrol δεν γράφει αν είναι γράσσο λευκού λιθίου...

chr1skap
03/07/2011, 00:50
Putoline Tech Chain Wax... Το καλυτερο που εχω χρησιμοποιησει... και εχω χρησιμοποιησει πολλα... Και δεν λερωνει καθολου αν το βαλεις σε λογικες ποσοτητες... :cool: Αλλα και να λερωσει την ζαντουλα βγαινει απλα με το πιεστικο στο πλυσιμο... :wave2: :beer:

Aggelos_SV
02/10/2011, 18:36
Μετά από το σημερινό καθάρισμα αλυσίδας και 3 x-ring που πήρα στο χέρι (βρέθηκαν κολλημένα με λιπαντικό κάπου κοντά στο μπροστινό γρανάζι) και άλλα 3 που είναι έτοιμα να φύγουν κατέληξα ότι :

MOTUL = Σκατά σε μορφή spray

:a018: :a018: :a018:

fz6man
02/10/2011, 20:03
pολυ ευχαριστημενος (με την προυποθεση να μην πατατε χωμα) εμεινα με μοτορεξ τεφλον

pektis
17/11/2011, 15:49
Τελικα απο οολο το θεμα δεν εχουμε καταληξει τι χρεισιμοποιειται για το καθαρισμα της αλυσιδας (χωρις να την καταστρεφει)...
[wd-40,παραφινελαιο,βενζινη,πετρελαιο.........] :hypnotize

GIXXERAKIAS
17/11/2011, 15:54
Παραφινέλαιο.Και φθηνό και άκακο μέχρι και για ζάντες και πλαστικά.:wave2:

(εννοείται ότι άν πέσει στα φρένα καθάρισμα με καθαριστικό φρένων)

pektis
17/11/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Παραφινέλαιο.Και φθηνό και άκακο μέχρι και για ζάντες και πλαστικά.:wave2:

(εννοείται ότι άν πέσει στα φρένα καθάρισμα με καθαριστικό φρένων)
Thanks!:wacko:

OldMan
18/11/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Τελικα απο οολο το θεμα δεν εχουμε καταληξει τι χρεισιμοποιειται για το καθαρισμα της αλυσιδας (χωρις να την καταστρεφει)...
[wd-40,παραφινελαιο,βενζινη,πετρελαιο.........] :hypnotize
Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...

Joyrider
18/11/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...
:lol: Διπλωμάτη

pektis
18/11/2011, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
:lol: Διπλωμάτη

:lol:

pektis
18/11/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...

Με αυτο το σκεπτικο καλυτερα να μην την καθαριζουμε ποτε, γιατι
ολα τα καθαριστικα επηρεαζουν...:wave2:

stefanos
18/11/2011, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Με αυτο το σκεπτικο καλυτερα να μην την καθαριζουμε ποτε, wave2:

+500:beer:

RaGe_Raptor
19/11/2011, 18:57
εγώ πάντως όσα χρόνια έχω το GSX-R χρησιμοποιώ συσκευασμένη κυροζήνη (την προτείνει το service manual) για καθαρισμό και motorex racing chain lube για λίπανση.είναι αρκετά κολλώδες οπότε μένει προσκολλημένο στην αλυσίδα στις υψηλές ταχύτητες και περιέχει teflon αλλά σίγουρα δεν κάνει για off-road χρήση γιατί υποψιάζομαι ότι όλα τα πετραδάκια θα κολλήσουν στην αλυσίδα...

DrBig
19/11/2011, 19:03
παραφινελαιο=κυροζινη=happy o-rings

Πανοπτικός
19/11/2011, 19:06
Αν θυμαμαι καλα, μια φορα την ειχα καθαρισει με παραφινελαιο, χειρουργικα γαντια κλπ.
Ψεμματα κ μια αλλη φορα με ενα καθαριστικο για αλυσιδες απο το lidl, μετα γρασαρισμα κανονικα, μου αντεξε 37.000 km

Αυτην που εβαλα δεν νομιζω να βρω την υπομονη ποτε να την καθαρισω... αλλα που ξερεις :alien:

Joyrider
19/11/2011, 19:31
Ξέρει κανείς αν το παραφινέλαιο για λάμπες είναι διαφορετικό σε σύσταση από το ιατρικό για το εντεράκι ? :lol: Δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο ίντερνετ.

Cpt. Haddock
19/11/2011, 19:45
Κανε μια δοκιμή :p

Joyrider
19/11/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κανε μια δοκιμή :p
Χαχαχα. Στην αλυσίδα ή στο εντεράκι? :bawl:

Cpt. Haddock
19/11/2011, 19:59
Οπου θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα :wacko:

daz
19/11/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κανε μια δοκιμή :p

Δεν άντεξες ε? :lol:





Joy βάλε ότι βρεις! Κανένα δεν είναι ικανό να της προξενήσει πρόβλημα αφού έτσι κι αλλιώς δεν μένει επάνω για τόσο διάστημα ώστε το λίγο πετρέλαιο που περιέχει να ξεράνει τα *-ring. Όλα τα καθαριστικά θέλουν καλό σκούπισμα μετά, βόλτα για να πετάξει ότι υπάρχει και να ανεβάσει θερμοκρασία η αλυσίδα, ξανά ένα πέρασμα με στεγνό πανί για να φύγουν τα πάντα απ' το καθαριστικό που βάλαμε και λίπανση.

Joyrider
19/11/2011, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Joy βάλε ότι βρεις! Κανένα δεν είναι ικανό να της προξενήσει πρόβλημα αφού έτσι κι αλλιώς δεν μένει επάνω για τόσο διάστημα ώστε το λίγο πετρέλαιο που περιέχει να ξεράνει τα *-ring. Όλα τα καθαριστικά θέλουν καλό σκούπισμα μετά, βόλτα για να πετάξει ότι υπάρχει και να ανεβάσει θερμοκρασία η αλυσίδα, ξανά ένα πέρασμα με στεγνό πανί για να φύγουν τα πάντα απ' το καθαριστικό που βάλαμε και λίπανση.
Το ξέρω ρε, αυτο κάνω.:ninja: και χρησιμοποιώ ιατρικής χρήσης.
Πληροφοριακά ρωτάω.

Εσύ την μηχανή την σηκώνεις στο διπλό stunt για να λαδώσεις?:smokin:

daz
19/11/2011, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Το ξέρω ρε, αυτο κάνω.:ninja: και χρησιμοποιώ ιατρικής χρήσης.
Πληροφοριακά ρωτάω.

Εσύ την μηχανή την σηκώνεις στο διπλό stunt για να λαδώσεις?:smokin:

:lol: :lol: :rotflmao: Τι μλκς!! Τώρα το είδα!


οκ.. :a01:

:smokin:


edit. Τυχερός είσαι, ξέχασα την επισύναψη και δεν θέλω να κάψω στο σπαμ. :evil:

Ichigo
19/11/2011, 23:24
Υπάρχουν δυο πολύ καλά προϊόντα της Würth (ΓεΓμανικά βεβαίωζ βεβαίωζ :smokin: ) για καθάρισμα (http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneooeeu-oenyiui-eae-aeoosaeao.html) και λίπανση (http://www.stelpet.gr/wurth-aoaeeooeeu-and-ooiocncoeeu-oeaooeei-clone-2.html) μόνο που είναι και αρκετά ακριβά σε σχέση με την παμφθηνη λύση του παραφινέλαιου. Δεν αφήνει όμως κανένα κατάλοιπο το καθαριστικό και το λιπαντικό ΔΕΝ πιτσιλάει τη ζάντα για ΚΑΝΕΝΑ λόγο ακόμα και 5 λεπτά μετά από τη χρήση! ;)

Πανοπτικός
12/12/2011, 14:54
Σε περιπτωση που δεν μπορω πουθενα (γαμω το κωλοχωρι) να βρω σπρει για γρασαρισμα, ουτε βαλβολινη, το λαδι αυτοκινητου θα κανει για καμια 200ρια χιλιομετρα ? :confused:

GIXXERAKIAS
12/12/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Σε περιπτωση που δεν μπορω πουθενα (γαμω το κωλοχωρι) να βρω σπρει για γρασαρισμα, ουτε βαλβολινη, το λαδι αυτοκινητου θα κανει για καμια 200ρια χιλιομετρα ? :confused:

Και ελαιολαδό να βάΝεις μια χαρά θα είσαι.(αλλά είναι πολύ ακριβό πλέον.:sad: )

:winka:

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Και ελαιολαδό να βάΝεις μια χαρά θα είσαι.(αλλά είναι πολύ ακριβό πλέον.:sad: )

:winka:

Σιγα μη βαλω ελαιολαδο... :lol: :lol: x-ring...

Μαλλον με λαδι αυτοκινητου θα την βγαλω αυτην την εβδομαδα :a5:

Βρηκα ενα σπρει απο του λιντλ, που βαζει ο πατερας σε αλυσιδα χωρις τσιμουχες, αλλα λεει 50% πετρελαιο οποτε δεν μας κανει.

OldMan
13/12/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Μαλλον με λαδι αυτοκινητου θα την βγαλω αυτην την εβδομαδα
Αραίωσέ το με λίγη βενζίνη ( 1:5 περίπου ) για να περάσει ανάμεσα στους εξωτερικούς κρίκους κύλισης...
(αν βάλεις πολύ βενζίνη, θα περάσει και μέσα από τα τσιμουχάκια, θα παρασύρει έξω το "σφραγισμένο" λιπαντικό και μετά γελάμε όλοι χαιρέκακα με την τσιπιά σου ..:winka: )

Πανοπτικός
13/12/2011, 13:36
Ηδη πολυ λεπτορευστο δεν ειναι το λαδι ? Γιατι να το αραιωσω περαιτερω δηλαδη.

(δεν ειναι τσιπια, δεν βρισκω εδω περα σπρει, που να μην εχει πετρελαικη βαση)

OldMan
13/12/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Ηδη πολυ λεπτορευστο δεν ειναι το λαδι ? Γιατι να το αραιωσω περαιτερω δηλαδη.
Για λάδι αυτοκινήτου δεν μιλάς..?? :confused:

Το 40άρι είναι πολύ πιο "λεπτό" από το γράσσο αλλά δύσκολα μπαίνει κατω από τους εξωτερικούς κρίκους χωρίς αραίωση ..

Η όλη ιστορία με την αλυσίδα είναι ότι ενώ χρειαζόμαστε "χοντρό" λιπαντικό για να μην φεύγει πρέπει να το "λεπτύνουμε" ώστε να καταφέρει να μπει εκεί που όταν "ξαναχοντρύνει" δεν θα φύγει ..:winka:

(κοινώς, λαδάκι easy in έχει και εasy out..) :wave2:

Πανοπτικός
13/12/2011, 14:23
:beer: :beer: :beer:

OldMan
13/12/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
η βενζινη δηλαδη κανει για τις τσιμουχες ?
Όχι ρε μάστορα, δεν κάνει λέμεεεεεεεεεεεε ... :smokin:

Σου είπα να βάλεις λίγη βενζίνη για 2 λόγους:

Ο ένας γιατί θα εξατμιστεί γρήγορα και εύκολα χωρίς να τις "ξεράνει" επί μακρόν και ο δεύτερος γιατί είναι δικές σου οι τσιμούχες ..!!! :smokin:

Πανοπτικός
13/12/2011, 14:43
Α οκ :a55:

ioannou_b
17/01/2012, 20:14
Αυτο το φερνει κανεις Ελλαδα;

http://www.cbrfans.gr/attachment.php?attachmentid=47&d=1323988680

Ichigo
17/01/2012, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Αυτο το φερνει κανεις Ελλαδα;

http://www.cbrfans.gr/attachment.php?attachmentid=47&d=1323988680

Καλή περίπτωση φαίνεται αρκεί να μην πετάει και να μη μαζεύει τη σάρα και τη μάρα. :) Δεν το έχω δει κάπου πάντως. Δες και το motorex το πράσινο (road) για το οποίο ο παλιAνθρωπας διερήγνυε τα ιμάτια του παλιότερα περί της αποτελεσματικότητας του . Το δοκιμάζω κι εγώ τώρα και είμαι ευχαριστημένος. Ενώ η υφή του σου δίνει την εντύπωση ότι θα πετάξει παρ όλα αυτά δεν πετάει σταγόνα στη ζάντα, μένει για πολύ περισσότερα χμ στην αλυσίδα και η αλυσίδα δεν ακούγεται καθόλου καθώς επίσης δε μαζεύει πολύ σκόνη και μαυρίλα. Με το HHS dry lube που δοκίμαζα παλιότερα ήθελα κάθε τρεις και λίγο ψέκασμα :sick:

ioannou_b
18/01/2012, 17:06
Απο σπρει τα εχω φαει ολα στη μαπα. Ψαχνωμαι για κατι σε στυλ γρασου οπως της Motul. Πηρα τηλεφωνο στον αντιπρωσοπο και δεν το ηξερε καν. Τι να πω. Το βρηκα εξωτερικο αλλα δεν το στελνουν λογω του οτι ειναι χημικο.

pektis
18/01/2012, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Απο σπρει τα εχω φαει ολα στη μαπα. Ψαχνωμαι για κατι σε στυλ γρασου οπως της Motul. Πηρα τηλεφωνο στον αντιπρωσοπο και δεν το ηξερε καν. Τι να πω. Το βρηκα εξωτερικο αλλα δεν το στελνουν λογω του οτι ειναι χημικο.

Γιατι δεν χρησιμοποιεις το ''motul road''?

GIXXERAKIAS
19/01/2012, 08:24
'Eνα είναι το γράσσο μοτοσυκλέτας και το λέει και το όνομα του...AFAM... από τον ίδιο κατασκευαστή αλυσίδων και γραναζιών.Πληροφορίες στον Τασούλη.:winka:

ioannou_b
20/01/2012, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Γιατι δεν χρησιμοποιεις το ''motul road''?
Θελω κατι σε στυλ γρασου. Μονο η Motul βγαζει και η ELF. Το Motul μου φαινετα του χρονου θα το φερουν εδω :bigcry: :bigcry: :bigcry:

pektis
20/01/2012, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Θελω κατι σε στυλ γρασου. Μονο η Motul βγαζει και η ELF. Το Motul μου φαινετα του χρονου θα το φερουν εδω :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Το συγκεκριμενο σπρεϊ γρασου-λιπανσης αλυσιδας ειναι...
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι κολαει υπερβολικα...(αλλα κανει δουλεια!)


244890

ioannou_b
21/01/2012, 00:27
Μεχρι να βρω το Motul την λαδωσα με το σπρει της Honda.


244939

fonzareli
11/04/2012, 18:48
Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για το σφίξιμο της αλυσίδας μου. Γράφει στη σελ 76 του βιβλίου της μηχανής ότι η αλυσίδα πρέπει να έχει τζόγο 5-7mm
Δεν είμαι βέβαιος όμως για το αν μιλάει για το συνηθισμένο τρόπο μέτρησης του τζόγου της αλυσίδας ή για το κενό μεταξύ ψαλιδιού και αλυσίδας όπως φαίνεται στην πρώτη εικόνα της σελίδας.
Ρίξτε μια ματιά: http://www.ktm.com/uploads/tx_ktmproduct/techdocs/12_3211800_en_OM_827cb5.pdf (σελ 76 στο έντυπο ή σελ 78 όπως το βλέπει ο acrobat reader).

DrBig
11/04/2012, 19:15
Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας για το σφίξιμο της αλυσίδας μου. Γράφει στη σελ 76 του βιβλίου της μηχανής ότι η αλυσίδα πρέπει να έχει τζόγο 5-7mm
Δεν είμαι βέβαιος όμως για το αν μιλάει για το συνηθισμένο τρόπο μέτρησης του τζόγου της αλυσίδας ή για το κενό μεταξύ ψαλιδιού και αλυσίδας όπως φαίνεται στην πρώτη εικόνα της σελίδας.
Ρίξτε μια ματιά: http://www.ktm.com/uploads/tx_ktmproduct/techdocs/12_3211800_en_OM_827cb5.pdf (σελ 76 στο έντυπο ή σελ 78 όπως το βλέπει ο acrobat reader).

Υπαρχει ενας και μοναδικος τροπος να ξερεις στα σιγουρα πια ειναι η σωστη ρυθμιση. Στηριζεις την μηχανη ειτε απο κατω ειτε στο κεντρικο σταντ αν εχει, ξεμονταρεις το αμορτισερ και σηκωνεις το ψαλιδι ωστε τα τρια σημεια (1) αξονας μπρος γραναζιου, (2) αξονας εδρασης ψαλιδιου και (3) αξονας τροχου να ειναι συνευθειακα. Εκει η αλυσιδα σου ειναι στα πιο τεντωμενα της. Ρυθμιζεις εκει την αλυσιδα ωστε να μην εχει τζογο, αλλα να μην ειναι και τελατινι. Μονταρεις το αμορτισερ και βλεπεις ποιος ειναι τωρα ο τζογος της, το σημειωνεις και εκτοτε χρησιμοποιεις αυτην την μετρηση. Βολευει να μετρησεις στο μεσο της αποστασης μπρος γραναζι-αξονας τροχου, το τζογο της απο το κατω μερος του ψαλιδιου.

OldMan
12/04/2012, 08:23
:rolleyes:
Ντόκτωρ μην τον τρελαίνεις τον άνθρωπο...

Ας βάλει κανενα χοντρό παλικάρι να καθίσει πισω στην σέλα να έρθουν τα 3 σημεία σε ευθεία..

OldMan
12/04/2012, 08:34
Δεν είμαι βέβαιος όμως για το αν μιλάει για το συνηθισμένο τρόπο μέτρησης του τζόγου της αλυσίδας ή για το κενό μεταξύ ψαλιδιού και αλυσίδας όπως φαίνεται στην πρώτη εικόνα της σελίδας.
Για το κενό μιλάει μεταξύ αλυσίδας και κάτω μέρους της γλύστρας, με την προϋπόθεση να είναι τεντωμένο το πάνω μέρος της αλυσίδας (πραγμα δύσκολο αν έχεις νεκρά, όπως λέει το manual..)

Για να μην παιδεύεσαι καθε τόσο με χαρακες και μετροταινίες, κόψε ένα κομματι ξύλο ή πλαστικό με πάχος γύρω στα 6 mm και έχε το σαν οδηγό για το μέτρημα και το ρεγουλάρισμα..

fonzareli
12/04/2012, 12:11
OK
Κατανοητά όλα και ευχαριστώ.

Καλή Ανάσταση!

geo99rge
21/07/2012, 11:58
να ρωτησω και γω κατι?


και την καθαριζω και την γρασαρω κανονικα (το μοτο ειναι 1 ετους με 4100χλμ)αλλα τ τελευταιο καιρο κανει εναν μεταλικο θορυβο και δεν καταλαβαινω γιατι......



το τεντωμα με η χωρις αναβατη?(εγω με αναβατη το κανω)......[/QUOTE]
[QUOTE=siokatas;370084]:wave2:


Κατι νεωτερο για την συγκεκριμενη ερωτηση, το ιδιο εχω και γω τωρα θεμα, βεβαια λαδωμα καθε βδομαδα με βαλβολινη, σπρει, αναλογα τη επιανα πρωτο, καθαρισμα ποτε

daz
22/07/2012, 00:05
Κατι νεωτερο για την συγκεκριμενη ερωτηση, το ιδιο εχω και γω τωρα θεμα, βεβαια λαδωμα καθε βδομαδα με βαλβολινη, σπρει, αναλογα τη επιανα πρωτο, καθαρισμα ποτε

To καθάρισμα είναι πιο σημαντικό απ' την λίπανση. Αν μπει βρωμιά μέσα στους πίρους κολλάνε και η κίνησή τους δεν είναι ελεύθερη. Αποτέλεσμα αλλού η αλυσίδα μας να είναι τεντωμένη και αλλού πολύ χαλαρή. Φαίνεται εξ' άλλου και με το μάτι αφού δεν είναι εντελώς ευθεία όλοι οι κρίκοι.

Ο θόρυβος όμως μπορεί να οφείλετε σε δεκάδες λόγους και ιντερνετική διάγνωση είναι δύσκολο να γίνει.

GIXXERAKIAS
22/07/2012, 10:10
να ρωτησω και γω κατι?


και την καθαριζω και την γρασαρω κανονικα (το μοτο ειναι 1 ετους με 4100χλμ)αλλα τ τελευταιο καιρο κανει εναν μεταλικο θορυβο και δεν καταλαβαινω γιατι......


Μήπως κυκλοφορούμε χωρίς κρανάκι τον τελευταίο καιρό?;)

geo99rge
22/07/2012, 13:38
Χαχαχα, οχι το φοραω οπως παντα απλα, ακουγετε περισσοτερο, αμα βρω τη φταιει θα ποσταρο, βεβαια το ποιο στανταρ ειναι με μια αλλαγη αλυσιδογραναζα να φτιαξουν ολα, ναστε καλα

Bradipous
13/12/2012, 18:41
Θα βγω λιγο εκτος θεματος για να μην ανοιγω νεο θρεντ..
Λοιπον εχω ενα προβλημα με την αλυσιδα μου την τεντωνω και μεσα σε κανα 2 μερες εχει γινει παλι οπως ηταν πριν.. Σινεμπλοκ ειναι κομπλε οποτε απο εκει δεν εχω προβλημα και η αλυσιδα ειναι σχετικα καινουρια με αρκετα καλη-τακτικη συντηρηση... Τι μπορει να φταιει;

sapila racing
13/12/2012, 18:54
Θα βγω λιγο εκτος θεματος για να μην ανοιγω νεο θρεντ..
Λοιπον εχω ενα προβλημα με την αλυσιδα μου την τεντωνω και μεσα σε κανα 2 μερες εχει γινει παλι οπως ηταν πριν.. Σινεμπλοκ ειναι κομπλε οποτε απο εκει δεν εχω προβλημα και η αλυσιδα ειναι σχετικα καινουρια με αρκετα καλη-τακτικη συντηρηση... Τι μπορει να φταιει;

Είναι σύμπτωμα κλασμένης αλυσίδας.
Εκτός κι αν την τεντώνεις υπερβολικά οπότε θα έχεις ακόμα χειρότερα συμπτώματα αν συνεχίσεις.

Bradipous
13/12/2012, 18:58
Είναι σύμπτωμα κλασμένης αλυσίδας.
Εκτός κι αν την τεντώνεις υπερβολικά οπότε θα έχεις ακόμα χειρότερα συμπτώματα αν συνεχίσεις.

Οχι ουτε υπερβολικο τεντωμα κανω και εχει ακομα παρα πολυ περιθωριο μεχρι να τερματιστουν οι ρεγουλατοροι, βασικα ειναι ακομα περιπου στο 1/5 - 1/4 της διαδρομης...

GIXXERAKIAS
14/12/2012, 08:04
Τσέκαρε με την μηχανή σε stand,όπως γυρνάς την πίσω ρόδα μήπως τεντώνει-χαλαρώνει η αλυσίδα σου.Όσο και να την σφίγγεις αυτό θα παραμένει και θα χειροτερευεί όσο την σφίγγεις.Αν ισχύει αυτό που έγραψα πάς επειγώντος για αλλαγή κομπλέ αλυσιδογράναζα για να μήν βρεθείς με μεγαλύτερη ζημιά.:wave2:

Bradipous
14/12/2012, 18:45
Τσέκαρε με την μηχανή σε stand,όπως γυρνάς την πίσω ρόδα μήπως τεντώνει-χαλαρώνει η αλυσίδα σου.Όσο και να την σφίγγεις αυτό θα παραμένει και θα χειροτερευεί όσο την σφίγγεις.Αν ισχύει αυτό που έγραψα πάς επειγώντος για αλλαγή κομπλέ αλυσιδογράναζα για να μήν βρεθείς με μεγαλύτερη ζημιά.:wave2:

Αυτο απο οσο θυμαμαι γινετε, δεν ειναι δηλ. ομοιομορφα τεντωμενη παντου αλλα νομιζω ειναι φυσιολογικο μεχρι ενος σημειου να γινετε αυτο... ή οχι;;; Μαλλον για αλλαγη θα πανε ολα, θενξ παντως... :wave2:

KAGOURO
16/12/2012, 16:55
Είναι σύμπτωμα κλασμένης αλυσίδας.
Εκτός κι αν την τεντώνεις υπερβολικά οπότε θα έχεις ακόμα χειρότερα συμπτώματα αν συνεχίσεις.

Έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα...

MG-KTiNoS
16/12/2012, 17:11
Αυτό που περιγράφεις το λένε

αλυσίδα - σώβρακο


και πας για αλλαγή όπως σου είπε και ο παραπάνου !
:D

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
09/01/2013, 07:53
Να και ένα αυτόματο σύστημα λίπανσης που δουλεύει με υποπιεση (υπάρχει και ηλεκτρικό).
Αγορά 85 € πριν 2 χρονιά και δουλεύει τέλεια. :wave2:

http://www.scottoiler.com/uk/vsystem/vsystem.html

tai
17/04/2013, 23:05
ενα καλο "καθαριστικό" αλυσίδας ειναι τα παλιά λάδια της μηχανής σας.
Βάλτε ενα λεκανακι απο κάτω, και πλύνετε την αλυσίδα σας με ενα πινέλο που θα το βουτάτε συχνά στα παλιολαδα.
Θα πάθετε πλάκα με το αποτέλεσμα.
Ουτε τα γράσα να σας δυσκολεύουν, ουτε οι τσιμούχες να "καίγονται" ουτε να χαλάτε λεφτά για διάφορα "υγρά"
Το φιλικότερο υλικό για τα μέταλλα και τις τσιμούχες της μηχανής σας

daz
18/04/2013, 09:07
Δοκιμασμένο και αποδίδει. :beer:

CBRIDHS
18/04/2013, 10:04
ενα καλο "καθαριστικό" αλυσίδας ειναι τα παλιά λάδια της μηχανής σας.
Βάλτε ενα λεκανακι απο κάτω, και πλύνετε την αλυσίδα σας με ενα πινέλο που θα το βουτάτε συχνά στα παλιολαδα.
Θα πάθετε πλάκα με το αποτέλεσμα.
Ουτε τα γράσα να σας δυσκολεύουν, ουτε οι τσιμούχες να "καίγονται" ουτε να χαλάτε λεφτά για διάφορα "υγρά"
Το φιλικότερο υλικό για τα μέταλλα και τις τσιμούχες της μηχανής σας
Τώρα πλάκα κάνεις ή σοβαρά μιλάς????:eek:

OldMan
18/04/2013, 13:57
Τώρα πλάκα κάνεις ή σοβαρά μιλάς????:eek:
Σοβαρα μιλάει ο παλιοτσιφούτης...!!

(άμα τύχει και σε κεράσει κανένα παξιμαδάκι, καλύτερα άστο...);)

Argonautis46
10/05/2013, 12:34
πετρέλαιο μπορώ να βάλω ή θα το κάψω ΌΛΑ ???

GIXXERAKIAS
10/05/2013, 14:15
πετρέλαιο μπορώ να βάλω ή θα το κάψω ΌΛΑ ???

Πέτα και ένα αναμμένο στουπί να γίνει καλή δουλειά.:D

Πάρε παραφινελαιο απο φαρμακείο 2 ευρω το λίτρο είναι και είναι εντελώς ακίνδυνο για τα o ring.

makaros33
13/05/2013, 20:32
καλησπερα
μια ερώτηση και απο έμενα
εχω ενα GLX 90cc ηταν παρατημένο περίπου μια δεκαετία και λίγους μήνες πριν το παρατήσω είχα βαλη καινουργεια αλυσίδα απο την μαμά HONDA ζήτημα να ειχα κανει με αυτην περισσότερα απο 1000 χλμ
τώρα που το ανακατασκευάζω (ανακατατασκευη σε GLX 90cc) απο την αρχη έφτασε και ο καιρός για την αλυσίδα,που φυσικά ειναι κοκαλωμένη απο τα χρονιά
αυτή υπαρχή περίπτωση να επανελθη η την πετάω και βάζω καινουργεια
και αν επανέρχεται με ποιον τρόπο
ευχαριστώ

toyar
13/05/2013, 20:40
ισως κατι να πετυχαινες αν τη βουταγες σε ενα δοχειο πετρελαιο.
αλλα εκει που εχει φτασει το πετρελαιο με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις καινουρια παπιοαλυσιδα και τελειωνεις:D

nktR
13/05/2013, 21:18
πάρε αντισκωριακό σπρέι από το χρωματοπωλείο των 3-4 ευρώ (δεν σου λέω για WD-40 γιατί είναι στο 8ευρω ή και 9ευρω)
Βάλτο μπροστά στο διπλό στάντ και άστο να δουλέψει με λίγο γκάζι για 2 λεπτά με δεύτερη ταχύτητα. (εάν δεν έχεις το κάτω προστατευτικό καπάκι βάλε νάυλον ή χαρτιά από κάτω γιατί θα γίνει του ζουμιού το κάγκελολ :eek::lol:)

Πλάκωσέ το μία καλή φορά και άστο λίγο πάλι να δουλέψει και μετά πάλι σπρέι ξανά. και πάλι λίγο δούλεμα.
Εάν επανέλθει είσαι οκ. Εάν δεν επανέλθει, βγάλε το κάτω καπάκι της αλυσίδας και δούλεψέ τη καλά στο χέρι "σπάζοντας" τα κολλήματά της σε όσους κρίκους έχουν θέμα (εννοείται πάντα σβηστό το μοτό :p)
Αυτός και είναι ο μόνος τρόπος εάν δεν επανέθλει με το δούλεμα στο στάντ.
Καλή επιτυχία


@όσο μείνει πλακώνεις μεντεσέδες, πόρτες, γλώσσες κλπ εφαρμογές παντού !!!

AFROARGOS
18/05/2013, 19:24
ΠΑΙΔΙΑ... ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΛΙΠΕΝΟΥΜΕ;; ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΕΝΤΩΝΟΥΜΕ;;;;;;:confused:

MikeG
18/05/2013, 19:27
ΠΑΙΔΙΑ... ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΛΙΠΕΝΟΥΜΕ;; ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΕΝΤΩΝΟΥΜΕ;;;;;;:confused:

Λίπανση κάθε 400-500 χλμ και τέντωμα όποτε χρειαστεί. Κανόνας δεν υπάρχει.

By the way, όχι μόνο λίπανση, αλλά καθαρισμός κιόλας.